PDA

Επιστροφή στο Forum : kusuri παρενεργιες

crow
28-07-2010, 08:30
καλημερα
βαλα πριν 2 μερες κουσουρι στη γεννηστρα
τα ψαρια αρχισαν να εκρινουν πολυ βλενα γιατι ????
και δε τρωνε με τοσο ορεξη οσο πριν

γιατι λετε να φταιει το φαρμακο ???

πριν λιγο εκανα μια μεγαλη αλλαγη νερου και θα κανω αλλη μια το βραδυ μπας και τα συνεφερω

:sos-help::sos-help::sos-help::sos-help:

Jeepas
28-07-2010, 08:42
Δοσολογία, συνδυασμός με κάτι άλλο? :confused:
Τί είχαν και χρησιμοποίησες σε kusuri?

Γιάννης
28-07-2010, 09:23
Μείωση της όρεξης είχα παρατηρήσει και εγώ η οποία επανήρθε πλήρης σε 2-3 εβδομάδες.
Η βλέννα που βγάζουν με ανησυχεί,μήπως έκανες υπερδοσολογία;

White Diamond
28-07-2010, 09:52
is effective on tapeworms, but make sure any white stringy faeces are in fact worms.
Sometimes fish suffer from white stringy faeces which are sometimes jelly like
which are not worms and being such wormer plus will not treat.

είναι αποτελεσματικό για την ταινία, αλλά βεβαιωθείτε ότι οποιαδήποτε ποσότητα λευκων stringy κόπρανων είναι σκουλήκια στην πραγματικότητα.
Μερικές φορές τα ψάρια υποφέρουν από λευκά stringy περιττώματα που μερικές φορές είναι σαν ζελέ αλλα δεν είναι «σκουλήκια» και αυτα το Wormer plus δεν θα τα αντιμετωπίσει.

ChristosP
28-07-2010, 10:31
flubendazole εχει κάποια ψαρια αντιδρουν περίεργα

Να εισαι σε ετοιμοτητα αν δεις να κολυμπουν καθετα αλλαγή 70-80%

crow
28-07-2010, 12:26
εβαλα μισο κουταλακι και λιγο στα 90 λιτρα
δεν εβαλα αλλο φαρμακο
εβαλα και στο μεγαλο ισοσ και λιγο παραπανω απο οτι επρεπε αλλα τα ψαρια εκει ειναι μια χαρα

το εβαλα προλιπτηκα στη γεννηστρα :thumbdown:
:(:(:(:(

εκανα 30 %το προι αλλαγη αλλα ειμαι στη δουλια τωρα λετε να τα βρο τουμπα ????:(:(:(:( 6 σχολαω γαμοτο

και ρωταγα εχει δει κανενας παρενεργιες
σκατα τωρα :thumbdown:

Diskus Fan
28-07-2010, 14:36
Να πάρω το ρόπαλο και να αρχίσω να μοιράζω καρούμπαλα ... θα φταίω;:patrol: Μόλις κλάσει το μπαρμπούνι ... τα κάνετε πάνω σας.-!rifle!

crow
28-07-2010, 14:38
τι να κανω τωρα ?:sos-help::sos-help::sos-help:

Diskus Fan
28-07-2010, 14:41
Να πάς για μπάνιο ... έχει αρκετή ζέστη.-:cool:

crow
28-07-2010, 17:34
οκ παω για μπανιο και θα τα αφισω να ψοφησουνε

Γιώργος Κ
28-07-2010, 17:39
Βρεεεεε ηρεμησε .... δεν ψοφανε τοσο ευκολαααααα!!!!!!!!! :eek:

crow
28-07-2010, 21:53
αμα δειτε τα ψαρια θα καταλαβαιτε τη λεω
εχουν βγαλει τοσο βλενα που ακομα και τα ματια τουσ φενοντε θολα
σημερα μετα την αλλαγη ειναι καλυτερα σα να καθαρισανε
τελοσ παντον
εκανα αλλαγη νερου ξανα
και εβαλα και ανθρακα στο φιλτρο
και ελπιζω ολα να πανε καλα και να μη χασω τα ποιο αγαπημενα μου ψαρια

Γιώργος Κ
28-07-2010, 22:00
Bγαλε φωτο ... αν μπορεις!!
Το θεμα ειναι οτι αν φταιει το κουσουρι (δυσκολο το βλεπω)... το μονο που μπορεις να κανεις ειναι αλλαγες νερου!!
Εβαλες δοσολογιες απο το "κουταλακι" που εχει μεσα ε?

Μου φαινεται σχεδον απιθανο να τα χασεις σε μια μερα και απο κουσουρι κιολας! ... εκτος αν ειχαν προβλημα που δεν ειχες αντιληφθει (πραγμα πολυ δυσκολο μια που τα παρατηρεις καθημερινα) η αν υπαρχει θεμα δηλητηριασης!

crow
28-07-2010, 22:07
θα προσπαθησω να βαλω χθεσ
το βραδυ τα ψαρια ιδικα το ενα το αρσενικο χαλια τωρα ειναι καλυτερα

εβαλα λιγοτερο απο ενα κουταλακι στη γεννηστρα απο αυτο τησ συσκευασιας και ειναι 90 λιτρα

ενω εβαλα και στα αλλα 3 κουταλακια μου επεσε λιγο παραπανω δηλαδη στο μεγαλο ενυδρειο και δε καταλαβανε χρηστο (παλι καλα δηλαδη )

βασικα τα συμπτοματα ειναι πολυ βλενα ακομα και στα ματια και δε τρωνε οπως πριν
ενω τα ψαρια ηταν αμα πω αστερια λιγο θα πω

Γιάννης
28-07-2010, 23:30
Είσαι σίγουρος οτι δεν έγινε υπερδοσολογια;
Προσωπικά καμιά φορά το παθαίνω,μπερδεύομαι στο μέτρημα.

....εχουν βγαλει τοσο βλενα που ακομα και τα ματια τουσ φενοντε θολα ...

Μακάρι να μην συμβεί το ίδιο,πέρυσι που έκανα μια πατάτα με το Panacur-Fenbendazole έστειλα 2 ζευγάρια αδιάβαστα.
Τα ψάρια είχαν κυριολεκτικά πνιγεί από την βλέννα τους μέσα σε μια εβδομάδα.
Εύχομαι να πάνε όλα καλά.

crow
29-07-2010, 05:13
δεν εκανα υπερδοσολογεια
ενα κουταλακι κανει για 114 λιτρα και εγω εβαλα λιγοτερο

ChristosP
29-07-2010, 07:20
αλλαγές ξανα

Jeepas
29-07-2010, 07:21
Χρήστο, να ρίξει τπτ και για τη βλέννα? :confused:

ChristosP
29-07-2010, 07:28
το μόνο που μπορεί να κανει είναι μήπως οσμοτικά με αλατι την πεταξουν από πανω τους αλλά δεν το εχω δοκιμασει ποτέ

Η βλένα είναι σημαδι άμυνας του ψαριου ότι κατι τα ενόχλησε ;)

crow
29-07-2010, 08:21
τα ψαρακια καθαριζουνε σιγα σιγα
εχουν λιγο θολο ματι μαλλον ειναι βλενα

μα δε μπορω να καταλαβω γιατι τα μισα τα πηραξε ενω τα αλλα οχι
και μπορω να πω οτι ιδικα στη γεννηστρα το εβαλα ακριβος οπως ελεγε λιγο λιγο μεσα σε μια ωρα ενω στο αλλο σε ενα τεταρτο και τα ψαρια δε καταλαβανε τιποτα

White Diamond
29-07-2010, 09:53
τα ψαρακια καθαριζουνε σιγα σιγα
εχουν λιγο θολο ματι μαλλον ειναι βλενα

μα δε μπορω να καταλαβω γιατι τα μισα τα πηραξε ενω τα αλλα οχι
και μπορω να πω οτι ιδικα στη γεννηστρα το εβαλα ακριβος οπως ελεγε λιγο λιγο μεσα σε μια ωρα ενω στο αλλο σε ενα τεταρτο και τα ψαρια δε καταλαβανε τιποτα

Αυτο καντο μας ψιλα, βαλε και καμια φωτο.;)

Crazyio
29-07-2010, 15:43
τα ψάρια είναι όλα από τον ίδιο εκτροφέα ή από διαφορετικό? (Γερμανοί, Ασιάτες κτπ? )

Μου κάνει εντύπωση πως μερικά αντέδρασαν στο Kusuri και τα υπόλοιπα όχι ..

Diskus Fan
29-07-2010, 17:10

:quiesce: :quiesce:

crow
29-07-2010, 21:11
το ζευγαρι ειναι γερμανιδα με ασιατι
αλλα την παθανε και τα δυο

τα αλλα γερμανακια δε καταλαβανε τιποτα

οταν λεω φολο εννοω στο κεντρο στην κορι ειναι λιγο θολο αλλα παρατηρισα οτι ξυνετε απο σημερα το υπολιπο σωμα ειναι καθαρο μονο τα ματια εμειναν

αν και μου κανουν τουσ χαμελεοντεσ μαυριζουν και σε ενα λεπτο ασπριζουν παλι ξερω γω τη γυνετε

crow
29-07-2010, 21:22
http://www.greekdiscus.com/test2000/attachment.php?attachmentid=9336&stc=1&d=1280431329

τωρα λιγο δυσκολο μολισ σβησανε τα φωτα να στο ζωγραφισα καποσ ετσι

wheelsdeal
29-07-2010, 21:54
Ακριβως το ιδιο ειχε ενα μικρο δισκακι μου δηλαδη ητανε το ματι του θολο στο κεντρο εκανα μια θεραπεια με Melafix καλου κακου και του περασε σε 4-5 μερες.

crow
29-07-2010, 22:01
το σκεφτηκα αλλα ξερω γω
με τα φαρμακα τωρα τελευταια δε τα παω καλα

περιμενω κανεναν εμπειρο να μου πει
αλλα αμα μου βγει σα το κουσουρι
!rifle!!rifle!!rifle!!rifle!!rifle!!rifle!!rifle!

crow
30-07-2010, 19:04
http://www.greekdiscus.com/test2000/attachment.php?attachmentid=9345&stc=1&d=1280508935http://www.greekdiscus.com/test2000/attachment.php?attachmentid=9346&stc=1&d=1280508935

να τα χαλια μου
doh:mad::mad::mad:

Γιάννης
30-07-2010, 23:50
Αν τα ψάρια καλυτερεύουν συνέχισε την ρουτίνα των αλλαγών νερού που κάνεις.
Έχω μια υποψία ότι το πρόβλημα μπορεί να είναι από βακτήρια,(θολά μάτια ξεφτισμένα πτερύγια)και το kusuri απλώς να έδωσε το έναυσμα να εκδηλωθεί η αρρώστια στρεσάροντας τα ψάρια όπως και κάθε φάρμακο άλλωστε.
Αν επιμένουν τα ξεφτίσματα στα πτερύγια και το άσπρισμα στα μάτια ίσως είναι καλό να κάνεις μια αντιβακτηριδιακή θεραπεία,αλλά ας περιμένουμε λίγο την εξέλιξη της κατάστασης των ψαριών και να ακούσουμε και άλλες γνώμες.

White Diamond
31-07-2010, 10:09
Αυτο πιστευω και εγω Γιαννη. :thumbup:
Χαρη καλο θα ειναι να <<αποφυγεις>> το ζευγαρωμα για κανα 7μηνο.

Γιώργος Κ
31-07-2010, 16:28
Παντως Χαρη τα ψαρια σου δε φαινονται να ξεψυχουν ... η δικη μου αποψη ειναι οτι το νερο ειναι το καλυτερο φαρμακο! ;)
Παρακολουθα τα στενα και ενημερωνε μας ...

Παλι γνωμη μου ειναι να μη τα πλακωσεις στα φαρμακα ... τουλαχιστον μεχρι να βεβαιωθεις τι φταιει ... μη ξεχνας οτι ενα φαρμακο "κατηγορειται" που ξεκινησε ολο αυτο και στη θεση σου θα φοβομουν οτι ενα αλλο φαρμακο θα μπορουσε να τους κανει περισσοτερο κακο απο οτι καλο! ;)

crow
31-07-2010, 18:33
ακολουθησα μια συνταγη που μου ειπε ο φιλος μου ο harry και τα ψαρια πανε καθε μερα καλυτερα
ο αρσενικος καθαρησε
και η θυλικια αυριο το πολυ μεθαυριο πιστευω οτι θα ειναι αστερι παλι

χιλια ευχαριστω χαρουλι που μου εσωσες τα ψαρακια μου :thumbup::thumbup::thumbup:

Crazyio
31-07-2010, 19:11
ακολουθησα μια συνταγη που μου ειπε ο φιλος μου ο harry και τα ψαρια πανε καθε μερα καλυτερα
ο αρσενικος καθαρησε
και η θυλικια αυριο το πολυ μεθαυριο πιστευω οτι θα ειναι αστερι παλι

χιλια ευχαριστω χαρουλι που μου εσωσες τα ψαρακια μου :thumbup::thumbup::thumbup:

Ευχάριστο γεγονός που η ταλαιπωρία σου έλαβε τέλος ! :thumbup:
Καλό θα ήταν βέβαια να αναφέρεις και την όποια συνταγή ακολούθησες για να βοηθήσεις και εσύ στο μέλλον άλλους που μπορεί να παρουσιάσουν τα ψάρια τους αντίστοιχο πρόβλημα :thumbup:

crow
31-07-2010, 19:35
ρωτηστε το χαρουλι

των ρωτησα αν μπορω να ποσταρω αυτο που μου ειπε και ειπε οχι :(

Crazyio
31-07-2010, 19:51
ρωτηστε το χαρουλι

των ρωτησα αν μπορω να ποσταρω αυτο που μου ειπε και ειπε οχι :(

Σεβαστή η όποια επιθυμία απόκρυψης βοήθειας :thumbup:

Πρέπει να είναι όμως πολύ καλή συνταγή μιας και χτες 20.04 γράφεις "να τα χάλια μου" και σήμερα ακριβώς 24 ώρες μετά την "μυστική συνταγή" αναφέρεις πως τα ψάρια κάθε μέρα πάνε καλύτερα ....

Από χτες μέχρι σήμερα δεν είναι "κάθε μέρα " αλλά 24 ώρες μετά ...
Άραγε τι μπορεί να δράσει τόσο μπαμ και να βελτιώσει άμεσα μια τόσο άσχημη κατάσταση ?

dohdohdoh

crow
31-07-2010, 19:55
η συνταγη ξεκινησε στης 28 αρα περασαν 3 μερες

απλα χθες εφριξα οταν ειδα τα ματια θολα

Crazyio
31-07-2010, 19:58
Το θέμα είναι πως τα ψαράκια σου είναι καλά και αυτό έχει σημασία :thumbup:

Diskus Fan
31-07-2010, 21:27
Αυτο πιστευω και εγω Γιαννη. :thumbup:
Χαρη καλο θα ειναι να <<αποφυγεις>> το ζευγαρωμα για κανα 7μηνο.

1. Βασιλάκη ... είχα δίκιο;;)
2. Κόραξ καλό θα ήταν να μην είχες αναφέρθει καθόλου το θέμα της ... μυστικής συνταγής .... εγώ ενοχλήθηκα από την αντίδραση του Χαρούλη. Περαστικά στα ψάρια σου.-:cool:

Chaotica
31-07-2010, 22:52
μαγικα φιλτρα , ρωμαιοι κ γαλατες γιναμε ?

crow
01-08-2010, 09:57
παιδιά εγω εσθάνομαι ασχημα απέναντι στο χάρι γιατι το παιδι με βοηθησε και εσεις του την λετε
ασε που μου την ειπε που το εκανα ποστ
και στο κατω κατω ειναι δικαιομα του καθενος να ποσταρει κατι η οχι μου ειπε κι ολλας οτι εχει κοψει επαφη με το gd οποτε δεν υπαρχει λογος να ποσταρει κατι .

δεν υπάρχει καμια μυστικη συνταγη.......... λογικη υπάρχει...........

τα ψαρια καικανε απο το φαρμακο αυτο ειναι ολο οπως και τους ανθροπους μερικα φαρμακα μας χαλανε η μπορει να μας στειλουν κι ολλας

αλλα μερικες φωρες βλεπω ανθροπους στο φορουμ που δε τους γνωριζω προσοπικα οτι απλα γραφουν για να γραψουν
προτηνουν κατι μονο και μονο για να το προτηνουν
και αμα τους ρωτας μετα απαντανε επιλεκτηκα

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΕΤΣΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΝΘΡΟΠΟΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΔΙΑΒΑΣΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΒΟΙΘΕΙΑ

ChristosP
01-08-2010, 10:11
δεν μπορω να καταλαβω ποιος δεν σε βοηθησε ειλικρινα

απο την πρωτη στιγμη σου ειπα ότι ειναι απο το φαρμακο και σου ειπα και ποιο ειναι και το επομενο συμπτωμα σε περίπτωση αντιδρασης σε αυτό το φαρμακο ;) σου ειπα και τι να κανεις όπως και ο Γιάννης ότι καποιος αλλος σου πρότεινε κα΄τι από το τηλεφωνο και το εκανες και πέτυχε μπράβο :thumbup:

Δεν χρειαζεται προσωπικά εγω να αποδειξω σε κανεναν πλέον αν βοηθαω και αν ξερω δεν με νοιαζει ποια παιδιά γιατί τελικά υπάρχει τρελή αχαριστία γενικά (κόρακα δεν παει σε εσένα μόνο αυτό)

Μαγικες συνταγες δεν υπαρχουν απλα πραγματα υπαρχουν ;)

kofinas
01-08-2010, 10:42
Δεν έχω διάθεση να προωθήσω το προφίλ κανενός μέσα στο forum αλλά αν δεν παραδεχτούμε ότι ο Χρήστος ανιδιοτελώς έχει βοηθήσει πολύ κόσμο (έχει σώσει πολλά ψάρια) θα πέσει ο ουρανός να μας πλακώσει.
Τώρα για το συγκεκριμμένο post πολλές φορές έχει ξαναγίνει θέμα για μυστικές συνταγές, μυστικές ομάδες, μυστικές συναντήσεις κα....................
Αυτά ή δεν αναφέρουμε καθόλου αν θέλουμε να τα κρύψουμε ή τα βγάζουμε στην επιφάνεια μήπως βοηθήσουμε και τους υπόλοιπους χομπίστες (αν σεβόμαστε την φιλοσοφία του GD).

White Diamond
01-08-2010, 11:17
1. Βασιλάκη ... είχα δίκιο;;)

Δυστυχως ΝΑΙ:thumbup:

Δεν έχω διάθεση να προωθήσω το προφίλ κανενός μέσα στο forum αλλά αν δεν παραδεχτούμε ότι ο Χρήστος ανιδιοτελώς έχει βοηθήσει πολύ κόσμο (έχει σώσει πολλά ψάρια) θα πέσει ο ουρανός να μας πλακώσει.
Τώρα για το συγκεκριμμένο post πολλές φορές έχει ξαναγίνει θέμα για μυστικές συνταγές, μυστικές ομάδες, μυστικές συναντήσεις κα....................
Αυτά ή δεν αναφέρουμε καθόλου αν θέλουμε να τα κρύψουμε ή τα βγάζουμε στην επιφάνεια μήπως βοηθήσουμε και τους υπόλοιπους χομπίστες (αν σεβόμαστε την φιλοσοφία του GD).

Το Kusuri το ειχα προτεινει εγω στον Χαρη.
Δεν εχει να κανει με το Χρηστο.;)
Δεν προκειται να ξαναπροτεινω σε κανεναν τιποτα.:d

Jonny
01-08-2010, 13:31
Περαστικά στα ψαράκια και να μην ξανατύχει :thumbup:

Κόραξ καλό θα ήταν να μην είχες αναφερθεί καθόλου το θέμα της ... μυστικής συνταγής .... εγώ ενοχλήθηκα από την αντίδραση του Χαρούλη.

Τώρα για το συγκεκριμένο post πολλές φορές έχει ξαναγίνει θέμα για μυστικές συνταγές, μυστικές ομάδες, μυστικές συναντήσεις κα....................

Απλά και κατανοητά για να μπαίνει μια σειρά!

Diskus Fan
01-08-2010, 17:18
παιδιά εγω εσθάνομαι ασχημα απέναντι στο χάρι γιατι το παιδι με βοηθησε και εσεις του την λετε
ασε που μου την ειπε που το εκανα ποστ
και στο κατω κατω ειναι δικαιομα του καθενος να ποσταρει κατι η οχι μου ειπε κι ολλας οτι εχει κοψει επαφη με το gd οποτε δεν υπαρχει λογος να ποσταρει κατι .

δεν υπάρχει καμια μυστικη συνταγη.......... λογικη υπάρχει...........

τα ψαρια καικανε απο το φαρμακο αυτο ειναι ολο οπως και τους ανθροπους μερικα φαρμακα μας χαλανε η μπορει να μας στειλουν κι ολλας

αλλα μερικες φωρες βλεπω ανθροπους στο φορουμ που δε τους γνωριζω προσοπικα οτι απλα γραφουν για να γραψουν
προτηνουν κατι μονο και μονο για να το προτηνουν
και αμα τους ρωτας μετα απαντανε επιλεκτηκα

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΕΤΣΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΝΘΡΟΠΟΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΔΙΑΒΑΣΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΒΟΙΘΕΙΑ

1. Δεν του "την λέμε" ... εγώ προσωπικά ...σε εσένα "την είπα" (για να κάνω και χρήση της βαρβαρικής που ομιλείς μήπως γίνω κατανοητός).
2. Φυσικά και είναι δικαίωμα του ... το αν θα γράφει ή αν θα συμμετέχει στο φόρουμ ... είδες κάποιον να λέει το αντίθετο; Στην συγκεκριμένη περίπτωση ... θα έπρεπε να ήσουν πιο προσεκτικός για να μην τον εκθέσεις.
3. Και η λογική λέει ... να μοιράσουμε τηλέφωνα και μαντζούνια από τηλεφώνου σε όσους μας αρέσει; Σε τι χρειάζεται τότε το φόρουμ .... στην ανταλλαγή των τηλεφωνικών αριθμών;
4. Εγώ δεν είμαι σίγουρος .... αλλά αφού εσύ το έριξες .... ξέρεις να μας πεις για ποιο λόγο;
:cool:

crow
01-08-2010, 17:53
φυσικα δεν εχω προβλημα με κανεναν για να μη παρεξηγουμε
ισα ισα θα ελεγα ουτε με το χρηστο ουτε με το φαν κλπ κλπ ισα ισα με εχετε βοιθεισει πολυ

την αχαρηστια που βλεπετε ?????

εκανα αυτο που ελεγε ο χρηστος πριν το πει
μετα εκανα αυτο που μου ειπες εσυ νικο πηγα για μπανιο και τα πηρα μαζι ;)

απλα μεχρι να απαντησετε πηρε ο χαρης τηλ και μου ειπε κανε αυτο να τα σωσεις και ηταν ολα αυτα μαζι

σας ευχαριστω ολους λιπον για τη βοιθεια και λιγο παραπανω το χαρουλι ειναι καλυτερο ετσι ..

οταν ελεγα για ασχετα ποστ
που κολλαει το ζευγαρομα με αυτο ???
και γιατι να περιμενω 7 μηνες ????
αν ειχαν βακτηρια γιατι δεν τα εβγαλαν πριν ????
αν δε τα εκαψε το φαρμακο γιατι με της 2 πλες αλλαγες και κανενα φαρμακο εγειναν καλα ????

το φαρμακο εγω το εβαλα ναι αλλα γιατι τα αλλα ψαρια δε τα πηραξε και αυτα τα θερισε και το εβαλα και οπωσ ελεγε ακριβος και εβαλα και μικροτερη δωση λετε να τα πηραξε που εβαλα ποιο λιγο δε νομιζω

απλα ολα τα ψαρια δεν ειναι ιδια οπωσ και οι ανθροποι αλλοι με μερικα φαρμακα γινοντε καλα και αλλοι με τα ιδια τηλεφωνανε στον αγιο πετρο

White Diamond
01-08-2010, 18:11
οταν ελεγα για ασχετα ποστ
που κολλαει το ζευγαρομα με αυτο ???
και γιατι να περιμενω 7 μηνες ????
αν δε τα εκαψε το φαρμακο γιατι με της 2 πλες αλλαγες και κανενα φαρμακο εγειναν καλα ????

το φαρμακο εγω το εβαλα ναι αλλα γιατι τα αλλα ψαρια δε τα πηραξε και αυτα τα θερισε και το εβαλα και οπωσ ελεγε ακριβος και εβαλα και μικροτερη δωση λετε να τα πηραξε που εβαλα ποιο λιγο δε νομιζω

απλα ολα τα ψαρια δεν ειναι ιδια οπωσ και οι ανθροποι αλλοι με μερικα φαρμακα γινοντε καλα και αλλοι με τα ιδια τηλεφωνανε στον αγιο πετρο

Σιγουρα δεν ειναι ολα τα ιδια Χαρη.
Απανταω γιατι μια και ανεφερες τους υπολοιπους ισως απευθυνεσαι σε εμενα.;)
Νομιζα οτι ηταν ζευγαρι για αυτο το ανεφερα.
Αν υπηρχε βακτηριακη, που υπηρχε σιγουρα, μπορει να επιδεινωθηκε με το φαρμακο, ισως.
Με τις αλλαγες αντιμετοπιζοντε βακτηριακες μολυνσεις, αναλογα.
Δεν υπηρχε προθεση φυσικα να δημιουργηθει προβλημα στα δισκακια σου.
Συγνωμη απο εμενα παντως ειτε ετσι ειτε αλλοιως.

crow
01-08-2010, 18:39
Σιγουρα δεν ειναι ολα τα ιδια Χαρη.
Απανταω γιατι μια και ανεφερες τους υπολοιπους ισως απευθυνεσαι σε εμενα.;)
Νομιζα οτι ηταν ζευγαρι για αυτο το ανεφερα.
Αν υπηρχε βακτηριακη, που υπηρχε σιγουρα, μπορει να επιδεινωθηκε με το φαρμακο, ισως.
Με τις αλλαγες αντιμετοπιζοντε βακτηριακες μολυνσεις, αναλογα.
Δεν υπηρχε προθεση φυσικα να δημιουργηθει προβλημα στα δισκακια σου.
Συγνωμη απο εμενα παντως ειτε ετσι ειτε αλλοιως.
κοιτα στο κατω κατω δε φταιει κανενας απο σας
ο καθενας λεει τη γνωμη του και εγω ακουω οτι θελω και κανω αρα εγω φταιω θα μπορουσα να μη το ριξω δε χρειαζεται να ζητασ συγνωμη
εχεις και τα 2 πλα μου χρονια και δε θελω σεβομε

ειναι ζευγαρι αλλα που κολλαει το να ζευγαροσει μετα απο 7 μηνες
εγω παλι το μονο που ειδα ηταν οτι τα ψαρια ηταν αστερια και αμα δεν εριχνα το κουσουρι μπορει και να γενναγανε μεσα στην εβδομαδα
τα ψαρια ηταν υγιεστατα τα παρακολουθω δε φανταζεσε ποσο και σε 2 μερες το πολυ θα ειναι παλι οπως ηταν

το φαρμακο τα εκαψε
τελος παντον ολα καλα
Υ. Γ ΕΠΙΔΕΙ ΜΕ ΤΑ ΖΩΝΤΑΝΑ ΔΕΝΟΜΕ ΣΥΝΧΩΡΙΣΤΕ ΜΕ ΑΝ ΚΑΜΙΑ ΦΩΡΑ ΤΑ ΠΕΡΝΩ
ΠΡΙΝ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΕΝΑΣ ΚΑΛΟΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΕΣΤΕΙΛΕ ΑΔΙΑΒΑΣΤΟ ΤΟ ΣΚΥΛΟ ΜΟΥ ΠΟΥ ΤΟΝ ΕΙΧΑ 9 ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΚΑΤΙ ΚΑΛΑ ΧΑΠΑΚΙΑ
ΞΕΡΕΤΕ ΤΗ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΤΟΝ ΠΡΟΔΩΣΕ ΚΑΤΙ ΕΙΧΕ ΑΠΟ ΠΡΙΝ

Γιάννης
01-08-2010, 22:08
.........τελος παντον ολα καλα

Αυτό είναι το σημαντικό και χαίρομαι και εγώ μαζί σου που δεν έχασες αγαπημένα σου ψάρια.

......
...............

Το κουσουρι χρησιμοποιείται από ξένους χομπιστες χωρίς να έχουν αναφερθεί παρόμοια συμπτώματα,αν ημουν στην θέση σου θα κατέθετα την εμπειρία μου στο Bidka (http://forum.bidka.org/showthread.php?t=12311&highlight=kusuri&page=2).
Κατά την γνώμη μου τα ψάρια δεν κάηκαν από σωστή δοσολογία αλλά από κάτι άλλο το οποίο δεν μπορώ να γνωρίζω,να είσαι σίγουρος ότι δεν θα υπήρχε σε κυκλοφορία το προϊόν αν παρουσίαζε τέτοια συμπτώματα έστω και σε "μερικούς" δίσκους.
Παθογόνα βακτήρια και άλλοι οργανισμοί υπαρχουν όπως ξέρεις στα ενυδρεία και στα ψάρια και περιμένουν μέχρι να βρουν εξασθενημένο ή στρεσαρισμενο ή "καμένο" ένα ψάρι για να του επιτεθούν.
Να χαίρεσαι που οι δικοί σου ήταν δυνατοί και τα κατάφεραν με το καθαρό νεράκι!

crow
02-08-2010, 00:06
αμα ηξερα αγγλικα θα το εκανα ευχαριστως αλλα δε τα επερνα τα γραμματα
με καμια τουριστρια τα καταφερνω για να γραψω ομως χλωμο !rifle!

Genirous
02-08-2010, 13:10
Χάρη (crow) μπορείς σε παρακαλώ να τα βάλεις σε μια χρονική σειρά ώστε να μην έχουμε παρεξηγήσεις;

* Πρόβλημα στα ψάρια σου
* Πρόταση για kusuri από την Βασίλη (White Diamond)
* Πρόταση για ''μυστική συνταγή'' :eek: από τον Χάρη (Hary)
* Άνοιγμα θέματος στο GD

crow
02-08-2010, 14:16
Χάρη (crow) μπορείς σε παρακαλώ να τα βάλεις σε μια χρονική σειρά ώστε να μην έχουμε παρεξηγήσεις;

* Πρόβλημα στα ψάρια σου ποτε το προβλημα εγινε μια μερα μετα το κουσουρι 27-7
* Πρόταση για kusuri από την Βασίλη (White Diamond)πριν 15 μερες
* Πρόταση για ''μυστική συνταγή'' :eek: από τον Χάρη (Hary) 28-7 μολισ εκανα το ποστ με πηρε τηλ και μου ειπε οτι εκανα πατατα και να κανω καποια πραματα να τα σωσο
* Άνοιγμα θέματος στο GD28-7 δεν ειναι μυστηκη συνταγη ειναι η συνταγη του χαρη απλα ο Crazyio την ονομασε μυστικη

Genirous
02-08-2010, 14:56
Κάτι το οποίο χαρακτηρίζεται ''απαγορευμένο για δημοσίευση'' αποτελεί μυστικό και δεν αλλάζει η ουσία αν χρησιμοποιήσεις άλλη λέξη. Για το αν είναι όντως συνταγή και για το αν είναι ανακάλυψη του Χάρη ή του κάθε μέλους αυτά διαπραγματεύονται. Το πρώτο όμως καταδικάζεται.

Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις στα ερωτήματά μου,
ήσουν (και ο Χάρης ή Hary) σαφής.

Γιώργος Κ
02-08-2010, 15:55
Ωρε δεν υπαρχουν μυστικα ... το νερο ειναι το καλυτερο φαρμακο ... by far :d:p Πολλοι το προτειναν εδω (και ο Χρηστος εξ αρχης αλλα και εγω και ολοι σχεδον) ανθρακας και αλλαγες νερου .. χωρις μυστικα και θαυματουργα φαρμακα! :d

Παρολα αυτα Χαρη (Σαμο) μη νοιωθεις ασχημα οταν λες την αληθεια ... επειδη σε ξερω και σε εκτιμω -το ξερεις- εισαι ετσι και δε θελω να αλλαξεις!
Τα σσσσ μη το πεις κτλ κτλ ... δεν μου αρεσουν καθολου :thumbdown: (θυμιζουν επιπεδο Δημοτικου) ... αν και προσπαθησες να μη πεις τιποτα δε τα καταφερες γιατι εισαι ντομπρος και ετσι πρεπει ... και αντιθετα εγω θα σου πω μπραβο αντι να σου "την πω" :thumbup:

Ασε που εισαι ψυχουλα και μπορεις να ξενυχτησεις ωστε να βοηθησεις οποιον εχει προβλημα .. και ας μη φαινεσαι πουθενα! ;) Ο ενας βοηθαει τον αλλο ... ετσι γινεται παντα ... και ετσι θα συνεχιζεται να γινεται!

Οσο περι των φαρμακων ... αν δεν υπαρχει (διαπιστωμενος) λογος δε θα πρεπει να τα χρησιμοποιουμε! Η προληψη ειναι οι καλυτερες δυνατες συνθηκες ... και οχι καποιο φαρμακο ... ειναι σαν να περνουμε πχ μια αντιβιωση καθε μηνα ωστε να μην αρρωστησουμε - πραγμα που δε στεκει!

Αυτα απο μενα .. το ¨κοινο¨ μυστικο ειναι το καθαρο και "σωστο" νερο .

ΣΤΑΜΑΤΙΑ
02-08-2010, 18:43
Πως είναι τα ψαράκια σου σήμερα; Είναι καλύτερα; Αυτό που έχει σημασία είναι να γίνουν τελείως καλά.

crow
03-08-2010, 00:36
περιβοιτη συνταγη ειναι 2 πλες αλλαγες νερου και 40 γραμμαρια αλατι για να τα χαλαρωσουμε λιγο γιατι παρολο που καθαρισανε κανανε κατι τρελα σκουρενανε σε χρονο ντε τε και ξανα περνανε το χρωμα τους χωρις λογο

τα ψαρια μου πριν απο 50 λεπτα περιπου
http://i795.photobucket.com/albums/yy231/harrissamos/DSC01855.jpg
http://i795.photobucket.com/albums/yy231/harrissamos/DSC01857.jpg
http://i795.photobucket.com/albums/yy231/harrissamos/DSC01859.jpg
http://i795.photobucket.com/albums/yy231/harrissamos/DSC01861.jpg
http://i795.photobucket.com/albums/yy231/harrissamos/DSC01863.jpg

και θελω να σας πω και κατι
δε βγηκα για να κατιγορησω κανεναν
ισα ισα βγηκα να το πω μπας και κανενας απο εσας παθει το ιδιο με αυτο το κ*** φαρμακο

τωρα που σας ειπα το μυστικο λιπων μπορειτε να κοιμηθητε ηρεμα χωρις να βλεπετε συνομοσιες και μαγικα φιλτρα και το χαρουλι να κανει τον πανοραμιξ

και ο χαρουλης θα χεσει εμενα και καλα θα μου κανει γιατι δε κραταω μυστικο

τωρα που ακουσατε αυτα που θελετε θελω και εσεις να μου απαντισετε στα αναπαντητα ερωτηματα μου που ειναι γραμενα σε αυτο το ποστ

Γιώργος Κ
03-08-2010, 02:07
Καλα ολα αυτα ... φωτογραφιες της προκοπης ποτε θα μαθεις να βγαζεις? :d:d ne55

με συγχυσες ... παω να το ... τερματισω ... baeh:baeh: whistlewhistlewhistle

ΣΤΑΜΑΤΙΑ
03-08-2010, 08:54
Χαιρομαι που καθαρίσανε τα δισκακια.
Καλά έκανες και είπες την συνταγή μια και εγω χρησιμοποίησα kusuri κ άλλοι πολλοί κ λογικά στο forum αυτό πρέπει να μαθαίνουμε και τις τυχον παρενέργειες των φαρμάκων.
Εχω κανει και εγώ 2 φορές χρηση στο συγκεκριμένο και είχα κ εχω ακόμα θόλωμα στο ενα μάτι σε 2 ψάρια όμως ποτέ δεν πήγε το μυαλό στο φάρμακο και ακόμα ψάχνομαι. Κάνω καθημερινές αλλαγές και έχω βάλει και εγώ λίγο αλάτι.
Σ ευχαριστούμε που το μοιράστηκες.
Οσο για τον Χάρη πιστεύω ότι θα καταλάβει ότι δεν είχες πρόθεση να τον εκθέσεις παρα μόνο να βοηθήσεις οπως εκείνος εσένα. Δώσε λίγο χρόνο στα δισκάκια σου να επανέλθουν τελείως.

crow
03-08-2010, 09:03
σταματια
2 πλες αλλαγες πρωι βραδυ δε ξερω αν εχεις καραντινα και οχι παρα πολυ αλατι εγω εβαλα τοσο σε 90 λιτρα στην ουσια τιποτα μια κουταλια της σουπας ισα ισα για να καλμαρουν

και αν τα ψαρια τρωνε δωστους την καλητερη τρωφη που μπορεις μη σταματησουν να τρωνε εμενα τα φλεικς και τα μπιτ δε τα τρωγανε και τα πλακωσα στην καρδια και την 1 μερα ουτε αυτη φαγανε

ΣΤΑΜΑΤΙΑ
03-08-2010, 10:08
Eυτυχως εμενα τρώνε. Εχω καραντίνα αλλά τα έχω στο κυρίως ενυδρείο μια και δείχνουν να καλυτερεύουν. Τους δίνω καρδιά που τους την έχω φτιάξει εγώ. Ευχομαι να ξεθολώσει τελείως το μάτι τους γιατί εχω αρρωστήσει και εγώ μαζί τους. Οι αλλαγές συνεχίζονται καθημερινά πρωί βράδυ.