PDA

Επιστροφή στο Forum : Κόντρα στο ''Παρουσίαση ενυδρείων από Μιχάλη (Discus.gr) @Gruby125''

gruby125
14-07-2010, 23:47
Πριν μερικους μηνες δεχθηκα μια προσφορα απο τον Μιχαλη (Discus.gr) ,για να συνεργαστουμε μαζι στο aquascaping, στα ενυδρεια πελατων του. Το δεχθηκα με μεγαλο ενθουσιασμο,επειδη ειναι κατι που λατρευω να κανω. Ειναι το μεγαλυτερο παθος μου απο μικρο παιδι-it"s my life. :thanks: Μιχαλη. Εχουμε τελεια συνεργασια και πρωτα ωραια (πιστευω) αποτελεσματα. Σημερα παρουσιαζω ενυδρειο του Λευτερη-Κορυδαλλο, το πρωτο ητανε του Pianino (740l φυτεμενο που παρουσιασε ο ιδιος στα φυτεμενα). Αυριο-μεθαυριο τα υπολοιπα.
http://www.youtube.com/watch?v=fntl0mK3fzY-it"s my life

Γιώργος Κ
15-07-2010, 00:10
το πρωτο ητανε του Pianino (740l φυτεμενο που παρουσιασε ο ιδιος στα φυτεμενα).Δε ξερω αν ειναι σωστο αλλα ποτε δε μασαω τα λογια μου και δε προκειται να το κανω ουτε τωρα!
Βρηκε (-ατε) λυση στο προβλημα του (http://www.forum.simplydiscus.com/showthread.php?t=78482)? Τοσους μηνες ταλαιπωρειται και ταλαιπωρει και τα ψαρια του! Αναλαμβανεις μονο το aquascape η ολοκληρο το στησιμο??
Οπως και να εχει θα πρεπει να λαμβανεις υποψη και τα ψαρια που εχει μεσα ενα ενυδρειο (μη ξεχναμε οτι ειναι ψυχουλες και αυτα) και οχι μονο αυτο που φαινεται στις φωτογραφιες!
Υπο αυτες τις συνθηκες δε θεωρω επιτυχια το ενυδρειο του Πιαννινο (ωστε να αποτελει "διαφημιση")!

(Για να μη παρεξηγηθω μου αρεσει σαν στησιμο αλλα τι να το κανω ... αφου υποφερουν τα καημενα)!

Εκτος αν εχεις δωσει οδηγιες που δεν ακολουθει και τοτε αλλαζει ... ;)

Μια που ειναι σε επαγγελματικο επιπεδο και οχι σε προσωπικο ...
Αν φτιαξω εναν υπολογιστη και μετα παρουσιαζει προβληματα ... θεωρω τον εαυτο μου υπευθυνο (και ας μην ειμαι) και προσπαθω να το ξαναφτιαξω οσο γινεται καλυτερα χωρις χρεωση!

mathaios81
15-07-2010, 02:23
1 Μή κρίνετε, ίνα μη κριθήτε· 2 εν ώ γάρ κρίματι κρίνετε κριθήσεσθε, και εν ώ μέτρω μετρείτε μετρηθήσεται υμίν. 3 τι δε βλέπεις το κάρφος το εν τώ οφθαλμώ τού αδελφού σου, την δε εν τώ σώ οφθαλμώ δοκόν ου κατανοείς; 4 ή πώς ερείς τώ αδελφώ σου, ¶φες εκβάλω το κάρφος από τού οφθαλμού σου, και ιδού η δοκός εν τώ οφθαλμώ σού; 5 υποκριτά, έκβαλε πρώτον την δοκόν εκ τού οφθαλμού σού, και τότε διαβλέψεις εκβαλείν το κάρφος εκ τού οφθαλμού τού αδελφού σου. « (Ματθ. 7, 1-5)

Και σε μετάφραση: «Μην κατακρίνεται για να μην κατακριθείτε, 2 γιατί με όποιο τρόπο κρίνεται μΆ αυτόν θα κριθείτε και μΆ όποιο μέτρο μετράτε μΆ αυτό θα μετρηθείτε κι εσείς. 3 Γιατί βλέπεις το αγκαθάκι μέσα στο μάτι του αδελφού και δε νοιώθεις το δοκάρι που έχεις μέσα στο δικό σου μάτι; 4 Ή πως θα πεις στον αδελφό σου: «¶σε με να σου βγάλω το αγκάθι από το μάτι σου», ενώ φαίνεται το δοκάρι μέσα στο δικό σου μάτι; 5 βγάλε πρώτα το δοκάρι από το μάτι σου και τότε θα δεις καθαρά για να βγάλεις και το αγκάθι από το μάτι του αδελφού σου.»

Γιώργος Κ
15-07-2010, 02:25
Και σε μετάφραση: «Μην κατακρίνεται για να μην κατακριθείτε, 2 γιατί με όποιο τρόπο κρίνεται μΆ αυτόν θα κριθείτε και μΆ όποιο μέτρο μετράτε μΆ αυτό θα μετρηθείτε κι εσείς. 3 Γιατί βλέπεις το αγκαθάκι μέσα στο μάτι του αδελφού και δε νοιώθεις το δοκάρι που έχεις μέσα στο δικό σου μάτι; 4 Ή πως θα πεις στον αδελφό σου: «¶σε με να σου βγάλω το αγκάθι από το μάτι σου», ενώ φαίνεται το δοκάρι μέσα στο δικό σου μάτι; 5 βγάλε πρώτα το δοκάρι από το μάτι σου και τότε θα δεις καθαρά για να βγάλεις και το αγκάθι από το μάτι του αδελφού σου.»
Αμην! :thumbup:
Στο επαγγελμα μου ομως ζηταω να κρινομαι για τα αποτελεσματα της δουλειας μου ... ειναι η καλυτερη διαφημιση αλλα και ηθικη ικανοποιηση οτι εκανα κατι καλο και σωστο! ;)

gruby125
15-07-2010, 06:26
Δε ξερω αν ειναι σωστο αλλα ποτε δε μασαω τα λογια μου και δε προκειται να το κανω ουτε τωρα!
Βρηκε (-ατε) λυση στο προβλημα του (http://www.forum.simplydiscus.com/showthread.php?t=78482)? Τοσους μηνες ταλαιπωρειται και ταλαιπωρει και τα ψαρια του! Αναλαμβανεις μονο το aquascape η ολοκληρο το στησιμο??
Οπως και να εχει θα πρεπει να λαμβανεις υποψη και τα ψαρια που εχει μεσα ενα ενυδρειο (μη ξεχναμε οτι ειναι ψυχουλες και αυτα) και οχι μονο αυτο που φαινεται στις φωτογραφιες!
Υπο αυτες τις συνθηκες δε θεωρω επιτυχια το ενυδρειο του Πιαννινο (ωστε να αποτελει "διαφημιση")!

(Για να μη παρεξηγηθω μου αρεσει σαν στησιμο αλλα τι να το κανω ... αφου υποφερουν τα καημενα)!

Εκτος αν εχεις δωσει οδηγιες που δεν ακολουθει και τοτε αλλαζει ... ;)

Μια που ειναι σε επαγγελματικο επιπεδο και οχι σε προσωπικο ...
Αν φτιαξω εναν υπολογιστη και μετα παρουσιαζει προβληματα ... θεωρω τον εαυτο μου υπευθυνο (και ας μην ειμαι) και προσπαθω να το ξαναφτιαξω οσο γινεται καλυτερα χωρις χρεωση!

Καπου εχεις προβλημα φιλε με τον εαυτο σου, εγω δεν θα το ψαξω, ψαξε μονος Σου

Καπου εχισ προβλιμα φιλε με αβτοσυ,εγο δεν τα το πσακσο,πσακσε μονοσ Σου Αυτη τη στιγμη ο ΠΙΑΝΙΝΟ ΕΧΕΙ πανεμορφο ενυδρειο, ενα απο τα πιο ωραια απ'οτι ειδα απο κοντα και με πολυ υγιεστατα ψαρια, θα προσθεσω καινουργιες εικονες συντομα

crow
15-07-2010, 08:41
ερωτηση
τη τιμες νερου εχει το ενυδρειο ?

εχω κι εγω ενα φυτεμενω με αγγελοψαρα τα φυτα υποφερουν οταν πεσει το ph
και το εχω τρελανει στο λυπασμα στο καλιο στο σιδηρο κλπ κλπ και προσφατα εβαλα και co2 αλλα βλεπω τα ψαρια και αλλαξαν πολυ σα συμπεριφωρα

Piannino
15-07-2010, 09:52
Είμουνα πολύ ενεργό μέλος του φόρουμ αλλα έχω καιρό να γράψω κάτι , ο λόγος είναι συμπεριφορές όπως αυτές του Γεωργάρα αυτήν την στιγμή...Δεν μπορώ να καταλάβω τον λόγο που μερικοί άνθρωποι προσπαθουν να δημιουργήσουν αρνητικό κλίμα και να κατακρίνουν την όμορφη δουλειά κάποιον άλλόν η να κατακρίνουν την γνώμη τους.

Το ότι τα ψάρια μου είχαν παράσιτα κάποτε φίλε γεωργάρα ήταν λάθος δικό μου καθώς ποτέ μου δεν έκανα καραντίνα, και δεν απολύμανα τα πράγματα που έβαζα μέσα στο ενυδρείο μου, τα προβλήματα αυτά έχουν λήξει εδώ και παρα πολυ καιρό, θα σε παρακαλούσα να μην με χρησιμοποιείς σαν παράδειγμα και μάλιστα εσφαλμένο, λέγοντας : πως βασανίζομαι μήνες...

Αυτήν την στιγμή έχω 4 ζευγάρια, που γεννήσανε όλα, έχω μικρά, και αν σου δείξω απλά φωτογραφίες των ψαριών μου σίγουρα θα αναθεωρήσεις τα πάντα... Είναι υγιέστατα, με απίστευτα χρώματα που έχουν κυριέψει όλο τους το σώμα και όχι τα ψάρια που βλέπω απο εδώ και απο κεί που είναι Ψιλοκοκινα, η Ψιλοκίτρινα , η μισά άσπρα και μισά χρωματισμένα.

Όσο για το μέγεθός, μέσα σε 1 χρόνο έχουν γίνει απλά τεράστια, σε τέτοιο βαθμό που ετοιμάζομαι να τα΄βγάλω σε διαγονισμό.

Πρωτού κράζει ο οποιοσδήποτε εδώ μέσα, ας το σκεφτεί μια δεύτερη φορα... τα παιδιά κάνουν μια θαυμάσια δουλεια, αν δεν πιστεύεις στην δουλειά τους, μην ζητήσεις να σου φτιάξουν τιποτα....αλλα το να πεταχτείς στο φόρουμ και να αρχίσεις να τους δυσφημείς για εμένα είναι ΑΠΑΡΑΔΕΧΤΟ.

Είχα αποφασίσει να μην ξαναγράψω στο Φόρουμ αυτό αλλα συγκεκριμένα για την περίσταση θα ανεβάσω φωτογραφίες τον ψαρίων μου κάθως και του ενυδρείου μου μόνο και μόνο για να δείτε το πώς μερικά άτομα δεν αφήνουν το φόρουμ αυτό να γλυκάνει λιγάκι και να βοηθήσει πραγματικά την μικρή κοινωνία των δισκάδων.

Όσο για τον Gruby και τον Μιχάλη, μπορεί να μήν κάθωνται να απαντάνε στον καθένα στο φόρουμ, η μπορεί να μην έχετε ακουστά τον Gruby, αλλα πιστέψτε με οι γνώσεις του σχετικά με τα ψάρια και ενυδρεία γενικότερα είναι σε αρκετά υψηλότερο επίπεδο απο οτιδήποτε έχω συναντήσει στο παρελθόν...η Μόνη διαφορα είναι πως είναι ανοιχτόμυαλος και προσπαθεί να εξελίξει αυτό που κάνει ενώ η πλειοψηφία του φόρουμ έχει κολήσει στις ίδες απόψεις που προέρχονται απο 2-3 άτομα και τις βλέπω να επαναλαμβάνωνται σαν κύκλος σε κάθε καινούργιο μέλος που ρωτάει 2-3 βασικά πραγματάκια.

Γεωργάρα συνηδειτοποιώ ότι μπορεί να σε θήξει κάτι απο τα παραπάνω αλλα όχι λιγότερο απο ότι έθιξες εσύ την δουλειά του Μιχάλη και του Gruby και φυσικά σιγουρα λιγότερο για το ακυρο σχολιό σου για το ενυδρεί μου που έχεις να δείς ΜΗΝΕΣ σε οποιοδήποτε Φορουμ και φυσικά δεν το έχεις δει απο κοντα.

Καλεσμένος κάποια στιγμή να ποιούμε καφέ.

Regards,

stavrosczc
15-07-2010, 10:38
Φιλε μου Pianino το αποτελεσμα του ενυδρειου σου ειναι πολυ ομορφο οπτικα!:thumbup:
Και εγω ξεκινησα να το κανω ξερακιανο το ενυδρειο αλλα υστερα απο απαιτηση της κοπελιας...doh...εβαλα 3-4 ανουμπιες και το αποτελεσμα ηταν μια πολυ ομορφη εικονα!!!Ουτως η αλλως ΟΛΟΙ μας τα ενυδρεια μας τα εχουμε για να τα βλεπουμε και πρωτιστος να αρεσουν σε ΕΜΑΣ!!!Γιατι αν ρωτησουμε τα ψαρια τι θελουν τοτε πιστεψτε με θα κατεβασουμε το κεφαλι ΟΛΟΙ..........
Οποτε λοιπον αν αρεσει σε σενα το φυτεμενο ενυδρειο στους αλλους περισσευει!!rcard!
Τωρα ως αναφορα για τυχον προβληματα..δεν πιστευω πως επηρεαζονται τα ψαρια απο τα φυτα...ως αναφορα τα φυτα αυτο θα το δεις εσυ στην τελικη εξαρταται και σε τι τιμες ph θες να κρατησεις τα ψαρια σου!!!Εγω πχ...δε με καιει το 5 και 6 ph...θεωρω πως με ενα ph απο 6-7 ειναι πολυ καλα!
Καλη συνεχεια και καλοριζικο το ενυδρειο σου!!!:thumbup:

mathaios81
15-07-2010, 11:18
Να έχουμε πάντα αυτό στο μυαλό μας1 Μή κρίνετε, ίνα μη κριθήτε· 2 εν ώ γάρ κρίματι κρίνετε κριθήσεσθε, και εν ώ μέτρω μετρείτε μετρηθήσεται υμίν. 3 τι δε βλέπεις το κάρφος το εν τώ οφθαλμώ τού αδελφού σου, την δε εν τώ σώ οφθαλμώ δοκόν ου κατανοείς; 4 ή πώς ερείς τώ αδελφώ σου, ¶φες εκβάλω το κάρφος από τού οφθαλμού σου, και ιδού η δοκός εν τώ οφθαλμώ σού; 5 υποκριτά, έκβαλε πρώτον την δοκόν εκ τού οφθαλμού σού, και τότε διαβλέψεις εκβαλείν το κάρφος εκ τού οφθαλμού τού αδελφού σου. « (Ματθ. 7, 1-5)

Chaotica
15-07-2010, 11:54
ρε παιδια οτι κ να λεμε, οπως ειπε κ καποιος παλιος του hobby " δωσε στους δισκους σου οτι τους εδωσε η φυση " κ ολα καλα 8α πανε :) αν μπορεις να δωσεις extra ( βλ. φυτα ) κ τα ψαρια να ειναι χαρουμενα κ προπαντως υγιη τοτε ολα αυτα π λετε / λεμε / λενε , ειναι περιττα.... το ενυδρειο ειναι πανεμορφο στο ματι κ απ οτι μας λες κ σαν ζωντανος οργανισμος αφου τα ψαρακια σου τα πανε υπεροχα !!

Keep walking ;)

Γιάννης
15-07-2010, 12:04
Φανταστική σύνθεση θα ήθελα να είχα κάτι τέτοιο!

Genirous
15-07-2010, 13:39
@gruby125
Ασχέτως προσωπικών προτιμήσεων (φυτεμένο ή ξερακιανό) είναι μια πάρα πολύ καλή, επαγγελματική δουλειά. Ένα ενυδρείο σαλονιού κόσμημα, που απαιτεί κόπο, χρόνο, χρήμα και γνώσεις! Ευχαριστούμε που την μοιράστηκες. :thumbup: Ωστόσο θα ήταν πρέπον την παρουσίαση του εκάστοτε ενυδρείου να την έκανε το εκάστοτε μέλος-ιδιοκτήτης, εφόσον το τμήμα που δημοσιεύτηκε απευθύνεται σε χομπίστες για χομπίστες και θα παρακαλούσα (σου ζητώ συγνώμη γι'αυτό και θα ήθελα να μη με παρεξηγήσεις) τη σύμφωνη γνώμη σου να μεταφερθεί στο ανάλογο section του καταστήματος όπου συνεργάζεσαι. :o

@georgarask
Γιώργο όταν παρουσιάζεται ένα ενυδρείο στη διακόσμηση θα πρέπει να ασχολούμαστε με το κομμάτι του στησίματος και της αρχιτεκτονικής του. Καταλαβαίνω την αγάπη και την ευαισθησία σου για τα ψάρια, αλλά καλώς ή κακώς εδώ (http://www.greekdiscus.com/test2000/forumdisplay.php?f=8) περνάνε σε 2η μοίρα. Σε διεθνής διαγωνισμούς για παράδειγμα, είναι γνωστό πως στήνονται ενυδρεία μόνο και μόνο για τις ανάγκες της φωτογράφισης και είναι αδιάφορο (πολύ κακώς) εάν είναι περιβάλλοντα που μπορεί να ζήσει ψάρι ή που μπορεί να διατηρηθεί ένας κήπος σε τέλεια κατάσταση (συνήθως δε μπορούν). :(

@Piannino
Σου ζητώ συγνώμη εκ μέρους του Γιωργάρα και όσων με τη συμπεριφορά τους χαλάνε την καλή σου διάθεση. Η αγάπη και το πάθος μας για τους δίσκους πολλές φορές μας κάνουν υπερπροστατευτικούς. Λάθος; Μπορεί... Θα ήταν διαφωτιστικό να ερχόσουν σε κάποια συνάντηση και να γνωριστούμε από κοντά. Θα αναγνώριζες την καλοπροαίρετη διάθεση που δε φαίνεται από τον ξύλινο, γραπτό λόγο. Ακόμα και αν αυτό είναι δύσκολο θα ήταν επίσης ευχάριστο να ερχόμασταν κάποια άτομα (της επιλογής σου) για ένα καφεδάκι μπροστά στο κόσμημά σου good για συζήτηση περί δίσκων και όχι μόνο.

Discus.gr
15-07-2010, 13:59
Gen μπορεις να το μεταφερεις στο δικο μου section , αν και τα περισσοτερα ενυδρεια που θα παρουσιασουμε ειναι ατομων που δεν ειναι στο Forum. :thumbup:

Genirous
15-07-2010, 14:10
Μιχάλη αν και δεν έχει τύχει να γνωριστούμε, σε ευχαριστώ ΠΟΛΥ για την κατανόηση και εύχομαι να μην παρεξηγηθώ... friends

Θα πρέπει να προσπαθούμε όλοι για τη σωστή αλλά και σφαιρική ενημέρωση των μελών. Δεν υπάρχει μονόδρομος που οδηγεί στην επιτυχία (ή αποτυχία) και μακάρι να γίνουμε ένας ευχάριστος τόπος συνεύρεσης δισκάδων. Ακόμα και για εκείνους που είναι δυσαρεστημένοι για προσωπικούς τους δικαίως λόγους ή ακόμα και γι'αυτούς που δεν είναι μέλη, να γίνουν. Ευχαριστούμε προκαταβολικά για τις παρουσιάσεις δισκοενυδρείων που έπονται. :thumbup:

ΥΓ: Θα ήθελα να ζητήσω τη σύμφωνη γνώμη σας για σβήσιμο των μηνυμάτων που δεν αποτελούν μέρος του θέματος. Θα μιλήσω και με τον Γιωργάρα για το αν επιθυμεί τα υπόλοιπα να μεταφερθούν σε ξεχωριστό θέμα ή όχι.

Piannino
15-07-2010, 14:19
:thumbup: Genirous!

Νομίζω δεν υπάρχει τίποτε άλλο να πούμε,

Τέτοιου ήδους συμπεριφορές με κάνουν να θέλω να επιστρέψω στην παρέα του greekdiscus.gr.

thanasis76
15-07-2010, 14:24
:thumbup: Genirous!

Νομίζω δεν υπάρχει τίποτε άλλο να πούμε,

Τέτοιου ήδους συμπεριφορές με κάνουν να θέλω να επιστρέψω στην παρέα του greekdiscus.gr.

ετσι πρεπει φιλε μου!! εδω ειμαστε για να βοηθαμε ο ενας τον αλλον!!!!
καμια φορα ο γραπτος λογος παρεξηγητε....

οσο για το ενυδρειο πολυ ομορφο!!!!

ΣΤΑΜΑΤΙΑ
15-07-2010, 14:47
Kαλυτερα οποιος μιλάει να γνωρίζει και μετά να παίρνει θέση... Ο Γιώργος εχει αποδειξει οτι αγαπαει και υπερασπίζεται το χόμπι προσφέροντας με ανιδιοτέλεια χωρίς κανένα οικονομικο οφελος σε αντίθεση με κάποιους άλλους.

hopewin
16-07-2010, 14:23
Πολύ καλό το αποτέλεσμα!!!!!!!
Θα ήθελα να δω κι άλλα ενυδρεία ……

clappp clappp clappp

Piannino
16-07-2010, 17:20
Παιδιά το ότι το ενυδρείο πρέπει να είναι μόνο βιοτοπικό για να νειώθουν καλά οι δίσκοι και όπως είναι στην φύση πραγματικά έχει κάποια άποψη, αλλα στην πράξη που τους έχω 1 χρόνο στα φυτά οφείλω να διαφωνείσω,

Τα ψάρια τα αγαπάνε πολύ τα φυτά, κολυμπάνε, τα τρώνε, κρύβωνται και μερικα νούφαρα που έχω τεράστια τα χρησιμοποιώ σαν πιάτα καθώς τρώνε απο εκεί :P.

Εκτός αυτού σίγουρα δίνουν μια διαφορετική γεύση στο νερό, μια φρεσκάδα που δεν νομίζω να τους κάνει τίποτα παραπάνω απο μονο καλό, και φυσικά η βιολογία, οξυγόνο και ολα τα σχετικά ειναι ανεκτίμητα.

Κάτι ακόμα που έχω προσέξει είναι πως νειώθουν τρελή ασφάλεια... κάθε φορα που πέρνω ένα ψάρι μου στην γενήστρα η οποία δεν είναι μικρή (150 Λιτρα)....το ψάρι καταλήγει 1 εβδομάδα σοκαρισμένο σε μια γωνία... αν κατα την δειάρκεια της εβδομάδας το επιστρέψω πίσω....αστραπειέα συνέρχετε και κολυμπάει λες και το έριξα στον αμαζόνιο... πιστεύω ότι όντως αισθάνονται στην φύση παρόλο που είναι σε ενυδρείο.

Μην ξεχνάμε...αυτά τα ψάρια ποτε τους δεν ζήσανε στην φύση με βιότοπους, αρα δεν έχουν την επιροή αυτή...τώρα για το DNA δεν ξέρω μπωρεί και να είμαι λάθος :thumbup::thumbup:

wheelsdeal
16-07-2010, 17:37
Piannino το ενυδρειο σου το εχω δει και αλλου ειναι φοβερο κανατε πολυ καλη δουλεια οπως επισης και το παραπανω μπραβο.

disc-postman
16-07-2010, 18:08
Piannino οτι ενυδρειο γουσταρει ο καθενας στο σαλονι του η οπουδηποτε αλλου το φτιαχνει !!!
Εμεις δεν υποδεικνειουμε σε κανεναν τι aqouascape θα κανει, αν θα βαλει φυτα η κανατες η ακροπολη η χαλικι η αμμο η ph7 η ph4 !!!
Εσενα σου αρεσουν δισκοι με φυτα και μπραβο σου και καλα κανεις :thumbup:
Εμενα μου αρεσει ξεραιλα και σκουρο νερο οξινο να νομιζω οτι εχω rio-negro σπιτι μου και εγω σου λεω οτι τα δικα μου τα ψαρια ειναι πιο ευτυχισμενα................ δεν χρειαζεται να γινομαστε υπερβολικοι σ αυτο που μας αρεσει και να το επιβαλουμε στον αλλον ΙΜΟ :thumbup:

Εγω παντως ειλικρινα δεν ενθουσιαστικα με τα ψαρια σου :(
Φιλικα Βασιλης

crow
16-07-2010, 18:14
να καρατας ενα φυτεμενο με απετησεις και να βαλεις δισκους μεσα εμενα μου φενετε βλακεια

και ο λογος ειναι γιατι εχω ενα 200 με αγγελοψαρα σε χαμηλο πεχα δεν κανεις φυτεμενο θεσ πολλα ζουμια που επιβαρινεις το νερο πολυ
το bolibian ram οταν δεν εβαζα λιπασμα ηταν κοκκινα απο τοτε που αρχησα το λυπασμα χασανε το χρωμα τους τυχαιο ???????????

disc-postman
16-07-2010, 19:19
Θα ηθελα μια απαντηση απ τους διαχειριστες του forum γιατι σβηστηκαν τα post ??????????

crow
16-07-2010, 19:20
ΚΑΙ ΕΓΩ :thumbdown:

Crazyio
16-07-2010, 19:47
Δεν είναι απαραίτητο να έχουν σβηστεί ποστ αποκλειστικά από τους διαχειριστές του φόρουμ.
Ο κάθε μαγαζάτορας μπορεί να διαχειριστεί το δικό του κατάστημα.
Οπότε μπορεί και ο ίδιος να καθάρισε κάποια ποστ που μπορεί να ήταν off topic ώστε το θέμα να γίνει πιο ευανάγνωστο ...

:thumbup:

crow
16-07-2010, 19:50
τοτε να μη λεμε τη γνωμη μας σε θεματα που εχουν οι μαγαζατορες
γιατι αν δεν τους συμφερει θα μας τα σβηνουν
τη ειναι αυτο αμα δε σεβοντε τη γνωμη του φορουμ να μη γραφουν :thumbdown::thumbdown::thumbdown::thumbdown:!rcard !!rcard!

White Diamond
16-07-2010, 19:55
Καλο θα ηταν τοτε να ανεβαινουν κλειδωμενα και να μην κραταμε μονο θετικα
σχολια. Sory παιδια αλλα ετσι ειναι.:cool:

Crazyio
16-07-2010, 19:56
Ψυχραιμία παιδιά !rifle!!rifle!!rifle!

Είπα πως ο κάθε μαγαζάτορας μπορεί να διαχειριστεί το δικό του κατάστημα όπως επίσης είπα πως μπορεί να το έκανε ο Μιχάλης στην παρούσα φάση ...

δεν είπα όμως πως το έκανε ο Μιχάλης ... οπότε μην τον πυροβολείτε άσκοπα ...

Όποιος έσβησε ό,τι έσβησε μπορεί να αναφέρει για ποιόν λόγο τα έσβησε ώστε να τελειώνει η παρεξήγηση/ θέμα ..

Genirous
16-07-2010, 20:00
Θα ήθελα να επέμβω αναφέροντας πως το κατάστημα έσβησε και τα θετικά σχόλια του Piannino και τα αρνητικά του disc-postman και του crow... Πιστεύω πως τα έσβησε (και τα μεν και τα δε) ως off-topic, διότι αφορούσαν το ενυδρείο του Piannino και όχι το συγκεκριμένο που παρουσιάζεται.

crow
16-07-2010, 20:01
εγω δε νομιζω οτι εχει κανεις κανενα δικαιομα να σβησει ποστ
αμα ειναι θελω κι εγω το δικαιομα αμα ανοιγω ενα θεμα και δε μ αρεσει πχ η απαντηση του ταχυδρομου να τη σβηνω η του καθε ενα
αυτο ειναι το φορουμ ?????
αμα δε θελουν να ακουσουν γνωμες να τα κανουν καντρα και οποιοσ πηγενει σπιτι τους να τα βλεπει και να λεει τη ομορφο :mad:

disc-postman
16-07-2010, 20:01
Οπότε μπορεί και ο ίδιος να καθάρισε κάποια ποστ που μπορεί να ήταν off topic ώστε το θέμα να γίνει πιο ευανάγνωστο ...

:thumbup:

Φιλε Ιωσα δεν ειναι τυχαιο με το που διαφωνησα σε κατι και ειπα τι ?
οτι δεν μου αρεσουν τα φυτεμενα και τα ψαρια του piannino τοτε σβου :thumbdown:
Εγω περιμενω απαντηση απο τους πρασινους του forum αλλα δυστυχως φευγω για Σαββατοκυριακο και δεν εχω internet εκει που παω !!!

ΚΑΛΟ ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ :thumbup::thumbup::thumbup:

crow
16-07-2010, 20:02
Θα ήθελα να επέμβω αναφέροντας πως το κατάστημα έσβησε και τα θετικά σχόλια του Piannino και τα αρνητικά του disc-postman και του crow... Πιστεύω πως τα έσβησε (και τα μεν και τα δε) ως off-topic, διότι αφορούσαν το ενυδρείο του Piannino και όχι το συγκεκριμένο που παρουσιάζεται.ποιο ενυδρειο ?
εγω γιαυτο εγραφα που βλεπω

Crazyio
16-07-2010, 20:07
Ωρέ Βασίλη αν οι παναθηναϊκοί του φόρουμ δεν έχουν σχέση με το σβού τι απάντηση να δώσουν ?? !rifle!!rifle!

Στέργιος
16-07-2010, 21:12
πολύ όμορφο αποτέλεσμα μπράβο.

gruby125
16-07-2010, 21:57
Ωρέ Βασίλη αν οι παναθηναϊκοί του φόρουμ δεν έχουν σχέση με το σβού τι απάντηση να δώσουν ?? !rifle!!rifle!

παναθηναϊκοί του φόρουμ -ορεο,με εκανεσ να ιελασο,μαρεσι :thumbup:

stavrosczc
17-07-2010, 01:03
Με τον ΚΑΛΟ λογο στο στομα ΟΛΟΙ.......doh:thumbdown:!rcard!
Θεωρω αν μη τι αλλο ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΑΣΧΗΜΟ ΚΑΙ ΑΝΑΙΔΕΣ να σχολιαζεται τοσο αρνητικα το ενυδρειο καποιου και η δουλεια καποιου αλλου...ποσο μαλλον και αν αυτη η δουλεια ειναι πολυ καλη!!!
Αν καθισω να σχολιασω τα ενυδρεια απο τις παρουσιασεις τοτε πολυ θα βαλουν τα κλαμματα....:mad:
Ομως ΣΕΒΟΜΑΙ τι αρεσει και τι οχι στον καθενα να κανει στο δικο του ενυδρειο!!!
Πραγματικα αυτο που γινεται το θεωρω ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ για ενα συνολο ανθρωπων που μοιραζονται το ιδιο ΧΟΜΠΙ!!!!rcard!!rcard!!rcard!

delta66
17-07-2010, 02:48
Συμφωνω μαζι σου.
Δεν συμμετειχα στο θεμα και αν δεν κανω λαθος απο αυτα που διαβασα πριν σβηστουν, εχω να πω οτι εδω αδικεις πολλους αφου αυτο που εκαναν δεν ηταν να κρινουν αρνητικα την εμφανιση ενυδρειου (νομιζω ολοι παραδεχτηκαν οτι ειναι ομορφη) αλλα την φροντιδα της υγειας των ψαριων σε περιπτωση που αυτη εξαρταται απο την εμφανιση του ενυδρειου.

Διευκρινιζω οτι εμενα μου αρεσουν γενικως τα φυτα (εστω και λιγα) αρκει να ειναι συμβατα με το καθε ψαρι.

Discus.gr
17-07-2010, 09:12
ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΟΣΤΑΡΑΤΕ (Pianino , postman , crow) ME TO EΝΥΔΡΕΙΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΟΣΤ?????????????????????????????????????????????? ??????? ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΟΣΤ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ ΛΕΥΤΕΡΗ......ΤΟΥ PIANINO ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΟΥ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΑΤΕ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΚΟΥΒΕΝΤΟΥΛΑ ΕΚΕΙ???????????????

kofinas
17-07-2010, 09:14
Ωραίος ο Μιχάλης

crow
17-07-2010, 09:29
εγω δε ξερω για το ενυδρειο του πιανινο
εγω γιαυτο ποσταρισα και ουτε απαντηση δε πηρα γιατι κατι ρωτουσα και σβηστηκε το ποστ

μπωρο να μαθω τωρα γιατι σβηστηκε ???????????????!rcard!

Discus.gr
17-07-2010, 09:40
Χαρη ,

γραφεις αυτο......

(να καρατας ενα φυτεμενο με απετησεις και να βαλεις δισκους μεσα εμενα μου φενετε βλακεια

και ο λογος ειναι γιατι εχω ενα 200 με αγγελοψαρα σε χαμηλο πεχα δεν κανεις φυτεμενο θεσ πολλα ζουμια που επιβαρινεις το νερο πολυ
το bolibian ram οταν δεν εβαζα λιπασμα ηταν κοκκινα απο τοτε που αρχησα το λυπασμα χασανε το χρωμα τους τυχαιο ???????????)

Ειναι βλακεια γιατι ειναι βλακεια????
Ποσα χρονια εχεις φυτεμενο ????Ποσα χρονια εχεις Δισκους??? θες πολλα ζουμια ε??? τι ζουμια βαζεις εσυ???αναλογιες????
Βλεπεις Ram (Bolivian )σε αυτο το ενυδρειο??? Οι Δισκοι που βλεπεις εχουν χασει το χρωμα τους ναι ή οχι????

Η λεξη ΒΛΑΚΕΙΑ ειναι αποδεκτη οταν καποιος παρουσιαζει κατι που εκανε??? και ποσο οταν αυτος ειναι μαγαζι και ζει απο αυτο?????

crow
17-07-2010, 09:54
ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΟΣΤΑΡΑΤΕ (Pianino , postman , crow) ME TO EΝΥΔΡΕΙΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΟΣΤ?????????????????????????????????????????????? ??????? ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΟΣΤ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ ΛΕΥΤΕΡΗ......ΤΟΥ PIANINO ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΟΥ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΑΤΕ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΚΟΥΒΕΝΤΟΥΛΑ ΕΚΕΙ???????????????
μετα το καφε καταλαβα οτι γραφεις με κεφαλαια γιατι ???????

ΓΙΑΤΙ ΦΩΝΑΖΕΙΣ ???????

Discus.gr
17-07-2010, 10:01
Θα δωσεις μια απαντηση σε αυτα που σε ρωταω????? δεν φωναζω πριν τον καφε φωναζα , μετα χαλαρωσα.....αντε περιμενω να απαντησεις ...:d

crow
17-07-2010, 10:04
ΘΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΙΣΩ
ΕΙΝΑΙ ΒΛΑΚΕΙΑ ΓΙΑΤΙ ΑΜΑ ΚΡΑΤΑΣ ΦΥΤΕΜΕΝΟ ΣΕ ΣΚΛΥΡΟ ΝΕΡΟ ΔΕ ΡΙΧΝΕΙΣ ΤΟΣΑ ΖΟΥΜΙΑ ΟΤΑΝ ΕΧΕΙΣ ΤΟΣΟ ΕΥΑΙΣΘΗΤΑ ΨΑΡΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΒΑΖΕΙΣ ΝΑ ΑΝΑΠΝΑΙΟΥΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΥΠΑΣΜΑΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΒΛΑΚΕΙΑ ΟΤΑΝ ΤΟ ΠΛΑΚΩΝΕΙΣ ΣΤΟ ΛΥΠΑΣΜΑ ?????????????????

ΕΧΩ 1 ΧΡΟΝΟ ΔΥΣΚΟΥΣ ΜΟΝΟ
3 ΧΡΟΝΙΑ ΦΥΤΕΜΕΝΟ ΜΕ ΣΚΛΥΡΟ ΝΕΡΟ ΚΑΙ ΟΛΑ ΗΤΑΝ ΤΕΛΕΙΑ ΧΩΡΙΣ ΠΟΛΛΑ ΠΟΛΛΑ ΛΙΠΑΣΜΑΤΑ
1 ΧΡΟΝΟ ΜΕ ΜΑΛΑΚΟ ΚΑΙ ΛΥΠΑΣΜΑΤΑ ΤΗΣ SHATCEM ΒΑΖΩ ΕΛΑΧΗΣΤΕΣ ΔΩΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΒΛΕΠΩ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΑΠΛΑ ΤΑ ΡΑΜ ΑΠΟ ΤΩΤΕ ΠΟΥ ΑΡΧΗΣΑ ΤΟ ΛΥΠΑΣΜΑ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΕΝΤΥΠΟΣΗ ΠΟΥ ΧΑΣΑΝΕ ΤΟ ΧΡΩΜΑ ΤΟΥΣ

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΦΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΧΑΛΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΠΑΕΙ ΓΙΑ ΥΨΗΛΟΝ ΑΠΑΙΤΗΣΕΩΝ ΜΕ ΦΩΤΑ CO2 ΚΛΠ

mathaios81
17-07-2010, 10:10
γιατι χαλατε το ποστ της παρουσιασης με ασχετα ποσταρισματα
το ποστ της παρουσιασης για μενα θα επρεπε να ειναι κλειδωμενο
και αν ποτε ειμαι στην ευχαριστη θεση να κανω παρουσιαση θα ζητησω απο τους διαχειρηστες να μου το κλειδωσουν

η ανταλαγη αποψεων μπορει να γινει καλλιστα στι shoutbox

crow γαιτι φωναζεις εσυ τωρα?

White Diamond
17-07-2010, 10:18
Moυ αρεσει σαν φυτεμενο και μαλιστα η παρουσιαση με την σειρα των φωτ/ων
κατα την διαρκεια της δημιουργιας ηταν πολυ καλη.
Δεν θα το εφτιαχνα για δισκους διοτι θεωρω οτι οι αναγκες τους
δεν συμβαδιζουν με τις αναγκες των φυτων ΙΜΟ.
Πραγματικα πολυ ωραια εικονα φυτεμενου. Εγινε εξαιρετικη δουλεια.:)

Discus.gr
17-07-2010, 10:19
Πρώτα να απαντήσεις σε όλα……

Οι Δίσκοι είναι ευαίσθητοι στα Δικά σου χέρια ή γενικότερα???

Ποιος σου είπε ότι πλακώνουμε τα ενυδρεία σε λιπάσματα???

Το Ph είναι στο 6.8 ..φυτά και Δίσκοι είναι μια χαρά. Δεν τα βλέπεις???

Και τέλος έχεις πολλά να μάθεις για Δίσκους και Φυτά. Μην νομίζεις ότι επειδή σε εσένα δεν έπιασε κάτι έτσι είναι και δεν θα πιάσει σε κανέναν.

Crazyio
17-07-2010, 10:30
Ματθαίο, υπάρχει section για παρουσίαση ενυδρείου που ειναι έτσι και αλλιώς κλειδωμένο για αυτό τον λόγο ακριβώς ... για να είναι μόνο μια παρουσίαση.
http://www.greekdiscus.com/test2000/showthread.php?t=4730

άν τώρα ανοίξεις κάποιο θέμα είναι λογικό να πόυν και τα καλά αλλά και τα άσχημα όλοι. Εξάλλου για αυτό το λόγο είναι το Board για να συμετέχουν όλοι.
ποτέ δεν θα είναι όλα τέλεια σε ένα ενυδρείο και ποτέ δεν θα είναι όλα άσχημα.

Τώρα όσον αφορά αυτό το θέμα, εγώ απορώ γιατί το κουράζετε ακόμα και χάνεται και η ουσία του ... δεν μπορώ να καταλάβω ...

crow
17-07-2010, 10:32
με τσιτονει ο καφες γιαυτο φωναζω
δε βλεπω κατι που δεν απαντησα
6,8 σχεδον 7 ουδετερο ωραια για να σε ρωτησω τωτε κατι αλλο γιατι ουτε σε αυτο απαντισες σε αλλο ποστ
κρατας τα ψαρια στο 6,8 γιατι αμμα αρωστησουν ολοι λετε εσεις που ξερετε
(γιατι εγω δε ξερω ) λετε θερμοκρασια στους 34+ και πεχα κατω του 5
γιατι το κανετε αυτο αφου το 6,8 ειναι ιδανικο για αυτα τα ψαρια ?

2 τη θα παθουν τα φυτα οταν το πεχα φτασει στο 4,8-5 ????? εγκεφαλικο ? εμφραγμα ? τι ?

εγω στο 6,8 κραταγα ψαρια απο ασια μερια οχι δυσκους και ναι τοτε ειχα φυτεμενο αστερι

ειναι ευαισθητη παντου νομιζω οι δισκοι οι στα δικα μου η στα δικα σου χερια αμα δε τους προσφερεις καθαρο νερο

φυτα και δισκοι δε πανε και αν πανε δε θα πανε για πολυ
αυτα

και κατι ακομα μου στελνετε πμ οτι χαλαω το ποστ τησ παρουσιασης γιατι ?
ειπα κατι αρνητικο ?
πανεμορφο ενυδρειο απλα συμφωνο με το White Diamond δε κανει για δισκους

mathaios81
17-07-2010, 11:02
Προεπιλογή Απάντηση: ?
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο mathaios81
γιατι χαλατε το ποστ της παρουσιασης με ασχετα ποσταρισματα
το ποστ της παρουσιασης για μενα θα επρεπε να ειναι κλειδωμενο
και αν ποτε ειμαι στην ευχαριστη θεση να κανω παρουσιαση θα ζητησω απο τους διαχειρηστες να μου το κλειδωσουν

η ανταλαγη αποψεων μπορει να γινει καλλιστα στι shoutbox
ΔΕ ΧΑΛΑΩ ΚΑΝΕΝΑ ΠΟΣΤ
ΟΥΤΕ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΔΕ Μ ΑΡΕΣΕΙ

HARRIS SAMOS
http://www.youtube.com/watch?v=16Qs7VhkhnM
Προώθηση Μηνύματος
εγω σου εστειλα αυτο οπως το εστειλα και στον discus
ειναι copy paste το ποστ μου
δεν αναφερω κατι για την αποψη σου απλα δηλωσα την αντιθεση μου στα κεφαλαια γραμματα και στην οξυμενη αντιπαραθεση που ειχατε

και αναφερω ακομα οτι καλο ειναι τα post για παρουσιαση απο μαγαζια να ειναι κλειδωμενα γιατι δεν μπορουν σχετικοι ασχετοι ημιμαθεις να σχολιαζουν την δουλεια του αλλου οταν αυτη προκειται για επαγγελματικη ενασχοληση και οχι χομπυ ιδιωτη
και επισης
το πως θα ειναι ο διακοσμος του ενυδρειου ειναι καθαρα αποφαση του πελατη

ΥΓ.στο pm χρησιμοποιησα πληθυντικο αριθμο οχι χαριν ευγενειας αλλα λιγο οτι αναφερομουν σε πληθος ατομων και δεν εστειλαν σου εστειλα πιστευω να εγινα κατανοητος
ΑΜΟΙΡΟ SHOUTBOX

Discus.gr
17-07-2010, 11:50
Εγώ δεν έχω πει ποτέ ούτε ph 5 ούτε θερμοκρασία 35…..

Το Ph δεν βλέπω για κανένα λόγο να πέσει κάτω από 6.5…..

Οι Δίσκοι δεν είναι ευαίσθητοι είναι από τα πιο σκληρά ψάρια , μπορούν να προσαρμοστούν εύκολα σε διαφορετικές συνθήκες νερού και συνθήκες περιβάλλοντος.
¶μα έχουν πρόβλημα θα στο πουν.

Φυτά και Δίσκοι πάνε μαζί σίγουρα για πολλά χρόνια αρκεί να μπορείς να τα χειριστείς και τα δυο.

Κανόνες υγιεινής σωστές ροές στα φίλτρα ώστε να μπορούν να φάνε εύκολα και πολλά πολλά άλλα……

Δεν έχεις απαντήσει εδώ……..

θες πολλά ζουμιά ε??? τι ζουμιά βάζεις εσύ???
αναλογίες????
Βλέπεις Ram (Bolivian )σε αυτό το ενυδρείο???
Οι Δίσκοι που βλέπεις έχουν χάσει το χρώμα τους ναι ή όχι????

Η λέξη ΒΛΑΚΕΙΑ είναι αποδεκτή όταν κάποιος παρουσιάζει κάτι που έκανε??? και πόσο όταν αυτός είναι μαγαζί και ζει από αυτό?????

Όταν δώσεις μια απάντηση σε όλα αυτά θα κάνω delete όλα τα άχρηστα σε αυτό το Post….και δεν έχει να κάνει με θετικά ή αρνητικά…… τα θετικά τα κρατώ και με ανεβάζουν …τα αρνητικά τα κρατώ και με προβληματίζουν ώστε να βελτιωθώ ….τα off topic και τα άλλα …… απλά τα κάνω delete.

thanasis76
17-07-2010, 12:27
ειναι πολυ ασχημο να συνεχιζεται μια κοντρα χωρις να εχει δικιο η αδικο κανενας....
οι δισκοι ειναι δισκοι και εχουν περασει γεννιες και γεννιες σε ενυδρεια...
αν σκεφτουμε οτι γεννηθηκαν και μεγαλωσαν σε ενα γυαλινο κουτι θα επρεπε ολοι να εχουμε ενα γυαλινο κουτι και σαν διακοσμιση μονο εναν κωνο.:d:d:d
οι δισκοι θελουν να εχουν τις σωστες συνθηκες στο νερο του και να τρεφοντε σωστα.:thumbup::thumbup:
το αν θα εχει τωρα μονο ριζες, η μονο φυτα, η συνδιασμο και απο τα δυο δεν νομιζω οτι τους στεναχωραει...
και δοξα το θεο φυτα ευκολα χωρις λιπασματα και τρελο φωτισμο εχουμε πολλα....

κριμα:thumbdown::thumbdown: να χαλαμε ποστ για τετοια θεματα που ειναι πιο πολυ θεμα γουστου...

kofinas
17-07-2010, 12:28
ειναι πολυ ασχημο να συνεχιζεται μια κοντρα χωρις να εχει δικιο η αδικο κανενας....

κριμα:thumbdown::thumbdown: να χαλαμε ποστ για τετοια θεματα που ειναι πιο πολυ θεμα γουστου...

Θανάση άδικα μιλάς

marsellinio
17-07-2010, 12:55
1000 συγνωμη απο τους υπευθυνους που μιλαω ...

Ερωτηση στον crow

Πιστευεις οτι εχεις περισσοτερες γνωσεις στη διατηρηση δισκων απο καποιον ( Discus.gr) οπου οπως ειπε και ο ιδιος ζει απο αυτο το ψαρι ?
Δεν νομιζω να εχουν περασει 10 ψαρια μονο απο τα χερια του καταστηματαρχη ,οποτε τα βηματα και οι πραξεις του πρεπει να ειναι σιγουρα και να τα κανει με βαση την εμπειρια που εχει αποκτησει απο αυτα τα ψαρια .

Και παλι σορυ για την παρεμβαση .

Chaotica
17-07-2010, 14:09
το τραβατε απ τα μαλλια το θεμα και χανετε η ουσια... μου κανει μεγαλη εντυπωση να τρεφουμαι τετοια αγαπη για αυτα τα ζωντανα κ οταν πρεπει να συνενοηθουμε μεταξυ μας να γινετε πανικος ... χωρις παρεξηγησεις , δεν αναφερομαι σε κανεναν συγκεκριμενο, απλα διαβαζοντας το ποστ αυτο καπου χαθηκα στη μεταφραση ;)

wheelsdeal
17-07-2010, 14:51
Το ξερω οτι εχει ξεφυγει λιγο το post απλα θα ηθελα να πω και εγω την αποψη μου και ας σβηστει μετα.Απο οτι εχω καταλαβει απο φωτογραφιες αλλα και απο λεγομενα καποιον ο gruby που δεν τον γνωριζω προσωπικα εχει αρκετη εμπειρια απο φυτεμενα.Ο Μιχαλης οπου και γνωριζω λογω του οτι ειμαι πελατης εχει απιστευτη εμπειρια στους δισκους καθοτι ειναι και η δουλεια του οποτε ειναι κατι παραπανω απο χομπιστας και δεν υπαρχει αμφιβολια διοτι οι δισκοι του μιλανε απο μονοι τους.Οποτε η συνεργασια αυτων των δυο στο ζητουμενο φυτεμενο με δισκους μονο καλα αποτελεσματα μπορει να φερει.Γνωριζοντας εστω και λιγο τον Μιχαλη δεν θα μπορουσα να διανοηθω οτι μεσω μιας συνεργασιας θα εστηνε ενυδρειο/ενυδρεια χωρις τις καταλληλες συνθηκες διαβιωσης των δισκων.Το καλυτερο θα ηταν να κρινουμε απο το αποτελεσμα της δουλειας τους.Τωρα εαν οντως οι συνθηκες δεν ειναι σωστες θα φανει στην πορεια και θα κριθουν για αυτο.

Discus.gr
17-07-2010, 15:45
Το Ενυδρείο του Στράτου στη Χαλκίδα

http://www.freeimagehosting.net/uploads/cd9e0d7f60.jpg (http://www.freeimagehosting.net/)

http://www.freeimagehosting.net/uploads/a24f72ed11.jpg (http://www.freeimagehosting.net/)

http://www.freeimagehosting.net/uploads/b45b074494.jpg (http://www.freeimagehosting.net/)

http://www.freeimagehosting.net/uploads/b886e3644c.jpg (http://www.freeimagehosting.net/)

http://www.freeimagehosting.net/uploads/b886e3644c.jpg (http://www.freeimagehosting.net/)

http://www.freeimagehosting.net/uploads/9392461868.jpg (http://www.freeimagehosting.net/)

http://www.freeimagehosting.net/uploads/51fd491fa9.jpg (http://www.freeimagehosting.net/)

Chaotica
17-07-2010, 16:09
μηπως 8α ειχες την ευγενη καλοσυνη να πεις 2 λογια για τη πλατυ του ενυδρειου, μ κεντρισε το ενδιαφερον παρα πολυ :D ευχαριστω !!

Discus.gr
17-07-2010, 16:48
Την πλατη την ειχε ο πελατης μου και απλα την βαλαμε....δεν ξερω μαρκα , τι και πως αλλα μπορω να μαθω και να σου πω..... ειναι απλη ομως αν δεν κανω λαθος ειναι της juwel

wheelsdeal
17-07-2010, 16:50
Πολυ καλο το ενυδρειο μπραβο.Ρεε καμμια ριζουλα καλη και απο δω...Η πλατη πρεπει να ειναι της Juwel κανα 30ευρω το 50χ50 αν δεν κανω λαθος.

edit:Τελικα ειναι της Juwel ιδια με τη δικια μου.

Chaotica
17-07-2010, 17:14
;) thanks for the info !! πολυ ομορφο το ενυδρειο !

marsellinio
17-07-2010, 17:14
τρομερη εξελιξη :thumbup::thumbup:

Akis
17-07-2010, 18:27
τι εγινε ρε παιδια,ξεκινησε καποιος την μοδα 'οχι δισκοι με φυτα,ΞΕΡΑΚΙΑΝΟ κ ξερο ψωμι και η μοδα εγινε συνηθεια που πρεπει ολοι να την δεσουμε κορδονι?
απλα και μονο το γεγονος οτι το παρον αποτελει διαφημηση δεν θα επρεπε καν να σχολιαστει,εχω εγω ενα προιον το παρουσιαζω,αν σας κανει το παιρνετε,αν οχι απλα προσπερνατε.Συμφωνω πως καθε ποστ διαφημηστικο θα πρεπει να κλειδωνει και να μπορει μονο ο αρχικος ποστερ να κανει edit,delete σε αυτα που γραφει.για ακομα μια φορα λοιπον !rcard!

kofinas
17-07-2010, 18:31
σε ποιον βγάζεις κόκκινη κάρτα?

Akis
17-07-2010, 18:36
σε ποιον βγάζεις κόκκινη κάρτα?

συνεχισε παρακατω,προσπερασε με εμενα.

kofinas
17-07-2010, 18:42
τι εγινε ρε παιδια,ξεκινησε καποιος την μοδα 'οχι δισκοι με φυτα,ΞΕΡΑΚΙΑΝΟ κ ξερο ψωμι και η μοδα εγινε συνηθεια που πρεπει ολοι να την δεσουμε κορδονι?
απλα και μονο το γεγονος οτι το παρον αποτελει διαφημηση δεν θα επρεπε καν να σχολιαστει,εχω εγω ενα προιον το παρουσιαζω,αν σας κανει το παιρνετε,αν οχι απλα προσπερνατε.Συμφωνω πως καθε ποστ διαφημηστικο θα πρεπει να κλειδωνει και να μπορει μονο ο αρχικος ποστερ να κανει edit,delete σε αυτα που γραφει.για ακομα μια φορα λοιπον !rcard!

Μήπως είσαι διαιτητής και είσαι συνηθισμένος?
Πιστεύω ότι λάθος άτομα εννοείς.

Akis
17-07-2010, 18:48
Μήπως είσαι διαιτητής και είσαι συνηθισμένος?
Πιστεύω ότι λάθος άτομα εννοείς.

φιλαρακι ειπα προσπερναμε εμενα και πρωχορα παρακατω,μην με ειρωνευεσε δεν με ξερεις δεν σε ξερω,ακου που σου λεω,ασε τι ειμαι εγω,ειδες καπου να λεω κοφηνα τσιμπα μια καρτουλα?αν παλι καποιοι θεσουν την ιδια απορια η καρτουλα ειναι για αυτα που εγραψα,πως μια διαφημιση δεν πρεπει ουτε κατα διανια να σχολιαζετε και αν πρεπει να γινει κατι τετοιο θα πρεπει να γινει ητε στο chatbox ητε σε νεο θεμα.

kofinas
17-07-2010, 19:00
Αν όλοι γινόμαστε πιο συγκεκριμμένοι θα βοηθούσαμε απλώς ο καθένας γράφει ότι του κ....ει και μετά τα ποστ πανε ............
Αυτή την πρόταση πρέπει να την κάνεις στον Μιχάλη που έχει και την δυνατότητα να κάνει αυτά που λες.
Αν ο καθένας δυναμιτίζει την κατάσταση όπως εσύ τομόνο που θα γίνεται εδώ θα είναι μια συνεχόμενη αντιπαράθεση.
Εκτός αν μερικοί το θέλουν.

Akis
17-07-2010, 19:12
Αν όλοι γινόμαστε πιο συγκεκριμμένοι θα βοηθούσαμε απλώς ο καθένας γράφει ότι του κ....ει και μετά τα ποστ πανε ............
Αυτή την πρόταση πρέπει να την κάνεις στον Μιχάλη που έχει και την δυνατότητα να κάνει αυτά που λες.
Αν ο καθένας δυναμιτίζει την κατάσταση όπως εσύ τομόνο που θα γίνεται εδώ θα είναι μια συνεχόμενη αντιπαράθεση.
Εκτός αν μερικοί το θέλουν.

θεωρεις οτι εγω δυναμιτιζω την κατασταση?
τοτε φιλε μου εισαι πολυ εκτος και τελος αν κατι δεν σου αρεσει απο μενα η υπονοεις κατι για μενα πες το μου στα ισια και βλεποντας και κανοντας.
πρωφανος δεν ειδες πως την προταση που εκανα εγω την εχουν κανει ηδη πριν απο μενα και αλλοι.βγαλε λοιπον της παροπιδες και μην βλεπεις οτι θες να βλεπεις.αν λοιπον υπονοεις κατι για μενα πες το μου,οσο για το 'Αν ο καθένας δυναμιτίζει την κατάσταση όπως εσύ'καλο ειναι να το παρεις πισω,επαναλαμβανω δεν με ξερεις για να εχεις το θαρρος να μιλας σε μενα ετσι,πες μου πως δεν ξερω απο δισκους,απο ενυδρεια κτλπ,πες οτι θες αλλα μην χαρακτιριζεις καποιον οταν ειδικα δεν τον ξερεις μιας και ο γραπτος λογος.....Μενει!!!!!!

gruby125
17-07-2010, 19:32
Jasoy ALEXEY ,,Σου εβχαριστο για επιστοσινι που Μασ εδιχεσ,μονο ετσι παι καλα δυλια,μερικι δεν το καταλαβενουν.

mathaios81
17-07-2010, 19:34
Αυτό είπα καιεγω κλειδωμενο να είναι το post

gruby125
17-07-2010, 19:38

ΓΙΑΤΙ δεν Σε καταλαβα

Akis
17-07-2010, 19:44
απλα συμφωνει μαζι μου και με αλλους,δεν αναφερετε σε σενα.
:)

fanis72
17-07-2010, 19:50
μου
αρεσουν
πολι
καλη
δουλια
μπραβοοοοοοο

mathaios81
17-07-2010, 19:51
Κλειδωστε το να τελειώνουμε γιατι εδώ μέσα τις έχουμε βγάλει όλοι έξω και μέτραμε ποιος την έχει πιο μεγάλη .....την ανουμπια

Crazyio
17-07-2010, 19:56
Δεν υπάρχει κανένας λόγος να γίνεται ένα ποστ και να κλειδώνεται εκτός αν είναι κάποιο άρθρο (που και αυτό κλειδώνεται υπό κάποιες προϋποθέσεις).
διαφορετικά δεν θα λεγόταν Forum αλλά ηλεκτρονική εφημερίδα.
Θα έμπαινε ο κάθε ένας θα διάβαζε και θα το έκλεινε. thats all .

Μιχάλη και Gruby , αν και εγώ είμαι του ξερακιανού (προσωπική προτίμηση) τα ενυδρεία της παρουσίασης τα σπάνε. ! Εύγε!

Τώρα εάν οι κάτοχοι των παραπάνω ενυδρείων μετά το στήσιμο και την παράδοση έχουν τις γνώσεις και την δυνατότητα να το συντηρήσουν σωστά είναι ένα τελείως διαφορετικό θέμα όπως τελείως διαφορετικό θέμα είναι εάν τα λιπάσματα και τα όσα μύρια μπαίνουν σε ένα φυτεμένο, οι θερμοκρασίες και το Ph που χρειαζόμαστε για τα φυτά κάνουν και για τους δίσκους.

και επιτέλους, Μπορούμε να ηρεμήσουμε και να τα βλέπουμε τα πράγματα πιο χαλαρά ?

gruby125
17-07-2010, 20:05

Γιατι να κλιδονι το ποστ,σκιεπσου

Maikl
17-07-2010, 20:28
...σχολιαζοντας απλα και μονο την δουλεια σας Συγχαρητηρια ...:thumbup:

Ενας "φυτεμενος-παλια- δισκας":d

kofinas
17-07-2010, 20:31
θεωρεις οτι εγω δυναμιτιζω την κατασταση?
τοτε φιλε μου εισαι πολυ εκτος και τελος αν κατι δεν σου αρεσει απο μενα η υπονοεις κατι για μενα πες το μου στα ισια και βλεποντας και κανοντας.
πρωφανος δεν ειδες πως την προταση που εκανα εγω την εχουν κανει ηδη πριν απο μενα και αλλοι.βγαλε λοιπον της παροπιδες και μην βλεπεις οτι θες να βλεπεις.αν λοιπον υπονοεις κατι για μενα πες το μου,οσο για το 'Αν ο καθένας δυναμιτίζει την κατάσταση όπως εσύ'καλο ειναι να το παρεις πισω,επαναλαμβανω δεν με ξερεις για να εχεις το θαρρος να μιλας σε μενα ετσι,πες μου πως δεν ξερω απο δισκους,απο ενυδρεια κτλπ,πες οτι θες αλλα μην χαρακτιριζεις καποιον οταν ειδικα δεν τον ξερεις μιας και ο γραπτος λογος.....Μενει!!!!!!

Για την στάση σου στο θέμα είπα την γνώμη μου και όχι αν ξέρεις από δίσκους.
Δεν χρειάζεται θάρρος για να σου μιλάει κάποιος νομίζω

gruby125
17-07-2010, 20:32
:)Μπορούμε να ηρεμήσουμε και να τα βλέπουμε τα πράγματα πιο χαλαρά ?
Οποσ τεσ ΕΣΙ Μιχάλη και Gruby , αν και εγώ είμαι του ξερακιανού (προσωπική προτίμηση) τα ενυδρεία της παρουσίασης τα σπάνε. ! Εύγε! ΜΕΧΡΙ ΤΟΡα ΙΤΑΝΕ ΧΑΛΑΡΑ ,που βλεπισ το ιπερ βολικο, επιδι πιγαμε στο Χαλκιδα.τα δισ που να παμε

Crazyio
17-07-2010, 20:48
Μπορούμε να ηρεμήσουμε και να τα βλέπουμε τα πράγματα πιο χαλαρά ?
Οποσ τεσ ΕΣΙ Μιχάλη και Gruby , αν και εγώ είμαι του ξερακιανού (προσωπική προτίμηση) τα ενυδρεία της παρουσίασης τα σπάνε. ! Εύγε! ΜΕΧΡΙ ΤΟΡα ΙΤΑΝΕ ΧΑΛΑΡΑ ,που βλεπισ το ιπερ βολικο, επιδι πιγαμε στο Χαλκιδα.τα δισ που να παμε

δεν ξέρω αν κατάλαβες τι έγραψα...
τα ενυδρεία που στήσατε έγραψα πως μου αρέσουν.

το Χαλαρά πήγαινε για όλους για να ηρεμήσουμε ΟΛΟΙ.

η Χαλκίδα είναι πολύ κοντά στην Αθήνα (τον Σταύρο τον έχω γνωρίσει κι όλας). Εγώ σας εύχομαι να κάνετε καλή δουλειά και να πάτε ακόμα πιο μακριά :thumbup:

Akis
17-07-2010, 20:57
Για την στάση σου στο θέμα είπα την γνώμη μου και όχι αν ξέρεις από δίσκους.
Δεν χρειάζεται θάρρος για να σου μιλάει κάποιος νομίζω

καλως τον,δεν μπορεις να κρινεις την σταση μου καλο μου παλικαρι,οταν εχουν γινει ηδη μανταρα στο συγκεκριμενο θεμα και κολλας σε μενα αρα κατι θες,οτι θες ειμαι διατεθιμενος να στο λυσω,εγινα κατανοητος τωρα παλικαρι μου?
και για να μην συνεχισεις να μου το παιζεις εξυπνος εδω μιας και δεν θελω να συμβαλω σε αυτην την μανταρα του θεματος μπορουμε να το λυσουμε το θεμα σου πισω απο το φορουμ αν ξερεις τι εστι φορουμ.

marsellinio
17-07-2010, 21:07
ειναι κριμα να χαλαει αυτο το ομορφο θεμα με τα ενυδρεια των παιδιων.
Υπαρχουν και καποιοι ( πχ εγω ) που δεν ενδιαφερονται για τις διαμαχες σας και τους νοιαζουν μονο τα ψαρια και τα ενυδρεια , τωρα εαν αρεσουν Η δεν αρεσουν ειναι αλλο θεμα .

Crazyio
17-07-2010, 21:18
Να θυμηθούμε όλοι πως για προσωπικές διαφωνίες το φόρουμ παρέχει και την δυνατότητα των προσωπικών ΠΜ ??

Yiannis59
17-07-2010, 21:46
Δεν ήθελα να λάβω θέση άλλα με αναγκάζετε,

Ο χώρος αυτός έχει παραχωρηθεί στον Discus.gr (χωρίς κανένα όφελος) όπως και ο χώρος των άλλων καταστημάτων για την διευκόλυνση - πληροφόρηση των μελών για το τι υπάρχει στην αγορά και τι προσφέρει το κάθε κατάστημα, επομένως θεωρώ τουλάχιστον άτοπο το να κοιτάμε την βιτρίνα ενός καταστήματος να μην μας αρέσει κάτι (θεμιτό και αυτό) και να μπαίνουμε μέσα και να συμπεριφερόμαστε όπως εδώ μέσα.
Αν δε μας αρέσει κάτι απλά δεν μπαίνουμε στο κατάστημα και πάμε στην επόμενη βιτρίνα - κατάστημα.
Παρακαλώ σεβαστείτε το.

Μιχάλη μπορεις ελεύθερα να το σβησεις μετα.

gruby125
18-07-2010, 19:49
δεν ξέρω αν κατάλαβες τι έγραψα...
τα ενυδρεία που στήσατε έγραψα πως μου αρέσουν.

το Χαλαρά πήγαινε για όλους για να ηρεμήσουμε ΟΛΟΙ.

η Χαλκίδα είναι πολύ κοντά στην Αθήνα (τον Σταύρο τον έχω γνωρίσει κι όλας). Εγώ σας εύχομαι να κάνετε καλή δουλειά και να πάτε ακόμα πιο μακριά :thumbup:

Μη με παρεξηγεις, δεχθηκα πολυ δυσφημιση πισω απο την πλατη μου, ξερω καθε λεπτομερεια, δεν ειμαι βιαστικος δεν θελω να πειραξω κανεναν χωρις λογο, το ενυδρειο του Στρατου δεν ειναι τελειωμενο ακομα, επειδη ειχε αλλες δουλειες, κανονισαμε αλλη μια επισκεψη-για να γινει τελειο. Στρατο ευχαριστουμε, για την καλη συνεργασια, εισαι πολυ καλος, και μας το εδειξες.:thumbup:

Ξεχασα να σου πω ενα ευχαριστω, για τα καλα Σου λογια:)

[QUOTE=mathaios81;90278]Κλειδωστε το να τελειώνουμε γιατι εδώ μέσα τις έχουμε βγάλει όλοι έξω και μέτραμε ποιος την έχει πιο μεγάλη .....την ανουμπια

ΜΗΝ τα παρατας επειδη ειναι κατι δυσκολο, δεν ειναι ωραιο να κλειδωνει το ποστ-προσωπικα δεν μ'αρεσει αυτο, αλλα σεβομαι την επιλογη του καθενα,-και δεν θα το σχολιασω,μηπως ξερει κατι παραπανω απο μενα-δεν εχω αναγκη να τα ξερω ολαααααα

Piannino
19-07-2010, 16:29
πωπω, παλι Λάμψη έγινε το post, σε λίγο θα βγεί και ο Γιάγκος Δράκος.

Λέγονται πολλά για τον Gruby και τον Μιχάλη όντως...περιέργος λέγονται και πολλά για μένα......... γενικά ύπάρχει μια τάση να κουτσομπολεύονται και να μεταφέρονται πράγματα άκυρα και τελείως ανύπαρκτα...

Η ουσία είναι μία... ΟΛΑ μπορούν να γίνουν με προσπάθεια και συνεργασία...όταν είχα τα προβλήματα στο παρελθόν λόγω λαθών πολοί μου είπανε πρεπει να διαλέξεις η τα φυτά η τους δίσκους...ε λοιπόν και θερμοκρασίες έχω ανεβάσει , και ph έχω ρίξει και ούτε οι δίσκοι μου πάθανε τίποτα ούτε τα φυτά μου πεθάνανε...για όλα υπάρχει μια λύση...

Όσο για λιπάσματα....δεν έχω ρίξει ΤΟ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ λύπασμα, το μόνο που έχω είναι CO2 το οποίο κατεβάζει και το ph μου και φροντίζω το νερό που ρίχνω να μην είναι Α/Ο ώστε να έχει μηνεραλικα.

Ο Μιχάλης όπως είπε και ο Γιάννης πιο πάνω έχει αφιερώσει την ζωή του, την καριέρα του και γενικότερα το επαγγελμα του πάνω στους δίσκους, έχει μια γυναίκα και πρόσφατα έφερε και το παιδάκι του στον κόσμο, φροντίζει πάντα να περιποίείται τους πελάτες του και να μας φέρνει αν όχι τα καλυτερα( που κατ' εμε είναι) ψάρια ΥΨΗΛΗΣ ποιότητας σε παρόμοιες η χαμηλότερες τιμές με άλλους ανταγωνιστές. Με ποιό δίκαίωμα προσπαθούνε μερικοί να τον δυσφημίσουν...Αυτό δεν είναι μέρος για προσωπικές διαφωνείες, είναι μέρος για χομπίστες να μοιράζονται απόψεις...τις έχθρες και το μίσος κρατείστε το για τον εαυτό σας.

Όσο για τον Gruby ... όταν έφτιαχνα το ενυδρείο μου...ο Gruby μέχρι που μπήκε μέσα για να το φτιάξουμε, δεν μπορώ να θυμηθώ πόσες φορές μου έφερε φυτά, λαστιχάκια η γενικότερα πράγματα που χρειαζόμουνα χωρίς να με χρεώσει.

Πολοί λένε πως ο Μιχάλης είναι φίλος μου, και ο Gruby κολιτός μου, για αυτό τους υπερασπίζομαι.... για ένα καφέ δεν έχω πάει ουτε με τον Μιχάλη ούτε με τον Gruby.... τους βλέπω μόνο όταν είναι να ΄κάνουμε κάτι σχετικά με το hobby, να ανταλλάξουμε απόψεις, να δούμε πως μπορούμε να βελτιώσουμε το ενυδρείο, η να προσθέσουμε κάποιο όμορφο ψάρι στην συλλογή μου.

ΤΟ σίγουρο είναι πως ότι γράφω πιο πάνω δεν θα ήθελε ούτε ο Μιχάλης να το γράψω γιατι θα είναι σίγουρος πως πολοί θα νομίσουνε πως αυτός με έβαλε να τα γράψω και αλλες τέτοιες βλακείες...

Ας σοβαρευτούμε λιγάκι...

Μιχάλη με προμήθευσες με υπέροχα ψάρια και σε ευχαριστώ.

Gruby. αγαπάς αυτό που κάνεις, και προσωπικά σε ευχαριστώ για όλα όσα μου έχεις μάθει...

Όπως άκουσα πιο πάνω να λέει κάποιος αλλος.... η συνεργασία σας σίγουρα θα πάει το hobby μας μπροστά.

Μόνο φροντίστε να μην φτιάξετε καλύτερο ενυδρείο απο το δικο μου....θα ζηλεύω και θα πάω με το μέρος αυτών που σας κράζουν να σας κράξω και εγώ για οτιδήποτε μου κατέβει στο κεφάλι...και το ξέρετε έχω τρελή φαντασία θα βρώ κάτι τραγικό!

:thumbup::thumbup:

kofinas
19-07-2010, 16:41
Πολύ σωστή η τοποθέτησή σου Piannino και καλώς κάνεις και ξεκαθαρίζεις κάποια πράγματα.
Σου απαντώ επειδή και εγώ κάποια στιγμή πήρα μέρος στη συζήτηση αλλά μερικοί δεν καταλαβαίνουν .............
Όσο για κουτσομπολιά θα ακούς πάντα απλώς προσπέρασέ τα και συνέχιζε όπως νομίζεις ότι είναι καλύτερα.

crow
19-07-2010, 19:24
.Αυτό δεν είναι μέρος για προσωπικές διαφωνείες, είναι μέρος για χομπίστες να μοιράζονται απόψεις...τις έχθρες και το μίσος κρατείστε το για τον εαυτό σας

αυτα που τα ειδες ???????? ελεος ρε παιδια πολυ παρεξηγιαριδες εχετε γινει δηλαδη οποιος πει μια γνωμη που ειναι εναντια στη δικη σας ειναι κακος σας μισει και ειναι και κακοπροαιρετος ας σοβαρευτουμε λιγο

λογικο ειναι να λαβεις και θετικα και αρνητηκα σχολια σε ενα ποστ

Γιώργος Κ
19-07-2010, 19:37
Καλο θα ειναι να ακολουθησουμε αυτο που λεει ο 59 ...
απο εκει και περα αν καποιος νοιωθει θιγμενος η θελει να κυνηγαει μαγισσες .. καλο ειναι να λυνονται με π.μ. οπως το εχω κανει εγω ο ιδιος ... εκτος του Μιχαλη που δεν αναφερα τιποτα για τον ιδιο ... και o gruby και ο Piannino εχουν λαβει πμ μου!

Γνωμη μου αν βαζεις ενα ποστ με τη δουλεια σου αν δε θες κριτικες το κλειδωνεις εξ' αρχης ;) Αλλιως ακους οτι θελει να πει ο καθενας! Το μεγαλυτερο λαθος στη προκειμενη περιπτωση ηταν οτι ανοιχτηκε εξ αρχης το θεμα σε λαθος κατηγορια ...

Ετσι κανω και εγω σαν συντονιστης σε αλλο φορουμ ... σε καποιο υπομνημα αν αυτα που γραφονται δεν χωρουν αμφισβητηση κλειδωνεται εξαρχης ... η το αφηνουμε ανοιχτο για κριτικες - μετα συμπληρωνεται η διορθωνεται αν κατι ειναι λαθος η εχει ξεχαστει ... σβηνονται τα απο κατω και μενει το υπομνημα κλειδωμενο!

Αρα Μιχαλη γνωμη μου (αφου σε ενοχλει ολο αυτο) ειναι να σβησεις τα ασχετα η μετεφερε τα σε αλλο θεμα αν δε θες και παρουσιαζε τη δουλεια σου γιατι απο οτι βλεπω ειναι ενας ασκοπος κυκλος η ολη συζητηση τον οποιο κανεις δεν εχει διαθεση να σταματησει! doh Εκτος αν πιστευεις (το ειπα και στον gruby) την Αμερικανικη φιλοσοφια ... η αρνητικη διαφημηση ειναι η καλυτερη διαφημηση! Στη προκειμενη περιπτωση το θεμα αυτο εχει 1.656 εμφανισεις!! :eek:
Αν ημουν εγω επαγγελματιας θα το αφηνα ως εχει :d:p αλλα δε θα μουρμουριζα οτι και να εβλεπα να γραφεται ... εισαι συντονιστης σε αυτη τη κατηγορια .. αρα εσυ επιλεγεις .... !!

stavrosczc
19-07-2010, 20:17
Δηλαδη απο οτι καταλαβα ΔΕΝ υπαρχει περιπτωση να σταματησουν τα πικροχολα σχολια και τα καρφια...
Οχι για να ξερω δηλαδη και εγω την πορεια μου και να μην παρουσιασω το ενυδρειο μου ωστε να εχω τα νευρα μου υσηχα σωστα;;;
ΚΡΙΜΑ!!!!!!!!!!
Γιατι εγω ηξερα πως βαλε 20αντρες μαζι να ζησουν σε ενα δωματιο και μια χαρα θα τα βρουνε...βαλε και μια γυναικα μεσα...και να δεις που ο τελευταιος θα αυτοκτονησει!!!
Τελικα ειμαστε χειροτερες ΚΑΤΙΝΕΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Piannino
19-07-2010, 21:26
Αστο Crow, δεν έχω διάθεση, αλλα μήν κρυβόμαστε πίσω απο το δάχτυλο μας...

εξάλου δεν είπα τίποτα για σένα, δεν ξέρω καν ποιος είσαι... η κακία και ολα τα άλλα έχει φανεί απο αλλού. Ξέρουν τα άτομα που όπως είπε ο Georgaras στείλανε πμ.

Γιώργος Κ
19-07-2010, 21:27
Τελικα ειμαστε χειροτερες ΚΑΤΙΝΕΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Εχω μια φιλη που τη φωναζω Κατινα ... καλυτερα να της τα κρυψω ολα αυτα γιατι θα μας παρει ολους με τις πετρες! !rifle!:sos-help:
Δε ξερω αν θα αυτοκτονησουμε αλλα σιγουρα ο καθενας θα αποκτησει ενα πολυ ωραιο πονοκεφαλο απο την μουρμουρα!!! rofirofirofi

Διαβαζουν και γυναικες για αυτο ας προσεχουμε λιγακι ... θα ανοιξει και αλλο θεμα ως συνηθως ... doh
Αντρες - γυναικες ειναι τα ιδια! Ο χαρακτηρας του καθενα ειναι αυτο που τον χαρακτηριζει και οχι το φυλο!

gruby125
19-07-2010, 21:51
με τσιτονει ο καφες γιαυτο φωναζω
δε βλεπω κατι που δεν απαντησα
6,8 σχεδον 7 ουδετερο ωραια για να σε ρωτησω τωτε κατι αλλο γιατι ουτε σε αυτο απαντισες σε αλλο ποστ

2 τη θα παθουν τα φυτα οταν το πεχα φτασει στο 4,8-5 ????? εγκεφαλικο ? εμφραγμα ? τι ?

εγω στο 6,8 κραταγα ψαρια απο ασια μερια οχι δυσκους και ναι τοτε ειχα φυτεμενο αστερι

ειναι ευαισθητη παντου νομιζω οι δισκοι οι στα δικα μου η στα δικα σου χερια αμα δε τους προσφερεις καθαρο νερο

αυτα

και κατι ακομα μου στελνετε πμ οτι χαλαω το ποστ τησ παρουσιασης γιατι ?
ειπα κατι αρνητικο ?
πανεμορφο ενυδρειο απλα συμφωνο με το White Diamond δε κανει για δισκους

34+ και PH-5 και κάτω δενβοηθάει σε ολες τις αρρωστιες-δεν ειμαι ειδικος σε αυτο αλλα εκανα τον κοπο και διαβασα αρκετα,οταν αρρωσταινει ένας ανθρωπος,ο γιατρος του συνιστα να αλλαζει το περιβαλλον του σε πιο ζεστο ή πιο δροσερο αναλογα με την περιπτωση,και δινει καποια θεραπεια αλλα μετα λεει να γυρνας στα κανονικα.Στο τελευταιο βιβλιο που διαβασα,για δισκους,λενε ιδανικη συνθηκη για ψαρια εκτροφης ειναι 6,2-7,αλλα και πιο ψηλα δεν τρεχει τιποτα
Σχεδον ολα τα φυτα ,αν θα κανεις τον κοπο να ψαξεις στα βιβλια,οι βιτρινεσ πχ τις Tropica αντεχουν 5,5 και πανω,πχ Cabomba furcata-3,caroliniana4,καποιες εχουν προβλημα σε αποτομες αλλαγες συνθηκων,και για λιγο χανονται αλλα μετα περνουν μπρος-crykptokorines για να σε βοηθησω,εδω να βρεις ολες τις απαντησεις, το θεμα ειναι ποσο το θελεις ,και γιατι-να (ψαξεις)http://www.aquascapingworld.com/ ,http://www.thekrib.com/,εγω εχω το δικο μου γιατι και τις εχω γυρισει πανω κατω και πολλες αλλες,εχω δημιουργησει σχεδον ολοκληρο βιβλιο απο εκτυπωσεις ,
εγω στο 6,8 κραταγα ψαρια απο ασια μερια οχι δυσκους και ναι τοτε ειχα φυτεμενο αστερι Δειξε μου φωτο,γιατι καπου πιο πανω γραφεις πλακωνω λιπασματα και εχεις ,προβλημα,αν πλακωνεις σιγουρα θα εχεις ,και φαρμακο(καλυτερο) σε λαθος δοσεις γινεται δηλητηριο,παλι στα λινκ θα βρεις απαντησεις
ειναι ευαισθητη παντου νομιζω οι δισκοι οι στα δικα μου η στα δικα σου χερια αμα δε τους προσφερεις καθαρο νερο Προσωπικη μου αποψη,εδω ειναι το θεμα επειδη οι περισοτεροι κανουν τα ψαρια υπερβολικα ευαισθητα,μη ανθεκτικα,αλλα ειναι πολυ γερα ,αν τα πηρες απο σωστη πηγη,και οπως λες τους προσφερεις φρεσκο νερο,καλη διατροφη,πιο πανω καπου γραφεις ,λιπασματα ,διοξειδιο=βρωμικο νερο,παλι σε στελνω στα βιβλια,εκει να βρεις τι ακριβως σημαινει βρωμικο νερο στο ενυδρειο
αυτα ,ειναι γνωμη ή γνωση σου,γιατι το ενα απο το αλλο ειναι πολυ μακρυα,γνωση με πρακτικη ή με σκετη θεωρια-μεγαλη διαφορα,εγω τα κραταω πονευκολα συνεχως,.Θα σου πω το μεγαλο μυστικο,και για ψαρια και φυτα,το φρεσκο νερο ειναι οτι καλυτερο,το πανω απ'ολα,μονο εσυ καταλαβαινεις αλλιως ΦΡΕΣΚΟ ΝΕΡΟ Πιστευω ,πως με καποιο τροπο ,να σε βοηθησει αυτο που σου εγραψα:thumbup:

crow
20-07-2010, 01:36
φιλε μου το καθαρο νερο δε προσφερει τιποτα στο φυτο
αμα δεν ανεβασεις νιτρικα στο 15-20 αμα δε ριξεις τα ζουμια δε κανεις φυτεμενοκαι αμα εχεισ νιτρικα στο 20 που ειναι το καθαρο νερο που ζηταει αυτο το ψαρι ???
εγω που χρησιμοποιο μονο α/ο οκ και εχω ph 4,6
ποιο φυτο θα ζησει ??????????? αλγες προσπαθω να κανω και αυτες δεν θελουν

αυτη ειναι η γνωμη μου
και κατι αλλο απο τοτε που το πεχα κατεβηκε κατω του 5 τα ψαρια απλα δεν καταλαβαινουν τιποτα και τρωνε και ειναι μια χαρα

δε ξερω εγω πρωσοπικα κοιταω το ψαρι τα φυτα ειναι διακοσμητικα για μενα

ChristosP
20-07-2010, 07:28
όλα τα από πανω με τις χαζοκόντρες με κάνουν απλώς να αδιαφορώ και πάει σε όλους φίλους γνωστούς άγνωστους κτλ κτλ;)

Δίσκοι και φυτά πάνε μία χαρά αν οι δίσκοι που θα μπούν στο ενυδρείο είναι 10-12 cm σώμα . Φυσικά δεν λέμε για φυτεμένο με 3 εχινοδορα και καμία βαλισνέρια φυσικά ούτε λέμε για κάποιο Ολλανδικού τύπου για ένα απλό και αξιοπρεπές φυτεμένο ναι μπορούν να μπουν δίσκοι εκτροφής .

Τώρα γιατί το μέγεθος εδώ μετράει :d ο λόγος είναι ότι ένα ψάρι έτοιμο 10-12 cm σε μεγεθος δεν θέλει τα ταίσματα που χρειάζεται ένας δίσκος 5-6 cm που πρέπει να είναι κατά την δική μου άποψη 5-6 την ημέρα με αποτέλεσμα μεγάλη επιβαρυνση του νερού με αποτέλεσμα αλγές κτλ με 3 ταίσματα είναι όκ τα ψάρια και μπορεί ένα σωστά φυτεμένο να ανταπεξέλθει

Φυσικά θέλει πολύ δουλειά αλλά αυτό είναι άλλο θέμα ....

ΣΤΑΜΑΤΙΑ
20-07-2010, 10:50
Mε όλη την εκτίμηση που σου εχω προσωπικά πειραματίστηκα με 5.5 ph (νερό όσμωσης και βρυσης από φίλτρο φυσικά) χωρίς λιπάσματα και φυσικά το καταραμένο διοξείδιο και στην εβδομάδα δεν μου αντεξαν ουτε οι βαλισνέριες. Το μόνο που αντεξε ηταν ανούμπιες - λευκοκεφάλα κ 1 μικροσοριουμ όποιος θελει ας περάσει από το σπίτι να το δει. Κ δεν ξεχνάω ότι πριν ασχοληθώ με δισκους είχα φουλ φυτεμένο με νερό βρυσης -λιπάσματα κ διοξειδιο που εγινε αιτία να χασω 35 ψαρια (από προβληματικό συστημα διοξειδίου) και οταν το εβλεπες ήταν σούπερ για φωτογράφιση.
Καποιες φορές κάνουμε αναγκαστικές επιλογές κ όταν αποφασίζουμε να ασχοληθουμε με δισκους εκεί δίνουμε προτεραιότητα. Το να προσπαθούμε να αναθεωρήσουμε τα δεδομένα και πλέον γνωστά και σεβαστά μεχρι τώρα δεν νομίζω ότι εξυπηρετούν τις συνθήκες ζωής των δισκων μας. Οι δισκοι αξίζουν τα ΠΑΝΤΑ.

Γιώργος Κ
20-07-2010, 12:38
Παρατηρω γενικες αποψεις στον αερα ... αστηριχτες και ατεκμηριωτες! Θα προσπαθησω να δωσω τις καταλληλες απαντησεις με την αναλογη τεκμιριωση που ειναι κοινως αποδεχτη και δεν βγαινει απο την κεφαλα μου!

Γενικα εχει παρεξηγηθει το θεμα με τα φυτα! Ευκολα η δυσκολα χρειαζονται τροφη ... δηλ. ΝΟ3, Καλιο, CO2, φωσφορο, σιδηρο, ιχνοστοιχεια κλπ τα αναφερω ολα εδω: http://www.greekdiscus.com/test2000/showthread.php?t=4358
ΟΛΑ ειναι δομικα υλικα για να ζησουν (να φωτοσυνθεσουν) αλλα και να αναπτυχθει το φυτο (Τα κυτταρα του, τα νεα φυλλα δε δημιουργουνται απο το τιποτα)!

Αν τα φυτα μας χαρακτηριζονται "ευκολα" δεν παει να πει οτι δεν χρειαζονται τα παραπανω ... απλα με λιγοτερο φωτισμο και λιπασματα μπορουμε να τα διατηρησουμε ... με σκετο νερο για λιγο χρονο μεχρι να παρουν την κατιουσα!

Επισης η παρακατω εικονα μας δειχνει ποσο σημασια εχει το υποστρωμμα και τις χημικες διεργασιες που γινονται μεσα του:

http://i993.photobucket.com/albums/af52/georgaras/Planted/aquaticsubstrate.jpg

Ερωτηση: Σε δισκοενυδρειο που εχουμε υποστρωμα κανουμε "σκουπα" σε αλλαγες νερου? Ξερει κανεις τι θα γινει αν περασει στο νερο Το Θειουχο υδρογονο και το Μεθανιο (πριν οξειδωθει )
Ειναι οι γνωστες φυσσαλιδες που παρατηρουμε στο βυθο (οσοι και αν τις εχουν δει)...
Τα φυτα λαμβανουν τα θρεπτικα συστατικα απο το νερο η και απο τις ριζες τους! Σε ενα περιβαλλον που τα θρεπτικα συστατικα λειπουν και ιδιαιτερα τα ΝΟ3 τοτε θα πρεπει να εφαρμοσουμε ακομα μεγαλυτερη λιπανση!
Ερωτηση: Ποσα ΝΟ3 ειναι καλα να εχουμε σε δισκοενυδρειο? Ειναι καλο να χρησιμοποιησουμε ΚΝΟ3?

Αν ακουω καλα σε νερο χωρις λιπασματα ... τοτε το φυτο θα πρεπει να το "θρεψουμε" με καταλληλο υποστρωμμα η καποιες ταμπλετες!
Ειναι μεγαλης σημασιας σε οποιοδηποτε φυτεμενο χαμηλων η υψηλων απαιτησεων το υπόστρωμα να είναι περίπου 4 εκατοστά βάθος και να καλύπτεται με 4 εκατοστά από άμμο ή χαλίκι που είναι 0,5 έως 2 χιλιοστά (mm) σε μέγεθος. Με αυτο το τροπο δημιουργουνται οι περιοχες (αεροβιες-αναεροβιες) και επισης πολυ σημαντικο ειναι οτι συγκρατουνται ολα τα ακρως επικινδυνα αερια που δημιουργουνται στην κατω περιοχη ...
Ερωτηση: Ποσα λιτρα "στερουμε" απο ενα δισκοενυδρειο με 8 cm τουλαχιστον βυθο?
Να πουμε οτι το υποστρωμα σε 6 μηνες περιπου αρχιζει να εξαντλει τα θρεπτικα του συστατικα ... αν δεν "βοηθησουμε" με λιπανση εμεις ... τοτε τα φυτα θα σας λιωνουν και θα λετε ... μα γιατι? Αφου μια χαρα ηταν! doh
Ερωτηση: Σε δισκοενυδρειο που δε ριχνουμε λιπασματα καθε 6 μηνες θα ξηλωνουμε ολο το ενυδρειο να αλλαζουμε υποστρωμα? Θα βαζουμε ταμπλετες? Τι θα γινει αν δε τοποθετηθουν σωστα οι ταμπλετες?
Το CO2 επισης ειναι πολυ σημαντικο για τα φυτα μας! Με τη βοηθεια του γινεται η φωτοσυνθεση! Τα δυσκολα φυτα απαιτουν συγκεντρωσεις 30ppm που μονο με μπουκαλα CO2 μπορει να επιτευχθει!
Τα ευκολα φυτα η με ζαχαρονερο-μαγια (καλα αν βαλουμε μπουκαλα σε 2 ημερες θα εχουν αναπτυχθει τοσο που δε θα το πιστευουμε). Αν δεν εχουμε παροχη CO2 τοτε θα πρεπει να πετυχουμε σταθεροτητα στο ποσοστο του στο νερο ... ακουγεται ανησκουστο αλλα ο τροπος να το πετυχουμε αυτο ειναι να κανουμε αλλαγες νερου ένα 50% του νερού αλλαγή κάθε 2 εως 6 μήνες και αυτο γιατι τις πρωτες ημερες καταναλωνεται το CO2 απο τα φυτα μας και μετα με την ανταλλαγη αεριων επιφανειας - νερου ο ατμοσφαιρικος αερας που περιεχει CO2 "τροφοδοτει" με σταθεροτητα το συστημα μας!
Ερωτηση: Σε δισκοενυδρειο μπορουμε να εφαρμοσουμε τη παραπανω ρουτινα (αφου διαλεγουμε ευκολα φυτα)? Εχω αναφερει ολους τους τροπους εισαγωγης CO2 στο ενυδρειο μας - δεν υπαρχουν αλλοι (γνωστοι στην εποχη μας)!

Το φως ειναι ενα μεγαλο κομματι στη διατηρηση των φυτων! Ειναι γνωστο οτι οι δισκοι δεν το συμπαθουν το εντονο φως ενω αντιθετα για τα φυτα ειναι η ενεργεια που μετατρεπουν για δικο τους οφελος .. οσο πιο πολυ φως (εξαρταται απο τα ειδη των φυτων και τη φυτομαζα αλλα μεχρι 0,5w/lt) τοσο πιο καλα για τα φυτα αν εχουμε μεγαλη φυτομαζα ακομα και σε ευκολα φυτα ... τα οποια παρεμπιπτοντως "χρειαζονται" 0,3 w/lt - 0,5 w/lt με τις λαμπες που ερχονται στα ετοιμα ενυδρεια συνηθως θα πρεπει να προσθεσουμε 1 η 2 λαμπες για να πετυχουμε τα απαιτουμενα τους w/lt . Εξαιρεση οι ανουμπιες που ζουν και χωρις φως απλα με το φως του δωματιου!

Οποιος δεν εχει καταλαβει οτι το ενυδρειο ειναι ενα συστημα που πασχιζουν ολοι να διατηρουν σταθερες τις συνθηκες τοτε βαδιζουν στην καταστροφη ειτε ειναι φυτα ειτε ψαρια ειτε βατραχοι!

Μην απαντησετε στις ερωτησεις - ειναι ρητορικες πιο πολυ να δειτε την αντιθεση και την αλληλοσυγκρουση οσων εχουν γραφτει!
Παρολα αυτα αν υπαρχει καποια διαφορετικη γνωμη παρακαλω να γραφτει ωστε να την γραψω σε ολα τα φορουμ που ασχολιουνται με φυτα -να μη παιδευονται οι ανθρωποι αδικα ... (θα συγκλονισουμε την Παγκοσμια ενυδρειακη κοινοτητα που ασχολειται με τα φυτα) doh

Και απο τη θεωρια παμε στη πραξη:
Οπως λεει η Σταματια ετσι και εγω δε μπορω να διατηρησω καποιο φυτο στους δισκους (πολυ θα το ηθελα) ουτε καν πιστια ουτε καν κερατοφυλλο ... η φακη λιωνει στο 2ημερο! Και στα μικρα ψαρια και στα μεγαλα παντα κυνηγαω τη μηδενιση των ΝΟ3 ... σε καμια περιπτωση δε θα τα αφησω να πανε 20 .. ωστε να εχω ελπιδες ... με τα φυτα!
Θεωρω σαν προηγουμενος κατοχος φυτεμενου οτι ειμαι ικανος να τα διατηρησω αλλα θα πρεπει να γινουν πολλες θυσιες που θα ειναι εις βαρος των ψαριων μου κατι που για μενα ειναι μη αποδεκτο! Το πιο ευκολο φυτο κατα τη γνωμη μου η ανουμπια σε μενα και μεσα σε 2 μηνες απο τεραστια εμεινε ισα ισα ο κορμος της ... με νερο βρυσατο παρακαλω! ;) Ουτε καν οι βαλισνεριες μου κρατησαν ... η Σταματια πχ κανει μικρες και καθημερινες αλλαγες νερου θα πρεπει να τις αραιωσει?
Υπαρχει καποιος να μας πει οτι δεν ισχυουν οτι εχουμε δει με τα ιδια μας τα ματια? Μη τρελαθουμε εντελως!

Αυτα τα λιγα ... Ο 2λ σωστα αναφερει τα μικρα ψαρια ... ξεροντας οτι τα ΝΟ3 θα πρεπει να ειναι σχεδον στο 0 (<10) για να αναπτυχθουν κανονικα! ;) Σε τετοιες συνθηκες ολα τα φυτα θα dead:

Καλα ... δεν αναφερω καν την υπαρξη ανθρακα η αντιφωσφορου στο φιλτρο ... νομιζω οτι ειναι αυτονοητο οτι τα φυτα θα τα τιναξουν τα πεταλα!

Jeepas
20-07-2010, 13:04
Αυτό βέβαια είναι ψιλοάσχετο και άστοχο γιατί στη συνέχεια το κείμενο δεν απαντάει στην ερώτηση...

[COLOR=Red]Να πουμε οτι το υποστρωμα σε 6 μηνες περιπου αρχιζει να εξαντλει τα θρεπτικα του συστατικα ... αν δεν "βοηθησουμε" με λιπανση εμεις ... τοτε τα φυτα θα σας λιωνουν και θα λετε ... μα γιατι? Αφου μια χαρα ηταν! doh

Δεν πειράζει, απαντάω εγώ: Ένα τίποτα με μπόλικο καθόλου στερούμε ;)

Πχ. Σε ενυδρείο 1,2x50x60, 360 λίτρα με 3 επιπλέον πόντους υπόστρωμα ή άμμο στερούμε 18 ...λίτρα, με 4 επιπλέον πόντους ...24 λίτρα!

Διευκρίνηση στο συγκεκριμένο κομμάτι του κειμένου κάνω. :thumbup:
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Όσο αφορά σε όλαααα τα υπόλοιπα που διάβασα, ΑΝ και μου αρέσουν πολύ τα φυτεμένα τα παράτησα στους δίσκους γιατί ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ να τα υποστηρίξω χωρίς να επιβαρύνω είτε τους δίσκους είτε τον ελάχιστο ελεύθερο χρόνο μου. Τα παιδιά βέβαια που τα παρουσίασαν έχουν κάνει τρομερή δουλειά.

Φυσικά και δεν έπρεπε σε καμμία περίπτωση να ξεφύγουν οι 2 πλευρές. Για μια ακόμη φορά συμφωνώ με τον 2Λ friends

Γιώργος Κ
20-07-2010, 13:25
Πχ. Σε ενυδρείο 1,2x50x60, 360 λίτρα με 3 επιπλέον πόντους υπόστρωμα ή άμμο στερούμε 18 ...λίτρα, με 4 επιπλέον πόντους ...24 λίτρα!
Αν ο βυθος υποστρωμα και αμμος ειναι 8 cm (που κανονικα ετσι θα επρεπε σε φυτεμενο) τοτε αν το υψος σου ειναι το 60 γινεται 60-8 = 52
Οι νεες "εσωτερικες διστασεις" διαμορφωνονται 1,2x50x52 αρα ειναι 312 λιτρα τα καθαρα σου (λεμε τωρα)
360 - 312 = 48 lt

Χανεις 48 λιτρα ... ;)
Το ιδιο περιπου λες αλλα δε κανεις τη σουμα!! :d

Εγω εχω 0,5 cm αμμο -για να μην ειναι bare bottom- που ολο μειωνεται με τις αλλαγες νερου αφου τη ρουφαει η σκουπα ... απο καπου πρεπει να κλεψω λιτρα!

ΣΤΑΜΑΤΙΑ
20-07-2010, 13:25
Aπό όλα οσα γράφτηκαν στο χώρο κόλλησες Χρηστο;
Μιλάμε για συνθηκες διαβίωσης δισκων και φυτων και εσυ απαντας διπλωματικά δινοντας συγχαρητήρια. Συγνωμη αλλά δεν κάνουμε πολιτική.
Ας βρεθεί ΕΝΑΣ μποστανάς που να διατηρεί σε 5.5 ph k 30-31 βαθμούς φυτά μακροπρόθεσμα χωρίς ΔΙΟΞΕΙΔΙΟ κ λιπασματα. Για μενα καλή δουλειά είναι αυτή που δείχνει στον χρόνο κ έχει να κανει πρωτα με την υγεία των δισκων κ μετά με την υγεία των φυτών και την αισθητική του ενυδρείου. Ας κάνει κάποιος παρουσίαση του ενυδρείου του που να τεκμηριώνει κάτι τέτοιο κ πίστεψε με θα με κάνει να χαρώ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ μια και εμενα μ αρέσουν τα φυτά.

delta66
20-07-2010, 13:45
Τελειως πληροφοριακα, οταν ειχα φυτεμενο (οχι δισκους) με πολλα φυτα 80%, (φυτα με ριζες και οχι δετα ή επιφανειας μονο), δεν ειχα δει ποτε φυσαλιδες απο τον βυθο και δεν χρειαζονταν να βαζω ΠΟΤΕ σκουπα.
Οχι ομως πως δεν θα υπαρξουν προβληματα αλλης φυσεως.
Δεν νομιζω πως υπαρχει ενυδρειο που δεν θα παρουσιασει καποια στιγμη καποιο προβλημα που δεν εχουμε υπολογισει.
Απλα κοιταμε με το στησιμο να ειναι τα παραγματα οσο πιο αντιμετωπισιμα γινεται.
Αν εχει τωρα να ασχοληθει καποιος με υποστρωματα, λιπανση, διοξειδια, θερμοκρασια, ουδετερο πεχα κλπ, ενω το ψαρια δεν τα συμπαθει, απλα κυνηγαει την τυχη του.
Παντως φυτα που μπορουν να ζησουν (οσο μπορεσουν) με τους δισκους υπαρχουν για οποιον θελει.
Και χωρις απαιτησεις.

thanasis76
20-07-2010, 13:46
καλησπερα!! μια και μιλατε για τα φυτα να αναφερω οτι εδω και μερες εχω βαλει στο ενυδρειο να προσαρμοζονται αρκετα φυτα για το καινουργιο ενυδρειο που θελω να εχει και λιγα φυτακια....
εκτος απο τις 2 πρωτες μερες που επαθαν ενα σοκ τωρα δειχνουν να εχουν προσαρμοστει. δεν αναπτυσονται ακομα αλλα δεν χαλανε... ελπιζω να αντεξουν....
το ενυδρειο εχει 29 βαθμους και νερο οσμωσης και χαμηλο φωτισμο...
δεν ξερω αν θα αντεξουν η ακομα δοκιμαζονται αλλα φενονται μια χαρα τωρα....

Γιώργος Κ
20-07-2010, 13:54
καλησπερα!! μια και μιλατε για τα φυτα να αναφερω οτι εδω και μερες εχω βαλει στο ενυδρειο να προσαρμοζονται αρκετα φυτα για το καινουργιο ενυδρειο που θελω να εχει και λιγα φυτακια....
εκτος απο τις 2 πρωτες μερες που επαθαν ενα σοκ τωρα δειχνουν να εχουν προσαρμοστει. δεν αναπτυσονται ακομα αλλα δεν χαλανε... ελπιζω να αντεξουν....
Θανο νομιζω στο εχω ξαναπει ... τα φυτα τρεφονται απο τις ριζες τους η τα φυλα τους ... αν δεν υπαρχει τροφη για αυτα ... τοτε θα πεθανουν (οσο αντεξουν δε θα αναπτυσσονται και θα πετανε ενα ενα φυλλο...) ειναι σα να ριξουμε ενα ψαρι στο ενυδρειο και να μη το ταιζουμε ποτε! Δε θα πεθανει αμεσως οι δισκοι πχ αντεχουν μηνες χωρις φαι αλλα τα σημαδια θα τα βλεπεις μεχρι να καψει οτι εχει και μετα να πεθανει!
Ετσι και εσυ στα φυτα σου βλεπεις τα πρωτα σημαδια ... ;) το πρωτο απο αυτα ειναι να σταματουν την αναπτυξη τους ... ενημερωνε μας ομως γιατι αν τα καταφερεις πρωτος εγω θα τα βαλω στο ενυδρειο μου! Τζαμπα απορροφηση ΝΟ3 ... οτι καλυτερο!

Piannino
20-07-2010, 13:57
εγώ έχω εδω και πολούς μήνες 2 cm υπωστρομα, co2 πολυ χαμηλό για να μην ρισκάρω δίσκους και πραγματικά δεν βάζω λίπασμα. Παρολα αυτα δεν προλαβαινω να τα κλαδεύω!...εκτός αυτού έχω κάπου 12 ποικιλίες φυτών και όλα πειάνουν και προχωράνε.........

Θα ανεβάσω φωτο του ενυδρείου σύντομα...

Jeepas
20-07-2010, 13:58
Αν ο βυθος υποστρωμα και αμμος ειναι 8 cm (που κανονικα ετσι θα επρεπε σε φυτεμενο)
Όχι, δεν χρειάζεται να είναι τόσο. Μπορείς και με 4-5 πόντους να δημιουργήσεις ένα φυτεμένο χαμηλών/μεσαίων απαιτήσεων.;)
¶ρα γλυτώνεις ένα τίποτα. :d
Και φυσικά ΔΕΝ χρειάζεται κάποιο ιδιαίτερο υπόστρωμα ένα τέτοιο φυτεμένο εκτός από άμμο πχ.

Εγω εχω 0,5 cm αμμο -για να μην ειναι bare bottom- που ολο μειωνεται με τις αλλαγες νερου αφου τη ρουφαει η σκουπα ... απο καπου πρεπει να κλεψω λιτρα!Κι εγώ βρε Γιώργο έχω από 1-8 πόντους αλλά και οι 2 είμαστε η εξαίρεση. Πήρα ένα μέσο όρο.
Θεωρείς πως είσαι ΟΚ με το 0,5? :d

Θ'ανοίξουμε καινούργιο κύκλο τώρα?

Υγ. Σταματία, για μένα έγραψες ότι κάνω πολιτική? :confused:

thanasis76
20-07-2010, 13:59
Θανο νομιζω στο εχω ξαναπει ... τα φυτα τρεφονται απο τις ριζες τους η τα φυλα τους ... αν δεν υπαρχει τροφη για αυτα ... τοτε θα πεθανουν (οσο αντεξουν δε θα αναπτυσσονται και θα πετανε ενα ενα φυλλο...) ειναι σα να ριξουμε ενα ψαρι στο ενυδρειο και να μη το ταιζουμε ποτε! Δε θα πεθανει αμεσως οι δισκοι πχ αντεχουν μηνες χωρις φαι αλλα τα σημαδια θα τα βλεπεις μεχρι να καψει οτι εχει και μετα να πεθανει!
Ετσι και εσυ στα φυτα σου βλεπεις τα πρωτα σημαδια ... ;)

διαβαζω παντα και οσα γραφεις και οσα γραφονται και ειναι τεκμηριομενα.
πιστευω οτι εχεις δικιο αλλα μερικες φορες τρωω κολληματα...dohdoh
επιδη ξερω πως πολυ δυσκολα θα αντεξουν γι αυτο τα εβαλα μεσα στο παλιο μεχρι να φτιαξω το καινουργιο... περνανε τεστ και αν δεν δω αναπτυξη δεν θα μπουν στο καινουργιο....
μεχρι τωρα αντεχουν... βλεπουμε...

Γιώργος Κ
20-07-2010, 14:13
εγώ έχω εδω και πολούς μήνες 2 cm υπωστρομα, co2 πολυ χαμηλό για να μην ρισκάρω δίσκους και πραγματικά δεν βάζω λίπασμα. Παρολα αυτα δεν προλαβαινω να τα κλαδεύω!...εκτός αυτού έχω κάπου 12 ποικιλίες φυτών και όλα πειάνουν και προχωράνε.........

Θα ανεβάσω φωτο του ενυδρείου σύντομα...
Το υποστρωμα οταν εξαντληθει τι θα κανεις? Εχεις σκεφτει? Μπορει να σου κρατησει και μεχρι χρονο ολοκληρο αλλα μετα θα εχεις προβληματα εξαρταται ποσο γρηγορα θα το "στραγγιξουν" τα φυτα σου! Τα γραφω και επανω ... ρωτα κιολας και θα δεις οτι εχω δικιο! ;) Η θα πρεπει να ξεκινησεις -τοτε- τα λιπασματα ειτε να το ξεστησεις και να ξαναβαλεις νεο υποστρωμα! Η ταμπλετες ορισμενης χρονικης διαρκειας με το κινδυνο να περασεις το υποστρωμα στη στηλη νερου ... και τοτε ...
Μια φορα να εχει αστοχια η ηλεκτροβανα η ο CO2 controller (φτου φτου) με το νερο απο Α.Ο. που νομιζω οτι χρησιμοποιεις αλλα και βρυσατο να ειναι ... θα εχεις σοβαρα προβληματα! Εχουν πεθανει δισκοι μονο και μονο επειδη δε δουλευε η αεραντλια! Ειναι πολυ επιφοβο CO2 και δισκοι!
Προσωπικα δε μου αρεσουν τα πραγματα με ημερομηνια ληξης! ;)

Και φυσικά ΔΕΝ χρειάζεται κάποιο ιδιαίτερο υπόστρωμα ένα τέτοιο φυτεμένο εκτός από άμμο πχ.Εχεις δικιο ... αλλα για να επιζησουν τουλαχιστον ενα γενικο λιπασμα θα πρεπει να βαζεις ανα εβδομαδα η παραπανω (εξαρταται τις αλλαγες νερου)

Θεωρείς πως είσαι ΟΚ με το 0,5? :d
Θ'ανοίξουμε καινούργιο κύκλο τώρα?
Θεωρω με τη κατασταση μου οτι ενα bare bottom θα ηταν καλυτερο και πιο βολικο για μενα ... εχουμε και τη παντοφλα που δε μπορει να βλεπει αλλο γεννηστρες κλ. Παρολα αυτα με 0,5 cm που εχω ισα να καλυπτει το γυαλι και με καθε 3 ημερες αερισμο της (με τη σκουπα με την αλλαγη νερου) δεν δημιουργουνται αναεροβιες περιοχες και ετσι δεν υπαρχουν και τα επικυνδηνα αερια!

διαβαζω παντα και οσα γραφεις και οσα γραφονται και ειναι τεκμηριομενα.
πιστευω οτι εχεις δικιο αλλα μερικες φορες τρωω κολληματα...dohdoh
επιδη ξερω πως πολυ δυσκολα θα αντεξουν γι αυτο τα εβαλα μεσα στο παλιο μεχρι να φτιαξω το καινουργιο... περνανε τεστ και αν δεν δω αναπτυξη δεν θα μπουν στο καινουργιο....
μεχρι τωρα αντεχουν... βλεπουμε...
Και εγω ξαναεβαλα λευκοκεφαλα ... αλλα δε ... προχωραει δυστηχως!

Τελειως πληροφοριακα, οταν ειχα φυτεμενο (οχι δισκους) με πολλα φυτα 80%, (φυτα με ριζες και οχι δετα ή επιφανειας μονο), δεν ειχα δει ποτε φυσαλιδες απο τον βυθο και δεν χρειαζονταν να βαζω ΠΟΤΕ σκουπα.
Οχι ομως πως δεν θα υπαρξουν προβληματα αλλης φυσεως.
Δεν νομιζω πως υπαρχει ενυδρειο που δεν θα παρουσιασει καποια στιγμη καποιο προβλημα που δεν εχουμε υπολογισει.
Απλα κοιταμε με το στησιμο να ειναι τα παραγματα οσο πιο αντιμετωπισιμα γινεται.
Αν εχει τωρα να ασχοληθει καποιος με υποστρωματα, λιπανση, διοξειδια, θερμοκρασια, ουδετερο πεχα κλπ, ενω το ψαρια δεν τα συμπαθει, απλα κυνηγαει την τυχη του.
Παντως φυτα που μπορουν να ζησουν (οσο μπορεσουν) με τους δισκους υπαρχουν για οποιον θελει.
Και χωρις απαιτησεις.
Δυστηχως δε το διευκρινησα ... αν γινει καποιο "ατυχημα" κατα την αλλαγη νερου η καποιος οργανισμος -κορυ, σαλλιγκαρι κτλ κτλ σκαψει αρκετα (αλλος ενας λογος που πρεπει να εχει πολυ βαθος) τοτε θα δεις τις φυσσαλιδες! Φυσικα οταν πας να φυτεψεις νεο φυτο η πας να μετακομισεις-βγαλεις αλλο χωρις να προσεξεις ... αν εχεις γαριδες -μια που δεν εχεις δισκους- θα τις δεις αναποδα (οπως εγω στο παρελθον!) ;)

ΣΤΑΜΑΤΙΑ
20-07-2010, 14:18
Νομίζω ημουν σαφέστατη

ChristosP
20-07-2010, 14:22
Γιατι πρέπει να κραταμε δίσκους εκτροφής στο 5,5 ρε παιδιά τι κανόνες είναι αυτοί ? δηλαδή στο 6,2 -6,5 θα τους πειραξει κάτι ? Υπάρχουν και άγριοι δίσκοι που δεν βλέπουν ποτέ τέτοια χαμηλά ph .....;)

Jeepas
20-07-2010, 14:27
Νομίζω ημουν σαφέστατη

Πιστεύω να πρόκειται για παρεξήγηξη γιατί κι εγώ ήμουν ξεκάθαρος και σε παρακαλώ να ξαναδιαβάσεις με προσοχή αυτό που έγραψα...
Αν πάλι όχι, δεν πειράζει, καλή καρδιά.

Γιώργος Κ
20-07-2010, 14:39
Γιατι πρέπει να κραταμε δίσκους εκτροφής στο 5,5 ρε παιδιά τι κανόνες είναι αυτοί ? δηλαδή στο 6,2 -6,5 θα τους πειραξει κάτι ? Υπάρχουν και άγριοι δίσκοι που δεν βλέπουν ποτέ τέτοια χαμηλά ph .....;)
Χρηστο βλεπεις το δεντρο και χανεις το δασος! Ποιος μιλησε για το ph?
Η Σταματια το θελει εκει το ph της -λογικα εχει δοκιμασει ολες τις τιμες αφου χρησιμοποιει και νερο βρυσης περασμενο απο φιλτρο- αλλα και να το ανεβασει και στο 7 το εγγυωμαι (προσωπικη εμπειρια) οτι φυτα χωρις οσα ανεφερα παραπανω απλα δεν .... ;)

Επειδη εχει παρεξηγηθει και το θεμα με τα ph (πιο πολυ γιατι κανεις δε το εχει ψαξει) και φυτα επειδη οι πιο πολλοι δε γνωριζουν τα καλυτερα υποστρωμματα ειδικα τα νεα της ADA αλλα και τα τυρφοχωματα potting soils κλ εχουν πολυ χαμηλα ph ... Τα φυτα ευδοκιμουν σε οξινο βυθο! Το μεγαλυτερο προβλημα που εχουν οι aquascapers ειναι οτι μαζι πεφτει και το ph στο νερο και συνηθως τα ψαρια που χρησιμοποιουνται σε διαγωνισμους και επαγγελματικες δουλειες δεν αρεσκονται στις συνθηκες αυτες! Αλλος ενας πονοκεφαλος! Ελατε να μετρησετε ph στο χωμα που εχω emersed την cuba και θα δειτε του λογου το αληθες!!

ChristosP
20-07-2010, 15:00
Ρε θα με τρελλάνεται μου φαίνεται ;)

Ξεκολάτε όλοι το κάθε ενυδρειο είναι ξεχωριστό όλα γίνονται και όλα δεν γίνονται το καθε στιλ ενυδρείου έχει τους δικους του κανονες και οι δισκοι οι εκτροφής μπορούν να τα πανε μία χαρα και σε φυτεμενα ενυδρεία , και με νερό βρύσης και σε bare bottom ενυδρείο και σε ξερακιανό και και και και

απλά το κάθε ένα θέλει άλλους χειρισμούς αλλοτε ποιο ευκολους αλλοτε ποιο δύσκολους και είναι στην διαθεση του χομπιστα και στην όρεξη του .

marsellinio
20-07-2010, 15:06
Ρε θα με τρελλάνεται μου φαίνεται ;)

Ξεκολάτε όλοι το κάθε ενυδρειο είναι ξεχωριστό όλα γίνονται και όλα δεν γίνονται το καθε στιλ ενυδρείου έχει τους δικους του κανονες και οι δισκοι οι εκτροφής μπορούν να τα πανε μία χαρα και σε φυτεμενα ενυδρεία , και με νερό βρύσης και σε bare bottom ενυδρείο και σε ξερακιανό και και και και

απλά το κάθε ένα θέλει άλλους χειρισμούς αλλοτε ποιο ευκολους αλλοτε ποιο δύσκολους και είναι στην διαθεση του χομπιστα και στην όρεξη του .

η ποιο πληρεστερη απαντηση στο θεμα :thumbup::thumbup:

Γιώργος Κ
20-07-2010, 15:25
Μια που η συζητηση επικεντρωνεται στα φυτεμενα απλα ανεφερα τι πρεπει να υπαρχει ... ωστε να ζησουν! Δε βλεπω να διαφωνει καποιος! doh Αρα γιατι να τρελαθουμε? :d

Εκει υπαρχει ενας κανονας!
Φυτα χωρις τροφη = dead:
Τροφη για τα φυτα = επικινδυνες χημικες ουσιες για τα ψαρια μας
Ισορροπια μεταξυ των 2 = υποχωρησεις και απο τις 2 πλευρες
Ενα συστημα που αργα η γρηγορα θα καταρρευσει (αποδυναμωση υποστρωματος και στησιμο εξ αρχης (αφου δεν βοηθαμε με λιπανση) κλ εναλλακτικες που αναφερονται παραπανω) ;)

Τα εχω δει στη πραξη ... δε τα βγαζω απο τη κεφαλα μου! Αλλα και το εχω ψαξει πολυυυυυ ... γιατι και εγω ειμαι λατρης και των φυτων ... αλλα πια ξερακιανος αφου δεν κανω εκπτωσεις ποτε (σχεδον)!!

ChristosP
20-07-2010, 15:59
δηλαδη για να βαλω κρυπτοκορυνες εχινοδορα βαλισνεριες( ειμαι κατά) ανουμπιες και γενικά ευκολα φυτά θέλουν κάτι παραπανω από νιτρικά κοντά στο15-20 φυσικά θα υπαρχουν φωσφωρικά και με φως στο 0,5 στο λίτρο δεν κρατανε ?

Μιλαμε να εχω βάλει ψάρια πάνω από 10 μηνών βέβαια

Γιώργος Κ
20-07-2010, 16:22
δηλαδη για να βαλω κρυπτοκορυνες εχινοδορα βαλισνεριες( ειμαι κατά) ανουμπιες και γενικά ευκολα φυτά θέλουν κάτι παραπανω από νιτρικά κοντά στο15-20 φυσικά θα υπαρχουν φωσφωρικά και με φως στο 0,5 στο λίτρο δεν κρατανε ?

Με τι νερο? Καντο σαν πειραμα και θα δεις! :p

Αν εχεις Α.Ο. τοτε χρειαζεσαι λιπασμα εστω αραια και που (ειδικα οι ανουμπιες θα αποχαιρετησουν ... οπως οι δικες μου) αλλα και με νερο βρυσης θα αναγκαστεις καποια στιγμη ... επισης Καλιο και σιδηρο ισως χρειαστεις! Αν δεν ριξεις τιποτα τοτε θα λιωσουν και θα τα ψαχνεις (αν παρατηρησεις η Σταματια αυτο εκανε και τα ειδα οτι πανε ολα!)

Αν βαζεις ταμπλετες στις ριζες ... τοτε καλυτερα απλα προσεχεις να μην εχεις "διαρροη" στο νερο του ενυδρειου!

Αν βαλεις υποστρωμα οταν εξαντληθει θα πρεπει να ακολουθησεις ενα απο τα παραπανω!!

Νομιζω επαναλαμβανομαι τα εχω γραψει ολα παραπανω!

Η ενσταση μου ειναι οτι χωρις εστω ενα γενικο λιπασμα ... δε θα αντεξουν! Ωστοσο τα φυτα που χρησιμοποιουνται στα εν λογω ενυδρεια δε χαρακτηριζονται ως ευκολα ... και οπως βλεπουμε χρησιμοποιειται υποστρωμα και CO2 χωρις λιπανση (αλλιως θα τα ειχαν τιναξει)... ενας δρομος που εχει καποιο τελος μια που το υποστρωμα εξαντλειται καποια στιγμη!

Η δικη μου ερωτηση .... μετα? :confused:

MakChem
20-07-2010, 16:28
Φίλε gerorgarask η πηγή της εικόνας στο post 84 ποιά είναι?

Γιώργος Κ
20-07-2010, 16:31
Φίλε gerorgarask η πηγή της εικόνας στο post 84 ποιά είναι?
Απο εδω: http://www.greekdiscus.com/test2000/showthread.php?t=4358 κατω κατω ...

Φυσικά θα πρέπει να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Dusko Bojic (http://www.aquariumpoetry.blogspot.com/) που για άλλη μια φορά μου έδωσε την άδεια (http://www.a-free-guestbook.com/guestbook.php?username=Aquariumpoetry) να χρησιμοποιήσω το άρθρο του και τις φωτογραφίες ... Thanks Dusko 36_13_311112

delta66
20-07-2010, 16:36
Δυστηχως δε το διευκρινησα ... αν γινει καποιο "ατυχημα" κατα την αλλαγη νερου η καποιος οργανισμος -κορυ, σαλλιγκαρι κτλ κτλ σκαψει αρκετα (αλλος ενας λογος που πρεπει να εχει πολυ βαθος) τοτε θα δεις τις φυσσαλιδες! Φυσικα οταν πας να φυτεψεις νεο φυτο η πας να μετακομισεις-βγαλεις αλλο χωρις να προσεξεις ... αν εχεις γαριδες -μια που δεν εχεις δισκους- θα τις δεις αναποδα (οπως εγω στο παρελθον!) ;)

Ουτε εγω το διευκρινησα.
Για να υπαρξουν φυσαλιδες εστω και απο "ατυχημα" πρεπει να υπαρχει αεριο απο κατω.
Με τις ριζες των φυτων δεν δημιουργουνται ευκολα αναεροβιες.
Αν επισης υπαρχουν και κορυ, γεωφαγοι, σαλιγγαρια που σκαβουν, πολυ δυσκολο εως αδυνατο να δημιουργηθουν.
Μονο κατω απο μεγαλες πετρες και μεγαλα ξυλα που εφαπτονται σε μεγαλη επιφανεια στο βυθο υπαρχει κινδυνος εχω παρατηρησει.

wheelsdeal
20-07-2010, 16:38
Παιδες εγω anubias εχινοδορους και κανα αλλο ευκολο θα εχω παντα στο ενυδρειο μου.Ο εχινοδορος εχει ξεπερασει το ενυδρειο 60cm και η anubia εχει γινει διπλασια και δεν ασχολουμαι μια χεσμενα τα εχω ουτε λιπασμα ουτε co2 ουτε χαμηλες θερμοκρασιες για μενα ειναι διακοσμηση και τιποτα παραπανω σαν τις ριζες ενα πραγμα.Και εχω χτυπησει και κατι προληπτικα 35'αρια και δεν μασανε.Τις αναγκες των ψαριων κοιταω και σε αυτες τις αναγκες δουλευω το ενυδρειο μου και βλεπω οτι τα φυτα μου αντεχουν εδω και 4 μηνες.Ε τωρα στη τελικη αν μου χαλανε στο 6μηνο κανω ενα μπαμ τα πεταω και με 25 ευρω περνω αλλα και ξαναφυτευω θα λυπηθω τα 25-30 ευρω στο 6μηνο και στο χρονο τοσα λεφτα σκαω το μηνα.Γνωμη μου ειναι οτι φυτα και δισκοι πανε μαζι τωρα αμα χαλασει και κανα φυτο δεν χαθηκε και ο κοσμος εδω λεμονιες φυτευει ο πατερας μου στο εξοχικο και καθε χρονο τις καει το χιονι.Προτεραιοτητα το ζωντανο (δισκοι η αλλα ψαρια) και μετα ολα τα αλλα.

delta66
20-07-2010, 16:41

(μιλαω παντα για ευκολα-μετρια φυτα)
Εχω παρατηρησει οτι περισσοτερο η θερμοκρασια ειναι αυτο που μπορει να τα πειραξει.
Εχω spike moss, εχινοδωρους πολλα ειδη, saggitaria subulata, leucocephala, φτερη κλπ σε νερο με gh1 kH0 pH 5 και μεχρι 28C πανε μια χαρα χωρις τιποτα απο λιπασματα και μετριο φωτισμο 25w/100lt)
Aκομα και απο 100% AO σε ενα ενυδρειο μου εχω φυτα (εχινοδωρους, moss) με 29C και ζουν και αναπτυσονται κανονικα.

Γιώργος Κ
20-07-2010, 16:42
Ουτε εγω το διευκρινησα.
Για να υπαρξουν φυσαλιδες εστω και απο "ατυχημα" πρεπει να υπαρχει αεριο απο κατω.
Με τις ριζες των φυτων δεν δημιουργουνται ευκολα αναεροβιες.
Αν επισης υπαρχουν και κορυ, γεωφαγοι, σαλιγγαρια που σκαβουν, πολυ δυσκολο εως αδυνατο να δημιουργηθουν.
Μονο κατω απο μεγαλες πετρες και μεγαλα ξυλα που εφαπτονται σε μεγαλη επιφανεια στο βυθο υπαρχει κινδυνος εχω παρατηρησει.
Εχεις ανακατεψει ποτε αμμο απο δισκοενυδρειο? :d
Το θεμα ειναι οτι ειναι θεμιτο να υπαρχει αναεροβια περιοχη σε φυτεμενο με υποστρωμα αν τα διαβασεις προσεχτικα!! Επισης οπως λεει στο αρθρο ... ενα potting soil θα πρεπει να περασει τη παρακατω πολυμηνη διαδικασια (εξαρταται δηλ το υποστρωμα που θα χρησιμοποιησεις!):
Μόλις το υπόστρωμα καλυφτεί με άμμο ή χαλίκι προσθέτουμε αντιχλώριο και νερό στο ενυδρείο.
ΣΗΜΕΙΩΣΗ! Προσθέτουμε ακριβώς αρκετό νερό ίσα ίσα να καλύψει το υπόστρωμα.
Το ενυδρείο δεν θα πρέπει να το γεμίσουμε νερό ακόμα!
Το μέρος αυτό είναι πολύ σημαντικό!
Το potting soil (ή τα εμπορικά υποστρώματα) είναι στεγνά (εκτίθεται στο Ο2 - οξυγόνο - του αέρα) όταν προσθέτουμε νερό περνάει από μια πολύ απότομη αλλαγή. Μόλις βυθιστεί στο νερό τα επίπεδα οξυγόνου μειώνονται πάρα πολύ διότι χρησιμοποιείται από τα βακτήρια. Τα βακτήρια χρησιμοποιούν το οξυγόνο καθώς γίνεται αποσύνθεση της οργανικής ύλης. Όταν βυθιστεί το υπόστρωμα θα απελευθερώσει πολλές θρεπτικές ουσίες στη στήλη ύδατος.
Το υπόστρωμα θα πρέπει να κατακαθίσει πριν γεμίσουμε το ενυδρείο με νερό. Με τη μέθοδο αυτή μπορούμε να αποφύγουμε τις άλγες και να μην έχουμε θολούρα στο νερό.
Θα πρέπει να κρατήσουμε το υπόστρωμα βυθισμένο στο νερό για 1 με 2 μήνες. Σημείωση: Δε πρέπει να γεμίσουμε το ενυδρείο με νερό. Απλά προσθέτουμε όσο νερό εξατμίζεται επειδή το υπόστρωμα πρέπει να παραμείνει βυθισμένο συνέχεια ώστε να μετατραπεί (κύκλος του υποστρώματος - soil cycling) σε ένα έτοιμο υδάτινο υπόστρωμα που απαιτούν τα φυτά. Είναι σημαντικό να περιμένουμε ώστε να εξασφαλίσουμε ότι θα αναπτυχθούν επαρκής αριθμός βακτηρίων που συμμετέχουν στην νιτροποίηση του αμμωνίου σε νιτρικά ιόντα, αποφεύγοντας την απελευθέρωση NH4/NO2 που είναι πολύ τοξικά για τα ψάρια και τα ασπόνδυλα.

Aκομα και απο 100% AO σε ενα ενυδρειο μου εχω φυτα (εχινοδωρους, moss) με 29C και ζουν και αναπτυσονται κανονικα.
Αν δε βαζεις ταμπλετες θελω κλαδεματα!!! :)

Moss ειχα και στο νηπιαγωγιο δισκακιων ... δεν αναπτυσσονταν αλλα δε χαλαγε κιολας χλωμιαζε ομως!

Ε τωρα στη τελικη αν μου χαλανε στο 6μηνο κανω ενα μπαμ τα πεταω και με 25 ευρω περνω αλλα και ξαναφυτευω θα λυπηθω τα 25-30 ευρω στο 6μηνο και στο χρονο τοσα λεφτα σκαω το μηνα.
Οκ αν εχεις ενα μεγαλο φυτεμενο τοτε το ποσο ανεβαινει πολυ! Θα φανει γελοιο αλλα και ενα φυτο να χαθει ειναι πηγη στεναχωριας για μενα και χαιρομαι αντιθετα απο ενα τοσο δα κλαδεματακι ... να γινεται ενα τεραστιο φυτο! Ειναι οπως το βλεπει ο καθενας! :o Αλλα και παλι κριμα ειναι!!

Προτεραιοτητα το ζωντανο (δισκοι η αλλα ψαρια) και μετα ολα τα αλλα.
Σωστος!! συμφωνω 100% :thumbup:

Απο αυτα τα παρακατω που εχω δοκιμασει: Microsorium pteropus, Valisneria nana, Ludwigia repens, Rotala rotundifolia, Micranthemum umbrosum, Blyxa japponica, Pogostemon helferi, Echinodorus tenellus, Java moss, Christmas moss, stargrass, Limnophila aquatica, Pelia (Monosolenium tenerum), Lysimachia nummularia, Proserpinaca palustris, Rotala macrandra, Wilow moss (Fontinalis antipyretica), Cabomba furcata
... την παλεψε η Christmas moss και το τενελους και παλι ειχαν χασει το χρωμα τους ;)
Ουτε φακη , ουτε πιστια, λιμνοβιο, ανουμπιες, κρυπτοκορινες, λευκοκεφαλες, βαλισνεριες, φτερες, εχινοδοροι ... δε κρατανε ... ολα λιωνουν ... αρχιζω να ανυσηχω! :o

MakChem
20-07-2010, 17:05
Απο εδω: http://www.greekdiscus.com/test2000/showthread.php?t=4358 κατω κατω ...

Φυσικά θα πρέπει να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Dusko Bojic (http://www.aquariumpoetry.blogspot.com/) που για άλλη μια φορά μου έδωσε την άδεια (http://www.a-free-guestbook.com/guestbook.php?username=Aquariumpoetry) να χρησιμοποιήσω το άρθρο του και τις φωτογραφίες ... Thanks Dusko 36_13_311112

Αρκετά απλοποιημένη εικόνα για την οποία έχω κάποιες αντιρρήσεις, και χημικές και μεταφραστικές (όντως υπάρχουν δύσκολοι και εξειδικευμένοι χημικοί τύποι). Μακάρι τα πράματα να ήταν τόσο απλά στο ενυδρειακό περιβάλλον...

panagiotis07
20-07-2010, 17:13
Εχινόδοροι και ανούμπιες εδω και και 7μήνες με 100% Α/Ο,29-30c
και κρατάνε σταθερά,ούτε ένα κίτρινο φύλλο ,το μόνο που τα βοηθάει είναι το discus trace μια στο τόσο,που παίρνουν όλα τα βασικά από εκεί....

ΣΤΑΜΑΤΙΑ
20-07-2010, 17:16
Γιατί απλά χρησιμοποιώ όσμωση και με ανάμιξη νερού βρύσης πάντα φίλτρου και σχεδόν καθημερινές αλλαγές μόλις καταφέρνω να το κρατήσω στο 5.5 ph κ δεύτερον γιατί βλέπω καλύτερα χρώματα κ συμπεριφορές. Ο καθένας επιλέγει τις τιμές που θέλει. Απλά σου λέω και σε 6 ph που πειραματίστηκα επαναλαμβάνω μόνο ανούμπιες μου έζησαν και μία λευκοκεφάλα που δεν αναπτύσσεται και ένα μικροσόριουμ. Εγώ λέω προσωπικο μου πείραμα που έγινε πριν 2-3 εβδομάδες. Δεν εχω σκοπό να το γυρίσω σε βρυσάτο νερό ουτε σε διοξείδια τον αιώνα τον άπαντα.

Γιώργος Κ
20-07-2010, 17:23
Αρκετά απλοποιημένη εικόνα για την οποία έχω κάποιες αντιρρήσεις, και χημικές και μεταφραστικές (όντως υπάρχουν δύσκολοι και εξειδικευμένοι χημικοί τύποι). Μακάρι τα πράματα να ήταν τόσο απλά στο ενυδρειακό περιβάλλον...
Η χημεια "απλωνεται" σε παρα πολλους τομεις ... εχει παρακλαδια οπως θυμαμαι (αν θυμαμαι καλα) ... οπως πχ ανοργανη, ενοργανη.
Εχεις καποια εξειδικευση σε κατι συγκεκριμενο? Η καποιος χημικος καλυπτει ολη την "γκαμα"? (ρωταω διοτι δεν ξερω πως ειναι!)
Βεβαια θα ηταν χρησιμο και θα βοηθουσε πολυ να μαθουμε οσο γινεται περισσοτερα (ισως σε αλλο θεμα να το συζητησουμε) ... :thumbup: Ολα αυτα περιπλεκονται στο ενυδρειο μας! Κανεις δε το εχει προσεγγισει ως τωρα το ολο θεμα και θα ηταν καλο να γινει εκλαικευση οσο γινεται ετσι ωστε ολοι μας να καταλαβαινουμε τι συμβαινει και γιατι! ;)
Ειδικα στο μεταφραστικο θεμα αν βοηθησεις ακομα καλυτερα μια που οι γνωσεις μου σε δαυτα ... ειναι σε επιπεδο λυκειου!! :d:p

Εγώ λέω προσωπικο μου πείραμα που έγινε πριν 2-3 εβδομάδες.
Δεν εχεις καλο ενυδρειο εσυ ... και εγω το ιδιο doh ... η ειμαστε γκαντεμηδες!!baeh:baeh:

ΣΤΑΜΑΤΙΑ
20-07-2010, 17:44
Γκαντέμηδες ή αναξιόπιστοι:(

Jeepas
20-07-2010, 18:04
Εγώ πάλι, διατήρησα σχεδόν ένα χρόνο φυτεμένο (εδώ (http://www.greekdiscus.com/test2000/showthread.php?t=2793)) με νερό από ρητίνες και τύρφη. Σε αυτές τις συνθήκες είχα και μια επιτυχημένη αναπαραγωγή (http://www.greekdiscus.com/test2000/showthread.php?t=3772). Οι συμπεριφορές και τα χρώματα των δίσκων δεν μπορώ να πω ότι είχαν διαφορές σε σχέση με την κατρακύλα που έμελλε να πάρει το ρΗ (και οι σκληρότητες, TDS).
Και φυσικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί θα πρέπει να τους έχω στο 3,5 και όχι στο 5,5 τους εκτροφής...αλλά δεν μπορώ και να επιμείνω. Οι απόψεις όλων, αν και διαφορετικές, είναι σεβαστές (τουλάχιστον από την μεριά μου).
Στο τέλος κουράστηκα να προετοιμάζω νερό, κατέληξα στην Α/Ο και ησύχασα. rofi Εκεί ναι το πιθανότερο είναι να υπάρχει πρόβλημα (αν χρησιμοποιείς ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ Α/Ο).
Αν όχι, μπορούν να διατηρηθούν μια χαρά τα φυτά, χωρίς υπόστρωμα, χωρίς λιπάσματα, χωρίς CO2, χωρίς συμβιβασμούς για τα ψάρια.

Το έκανα δεν το διάβασα ούτε ασκώ πολιτική... :thumbup:

MakChem
20-07-2010, 18:17
Η χημεια "απλωνεται" σε παρα πολλους τομεις ... εχει παρακλαδια οπως θυμαμαι (αν θυμαμαι καλα) ... οπως πχ ανοργανη, ενοργανη.
Εχεις καποια εξειδικευση σε κατι συγκεκριμενο? Η καποιος χημικος καλυπτει ολη την "γκαμα"? (ρωταω διοτι δεν ξερω πως ειναι!)
Βεβαια θα ηταν χρησιμο και θα βοηθουσε πολυ να μαθουμε οσο γινεται περισσοτερα (ισως σε αλλο θεμα να το συζητησουμε) ... :thumbup: Ολα αυτα περιπλεκονται στο ενυδρειο μας! Κανεις δε το εχει προσεγγισει ως τωρα το ολο θεμα και θα ηταν καλο να γινει εκλαικευση οσο γινεται ετσι ωστε ολοι μας να καταλαβαινουμε τι συμβαινει και γιατι! ;)
Ειδικα στο μεταφραστικο θεμα αν βοηθησεις ακομα καλυτερα μια που οι γνωσεις μου σε δαυτα ... ειναι σε επιπεδο λυκειου!! :d:p

οργανική εννοείς, διόρθωσέ το μην το δει ο ΦΑΝ και αρχίσει !rifle!!rifle!!rifle!!rifle! :d:d:d

Ότι θες μεταφραστικά το συζητάμε... :thumbup:

Γιώργος Κ
20-07-2010, 18:19
οργανική εννοείς, διόρθωσέ το μην το δει ο ΦΑΝ και αρχίσει !rifle!!rifle!!rifle!!rifle! :d:d:d

Ότι θες μεταφραστικά το συζητάμε... :thumbup:
:p:p:p ενοργανη χαχαχαχα .... :p:p:p

ΣΤΑΜΑΤΙΑ
20-07-2010, 18:35
Αυτό βέβαια είναι ψιλοάσχετο και άστοχο γιατί στη συνέχεια το κείμενο δεν απαντάει στην ερώτηση...

Δεν πειράζει, απαντάω εγώ: Ένα τίποτα με μπόλικο καθόλου στερούμε ;)

Διευκρίνηση στο συγκεκριμένο κομμάτι του κειμένου κάνω. :thumbup:
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Όσο αφορά σε όλαααα τα υπόλοιπα που διάβασα, ΑΝ και μου αρέσουν πολύ τα φυτεμένα τα παράτησα στους δίσκους γιατί ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ να τα υποστηρίξω χωρίς να επιβαρύνω είτε τους δίσκους είτε τον ελάχιστο ελεύθερο χρόνο μου. Τα παιδιά βέβαια που τα παρουσίασαν έχουν κάνει τρομερή δουλειά.

Φυσικά και δεν έπρεπε σε καμμία περίπτωση να ξεφύγουν οι 2 πλευρές. Για μια ακόμη φορά συμφωνώ με τον 2Λ friends
Για να μην υπάρχουν μελανά σημεία και επειδή σε θεωρω φίλο Χρηστο διευκρινίζω ότι εγραψα αυτό περί πολιτικής γιατί ειλικρινά ενοχλήθηκα που ενώ καταγράφω προσωπικό μου πείραμα με συγκεκριμένα στοιχεία το παρακαμπτεις... κ σαν απάντηση λες πως για μια ακόμη μια φορά συμφωνείς με τον 2Λ κ για την εξαιρετική δουλειά των παιδιών. Δεν ήταν ότι πιο ευγενικό κ νομίζω πως δικαιούμαι με τις γνώσεις που εχω αποκτήσει όλο αυτό τον καιρό να υποστηρίζω τις απόψεις μου και να περιμενω από φίλους συγχομπίστες μια γνώμη εστω και αρνητική. Και πάλι φιλοι friends

kofinas
20-07-2010, 18:42
μας έχουν ματιάσει μου φαίνεται

gruby125
20-07-2010, 18:53

το ενυδρειο μολις ξεκινησες, οτι γραφεις παει μια χαρα,δεν μπαινω σε λεπτομεριες,το γραψιμο με σκοτωνει αλλα παει ολο και πιο ανετα ,περιμενω τη στιγμη να γραψω με ανεση Πολονεζικη γλωσσα ,επειδη υπαρχουνε πραγματα που δυσκολευομαι να τα εκφρασω.

Jeepas
20-07-2010, 19:17
Για να μην υπάρχουν μελανά σημεία και επειδή σε θεωρω φίλο Χρηστο διευκρινίζω ότι εγραψα αυτό περί πολιτικής γιατί ειλικρινά ενοχλήθηκα που ενώ καταγράφω προσωπικό μου πείραμα με συγκεκριμένα στοιχεία το παρακαμπτεις... κ σαν απάντηση λες πως για μια ακόμη μια φορά συμφωνείς με τον 2Λ
Συμφώνησα με τον Χρήστο (2Λ) σε αυτό (που με πείραξε περισσότερο απ'όλα):

...όλα τα από πανω με τις χαζοκόντρες με κάνουν απλώς να αδιαφορώ...;)

Φυσικά και δεν έπρεπε σε καμμία περίπτωση να ξεφύγουν οι 2 πλευρές. Για μια ακόμη φορά συμφωνώ με τον 2Λ friendsΚαι είναι ξεκάθαρο αφού έπεται μιας άλλης πρότασης...

Και βέβαια δεν σχολίασα αυτά που ανέφερες μια και κατά βάση με βρίσκουν σύμφωνο. ;) Ούτε σε παρέκαμψα ούτε προσπάθησα να σε υποβιβάσω (όπως νομίζω και κανέναν άλλο).

Και γι'αυτό σου τόνισα πως μάλλον πρόκειται για παρεξήγηση και σε προέτρεψα να το ξαναδιαβάσεις ;)

Χαίρομαι που το ξεκαθαρίσαμε. friends

gruby125
20-07-2010, 19:33
Παρατηρω γενικες αποψεις στον αερα ... αστηριχτες και ατεκμηριωτες! Θα προσπαθησω να δωσω τις καταλληλες απαντησεις με την αναλογη τεκμιριωση που ειναι κοινως αποδεχτη και δεν βγαινει απο την κεφαλα μου!

Γενικα εχει παρεξηγηθει το θεμα με τα φυτα! Ευκολα η δυσκολα χρειαζονται τροφη ... δηλ. ΝΟ3, Καλιο, CO2, φωσφορο, σιδηρο, ιχνοστοιχεια κλπ τα αναφερω ολα εδω: http://www.greekdiscus.com/test2000/showthread.php?t=4358
ΟΛΑ ειναι δομικα υλικα για να ζησουν (να φωτοσυνθεσουν) αλλα και να αναπτυχθει το φυτο (Τα κυτταρα του, τα νεα φυλλα δε δημιουργουνται απο το τιποτα)!

Αν τα φυτα μας χαρακτηριζονται "ευκολα" δεν παει να πει οτι δεν χρειαζονται τα παραπανω ... απλα με λιγοτερο φωτισμο και λιπασματα μπορουμε να τα διατηρησουμε ... με σκετο νερο για λιγο χρονο μεχρι να παρουν την κατιουσα!

Επισης η παρακατω εικονα μας δειχνει ποσο σημασια εχει το υποστρωμμα και τις χημικες διεργασιες που γινονται μεσα του:

http://i993.photobucket.com/albums/af52/georgaras/Planted/aquaticsubstrate.jpg

Ερωτηση: Σε δισκοενυδρειο που εχουμε υποστρωμα κανουμε "σκουπα" σε αλλαγες νερου? Ξερει κανεις τι θα γινει αν περασει στο νερο Το Θειουχο υδρογονο και το Μεθανιο (πριν οξειδωθει )
Ειναι οι γνωστες φυσσαλιδες που παρατηρουμε στο βυθο (οσοι και αν τις εχουν δει)...
Τα φυτα λαμβανουν τα θρεπτικα συστατικα απο το νερο η και απο τις ριζες τους! Σε ενα περιβαλλον που τα θρεπτικα συστατικα λειπουν και ιδιαιτερα τα ΝΟ3 τοτε θα πρεπει να εφαρμοσουμε ακομα μεγαλυτερη λιπανση!
Ερωτηση: Ποσα ΝΟ3 ειναι καλα να εχουμε σε δισκοενυδρειο? Ειναι καλο να χρησιμοποιησουμε ΚΝΟ3?

Αν ακουω καλα σε νερο χωρις λιπασματα ... τοτε το φυτο θα πρεπει να το "θρεψουμε" με καταλληλο υποστρωμμα η καποιες ταμπλετες!
Ειναι μεγαλης σημασιας σε οποιοδηποτε φυτεμενο χαμηλων η υψηλων απαιτησεων το υπόστρωμα να είναι περίπου 4 εκατοστά βάθος και να καλύπτεται με 4 εκατοστά από άμμο ή χαλίκι που είναι 0,5 έως 2 χιλιοστά (mm) σε μέγεθος. Με αυτο το τροπο δημιουργουνται οι περιοχες (αεροβιες-αναεροβιες) και επισης πολυ σημαντικο ειναι οτι συγκρατουνται ολα τα ακρως επικινδυνα αερια που δημιουργουνται στην κατω περιοχη ...
Να πουμε οτι το υποστρωμα σε 6 μηνες περιπου αρχιζει να εξαντλει τα θρεπτικα του συστατικα ... αν δεν "βοηθησουμε" με λιπανση εμεις ... τοτε τα φυτα θα σας λιωνουν και θα λετε ... μα γιατι? Αφου μια χαρα ηταν! doh
Ερωτηση: Σε δισκοενυδρειο που δε ριχνουμε λιπασματα καθε 6 μηνες θα ξηλωνουμε ολο το ενυδρειο να αλλαζουμε υποστρωμα? Θα βαζουμε ταμπλετες? Τι θα γινει αν δε τοποθετηθουν σωστα οι ταμπλετες?
Το CO2 επισης ειναι πολυ σημαντικο για τα φυτα μας! Με τη βοηθεια του γινεται η φωτοσυνθεση! Τα δυσκολα φυτα απαιτουν συγκεντρωσεις 30ppm που μονο με μπουκαλα CO2 μπορει να επιτευχθει!
Τα ευκολα φυτα η με ζαχαρονερο-μαγια (καλα αν βαλουμε μπουκαλα σε 2 ημερες θα εχουν αναπτυχθει τοσο που δε θα το πιστευουμε). Αν δεν εχουμε παροχη CO2 τοτε θα πρεπει να πετυχουμε σταθεροτητα στο ποσοστο του στο νερο ... ακουγεται ανησκουστο αλλα ο τροπος να το πετυχουμε αυτο ειναι να κανουμε αλλαγες νερου ένα 50% του νερού αλλαγή κάθε 2 εως 6 μήνες και αυτο γιατι τις πρωτες ημερες καταναλωνεται το CO2 απο τα φυτα μας και μετα με την ανταλλαγη αεριων επιφανειας - νερου ο ατμοσφαιρικος αερας που περιεχει CO2 "τροφοδοτει" με σταθεροτητα το συστημα μας!
Ερωτηση: Σε δισκοενυδρειο μπορουμε να εφαρμοσουμε τη παραπανω ρουτινα (αφου διαλεγουμε ευκολα φυτα)? Εχω αναφερει ολους τους τροπους εισαγωγης CO2 στο ενυδρειο μας - δεν υπαρχουν αλλοι (γνωστοι στην εποχη μας)!

Το φως ειναι ενα μεγαλο κομματι στη διατηρηση των φυτων! Ειναι γνωστο οτι οι δισκοι δεν το συμπαθουν το εντονο φως ενω αντιθετα για τα φυτα ειναι η ενεργεια που μετατρεπουν για δικο τους οφελος .. οσο πιο πολυ φως (εξαρταται απο τα ειδη των φυτων και τη φυτομαζα αλλα μεχρι 0,5w/lt) τοσο πιο καλα για τα φυτα αν εχουμε μεγαλη φυτομαζα ακομα και σε ευκολα φυτα ... τα οποια παρεμπιπτοντως "χρειαζονται" 0,3 w/lt - 0,5 w/lt με τις λαμπες που ερχονται στα ετοιμα ενυδρεια συνηθως θα πρεπει να προσθεσουμε 1 η 2 λαμπες για να πετυχουμε τα απαιτουμενα τους w/lt . Εξαιρεση οι ανουμπιες που ζουν και χωρις φως απλα με το φως του δωματιου!

Οποιος δεν εχει καταλαβει οτι το ενυδρειο ειναι ενα συστημα που πασχιζουν ολοι να διατηρουν σταθερες τις συνθηκες τοτε βαδιζουν στην καταστροφη ειτε ειναι φυτα ειτε ψαρια ειτε βατραχοι!

Μην απαντησετε στις ερωτησεις - ειναι ρητορικες πιο πολυ να δειτε την αντιθεση και την αλληλοσυγκρουση οσων εχουν γραφτει!
Παρολα αυτα αν υπαρχει καποια διαφορετικη γνωμη παρακαλω να γραφτει ωστε να την γραψω σε ολα τα φορουμ που ασχολιουνται με φυτα -να μη παιδευονται οι ανθρωποι αδικα ... (θα συγκλονισουμε την Παγκοσμια ενυδρειακη κοινοτητα που ασχολειται με τα φυτα) doh

Και απο τη θεωρια παμε στη πραξη:
Οπως λεει η Σταματια ετσι και εγω δε μπορω να διατηρησω καποιο φυτο στους δισκους (πολυ θα το ηθελα) ουτε καν πιστια ουτε καν κερατοφυλλο ... η φακη λιωνει στο 2ημερο! Και στα μικρα ψαρια και στα μεγαλα παντα κυνηγαω τη μηδενιση των ΝΟ3 ... σε καμια περιπτωση δε θα τα αφησω να πανε 20 .. ωστε να εχω ελπιδες ... με τα φυτα!
Θεωρω σαν προηγουμενος κατοχος φυτεμενου οτι ειμαι ικανος να τα διατηρησω αλλα θα πρεπει να γινουν πολλες θυσιες που θα ειναι εις βαρος των ψαριων μου κατι που για μενα ειναι μη αποδεκτο! Το πιο ευκολο φυτο κατα τη γνωμη μου η ανουμπια σε μενα και μεσα σε 2 μηνες απο τεραστια εμεινε ισα ισα ο κορμος της ... με νερο βρυσατο παρακαλω! ;) Ουτε καν οι βαλισνεριες μου κρατησαν ... η Σταματια πχ κανει μικρες και καθημερινες αλλαγες νερου θα πρεπει να τις αραιωσει?
Υπαρχει καποιος να μας πει οτι δεν ισχυουν οτι εχουμε δει με τα ιδια μας τα ματια? Μη τρελαθουμε εντελως!

Αυτα τα λιγα ... Ο 2λ σωστα αναφερει τα μικρα ψαρια ... ξεροντας οτι τα ΝΟ3 θα πρεπει να ειναι σχεδον στο 0 (<10) για να αναπτυχθουν κανονικα! ;) Σε τετοιες συνθηκες ολα τα φυτα θα dead:

Καλα ... δεν αναφερω καν την υπαρξη ανθρακα η αντιφωσφορου στο φιλτρο ... νομιζω οτι ειναι αυτονοητο οτι τα φυτα θα τα τιναξουν τα πεταλα!

Τωρα καταλαβα εισαι πιο πολυ θεωρητικος !,πολυ θεωρητικη γνωση με λιγη πρακτικη(θελεις να σου κανει χειρουργειο γιατρος που μολις τελειωσε πανεπιστημιο-σοβαρη επεμβαση )
Και στα μικρα ψαρια και στα μεγαλα παντα κυνηγαω τη μηδενιση των ΝΟ3 ... σε καμια περιπτωση δε θα τα αφησω να πανε 20 .. ωστε να εχω ελπιδες ... με τα φυτα!Σοβαρα τα λες,εισαι σιγουρος,δεν θα πω λεπτομεριες ,επειδη να Σου βοηθησουν ,ψαξε μονο Σου

Τωρα καταλαβα εισαι πιο πολυ θεωρητικος !,πολυ θεωρητικη γνωση με λιγη πρακτικη(θελεις να σου κανει χειρουργειο γιατρος που μολις τελειωσε πανεπιστημιο-σοβαρη επεμβαση )
Και στα μικρα ψαρια και στα μεγαλα παντα κυνηγαω τη μηδενιση των ΝΟ3 ... σε καμια περιπτωση δε θα τα αφησω να πανε 20 .. ωστε να εχω ελπιδες ... με τα φυτα!Σοβαρα τα λες,εισαι σιγουρος,δεν θα πω λεπτομεριες ,επειδη να Σου βοηθησουν ,ψαξε μονο ΣουΠοτε στην ζωη μου δεν ανεβασα πανω απο 5, και παλι δε λεω λεπτομεριες,σε ολα ενυδρεια που εχω φτιαξει

[QUOTE=gruby125;90539]τορα καταλαβα ισε πιο πολι τεοριτικοσ !,πολι τεοριτικι γνοσι με λιγι πρακτικι(τελισ να σε κανι χιροργιο γιατροσ που μολισ τελιοσε πανεπιστιμιο-σοβαρο επεμβασι ) Και στα μικρα ψαρια και στα μεγαλα παντα κυνηγαω τη μηδενιση των ΝΟ3 ... σε καμια περιπτωση δε θα τα αφησω να πανε 20 .. ωστε να εχω ελπιδες ... με τα φυτα!Σοβαρα τα λεσ ,ισε σιγουροσ,δεν τα πο λεπτομεριεσ ,επιδι να Σου βοιτισουν ,πσακσε μονο Σου

Ποτε στην ζωη μου δεν ανεβασα πανω απο 5, και παλι δε λεω λεπτομεριες,σε ολα ενυδρεια που εχω φτιαξI.

ΣΤΑΜΑΤΙΑ
20-07-2010, 20:02
Συμφώνησα με τον Χρήστο (2Λ) σε αυτό (που με πείραξε περισσότερο απ'όλα):
Και είναι ξεκάθαρο αφού έπεται μιας άλλης πρότασης...

Και βέβαια δεν σχολίασα αυτά που ανέφερες μια και κατά βάση με βρίσκουν σύμφωνο. ;) Ούτε σε παρέκαμψα ούτε προσπάθησα να σε υποβιβάσω (όπως νομίζω και κανέναν άλλο).

Και γι'αυτό σου τόνισα πως μάλλον πρόκειται για παρεξήγηση και σε προέτρεψα να το ξαναδιαβάσεις ;)

Χαίρομαι που το ξεκαθαρίσαμε. friends
Λυπαμαι που σε παρεξήγησα Χρήστο ας θεωρήσουμε ότι το θεμα έληξε. Μάλλον δεν κατάλαβα που ακριβως αναφερόσουν. Καλύτερα που διευκρινίστηκε. c003

crow
20-07-2010, 20:17
gruby125 γιατι δε μας λες λεπτομεριες ???????????

georgarask για μια ακομα φορα σε παραδεχομε :thumbup::thumbup::thumbup:
και συμφωνο απολυτα +100000000000000

gruby125
20-07-2010, 20:20
Μια που η συζητηση επικεντρωνεται στα φυτεμενα απλα ανεφερα τι πρεπει να υπαρχει ... ωστε να ζησουν! Δε βλεπω να διαφωνει καποιος! doh Αρα γιατι να τρελαθουμε? :d

Εκει υπαρχει ενας κανονας!
Φυτα χωρις τροφη = dead:
Τροφη για τα φυτα = επικινδυνες χημικες ουσιες για τα ψαρια μας
Ισορροπια μεταξυ των 2 = υποχωρησεις και απο τις 2 πλευρες
Ενα συστημα που αργα η γρηγορα θα καταρρευσει (αποδυναμωση υποστρωματος και στησιμο εξ αρχης (αφου δεν βοηθαμε με λιπανση) κλ εναλλακτικες που αναφερονται παραπανω) ;)

Τα εχω δει στη πραξη ... δε τα βγαζω απο τη κεφαλα μου! Αλλα και το εχω ψαξει πολυυυυυ ... γιατι και εγω ειμαι λατρης και των φυτων ... αλλα πια ξερακιανος αφου δεν κανω εκπτωσεις ποτε (σχεδον)!!

Poy ta brikies abta -gia mena area,an exis psaksi pes pios Sto ipe

Genirous
20-07-2010, 20:27
Παρακολουθώ τόσες δημοσιεύσεις και η λέξη που παρατηρώ ότι επαναλαμβάνεται είναι ''εγώ'' και ακολουθούν φράσεις όπως ''στο δικό μου ενυδρείο'' και ''τα δικά μου ψάρια''...

''Εγώ'' λοιπόν, πριν το σεμινάριο του Stendker -και για προσωπικούς λόγους- αποφάσισα να παρατήσω τα ενυδρειακά εγκόσμια. Το φόρουμ τότε είχε ένα όμορφο, παρεϊστικο κλίμα και λειτουργούσε στον αυτόματο πιλότο. Το άφησα στο απόγειο της δόξας του, πριν από την έλευση ενός ανθρώπου με ηχηρό όνομα στα ενυδρειακά πράγματα. Πως έφτασε στο σημείο ένα αξιόλογο φόρουμ από την κοινή αποδοχή που απολάμβανε και που βρισκόταν στο ζενίθ, στην τωρινή κατάσταση όπου παντού μυρίζει μπαρούτι και κινδυνεύει με απαξίωση είναι πραγματικά απορίας άξιο...γι'αυτούς που δεν γνωρίζουν πρόσωπα και πράγματα...

Ο οποιοσδήποτε θέλει να ασχοληθεί με δίσκους, οι πρώτες-και καλύτερες- συμβουλές που θα πάρει είναι πολλά λίτρα, καθαρό νερό, πλούσια διατροφή και προσεγμένη διακόσμηση. Αυτή και είναι μέχρι σήμερα η γραμμή του φόρουμ για απροβλημάτιστη διατήρηση δίσκων και κυρίως απευθύνεται στους λιγότερο έμπειρους. Είναι όμως γραμμή και όχι θρησκεία (είναι απορριπτέος ο οποιοσδήποτε φανατισμός). Ο παραπάνω είναι ο ευκολότερος, φθηνότερος δρόμος, δεν είναι μονόδρομος, ούτε απορρίπτονται και χλευάζονται άλλες, διαφορετικές τακτικές και φιλοσοφίες.

Υπάρχουν δυο βασικότατοι παράγοντες που λέγονται ''προσωπική αντίληψη'' και ''προσωπικό γούστο''. Σεβαστείτε τα για να λάβετε σεβασμό. Ο κανόνας (http://www.greekdiscus.com/test2000/showthread.php?t=1) επανατίθεται σε ισχύ.