PDA

Επιστροφή στο Forum : Ρύθμιση θερμοκρασίας

parashos_
19-01-2008, 19:22
Γεια σας παιδακια απο την περασμενη εβδομαδα εχω επιστρατευσει ολο το επιτελειο στη δουλεια (ηλεκτρολογοι-ηλεκτρονικοι) να μου φτιαξουν ενα συστημα με το οποιο θα βλεπω την θερμοκρασια του νερου θα δινει εντολη να ξεκινουν οι αντιστασεις και μετα σε αλλη θερμοκρασια να ξεκινουν οι ανεμιστηρες(τους καταξοδεψα χεχε omron συστημα με alarm 1 και 2 και 3 και 4 παιδια ουπςςςςς!! βεβαια εχει το αντιτιμο του 2 μπουκαλακια με τα παρεμφερει).Η ερωτηση τωρα σε τι θερμοκρασια να κοβουν οι αντιστασεις?σε ποσο να παιρνουν? σε τι βαθμο να ξεκινουν τα ανεμιστηρακια και που να κοβουν?Καταλαβατε τι θελω να κανω?απαντηστε μου παρακαλω γιατι την δευτερα πρεπει να τους πω τις θερμοκρασιες για να το ρυθμισουν.Ευχαριστωωωωω.

Yiannis59
19-01-2008, 19:45
Βρε Παρασχο τι τα παιδεύεις τα παιδιά η απάντηση ειναι Eliwell 55 εβρο δες εδώ (http://www.greekdiscus.com/test2000/showthread.php?t=21)
Και ρυθμιζεις οποια θερμοκρασια θελεις

parashos_
19-01-2008, 20:08
Αστους να βασανιστουν και αυτοι για μενα,αυτα ειναι δανεικα σημερα εγω αυριο παλι εγω και παει λεγοντας χεχε.Σε τι θερμοκρασιες ομως να το ρυθμισουν δεν ξερουν

Jonny
19-01-2008, 20:10
Θα έχεις φυτά μέσα?

parashos_
19-01-2008, 20:21
βεβαιως-βεβαιως οχι εξωφρνικα πολλα αλλα ουτε και δειγματα.

Jonny
19-01-2008, 20:41
Θα εβαζα min 28 (για να αναβει ο θερμοστατης) και max 29,5 για να περνουν μπροστά τα ανεμηστηρια!

Yiannis59
19-01-2008, 20:41
Φαντάζομαι μιλάμε για δίσκους ετσι;;

On θερμανση 28,8
Off 29

ανεμιστηρες on 29,5
Off 29.1 και εδω σηκώνει συζητηση αν δεν ειχες φυτα δεν τους χρειάζεσαι οι δισκοι ειναι χαρούμενοι και με 34 μαλιστα το 29 της θέρμανσης μπορουσε να ειναι 30 αλλα τα φυτα dead:

parashos_
20-01-2008, 19:17
τι μου λετε τωρα εγω δεν τρελαινομαι?αλλα πολλα τα εξοδα και λιγες οι γνωσεις παντος ψιλοκοντευω,απο πραγματα περιμενω ph controller να μου ερθει για να ολοκληρωσω το συστημα co2 και απο το χωρο που θα στεγαστουν να μπουν τα πλακακια και τερμα ξεκιναμε.Ετσι οπως το κοβω θα με πιασει φλεβαρης

Diskus Fan
20-01-2008, 20:58
Βρε Παρασχο τι τα παιδεύεις τα παιδιά η απάντηση ειναι Eliwell 55 εβρο δες εδώ (http://www.greekdiscus.com/test2000/showthread.php?t=21)
Και ρυθμιζεις οποια θερμοκρασια θελεις

Αυτο ειναι ετοιμο και απλα ρυθμιζεις τις θερμοκρασιες η χρειαζεται να κανεις και κατι αλλο;;; Το εχει μονο στον αντιπροσωπο η και σε καποια καταστηματα;;;

george hmmy
20-01-2008, 22:19
Αυτο ειναι ετοιμο και απλα ρυθμιζεις τις θερμοκρασιες η χρειαζεται να κανεις και κατι αλλο;;; Το εχει μονο στον αντιπροσωπο η και σε καποια καταστηματα;;;

Απλά το καλύτερο μηχάνημα φίλε μου!

Αν μιλάμε και για τον ελεγκτη 915 εχει ετοιμη τη δυνατοτητα για ψυξη-θερμανση, καλιμπραρισμα και πανευκολη μεταβολη της θερμοκρασιας. Οτι κι αν πεις ειναι λιγο...

Ο ελεγκτής eliwell 915 έχει στην ουσία δύο ανεξάρτητα "θερμόμετρα" τα οποία δουλεύουν με την εξής λογική: ανάλογα αν θες να θερμάνεις ή να ψύξεις το χώρο που μετρά ο αισθητήρας ανοιγοκλείνει την αντίστοιχη συσκευή.

Έτσι, έστω ότι έχεις στη μια έξοδο (στη μια επαφή είναι πιο δόκιμος ηλεκτρολογικά όρος) συνδεμένο το θερμαντήρα, έχεις ρυθμίσει τη θερμοκρασία στους 28°C και να έχει απόκλιση 0.3°C βαθμούς. Η θερμοκρασία στο ενυδρείο πάει στους 27.6 βαθμούς, αυτόματα κλείνει το κύκλωμα και οι θερμαντήρες λειτουργούν έως ότου η θερμοκρασία φτάσει τους 28 βαθμούς. Η μαγεία του κυκλώματος είναι ότι μπορείς να μεταβάλεις το εύρος κατά βούληση, πχ αντί για 0.3 βαθμούς να το βάλεις 0.5 ή 0.1, μπορείς πολύ εύκολα να αυξομειώνεις τη θερμοκρασία στο ενυδρείο σου με βήμα 0.1 βαθμούς, δε στρεσάρεις δηλαδή καθόλου τα ψάρια από την αύξηση της θερμοκρασίας και ομοίως μπορείς να τη μειώσεις με τους ίδιους ρυθμούς χωρίς να "παίζεις" με θερμόμετρα της πλάκας ή στην τύχη με τους θερμαντήρες.

Πολύ σημαντικό επίσης είναι ότι μόνο με τη χρήση ανάλογου ελεγκτή, μη θεωρηθεί ότι κάνω και διαφήμιση στην eliwell, μπορείς να ελέγξεις τη λειτουργία δύο ή παραπάνω θερμαντήρες! Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση οι θερμαντήρες λειτουργούν, συνήθως, άσχετα ο ένας με τον άλλο.

Καλοκαιριάζει λοιπόν και έχεις έτοιμη τη DIY πατέντα με τα φρουφρούρια για τα δισκάκια σου... Μπαίνεις μέσα στο πρόγραμμα της συσκευής και λες στοπ, τέλος η λειτουργία θέρμανσης, ξεκινά η λειτουργία ψύξης. Τότε τίθεται σε λειτουργία το δεύτερο "θερμόμετρο" και λειτουργεί με την ίδια ακριβώς λογική.

Έχει ένα κάρο κολπάκια, δεν αξίζει να επεκταθώ, αλλά πίστεψε με ότι είναι φοβερό εργαλείο!

lef_st
21-01-2008, 20:57
Εγώ πάντως πριν λίγο τον πήρα μου τον ρύθμισε ο yiannis59 και απ'οτι είδα και μου είπε είναι πολύ καλός
θα σας ενημερώσω για τ'αποτελέσματα 0020
Ρίξε μια ματιά εδώ να ενημερωθείς
http://www.greekdiscus.com/test2000/showthread.php?t=21