PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρήση ρητίνων απευθείας στο ενυδρείο

Genirous
15-06-2010, 17:56
Ίσως ακούγεται λίγο παράδοξο αλλά θα με ενδιέφεραν εμπειρίες παιδιών που δοκίμασαν το παραπάνω εγχείρημα... Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

- Με ποιόν τρόπο εφάρμοσαν το υλικό στο ενυδρείο
- Τι ποσότητα και σε πόσα λίτρα
- Ποιές ήταν οι μετρήσεις πριν και μετά την εφαρμογή
- Πως αντέδρασαν στην αλλαγή τα ψάρια
- Πόσο γρήγορα ''εξαντλήθηκε'' το υλικό

Jeepas
15-06-2010, 18:14
Γιώργο, όταν λες απευθείας στο ενυδρείο εννοείς σε κάποιο φίλτρο και η έξοδος στη γυάλα?
Α, και κάτι άλλο, σε ποιες ρητίνες αναφέρεσαι?

Genirous
15-06-2010, 19:33
Χρήστο ναι, ακριβώς αυτό εννοώ! :d
Αναφέρομαι στις ρητίνες που χρησιμοποιούνται σαν τελευταίο στάδιο σε μια Α/Ο...

Jeepas
15-06-2010, 19:53
ΟΚ.

Λοιπόν... ήμουν έτοιμος να το κάνω κι αυτό. Δλδ., να βάλω ρητίνες σε διαμέρισμα εξωτερικού φίλτρου. Με απέτρεψε την τελευταία στιγμή ο Φανούρης. Το θεωρούσε άκρως επικίνδυνο.
Το σκέφτηκα και το ερμήνευσα ως εξής: Μα για την περίπτωση που θα ξέφευγαν λόγω της πολύ μικρής κοκκομετρίας μα για crash των σκληροτήτων, ρΗ από την συνεχή ροή μέσα από τις ρητίνες μα για την ξαφνική πτώση αυτών (σκληροτήτων, ρΗ, TDS) και την τεράστια αλλαγή των παραμέτρων του νερού σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα...
Άλλο να περάσει το νερό μια φορά κι άλλο επαναληπτικά.;)

Τελικά Γεώργιε ...ΔΕΝ και μάλλον ευτυχώς!

Diskus Fan
15-06-2010, 21:09
ΜΗΝ κανετε καμμια πλακα και δοκιμασετε τις ρυτινες mixed-bed απευθειας στο ενυδρειο.doh Πως σου ηρθε αυτο ωρε "χιονοτσιλιβίθρα"; Τι θελεις να πετυχεις;:confused:

ΟΚ.

Λοιπόν... ήμουν έτοιμος να το κάνω κι αυτό. Δλδ., να βάλω ρητίνες σε διαμέρισμα εξωτερικού φίλτρου. Με απέτρεψε την τελευταία στιγμή ο Φανούρης. Το θεωρούσε άκρως επικίνδυνο.
Το σκέφτηκα και το ερμήνευσα ως εξής: Μα για την περίπτωση που θα ξέφευγαν λόγω της πολύ μικρής κοκκομετρίας μα για crash των σκληροτήτων, ρΗ από την συνεχή ροή μέσα από τις ρητίνες μα για την ξαφνική πτώση αυτών (σκληροτήτων, ρΗ, TDS) και την τεράστια αλλαγή των παραμέτρων του νερού σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα...
Άλλο να περάσει το νερό μια φορά κι άλλο επαναληπτικά.;)

Τελικά Γεώργιε ...ΔΕΝ και μάλλον ευτυχώς!

Καποιοι εχουν μηδενικες σκληροτητες .... το ξεχνας;:confused:

Genirous
15-06-2010, 21:21
ΜΗΝ κανετε καμμια πλακα και δοκιμασετε τις ρυτινες mixed-bed απευθειας στο ενυδρειο.doh Πως σου ηρθε αυτο ωρε "χιονοτσιλιβίθρα"; Τι θελεις να πετυχεις;:confused:Νικόλα ξέρεις ότι δεν κάνω πλάκες με αυτά τα πράγματα. Τις ρητίνες έχω ήδη αποφασίσει να τις βάλω απευθείας στο ενυδρείο, οπότε δε μπορείς να με αποτρέψεις. Παρόλα αυτά, εάν έχεις κάποια δυσάρεστη εμπειρία θα ήθελα να μου πεις τι να προσέξω πριν το κάνω. :thumbup:

Diskus Fan
15-06-2010, 21:23
Κατ'αρχην εγω δεν ειπα οτι κανεις πλακες. Σου λεω απλα να ΜΗΝ το κανεις γιατι θα εχεις δυσαρεστα .... κατα την αποψη μου.-;)

Jeepas
15-06-2010, 21:26
Τις ρητίνες έχω ήδη αποφασίσει να τις βάλω απευθείας στο ενυδρείο
Γιώργο, σε ενυδρείο χωρίς ψάρια... έτσι?

Genirous
15-06-2010, 21:26
Κατ'αρχην εγω δεν ειπα οτι κανεις πλακες. Σου λεω απλα να ΜΗΝ το κανεις γιατι θα εχεις δυσαρεστα .... κατα την αποψη μου.-;)Την άποψή σου λοιπόν ζητάω για να πάρω τα μέτρα μου. Έχεις να με προειδοποιήσεις για κάτι συγκεκριμένο ή είμαι αντιμέτωπος με μύθους...;

Genirous
12-07-2010, 21:12
Οι ρητίνες mixed-bed έχουν μπει στο κυρίως ενυδρείο από την περασμένη Πέμπτη το βράδυ, σε μικρή ποσότητα και επιφυλακτικά. Τα ψάρια δεν έχουν αντιδράσει προς στιγμήν τουλάχιστον, αλλά το TDS έχει σταθερά μικρή, αρνητική πορεία. good

Jeepas
12-07-2010, 21:58
...το νόημα? :confused:
Να τα "ωθήσεις" σε αναπαραγωγή πχ.?
Αν, ναι... έχω κι άλλη ερώτηση ;)

Diskus Fan
13-07-2010, 00:10
Θεωρω λάθος την αποφαση σου .... για τους λογους που σου εχω ηδη πει ...... εχε το νου σου μην πάθεις ζημια ..... θα ειναι μεγάλο κρίμα εδω που εχεις φτασει.-;)

disc-postman
10-10-2010, 19:32
Γιωργο εξακολουθεις να χρησιμοποιεις ρητινες στο ενυδρειο σου ?

Αν ναι, μετα απο 3 μηνες τι νεα εχουμε, πανε ολα καλα ???

Jeepas
10-10-2010, 21:21
Όλα καλά πρέπει να πηγαίνουν...

Θα ήθελα επίσης να ρωτήσω εάν υπάρχει δυνατότητα σε χέκελ στο άμεσο μέλλον.

rofi:lllll:
Πλακίτσα...
Απλά μου αρέσει να συνδυάζω posts c0030020

philosopher
10-10-2010, 22:57
Να ρωτήσω, ποιος ο σκοπός αυτού του εγχειρήματος; Η πτώση TDS;

Genirous
11-10-2010, 00:09
Το εγχείρημα σχετικά με την πτώση του TDS θεωρείται επιτυχημένο. Αυτό που θέλω να επιβεβαιώσω είναι εάν ζορίζονται τα ψάρια και κατά πόσο. Θα χρειαστεί μερικός καιρός ακόμα για να πω κάτι με σιγουριά.

philosopher
11-10-2010, 00:32
Ωραία, θέτω μερικές ακόμη ερωτήσεις :)
Αφού το θέμα είναι η πτώση του TDS, τότε τί κίνδυνος υπάρχει (πέρα από τον προφανή, το να φύγει η ρητίνη μέσα στο ενυδρείο);
Τα ψάρια γιατί να στεσσαριστούν; Από την απότομη πτώση στο TDS;
Υπάρχει περίπτωση να πέσει το pH από την αλλαγή στο TDS;

bag
22-10-2010, 00:10
αχααααα.....βλεπω πολυ ντορο κανουμε τελευτεα για τις ριτινες......... μαρεσει το θεματακι ..δεν πρεπει να ασχοληθω ομως θα γινω κακος παλι :63:

Genirous
01-11-2010, 11:31
Κακός δεν είναι κάποιος που κάνει αντίλογο και συζητά με επιχειρήματα στο προσκήνιο. ;)

bag
01-11-2010, 15:05
Κακός δεν είναι κάποιος που κάνει αντίλογο και συζητά με επιχειρήματα στο προσκήνιο. ;)

τα επιχειρηματα και τον διαλογο για την ριτινη που δουλευα για πολυ καιρο τα εχω πει εδω

http://www.greekdiscus.com/test2000/showthread.php?t=4096

παλια τακτικη ...αλλα πολυ καλη ..αποτι βλεπω εδω και ενα χρονο ........!

Diskus Fan
01-11-2010, 15:40
Δούλευες ρητίνες μέσα στο φίλτρο του ενυδρείου;:confused:

bag
01-11-2010, 16:31
Δούλευες ρητίνες μέσα στο φίλτρο του ενυδρείου;:confused:

εγω λεω για τις ρητινες...μηλαω για νερο περασμενο μεσα απο ρητινη....απο νερο περασμενο απο ρητινη δεν ειδα ποτε προβληματα σε ψαρια ανω των 2 χρονον..η τουλαχιστο περιπου 2....

gianni zym
16-09-2011, 00:21
το βρηκα μολις τωρα, αλλα ισχυει το θεμα μου.