PDA

Επιστροφή στο Forum : Σύγκριση μετρήσεων...

StavrosM
05-06-2010, 20:31
Τα υγρα τεστ και οι ηλεκτρονικοι μετρητες που χρησιμοποιουμε, εχουν ακριβεια στις μετρησεις;
Για να σχηματισω μια εικονα, εδωσα σε ενα χημειο νερο του ενυδρειου για καποιες βασικες μετρησεις, παραλληλα μετρησα κι εγω για να συγκρινω τις μετρησεις:

οι δικες μου μετρησεις
pH: 6.18 (ηλ/νικο πεχαμετρο mm)
conductivity: 310 μS/cm (TDS:155 ppm) (ηλ/νικο tds meter HM χειρος)
NH4: 0 mg/l (υγρο τεστ ΑΡΙ)
NO2: <0,1 mg/l (υγρο τεστ sera)
NO3: 0 mg/l (υγρο τεστ ΑΡΙ)
PO4: 0,5 mg/l (υγρο τεστ sera)

μετρησεις χημειου
pH: 6.36
conductivity: 243 μS/cm (TDS:121 ppm)
NH4: 0,05 mg/l
NO2: 0,005 mg/l
NO3: 10 mg/l
PO4: 0,3 mg/l

Οι διαφορες ειναι σημαντικες... αλλα δεν μπορω να πω οτι αυτες οι διαφορες μπορουν να οδηγησουν σε λανθασμενα συμπερασματα εναν χομπιστα... με εξαιρεση την μετρηση των νιτρικων αλατων!!! (Πολυ καιρο αναρωτιομουν, πως γινεται τα νιτρικα να ειναι στο 0!!! xmm)
Εκει η διαφορα ειναι μεγαλη... και στην δικη μου περιπτωση δεν εχει αρνητικα αποτελεσματα... (το να νομιζεις οτι εχεις 0 ενω εχεις 10), αλλα σε καποιο ενυδρειο που θα μετραει το υγρο τεστ 50, ποσο θα εχει πραγματικα; Νομιζω θα πηγαινει αναλογικα, δηλαδη δεν θα ειναι 60!!!

Αν εχει κανει κανεις αλλος μετρησεις σε χημειο, ας βαλει τις διαφορες που εχει συναντησει(αν υπαρχουν), να δουμε αν κυμαινονται στα ιδια επιπεδα!!!

Βεβαια, πρεπει να πω οτι οι παραμετροι που παιζουν ρολο στις μετρησεις ειναι πολλοι και ΔΕΝ σημαινει οτι επειδη στο δικο μου ειδα αυτες τις διαφορες... θα ειναι αναλογα ιδιες και σε αλλα ενυδρεια...

orck
05-06-2010, 23:25
Το χημειο που πηγες το νερο για ελεγχο πως μετραει τα χαρακτηριστικα που μας ενδιαφερουν; Παω στοιχημα οτι και αυτοι εχουν χρωματικα αντιδραστηρια (δεν ξερω εαν λεγεται ετσι, αλλα μιλαω για χημικα που αναλογα την συγκεντρωση βγαζουν διαφορετικο χρωμα σαν αποτελεσμα). Εαν ειχαμε προσβαση στα τεστ η στα ηλεκτρονικα εργαλεια θα μπορουσαμε να βλεπαμε και την ανοχη τους. Επειδη ειναι χημειο και πληρωσες μην νομιζεις οτι ειναι απολυτα σωστα τα αποτελεσματα, παντα εχουν ανοχη. (ακομη και σε εξετασεις αιματος εχουμε ανοχες)

Με λιγα λογια δεν αμφισβητω την ορθοτητα των αποτελεσματων αλλα αμφισβητω την ακριβεια τους.

ChristosP
06-06-2010, 06:11
Το μόνο που με κάνει κάπως σκεπτικό είναι η αμμωνία και ο νιτρίτης

και αυτό γιατί ενώ βλέπουμε απο τις μετρήσεις ότι είμαστε καλά από την συμπεριφορά των ψαριών μας βλέπουμε άλλα αρα μπορεί ακόμα και αυτή η μικρή υπαρξη μάλλον τα πειράζει ;)

disc-postman
06-06-2010, 08:25
Σταυρο εμενα με προβληματιζει το ΝΟ3 γιατι εχουμε το ιδιο υγρο τεστ της API xmm

Αυτο το τεστ θελει προσοχη......συμφωνα με τις οδηγιες χρησης...... γιατι το ειχα κανει μια φορα βιαστικα και μου εδειχνε 0...... :d

Τωρα ακολουθω κατα γραμμα τις οδηγιες και μου δειχνει ποτε 10 ποτε 20 !!!

Δηλαδη συμφωνα με το χημειο ποσο θα εχω 30-40........ :sos-help:

υγ.ασε που 1 φορα κοιταγα το πινακακι του saltwaterdoh

Aquadominus
06-06-2010, 12:24
Το μόνο που με κάνει κάπως σκεπτικό είναι η αμμωνία και ο νιτρίτης

και αυτό γιατί ενώ βλέπουμε απο τις μετρήσεις ότι είμαστε καλά από την συμπεριφορά των ψαριών μας βλέπουμε άλλα αρα μπορεί ακόμα και αυτή η μικρή υπαρξη μάλλον τα πειράζει ;)

Νομίζω ότι αυτά που έδειξαν τα τεστ με αυτά που έδειξε το χημείο σχετικά με την αμμωνία και τον νιτρίτη δεν έχουν διαφορά...

Το τεστ έδειξε NO2<0,1mg/lt και το χημείο 0,005mg/lt τιμή που είναι αδύνατον να την εντοπίσουμε με τα δικά μας τεστ, δεν γίνεται να έχουμε τόση ακρίβεια, η οποία όμως συμβαδίζει με την τιμή του τεστ..

Όσο για το NH4 το τεστ έδειξε 0 ενώ το χημείο 0,05mg/lt εμάς όμως στην ουσία αυτό που μας ενδιαφέρει είναι η ποσότητα του Τοξικού ΝΗ3 το οποίο σύμφωνα με την μέτρηση ΝΗ4 του χημείου (0,05mg/lt) και PH 6,36 στην θερμοκρασία των 30 βαθμών είναι σχεδόν 0,000004, αν δεν κάνω λάθος οπότε μήπως γινόμαστε λίγο υπερβολικοί;

ChristosP
06-06-2010, 12:31
Ρε δεν γίνομαι υπερβολικός:d να μάθω θέλω και εγώ :thumbup:

Aquadominus
06-06-2010, 13:02
Ρε δεν γίνομαι υπερβολικός:d να μάθω θέλω και εγώ :thumbup:

Απλά έναν συλλογισμό έκανα και βασικά περίμενα την δική σου επαλήθευση σαν ποίο έμπειρος!!!

StavrosM
06-06-2010, 14:25
Eχει δικιο ο Aquadominus, η τιμη της ελευθερης αμμωνιας ειναι 0,00006! (το τεστ εγινε σε θερμοκρασια δωματιου, αρα περιπου 24 βαθμους) Δεν το ανεφερα παραπανω γιατι το θεωρησα αυτονοητο...Αν θυμαστε τον πινακα που ειχε βαλει ο epi, εκει μπορεις να βρεις την τιμη του τοξικου ΝΗ3 βασει των τιμων του pH, του συνολικου ΝΗ4 που μετραμε και της θερμοκρασιας:
Free Ammonia-Nitrogen Calculator & Information (http://cobweb.ecn.purdue.edu/~piwc/w3-research/free-ammonia/nh3.html)

Ακομα και η διαφορα του νιτριτη δεν ειναι πολυ μεγαλη, τα τεστ μας λενε να μην ειναι πανω απο 0,2 mg/l. Ουτως ή αλλως, δεν μπορουμε να την μετρησουμε... και δεν ξερω αν γνωριζει καποιος ακριβως, απο ποια τιμη και πανω αρχιζει να ενοχλει τα ψαρια; idono

Tωρα, για τα νιτρικα... εκει ειναι μεγαλη η διαφορα... και θα σας πω οτι αλλη μια φορα που ειχα ξαναδωσει νερο στο χημειο πριν μερικους μηνες, μου ειχε βρει 7,5 mg/l ενω παλι το υγρο τεστ της ΑΡΙ μου εδειχνε 0!!!

Για αυτο που ρωτησε ο Παναγιωτης (orck), δεν γνωριζω πως εγιναν οι μετρησεις, αλλα μπορω να μαθω! Τωρα, οσον αφορα την ακριβεια... πως μπορω εγω ή ο καθενας μας να ξερει σιγουρα και να εχει 100% ακριβεια στις μετρησεις του; Νομιζω οτι η αμφισβητηση σου ειναι μεν σωστη, αλλα δεν εχει νοημα, αφου ουτε για τον ενα τροπο μπορει καποιος να ειναι σιγουρος... ουτε με τον αλλο!!! Και ειπα απο την αρχη οτι δεν ειναι οι διαφορες που βρηκα εγω, ιδιες με τις διαφορες που μπορει να βρει καποιος αλλος... Γι'αυτο ζητησα αν εχει κανεις αλλος μετρησεις απο χημειο, να τις δουμε και αυτες! Μπορει και απο 2 χημεια να παρεις αλλες τιμες...

orck
06-06-2010, 15:06
Ακριβως αυτο ηθελα να δειξω, οτι εαν πας σε δευτερο χημειο θα σου δωσει λιγο διαφορετικες τιμες. Ακομη και στο ιδιο εργαστηριο με τα ιδια αντιδραστηρια θα βγαλουν λιγο διαφορετικες τιμες. Δεν ειναι κατι σημαντικο για τα συμπερασματα που θελουμε να εξαγουμε εμεις για το ενυδρειο μας αλλα ειναι διαφορα. Δεν πιστευω οτι εαν το τεστ μετραει 50 τοτε πραγματικα ειναι 100 η κατι αλλο, αυτο συνηθως δεν παει γραμικα.

Οσον αφορα αυτο που εγραψε ο aquadominus (με επιφυλαξη το λεω αυτο) νομιζω οτι μπορουμε να αυξησουμε την ευαισθησια των τεστ μας προσθετωντας διπλασια ποσοτητα νερου. Ετσι διπλασιαζουμε την ευαισθησια, δηλαδη εκει που μετραγε ανα 10mg/l τωρα μετραει ανα 5mg/l (ξαναλεω με επιφυλαξη)

seven77
06-06-2010, 15:21
http://www.trikalacity.gr/node/13629

λέει νιτρικά 9,52 εγώ πάντα μετρώ 0 στο νερό της βρύσης το ίδιο και νο4-νο4
στο μόνο που σχεδόν πλησιάζω είναι το ph 7.76 λέει 7,78 μετρώ εγώ με το nutradip

StavrosM
06-06-2010, 18:34
Οσον αφορα αυτο που εγραψε ο aquadominus (με επιφυλαξη το λεω αυτο) νομιζω οτι μπορουμε να αυξησουμε την ευαισθησια των τεστ μας προσθετωντας διπλασια ποσοτητα νερου. Ετσι διπλασιαζουμε την ευαισθησια, δηλαδη εκει που μετραγε ανα 10mg/l τωρα μετραει ανα 5mg/l (ξαναλεω με επιφυλαξη)

Ισως αν βαλεις διπλη ποσοτητα, το καθε χρωμα να αντιπροσωπευει την μιση τιμη... το αναποδο δηλαδη απο αυτο που κανουμε για να μετρησουμε μεγαλες τιμες!(που βαζουμε νερο μετρησης-απιονισμενο νερο 50-50 στο φιαλιδιο)
Και εγω ομως δεν ειμαι καθολου σιγουρος για αυτο, ειναι απλα μια σκεψη. Ενας ειδικος θα μας βοηθουσε σε αυτο! (ισως ο Μακης που ειναι χημικος!)

MakChem
07-06-2010, 16:44
Ισως αν βαλεις διπλη ποσοτητα, το καθε χρωμα να αντιπροσωπευει την μιση τιμη... το αναποδο δηλαδη απο αυτο που κανουμε για να μετρησουμε μεγαλες τιμες!(που βαζουμε νερο μετρησης-απιονισμενο νερο 50-50 στο φιαλιδιο)
Και εγω ομως δεν ειμαι καθολου σιγουρος για αυτο, ειναι απλα μια σκεψη. Ενας ειδικος θα μας βοηθουσε σε αυτο! (ισως ο Μακης που ειναι χημικος!)

Σταύρο όπως το λες ακριβώς. Διπλασιασμός του όγκου του προς ανάλυση δείγματος συνεπάγεται υποδιπλασιασμό της τιμής που εξάγεται χρωματομετρικά. :thumbup:

orck
07-06-2010, 19:16
Απο την στιγμη που και ο χημικος μας :) συμφωνει, μηπως να μετρησεις το νερο με την κανονικη δοσολογια (λογικα θα σου βγαλει παλι 0) αλλα και με διπλασια; Ισως ετσι σου δειξει 5. Δεν δοκιμαζεις;

Δεν εχω το συγκεκριμενο τεστ αλλα απο αλλα που εχω το χρωματολογιο, παρολο που αποδεδειγμενα δεν εχω αχρωματοψια, ειναι αρκετα δυσκολο να το ξεχωρισεις, θελει καλο φωτισμο και πολυ προσοχη.