PDA

Επιστροφή στο Forum : Φάρμακα και εμπορικές ονομασίες.

Γιάννης
30-05-2010, 20:11
Θα ήθελα να παρακαλέσω την ομάδα του GD να δημιουργήσει αν γίνεται ένα υπόμνημα με διάφορες φαρμακευτικές ουσίες που μπορεί να χρειαστεί να χρησιμοποιήσει κάποια στιγμή ο χομπιστας στο ενυδρείο του,τις εμπορικές ονομασίες τους στην Ελλάδα,και την συνιστώμενη δοσολογία για χρήση σε ενυδρείο,ποιες από αυτές μπαίνουν στο νερό,ποιες στην τροφή,ποιες μπορούν να χρησιμοποιηθούν ταυτόχρονα κτλ.

Το ξέρω ότι ζητάω πολλά αλλά ευχαρίστως να βοηθήσω αν μπορώ σε κάτι τέτοιο.

Επί τη ευκαιρία θα ήθελα να ρωτήσω για εμπορικές ονομασίες φαρμάκων που να περιεχουν Λεβαμιζόλη , Καναμυκίνη.

Παρακαλώ απαντήστε μόνο αν είστε σίγουροι ότι η συγκεκριμένη εμπορική ονομασία κυκλοφορει στην Ελλάδα και όχι επειδή το διαβάσατε κάπου αλλού.

kofinas
30-05-2010, 21:44
http://www.tetoros.com/tetoros/gr/products.asp?prodid=286&catid=36
όσον αφορά την καναμυκίνη υπάρχουν και αδρεφάκια της που χρησιμοποιούμε και στους ανθρώπους με το ίδιο μικροβιακό φάσμα απλώς αλλάζει η δοσολογία.

http://www.tetoros.gr/tetoros/gr/products.asp?prodid=269&catid=55
για αυτό που είναι για ενδοπαράσιτα αν σε ενδιαφέρει εκτός από βώλους μπορούμε να ρωτήσουμε αν κυκλοφορεί σε άλλη μορφή στην Ελλάδα.

Αν μπορείς γράψε πως θέλεις να το χρησιμοποιήσεις.

Γιάννης
30-05-2010, 22:21
Ευχαριστώ για την απάντηση,κάποια φάρμακα τα θέλω για το φαρμακείο μου για παν ενδεχόμενο.
Για την Καναμυκίνη αντιγράφω από εδώ (http://www.greekdiscus.com/test2000/showthread.php?t=1147):

...και για ορισμένες περιπτώσεις όπως την υδροπικίαση (dropsy) και την εξοφθαλμία (pop eye) συνιστούνται φάρμακα που περιέχουν καναμυκίνη (kanamycin).
Ξέρω ότι υπάρχει το KanaPlex αλλά εκτός του ότι δεν πολυκυκλοφορεί,θελω να δω αν είναι πιο λογική η τιμή στα κτηνιατρικά.

Για την Λεβαμιζόλη ειδικότερα την θέλω για να ξεφορτωθώ τα πλανάρια,όσο και να έχει γραφτεί ότι είναι ακίνδυνα(κάποιοι δεν συμφωνούν ότι είναι και τόσο ακίνδυνα τόσο για τα ψάρια όσο και για τα αυγά τους) έχω παρατηρήσει ότι πολλές φορές πηγαίνουν πάνω στους δίσκους και τα ψάρια ενοχλούνται από αυτό.
Έχω δει στο simply και αλλού ότι είναι ασφαλές για δίσκους , βρήκα και μια αναφορά (http://members.chello.nl/hp.huber/UK%20web/curing_of_planaria.htm) για επιτυχία σε πλανάρια(θαλασσινό ενυδρείο)και λεω να το δοκιμασω.
Το είχα δει και εγω το site του Τετορου,υπάρχουν τα προϊόντα του στα κτηνιατρικά;

kofinas
30-05-2010, 22:39
Η οικογένεια των αμινογλυκοσιδών (που ανήκει και η καναμυκίνη) παρουσιάζει πολλές παρενέργειες στους ανθρώπους με πλησιέστερο μικροβιακό φάσμα αυτό της γενταμυκίνης (που είναι και ο κος κύριος αντιπρόσωπος της οικογένειας και φθηνό σκεύασμα). Όσο για το pop eye (συγνώμη αλλά δεν ξέρω που οφείλεται) οι αμινογλυκοσίδες γενικά δεν διέρχονται το υδατοειδές του οφθαλμού και δεν ενδύκνειται η χορήγησή τους σε οφθαλμικές φλεγμονές. Έχουν βέβαια πολύ ισχυρή αντιμικροβιακή δράση με μεγάλο πλεονέκτημα την μεγάλη διάρκεια δράσης ακόμα και μετά το πέρας της αγωγής.

Γιάννης
30-05-2010, 22:49
Πάντως από το Kanaplex κάνα δυο φορές που το χρησιμοποίησα έμεινα ικανοποιημένος.
Θολό μάτι,γρήγορες αναπνοές που δεν υποχωρούσαν με αντιπαρασιτικά.
Κανένα σκεύασμα με καναμυκίνη για ανθρώπινη χρήση δεν υπάρχει;

kofinas
30-05-2010, 22:53
Γιάννη θα ρωτήσω αύριο στον ΕΟΦ και θα σου απαντήσω.

Γιάννης
30-05-2010, 22:56
Ευχαριστώ!

kofinas
31-05-2010, 17:22
Πάντως από το Kanaplex κάνα δυο φορές που το χρησιμοποίησα έμεινα ικανοποιημένος.
Θολό μάτι,γρήγορες αναπνοές που δεν υποχωρούσαν με αντιπαρασιτικά.
Κανένα σκεύασμα με καναμυκίνη για ανθρώπινη χρήση δεν υπάρχει;

Ονομασία: FTALIN

Ενέσιμο Διάλυμα Ενδομυική χορήγηση
1000MG/3ML VIAL
2000MG/6ML VIAL
500MG/2ML VIAL

ATC : J01GB04 KANAMYCIN

Κάτοχος Άδειας Κυκλοφορίας HELP ΑΒΕΕ

ChristosP
31-05-2010, 19:35
Γιάννη και Γιατρέ μου καλά όλα αυτά αλλά άποψη μου λίγο επικυνδηνα ;)

Θέλουν προσοχή τα φάρμακα μεγάλη και να βάζουμε φόρα παρτίδα φάρμακα που δεν τα έχουμε δοκιμάσει στα ενυδρεία ενέχει τον φόβο να το βάλει κανένας σε κανά ενυδρείο και το κάνει νεκροταφείο ;)

Είμαι μαζί σας για όποια δοκιμή και βοήθεια και μετά ποστάρουμε τα αποτελέσματα . Τι λέτε ?

Εχω μία λίστα έτοιμη με τις δραστικές που χρησιμοποιούμε στα ενυδρεία και θα την στείλω στον Γιατρό για να δούμε τι μπορούμε να βρούμε σε ανθρώπινα φάρμακα :thumbup:

Γιάννης
31-05-2010, 22:37
Ονομασία: FTALIN

Ενέσιμο Διάλυμα Ενδομυική χορήγηση
1000MG/3ML VIAL
2000MG/6ML VIAL
500MG/2ML VIAL

ATC : J01GB04 KANAMYCIN

Κάτοχος Άδειας Κυκλοφορίας HELP ΑΒΕΕ
:)Ευχαριστω!

Γιάννη και Γιατρέ μου καλά αυτά αλλά άποψη μου λίγο επικυνδηνα ;)

Θέλουν προσοχή τα φάρμακα μεγάλη και να βάζουμε φόρα παρτίδα φάρμακα που δεν τα έχουμε δοκιμάσει στα ενυδρεία ενέχει τον φόβο να το βάλει κανένας σε κανά ενυδρείο και το κάνει νεκροταφείο ;)......

Η Καναμυκίνη (Kanaplex) την έχω δοκιμάσει,καλό φάρμακο αλλά επηρεάζει λίγο την βιολογία,για την Λεβαμιζόλη έχω δει που την χρησιμοποιούν στο simply και αλλού χωρίς ιδιαίτερες παρενέργειες.
Αν ετοιμάζεις κάποιο υπόμνημα θα έλεγα να συμπεριλαβεις την Fenbendazole στις επικίνδυνες ουσίες,εκ των υστέρων αφού την πάτησα πέρυσι διάβασα οτι πρέπει να χρησιμοποιείται μόνο στην τροφή και όχι στο νερό στους δίσκους.

kofinas
31-05-2010, 23:01
Γιάννη και Γιατρέ μου καλά όλα αυτά αλλά άποψη μου λίγο επικυνδηνα ;)

Θέλουν προσοχή τα φάρμακα μεγάλη και να βάζουμε φόρα παρτίδα φάρμακα που δεν τα έχουμε δοκιμάσει στα ενυδρεία ενέχει τον φόβο να το βάλει κανένας σε κανά ενυδρείο και το κάνει νεκροταφείο ;)

Είμαι μαζί σας για όποια δοκιμή και βοήθεια και μετά ποστάρουμε τα αποτελέσματα . Τι λέτε ?

Εχω μία λίστα έτοιμη με τις δραστικές που χρησιμοποιούμε στα ενυδρεία και θα την στείλω στον Γιατρό για να δούμε τι μπορούμε να βρούμε σε ανθρώπινα φάρμακα :thumbup:

Εκτός από ectozon προληπτικά σε μικρή δόση (έτσι μου είπαν και έτσι έκανα)που έχω χρησιμοποιήσει στο παρελθόν δεν έχω βάλει ποτέ φάρμακα σε κάποιο από τα ενυδρεία που είχα στην κατοχή μου.
Αφού ρώτησε αν υπάρχει στο εμπόριο ο Γιάννης όφειλα να του απαντήσω τώρα αν θέλει να το χρησιμοποιήσει δικαίωμά του.
Εγώ προσωπικά είμαι κατά της άσκοπης χορήγησης των φαρμάκων και στη δουλειά μου.

ChristosP
01-06-2010, 06:32
Δεν το είπα για εσάς είστε και μεγάλοι άνθρωποι :d

απλά μην πάει κανένας και βαρέσει κανά φάρμακο στο ενυδρείο του και το στείλει ;)

kofinas
01-06-2010, 06:43
Δεν το είπα για εσάς είστε και μεγάλοι άνθρωποι :d

απλά μην πάει κανένας και βαρέσει κανά φάρμακο στο ενυδρείο του και το στείλει ;)

Και εγώ γι αυτό ξεκαθάρισα την θέση μου Χρήστο.