PDA

Επιστροφή στο Forum : τύρφη

Στέργιος
25-05-2010, 17:42
παιδιά καλησπέρα ειναι καλό να υπάρχει μόνιμα μεσα στο φίλτρο τύρφη??? δεν θα πέσουν πολύ οι τιμές??? Γιατι βλέπω μερικοί να το έχουν μόνιμα!

kofinas
25-05-2010, 17:52
Θα μπορούσε να είναι μόνιμα φτάνει να είναι το τελευταίο στάδιο φίλτρανσης ώστε να μην επηρεάζει την βιολογία. Τα οξέα που απελευθερώνονται από την τύρφη καταστρέφουν την βιολογία και για αυτό την τοποθετούμε πάντα σε τέτοια θέση (εξωτερικό ή εσωτερικό φίλτρο εννοώ)ώστε το νερό περνάει πρώτα από το βιολογικό υλικό που έχουμε και μετά από την τύρφη.
Η ποσότητα και η διάρκεια χρησιμοποίησης της τύρφης εξαρτάται από την ποιότητα του νερού σου(GH KH).

disc-postman
25-05-2010, 18:08
Δεν εχεις προβλημα, πολλοι εχουν μονιμα τυρφη, μαλακωνει το νερο και δινει ωραιο χρωμα στο ενυδρειο :thumbup:

Εννοειται την αλλαζεις 1 φορα τον μηνα, εσυ το κανονιζεις αυτο :d

Καλη τυρφη ειναι αυτη της fluval :thumbup:

Στέργιος
25-05-2010, 18:37
δεν υπάρχει κίνδυνος να πέσει απότομα το ph???

stavrosczc
25-05-2010, 18:43
Το σκουραινει πολυ το νερο?
Γιατι πηγα σημερα να ρωτησω λογο του οτι εκανα χθες μετρησεις και το GH k KH ηταν ψηλα οπως και το PH και μου ειπαν η με τυρφη η οποια ομως βγαζει σκουρο χρωμα η με Α.Ο την οποια εχω αλλα ακομη δε μπορω να τη συνδεσω λογο ενος υδραυλικου προβληματος η με discus buferr το οποιο και τελικα πηρα.

kofinas
25-05-2010, 18:44
Η απότομη πτώση του ph εξαρτάται από την ποσότητα της τύρφης που θα βάλεις και από τις σκληρότητες που έχεις στο νερό σου.
Έχεις μετρήσει καθόλου GH KH?
Αν έχεις λοιπόν χαμηλές τιμές θα πέσει απότομα οπότε βάζεις λιγότερη ποσότητα τύρφης.

Το σκουραινει πολυ το νερο?
Γιατι πηγα σημερα να ρωτησω λογο του οτι εκανα χθες μετρησεις και το GH k KH ηταν ψηλα οπως και το PH και μου ειπαν η με τυρφη η οποια ομως βγαζει σκουρο χρωμα η με Α.Ο την οποια εχω αλλα ακομη δε μπορω να τη συνδεσω λογο ενος υδραυλικου προβληματος η με discus buferr το οποιο και τελικα πηρα.

Με το d buffer πρόσεχε την ποσότητα (να βάζεις λίγο λίγο) και να ξέρεις ότι θα δημιουργήσεις άλγη αν χρησιμοποιήσεις μεγάλη ποσότητα.
Καλύτερα να χρησιμοποιήσεις τύρφη μέχρι να συνδέσεις την ΑΟ.

Στέργιος
25-05-2010, 18:58
κατι τελευταίο θέλω να τη βάλω στο εσωτερικό φίλτρο της juwel εχω την εντύπωση οτι αυτό τραβάει κ απο πάνω κ απο κάτω νερό σε ποιο σημείο του φίλτρου θα ήταν καλό να μπεί?

stavrosczc
25-05-2010, 19:00
ΩΧ....αυτο δε μου το ειπαν....σε 240 λιτρα εριξα 6 κουταλιες του γλυκου...
Η τυρφη σκουραινει πολυ το νερο?γιατι με τις ριζες που εβαλα την παρασκευη μου εγινε καφε...doh

kofinas
25-05-2010, 19:00
Θα τη βάλεις κάτω κάτω.

Στέργιος
25-05-2010, 19:03
καλώς ευχαριστώ πολύ.

disc-postman
25-05-2010, 19:15
Θα τη βάλεις κάτω κάτω.

Δημητρη θα ειναι δυσκολο στην αλλαγη ;)

Οταν ειχα juwel εσωτερικο, ειχα 2 μπλε κατω, λιγο βιολογικο (η 3ο μπλε),τυρφη και πανω πανω ενυδρειακο βαμβακι :thumbup:

StavrosM
25-05-2010, 19:35
ΩΧ....αυτο δε μου το ειπαν....σε 240 λιτρα εριξα 6 κουταλιες του γλυκου...
Η τυρφη σκουραινει πολυ το νερο?γιατι με τις ριζες που εβαλα την παρασκευη μου εγινε καφε...doh

Σιγα μην σου το ελεγαν... Αν το ξερουν κιολας...

Εγινε καφε; Και που ειναι το κακο;;;:d

Υ.Γ. Πετα το discus buffer και μην ξαναβαλεις ΠΟΤΕ!!!

Crazyio
25-05-2010, 19:41
Σταύρο, τί Ph είχες πρίν και τί μετά το discus buffer ?

Οι απότομες μεταβολές του Ph (και όχι μόνο) και ειδικά προς τα κάτω ... είναι λίγο κάπως ..... :(

stavrosczc
25-05-2010, 19:45
Ειχα 7,6 ΡΗ και το εριξα πριν 3 ωρες οποτε δεν εχω κανει ακομη μετρηση...

Crazyio
25-05-2010, 19:49
Ειχα 7,6 ΡΗ και το εριξα πριν 3 ωρες οποτε δεν εχω κανει ακομη μετρηση...

Για ρίξε μια ....

stavrosczc
25-05-2010, 19:59
Λιγο νωρις δεν ειναι???
Επισης μου ειπαν οτι με αυτο θα πεσουν και οι σκληροτητες...

wheelsdeal
25-05-2010, 20:13
Σκεφτομουν και εγω να παρω ενα eheim biopower και να βαλω τυρφη λετε αξιζει τον κοπο.Και ποια προτεινετε?

kofinas
25-05-2010, 20:56
Λιγο νωρις δεν ειναι???
Επισης μου ειπαν οτι με αυτο θα πεσουν και οι σκληροτητες...

Δεν είναι καθόλου νωρίς όταν ένα φίλτρο έχει 1000/λτ την ώρα.
Κάνε τώρα μια και άλλη μια αύριο.

Perazzi
25-05-2010, 23:47
δοκιμάστε αυτό εδώ , 1 λίτρο έβαλα στο sump και έγινε coca cola ολόκληρο 1450 λίτρα
πριν να το βάλω είχα βράση , κάνει καταπληκτική δαυλιά το βράσιμο

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1954

fanis72
25-05-2010, 23:56
με το μπαφερ που ευαλες μολις ανεβασες το ρο4 πανο απο 10mg/l που σημενη κανης κακο στα ψαρια αλα και σε ολο το σιστημα:thumbdown:

Diskus Fan
26-05-2010, 00:58
δοκιμάστε αυτό εδώ , 1 λίτρο έβαλα στο sump και έγινε coca cola ολόκληρο 1450 λίτρα

Το βρασμενο ... τι το εκανες;:confused:

disc-postman
26-05-2010, 07:02

doh τι εβρασες την τυρφη nono

Perazzi
26-05-2010, 07:51
Το βρασμενο ... τι το εκανες;:confused:

Το βράζεις καμιά ώρα και το νερό γίνεται σας πίσσα , μετά μπλουμ μέσα . αλλά δεν είχα ψάρια τότε που το έκανα , γιατί ph πέφτει κατακόρυφα .

Ταχυδρόμε δεν είμαι ο πρώτος που το έκανα , δοκίμασε ωραίο κόλπο είναι :thumbup:

ChristosP
26-05-2010, 08:23

Το έχω κάνει και εγώ να πω και ένα μυστικό να το κάνεις με νερό από ΑΟ ;)

Jeepas
26-05-2010, 08:32
Το έχω κάνει κι εγώ Και με τύρφη Και με almond leaves :thumbup:

Βέβαια, τότε το είχα κάνει γιατί έπρεπε να ετοιμάσω Πολύ Γρήγορα νερό. ;)

Perazzi
26-05-2010, 08:34

:thumbup::thumbup::thumbup:

disc-postman
26-05-2010, 10:07
Παιδες εγω δεν εχω βρασει ποτε και τιποτα, ουτε αμμο ουτε ξυλα ουτε τυρφη, μονο καλο ξεπλυμα :d

Τα ξυλα αν τα βρασεις χανουν την ιδιοτητα τους, για το λογο που τα βαζουμε,
και οχι μονο για διακοσμηση..............νομιζω ισχυει το ιδιο και για την τυρφη :thumbup:

kofinas
26-05-2010, 10:44
Βασίλη με το βράσιμο δεν σκοτώνεις κάτι ζωντανό απλά επιταχύνεις την αποδέσμευση των ουσιών (όπως και το τσάι) αν βιάζεσαι. Δεν καταστρέφεις δηλαδή τίποτα.
Αντιθέτως με το βράσιμο των ξύλων προσπαθείς να εξαλείψεις παράσιτα ή μικρόβια που ήδη υπάρχουν σε αυτά.

vag0s
26-05-2010, 14:15

Eννοείς την εβρασες πέταξες το νερό και την έβαλες;

Perazzi
26-05-2010, 14:31
Eννοείς την εβρασες πέταξες το νερό και την έβαλες;

Όχι ωρε:d ,το νερό που βράζεις μπλουμ στο ενυδρείο , 2-3 φορές έβαλα να βράση 1 λίτρο τύρφη και πάλη έβγαζε μαυρίλαdoh , και μετά το έβαλα μέσα σ καλτσόν και εκείνο μεστό sump :thumbup:

Diskus Fan
26-05-2010, 16:09
Αιντε επιτελους γραψτο .... γι'αυτο σου εκανα την ερωτηση .... για να γινεις κατανοητος (δεν θα μου φας εσυ το ψωμι Κυριε :p ).- ;)

Υ.Γ. Παντως ... ουτε τωρα εγινες .... με αυτο που εγραψες για το καλτσον και το σαμπ.-:d

Perazzi
26-05-2010, 16:27
Αιντε επιτελους γραψτο .... γι'αυτο σου εκανα την ερωτηση .... για να γινεις κατανοητος (δεν θα μου φας εσυ το ψωμι Κυριε :p ).- ;)

Υ.Γ. Παντως ... ουτε τωρα εγινες .... με αυτο που εγραψες για το καλτσον και το σαμπ.-:d

baeh:baeh:baeh:baeh:baeh:baeh:baeh:baeh:baeh:baeh:

disc-postman
26-05-2010, 17:27
Βασίλη με το βράσιμο δεν σκοτώνεις κάτι ζωντανό απλά επιταχύνεις την αποδέσμευση των ουσιών (όπως και το τσάι) αν βιάζεσαι. Δεν καταστρέφεις δηλαδή τίποτα.
Αντιθέτως με το βράσιμο των ξύλων προσπαθείς να εξαλείψεις παράσιτα ή μικρόβια που ήδη υπάρχουν σε αυτά.

Γιατρε μου εισαι κατατοπιστικος :thumbup:

delta66
28-05-2010, 11:06
Θα μπορούσε να είναι μόνιμα φτάνει να είναι το τελευταίο στάδιο φίλτρανσης ώστε να μην επηρεάζει την βιολογία. Τα οξέα που απελευθερώνονται από την τύρφη καταστρέφουν την βιολογία και για αυτό την τοποθετούμε πάντα σε τέτοια θέση (εξωτερικό ή εσωτερικό φίλτρο εννοώ)ώστε το νερό περνάει πρώτα από το βιολογικό υλικό που έχουμε και μετά από την τύρφη.Αυτο ειναι εξακριβωμενο?
Γιατι εγω οταν ειχα την τυρφη στο φιλτρο (πριν ξεκινησω να κανω επεξεργασια νερου με τυρφη αποκλειστικα σε δοχειο προετοιμασιας) την ειχα τοποθετημενη (και μαλιστα αναλογικα μεγαλη ποσοτητα) πριν το βιολογικο υλικο.
Δεν συναντησα ποτε κανενα προβλήμα στις μετρησεις ΝΗ3 ΝΟ2.

Jeepas
28-05-2010, 11:20
Αυτο ειναι εξακριβωμενο?:confused:

Είτε 1η είτε στη μέση είτε τελευταία, θα πρέπει να ακολουθεί υαλοβάμβακας.

delta66
28-05-2010, 12:27
:confused:

Αυτο το λες απλα και μονο για το θεμα της σκονης - χωματος που αφηνει.
Δεν μπορει ο φιλτροβαμβακας να προστατευσει τα βιολογικα απο τα "οξέα που απελευθερώνονται από την τύρφη" που αναφερει ο φιλος πιο πανω

Diskus Fan
28-05-2010, 19:42
:confused:

Καλό οδοντιατρο .... εχεις;
:patrol:

platy
28-05-2010, 22:26
αρα οποια σειρα και αν εχουν τα υλικα η τυρφη μπορει να μπει οπουδηποτε αρκει να την εχουμε αναμεσα σε υαλοβαμβακα??

kofinas
28-05-2010, 23:41
αρα οποια σειρα και αν εχουν τα υλικα η τυρφη μπορει να μπει οπουδηποτε αρκει να την εχουμε αναμεσα σε υαλοβαμβακα??

Λάθος!!!!!!!!!
Η τύρφη μπάινει τελευταία πάντα όσον αφορά τα βιολογικά υλικά. Ο υαλοβάμβακας μαίνει τελευταίος για να μην διαλυθεί (μετά το βρέξιμο) η τύρφη και γεμίσει το ενυδρείο με κομματάκια.

delta66
29-05-2010, 06:12
Αρχικό μήνυμα απο κόφινας Εμφάνιση μηνύματος
Θα μπορούσε να είναι μόνιμα φτάνει να είναι το τελευταίο στάδιο φίλτρανσης ώστε να μην επηρεάζει την βιολογία. Tα οξέα που απελευθερώνονται από την τύρφη καταστρέφουν την βιολογία και για αυτό την τοποθετούμε πάντα σε τέτοια θέση (εξωτερικό ή εσωτερικό φίλτρο εννοώ)ώστε το νερό περνάει πρώτα από το βιολογικό υλικό που έχουμε και μετά από την τύρφη.
Αυτο ειναι εξακριβωμενο?
Γιατι εγω οταν ειχα την τυρφη στο φιλτρo, την ειχα τοποθετημενη (και μαλιστα αναλογικα μεγαλη ποσοτητα) πριν το βιολογικο υλικο.
Δεν συναντησα ποτε κανενα προβλήμα στις μετρησεις ΝΗ3 ΝΟ2.
up :thumbup::thumbup:

Jeepas
29-05-2010, 13:14
Σπύρο, είχα την ίδια απορία με σενα. Γιάυτό και το εικονίδιο confused... Κι εγώ την είχα για αρκετό καιρό Πριν το βιολογικό υλικό. Και πάντα με filter wool αμέσως μετα.

Diskus Fan
29-05-2010, 15:40

Λάθος!!!!!!!!!
Η τύρφη μπάινει τελευταία πάντα όσον αφορά τα βιολογικά υλικά. Ο υαλοβάμβακας μαίνει τελευταίος για να μην διαλυθεί (μετά το βρέξιμο) η τύρφη και γεμίσει το ενυδρείο με κομματάκια.

Γιατι επιμενετε .... τοσο πολυ;:confused:
Γιατρε μου εσυ "χυμα" την βαζεις ... οχι σε καλτσα;

kofinas
29-05-2010, 16:49
Ωρε jeepa αυτό που λες είναι γραμμένο όντως στο κουτί της Dennerle bio tourbepearls και έχεις δίκιο αλλά στην επόμενη πρόταση αναφέρει ότι πρέπει να τοποθετείται στην τελευταία θέση του φίλτρου ανάμεσα σε δυο στρώματα με filter wool για μην κολάμε στον υαλοβάμβακα.
Δυστυχώς δεν έχω άλλο κουτί (από άλλη εταιρεία εννοώ) για να δω αν το αναφέρει.

Jeepas
29-05-2010, 17:41
Κανενα προβλημα. Μην το συνεχίζουμε χωρίς λόγο. Απλα εγραψα επι του πρακταιου. Δλδ., όπως και ο Delta ετσι κι εγω, δεν ειχα ανιχνευσει αμμωνιες κλπ. παρολο που το ειχα πριν (κι αν ψαξεις τα post μου ...και τι δεν εχω χρησιμοποιησει απο τυρφες, μεχρι και ανθοκομική).
Για να ειμαι απολυτως ειλικρινής την τοποθετουσα σε οποια θεση με βολευε. Αν το ξαναεκανα σημερα ...θα προτιμούσα, καλού-κακού να την βαλω στο τελευταιο σταδιο.

delta66
16-08-2010, 08:54
Tι κερδιζεις?

ChristosP
16-08-2010, 09:58
Δεν αντιδρα με το kh του νερού η τυρφη ;)

delta66
16-08-2010, 11:02
Δεν αντιδρα με το kh του νερού η τυρφη ;)Τι σημαινει "δεν αντιδρα"?
Αν αντιδρουσε τι θα γινοταν?