PDA

Επιστροφή στο Forum : Πόσων χρονών είναι ο γηραιότερος δίσκος σας

Yiannis59
04-05-2010, 14:16
Παρατηρώ τελευταία μια προσπάθεια για να αλλάξουν τα πιστεύω (αυτού του φορουμ) και πρώτα τα δικα μου,
Και μια και είμαι άνθρωπος που αν μου αποδείξεις κάτι αλλάζω γνώμη και παραδέχομαι τα λάθη μου,
Σας ζητώ να γράψετε πόσο χρονών είναι ο γηραιότερος δίσκος σας και σε τι συνθήκες έφτασε στην ηλικία αυτή.
Τι ασθένειες πέρασε, αν πέρασε και οτι αλλο χρήσιμο νομίζετε,
Παρακαλώ μόνο δισκους που έχετε στην κατοχή σας για τουλάχιστον δυο χρονια.
Μήπως και ετσι μπορέσουν να βγουν κάποια συμπεράσματα.
Εγω εχω αυτον που ονομάζω (δισκοσκυλο) οταν το αγόρασα γυρο στα 7 εκατοστα ζευγάρωνε (αρα υποθετω οτι ηταν κοντα η μεγαλύτερος του ετους)
τον εχω τρια χρονια παρα 1 μήνα, αρα ειναι ελαχιστο 4 + χρονων.
Ph
κατω απο 6 πάντα
Θερμοκρασια
29 με Dt 0,2 του βαθμου (eliwell θερμοστάτη)
Νερο
μόνο Α/Ο χωρίς κανένα πρόσθετο
Διατροφή
τα πάντα οτι υπάρχει στην αγορα απο ξηρά η κατεψυγμένη τροφή την εχει στο μενου του εναλλάξ.(τον τελευταίο καιρο φτιάχνω και δικιά μου)
Αλλαγές Νερού
οταν δεν εχει μικρα δυο φορες την βδομαδα το 1/3
οταν ειναι με μικρα αναλογα το ποσα εχει και σε τι μέγεθος απο δυο την ημερα εως μερα παρα μερα το 1/3
Ασθένειες
Μια φορα Hexamita τον πρώτο χρόνο που τον αγόρασα (εκανε 1,5 μηνα να φάει)
Και την ασθένεια των περασμένων Χριστουγέννων (δεν την ονομάζω για να μην αρχίσουμε πάλι το ήταν αυτή αλλά δεν ήταν και ήταν η άλλη) άλλωστε δεν εχει καμια σημασία

Discus.gr
04-05-2010, 15:06
Ο μεγαλύτερος ηλικιακά Δίσκος που έχω ακόμα στην κατοχή μου για συναισθηματικούς λόγους αγοράστηκε στις αρχές του 2004 σε μέγεθος 4.5cm SL.
Έφτασε σε μέγεθος τα 14 cm SL.

Ph 7.2-7.6 νερό βρύσης.

Θερμοκρασία ανάλογα με την ηλικία 27-31.

Αλλαγές 15-30 % σχεδόν καθημερινά και Κυριακές αλλαγές 40-50% περίπου.
Το νερό των αλλαγών ήταν στρωμένο σε δεξαμενή με φίλτρο άνθρακα για 24+ ώρες.

Τροφές , καρδιά , Bloodworms , artemia , mysis , sera , terta , jbl , hikari (όλες granulat) και tropical (flakes).

Ασθένειες μια φορά βακτηριακή μόλυνση (όταν έφερα κάποιο νέο ψάρι) και μια ΗΙΤΗ (όταν για ένα χρονικό διάστημα τάιζα μόνο μια τροφή) , αλλά τις ξεπέρασε χωρίς πρόβλημα.

mios
04-05-2010, 17:05
Δεν νομίζω πως όλοι στο φόρουμ έχουν τα ίδια "πιστεύω" .Και έτσι είναι το λογικό :d

yiapas
04-05-2010, 17:46
απο το 2002 αγορασμένο στα 5εκ. δύο δίσκοι...
μέχρι το 2004 σε νερό βρύσης προετοιμασμένο σε βαρέλι πριν την αλλαγή με άνθρακα σε τιμές ενυδρείου 7,5ph 7gh 4kh
μετά το 2004 μέχρι το 2008 οι ίδιοι δίσκοι σε νερό α/ο ΜΟΝΟ και τιμές ph κάτω απο 5,5 και σκληρότητες gh1 kh0

επειδή είδα τα ιδια ψάρια στο ίδιο ενυδρείο με τις ίδιες ρουτίνες με τα ίδια φίλτρα απλά άλλαξα το νερό απο βρύσης σε α/ο...μπορώ να πώ με σιγουριά οτι είδα εντελώς διαφορετικά ψάρια
δυστυχώς δεν έχω φωτό σε ηλεκτρονική μορφή τότε που τους είχα σε βρύση αλλά έχω όταν τους είχα με α/ο(έτσι θα γινοταν η σύγκριση ευκολότερα)

loris
04-05-2010, 19:36
Να βοηθησω το φιλο Yiapa...
5 Νοεμβριου 2008...
Πανεμορφοι δισκοι...ουτε σηζητησει...
Ηταν τεραστιοι!!!
http://i632.photobucket.com/albums/uu49/loris_018/_DSC0356-1.jpg

Οσο για μενα....
Μεγαλωσα πολλους δισκους...αλλα τους εδωσα σε φιλους..απο το Forum....
Δεν μου εχει κατσι καποιος που να εχω κρατησει καιρο....
Αλλα σιγουρα αυτους που εχω....θα πανε απο βαθια γεραματα....:thumbup:

DeepBlue
04-05-2010, 22:40
Παραθετω αυτουσιο ενα post απο αλλο φορα ,αν επιτρεπεται αλλιως διαγραψτε το !Η ερωτηση απευθυνεται στον Heiko Bleher

Hι Heiko.Somewhere i read that if we have 2 exactly the same tanks with the exact amount of water ,filtering, amount of fish ,routine of water changes ,feeding times and same amount food and type e.t.c but the only differnence is that the one tank has soft water of ph5,5 to 6(ro water with combination with tap water ) and the other tank only with conditioned tap water of ph7,5 and tds 250 to 275 .It says that it has been observed that the fish in the tank of low ph water stayed smaller in comparison with the other fish of the other tank.We speak for wild green discus and heckel and it has been observed to other fishes too.Does the ph can reduce the growth rate of one fish?.What is your opinion about all this.

Και η απαντηση του Heiko

sorry for the late answer, I just came back from Canada (lectures, judging and collecting Canadian fishes - very nice).

I never heard of this before. I do not believe that the pH makes a difference in since. Different in sice are the species normally in them selfs. As I explained very well in my chapter 2 (Comments on Txonomy), that the largest growth (in general) of the 3 wild species are:
1. S. haraldi (blue/brown) are normally the ones that grow largest;
2. S. aequifasciatus (the greens) grow raely as large as 1.
3. And Heckel discus are normally the smallest of all 3 species. (With exception, but few).

remember also: Your Heckel discus are always the most difficult to feed so they eat well and enough to grow in aquaria. That is very important. Yesterday I went with a few Canadians in Ontario to lakes and we collected many daphnia and cyclops, also dragonfly larva, they eat it like crazy...

Best regards

Heiko

Crazyio
04-05-2010, 22:48
εγώ αυτό που δεν κατάλαβα είναι που κολλάει το συγκεκριμένο ποστ με το θέμα αυτού του thread ... :confused::confused:

και αν το ποστ αυτό είναι αναφορά για άλλο θέμα περί Ph και σκληροτήτων .... sorry αλλά δεν κάνει καν νύξη για την διαφορά μεγαλώματος ... απλά αναφέρει πως δεν το έχει ξανά ακούσει ....και δεν θεωρεί πως το ph παίζει ρόλο ..

Yiannis59
04-05-2010, 22:50
Όλα επιτρέπονται εδώ και μάλιστα δεν ηταν ανάγκη να το αντιγραψεις μπορούσες ελεύθερα να βάλεις το λινκ.:thumbup:
Μονο που ειναι λιγο άσχετο γιατί το ερώτημα αφορά την ηλικία και οχι το μέγεθος (αλλά και πάλι κανένα πρόβλημα) ειναι χρήσιμο και αυτο :thumbup:

StavrosM
04-05-2010, 23:15
DeepBlue θα ταιριαζε καλυτερα σε αυτό (http://www.greekdiscus.com/test2000/showthread.php?t=4428) το θεμα το ποστ σου, αλλα οπως ειπε κι ο Γιαννης δεν πειραζει...
Ευκαιρια να δεις τι ειπωθηκε και εκει!!!

5 Νοεμβριου 2008...
Πανεμορφοι δισκοι...ουτε σηζητηση...
Ηταν τεραστιοι!!!

Ναι αλλα τι δισκοι ηταν δεν μπορουμε να δουμε, :d αφου της αλλαξες τα φωτα της φωτο...:p

DeepBlue
04-05-2010, 23:20
Το εστειλα με pm και το αναφερω και εδω sorry off topic!!rifle! doh
Παθιαστηκα με τις συζητησεις του pH ,τι να κανω ?:d

Yiannis59
04-05-2010, 23:25
Το εστειλα με pm και το αναφερω και εδω sorry off topic!!rifle! doh
Παθιαστηκα με τις συζητησεις του pH ,τι να κανω ?:d

Τα ειπαμε και κρυφα και φανερα

Κανενα προβλημα :thumbup::thumbup:

Yiannis59
14-05-2010, 00:31
Ενα update
γιατι μου προκαλεί έκπληξη που είμαστε εδω μέσα σχεδον 900 μέλη αντε 100 ενεργά και κανένας δεν εχει δισκο πανω απο δυο χρόνια εκτός απο τον Μιχαλη, Yiapa (ειχε), και έμενα doh
Τοτε με ποια στοιχεία και ποια στατιστικά και προσωπική πείρα μιλάμε,
Το να ζει ενας δισκος σε νερο Α η Β 6 μηνες αντε ενα χρονο για εμενα δεν ειναι απόδειξη.
Επιβεβαιώνετε η άποψη μου οτι αναμασάμε οτι γράφει το internet, η το Ελληνικό ταμπεραμέντο που λεει οτι αυτο που κάνω εγω ειναι το σωστό,
Συγχωρέστε με για τα σκληρά λόγια αλλά περίμενα πολλά απο αυτό το thread γιατί θέλω να μαθαίνω συνέχεια, και αφού δοκιμάσω αυτά που έμαθα μετά να τα μοιράζομαι για το καλό όλων.

StavrosM
14-05-2010, 01:08
E μην σε πιανει το παραπονο ρε Γιαννη, απλα δεν εχουν γραψει ολοι...
Εγω ας πουμε, τους παλιοτερους τους εχω 3,5 χρονια... απλα δεν εγραψα γιατι δεν θεωρησα οτι τους εχω και τοσα πολλα...
Τα 2 πρωτα σε νερο βρυσης και τον τελευταιο 1,5 σε νερο οσμωσης και βρυσης σε αναλογια 90%-10%! Στα πρωτα 2 χρονια ειχα προβληματα με ασθενειες, ενω τον τελευταιο 1,5 χρονο δεν εχω αντιμετωπισει κανενα προβλημα! Γεννες υπηρχαν και στις 2 περιπτωσεις!

Παντως η πραγματικοτητα δεν απεχει και πολυ απο αυτο που λες... απλα υπερεβαλες λιγο! (το ταπεραμεντο που ελεγες...:d)

Yiannis59
14-05-2010, 01:15
E μην σε πιανει το παραπονο ρε Γιαννη, απλα δεν εχουν γραψει ολοι...
Εγω ας πουμε τους εχω 3,5 χρονια... απλα δεν εγραψα γιατι δεν θεωρησα οτι τους εχω και τοσα πολλα...

Παντως η πραγματικοτητα δεν απεχει και πολυ απο αυτο που λες... απλα υπερεβαλες λιγο! (το ταπεραμεντο που ελεγες...:d)

Γραψε ωρε συντεκνε μπας και βγαλουμε καμια ακρη

kofinas
14-05-2010, 07:37
Ενα update
γιατι μου προκαλεί έκπληξη που είμαστε εδω μέσα σχεδον 900 μέλη αντε 100 ενεργά και κανένας δεν εχει δισκο πανω απο δυο χρόνια εκτός απο τον Μιχαλη, Yiapa (ειχε), και έμενα doh
Το να ζει ενας δισκος σε νερο Α η Β 6 μηνες αντε ενα χρονο για εμενα δεν ειναι απόδειξη.
Επιβεβαιώνετε η άποψη μου οτι αναμασάμε οτι γράφει το internet, η το Ελληνικό ταμπεραμέντο που λεει οτι αυτο που κάνω εγω ειναι το σωστό,
Συγχωρέστε με για τα σκληρά λόγια αλλά περίμενα πολλά απο αυτό το thread γιατί θέλω να μαθαίνω συνέχεια, και αφού δοκιμάσω αυτά που έμαθα μετά να τα μοιράζομαι για το καλό όλων.

Μην είσαι τόσο σκληρός Γιάννη γιατί έρχονται δυσκολότερες ημέρες.
Δεν σπαμάρω το σύλλογο που είναι στα σκαριά εννοώ.

dimitris21
14-05-2010, 08:44
εγώ για να είμαι ειλικρινής, για να πω ότι έχω ένα δίσκο αρκετά θα πρέπει να κλείσει πενταετία.
αλλά μιας και έχει σημασία για σένα, έχω τους πρώτους 4 δίσκους που αγόρασα ακόμα και τους έχω από τον 11/2007. τους πήρα περίπου στα 10 εκ.
για περίπου ένα χρόνο μεγάλωσαν σε νερό βρύσης και από εκεί και μετά άρχισε η κατρακύλα :d
τώρα για τις αλλαγές μου, είναι λίγο πολύ γνωστό το πάθος μου. όσο περισσότερες, τόσο καλύτερα. δεν πέφτω ποτέ κάτω από δυο την εβδομαδα. η πιο συνηθισμένη ρουτίνα είναι μέρα παρά μέρα και σε ποσοστό 20%

White Diamond
14-05-2010, 09:41
Ενα update

Τι εγινε αφεντικο αυπνιες και νευρακια? cons
Μας αδικεις λιγο εμας τους νεους με εναμισυ χρονο υπηρεσια.:p
Δεν ειμαστε νομιζω απο αυτους που αναμασαμε, αντιθετα μαλιστα
ψαχνουμε και δοκιμαζουμε συνεχως (εσυ τουλαχιστον το ξερεις αυτο).:d

Υ.Γ. Κοιτα να στησεις το μικροσκοπιο γιατι πλησιαζει ο καιρος του πειραματος. Θα στειλω και δειγματα για εξεταση απο ειδικους:d

Bob Dens
14-05-2010, 10:05
Ο παλαιότερος δίσκος μου αυτή τη στιγμή είναι τεσσάρων ετών και πέρασε κι αυτός στάδιο βρύσης και στάδιο Α/Ο.

ΣΤΑΜΑΤΙΑ
14-05-2010, 10:44
Σε ποια από τις δύο φάσεις τον είδες καλύτερα;

Bob Dens
14-05-2010, 11:12
Σταματία η αλήθεια είναι πως και στις δύο φάσεις ήταν πολύ καλά. Απλά όταν άρχισα την χρήση της Α/Ο, παρατήρησα μεγαλύτερη όρεξη για αναπαραγωγή. Αυτό ίσως είναι και η σπουδαιότερη διαφορά που ήταν αξιοπρόσεκτη.

White Diamond
14-05-2010, 11:19
Τα χρωματα ηταν τα ιδια γιατρε μου?:)

Bob Dens
14-05-2010, 11:25
Επειδή μιλάμε για pigeon, ναι ήτανε το ίδιο.

Diskus Fan
14-05-2010, 11:41
Η αποψη μου ειναι οτι δεν υπαρχει περιπτωση να βγει ασφαλες συμπερασμα. :cool:
"Νονε" μου εχω ζησει δισκους με ηλικια μεγαλυτερη των 5 ετων και περασαν απο νερο με ΡΗ 7,6 (ισως και πιο πανω) μεχρι και 4,5 (τα τελευταια χρονια και πιο κατω). Λογω προσωπικων προβληματων την τελευταια 10ετια εγιναν καποιες "αλλαγες" στα ενυδρεια μου και αυτη τη στιγμη ο μεγαλυτερος ειναι 4,5 χρονια στο ενυδρειο αλλα οταν τον πηρα ηταν σιγουρα μεγαλυτερος απο 12 μηνων (αρκετα). Θα πρεπει να περιμενεις μερικα χρονια ακομα :d ...αν και δεν ειμαι καθολου σιγουρος ... οπως ειπα και πιο πανω. Σε γενικες γραμμες η αποψη μου ειναι πως .... τα ακρα ειτε ειναι προς τα πανω ειτε προς τα κατω .... παραμενουν ακρα.-;)

disc-postman
14-05-2010, 13:35
Boss εγω ειχα ενα ζευγαρι το οποιο εκλεισε 2 χρονια, και τωρα τα εχει ο teow12 !!!

Eνα red tirquise και ενα red scribelt..........

Με νερο βρυσης ξεκινησα κι εγω, και τα ειχα σε διαφορετικα ενυδρεια γιατι καθε 6 μηνες επαιρνα και μεγαλυτερο, οποτε δεν μπορουμε να βγαλουμε ασφαλη συμπερασματα !!!

Παντως τελευταια ειδα τα ψαρια μεγαλα και υγειεστατα σε πολλα λιτρα (σχετικα με αυτα που ειχα μιλαω) και με νερο απο Α/Ο :thumbup:

kostaszoidos
14-05-2010, 16:20
To 2004 ειχα βαλει σε ενα 400αρι 7 δισκακια 4-5 cm οπου μεχρι τα μεσα του 2008 τα 3 ειχαν φτασει περιπου 17-18 cm(τα αλλα 4 τα εχασα απο διαφορες ασθενειες μιας και χρησιμοποιουσα μονο βρυση...)και τα τελευταια τα εχασα απο ατυχημα με φιαλη διοξειδιου για τα φυτα...αλλιως σιγουρα θα ζουσαν ισως ακομη μιας και ημουν πολυ τακτικος στις αλλαγες μου(50% 1 φορα την εβδομαδα )και με αρκετες αναπαραγωγες...πετυχημενες και μη.. στο ενεργητικο μου.Τωρα μετα απο αποχη ενος χρονου και βαλε ξαναεπανηλθα δειλα δειλα φετος το Φλεβαρη.

Jonny
14-05-2010, 22:37
Τα 5 μεγαλύτερα ψάρια που είχα στην κατοχή μου από μικρά ήταν 3 1/2 χρονών περίπου και ζήσαν 1 1/2 χρόνο με βρύση και τύρφη και τα τελευταία χρόνια με ΑΟ, συμπεριφορές και χρώματα παρατήρησα καλύτερα με ΑΟ και ησύχασα από ψιλοασθένειες, κάτι σοβαρό δεν μου είχε τύχει ούτε με βρύση ούτε με ΑΟ.

Γιώργος Κ
27-06-2010, 23:51
Αυτη η φωτο τραβηχτηκε στις 30/10/2008

http://i258.photobucket.com/albums/hh260/georgarask/HPIM0805.jpg

Ηταν η περιοδος που εχανα ψαρια και δεν ηξερα τι γινοταν .. Ξαφνικα καθως φοβομουν να αγορασω απο το εξωτερικο .. ζητησα απο τον 59 να μου παρει μια Α/Ο που ειχε σε προσφορα το aquaristic -50 ευρω-! Εκεινος ειχε παραγγειλει για τον ιδιο και μου εδωσε τη δικη του (ψυχουλα) και μετα το aquaristic εβγαλε την εκπτωση και δε πηρε ο ιδιος τελικα με αυτη τη τιμη doh
Απο τοτε ειχα παρει ολη τη σειρα της σερα σε φαρμακα ... μετα οσμωσης εποχη τα προβληματα σταματησαν ... καποια στιγμη κοιταω τα φαρμακα και ειχαν ληξει! Απο τοτε δε πηρα αλλα ... γιατι απλα δε χρειαστηκε! :thumbup:

Ο μπλε ζει και βασιλευει και ειναι στο ενυδρειο της Σταματιας και συνολικα ειναι στη κατοχη μου/μας τουλαχιστον 1 ετους και 8 μηνων! Ο αλλος Ασπρο-κοκκινος ειναι στον South! Οι αλλοι 2 κανουν παρεα στον Θεουλη! :o:mad:

Το αντικτυπο που δεν μεγαλωσε σωστα ειναι οτι εμεινε μικρος σε μεγεθος πια τα παιδια του τον εχουν ξεπερασει ... τα οποια μεγαλωσαν σε σκετο νερο οσμωσης και ποτε δεν αντιμετωπισαν καποιο προβλημα!!!

Τυχη? Ατυχια? Δε ξερω ... παντως σε εμενα δουλευει μια χαρα ... και συμφωνω με την αποψη οτι χρειαζονται μαλακο και οξινο νερο! Απο τοτε που εγινε αυτο μονο χαρες μου χαριζαν και οχι στεναχωρια ... οι θανατοι για μενα ειναι οτι χειροτερο!

Το σοκ που επαθε τοτε ο fan οταν ειδε το cory ειναι ακριβως το ιδιο που παθαινει μετα απο τοοοοσο καιρο! Παρολα αυτα εχει δικιο σε οτι λεει ;) Μερικες φορες η αληθεια ειναι σκληρη και οχι αυτος που τη γραφει!! :o

Diskus Fan
03-06-2011, 02:51
"Ξεθάβω" αυτό το θέμα για να δούμε αν υπάρχει κάτι νεότερο να το εμπλουτίσει.-
:cool:

White Diamond
03-06-2011, 07:41
3 δικοι μου 2,5 χρονια στα χερια μου, κανονικη ηλικια 2ετων και 9 μηνων.

Jeepas
03-06-2011, 08:44
Αυτά πρέπει να τα θυμάσαι Νίκο...
http://i276.photobucket.com/albums/kk5/Jeepas/MarlborakiaMazi.jpg

--------------------------------------------------------------------------------------------------

Καθώς και μια θηλυκιά BD
http://i276.photobucket.com/albums/kk5/Jeepas/100_1516.jpg

--------------------------------------------------------------------------------------------------

Δες τα μετά από 2+ χρόνια στα 16-17 εκ. (εκτός από την BD που έμεινε στα 14):
http://i276.photobucket.com/albums/kk5/Jeepas/100_2662-1.jpg
http://i276.photobucket.com/albums/kk5/Jeepas/100_4048.jpg
http://i276.photobucket.com/albums/kk5/Jeepas/th_ZeygariPortokaladaMple1.jpg (http://s276.photobucket.com/albums/kk5/Jeepas/?action=view&current=ZeygariPortokaladaMple1.mp4)

Τα 3 από τα 4 μου έχουν δώσει απογόνους. :thumbup:

Υγ. Και μια παρατήρηση: Η 2η πορτοκαλάδα (αυτή με τα λευκά στίγματα) παρόλο που από την 1η στιγμή ήταν μικρότερη από τα άλλα 2 αδερφάκια της τελικά τα προσπέρασε (μια και οι 2 άλλοι ασχολήθηκαν με την διαιώνιση του είδους. Εγώ εκεί το αποδίδω. Το ίδιο συνέβη και στην BD

disc-postman
03-06-2011, 12:26
Εχω 5 ψαρια 1,5 ετους και δυο ψαρια 2,5 ετων καθαρα και υγιη :thumbup:

Diskus Fan
03-06-2011, 12:39
Για να συνεννοηθούμε ... το θέμα μας είναι να βρούμε τον μεγαλύτερο σε ηλικία δίσκο που διαθέτει/είχε κάποιος, στο ενυδρείο του.-:cool:

disc-postman
03-06-2011, 12:56
Για να συνεννοηθούμε ... το θέμα μας είναι να βρούμε τον μεγαλύτερο σε ηλικία δίσκο που διαθέτει/

είχε κάποιος, στο ενυδρείο του.-:cool:

Aν δε γραψει ο καθενας για τα ψαρια του πως θα βρεθει ο γηραιοτερος απ το υπερ περαν doh:confused:

Diskus Fan
03-06-2011, 12:57
Πήγαινε πιες τα χάπια σου ... πάλι πρόβλημα έχεις.-doh

White Diamond
03-06-2011, 17:07
Ο Στελιος (st21) εχει ενα 5.5 ετων αν θυμαμαι καλα?

st2121
03-06-2011, 19:13
6 μηνες μετα το ευρο2004 τον αγωρασα, απο τον ωκεανο....ο πορτοκαλας..εχει φαει 4 αλλαγες ενυδρειον στην μαπα και ειναι ο πιο παλιος που εχω!
Δεν εχει παθη την παραμικρη ασθενια και εχει φαει ολες της μ@λ@κιες που εκανα στις αρχες της πορειας μου....ειναι σκυλι:d

stavrosczc
04-06-2011, 09:53
Εγώ στα δικα μου ψάρια πάντως έχω παρατηρήσει ακριβώς το αντίθετο!
Όταν είχα νερό βρυσουλας 3 ζευγάρια το ένα γεννουσε μετά το άλλο....από τη στιγμή που χρησιμοποιώ Α.Ο μόνο το ένα ζευγάρι γεννοβολαει συνέχεια....

disc-postman
04-06-2011, 13:07
Εγώ στα δικα μου ψάρια πάντως έχω παρατηρήσει ακριβώς το αντίθετο!
Όταν είχα νερό βρυσουλας 3 ζευγάρια το ένα γεννουσε μετά το άλλο....από τη στιγμή που χρησιμοποιώ Α.Ο μόνο το ένα ζευγάρι γεννοβολαει συνέχεια....

Τι σχεση αυτο με το θεμα doh:confused:

stavrosczc
05-06-2011, 09:54
Όντως...να φάει σβήσιμο το πόστ γιατί ο υπολογιστής μου μ&;)'@'εται....!

Diskus Fan
05-06-2011, 15:19
6 μηνες μετα το ευρο2004 τον αγωρασα, απο τον ωκεανο....ο πορτοκαλας..εχει φαει 4 αλλαγες ενυδρειον στην μαπα και ειναι ο πιο παλιος που εχω!
Δεν εχει παθη την παραμικρη ασθενια και εχει φαει ολες της μ@λ@κιες που εκανα στις αρχες της πορειας μου....ειναι σκυλι:d

Θα ήταν πιο χρήσιμο να έγραφες (έπρεπε να το γράψει άλλος ... για να μπείς στον κόπο ; ) και το μέγεθος που είχε όταν τον αγόρασες αντί για τα υπόλοιπα περιτά.-:cool:

st2121
05-06-2011, 21:07
7-8..πόντος περιπου, μπορει και λιγο μεγαλιτερο (ολα τα ψαρια που αγορασα παντος δεν ξεπερναγαν τους 10 ποντους)ειναι πιο φτηνη βλεπεις,και μου αρεσε να τα μεγαλωνω εγω,φοβομουν πως η μεγαλη δισκοι εκτος απο ακριβη,μπορει να ηταν και γεροι:cool:

Υ.Γ Επιτιδες εβαλα τα περιτα!:d

StavrosM
02-05-2012, 13:44
Tο ξεθάβω κι εγώ πάλι το θέμα αυτό, με αφορμή κάποια παλιά θέματα που διάβαζα πρόσφατα... Στα περισσότερα θέματα, πάντα η συζήτηση καταλήγει και αναλώνεται στις συνθήκες διατήρησης και πολλές φορές μας κουράζει όλους αυτό (πιστεύω... )
Το πόσο πολύ θα ζήσει ένας δίσκος εξαρτάται από πάρα πάρα πολλούς παράγοντες! Για 'μένα οι δύο σημαντικότεροι είναι, η καθαρότητα του νερού και η αντοχή του κάθε ψαριού...
Το πρώτο είναι στόχος όλων μας, είτε χρησιμοποιούμε βρύσης, είτε α/ο ή και τα δύο...
Στο δεύτερο θέλω να σταθώ πιο πολύ, γιατί μου κάνει εντύπωση το πόσο πιο ανθεκτικό μπορεί να είναι ένα ψάρι από ένα άλλο...
Το γηραιότερο ψάρι που έχω, έχει περάσει τα πάντα μέσα στο ενυδρείο μου... (στην αρχή σε άσχημες συνθήκες και στην πορεία σε πιο βελτιωμένες) Δεν έχει περάσει ασθένειες! Έχει ζευγαρώσει με επιτυχία, αλλά δεν είχα καταφέρει να μεγαλώσω τα μικρά του... και ίσως καλύτερα γιατί το σχήμα του στο κεφάλι δεν είναι και ότι καλύτερο για δίσκο... (γι' αυτό τον φωνάζω "μυτάκι"... :d)
Τον πήρα Μάρτιο του 2007, λίγους μήνες μετά το στήσιμο του ενυδρείου, και ήταν περίπου 10 εκ. Άρα μπορούμε να υποθέσουμε ότι ήταν 1 έτους περίπου...
-
http://i833.photobucket.com/albums/zz258/StavrosM/10-03-07014.jpg
-
Και πρόσφατα... σχεδόν 6 χρονών...
-
http://i833.photobucket.com/albums/zz258/StavrosM/P3094302.jpg

Buelligan75
02-05-2012, 18:14
δισκος ειναι?.............παπαγαλοψαρο νομιζα! rofi........................... πλακα κανω φιλε αντε κ εκατοχρονος!

ο μπλε τα σπαει!

StavrosM
02-05-2012, 22:02
:lllll:...καλό!!! Κι έλεγα κι εγώ... τι μου θυμίζει; τι μου θυμίζει;
Κι όμως όταν τον πήρα, που ήταν πιο μικρός, δεν ήταν έτσι... φαίνεται στην 1η φώτο!

Ο μπλε ναι, είναι ωραίο ψάρι! Είναι περίπου 2 χρονών, τον έχω 1,5 χρόνο τώρα αλλά δεν έχω καταλάβει ακόμα το φύλο του! Πιθανολογώ θηλυκό...

Buelligan75
03-05-2012, 07:52
....ευτυχως που καποιοι απο μας εχουν ακομα χιουμορ φιλε!να σαι καλα εσυ κ τα ψαρια σου............πιστευω οταν βρεθω καποια στιγμη κρητη να γνωριστουμε! καλη συνεχεια!:thumbup:

gantalf
03-05-2012, 15:31
ο γηραιότερος μου δίσκος είναι ο τεφε και τον έχω κοντά στα δυό χρόνια , τον είχα με εκτροφείς για κανά 1 1/2 χρονάκι και τώρα μαζί με άγριους golden eye cuipeua
κοντά στο εξάμηνο , είχε προβλήματα με κάποια εντερικά λόγω του ότι τάιζα κατεψυγμένες, τώρα όμως με φυλλαράκι, bits και λίγο σπιρουλίνα είναι στα καλύτερα του το ψάρι..

Kimi1881
03-05-2012, 19:34
εμένα γύρο στα 3 χρόνια δυο δίσκοι τους είχα πάρει 5 εκατοστά και τάρα είναι ο ένας 14 και ο άλλος 10,μάλιστα βγήκανε και ζευγάρι

Crazyio
03-05-2012, 20:36
Τον Ιούνιο μπαίνει κλείνει τα 3 του χρόνια ;)
έχει περάσει και την "κατάρα" των τότε Χριστουγέννων ....

StavrosM
03-05-2012, 23:42
Μπορούμε να βάζουμε την εξέλιξη των δίσκων μας και στο αντίστοιχο κεφάλαιο που υπάρχει και είναι αρκετά φτωχό...
Δηλαδή, αν έχουμε φωτογραφίες από τα ψάρια όταν τα αγοράσαμε σε μικρή ηλικία, και διάφορες άλλες μέχρι και σήμερα, υπάρχει το κεφάλαιο "επίδειξη δίσκων" όπου περιλαμβάνονται η παρουσίαση αλλά και η εξέλιξη... Και για την εξέλιξη έχουν γίνει λίγα θέματα! (κι εγώ πρόσφατα το είδα... :d )
Ας το έχουμε λοιπόν κι αυτό στο νου μας...

Yiannis59
03-05-2012, 23:47
....ευτυχως που καποιοι απο μας εχουν ακομα χιουμορ φιλε!να σαι καλα εσυ κ τα ψαρια σου............πιστευω οταν βρεθω καποια στιγμη κρητη να γνωριστουμε! καλη συνεχεια!:thumbup:
Να τον γνωρίσεις ο Σταυρος ειναι (σύντεκνος με οτι σημαίνει αυτη η λέξη για ενα Κρητικό)

StavrosM
04-05-2012, 00:26
:65: Ωρε Boss, θα με κάνεις να κοκκινήσω βραδιάτικα!!! Σας ευχαριστώ για τα καλά λόγια και τους δύο!!!
(εντάξει τώρα, φτάνει το γλύψιμο, θα σας δώσω δισκάκια από τις αμέτρητες αναπαραγωγές μου και τα δεκάδες καινούργια στρέιν μου!!!:d)

Buelligan75
04-05-2012, 11:56
Να τον γνωρίσεις ο Σταυρος ειναι (σύντεκνος με οτι σημαίνει αυτη η λέξη για ενα Κρητικό)

iex070:36_1_3236_1_32

---------- Post added at 12:56 ---------- Previous post was at 12:55 ----------

(εντάξει τώρα, φτάνει το γλύψιμο, θα σας δώσω δισκάκια από τις αμέτρητες αναπαραγωγές μου και τα δεκάδες καινούργια στρέιν μου!!!:d)

rofi:lllll:rofi:lllll:36_1_32