PDA

Επιστροφή στο Forum : Να ανάψω φωτιές; Περί άνθρακα;

Yiannis59
28-04-2010, 12:46
Μια φορα και ενα καιρο 1966 απόκτησα το πρώτο μου ενυδρείο τοτε τα καλα φιλτρα ηταν κρεμαστα εξω απο το ενυδρειο και δουλευαν με αερα, λιγο αργότερα εμφανίστηκε η Eheim με τα power filters.
Τα περι βιολογίας άγνωστα μονο στα θαλασσινά με φιλτρα βυθού,
Τα υλικά φιλτραρισματος ηταν υαλοβαμβακας (τσιμουδια βαφτηστηρι :d) και ανθρακας που αλλαζε καθε εβδομαδα,
Και τα ενυδρεια λειτουργούσαν (καλως η κακως),
σε καποια στιγμη (η επιστημη προοδεύει ) μάθαμε για την βιολογία !!
Ως εδω ολα καλα,
Το ποτε δεν το ξερω εμφανίστηκε η άποψη οχι άνθρακα πλεον στο φίλτρο παρα μονο μετα απο θεραπεία για να αφαιρέσουμε τα φάρμακα, δεν εχω διαβάσει ομως πουθενά το γιατι!! διαβάζω μονο το κατηγορηματικό οχι άνθρακα. Σε ενα φυτεμένο ισως να μπορώ να βρω μια εξήγηση στα ξερακιανά όμως; Γιατί!!
Μπορεί κάποιος να μας το αναλύσει εξηγήσει γιατι οχι άνθρακα! με στοιχεία και οχι με αερολογίες του στιλ το διάβασα στο GD (το GD δεν ειναι πανεπιστήμιο ουτε ερευνητικό κέντρο η το είπε ο 59 που εχει πείρα ο 59 αλλάζει γνώμη πολυ ευκολα εαν εχει αποδείξεις και αφου κανει τις δοκιμές του )

Πήρα την αφορμή για αυτό το ποστ απο mail του Volker Stendker σε ερώτηση φίλου για κάποια προβλήματα στρες που ειχε, η απάντηση ηταν οτι δεν ειναι απο ασθένεια αλλα κατι στο νερο ισως απο τα χερια που μπαινουν μεσα κατα τις αλλαγές και αφήνουν κατι στο νερο, του πρότεινε να βαλει και άνθρακα μια και δεν υπαρχει η δυνατότητα της συνεχούς αλλαγής νερού, (το νερο α/ο με καινούργια προφυλτρα και άνθρακα οπότε αποκλείουμε να φταίει το νερό)
Και το μεγάλο ερώτημα γιατι λέμε οχι άνθρακα στα φίλτρα τουλάχιστον στα ξερακιανά!!
Αφου μονο καλο κανει (εξαιρούνται τα βαριά φυτεμένα εκει μπορώ να βρω κάποιους λόγους) οπως μπορω να βρω και αλλους τοσους που πρεπει να τον χρησιμοποιούμε
Παρακαλώ μόνο σοβαρές και τεκμηριωμένες απαντήσεις.

Γιώργος Κ
28-04-2010, 12:50
Πρωτα απο ολα αν χρησημοποιεις οσμωση παιρναει ετσι και αλλιως απο ανθρακα ... πολλοι που βαζουν νερο βρυσης και οχι οσμωση παλι περνανε μονο απο τα προφιλτρα της οσμωσης η απο φιλτρο βρυσης δηλαδη παλι απο ανθρακα!
Δεν ειναι πλεονασμος να εχει και το φιλτρο μονιμα ανθρακα? :confused:

Yiannis59
28-04-2010, 12:54
Πρωτα απο ολα αν χρησημοποιεις οσμωση παιρναει ετσι και αλλιως απο ανθρακα ... πολλοι που βαζουν νερο βρυσης και οχι οσμωση παλι περνανε μονο απο τα προφιλτρα της οσμωσης η απο φιλτρο βρυσης δηλαδη παλι απο ανθρακα!
Δεν ειναι πλεονασμος να εχει και το φιλτρο μονιμα ανθρακα? :confused:

Γεωργιε δεν με προσεχεις,
Οταν βαζεις τα χερια σου μεσα η ακομα και η μόλυνση του αερα που μπαίνει στο νερο με την αεροπετρα περνά απο άνθρακα;;
Ειπαμε τεκμηριωμένες απαντησεις

ChristosP
28-04-2010, 13:30
Πατέρα Yianni 59 αν έχεις προσέξει σε αρκετά τα βήματα που προτείνω σε θεραπεία είναι αλλαγή και η χρήση άνθρακα .

Εγώ προσωπικα μία φορά τον μήνα βάζω για καμιά εβδομάδα ;)

Yiannis59
28-04-2010, 13:39
Πατέρα Yianni 59 αν έχεις προσέξει σε αρκετά τα βήματα που προτείνω σε θεραπεία είναι αλλαγή και η χρήση άνθρακα .

Εγώ προσωπικα μία φορά τον μήνα βάζω για καμιά εβδομάδα ;)

Δεν διαφωνούμε δισκογιατρε απλά ζητώ να μάθω απο που και γιατί με ποια μελέτη και ποια στοιχεία καταργήσαμε την συνεχή χρήση του (πλην ισως του οικονομικου)

Γιατι φοβάμαι οτι κάποιος κάπου κάποτε το έγραψε το δαγκώσαμε και το αναμασάμε (και εγώ φυσικά μαζί) και χανουμε τα όποιο όφελος εχει να μας δώσει.

Jeepas
28-04-2010, 13:46
Με τον άνθρακα μόνιμα τοποθετημένο στο φίλτρο, θα μπορείς να κάνεις χρήση φαρμάκων? Βιταμίνες κλπ. πρόσθετα τα εξουδετερώνει? Βάζε/βγάζε...
Τον χώρο που θα καταλάβει θα τον αποκτήσω μειώνοντας το βιολογικό υλικό, είναι καλύτερα έτσι?

Επιπλέον, φαντάζομαι ότι έχει κάποια όρια που αν ξεπεραστούν τότε αντί να "αφαιρεί" βλαβερές για τα ψάρια ουσίες, τις επιστρέφει στο νερό του ενυδρείου. Δλδ. τι κάνουμε... βάζουμε μια "πρόσθετη" ρουτίνα συντήρησης στο κεφάλι μας?

Από προσωπική εμπειρία τώρα, παλαιότερα που είχα μεγαλύτερη όρεξη και περισσότερο ελεύθερο χρόνο παρ'όλο που διατηρούσα φυτεμένο, ανά 15νθήμερο τοποθετούσα άνθρακα για 2 ημέρες, προληπτικά, πες το κι έτσι. Δεν θυμάμαι να επηρέαζε κάτι αρνητικά. idono

Συμπερασματικά, δεν ξέρω αν μόνιμα τοποθετημένος αφαιρεί ΚΑΙ κάποια συστατικά που να θεωρούνται απαραίτητα, είτε για την διατήρηση είτε για την ανάπτυξη. Και επίσης δεν είμαι σίγουρος αν με τη χρήση άνθρακα απλοποιούμε τα πράγματα ή αν τα μπερδεύουμε περισσότερο :confused:

Ίσως αν μου έλεγε κάποιος να "αφαιρέσω" κάτι από τις ρουτίνες μου να είχα μια πιο θετική διάθεση :thumbup: όπως πχ. έκανα με την Α/Ο vs τύρφη/ρητίνες (αν και δεν είναι πολύ εύστοχο παράδειγμα...)

Υγ. Καλά κάνεις όμως και το ψάχνεις friends Τώρα που έχεις χρόνο... οι προβληματισμοί σου θα είναι όλο και περισσότεροι :p

Yiannis59
28-04-2010, 13:56
Ωρε παλληκάρια δεν ζήτησα την προσωπική γνώμη σας και εμπειρία, εγω ειμαι ο πρώτος μούχλας και ολα αυτα που λες φιλε Χριστο (Jeepa) εκαναν και εμενα να τον κοψω,
Ζήτησα τεκμηρίωση γιατι ετσι απλα μπορω και εγω να σου θυμίσω παλαιότερη συζήτηση περι καποιων ορμονών που αφήνουν τα ψαρια στο νερο οταν ειναι σε μικρο ενυδρειο που τα εμποδιζει να μεγαλωσουν και απέδειξα με τα τεχνητα μεγαλωμένα πως με καθημερινή αλλαγη μεγαλώνεις 4 γομαρια σε 120 λιτρα, μηπως με ανθρακα θα γλίτωνα την καθημερινή αλλαγή και να την εκανα ΠΧ καθε τρεις μερες;
Και εχουμε αλλο ενα δεδομενο που εχουμε σφαχτει στο παρελθον και σφαζομαστε ακομα,
Τα ψαρια παίρνουν οτι χρειάζονται απο την τροφή και οχι απο το νερο και δεν αλλαζω γνωμη εδω γιατι το απέδειξα στον εαυτό μου με τα παιδια της Ραχηλ

Γιώργος Κ
28-04-2010, 15:01
Ωρε παλληκάρια δεν ζήτησα την προσωπική γνώμη σας και εμπειρία

Τα ψαρια παίρνουν οτι χρειάζονται απο την τροφή και οχι απο το νερο και δεν αλλαζω γνωμη εδω γιατι το απέδειξα στον εαυτό μου με τα παιδια της Ραχηλ
Ωρε και εσυ απο εμπειριες σου εβγαλες (σωστα συμπερασματα) ... ετσι και ολοι θα σου απαντησουν!! :p
Επιστημονικα πρεπει να ρωτησουμε ειδικο!!! doh:d
Αλλιως δεν εχει απαντηση το ερωτημα ;)

Yiannis59
28-04-2010, 15:10
Ωρε και εσυ απο εμπειριες σου εβγαλες (σωστα συμπερασματα) ... ετσι και ολοι θα σου απαντησουν!! :p
Επιστημονικα πρεπει να ρωτησουμε ειδικο!!! doh:d
Αλλιως δεν εχει απαντηση το ερωτημα ;)

Δεν μπορεί από κάπου ξεκίνησε για να το λεν όλοι εκτός και είμαστε τόσο ανεύθυνοι (δεν εξαιρούμε) που αναμασάμε κάτι επειδή το είπε κάποιος κάπου κάποτε οπότε μήπως είναι καιρός να αλλάξει; ερωτώ!!

Υγ. Δεν πουλάω άνθρακα να με -μας βοηθήσω θέλω

Γιώργος Κ
28-04-2010, 15:19
Ωρε καταλαβαινω ... ολη η θεωρια οχι ανθρακας στηριχτηκε οτι στερει σημαντικα για τα ψαρια στοιχεια απο το νερο!
Αφου δεν ισχυει αυτο (το ειδαμε στη πραξη) κατταρεει και το αρχικο επιχειρημα! Για αυτο αναμασαμε ολοι την ιδια τσιχλα και δε νομιζω οτι το ακουσαμε απο καποιον και το αναμασαμε!

Η επομενη πιο σωστη (και λογικη) ερωτηση για μενα ειναι:
Ανθρακας ... αξιζει τον κοπο? Αν το αποδειξουμε (γιατι ολα πρεπει να τα βλεπουμε στη πραξη) οτι αξιζει ... θα βαλω απο "χθες" .. δε κολαω στο τι πιστευω η πιστευουμε (αγαπη για μενα ειναι υπερβαση του εγωισμου μου και εγω τα αγαπαω πραγματικα) αλλα στο τι ειναι καλυτερο για τα ψαρια μας! Τοσα εξοδα κανουμε ο ανθρακας θα ειναι το λιγοτερο! :thumbup:

Γνωμη μου .... επιστημονικα μονο ο vicius circle μπορει να απαντησει (μαζι με τον καθηγητη του)!!

disc-postman
28-04-2010, 16:20
μηπως με ανθρακα θα γλίτωνα την καθημερινή αλλαγή και να την εκανα ΠΧ καθε τρεις μερες;

Boss γερασες μου φαινετε :d:d:d

Παντως το θεμα ενδειαφερει πολλους απο εμας, ειχε ξαναγινει

μια συζητηση περι ανθρακα και αραιων αλλαγων νερου, αλλα μειναμε με την απορια :confused:

Jonny
28-04-2010, 22:02
Δεν είναι μόνο ο άνθρακας αλλά πολλά είδη χημικού φιλτραρίσματος που μπορούν να είναι χρήσιμα, βέβαια με κάποια οικονομική επιβάρυνση, εγώ πάντως δεν τα απορρίπτω ίσα ίσα που τα χρησιμοποιώ από το προηγούμενο ήδη ενυδρείο και με γερό για τα δικά μου δεδομένα πείραμα!

MakChem
28-04-2010, 22:07
Αγαπητοί φίλοι εγώ δεν θα επιχειρηματολογήσω κατά του άνθρακα γιατί είμαι υπέρμαχος του μόνιμου χημικού καθαρισμού στο ενυδρείο. Κι αυτό γιατί στο ενυδρείο, ως γνωστόν, παράγονται πλήθος οργανικών ενώσεων (μη-μετρήσιμων) οι οποίες δεν γίνεται να αφαιρεθούν ολοκληρωτικά ακόμα και με μεγάλες και συχνές αλαγές νερού.
Ο ενεργός άνθρακας κατηγορείται από τους "πολέμιούς" του για 12 κυρίως θέματα:
1. Απορρόφηση ιχνοστοιχείων και βιταμινών
2. Αύξηση του PH
3. Συσχέτιση με τη νόσο Hole in the head
4. Αφαίρεση του χρώματος (για όσους το θέλουν) που προκαλείται απί τις ταννίνες και τα χουμικά οξέα που απελευθερώνουν στο νερό τα ξύλα ή/και η τύρφη
5. Αύξηση των φωσφορικών
6. Σχετικά υψηλή τιμή αγοράς
7. Σχολαστικό πλύσιμο και τοποθέτηση μεταξύ υαλοβαμβάκων πριν τη χρήση
8. Δεν γνωρίζουμε ακριβώς πότε πρέπει να αντικατασταθεί
9. Επιστρέφει πίσω στο νερό κάποιες ή όλες τις ουσίες που έχει απορροφήσει/προσροφήσει όταν εξαντληθεί η δυναμική του και δεν έχουμε προλάβει να τον αντικαταστήσουμε
10. καταλαμβάνει χώρο στο φίλτρο και τον στερεί από το βιλολογικό υλικό
11. Πρέπει να αφαιρεθεί για να γίνει κάποια θεραπεία
12. Δεν επιτρέπει την ταυτόχρονη χρήση τύρφης αφού εξουδετερώνει την αποτελεσματικότητά της (για όσους την χρησιμοποιούν)

Η προσωπικά μου άποψη για τα παραπάνω είναι:
1. Ενας καλής ποιότητας "μη επιθετικός" ενεργός άνθρακας έχει μικρή επίδραση στα ιχνοστοιχεία και τις βιταμίνες η οποία μπορεί να ελαχιστοποιηθεί με την τακτική αναπλήρωσή τους
2. Οντως παρουσιάζει μία τάση ουδετεροποίησης του PH σε όξινα περιβάλλοντα
3. Δεν έχει αποδειχθεί αφού η νόσος έχει παρουσιαστεί πολλές φορές σε ενυδρεία χωρίς μόνιμη χρήση άνθρακα
4. Ισχύει μερικώς, οι αλλαγές νερού έχουν πολύ μεγαλύτερη επίδραση στην ολοκληρωτική αφαίρεση του χρώματος από το νερό
5. Οι σύγχρονοι ποιοτικοί ενεργοί άνθρακες έχουν ελάχιστη επίδραση στην αύξηση των φωσφορικών
6. Οι ποιοτικοί όντως κοστίζουν
7. Αναγκαστικά έτσι πρέπει να γίνει για να αποφύγουμε τη σκόνη του που δημιουργεί πολλά προβλήματα στα ψάρια
8. Καλύτερα, αρκετά νωρίτερα από το χρόνο που δίνουν οι εταιρείες
9. Οι σύγχρονοι ποιοτικοί ενεργοί άνθρακες δεν επιστρέφουν πίσω τίποτα
10. Αλοίμονο άν συζητάμε για περίπου 1 λίτρο λιγότερο βιολογικό υλικό (κιαυτό για μεγάλα ενυδρεία)
11. Οντως πρέπει να αφαιρεθεί
12. Φυσικά και επιτρέπεται, κάθε υλικό (τύρφη, άνθρακας) κάνει τη δουλειά του ταυτόχρονα και ανεξάρτητα, αρκεί να μην τοποθετηθούν σε σειρά στο φίλτρο

Εδώ και αρκετά χρόνια, από τότε που είχα αφρικάνες, έχω μόνιμα χημικό καθαρισμό στα ενυδρεία μου αλλά όχι άθρακα (άν και έχω δοκιμάσει σχεδόν όλους τους ποιοτικούς ενεργούς άνθρακες). Χρησιμοποιώ ένα υλικό πιο σύγχρονης τεχνολογίας που είναι πολύ καλύτερο του οποιουδήποτε άνθρακα και με σαφώς λιγότερες παρενέργειες. Πρόκειται για το Purigen της Seachem. Είναι συνθετική μη-ιοντοανταλλακτική ρητίνη λευκού χρώματος που επιλεκτικά στοχεύει και απορροφά μόνο τα αζωτούχα οργανικά απόβλητα του ενυδρείου. Όσο απορροφά αυτό το υλικό σκουραίνει (το βλέπεις δηλ. ότι δουλεύει) και όταν γίνει σχεδόν μαύρο τότε έχει εξαντληθεί η δυναμική του και πρέπει να αναγεννηθεί ή να αντικατασταθεί. Κάνει το νερό πραγματικά "κρύσταλο" (ακόμα και με ταυτόχρονη χρήση τύρφης), μειώνει μερικώς τα νιτρικά και έχει δραστική επίδραση στη μείωση των φωσφορικών, αφού απορροφώντας τα πρωτογενή οργανικά απόβλητα δεν επιτρέπει την παραγωγή μεγάλης ποσότητας φωσφορικών στο ενυδρείο (αυτά από προσωπικές παρατηρήσεις και δοκιμές).
Από τα 12 "αρνητικά" της χρήσης ενεργού άνθρακα δεν παρουσιάζει τα 1,2,3,5,8,9,12.
Η αναγέννησή του περιλαμβάνει 3 στάδια: οικιακή "χλωρίνη", αποχλωριωτικό, PH buffer για τη ρύθμιση του επιθυμητού PH.
Εγώ προσωπικά δεν κάνω τη συγκεκριμένη διαδικασία και τον αντικαθιστώ ώς εξής: Σε 120 λίτρα με 4 δίσκους κ.α. (δηλ. πυκνή υχθιοφόρτιση και πολύ φαγητό) τα 120 ml Purigen διαρκούν για 15 ημέρες (καμία σχέση δηλ. με το χρόνο που δίνει η εταιρεία).

Ελπίζω να μην σας κούρασα. Εγώ πάντως είμαι πολύ ικανοποιημένος από τη μόνιμη χρήση του Purigen στα ενυδρεία μου και θα συνεχίσω να το χρησιμοποιώ, άν και αντιοικονομικό στην ελληνική αγορά. Σε όσους δεν θέλουν ή δεν μπορούν να το χρησιμοποιήσουν θα έλεγα (κατά την ταπεινή μου άποψη) να μην φοβούνται τη μόνιμη χρήση ενός ποιοτικού άνθρακα. Τα οφέλη είναι σαφώς πολύ περισσότερα. Είναι σα να λέει κάποιος άρρωστος ότι δεν παίρνει το φάρμακο που του έδωσε ο γιατρός γιατί στις παρενέργειες γράφει ότι προκαλεί ζάλη ή πονοκέφαλο.

yiapas
28-04-2010, 22:22
ευχαριστούμε Μάκη:thumbup:

πρώτο ποστ στο φόρουμ και καλό....
:)

Hary
28-04-2010, 22:28
Μακη ευχαριστούμε πολύ ολοκληρωμένη άποψη........... :thumbup::thumbup::thumbup:

Bob Dens
28-04-2010, 23:05
Αυτή ήταν μία πραγματικά εμπεριστατωμένη άποψη και σε ευχαριστώ, διότι κέρδισα σε γνώση!clappp:thanks:

Και μη βρεθεί κανείς και σχολιάσει, σας έφαγα...

Σε 120 λίτρα με 4 δίσκους κ.α. (δηλ. πυκνή υχθιοφόρτιση και πολύ φαγητό) τα 120 ml Purigen διαρκούν για 15 ημέρες (καμία σχέση δηλ. με το χρόνο που δίνει η εταιρεία)

DeepBlue
28-04-2010, 23:12
Πρωτο post και απο εμενα!Δεν αντεχα να μην απαντησω.....Τεκμηριωση ,πληροφορηση ,σοβαροτητα και αναλυση !Μακη περιμενουμε κ αλλα απο σενα !
Αυτο πρεπει να γινει υπομνημα οταν τελειωσει!
Μπραβο και στον Yiannis59 που το εθεσε υπο συζητηση και δεν μενει στις αντιληψεις του 18ου αιωνα!Εμπειρια ,δοκιμασια με παρατηρητικοτητα, γνωσεις ,τεκμηριωση βαση αυτων ,επιστημονικη αποψη απο σοβαρα και καταρτισμενα ατομα...ειναι ορισμενα πραγματα που θα πρεπει να λαβουμε υπ οψη οταν εξεταζουμε την αγνωστη πλευρα του ενυδρειου μας!Ναι ,υπαρχουν τοσα αλλα που πρεπει να μας απασχολησουνκαι να μας προβληματισουν αλλα δε θελω να ξεφυγω απο το αρχικο post !
Yiannis59 αναψες για τα καλα φωτιες.....!rifle!

Jonny
28-04-2010, 23:21
Πολύ καλή ανάλυση :thumbup: και θα συμφωνήσω ότι τέτοιες φωτιές αξίζει να ανάβουν :d

disc-postman
28-04-2010, 23:22
Καλο ποστ Μακη :thumbup:

Αν και ειναι λιγο ασυμφορο, 300ml στα 300 λιτρα καθε 15 μερες :confused:

Στο φιλτρο με καλτσα ?
Και σε ποια σειρα ?

yiapas
28-04-2010, 23:41
Yiannis59 αναψες για τα καλα φωτιες.....!rifle!
τις φωτιές τις άναψε ο ίδιος ο Μάκης (makchem) όταν όλα αυτά που έγραψε σήμερα μου τα είπε εχθές το πρωί ακόμα πιο αναλυτικά στο τηλέφωνο...
και επειδή δεν μπορούσα να αγνοήσω την άποψη ενός ανθρώπου που έχει για επάγγελμα κάτι που εμείς ούτε την επιφάνεια του δεν έχουμε ξύσει ...συζητήσα με τον Χάρη και μετά με τον 59 να μου πούν και αυτοί την γνώμη τους....
έτσι καταλήξαμε ότι έπρεπε να γίνει ποστ για να ακουστεί κάτι που εμένα τουλάχιστον μου έκανε μεγάλη εντύπωση και μου κίνησε αρκετά το ενδιαφέρον.

οταν κάτι έχει βάση πρέπει να εξετάζεται ,να συζητιέται , πάντα και οποιονδήποτε αιώνα :thumbup:

MakChem
29-04-2010, 09:45
Καλο ποστ Μακη :thumbup:

Αν και ειναι λιγο ασυμφορο, 300ml στα 300 λιτρα καθε 15 μερες :confused:

Στο φιλτρο με καλτσα ?
Και σε ποια σειρα ?

Η σειρά δεν έχει σημασία. Δυστυχώς καμία "κάλτσα" του εμπορίου δεν κάνει για τη χρήση του επειδή είναι πολύ λεπτόκοκκο υλικό και δεν πρέπει να περάσει στο ενυδρείο. Εγώ χρησιμοποιώ παιδικό καλσόν λευκό και πολύ πυκνό.

Diskus Fan
29-04-2010, 14:36
Η σειρά δεν έχει σημασία. Δυστυχώς καμία "κάλτσα" του εμπορίου δεν κάνει για τη χρήση του επειδή είναι πολύ λεπτόκοκκο υλικό και δεν πρέπει να περάσει στο ενυδρείο. Εγώ χρησιμοποιώ παιδικό καλσόν λευκό και πολύ πυκνό.

Το εχεις δοκιμασει και με τυποποιημενο συνθετικο βαμβακι (filter pad) πανω απο το purigen (οπως στην περιπτωση του ανθρακα) και δεν ειχες καλο/σωστο αποτελεσμα;:confused:

disc-postman
29-04-2010, 17:24
Μακη ευχαριστω για την απαντηση :thumbup:

Παλαιοτερα χρησιμοποιουσα σε ενα reefaki το seagel seachem (αντιφωσφορο+ανθρακας) !!!
Ποια η γνωμη σου γι αυτο.................http://www.seachem.com/Products/product_pages/SeaGel.html

υγ. Χρηστο θα το δω και αυτο απο water waves :thumbup:

nino334
29-04-2010, 22:40
Αγαπητοί φίλοι εγώ δεν θα επιχειρηματολογήσω κατά του άνθρακα γιατί είμαι υπέρμαχος του μόνιμου χημικού καθαρισμού στο ενυδρείο. Κι αυτό γιατί στο ενυδρείο, ως γνωστόν, παράγονται πλήθος οργανικών ενώσεων (μη-μετρήσιμων) οι οποίες δεν γίνεται να αφαιρεθούν ολοκληρωτικά ακόμα και με μεγάλες και συχνές αλαγές νερού.
Ο ενεργός άνθρακας κατηγορείται από τους "πολέμιούς" του για 12 κυρίως θέματα:
1. Απορρόφηση ιχνοστοιχείων και βιταμινών
2. Αύξηση του PH
3. Συσχέτιση με τη νόσο Hole in the head
4. Αφαίρεση του χρώματος (για όσους το θέλουν) που προκαλείται απί τις ταννίνες και τα χουμικά οξέα που απελευθερώνουν στο νερό τα ξύλα ή/και η τύρφη
5. Αύξηση των φωσφορικών
6. Σχετικά υψηλή τιμή αγοράς
7. Σχολαστικό πλύσιμο και τοποθέτηση μεταξύ υαλοβαμβάκων πριν τη χρήση
8. Δεν γνωρίζουμε ακριβώς πότε πρέπει να αντικατασταθεί
9. Επιστρέφει πίσω στο νερό κάποιες ή όλες τις ουσίες που έχει απορροφήσει/προσροφήσει όταν εξαντληθεί η δυναμική του και δεν έχουμε προλάβει να τον αντικαταστήσουμε
10. καταλαμβάνει χώρο στο φίλτρο και τον στερεί από το βιλολογικό υλικό
11. Πρέπει να αφαιρεθεί για να γίνει κάποια θεραπεία
12. Δεν επιτρέπει την ταυτόχρονη χρήση τύρφης αφού εξουδετερώνει την αποτελεσματικότητά της (για όσους την χρησιμοποιούν)

Η προσωπικά μου άποψη για τα παραπάνω είναι:
1. Ενας καλής ποιότητας "μη επιθετικός" ενεργός άνθρακας έχει μικρή επίδραση στα ιχνοστοιχεία και τις βιταμίνες η οποία μπορεί να ελαχιστοποιηθεί με την τακτική αναπλήρωσή τους
2. Οντως παρουσιάζει μία τάση ουδετεροποίησης του PH σε όξινα περιβάλλοντα
3. Δεν έχει αποδειχθεί αφού η νόσος έχει παρουσιαστεί πολλές φορές σε ενυδρεία χωρίς μόνιμη χρήση άνθρακα
4. Ισχύει μερικώς, οι αλλαγές νερού έχουν πολύ μεγαλύτερη επίδραση στην ολοκληρωτική αφαίρεση του χρώματος από το νερό
5. Οι σύγχρονοι ποιοτικοί ενεργοί άνθρακες έχουν ελάχιστη επίδραση στην αύξηση των φωσφορικών
6. Οι ποιοτικοί όντως κοστίζουν
7. Αναγκαστικά έτσι πρέπει να γίνει για να αποφύγουμε τη σκόνη του που δημιουργεί πολλά προβλήματα στα ψάρια
8. Καλύτερα, αρκετά νωρίτερα από το χρόνο που δίνουν οι εταιρείες
9. Οι σύγχρονοι ποιοτικοί ενεργοί άνθρακες δεν επιστρέφουν πίσω τίποτα
10. Αλοίμονο άν συζητάμε για περίπου 1 λίτρο λιγότερο βιολογικό υλικό (κιαυτό για μεγάλα ενυδρεία)
11. Οντως πρέπει να αφαιρεθεί
12. Φυσικά και επιτρέπεται, κάθε υλικό (τύρφη, άνθρακας) κάνει τη δουλειά του ταυτόχρονα και ανεξάρτητα, αρκεί να μην τοποθετηθούν σε σειρά στο φίλτρο

Θα συμφωνησω απολυτα μαζι σου...........αν και τα εχω/ουμε ξαναπει σε προγενεστερα ποστ.........και ειναι και επιστημονικα τεκμηριωμενα 59 .......

Εδώ και αρκετά χρόνια, από τότε που είχα αφρικάνες, έχω μόνιμα χημικό καθαρισμό στα ενυδρεία μου αλλά όχι άθρακα (άν και έχω δοκιμάσει σχεδόν όλους τους ποιοτικούς ενεργούς άνθρακες). Χρησιμοποιώ ένα υλικό πιο σύγχρονης τεχνολογίας που είναι πολύ καλύτερο του οποιουδήποτε άνθρακα και με σαφώς λιγότερες παρενέργειες. Πρόκειται για το Purigen της Seachem. Είναι συνθετική μη-ιοντοανταλλακτική ρητίνη λευκού χρώματος που επιλεκτικά στοχεύει και απορροφά μόνο τα αζωτούχα οργανικά απόβλητα του ενυδρείου. Όσο απορροφά αυτό το υλικό σκουραίνει (το βλέπεις δηλ. ότι δουλεύει) και όταν γίνει σχεδόν μαύρο τότε έχει εξαντληθεί η δυναμική του και πρέπει να αναγεννηθεί ή να αντικατασταθεί. Κάνει το νερό πραγματικά "κρύσταλο" (ακόμα και με ταυτόχρονη χρήση τύρφης), μειώνει μερικώς τα νιτρικά και έχει δραστική επίδραση στη μείωση των φωσφορικών, αφού απορροφώντας τα πρωτογενή οργανικά απόβλητα δεν επιτρέπει την παραγωγή μεγάλης ποσότητας φωσφορικών στο ενυδρείο (αυτά από προσωπικές παρατηρήσεις και δοκιμές).
Από τα 12 "αρνητικά" της χρήσης ενεργού άνθρακα δεν παρουσιάζει τα 1,2,3,5,8,9,12.
Η αναγέννησή του περιλαμβάνει 3 στάδια: οικιακή "χλωρίνη", αποχλωριωτικό, PH buffer για τη ρύθμιση του επιθυμητού PH.
Εγώ προσωπικά δεν κάνω τη συγκεκριμένη διαδικασία και τον αντικαθιστώ ώς εξής: Σε 120 λίτρα με 4 δίσκους κ.α. (δηλ. πυκνή υχθιοφόρτιση και πολύ φαγητό) τα 120 ml Purigen διαρκούν για 15 ημέρες (καμία σχέση δηλ. με το χρόνο που δίνει η εταιρεία).

Ελπίζω να μην σας κούρασα. Εγώ πάντως είμαι πολύ ικανοποιημένος από τη μόνιμη χρήση του Purigen στα ενυδρεία μου και θα συνεχίσω να το χρησιμοποιώ, άν και αντιοικονομικό στην ελληνική αγορά. Σε όσους δεν θέλουν ή δεν μπορούν να το χρησιμοποιήσουν θα έλεγα (κατά την ταπεινή μου άποψη) να μην φοβούνται τη μόνιμη χρήση ενός ποιοτικού άνθρακα. Τα οφέλη είναι σαφώς πολύ περισσότερα. Είναι σα να λέει κάποιος άρρωστος ότι δεν παίρνει το φάρμακο που του έδωσε ο γιατρός γιατί στις παρενέργειες γράφει ότι προκαλεί ζάλη ή πονοκέφαλο.

Αυτη ειναι και η δικη μου ταπεινη αποψη.........
Αψογο ποστ φιλε...

MakChem
29-04-2010, 23:26
Το εχεις δοκιμασει και με τυποποιημενο συνθετικο βαμβακι (filter pad) πανω απο το purigen (οπως στην περιπτωση του ανθρακα) και δεν ειχες καλο/σωστο αποτελεσμα;:confused:[/QUOTE]

Με ή χωρίς τυπική "κάλτσα" του εμπορίου και πάνω-κάτω filter pad περνάνε κόκκοι στο ενυδρείο (τουλάχιστον σε εμένα). Δυστυχώς το πυκνό καλσόν είναι μονόδρομος, αλλιώς η πανάκριβη "the bag" της Seachem που είναι ειδική για το Purigen και γενικά για όλα τα λεπτόκοκκα υλικά.

delta66
30-04-2010, 02:25
O MakChem εγραψε την αποψη του οπως ειπε.
Πως την τεκμηριωσε ομως?
Ανεφερε βιβλιογραφια ή πηγες?

ChristosP
30-04-2010, 07:34
O MakChem εγραψε την αποψη του οπως ειπε.
Πως την τεκμηριωσε ομως?
Ανεφερε βιβλιογραφια ή πηγες?

όχι γιατί είναι γεωχημικός ;)

Tolis
30-04-2010, 11:16
Να πω κι εγω, γιατι το GAB ως το πρωτο και πολυ παλαιοτερο forum εχει συμβαλλει κατα πολυ σε αυτην την αποψη - ξερετε πως λειτουργουν αυτα στα forae, λες δυο τρεις φορες "καλυτερα μην βαζεις ανθρακα", το παιρνουν κι αλλοι και το λενε οχι δεν πρεπει να βαλεις ανθρακα και πιο πολλοι μετα λενε απαγορευεται ο ανθρακας, και οσο και να το μαζευεις μετα δεν μαζευεται.

Οi λογοι που (παλια, πολυ παλια) λεγαμε να μην μπαινει ανθρακας μονιμα στα φιλτρα (παρα μονο για συγκεκριμενες χρησεις μετα απο φαρμακα πχ) ηταν κυριως οι 9 και 10 που λεει πιο πανω ο MakChem. Το θεμα του κορεσμου, κι οτι τα "ξαναφτυνει" μετα πισω, δεν παιζει πια με τους συγχρονους ανθρακες. Το θεμα της χωρητικοτητας των φιλτρων παιζει ομως, ειδικα σε αρχαριους που παιρνουν ενα εσωτερικο φιλτρακι τοσο δα, και που καθε εκατοστο ειναι χρησιμο.

Ειναι κι αυτο ενα απο τα πολλα παραδειγματα του πως λειτουργουν τα forae... το μη απαραιτητο γινεται απαγορευμενο χωρις να το καταλαβεις.
Δεν ηταν τεκμηριωμενη η απαντηση, ηταν ομως ιστορικη :d

mios
30-04-2010, 11:48
Συμφωνώ με όλα του Μάκη αν και να πω, πως το Purigen σε ενυδρεία μεγαλώματος (γυμνά,ιχθυοφόρτιση,καρδιά full) μου έσπασε τα νεύρα .Λιγότερο των 10 ημερών διάρκεια και "επαναφόρτιση" αν και χρησιμοποιούσα αρκετά μεγαλύτερη ποσότητα από την αναγραφόμενη :(
Σε νορμάλ-display ενυδρεία (το δικό μου θέλει χειροβομβιδα όχι άνθρακα) ίσως να είναι καλύτερα τα πράγματα.
Πριν δω τον αντίστοιχο του WaterWaves doh πήρα το τσουβαλάκι της Dennerle για λίμνες (μιας και δεν βρήκα αλλού χονδρικής :d) με την προοπτική να βάζω κάθε βδομάδα στα ενυδρεία αλλά και στην προετοιμασία του νερού.

MakChem
30-04-2010, 11:59
Μακη ευχαριστω για την απαντηση :thumbup:

Παλαιοτερα χρησιμοποιουσα σε ενα reefaki το seagel seachem (αντιφωσφορο+ανθρακας) !!!
Ποια η γνωμη σου γι αυτο.................http://www.seachem.com/Products/product_pages/SeaGel.html

υγ. Χρηστο θα το δω και αυτο απο water waves :thumbup:

Έχω δοκιμάσει και τον ενεργό άνθρακα matrix carbon και τον απορροφητή φωσφορικών Phosguard και τα θεωρώ πολύ καλά υλικά. Το Phosguard μάλιστα λόγω λευκού χρώματος (έχει ως βάση το αργίλιο) σε βηθάει πολύ στην αντικατάσταση του (όταν γίνει σχεδόν καφέ) αφού όσο "δουλεύει" σκουραίνει. Στο μίγμα SeaGel λοιπόν χάνεται αυτό το πλεονέκτημα και επίσης η ποσότητα του Phosguard είναι πάρα πολύ μικρή για να σε καλύψει για το χρονικό διάστημα που επαρκεί ο matrix carbon.

Vicious_circle
30-04-2010, 22:25
Όσο για τη συνεχή χρήση "αντι-χημικών" υλικών είμαι σύμφωνος σε κάθε ενυδρείο εκτός αν, αν, αν που είναι γνωστές και συγκεκριμένες περιπτώσεις.

Ένα παράδειγμα για τη σημασία της συνεχούς χρήσης ενεργού άνθρακα ως προληπτικό δηλητηριάσεων:

(Μην ξεχνάτε κάθε ουσία είναι δηλητήριο αν ξεπεράσει την ποσότητα ανοχής η οποία μπορεί να διαφέρει σημαντικά σε κάθε οργανισμό)

http://health.in.gr/news/article.asp?lngArticleID=35382

Ο ενεργός άνθρακας θα πρέπει να υπάρχει πάντοτε στο φαρμακείο του σπιτιού σας, καθώς αποτελεί τo αποτελεσματικότερo αντίδοτο σχεδόν για κάθε μορφή δηλητηρίασης. Ομάδα Αμερικανών επιστημόνων εξέτασε τα ευεργετικά αποτελέσματα του αντίδοτου και συνιστά στους γονείς να είναι εφοδιασμένοι πάντοτε με την εν λόγω ουσία.

Οι ερευνητές εξηγούν στο τεύχος Δεκεμβρίου του επιστημονικού εντύπου on-line της Αμερικανικής Ακαδημίας Παιδιατρικής ότι στα νοσοκομεία ο ενεργός άνθρακας είναι η αγωγή που προτιμάται για την αντιμετώπιση των δηλητηριάσεων. Αντίθετα, στο σπίτι χρησιμοποιείται ελάχιστα εξαιτίας -όπως τονίζουν- του φόβου ότι το παιδί θα αντιδράσει στην κατάποση της ουσίας, δεδομένης της δυσάρεστης γεύσης της.

Γνωμη μου .... επιστημονικα μονο ο vicius circle μπορει να απαντησει (μαζι με τον καθηγητη του)!!

Σε παρακαλώ (και πάντα φιλικά:thumbup:) μην το ξαναγράψεις αυτό γιατί χτυπάει άσχημα, άλλωστε δεν έχω καν πτυχίο, ανειδίκευτος είμαι.

Yiannis59
30-04-2010, 22:52
Γηράσκω αεί διδασκόμενος :thumbup::thumbup:

Γιώργος Κ
30-04-2010, 23:39
Σε παρακαλώ (και πάντα φιλικά:thumbup:) μην το ξαναγράψεις αυτό γιατί χτυπάει άσχημα, άλλωστε δεν έχω καν πτυχίο, ανειδίκευτος είμαι.
Δε χτυπαει καθολου ασχημα!! Εχεις προσβαση σε βιβλιογραφια και στον καθηγητη σου :p πολυ πιο ευκολα απο ολους μας! Δεν ειναι κατι κακο αυτο! :thumbup:

delta66
04-05-2010, 17:47
όχι γιατί είναι γεωχημικός ;)
Δεν αναφερθηκε νομιζω πουθενα :)

Ωστοσο ειναι σιγουρο οτι δεν απορροφα χουμικα και τανινες ακομα και σε σωστη σειρα μεσα στο φιλτρο?

MakChem
05-05-2010, 10:28
Δεν αναφερθηκε νομιζω πουθενα :)

Ωστοσο ειναι σιγουρο οτι δεν απορροφα χουμικα και τανινες ακομα και σε σωστη σειρα μεσα στο φιλτρο?

Ο ενεργός άνθρακας απορροφά σίγουρα ένα ποσοστό του χρώματος που αφήνουν οι τανίνες και τα χουμικά οξέα (είτε προέρχονται από τύρφη είτε από ξύλα) στο νερό, δεν αναστέλλει όμως τη δράση τους ως προς τη μείωση του PH και των σκληροτήτων του νερού. Δηλαδή οι τανίνες και τα χουμικά προηγούνται, κάνουν τη δουλειά τους και έρχεται ο άνθρακας στη συνέχεια να προσπαθεί να απορροφήσει το χρώμα που άφησαν. Πάντως κατά προτίμηση, άνθρακας και τύρφη πρέπει να τοποθετούνται σε διαφορετικά φίλτρα.

delta66
05-05-2010, 20:47
Δεν εχω επιστημονικη γνωση του θεματος αλλα εγκυκλοπαιδικα εχω αλλη ενημερωση, και δεν ειναι κατι δυσκολο αυτο που γραφεται για να γινει παρανοηση.
Δεν διαβαζω λοιπον μονο για αφαιρεση χρωματος αλλα ολικα για χουμικα και ταννινες και σαφεις επιπτωσεις για τα ιχνοστοιχεια. Μπορειτε καπως να μου το εξηγησετε?

Οργανικές ουσίες
Προέλευση:
Η οργανικές ουσίες αποτελούν ένα σημαντικό μέρος του εδάφους. Επομένως οι υδροδιαλυτές οργανικές ενώσεις, αφού πρώτα υδροδιαλυθούν διηθούνται και περνούν εύκολα στον υδροφόρο ορίζοντα.
Οι οργανικές ουσίες προέρχονται από τρεις σημαντικές πηγές:
1) Αποσύνθεση των φυσικών οργανικών υλικών.
2) Διάφορα χημικά απόβλητα.
3) Χημικές αντιδράσεις που εμφανίζονται κατά τη διάρκεια των διαδικασιών κατεργασίας νερού (π.χ. Χλωρίωση).
Η πρώτη πηγή αποτελείται από τα χουμικά υλικά, τους μικροοργανισμούς και τους υδρογονάνθρακες. Οι οργανικές ουσίες που προέρχονται από τα χημικά απόβλητα περιλαμβάνουν τα απόβλητα ύδατα, τη γεωργική απορροή, την αστική απορροή και τη διύλιση του νερού μέσα από τα μολυσμένα εδάφη. Οι οργανικοί μολυσματικοί παράγοντες που διαμορφώνονται κατά τη διάρκεια της κατεργασίας νερού περιλαμβάνουν συνήθως τα παραπροϊόντα απολύμανσης όπως THM's (Trihalomethanes) , ή τα ανεπιθύμητα συστατικά όπως οι κοινές κόλλες.
Επεξεργασία:
Ο ενεργός άνθρακας χρησιμοποιείται γενικά για να αφαιρέσει τις οργανικές ουσίες, το χρώμα που προέρχεται από την αποσύνθεση οργανικών ουσιών και την οσμή που προέρχεται από αυτές.
αντίστροφη όσμωση θα αφαιρέσει 98-99% των οργανικών ουσιών στο νερό, ενώ Ultrafiltration και nanofiltration έχουν αποδειχθεί αποτελεσματικές μέθοδοι για να αφαιρέσουν τις οργανικές ουσίες.
πηγη : http://www.healthaffair.gr/waterall.htm

Tannin
Tannins are a mixture of large and medium size molecules.
Carbons with a combination of macropores and mesopores adsorb tannins. The ability of a carbon to adsorb tannins is reported in parts per million concentration (range 200 ppm–362 ppm).
Πηγη : http://en.wikipedia.org/wiki/Activated_carbon

Humic acids are removed by activated carbon. There are clear
implications for fate of trace elements in aquaria, perhaps Especially
freshwater aquaria, in that statement.
Craig Bingman
Science Editor, AFQ
πηγη : http://www.thekrib.com/Chemistry/humic.html#0

Aquadominus
05-05-2010, 21:35

Και το Purigen δεν σου ανεβάζει το P.H;;;;; Γιατί εγω το πέταξα γιατί απο την στιγμή που το έβαλα στο φίλτρο μου ανέβαζε το KH και το PH παρόλλο που έκανα 80 λίτρα αλλαγή κάθε 3 μέρες σε ενυδρείο 240 λίτρα...

White Diamond
05-05-2010, 22:12
Πανω σε αυτο που ειπε ο Σπυρος αξιζει να δωσετε
προσοχη και στο τι προσφερει η χρηση της α/ο περα απο τον ανθρακα
και στα ποσοστα επιτυχιας κατακρατησης των βλαβερων ουσιων.
http://www.healthaffair.gr/waterall.htm

Crazyio
05-05-2010, 22:48
πολύ καλό το παραπάνω Link !!

:thumbup:

MakChem
06-05-2010, 17:13
Δεν εχω επιστημονικη γνωση του θεματος αλλα εγκυκλοπαιδικα εχω αλλη ενημερωση, και δεν ειναι κατι δυσκολο αυτο που γραφεται για να γινει παρανοηση.
Δεν διαβαζω λοιπον μονο για αφαιρεση χρωματος αλλα ολικα για χουμικα και ταννινες και σαφεις επιπτωσεις για τα ιχνοστοιχεια. Μπορειτε καπως να μου το εξηγησετε?

Οργανικές ουσίες
Προέλευση:
Η οργανικές ουσίες αποτελούν ένα σημαντικό μέρος του εδάφους. Επομένως οι υδροδιαλυτές οργανικές ενώσεις, αφού πρώτα υδροδιαλυθούν διηθούνται και περνούν εύκολα στον υδροφόρο ορίζοντα.
Οι οργανικές ουσίες προέρχονται από τρεις σημαντικές πηγές:
1) Αποσύνθεση των φυσικών οργανικών υλικών.
2) Διάφορα χημικά απόβλητα.
3) Χημικές αντιδράσεις που εμφανίζονται κατά τη διάρκεια των διαδικασιών κατεργασίας νερού (π.χ. Χλωρίωση).
Η πρώτη πηγή αποτελείται από τα χουμικά υλικά, τους μικροοργανισμούς και τους υδρογονάνθρακες. Οι οργανικές ουσίες που προέρχονται από τα χημικά απόβλητα περιλαμβάνουν τα απόβλητα ύδατα, τη γεωργική απορροή, την αστική απορροή και τη διύλιση του νερού μέσα από τα μολυσμένα εδάφη. Οι οργανικοί μολυσματικοί παράγοντες που διαμορφώνονται κατά τη διάρκεια της κατεργασίας νερού περιλαμβάνουν συνήθως τα παραπροϊόντα απολύμανσης όπως THM's (Trihalomethanes) , ή τα ανεπιθύμητα συστατικά όπως οι κοινές κόλλες.
Επεξεργασία:
Ο ενεργός άνθρακας χρησιμοποιείται γενικά για να αφαιρέσει τις οργανικές ουσίες, το χρώμα που προέρχεται από την αποσύνθεση οργανικών ουσιών και την οσμή που προέρχεται από αυτές.
αντίστροφη όσμωση θα αφαιρέσει 98-99% των οργανικών ουσιών στο νερό, ενώ Ultrafiltration και nanofiltration έχουν αποδειχθεί αποτελεσματικές μέθοδοι για να αφαιρέσουν τις οργανικές ουσίες.
πηγη : http://www.healthaffair.gr/waterall.htm

Tannin
Tannins are a mixture of large and medium size molecules.
Carbons with a combination of macropores and mesopores adsorb tannins. The ability of a carbon to adsorb tannins is reported in parts per million concentration (range 200 ppm–362 ppm).
Πηγη : http://en.wikipedia.org/wiki/Activated_carbon

Humic acids are removed by activated carbon. There are clear
implications for fate of trace elements in aquaria, perhaps Especially
freshwater aquaria, in that statement.
Craig Bingman
Science Editor, AFQ
πηγη : http://www.thekrib.com/Chemistry/humic.html#0

Όπως ίσως γνωρίζεις, σε πολλά επιστημονικά θέματα υπάρχουν συχνά περισσότερες από μία απόψεις-θεωρίες οι οποίες και διχάζουν την επιστημονική κοινότητα. Όποιος πραγματοποιήσει λοιπόν μία λεπτομερή και εμπεριστατωμένη μελέτη στο διαδίκτυο, για το θέμα της απορρόφησης ταννικών και χουμικών οξέων από τον ενεργό άνθρακα, θα διαπιστώσει εύκολα ότι υπάρχουν και άλλες επιστημονικές απόψεις εκτός από αυτή που παραθέτεις και προφανώς υποστηρίζεις. Θα δώσω σαν παράδειγμα δύο παραθέσεις:

Article
Removal of humic acid and toxic organic compounds by iron precipitation
Wei-Chi Ying *, James J. Duffy, Michael E. Tucker
Occidental Chemical Corporation, Grand Island Technology Center, Grand Island, NY 14072
*Correspondence to Wei-Chi Ying, Occidental Chemical Corporation, Grand Island Technology Center, Grand Island, NY 14072

Abstract
Removal of humic acid is necessary to ensure efficient removal of many toxic organic compounds such as PCBs and chlorinated pesticides. Precipitation either as ferrous or ferric hydroxide is far more effective for removing humic acid than activated carbon adsorption and lime-soda softening processes. Many recalcitrant compounds, such as HET acid, are also removed by chemisorption on newly-formed ferric hydroxide flocs. An integrated waste treatment process consisting of iron precipitation, biodegradation, and carbon adsorption was developed for complete and efficient treatment of chemical waste landfill leachates and other highly contaminated industrial wastewaters.
http://www3.interscience.wiley.com/journal/112734427/abstract

Adsorption of Humic Substances on Activated Carbon from Aqueous Solutions and Their Effect on the Removal of Cr(III) IonsAbstractFull Text HTMLHi-Res PDF[69 KB]PDF w/ Links[120 KB]M. A. Ferro-García, J. Rivera-Utrilla,* I. Bautista-Toledo, and C. Moreno-Castilla
Departamento de Química Inorgánica, Grupo de Investigación en Carbones, Facultad de Ciencias, Universidad de Granada, 18071 Granada, Spain
Langmuir, 1998, 14 (7), pp 1880–1886
DOI: 10.1021/la970565h
Publication Date (Web): March 12, 1998
Copyright © 1998 American Chemical Society

AbstractThe adsorption of different compounds such as gallic, tannic, and humic acids on an activated carbon at 298 K has been studied. The capacity of this carbon to adsorb gallic acid is much higher than for the other two acids, which has been explained on the basis of both their molecular size and ionization degree. The influence of dissolved Cr(NO3)3 on the adsorption of these acids has been investigated. The capacity of the carbon to adsorb gallic and tannic acids in the presence of Cr(III) is slightly higher than in the absence of this metal. The variation of the surface properties of the carbon, both porous texture and charge, with the adsorption of these humic substances also has been tested. The porous texture changes have been studied from the N2 adsorption isotherms and the changes in the carbon surface charge from the pH drift tests. The results indicate that the adsorption of these acids on the activated carbon brings about, to a greater or lesser extent, both pore blockage and an increase in the negative surface charge of the carbon. Finally, changes in the amount of Cr(III) adsorbed on the carbon as a function of the concentration of each of these three acids have been studied. A large decrease in the Cr(III) uptake is observed when these acids are present at low concentrations due to the pore blockage effect of the acid adsorbed on the carbon surface. When the acid concentration increases, the Cr(III) uptake also increases due to interactions of the Cr(III) cations with the negatively charged unbound functional groups of the adsorbed acid.
http://pubs.acs.org/doi/abs/10.1021/la970565h

Εγώ θα προσπαθήσω να αποφύγω αυτή την πρακτική στο μέλλον αφού δεν απευθύνομαι σε συνάδελφους επιστήμονες αλλά σε συνάδελφους χομπίστες, ούτε το φόρουμ θεωρώ ότι αποτελεί συνέδριο χημείας. Πιστεύω ότι οι περισσότεροι χομπίστες ενδιαφέρονται για αυτό που ισχύει στην πράξη, όπως λένε πολλοί, και όχι για τις διάφορες επιστημονικές θεωρίες που συχνά είναι αντικρουόμενες και δεν βοηθούν τον αναγνώστη ουσιαστικά.
Οι απόψεις που κατέθεσα στο αρχικό post θεωρώ ότι ήταν ξεκάθαρες και σαφέστατες χωρίς καμία πιθανότητα παρανόησης, προέκυψαν δε από πολυετή εμπειρία σε διάφορα ενυδρεία και από πολύ διάβασμα έγκυρων μελετών με κριτική διάθεση και αυστηρή αξιολόγηση.
Τώρα όσον αφορά στην ουσία του θέματος, διαβεβαιώνω όποιον χομπίστα κάνει παράλληλη χρήση ενεργού άνθρακα και τύρφης (σε κατάλληλες ποσότητες, για αρκετό χρονικό διάστημα και σε διαφορετικά φίλτρα) ότι αφενός θα μειωθούν σημαντικά KH, GH, PH και αφετέρου το νερό θα έχει ένα φαιοκίτρινο έως ανοιχτοκάστανο χρώμα και δεν θα γίνει ποτέ "κρυστάλλινο". Οπότε για ποιά ολική αφαίρεση ταννικών και χουμικών οξέων μιλάμε;
Όσον αφορά στα ιχνοστοιχεία ήμουν σαφέστατος στο αρχικό post, έχω μόνο να προσθέσω ότι το μεγαλύτερο ποσοστό πρόσληψης ιχνοστοιχείων και βιταμινών από τα ψάρια προέρχεται από τη διατροφική αλυσίδα.

delta66
06-05-2010, 20:06
Θα με συγχωρεσεις αλλα θα διαφωνησω με το θρασσος της μη επιστημονικης μου καταρτισης :)

Οι παραθεσεις πιο πανω δεν μου λενε (με τα αγγλικα που γνωριζω), οτι ο ανθρακας δεν απορροφα ταννινες και χουμικα.

Στην πρωτη παραθεση μου αναφερει συγκριση και οχι αποκλεισμο του ανθρακα στην απορροφηση :
Precipitation either as ferrous or ferric hydroxide is far more effective for removing humic acid than activated carbon adsorption and lime-soda softening processes.
Δεν αποκλειει δλδ την απορροφηση χουμικων και ταννινων απο τον ενεργο ανθρακα, απλα υπαρχει καποιο αλλο υλικο ακομα πιο δραστικο.

Στην δευτερη παραθεση μου αναφερει απλα οτι ο ανθρακας απορροφα καλυτερα ενα αλλο υλικο απο οτι ταννινες και χουμικα.
Δεν μου αποκλεει και παλι δλδ την απορροφηση τους απλα συγκρινει την απορροφητικοτητα.
The adsorption of different compounds such as gallic, tannic, and humic acids on an activated carbon at 298 K has been studied. The capacity of this carbon to adsorb gallic acid is much higher than for the other two acids, which has been explained on the basis of both their molecular size and ionization degree.

Δεν γραφω για να ερχομαι σε κοντρα, απλα θελω να με πεισεις να ξαναπροσπαθησω να χρησιμοποιησω ανθρακα μαζι με τυρφη, αφου ο μικρος πειραματισμος μου (για 20 μερες περιπου) με ταυτοχρονη χρηση αθρακα (Api) και τυρφης (Aquaristic), απο μισο και ενα λιτρο αντιστοιχα σε διαφορετικα φιλτρα και σε 400 λιτρα νερο, μου εδειξαν σχεδον μηδενικη δραστικοτητα σε τιμες νερου, χρωμα και οσμη.

ΥΓ Εαν εκανα καποιο λαθος στη καταννοηση των παραθεσεων ζητω προλαταβολικα συγνωμη.

MakChem
06-05-2010, 21:43
Θα με συγχωρεσεις αλλα θα διαφωνησω με το θρασσος της μη επιστημονικης μου καταρτισης :)

Οι παραθεσεις πιο πανω δεν μου λενε (με τα αγγλικα που γνωριζω), οτι ο ανθρακας δεν απορροφα ταννινες και χουμικα.

Στην πρωτη παραθεση μου αναφερει συγκριση και οχι αποκλεισμο του ανθρακα στην απορροφηση :
Precipitation either as ferrous or ferric hydroxide is far more effective for removing humic acid than activated carbon adsorption and lime-soda softening processes.
Δεν αποκλειει δλδ την απορροφηση χουμικων και ταννινων απο τον ενεργο ανθρακα, απλα υπαρχει καποιο αλλο υλικο ακομα πιο δραστικο.

Στην δευτερη παραθεση μου αναφερει απλα οτι ο ανθρακας απορροφα καλυτερα ενα αλλο υλικο απο οτι ταννινες και χουμικα.
Δεν μου αποκλεει και παλι δλδ την απορροφηση τους απλα συγκρινει την απορροφητικοτητα.
The adsorption of different compounds such as gallic, tannic, and humic acids on an activated carbon at 298 K has been studied. The capacity of this carbon to adsorb gallic acid is much higher than for the other two acids, which has been explained on the basis of both their molecular size and ionization degree.

Δεν γραφω για να ερχομαι σε κοντρα, απλα θελω να με πεισεις να ξαναπροσπαθησω να χρησιμοποιησω ανθρακα μαζι με τυρφη, αφου ο μικρος πειραματισμος μου (για 20 μερες περιπου) με ταυτοχρονη χρηση αθρακα (Api) και τυρφης (Aquaristic), απο μισο και ενα λιτρο αντιστοιχα σε διαφορετικα φιλτρα και σε 400 λιτρα νερο, μου εδειξαν σχεδον μηδενικη δραστικοτητα σε τιμες νερου, χρωμα και οσμη.

ΥΓ Εαν εκανα καποιο λαθος στη καταννοηση των παραθεσεων ζητω προλαταβολικα συγνωμη.

Το συμπέρασμα λοιπόν που προκύπτει είναι ότι υπάρχουν δραστικότερα υλικά για την ολοκληρωτική αφαίρεση και επίσης δεν είναι το δυνατό όπλο του άνθρακα η απορρόφηση αυτών των χημικών ενώσεων. Αυτό ακριβώς ήθελα να δείξω, μια και ποτέ δεν υποστήριξα ότι ο ενεργός άνθρακας δεν αφαιρεί ορισμένα ποσοστά από τα ταννικά και χουμικά οξέα. Για κόντρα δεν τίθεται θέμα, αν μου αναφέρεις τιμές ΚΗ, GH, PH που έχεις τώρα και ποιός είναι ο στόχος σου θα σου δώσω μάρκες και δοσολογίες και θα σε πείσω να είσαι σίγουρος.

delta66
06-05-2010, 22:47
kH 0.75
pH 5.9
gH 3
TDS 60ppm

Τυρφη δεν υπαρχει πλεον στο ενυδρειο παρα μονο στο δοχειο προετοιμασιας
(1 lt τυρφη περιπου - αλλαγη το 1/2 lt με φρεσκια τυρφη εναλλαξ καθε 15)
μαζι με μερικα ξερα φυλλα.
Νερο δοχειου : 80% βρυσης (tds 120, pH 7), 20% AO

MakChem
07-05-2010, 11:44
kH 0.75
pH 5.9
gH 3
TDS 60ppm

Τυρφη δεν υπαρχει πλεον στο ενυδρειο παρα μονο στο δοχειο προετοιμασιας
(1 lt τυρφη περιπου - αλλαγη το 1/2 lt με φρεσκια τυρφη εναλλαξ καθε 15)
μαζι με μερικα ξερα φυλλα.
Νερο δοχειου : 80% βρυσης (tds 120, pH 7), 20% AO

Άν κατάλαβα καλά θέλεις να παραμείνεις σε αυτές τις τιμές και να μη χάσεις πολύ χρώμα. Πιστεύω πως πρέπει να χρησιμοποιήσεις έναν ποιοτικό και "μη επιθετικό" ενεργό άνθρακα (όσον αφορά στην απορρόφηση του χρώματος αλλά και των ιχνοστοιχείων), όπως είναι ο Matrix Carbon της Seachem, στην κανονική του δοσολογία, και μία πολύ δυνατή κοκκώδη τύρφη, όπως είναι της Sera, αλλά μέσα στο ενυδρείο και σε ξεχωριστά φίλτρα (σενεχίζοντας φυσικά την πρακτική του δοχείου προετοιμασίας με την τύρφη όπως ακριβώς τη χρησιμοποιείς.) Άν δεν χρησιμοποιήσεις την τύρφη Sera στο ενυδρείο και μείνεις μόνο με την τύρφη του δοχείου ακόμα κι αν είναι η Sera φοβάμαι πως δεν θα αντισταθμιστεί σωστά η χρήση του άνθρακα και θα έχεις αύξηση του PH τουλάχιστον κατά μισή μονάδα, σκληρότητες και TDS δεν θα μεταβληθούν ουσιαστικά, και φυσικά μερικό αποχρωματισμό του νερού. Η δοσολογία της τύρφης για το ενυδρείο είναι το μόνο που χρειάζεται πειραματισμό και πολύ συχνές μετρήσεις, θα πρότεινα να ξεκινήσεις με 1 λίτρο και βλέπεις, αν μετά από 4 ημέρες έχεις αύξηση του PH τότε αυξάνεις την ποσότητα της τύρφης Sera. Η τύρφη γενικά δεν έχει ανώτατη δόση, χρησιμοποιείς όποια ποσότητα χρειάζεται για να εξουδετερώσεις την τάση του άνθρακα να ουδετεροποιεί το PH σε όξινα περιβάλλοντα. Επίσης, κάθε τύρφη έχει τελείως διαφορετική δράση, ως προς τις χημικές παραμέτρους αλλά και ως προς το χρωματισμό του νερού, δοκιμάζοντας αρκετές κατέληξα στο ότι η συγκεκριμένη τύρφη είναι η πιο δυνατή και η πιο γρήγορη.

Και το Purigen δεν σου ανεβάζει το P.H;;;;; Γιατί εγω το πέταξα γιατί απο την στιγμή που το έβαλα στο φίλτρο μου ανέβαζε το KH και το PH παρόλλο που έκανα 80 λίτρα αλλαγή κάθε 3 μέρες σε ενυδρείο 240 λίτρα...

Το Purigen εδώ κα τρία χρόνια το έχω χρησιμοποιήσει σε όξινα, ουδέτερα και αλκαλικά περιβάλλοντα και δεν έχω παρατηρήσει κάποια ουσιαστική μεταβολή στο PH και στις σκληρότητες του νερού.

MakChem
17-09-2010, 19:53
Μετά τα πολύ καλά αποτελέσματα που προέκυψαν από τη χρήση του απορροφητή φωσφορικών extrax phos και των βιταμινών vitamarin-m, αποφάσισα να δοκιμάσω και τον ενεργό άνθρακα carbonit-p της εταιρείας Brightwell Aquatics και να τον συγκρίνω με τον κορυφαίο, κατά την άποψή μου, άνθρακα matrix carbon της Seachem. Από τα αναγραφόμενα στη συσκευασία του carbonit-p προκύπτει ότι η Brightwell Aquatics εκτός από κορυφαία είναι και μία πολύ σοβαρή εταιρεία. Συγκεκριμένα, προτείνει ως μέσο χρόνο χρήσης του προϊόντος τον ένα μήνα, δηλαδή μία πολύ ρεαλιστική "διάρκεια ζωής", σε πλήρη αντίθεση με τους αντίστοιχους χρόνους άλλων εταιρειών που ισχυρίζονται ότι οι άνθρακές τους έχουν τρίμηνη ή και τετράμηνη "διάρκεια ζωής", κάτι το οποίο διαψεύδεται εντελώς τόσο στα δικά μου ενυδρεία όσο και σε άλλα ενυδρεία φίλων. Επίσης, για αυτούς που φοβούνται τη μόνιμη χρήση ενεργού άνθρακα στο ενυδρείο τους, η Brightwell Aquatics προτείνει την διακοπτόμενη χρήση, π.χ. 1-2 ώρες την ημέρα ή 3 εναλλάξ πενθήμερα το μήνα όπως κάνω εγώ ή ...., όπου και πάλι όμως η συγκεκριμένη ποσότητα άνθρακα θα πρέπει να αντικατασταθεί στον ένα μήνα. Ο ενεργός άνθρακας carbonit-p της Brightwell Aquatics με ικανοποίησε απόλυτα και τον θεωρώ ώς έναν εκ των λίγων κορυφαίων ενεργών ανθράκων ανεξαρτήτου τιμής. Οι κόκκοι του carbonit-p έχουν κυλινδρικό σχήμα και όχι σφαιρικό όπως του matrix carbon, ωστόσο από τη σύγκριση των δύο ανθράκων προέκυψε ότι παρουσιάζουν παραπλήσια απορροφητικότητα / προσροφητικότητα απέναντι στο πλήθος των οργανικών ενώσεων που απαντούν στο ενυδρειακό περιβάλλον, ενώ ο carbonit-p ίσως είναι πιο ταχύτερα αποτελεσματικός.

Diskus Fan
19-09-2010, 01:31
Μάκη με ποια μέθοδο μέτρησες την απορροφητικότητα;:confused:

MakChem
19-09-2010, 13:25
Μάκη με ποια μέθοδο μέτρησες την απορροφητικότητα;:confused:

Νίκο, όταν χρησιμοποιείς πολύ τύρφη και αφήσεις το ενυδρείο χωρίς χημικό καθαρισμό για αρκετές ημέρες, τότε μπορείς να καταλάβεις τις δυνατότητες ενός άνθρακα, όσον αφορά στην απορροφητικότητά του αλλά και στην ταχύτητά του.

Diskus Fan
19-09-2010, 16:05
Συμφωνώ αλλά υπάρχουν και άλλοι τρόποι γι'αυτό σε ρώτησα ... π.χ. σε 2 ίδια μπουκάλια, ποτήρια, δεξαμενές βάζεις ίδια ποσότητα νερού και ρίχνεις ας πούμε methylene blue καθώς και ίδια ποσότητα από τους άνθρακες (ένα κόκκο, μια κουταλιά κλπ.) που θέλεις να ελέγξεις παρακολουθώντας τον χρόνο που θα χρειαστούν να το "καθαρίσουν". Νομίζω έτσι έχεις πιο ορατό αποτέλεσμα.-;)

gianni zym
11-10-2010, 23:44
πιστευω οτι αξιζει να γινει κατι σαν υπομνημα ,δεν ξερω κιολας, αλλα εχει πολυ διαβασμα μεσα.
προσωπικα το κρατω "για τα του ανθρακα". (μετα βεβαια πιθανες ερωτησεις ,π.μ. ειναι σιγουρες).

ChristosP
12-10-2010, 08:39
πιστευω οτι αξιζει να γινει κατι σαν υπομνημα ,δεν ξερω κιολας, αλλα εχει πολυ διαβασμα μεσα.
προσωπικα το κρατω "για τα του ανθρακα". (μετα βεβαια πιθανες ερωτησεις ,π.μ. ειναι σιγουρες).

Να εχεις στο ντουλαπι σου παντα ανθρακα 2 λιτρα αεροστεγός κλεισμενο ;)

Diskus Fan
12-10-2010, 14:13
Συμφωνώ με τον ... από πάνω.-:thumbup:

gianni zym
12-10-2010, 14:21
καταλαβα ,καλιο γαιδουροδενε παρα γαιδουρογυρευε.

ChristosP
12-10-2010, 14:44
είσαι και στο Αγρινιο ;)

Ανθρακα , καλο αντιχλωριο , αλατι ( τυροκομικό )

παντα σε μεγαλη ποσοτητα

για φαρμακα δεν χρειαζεσαι μια και τωρα τελευταια εχουμε βρει ανθρωπινα που μπορεις να τα βρεις σε φαρμακεια που εφημερευουν ;)

gianni zym
12-10-2010, 21:37
τυροκομικο αλατι ,ανθρακα να βαλω αποψε (βλεπε τρελοι δισκοι-θεμα)?/
που βρισκω αλατι τετοια ωρα και ποση ποσοτητα βαζουμε??

MakChem
27-02-2011, 19:15
Ένα πολύ κατατοπιστικό κείμενο για τη φίλτρανση με ενεργό άνθρακα.

http://filtra-nerou.alarco.gr/images/stories/png-documents/o-energos-anthrakas.pdf

gianni zym
28-02-2011, 01:19
καλο για γνωστες χημειας και οχι μονο.

MakChem
02-03-2011, 19:15
Μετά από επικοινωνία με τη Seachem διευκρίνησα ένα καίριο θέμα όσον αφορά στην απορρόφηση φαρμακευτικών ουσιών από το ενυδρειακό νερό, μετά τη διενέργεια κάποιας θεραπείας. Το purigen επιτυγχάνει μικρή απορρόφηση φαρμακευτικών δραστικών ουσιών, και γιαυτό το λόγο προτείνεται μόνο η χρήση ενός ποιοτικού ενεργού άνθρακα για την ολική απομάκρυνση τέτοιων ουσιών από το ενυδρείο.

gianni zym
03-03-2011, 00:22
Μετά από επικοινωνία με τη Seachem διευκρίνησα ένα καίριο θέμα όσον αφορά στην απορρόφηση φαρμακευτικών ουσιών από το ενυδρειακό νερό, μετά τη διενέργεια κάποιας θεραπείας. Το purigen επιτυγχάνει μικρή απορρόφηση φαρμακευτικών δραστικών ουσιών, και γιαυτό το λόγο προτείνεται μόνο η χρήση ενός ποιοτικού ενεργού άνθρακα για την ολική απομάκρυνση τέτοιων ουσιών από το ενυδρείο.

και απ' οτι καταλαβαινω δεν χρειαζεται η αφαιρεση του απο το φιλτρο.οταν βαζουμε ανθρακα???

Γιώργος Κ
03-03-2011, 04:31
και απ' οτι καταλαβαινω δεν χρειαζεται η αφαιρεση του απο το φιλτρο.οταν βαζουμε ανθρακα???
Αν απορροφάει και αυτό έστω και κάποια ποσότητα του φαρμάκου θα πρέπει να το βγάζουμε πριν από κάποια θεραπεία μια που θα το "αποδυναμώνει" και θα είναι αμφίβολη η αποτελεσματικότητα του φαρμάκου!

Diskus Fan
03-03-2011, 16:14
Από αυτό που διάβασες, πως κατέληξες σε αυτό το συμπέρασμα ωρέ Γιώργο .... είδες να γράφει πουθενά για φάρμακο;:confused:

MakChem
03-03-2011, 18:27
Όταν πρόκειται να κάνουμε θεραπεία, δεν πρέπει να υπάρχει ούτε purigen ούτε ενεργός άνθρακας στη φίλτρανση. Όταν τελειώσει η θεραπεία, χρησιμοποιούμε για 3 ημέρες κάποια ικανή ποσότητα ενεργού άνθρακα (όχι purigen), για την ολοκληρωτική αφαίρεση των δραστικών φαρμακευτικών ουσιών. Μετά πετάμε την συγκεκριμένη ποσότητα ενεργού άνθρακα και άν θέλουμε ανανεώνουμε με νέα ποσότητα ενεργού άνθρακα ή χρησιμοποιούμε το purigen ή χρησιμοποιούμε purigen μαζί με ενεργό άνθρακα για την επίτευξη κορυφαίας χημικής φίλτρανσης "ευρέως φάσματος".

gianni zym
04-03-2011, 00:23
ξερω οτι ειναι λιγο εξω, ξερω οτι καπου εχει γραφει, αλλά αν ειναι δυνατον μια απαντηση:
εχω το purigen απο 20/12/2010 ,τι κανω το ξεπλενω και πως, ποτε το πεταω;
( εβαλα 1,5 λιτρα ανθρακα, εβγαλα το purigen, μολις τωρα).

Diskus Fan
04-03-2011, 02:42
:banged:

:wonder:

::popcorn::

MakChem
04-03-2011, 10:00
ξερω οτι ειναι λιγο εξω, ξερω οτι καπου εχει γραφει, αλλά αν ειναι δυνατον μια απαντηση:
εχω το purigen απο 20/12/2010 ,τι κανω το ξεπλενω και πως, ποτε το πεταω;
( εβαλα 1,5 λιτρα ανθρακα, εβγαλα το purigen, μολις τωρα).
Λογικά οι κόκκοι του purigen θα έχουν μαυρίσει, άρα τελείωσε η απορροφητικότητά του. Οπότε ή το πετάς ή το "αναγομώνεις". Η διαδικασία της αναγόμωσης με χλωρίνη αναφέρεται αναλυτικά και στο κουτί του και στο site της Seachem.

Γιώργος Κ
04-03-2011, 11:55
Από αυτό που διάβασες, πως κατέληξες σε αυτό το συμπέρασμα ωρέ Γιώργο .... είδες να γράφει πουθενά για φάρμακο;:confused:
Aχχχ ποτε θα βρεις αυτα τα γυαλια??? :p

Λεει ο Μακης:

Μετά από επικοινωνία με τη Seachem διευκρίνησα ένα καίριο θέμα όσον αφορά στην απορρόφηση φαρμακευτικών ουσιών από το ενυδρειακό νερό, μετά τη διενέργεια κάποιας θεραπείας. Το purigen επιτυγχάνει μικρή απορρόφηση φαρμακευτικών δραστικών ουσιών, και γιαυτό το λόγο προτείνεται μόνο η χρήση ενός ποιοτικού ενεργού άνθρακα για την ολική απομάκρυνση τέτοιων ουσιών από το ενυδρείο.Ρωταει ο Γιαννης (με παραθεση το μυνημα του Μακη ... ):

και απ' οτι καταλαβαινω δεν χρειαζεται η αφαιρεση του απο το φιλτρο.οταν βαζουμε ανθρακα??? και λεω και εγω (μην εχοντας καταλαβει πληρως τι ρωταει ο Γιαννης -το παθαινω συχνα να μη καταλαβαινω τι εννοει!! :p):

Αν απορροφάει και αυτό έστω και κάποια ποσότητα του φαρμάκου θα πρέπει να το βγάζουμε πριν από κάποια θεραπεία μια που θα το "αποδυναμώνει" και θα είναι αμφίβολη η αποτελεσματικότητα του φαρμάκου!

gianni zym
04-03-2011, 12:10
εχεις δικιο γιατι οταν εβαλα το φαρμακο δεν αφαιρεσα το purigen,οποτε θεωρησα σαν συνεχεια την τοποθετηση του ανθρακα στο φιλτρο.(οπου ηταν το purigen).

υ.γ. γενικως ειμαι σαφης ,σε εχω για εξυπνο ανθρωπο.

Λογικά οι κόκκοι του purigen θα έχουν μαυρίσει, άρα τελείωσε η απορροφητικότητά του. Οπότε ή το πετάς ή το "αναγομώνεις". Η διαδικασία της αναγόμωσης με χλωρίνη αναφέρεται αναλυτικά και στο κουτί του και στο site της Seachem.

νομιζω ειναι οκ το χρωμα του purigen.

MakChem
04-03-2011, 14:15
νομιζω ειναι οκ το χρωμα του purigen.

Γιάννη, οι σκουρόχρωμοι κόκκοι (οι περισσότεροι) είναι τελειωμένοι, οι ανοιχτόχρωμοι όχι, που σημαίνει ότι δεν έχεις σωστή κυκλοφορία νερού μέσα από το υλικό. Κανονικά θα έπρεπε όλο το υλικό να ήταν ομοιόμορφα σκουρόχρωμο (δηλαδή τελειωμένο), μετά από τόσο χρονικό διάστημα χρήσης. Πρέπει οπωσδήποτε να βρείς τη κατάλληλη -σωστή τοποθέτηση του υλικού έτσι ώστε όλοι οι κόκκοι να απορροφούν ομοιόμορφα και να σκουραίνουν ομοιόμορφα, και αυτό επιτυγχάνεται μέσω της σωστής κυκλοφορίας του νερού. Ιδανικό φίλτρο για εμένα είναι το εσωτερικό φίλτρο της SICCE με 400 l/h το οποίο χωράει περίπου 250ml purigen, ανάμεσα σε δύο στρώματα ενυδρειακό βαμβάκι.

gianni zym
30-05-2011, 20:43
προμηθευτηκα τον ανθρακα της KENT.
ποια ειναι η γνωμη σας για την χρηση του με εναλλαξ 5ημερα;
το σακουλακι μπορω να το εχω πριν ή μετα το βιολογικο υλικο,αν και πιστευω οτι δεν εχει σημασια, ευχαριστω.
συμπερασμα:;;
ανθρακας-purigen-αντιPO4= πληρης καλυψη. (εξαιρουνται βιολογια-νερο).

Bronx
30-05-2011, 22:05
Kent ReefCarbon χρησιμοποιώ χρόνια τωρα.
Την μόνη φορά που έβαλα ήταν μερικές μέρες πριν τοποθετήσω τα ψάρια στο ενυδρείο. Μπορεί σταδιακά να βάλω στο πρόγραμμα και τον άνθρακα, να τον έχω ας πούμε μια εβδομάδα κάθε μήνα.
Η λογική λέει να το τοποθετήσεις πριν, ώστε να φτάνει το νερό όσο γίνεται καθαρό απο οργανικά, τοξικότητες κτλ στο βιολογικό υλικό.

MakChem
30-05-2011, 22:38
προμηθευτηκα τον ανθρακα της KENT.
ποια ειναι η γνωμη σας για την χρηση του με εναλλαξ 5ημερα;
το σακουλακι μπορω να το εχω πριν ή μετα το βιολογικο υλικο,αν και πιστευω οτι δεν εχει σημασια, ευχαριστω.
συμπερασμα:;;
ανθρακας-purigen-αντιPO4= πληρης καλυψη. (εξαιρουνται βιολογια-νερο).
Γιάννη, ο συγκεκριμένος ενεργός άνθρακας είναι πολύ καλός, χρησιμοποίησέ τον με εναλλάξ 10ήμερα ή 15θήμερα, πάντα ανάμεσα σε δύο στρώσεις ενυδρειακό βαμβάκι, κατά προτίμηση πριν το βιολογικό υλικό (ιδανικά τοποθετείται σε αποκλειστικά δικό του φίλτρο). Ωστόσο, ενεργός άνθρακας και purigen ταυτόχρονα είναι πλεονασμός, κυρίως οικονομικός πλεονασμός.

gianni zym
30-05-2011, 23:22
ευχαριστω αν μπορει καποιος ας γραψει το ονομα εκεινου του μικρου-φτηνου φιλτρου γιατι δεν το βρισκω τωρα.

MakChem
30-05-2011, 23:36
Για εσωτερικό φίλτρο το SICCE και για εξωτερικό φίλτρο το EHEIM2211.

gianni zym
31-05-2011, 00:24
το ποιο ευκολο και ανεξοδο για μενα,ειναι να βαζω ανθρακα,purigen, αντιpo4 και φαρμακα(κακια λεξη) πανω απο το κυριως βιολογικο υλικο.(μετα το μηχανικο φιλτραρισμα siporax-βαμβακι). μεχρι τωρα εκει τα εβαζα. να τα αφησω ετσι ωστε να γλυτωσω ολη τη φασαρια;;

ChristosP
31-05-2011, 07:08
Μία εβδομαδα τον Μήνα . Εγώ το κάνω για να τραβήξω όρμονες και άλλα πράγματα που δεν μπορώ να τα δω με μετρήσεις . Ανθρακα της Water waves καλός και φτηνός

stavrosczc
31-05-2011, 09:19
εγω πλεον τα εχω σε ενα εσωτερικο φιλτρακι ανθρακα της waterwaves και phosguard της seachem και οταν θελω να ριξω καποια βιταμινη η voogle π.χ το αφαιρω πολυ ευκολα και καλο δουλεια ενω πριν αναγκαζομουν να ανοιγω ολο το ενα φιλτρο...

MakChem
15-09-2011, 23:13
Πριν από μερικές εβδομάδες, ανακαλύπτω σε γνωστό κατάστημα, τις διάσημες στο εξωτερικό και κορυφαίες βιταμίνες Vitachem (συμπυκνώματα βιταμινών + αμινοξέα +φυσικά λιπίδια) της BOYD ENTERPRISES. Διαβάζοντας την ετικέτα του προϊόντος μένω έκπληκτος με την αναγραφόμενη φράση "κατά τη χρήση του συγκεκριμένου βιταμινούχου σκευάσματος δεν είναι απαραίτητο να αφαιρεθεί το Chemipure". Το Chemipure είναι προϊόν της ίδιας εταιρείας, πιο συγκεκριμένα αποτελείται από ενεργό άνθρακα κορυφαίας ποιότητας καθώς και από ένα σύμπλεγμα διαφόρων ρητινών οι οποίες έχουν συγκεκριμένη και στοχευμένη δράση (θα το αναλύσω άλλη φορά). Κρατάω λοιπόν στα χέρια μου κάποιες βιταμίνες για τις οποίες ο κατασκευαστής ισχυρίζεται ότι μπορούν να χρησιμοποιηθούν παράλληλα με χημική φίλτρανση ενεργού άνθρακα, γεγονός που με προβληματίζει ιδιαίτερα. Απευθύνομαι στην υπεύθυνη του καταστήματος "Ωκεανός" κ. Έφη Λαδοπούλου, η οποία πρόθυμα με φέρνει σε επαφή με τον αντιπρόσωπο της συγκεκριμένης εταιρείας στην Ελλάδα κ. Μ. Παγώνη. Αφού συζητήσαμε αρκετή ώρα για το συγκεκριμένο θέμα, ο κ. Παγώνης μου ανακοινώνει ότι θα στείλει mail στην εταιρεία για την πλήρη αποσαφήνιση του προβληματισμού μου. Η πολύ ενδιαφέρουσα απάντηση έχει έλθει και ο κ. Παγώνης μου επέτρεψε να τη δημοσιεύσω, και για το λόγο αυτό τον ευχαριστώ θερμά.

Θα προσπαθήσω να εξηγήσω την πληροφορία που αναφέρεται στην ετικέτα του Vitachem, όσον αφορά στη σύσταση για την μη αφαίρεση του Chemipure κατά τη χρήση του Vitachem. Όταν το Vitachem χρησιμοποιηθεί απευθείας στο ενυδρείο, ο άνθρακας και οι ρητίνες που περιέχονται στο Chemipure θα απορροφήσουν μόνο ένα μικρό ποσοστό των βιταμινών Vitachem από τη στήλη του νερού. Δηλαδή, δε θα είναι διαθέσιμο για τα ψάρια το 100% της χρησιμοποιούμενης ποσότητας του Vitachem, ωστόσο το μεγαλύτερο μέρος των βιταμινών θα μπορεί να απορροφηθεί από τα ψάρια και τους υπόλοιπους ζωντανούς οργανισμούς του ενυδρείου.

Ο εμπλουτισμός τροφών όλων των ειδών με Vitachem είναι ο γρηγορότερος αλλά και ο καλύτερος τρόπος για την αξιοποίηση των βιταμινών του Vitachem. Ωστόσο, ακόμα και με αυτό το τρόπο χρήσης, ένα ποσοστό του Vitachem "περνάει" στη στήλη του νερού και αργά αλλά σταθερά φιλτράρεται - απορροφάται από το οποιοδήποτε υλικό χημικής φίλτρανσης χρησιμοποιείται.

Γνωρίζω ότι είναι μία μακροσκελής απάντηση, αλλά θέλω ο πελάτης σας να κατανοήσει πλήρως την ταυτόχρονη χρήση του Vitachem με το Chemipure. Η αναφορά "το Chemipure μπορεί να χρησιμοποιείται κατά τη χρήση των βιταμινών Vitachem" (Chemipure filter may be left running), σημαίνει ότι δε συντρέχει λόγος ανησυχίας όσον αφορά στην απορρόφηση του Vitachem από το Chemipure, πριν δοθεί το ελάχιστο χρονικό διάστημα που απαιτείται για την αποκόμιση ωφελειών από τα ψάρια και τους υπόλοιπους ζωντανούς οργανισμούς του ενυδρείου. Τα ίδια ισχύουν για όλους τους τύπους χημικής φίλτρανσης, όπως ενεργός άνθρακας, ρητίνες, κ.λ.π. Ωστόσο, το ποσοστό και η ταχύτητα απορρόφησης του Vitachem από το νερό εξαρτάται πλήρως από το είδος της χημικής φίλτρανσης που χρησιμοποιείται στο ενυδρείο, κανένα όμως από αυτά τα είδη δεν θα απορροφήσει μεγάλα ποσά του Vitachem πριν την κατανάλωση των βιταμινών από τους "κατοίκους" του ενυδρείου.

Ελπίζω να ήταν μία ξεκάθαρη απάντηση για την ερώτηση του πελάτη σας.

Best Regards
Matthew Boyd

Για το Vitachem (βιταμίνες + αμινοξέα + φυσικά λιπίδια)
http://www.marinedepot.com/Boyd_Vitachem_4_oz._Fish_Vitamin_Additives_Supplem ents-Boyd_Enterprises_(Chemi_Pure)-BE1131-FIADTESF-vi.html

Για το Chemipure (ενεργός άνθρακας + σύμπλεγμα ρητινών)
http://www.marinedepot.com/Boyd_Chemi_Pure_10oz_Carbon_Replacements_Resin_Che mical_Filter_Media-Boyd_Enterprises_(Chemi_Pure)-BE1111-FIFMCHRM-BE1113-vi.html

Για την BOYD ENTERPRISES
http://www.chemi-pure.com/

Εδώ κα αρκετές ημέρες χρησιμοποιώ το Vitachem στα ενυδρεία μου και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος, οι δίσκοι απολαμβάνουν πλήρως τα γεύματά τους εμπλουτισμένα σε Vitachem, ενώ και με εφαρμογή στο ενυδρειακό νερό δείχνουν άμεσα το πως νιώθουν (χρώμα, κίνηση, υγεία). Τέλος, θεωρώ το απαντητικό mail του κ. Matthew Boyd, μία πλήρως ολοκληρωμένη και τεκμηριωμένη άποψη, η οποία εμένα προσωπικά με πείθει απόλυτα.

stavrosczc
15-09-2011, 23:46
Επι τη ευκαιρια...εγω εχω ενα εσωτερικο φιλτρο για χημικη φιλτρανση.οταν ειναι να ριξω καποια βιταμινη συνηθως το βγαζω απο το ενυδρειο,τελευταια ομως αντι να το βγαζω εντελως απλα του κοβω τη λειτουργια για καποιες ωρες...θεωρεις οτι ακομη και ετσι ο ανθρακας τραβαει μεγαλο ποσοστο των βιταμινων?

Diskus Fan
16-09-2011, 02:28
Μάκη ... μιλάς για την Boyd Enterprise;:eek: Μιλάμε για εταιρία .... κολοσσό!!!!;)

Genirous
16-09-2011, 08:15
Μάκη συγχαρητήρια που ''ξεχώρισες'' και κυνήγησες το θέμα, ευχαριστούμε για την ενημέρωση. :thumbup:

MakChem
16-09-2011, 10:43
Επι τη ευκαιρια...εγω εχω ενα εσωτερικο φιλτρο για χημικη φιλτρανση.οταν ειναι να ριξω καποια βιταμινη συνηθως το βγαζω απο το ενυδρειο,τελευταια ομως αντι να το βγαζω εντελως απλα του κοβω τη λειτουργια για καποιες ωρες...θεωρεις οτι ακομη και ετσι ο ανθρακας τραβαει μεγαλο ποσοστο των βιταμινων?

Όχι Σταύρο, το μεγάλο ποσοστό των βιταμινών έχει απορροφηθεί από τα ψάρια.

gianni zym
16-09-2011, 12:27
Mάκη από που αγοράζεις αυτό το προιόν;

MakChem
16-09-2011, 12:52
Κατάστημα "Ωκεανός", Λ. Βουλιαγμένης 283, Δάφνη.

MakChem
16-11-2011, 17:03
Το ποστ αυτό είναι εξαιρετικά αφιερωμένο στους "πολέμιους" της μόνιμης/περιοδικής χρήσης ενεργού άνθρακα.:d:d:d

Η κορυφαία BOYD ENTERPRISES είναι ίσως η μοναδική εταιρεία που δε διαθέτει κάποιο προϊόν χημικής φίλτρανσης, για την απορρόφηση οργανικών ενώσεων, βασισμένο αποκλειστικά στον ενεργό άνθρακα. Ο κ. BOYD θεωρεί ότι η χρήση ενεργού άνθρακα, στο ενυδρειακό σύστημα, παρουσιάζει κάποιο σημαντικό μειονέκτημα, εντελώς όμως ξεχωριστό από τα όποια "μειονεκτήματα" έχουν αποδοθεί στον ενεργό άνθρακα τα τελευταία χρόνια. Η αλήθεια είναι ότι πρώτη φορά "ήρθα κι εγώ αντιμέτωπος" με μία τέτοια θεώρηση των πραγμάτων, ωστόσο θεωρώ καθήκον μου να δημοσιοποιήσω τη συγκεκριμένη άποψη, ειδικά όταν προέρχεται από μία εταιρεία με "τεράστιο ειδικό βάρος" στη σύγχρονη ενυδρειακή πραγματικότητα. Η BOYD ENTERPRISES λοιπόν παράγει ένα πολυσύνθετο προϊόν, το Chemi-Pure, το οποίο αποτελείται από ενεργό άνθρακα υψηλότατης ποιότητας και ασυνήθιστα πολύ μικρής κοκκομετρίας, καθώς και από ένα σύμπλεγμα διαφόρων ρητινών, η πλειοψηφία των οποίων είναι ιοντοανταλλακτικές ρητίνες και έχουν σαν αποκλειστικό σκοπό, την πλήρη εξουδετέρωση του προαναφερόμενου μειονεκτήματος του ενεργού άνθρακα. Το Chemi-Pure διατίθεται με ειδικό σακουλάκι και, σύμφωνα με την εταιρεία, φιλτράρει αποτελεσματικά ενυδρείο μέχρι 150 λίτρα για 4-6 μήνες. Για ενυδρείο 150-378 λίτρα χρειάζονται 2 κουτιά Chemi-Pure με αποτελεσματικότητα 4-6 μηνών, κ.λ.π. Το Chemi-Pure το χρησιμοποιώ για περίπου 3 μήνες σε ένα από τα ενυδρεία όπου προηγουμένως φιλτραριζόταν αποκλειστικά και μόνιμα με κάποιον από τους γνωστούς κορυφαίους ενεργούς άνθρακες. Οι δίσκοι του συγκεκριμένου ενυδρείου είναι σαφώς πιό ήρεμοι (έχουν σταματήσει να κάνουν κάποια μικρά απότομα τινάγματα), έχουν μεγαλύτερη όρεξη για φαγητό, έχουν πιο εντυπωσιακά χρώματα, είναι πιο δραστήριοι και τέλος το νερό παραμένει άοσμο και διαυγέστατο για όλο αυτό το χρονικό διάστημα, σε επίπεδα που μόνο το purigen μπορεί να επιτύχει.

Το θεωρητικό υπόβαθρο στο οποίο στηρίζεται το Chemi-Pure, είναι το εξής :
Σε κάθε ενυδρειακό σύστημα υπάρχει πληθώρα θετικών και αρνητικών ιόντων. Όταν τα θετικά ιόντα είναι περισσότερα από τα αρνητικά ιόντα, τα ψάρια βρίσκονται στα πρόθυρα του σοκ. Είναι πιο ευερέθιστα, πιο ανήσυχα, πιο νευρικά, έχουν μικρότερη διάρκεια ζωής και γενικά δεν είναι ευτυχισμένα ψάρια. Σε βάθος χρόνου, ένα ενυδρειακό σύστημα θα αποκτήσει τη δική του φυσική ισορροπία ιόντων (με μικρή περίσσεια αρνητικών ιόντων), ωστόσο, το χρονικό διάστημα που απαιτείται γιαυτό, δεδομένου των σύγχρονων τεχνικών φίλτρανσης, είναι συνήθως πολύ μεγαλύτερο από αυτό που μπορούν να ανεχθούν οι άτυχοι ζωντανοί οργανισμοί του ενυδρείου. Τα τελευταία χρόνια, η πιο συνηθισμένη μέθοδος χημικής φίλτρανσης για τον αποτελεσματικό καθαρισμό του ενυδρειακού νερού, είναι η φίλτρανση με ενεργό άνθρακα. Ωστόσο, η χρήση ενός επιθετικού-αποτελεσματικού ενεργού άνθρακα για οποιοδήποτε χρονικό διάστημα, θα προκαλέσει την παραγωγή αρκετών θετικών ιόντων, γεγονός που θα οδηγήσει όλους τους ζωντανούς οργανισμούς του ενυδρείου, στο φαινόμενο που ονομάζεται "ανταγωνισμός ιόντων" (ion antagonism), ένα πραγματικό σοκ. Το μεγάλο μέρος των ρητίνων ανταλλαγής ιόντων, που περιέχονται επιπρόσθετα στο Chemi-Pure, είναι ειδικά σχεδιασμένες για ένα συγκεκριμένο σκοπό. Ανταλλάσουν την περίσσεια των θετικών ιόντων, που οφείλεται στον ιδιαίτερα δυνατό ενεργό άνθρακα που περιέχει το Chemi-Pure, με αρνητικά ιόντα. Έτσι επιτυγχάνεται η κρίσιμη ισορροπία ιόντων στο ενυδρειακό σύστημα και αποφεύγεται η έκθεση των ψαριών στο επιβλαβές φαινόμενο "ανταγωνισμός ιόντων". Κάποιες άλλες ρητίνες ανταλλάσουν την περίσσεια οξέων που παράγονται στο ενυδρείο με θετικά ιόντα και συγκεκριμένα με αλκάλια. Η συγκεκριμένη ιοντο-ανταλλαγή έχει ως στόχο την αποφυγή του pH-crash, φαινόμενο που οφείλεται στην υπερπαραγωγή διαφόρων οξέων σε ορισμένα ενυδρειακά συστήματα (ΚΗ<2, κ.λ.π). Τέλος, ένα τρίτο είδος ρητινών, αφαιρεί την περίσσεια της παραγόμενης αμμωνίας, με τρόπο που διευκολύνεται άμεσα η νιτροποιητική διαδικασία.
Πηγή : http://www.marinedepot.com/Boyd_Chemi_Pure_10oz_Carbon_Replacements_Resin_Che mical_Filter_Media-Boyd_Enterprises_(Chemi_Pure)-BE1111-FIFMCHRM-BE1113-vi.html

disc-postman
16-11-2011, 18:52
Υπαρχουν κι εδω (http://www.chemi-pure.com/prd_am/product/idproduct=3) καποιες πληροφοριες γι αυτο το προιον, και απ οτι ξερω στην Ελλαδα ειναι δυσευρετο

kat2
16-11-2011, 19:31
Εγω το προμηθευoμουν πιo παλια απο το WATER INΝ .

disc-postman
16-11-2011, 19:37
Εγω το προμηθευoμουν πιo παλια απο το WATER INΝ .

Κυκλοφορει και αλλης εταιρειας, το συγκεκριμενο ειναι της Elite

Tιμη ???

kat2
16-11-2011, 20:05
Γυρω στα 20E αν θυμαμαι καλα.

Diskus Fan
17-11-2011, 15:14
1. BOYD ENTERPRISES = ΚΟΛΟΣΣΟΣ.
2. Δοκίμασα κάποια δείγματα προιόντων της εταιρίας, πριν πολλά χρόνια (όταν κάποιος που εξέδιδε και ενυδρειακό περιοδικό έγινε φίλος) για να δούμε "τι λένε" και στην συνέχεια να γίνει προσπάθεια εισαγωγής.
Δυστυχώς το όλο εγχείρημα ναυάγησε (παράλληλα με κάποια ακόμη).- :cool:

Jonny
17-11-2011, 15:33
Tο φέρνει ακόμα το Water Inn , το έχω χρησιμοποιήσει κατά κόρων κυρίως σε θαλασσινό σε διάφορα ενυδρεία, εντυπωσιακό αποτέλεσμα!
Το δικό μου το 120litro ρεφάκι με ,μαλάκα κοράλλια βέβαια,το δούλευα μόνο με αυτό και χωρίς σκίμμερ και τσούλαγε για όσο το είχα άψογα!

Diskus Fan
17-11-2011, 16:23
Ξέρουμε και την τιμή... στο περίπου; :cool:

kat2
17-11-2011, 16:50
Chemi-pure elite 32E
Chemi-pure 27E
Στο WATER-INN

MakChem
17-11-2011, 16:53
Στον "Ωκεανό", το Chemi-Pure κοστίζει 20 ευρώ.
Να σημειώσω ότι η BOYD αντιπροσωπεύεται εδώ και καιρό στην Ελλάδα από τον κ. Παγώνη (βλέπε OCEAN NUTRITION, VECTON, TROPIC MARINE, κ.λ.π.).

Diskus Fan
17-11-2011, 17:15
Μάκη... θα ήθελα ένα σχόλιο... σε αυτά:
-ESPECIALLY GOOD FOR AFRICAN CICHLIDS & DISCUS.
-NO WATER CHANGE NECESSARY - for at least 5 years (length of test only) PERHAPS NEVER!

:cool:

baroutas
17-11-2011, 17:33
Μάκη... θα ήθελα ένα σχόλιο... σε αυτά:
-ESPECIALLY GOOD FOR AFRICAN CICHLIDS & DISCUS.
-NO WATER CHANGE NECESSARY - for at least 5 years (length of test only) PERHAPS NEVER!

:cool:
Ειναι δυνατον? :confused:

MakChem
17-11-2011, 17:44
Νίκο, για το πρώτο δεν έχω να κάνω κάποιο σχόλιο. Για το δεύτερο, θα έλεγα ότι τίποτα δεν αντικαθιστά τις αλλαγές νερού (ειδικά στους δίσκους). Εγώ προσωπικά, και το ίδιο συμβουλεύω να κάνουν όσους χρησιμοποιούν μόνιμη/περιοδική χημική φίλτρανση κάθε είδους, πραγματοποιώ τις αλλαγές νερού σαν να μην έχω καθόλου χημική φίλτρανση στα ενυδρεία μου, συγκεκριμένα 30% κάθε 2η μέρα. Η χημική φίλτρανση δεν αντικαθιστά τις αλλαγές νερού, ο συνδιασμός τους όμως οδηγεί σε νερό κορυφαίας ποιότητας.