PDA

Επιστροφή στο Forum : Mediterranea discus 2010

mios
19-04-2010, 18:22
Κάποιο πουλάκι μου είπε πως οι πρώτοι δίσκοι στις ,αγαπημένες μου ,κατηγορίες Solid blue (Blue diamond) Red Spotted :eek: είναι " Έλληνες"
Επίσης ο δίσκος με τη μεγαλύτερη συνολική βαθμολογία ήταν πάλι ένας απ' αυτούς ,αλλά δεν βγήκε "Best in show " !rcard!
Επίσης δύο δεύτερες θέσεις !! Απολογισμός : 2 πρώτοι και 2 δεύτεροι :d

Εδώ (http://hobbydiscus.com/it/forum/Eventi-attivita-ed-incontri/12148-Mediterranea-Discus-2010-reportage-del-concorso?limit=20&start=80) κι εδώ (http://hobbydiscus.com/it/forum/Eventi-attivita-ed-incontri/12148-Mediterranea-Discus-2010-reportage-del-concorso?limit=20&start=80) στα ποστ 12226 και 12243

Στη φώτο ο Blue diamond -1ος στην κατηγορία του .Γνωστή η κάρτα στο ενυδρείο ;) Περιμένουμε τον ιδιοκτήτη για εκτενές ρεπορτάζ και καλές φώτογραφίες γιατί οι συγκεκριμένες τους αδικούν
Πολλά συγχαρητήρια !!!!! :thumbup:

mios
19-04-2010, 18:31
Στο post 12241 δείτε τις 2 πρώτες θέσεις στα red spotted . Και τα δύο από Ελλάδα :thumbup:
Στο post # 12262 o δεύτερος στους pigeon

Jonny
19-04-2010, 19:28
Τέτοιες διακρίσεις μας τιμάν όλους.........πολλά μπράβο :gold:36_1_7536_1_7536_1_75

Yiannis59
19-04-2010, 19:31
goodgoodgoodgood

alcol
19-04-2010, 20:03
Salento acquari 2010 (http://www.mondodiscus.com/discus/articoli-mondo-discus/salento-acquari-2010-i-vincitori.html)
:gold::gold:36_1_75

StavrosM
19-04-2010, 20:07
:gold::gold: Το πηρανε το ...τιμημενο!!!! Πολλα συγχαρητηρια... κι ας μην ξερουμε ακομα ποιος ειναι... :wonder: (αν και υποψιαζομαι... αλλα ας γινουν τα αποκαλυπτηρια πρωτα, για να πηγαινουν απ'ευθειας τα συγχαρικια!!!)

Yiannis59
19-04-2010, 20:11
:gold::gold: Το πηρανε το ...τιμημενο!!!! Πολλα συγχαρητηρια... κι ας μην ξερουμε ακομα ποιος ειναι... :wonder: (αν και υποψιαζομαι... αλλα ας γινουν τα αποκαλυπτηρια πρωτα, για να πηγαινουν απ'ευθειας τα συγχαρικια!!!)

Το γραφει στο λινκ του απο πανω Πικης Μιχαλης, Τονυ Ταν

StavrosM
19-04-2010, 21:42
Εεε δεν γινοταν να ειχα υποψιαστει καποιον αλλο...:d Δεν το ειχα δει τι γραφει αλλα μολις ειδα τα ψαρια... καταλαβα!!!

Απ'ευθειας λοιπον: Μιχαλη Συγχαρητηρια!!!!36_1_75 Παντα επιτυχιες να 'χεις!!!:thumbup:

mios
19-04-2010, 21:58
Τελικά τα "μαγειρέματα" δεν είναι μόνο Ελληνικό προνόμιο
Αν και "una faccia una razza " δεν λένε ? :d

Perazzi
19-04-2010, 22:42
Κ εγώ λέω εδώ κ μέρες παίρνω τηλέφωνα κ δεν σηκώνει κανένας στο κατάστημα , γ αυτό ήταν δηλαδή
Συγχαρητήρια Μιχάλη

Bob Dens
19-04-2010, 22:47
36_1_75
Το red spotted ειδικά, είναι όλα τα λεφτά!

mios
19-04-2010, 23:00
36_1_75
Το red spotted ειδικά, είναι όλα τα λεφτά!

Είναι τέρας !!!! Τελικά έχεις μάτι :thumbup: Το ίδιο και όλοι οι κριτές που του έδωσαν τη μεγαλύτερη βαθμολογία .
Μόνο ένας είχε αντίθετη άποψη και τελικά επικράτησε η άποψη του (λόγω "ειδικού βάρους" ?) για το "best in show" και το έδωσε στον κολλητό του και γειτονάκι του ;).
Και μ 'αρέσει που την λέει για άλλους κριτές ,εντελώς ανοιχτά ,κατά καιρούς .Έχει ο καιρός γυρίσματα !rifle!

Bob Dens
19-04-2010, 23:10
Μητσάρα, είχα μάτι... Μου τα έβγαλε ο Μιχάλης με την ψαρούκλα του!!!:eyesoff:

Όσο για το best in show, το μόνο καλό είναι πως αν και Ιταλός, τον λένε Έλληνα (Greco)... :d:d:d:d:d:d

Jeepas
20-04-2010, 07:05
:gold: Συγχαρητήρια Μιχάλη!!! :gold:

Τελικά τα "μαγειρέματα" δεν είναι μόνο Ελληνικό προνόμιο
Αν και "una faccia una razza " δεν λένε ? :d
Αυτό Μήτσε πρέπει να το έχει βγάλει Έλληνας. Δυστυχώς, τους έχουμε μοιάσει μόνο στις μπ|ν|ές. Σε όλα τα υπόλοιπα... κοιτάμε με τα κυάλια #hubbah!

ChristosP
20-04-2010, 07:25
Μπράβο Μιχάλη :thumbup: είσαι και ο πρώτος ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε:d

loris
20-04-2010, 07:52
Συγχαρητηρια μπραβο........παντα τετοια....
:gold::gold:
ειδη θυμαμαι οτι ο Ταν ειχε πει...οτι βλεπει πολυ μεγαλο ενδιαφερων και ποιοτητα απο μας....

Απο φωτογραφιες οποιος θελει,ακουω προτασεις...!!!!!!!

Sotos_gr
20-04-2010, 08:18
Συγχαρητήρια Μιχάλη. Ειδικά τα red spotted είναι όλα τα λεφτά :gold::gold::gold::gold:

disc-postman
20-04-2010, 09:53
Συγχαρητηρια Μιχαλη.............:thumbup::thumbup::thumbup:

White Diamond
20-04-2010, 12:27
Μπραβο Μιχαλη και Ταν.;)
Τους πουλας ρεμαλι?:d

Jeepas
20-04-2010, 12:31
Τους πουλας ρεμαλι?:d

Ωχ ωχ ωχ... άρχισαν τα όργανα

Discus.gr
20-04-2010, 13:12
Γεια χαρά σε όλους και ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια.

Τελικά κατάφερα να επιστρέψω μετά από μεγάλη ταλαιπωρία. Μακριά από την Alitalia.!rcard! Μου δημιούργησαν μεγάλα προβλήματα. Ενώ μου είχαν δώσει όλα τα χαρτιά για να ταξιδέψω, οι εδώ Ελληναρες της Alitalia δεν με άφηναν. Έχασα μια πτήση και μετά από 5 ώρες με πήραν τηλ και μου ζήτησαν συγνώμη. Τελικά κατάφερα να φτάσω στην έκθεση και να βάλω τα ψάρια στα ενυδρεία μετά από 20 σχεδόν ώρες. Όλα καλά με τα ψάρια ήταν αρκετά στρεσαρισμένα αλλά τα πήγαν αρκετά καλά την επόμενη το πρωί που πέρασαν οι κριτές.

Ο διαγωνισμός ήταν μια χαρά. Πέρασαν σχεδόν 2900 άτομα με είσοδο και άλλα τόσα παιδιά δωρεάν. Είχε περίπτερα μεγάλων εταιριών , διάφορα ενυδρεία θαλασσινού και γλυκού νερού.

70 διαγωνιζόμενοι Δίσκοι. Κατάφερα με 4 ψάρια να πάρω 2 πρώτες και 2 δεύτερες θέσεις. Είχα την καλύτερη βαθμολογία αλλά.......

Κάποιος μαγείρεψε το αποτέλεσμα άσκησε πίεση σε έναν νέο κριτή και τελικά έδωσε την ψήφο του στον φίλο του Ιταλο εκτροφέα και έχασα το Παγκόσμιο Best of Show. Το ψάρι του ήταν ένα απλό Red Cover 10-11cm τίποτα το ιδιαίτερο. Στο μαγαζί έχω φέρει αντίστοιχα ψάρια τα οποία θα δείτε.

Ο νεαρός Ιταλός κριτής στο αεροδρόμιο μου ζήτησε συγνώμη και σήμερα με email απολογήθηκε για το λάθος του.

Όλα καλά όμως , αυτά είναι στο παιχνίδι. Στο τέλος μου ζητάγανε τα ψάρια μου για 3 χιλιάδες ευρώ το ένα αλλά δεν πούλησα κανένα. Είναι νεαρά ψάρια 9 μηνών με 1.5 ετών και πάνε όλα για αναπαραγωγή.

Το Eruption Face Spotted ήταν όλα τα λεφτά και έχω 5 email από Ιταλία που θέλουν τέτοια ψάρια σε μικρό μέγεθος. Ακόμα και ο κριτής που έκανε το λάθος θέλει καμιά 10ρια. To νεαρό Pigeon 10-12cm SL παρουσιάστηκε πρώτη φορά. Είναι νέο είδος Pigeon που το χρώμα τις βάσης είναι λευκό και οι σχηματισμοί κόκκινο χρώμα και όχι πορτοκαλί. Το pattern τoυ είναι μοναδικό.
Το Blue Diamond είναι ένα τέρας όπως και το άλλο Leopard Snakeskin face spotted , 16-18cm SL.

Η φιλοξενία ήταν πολύ καλή , αν και σχεδόν κανένας δεν μίλαγε Αγγλικά τελικά τα καταφέραμε μια χαρά.

Κάτι ακόμα που μας αφορά όλους. Με ρώταγαν για την Ελλάδα τι κάνουμε εμείς εδώ.....

Το λέω αυτό γιατί ο Jeffrey Tan είναι πρωτεργάτης μια προσπάθειας. Δημιουργία ένας Παγκόσμιου Διαγωνισμού Δίσκων κάτι σαν Ολυμπιάδα που κάθε φορά θα αλλάζει χώρα. Απαραίτητη προϋπόθεση είναι να έχουμε ένα Discus Club για να μπορούμε να πάρουμε και εμείς μέρος. Το ξέρω είναι δύσκολο , κάθε αρχή είναι δύσκολη αλλά έχουμε σωστούς ανθρώπους που θα μας βοηθήσουν στην τεχνογνωσία και σε ότι θέλουμε. Η Ολλανδία , Σουηδία , Ισπανία , Γαλλία , Τσεχία , Πολωνία, Τουρκιά , Ιταλία , Αγγλία διοργανώνουν μικρούς διαγωνισμούς. Δεν μιλάω για Γερμανούς και Ασιατες. Εμείς γιατί όχι , γιατί να μην οργανωθούμε, Δεν τους θεωρώ καλύτερους.

Ελάτε να συνεργαστούμε για ένα καλό αποτέλεσμα που νομίζω ότι θα τα καταφέρουμε. Πιστέψτε με πολλά ψάρια στην Ιταλία δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο , έχουμε και εμείς εδώ καλά ψάρια και σιγά σιγά θα έχουμε και καλύτερα.

Ελπίζω να το πάρουμε απόφαση και να κάνουμε μια αρχή.

Κουμπάρε έκανες κάτι πρωτοποριακό ένα Discus Forum , μάζεψε τα ρεμάλια σου και ελάτε να κάνουμε άλλο ένα βήμα μπροστά μαζί με Σύλλογο και τα άλλα Forum. :thumbup::thumbup::thumbup:

Φιλικά Μιχάλης

ChristosP
20-04-2010, 13:30
πρέπει να είναι σύλλογος μόνο με δίσκους για να κάνουμε κάτι?:confused:

Discus.gr
20-04-2010, 14:56
Νομίζω πως ναι θα ήταν πιο καλά έτσι κάτι εξειδικευμένο και φυσικά συνεργασία με όλα τα άλλα Ελληνικά φόρουμ και Σύλλογο. :thumbup:

red rubin
20-04-2010, 15:03
Μιχαλη θελεις να διοργανωθει εκθεση στην Ελλαδα με δισκους??
Ξεχασα: Χιλια μπραβο!!!!!!!!!!

Discus.gr
20-04-2010, 15:13
Ναι καλα θα ηταν νομιζω να γινει κατι και στην Ελλαδα

Perazzi
20-04-2010, 15:51
Είναι όνειρο να γίνει κάτι τέτοιο στην Ελλάδα , το σκέπτομαι κ τρελαίνω .
Ξανά συγχαρητήρια Μιχάλη .

White Diamond
20-04-2010, 16:03
Οταν λες πανε για αναπαραγωγη?
Και το Greek Discus εξειδικευμενο ειναι. Το πιασατε ρεμαλια?:d
Συλλογος ειναι ενας, τωρα για τα αλλα forum αν θελουν γιατι οχι.

Discus.gr
20-04-2010, 16:12
Τα δυο Spotted είναι ζευγάρι , το Blue Diamond έχει το Θηλυκό του και το Pigeon θα το περιμένω ακόμα 4-5 μήνες είναι μικρό ακόμα. :thumbup:

themis
20-04-2010, 16:36
Συγχαρητηρια Μιχαλη!!!!!....Φοβερη επιτυχια!!!!!....

White Diamond
20-04-2010, 17:28
Τα δυο Spotted είναι ζευγάρι , το Blue Diamond έχει το Θηλυκό του και το Pigeon θα το περιμένω ακόμα 4-5 μήνες είναι μικρό ακόμα. :thumbup:

Δικη σου αναπαραγωγη δηλαδη.
Ωραιος θα βγαλεις αστερια.:thumbup:

ReBeLoS
20-04-2010, 18:11
Ενα μεγαλο μπραβο Μιχαλη και απο μενα. Παντα επιτυχιες.

yiapas
20-04-2010, 18:12
Μιχάλη φανταστικά ψάρια και εμπειρίες μοναδικές :thumbup:
Συγχαρητήρια !!!

Piannino
20-04-2010, 19:23
ΜΠΡΑΒΟ!!!! ΜΙΧΑΛΗ!!!!!!

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!! δεν περίμενα τίποτα λιγότερο απο τους δίσκους σου, είναι πραγματικά εκπληκτικοί!

Hary
20-04-2010, 19:31
Μιχάλη πάντα τέτοια και........ ελπίζω τέτοια ψάρια να φθάνουν επιτέλους και στα χέρια του χομπίστα..... ξέρεις εσυ.............:thumbup::thumbup::thumbup:

White Diamond
20-04-2010, 20:00
Κι αλλος πελατης εεεεεεε?:p

Γιάννης
20-04-2010, 22:53
:thumbup:Εύγε Μιχάλη συγχαρητήρια,πάντα τέτοια,εκπροσώπησες άξια την χώρα.

gruby125
20-04-2010, 23:00
Μεγαλο μπραβο Μιχαλι κιε απο μενα36_1_75.Απο στιγμι που γνορισα καλα πιγι τον δισκον ΣΟΥ ,ιμουνα σιγυοροσ ποσ ,τα πιασισ καπιο καλο τεσι στο διαγονιζμο,Εσι ομοσ εκανεσ ακομα πιο, πιο, πιο, πολι που περιμενα.Κιε παρα λιγο.... τα ισουνα-"........... "-Τα το πιασισ αλι φορα , ιμε σιγουροσ !.Χερο ποσ τα το κανισ ,επιδι εχισ πολι υοπομονι"!!!!!!!!!!",κιε ..... .

Diskus Fan
21-04-2010, 19:19
1. Μιχαλη παντα τετοια.36_1_75
2. Απο το #12205 μεχρι το #12220 .... ετσι για να θυμηθουμε πως ειναι οι "πραγματικοι" δισκοι (αφηνω απ'εξω τους Heckel απο το #12195).;)

Τζον
21-04-2010, 19:48
Πολλα μπραβω απο Λαρισα!!!!!!!!

yiapas
21-04-2010, 21:48
Πολλα μπραβω απο Λαρισα!!!!!!!!
μμμμμ....Λάρισα?
πολλοί καλοί και γνωστοί δισκάδες απο Λάρισα και πολύ φίλοι wel-come

LOYHS
25-04-2010, 23:44
Μπραβο Μιχαλη.Παντος ειναι αξειο λογου το γιατι εχουμε μινει τοσο πισω στο να οργανοθει στην Ελλαδα εστω μια φορα ενας ψευτοδιαγωνισμος?????

Yiannis59
25-04-2010, 23:54
Μπραβο Μιχαλη.Παντος ειναι αξειο λογου το γιατι εχουμε μινει τοσο πισω στο να οργανοθει στην Ελλαδα εστω μια φορα ενας ψευτοδιαγωνισμος?????

Θα πω την κακια μου Λουι αλλα ειναι και η πικρή αλήθεια,
Γιατι ολοι εχουμε όνειρα ολοι τα θελουμε αλλα οταν ερχεται η ωρα, τρωγόμαστε σαν τα σκυλια γιατι εσυ και οχι εγω και κοιτάμε να βγάλουμε τα ματια ο ενας του αλλου και ακομα οταν πρέπει να δώσουμε (δουλειά και χρήμα) σφυρίζουμε αδιάφορα :sos-help::sos-help:

Αθάνατοι ΕΛΛΗΝΕΣ

ΥΓ. Δεν το λεω για εσενα αυτο απλα ηθελα να το βγαλω απο μεσα μου και βρήκα την ευκαιρια γιατι κουράστηκα να κυνηγώ ανεμόμυλους να απλωνω το χερι και να μου το δαγκωνουν

White Diamond
25-04-2010, 23:55
Αυτο εχει ειπωθει παλαιοτερα. (http://http://www.greekdiscus.com/test2000/showthread.php?p=59424#post59424)
Το θεμα ειναι αυτο που λεει ο ?9.
Βαλε δυο Ελληνες να κανεις τρια κοματα.
Καντε προπονηση παντως θα βρεθει η λυση.;)

Discus.gr
26-04-2010, 11:52
Ένας διαγωνισμός για να γίνει θέλει άτομα να βοηθήσουν να πιστέψουν σε αυτό και όλα μπορούν να γίνουν. Βλέπω πολλά παιδιά που τους αρέσει αυτή η ιδέα. Όλες οι χώρες κάτι κάνουν άρα θεωρώ ότι μπορούμε και εμείς. Άμα συνεργαστούμε μπορούμε να κάνουμε κάτι όμορφο. :thumbup:

White Diamond
26-04-2010, 12:04
Πες τις σκεψεις σου Μιχαλη για το τι ακριβως
χρειαζεται και βλεπουμε.;)

Γιώργος Κ
26-04-2010, 12:05
Ένας διαγωνισμός για να γίνει θέλει άτομα να βοηθήσουν να πιστέψουν σε αυτό και όλα μπορούν να γίνουν. Βλέπω πολλά παιδιά που τους αρέσει αυτή η ιδέα. Όλες οι χώρες κάτι κάνουν άρα θεωρώ ότι μπορούμε και εμείς. Άμα συνεργαστούμε μπορούμε να κάνουμε κάτι όμορφο. :thumbup:
Χαιρομαι που δεν εχεις απογοητευτει ως τωρα! Σαν Ελληνες μπορουμε να κανουμε θαυματα με συνεργασια! Οι πιο πολλοι εχουν και το φιλοτιμο και την ορεξη ...
Το θεμα ειναι να ξεπεραστουν γκρινιες και κακιες και πιστεψε με θα ειναι πολλες! Προς το παρων δε μπορω να εχω χρηματικη συμβολη σε κατι αλλα ειμαι προθυμος να βοηθησω οπου μπορω! :thumbup:

Discus.gr
26-04-2010, 12:11
Θα μπορούσα να γράψω σελίδες , αλλά πρώτα από όλα θέλει μερικά άτομα που θα πουν ότι θα βοηθήσουν. Από εκεί και πέρα νομίζω ότι θα κάνουμε κάτι πολύ καλό.
Αν σταματήσουμε να τρωγόμαστε θα κάνουμε κάτι καλό αυτό είναι πάνω από όλα. Όλοι μαζί για κάτι κοινό. Για μένα δεν έχει τόση σημασία για το τι ψάρια θα κατεβάσουμε , πρέπει να γίνει μια αρχή επιτέλους και σιγά σιγά θα βελτιωθούμε. Να γίνει θεσμός κάθε 2 χρόνια ένα 2ημερο γιορτής για εμάς και τους Δίσκους που τόσο αγαπάμε. Αυτό είναι όλο....ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΔΙΣΚΟΥΣ ΠΟΥ ΑΓΑΠΑΜΕ.
:thumbup:

White Diamond
26-04-2010, 12:22
Μια επεξηγηση στη βοηθεια?
Αν ειναι τρεξιμο θα βοηθησουν οι περισσοτεροι.
Αν ειναι οικονομικη θα πρεπει να υπαρχει ενας προυπολογισμος
και να βρεθουν σπονσορες. (Καταστηματα κλπ)
Ξερουμε κατι στο περιπου?

Tolis
26-04-2010, 12:46
Μιας και δεν μιλαω για δισκους, να μιλησω εδω να μην ειμαι και στη μουγγα, και να πω καποιες (αρχικα σκορπιες) σκεψεις ...

Θα πρεπει να δουμε πρωτον τι "χρειαζεται" για εναν τετοιο διαγωνισμο, και δευτερον (και κυριοτερον) αν αξιζει τον κοπο, απο αποψη απηχησης και προσελευσης.

Χρειαζονται κατ αρχας ανθρωποι με πειρα απο τετοιες εκδηλωσεις - ανθρωποι που εχουν παραστει σε συνεδρια και διαγωνισμους εξω - μουρχονται στο μυαλο ο πρυτανης και o discus.gr και άλλα παιδια που δεν θυμαμαι που επισκεφτηκαν διαγωνισμους στην Ιταλια και Γερμανια, εγω εχω παραστει πολλες φορες σε συνεδρια (με πολλα ενυδρεια) στο Βελγιο και στην Γαλλια - ακομα και παιδια του Συλλογου που εστησαν δυο φορες την εκθεση στην θεσνικη - ολων αυτων η εμπειρια ειναι πολυτιμη γιατι το στησιμο και η συντηρηση πολλων ενυδρειων για οσες μερες θα κρατησει η εκδηλωση δεν ειναι ευκολη δουλια. Χρειαζεται χωρος (οχι τοσο ευκολο οταν προκειται για πολυημερη εκδηλωση), και ενδεχομενως συνενοησεις με καποια ξενοδοχεια (για τους επισκεπτες εκτος Αθηνων και εξωτερικου) και με καποια κοντινα εστιατορια ή κεητερινγκ. Χορηγοι για τα ενυδρεια και τον εξοπλισμο.

Το θεμα της απηχησης και της προσελευσης ειναι το σημαντικοτερο, και τεινω να συμφωνησω με τον boss λογω προηγουμενων εμπειριων (σεμιναρια με ξενους ομιλητες, τα ξερουμε ολοι). Απ την αλλη, εχω ξαναπει, οτι η κοινοτητα του greekdiscus εχει βαλει τα γιαλια σε ολους μας σε θεματα μαζικων προσελευσεων και "συντροφικοτητας" και αυτο ειναι πολυ αισιοδοξο. Κατα τη γνωμη μου αν γινοταν ενα τετοιο εγχειρημα στην Ελλάδα, θα επρεπε να κυτταξουμε ψηλα, και να γινει διεθνης ο διαγωνισμος (σε συννενοηση του Συλλογου με αλλους Συλλογους και εκτροφεις), με κριτες διεθνεις (μπλεχερ, ταν, στεντκερ κλπ). Πιστευω (κυριως λογω της ικανοτητας των παιδιων του greekdiscus) οτι ειναι εφικτο (αν παρει το πραγμα τον χρονο του).

Discus.gr
26-04-2010, 13:42
Είχα κάνει ένα πλάνο το 2008. Έχω πάρει πληροφορίες για οργανωτικά θέματα και χρήματα και από τον F. Denitto, J. Tan και εδώ και καιρό μιλάω με άλλους 5 κριτές . Όλα αυτά μπορούμε να τα πούμε από κοντά. Το ότι θέλει λεφτά αυτό είναι το μόνο σίγουρο. Χωρίς λεφτά και άτομα να βοηθήσουν δεν μπορεί να γίνει κάτι. Τα λεφτά μπορούν να έρθουν με πολλούς τρόπους. Έχουμε τόσα φόρουμ τόσα άτομα που ασχολούνται και ένα Σύλλογο. Μπορούμε να δώσουμε πολλές διαστάσεις σε ένα Διαγωνισμό με τη βοήθεια και συνεργασία όλων .Βλέπω ότι υπάρχουν διαφωνίες είναι καιρός να δούμε και να βάλουμε μπροστά ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΓΑΠΑΜΕ. Έτσι θα καταφέρουμε πολλά. Τίποτα δεν είναι εύκολο αλλά εάν καθόμαστε με σταυρωμένα τα χέρια δεν θα κάνουμε τίποτα , θα βλέπουμε με νοσταλγία τους ξένους να περνάνε καλά και εμείς εδώ να τρωγόμαστε. Πρώτα πρέπει να γίνει ένας τοπικός Διαγωνισμός και αργότερα σε επικοινωνία με γειτονικούς Συλλόγους Δίσκων να καταφέρουμε να έχουμε και ξένες παρουσίες. Μπορούν να υπάρχουν και άλλες κατηγορίες όπως Διαγωνισμός Φυτεμένων , Μονομάχων , Χρυσόψαρων και άλλων κάτι που είδα στην Μαλαισία και Σιγκαπούρη. Υπάρχουν τόσα άτομα στα φόρουμ άρα υπάρχει δύναμη για κάτι μεγάλο. Το θέμα είναι να καταφέρουμε να τους μαζέψουμε και να τους ενώσουμε . Ο αριθμός ατόμων στα σεμινάρια για μένα είναι απογοητευτικός. Πρέπει να συνεργαστούμε και να ξεσηκώσουμε τους χομπυστες. Ένα τόσο μεγάλο γεγονός που θα γίνει για πρώτη φορά στη χώρα μας ίσως καταφέρει να το πετύχει . :thumbup::thumbup::thumbup:

White Diamond
26-04-2010, 13:54
Ποιο ειναι το κοστος συμμετοχης των διαγωνιζομενων?

Discus.gr
26-04-2010, 14:00
Ξεκινάς με λάθος ερώτησηdoh αλλά θα σου απαντήσω. Για παράδειγμα Γερμανία είναι 50 ευρώ , Μαλαισία 22 ευρώ , Ιταλία 25 ευρώ με περιορισμό 4 ψάρια max και 2 ψάρια max ανά κατηγορία.

Yiannis59
26-04-2010, 14:31
Είχα κάνει ένα πλάνο το 2008. Έχω πάρει πληροφορίες για οργανωτικά θέματα και χρήματα και από τον F. Denitto, J. Tan και εδώ και καιρό μιλάω με άλλους 5 κριτές . Όλα αυτά μπορούμε να τα πούμε από κοντά. Το ότι θέλει λεφτά αυτό είναι το μόνο σίγουρο. Χωρίς λεφτά και άτομα να βοηθήσουν δεν μπορεί να γίνει κάτι. Τα λεφτά μπορούν να έρθουν με πολλούς τρόπους. Έχουμε τόσα φόρουμ τόσα άτομα που ασχολούνται και ένα Σύλλογο. Μπορούμε να δώσουμε πολλές διαστάσεις σε ένα Διαγωνισμό με τη βοήθεια και συνεργασία όλων .Βλέπω ότι υπάρχουν διαφωνίες είναι καιρός να δούμε και να βάλουμε μπροστά ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΓΑΠΑΜΕ. Έτσι θα καταφέρουμε πολλά. Τίποτα δεν είναι εύκολο αλλά εάν καθόμαστε με σταυρωμένα τα χέρια δεν θα κάνουμε τίποτα , θα βλέπουμε με νοσταλγία τους ξένους να περνάνε καλά και εμείς εδώ να τρωγόμαστε. Πρώτα πρέπει να γίνει ένας τοπικός Διαγωνισμός και αργότερα σε επικοινωνία με γειτονικούς Συλλόγους Δίσκων να καταφέρουμε να έχουμε και ξένες παρουσίες. Μπορούν να υπάρχουν και άλλες κατηγορίες όπως Διαγωνισμός Φυτεμένων , Μονομάχων , Χρυσόψαρων και άλλων κάτι που είδα στην Μαλαισία και Σιγκαπούρη. Υπάρχουν τόσα άτομα στα φόρουμ άρα υπάρχει δύναμη για κάτι μεγάλο. Το θέμα είναι να καταφέρουμε να τους μαζέψουμε και να τους ενώσουμε . Ο αριθμός ατόμων στα σεμινάρια για μένα είναι απογοητευτικός. Πρέπει να συνεργαστούμε και να ξεσηκώσουμε τους χομπυστες. Ένα τόσο μεγάλο γεγονός που θα γίνει για πρώτη φορά στη χώρα μας ίσως καταφέρει να το πετύχει . :thumbup::thumbup::thumbup:
Εβαλα χρωματακι και εγω που εισαι Νικο.:d

Ισχυουν αυτα που εγραψα και ποιο πριν,
Τα επαναλαμβανω με αλλα λογια για οποιον δεν καταλαβε,
οταν δεν παμε σε ενα σεμινάριο γιατι το κάνουν αυτοι και οχι εμεις, οταν δεν γραφόμαστε στον (σύλλογο) γιατι δυσαρεστήθηκε ο αδερφος της κουμπαρας που του μίλησε άσχημα πριν 5 χρονια ο Μητσος, οταν το ενα φορουμ προσπαθεί να βγαλει τα ματια του αλλου γιατι ο Γιαπωνέζος που το εχει ειναι ηλίθιος και μας παίρνει κοσμο (λες και ο κοσμος θα δώσει του Γιαπωνέζοι να φάει και δεν τα ακουμπά απο την τζεπη του)
Με μια λεξη παρε δυο Ελληνες να φτιάξεις τρια κομματα
Περιμένετε προκοπή;
καλα ειναι τα όνειρα και εγω εχω πολλά αλλά σας εγγυώμαι οτι,
οτι αρχίζει ωραίο τελειώνει με πόνο που λεει και το τραγούδι.

Απο εμενα ευχαρίστως να συναντηθούμε ολοι οσοι μπορούμε να βοηθήσουμε και να συζητήσουμε,
Αλλα ειμαι βέβαιος οτι μεχρι να βγούμε απο το δωμάτιο συνάντησης οι μισοι θα εχουν κοψει την καλημέρα στους υπόλοιπους μόνο και μόνο γιατι δεν πέρασε το δικό τους.
Και ειναι κατι που με ενοχλεί αφάνταστα να χαλάνε σχέσεις ανθρώπων που ηταν φιλοι και περνούσαν καλα μαζι μονο και μονο γιατι ο ενας ξεκίνησε κατι που πέτυχε και οχι ο αλλος και οι πρώην φιλοι και συνεργάτες να γινονται άσπονδοι εχθροί (και να θάβουν ο ενας τον αλλον οπου σταθουν και οπου βρεθούν)

Υγ. Μια υποθετική ιστορια που μπορει να ειναι και αληθινή η όποια ομοιότητα με πρόσωπα και καταστάσεις είναι τυχαία παρακαλώ να μην την πάρει κανεις προσωπικά

Discus.gr
26-04-2010, 14:53
Κουμπάρε μπορώ να καταλάβω τι θέλεις να πεις , είμαι όμως λίγο ρομαντικός και θα προσπαθήσω μέχρι να δω ότι δεν πάει άλλο. Ελπίζω να βρω και άλλους που γουστάρουν να γίνει κάτι και στην Ελλάδα και να καταφέρω να κάτσουμε όλοι μαζί σε ένα τραπέζι.

Yiannis59
26-04-2010, 14:54
Κουμπάρε μπορώ να καταλάβω τι θέλεις να πεις , είμαι όμως λίγο ρομαντικός και θα προσπαθήσω μέχρι να δω ότι δεν πάει άλλο. Ελπίζω να βρω και άλλους που γουστάρουν να γίνει κάτι και στην Ελλάδα και να καταφέρω να κάτσουμε όλοι μαζί σε ένα τραπέζι.

Δεν διαφωνώ :thumbup::thumbup:

Μονο που πριν να ψαχτουμε ολοι και να αφησουμε εξω τα μαχαίρια rofi

StavrosM
26-04-2010, 15:10
Δεν διαφωνώ :thumbup::thumbup:

Μονο που πριν να ψαχτουμε ολοι και να αφησουμε εξω τα μαχαίρια rofi

:d Σωστος, αλλα δεν ειναι μονο οι μαχαιρες... Το δηλητηριο της γλωσσιτσας πως θα το αφησουμε εξω; :confused: Η γλωσσα ως γνωστο, κοκκαλα δεν εχει και κοκκαλα τσακιζει...

..., είμαι όμως λίγο ρομαντικός και θα προσπαθήσω μέχρι να δω ότι δεν πάει άλλο. Ελπίζω να βρω και άλλους που γουστάρουν να γίνει κάτι και στην Ελλάδα και να καταφέρω να κάτσουμε όλοι μαζί σε ένα τραπέζι.

Μονο απο τετοιους ανθρωπους γινονται ωραια και μεγαλα πραγματα... απο τους αρνητικους, τους εγωιστες, τους κακεντρεχεις και τους καχυποπτους δεν γινεται ΠΟΤΕ τιποτα...

Μακαρι να γινει... το ευχομαι...

Γιώργος Κ
26-04-2010, 15:34
Κουμπάρε μπορώ να καταλάβω τι θέλεις να πεις , είμαι όμως λίγο ρομαντικός και θα προσπαθήσω μέχρι να δω ότι δεν πάει άλλο. Ελπίζω να βρω και άλλους που γουστάρουν να γίνει κάτι και στην Ελλάδα και να καταφέρω να κάτσουμε όλοι μαζί σε ένα τραπέζι. Μαλλον δεν εχεις εμπειρια απο αντιστοιχες προσπαθειες στην Ελλαδα και για αυτο εισαι ρομαντικος! Ο Τολης εχει πολλες εμπειριες απο το παρελθον .. και ειναι πολυ σωστο να ειναι συγκρατημενος ... Σε ενα διαγωνισμο aquascape http://www.aquarist.gr/PSFE/Aquascaping08/aquascaping08.htm οι συμμετοχες ηταν πολυ λιγες (και το μονο που επρεπε να κανει ο αλλος ηταν να στειλει απλα μια φωτογραφια και μια περιγραφη του ενυδρειου του ... ποσο μαλλον να "ζητησουμε" να βαλει ο αλλος προσωπικη εργασια και χρηματα doh!) ...
Ο boss απο την αλλη σαν πιο παλιος τα εχει δει ολα με τα ματια του! Εχει δει ανθρωπους να ειναι φιλοι και στην επομενη μερα να μη μιλιουνται και να μισιουνται χωρις ορια!
Οσο και καλες προθεσεις να εχουν μερικοι ... οι "αντιπαλοι" προσωπικοι και μη ... θα πεσουν επανω και θα γινει ενας τεραστιος καβγας που θα χασει το παιδι τη μανα και η μανα το παιδι! :eek:
Μιλαμε (αν εχω καταλαβει) για συλλογο δισκοφιλων η την υποστηριξη απο τον υπαρχον συλλογο! Να δουμε λιγο το παρελθον και τον πολεμο που εχει γινει ολα αυτα τα χρονια ... θα μου πεις ... δε πειραζει ... καλη καρδια! Μη νομιζεις η μικρη προσελευση θα ειναι εξαιτιας ολων των παραπανω! Τωρα το γιατι ... ειναι κατι που αναρωτιεμαι εδω και πολυ καιρο!
Μπορει αν καποιος το παρει εξ ολοκληρου επανω του και με συνεργασια με τον ΠΣΦΕ θα μπορουσε να το οργανωσει! Αλλα θα πρεπει να εχει γερο στομαχι και να ειναι επικεντρωμενος στον στοχο αλλιως θα χαθει το παιχνιδι στο δρομο!
... το πιο σημαντικο ισως ... στην Ελλαδα δεν εχουμε τοσο καλης ποιοτητας ψαρια ... οι απλοι χομπιστες δεν εχουν να παρουσιασουν κατι τοσο εξαιρετικο που θα συγκινησει τους κριτες!! Η θα στησουμε ενα διαγωνισμο ωστε να κερδισουν οι επαγγελματιες (ζητωντας απο τους εισαγωγεις τους να τους δωσουν καλης ποιοτητας ψαριων!)
Εδω Μιχαλη θα πρεπει να βοηθησεις! Δωσε στο κοσμο grade A σε οσο πιο καλες τιμες μπορεις! Λιγο εσυ λιγο ο αλλος θα ανεβει το επιπεδο μας (οσο αφορα τη ποιοτητα των δισκιων μας!) ;)

Discus.gr
26-04-2010, 15:53
Δεν θα σχολιάσω εδώ τι είχε γίνει παλαιά , που , πως και γιατί. Γνωρίζω πρόσωπα και καταστάσεις. Να σου πω δεν με ενδιαφέρει καθόλου. Μιλάω για μια νέα αρχή με την βοήθεια και συνεργασία όλων. Όσων θέλουν φυσικά να βοηθήσουν ουσιαστικά και να αφήσουν πίσω τους ότι είχε γίνει.

Για την ποιότητα των ψαριών είναι κάτι που αρχικά με αφήνει αδιάφορο. Οι κριτές θα κρίνουν ότι βλέπουν . Δεν θα το κρίνουν με βάση τον Διαγωνισμό της Γερμανίας , Μαλαισιας ή Ιταλίας αλλά με βάση τα Ελληνικά δεδομένα. Χρόνο με το χρόνο ο κάθε ενδιαφερόμενος μπορεί να ανέβει επίπεδο και να κατεβάσει πιο καλά ψάρια.
Αρχικά με ενδιαφέρει απλά να γίνει κάτι μια γιορτή με κριτές από όλο τον κόσμο και με μερικά σεμινάρια . Το επίπεδο θέλει χρόνο και υπομονή για να ανέβει. Αρκεί να γίνει το πρωτο βήμα. Βήμα βήμα θα γίνουν όλα. Δεν θα κατακτήσουμε τον κόσμο ούτε θα διοργανώσουμε τον μεγαλύτερο ποιοτικά Διαγωνισμό στην Ευρώπη. Τα μεγέθη είναι διαφορετικά εκεί , όπως και η ποιότητα των Δίσκων και η φιλοσοφία των Δισκαδων.

Όλα πρέπει να γίνουν σιγά σιγά με υπομονή καλή οργάνωση και συνεργασία.

Φίλε μου το ΓΙΑΤΙ να υπάρχει αυτή η έχθρα για ένα χόμπι δεν μπορώ να το καταλάβω ούτε εγώ........

ChristosP
26-04-2010, 17:07
Εγώ Μιχάλη μαζί σου γιατί να υπάρχει έχθρα και αντιπαραθεση για ένα χόμπι :thumbup:

Αλλά ξέρεις πολύ καλά ότι ο κάθε ένας προσπαθεί να βγάλει το μάτι του άλλου και σου μιλάει κάποιος που θεωρήται αρκέτα διπλωματης και μιλαει με όλους και για όλα χωρίς κανένα πρόβλημα ( και όχι μόνο πίσω από πληκτρολόγια, ότι είναι να πω θα το πω στα μούτρα του άλλου , το ξέρεις ότι δεν κρύβομαι )

Πάμε λοιπόν να σου πω την γνώμη μου πως το βλέπω εντελώς προσωπικά.

Σύλλογο έχουμε που μπορεί να μας υποστηρίξει θέλουμε λοιπόν καμιά 50αρια εθελοντές και για εργασία και για οικονομική βοήθεια ( αν περίμενα από τα καταστήματα του χώρου άσε δεν θα πάρω το είδα στο Στενκερ εκτός από το water inn οι άλλοι μας γράψανε )

Πρέπει να μαζευτούμε τα φορουμς όλα μαζί και μιλάω GD,GAB ,AZ και σύλλογος σε μια κουβέντα ανοιχτή και να συμφωνήσουμε κάποια πράγματα για τον διαγωνισμό . Αναλαμβάνω να παίξω τον ρόλο του συντονιστή της κουβέντας ;):d

το θέμα είναι να μπορέσουμε να συνεργαστούμε και να μην αρχίσουμε όχι να μην συναντηθούμε στον σύλλογο γιατί έχουμε πρόβλημα με αυτόν να μην πάμε σε συνάντηση του ΑΖ γιατί δεν γουστάρω τα μούτρα του Husky ( εγώ τα γουστάρω :d) , κτλ κτλ κτλ .

ΥΓ:Αν θέλουμε σύλλογο δισκάδων να δούμε αν μπορούμε να κάνουμε παράρτημα για δίσκους κάτω από τον ΠΣΦΕ και αν είμαστε μάγκες να πάρουμε και την προεδρία ( viva la revolution :d)

ΥΓ : Μιχάλη εσύ ειδικά πρέπει να έχεις μεγάλο στομάχι γιατί έχεις να ακούσεις τα ποιο πολλά γιατί οι περισσότεροι δεν θα πιστέψουν τις καλές σου προθέσεις μια και έχεις μαγαζί ;)

kofinas
26-04-2010, 17:19
Εγώ Μιχάλη μαζί σου γιατί να υπάρχει έχθρα και αντιπαραθεση για ένα χόμπι :thumbup:

Αλλά ξέρεις πολύ καλά ότι ο κάθε ένας προσπαθεί να βγάλει το μάτι του άλλου και σου μιλάει κάποιος που θεωρήται αρκέτα διπλωματης και μιλαει με όλους και για όλα χωρίς κανένα πρόβλημα ( και όχι μόνο πίσω από πληκτρολόγια, ότι είναι να πω θα το πω στα μούτρα του άλλου , το ξέρεις ότι δεν κρύβομαι )

Πάμε λοιπόν να σου πω την γνώμη μου πως το βλέπω εντελώς προσωπικά.

Σύλλογο έχουμε που μπορεί να μας υποστηρίξει θέλουμε λοιπόν καμιά 50αρια εθελοντές και για εργασία και για οικονομική βοήθεια ( αν περίμενα από τα καταστήματα του χώρου άσε δεν θα πάρω το είδα στο Στενκερ εκτός από το water inn οι άλλοι μας γράψανε )

Πρέπει να μαζευτούμε τα φορουμς όλα μαζί και μιλάω GD,GAB ,AZ και σύλλογος σε μια κουβέντα ανοιχτή και να συμφωνήσουμε κάποια πράγματα για τον διαγωνισμό . Αναλαμβάνω να παίξω τον ρόλο του συντονιστή της κουβέντας ;):d

το θέμα είναι να μπορέσουμε να συνεργαστούμε και να μην αρχίσουμε όχι να μην συναντηθούμε στον σύλλογο γιατί έχουμε πρόβλημα με αυτόν να μην πάμε σε συνάντηση του ΑΖ γιατί δεν γουστάρω τα μούτρα του Husky ( εγώ τα γουστάρω :d) , κτλ κτλ κτλ .

ΥΓ:Αν θέλουμε σύλλογο δισκάδων να δούμε αν μπορούμε να κάνουμε παράρτημα για δίσκους κάτω από τον ΠΣΦΕ και αν είμαστε μάγκες να πάρουμε και την προεδρία ( viva la revolution :d)

ΥΓ : Μιχάλη εσύ ειδικά πρέπει να έχεις μεγάλο στομάχι γιατί έχεις να ακούσεις τα ποιο πολλά γιατί οι περισσότεροι δεν θα πιστέψουν τις καλές σου προθέσεις μια και έχεις μαγαζί ;)

Μπορείτε σας παρακαλώ να μου δηλώσετε ποιοι από εσάς είσαστε γραμμένοι στον ΠΣΦΕ? (να έχετε πληρώσει ενοώ)
Για να μετρηθούμε παρακαλώ!!!!!!!!!!!!!!

red rubin
26-04-2010, 17:29
Δεν θα σχολιάσω εδώ τι είχε γίνει παλαιά , που , πως και γιατί. Γνωρίζω πρόσωπα και καταστάσεις. Να σου πω δεν με ενδιαφέρει καθόλου. Μιλάω για μια νέα αρχή με την βοήθεια και συνεργασία όλων. Όσων θέλουν φυσικά να βοηθήσουν ουσιαστικά και να αφήσουν πίσω τους ότι είχε γίνει.

Για την ποιότητα των ψαριών είναι κάτι που αρχικά με αφήνει αδιάφορο. Οι κριτές θα κρίνουν ότι βλέπουν . Δεν θα το κρίνουν με βάση τον Διαγωνισμό της Γερμανίας , Μαλαισιας ή Ιταλίας αλλά με βάση τα Ελληνικά δεδομένα. Χρόνο με το χρόνο ο κάθε ενδιαφερόμενος μπορεί να ανέβει επίπεδο και να κατεβάσει πιο καλά ψάρια.
Αρχικά με ενδιαφέρει απλά να γίνει κάτι μια γιορτή με κριτές από όλο τον κόσμο και με μερικά σεμινάρια . Το επίπεδο θέλει χρόνο και υπομονή για να ανέβει. Αρκεί να γίνει το πρωτο βήμα. Βήμα βήμα θα γίνουν όλα. Δεν θα κατακτήσουμε τον κόσμο ούτε θα διοργανώσουμε τον μεγαλύτερο ποιοτικά Διαγωνισμό στην Ευρώπη. Τα μεγέθη είναι διαφορετικά εκεί , όπως και η ποιότητα των Δίσκων και η φιλοσοφία των Δισκαδων.

Όλα πρέπει να γίνουν σιγά σιγά με υπομονή καλή οργάνωση και συνεργασία.

Φίλε μου το ΓΙΑΤΙ να υπάρχει αυτή η έχθρα για ένα χόμπι δεν μπορώ να το καταλάβω ούτε εγώ........

Μιχαλακη αφου θελεις να διοργανωθει εκθεση στην Ελλαδα με Δισκους τοτε θα ληφθει η πρωτοβουλια μονο απο δισκαδες. Τα ατομα που ασχολουνται, εχουν εμπειριες απο εκθεσεις και διαγωνισμους τα ξερεις και τα ξερετε!!!
Αν γινει προσπαθεια μαζικα δεν θα βγει δυστυχως ποτε ακρη. Γιατι πολυ απλα θα ερθουν καποιοι και θα πουν: Στην εκθεση με τους Δισκους γιατι να μην φερουμε και κιχλιδες Αφρικης??
Αλλοι: Να φερουμε γατοψαρα και πλεκοστομους!!! Τοτε δεν θα γινει διαγωνισμος-εκθεση αλλα οι Μικρες αγγελιες ολων των φορουμ της Ελλαδας.
Οτι βοηθεια χρειαστει σε υλικα οι υπευθυνοι του GD ξερουν οτι μπορω να βοηθησω προσωπικα.
Μακαρι να γινει κατι αλλα μαλλον μολο στα λογια θα μεινει παλι αυτη η πολυ καλη σκεψη.

ChristosP
26-04-2010, 17:31
Σε αυτό κόλλησες γιατρέ μου doh

Δεν έχει καμία δουλειά απλά θέλω να τονίσω ότι πρέπει να γυρίσουμε όλοι όπως είμασταν παλιά και ότι μόνο ένα τέτοιο γεγονός με καλή θέληση για συμμετοχή από όλα τα μέρη θα μας φέρει ποιο κοντά ;)

Εγώ πάντως είμαι και στον σύλλογο και στο gab και στο aquazone και στο GD
και έχω φίλους όλους τους admin και του ποιο πολοούς mod , συντονιστές από όλα τα φορουμς

ΥΓ να είχα πληρώσει μόνο την συνδρομή ........:d:d:d:d:d

kofinas
26-04-2010, 17:49
Δεν νομίζω Χρήστο ότι κολάω σε αυτό αλλά και αυτό είναι ένα δείγμα συνέπειας και υπευθυνότητας.
Για να δω αν ξεκινήσουμε κάτι, πόσοι θα είμαστε τουλάχιστον στην αρχή ώστε να υπολογίσουμε και τις παράπλευρες απώλειες στο μέλλον για τις οποίες μιλούν μερικοί.
Εσύ από ότι κατάλαβα είσαι θετικός σε μια τέτοια κίνηση. Έχεις αναρρωτηθεί πως θα το δουν τα υπόλοιπα forum? Θα υπάρξουν όροι από εσένα(μην παρανοήσεις αυτά που γράφω) ή από άλλους adm ή μέλη των άλλων forums? Για παράδειγμα θα δεχτεί ο ΠΣΦΕ ως θυγατρικό ένα σύλλογο δισκόφιλων ή θα τον δει ανταγωνιστικά?
Για βολιδοσκόπησε τα πράγματα και πες μας.
Και όλα αυτά πάντα τουλάχιστο από εμένα με καλή διάθεση.

Συμφωνώ με τον rubin (για τον διαγωνισμό) για την πρωτοβουλία μόνο από δισκάδες.
Εγώ πάντως πιστεύω ότι πριν από διαγωνισμούς έχουμε δρόμο ακόμη μπροστά μας.
Και μη ξεχνάτε και την επερχόμενη οικονομική κρίση.:d

ChristosP
26-04-2010, 17:52
Γιατρέ μου πάλι κολάς στο θέμα του συλλόγου αλλά δεν είναι εκεί το θέμα είναι η συνεργασία .

Υγ :Δεν ξέρω ρε φίλε μου αν γίνεται απλά έτσι το λέω σαν ιδέα αλλά έστω και αν γινόνταν εσύ πιστευεις ότι θα γραφόντουσαν πολλοί δισκάδες . Εγώ προσωπικά δεν το πιστεύω

Discus.gr
26-04-2010, 17:54
Άντε να σε δω 2Λ ... ελπίζω να συντονίζεις καλύτερα από ότι μεταφράζεις χαχαχα (πλάκα κάνω ρε...)

Είμαι μέσα να βρεθούμε όλοι μαζί να τα πούμε. Σύλλογος υπάρχει και έχει πρόεδρο. Σύλλογος Δισκαδων κάτι εξειδικευμένο δηλαδή είναι μια άλλη υπόθεση. Δεν νομίζω ότι πρέπει να κάνουμε ούτε επανάσταση ούτε να πάρουμε την προεδρία ούτε τίποτε.
Δεν είναι θέμα καρέκλας αλλά θέμα ουσίας και η ουσία είναι να κάνουμε και εμείς επιτέλους ένα βήμα μπροστά. Όλοι μαζί να συνεργαστούμε για να πετύχουμε ένα καλό αποτέλεσμα.

Τώρα για το τι θα πούνε κάποιοι για μένα και τις προθέσεις μου και αυτό είναι μια άλλη ιστορία. Γιατί τώρα δεν λένε διάφορα ; Όσοι με έχουν γνωρίσει από κοντά μπορούν να καταλάβουν τις προθέσεις μου. Όσοι είναι κακοπροαίρετοι δεν θα τις καταλάβουν ποτέ. Να σου πω την αλήθεια δεν με ενδιαφέρει τι θα πουν. Εγώ έχω την τύχη να κάνω ταξίδια στο εξωτερικό σε διάφορες εκθέσεις για Δίσκους , έχω την τύχη να έχω γνωριμία με εκτροφεις και κριτές και μου τη σπάει όταν με ρωτάνε εσείς στην Ελλάδα τι κάνετε...... τι να τους πω ότι δεν μπορούμε να τα βρούμε ;

Γιώργο κοίτα να δεις στην Μαλαισία και Σιγκαπούρη για παράδειγμα είχε και διαγωνισμό φυτεμένων , μονομάχων , χρυσόψαρων , γατόψαρων και άλλων. Προσωπικά δεν τα γνωρίζω όλα αυτά παρά μόνο το κομμάτι των Δίσκων. Δεν θα είχα κανένα πρόβλημα να μπούνε και άλλες κατηγορίες μέσα. Θα ήταν ακόμα πιο καλό το αποτέλεσμα εάν φυσικά βοηθήσουν όλοι.

kofinas
26-04-2010, 18:05
Σου ξαναγράφω δεν κολάω στο θέμα του συλόγου αλλά δεν μπορούμε να λειτουργούμε όπως το forum όπου αν δεν ξανανοίξω την ιστοσελίδα πατώντας ένα κουμπί εξαφανίσθηκα.
Έτσι δεν έχω καμία ευθύνη και καμία αρμοδιότητα και στο κάτω κάτω δεν με αναγνωρίζει κανένας. Γενικά είμαστε μια ωραία ατμόσφαιρα όπου όποιος θέλει έρχεται και όποιος θέλει φεύγει την ίδια ημέρα. Για παράδειγμα αύριο ο 59 κλείνει τον διακόπτη του GD και όλα έσβησαν(και μην μου πεις ότι θα συναντηθούμε σε άλλο forum).
Είναι διαφορετικό να υπάρχει ένας ισχυρός πυρήνας ατόμων και καθένας να ξέρει τις δυνατότητές του τα όριά του. Άλλωστε ο καθένας θα συμβάλλει με ότι μπορεί. Εγώ πάντως έτσι στο φλου και ανοργάνωτα πιστεύω θα αποτύχουμε ακόμα και στα στοιχειώδη.
Ας αρπάξουμε την ευκαιρεία που μας έδωσε ο 59 (να συναντηθούμε σε ένα forum από όλη την Ελλάδα) για να δούμε τι μπορούμε να κάνουμε.

Πάντως αν το θεωρείς εφικτό κάνε τις επαφές σου και ενημέρωσέ μας.

red rubin
26-04-2010, 18:05
Γιώργο κοίτα να δεις στην Μαλαισία και Σιγκαπούρη για παράδειγμα είχε και διαγωνισμό φυτεμένων , μονομάχων , χρυσόψαρων , γατόψαρων και άλλων. Προσωπικά δεν τα γνωρίζω όλα αυτά παρά μόνο το κομμάτι των Δίσκων. Δεν θα είχα κανένα πρόβλημα να μπούνε και άλλες κατηγορίες μέσα. Θα ήταν ακόμα πιο καλό το αποτέλεσμα εάν φυσικά βοηθήσουν όλοι.

Μιλας για Μαλαισια. Δε λεω και στο Duis ειχε μονομαχους αλλα το κυριως θεμα ηταν, ειναι και θα ειναι οι Δισκοι. Εστω ρε γαμωτο ας δημιουργηθει ενας διαγωνισμος σαν της Τσεχιας τουλαχιστον για πρωτη φορα. Ρωτηστε βεβαια και τις εταιριες( εννοω τις δηθεν αντιπροσωπιες που υπαρχουν στην Ελλαδα). Δεχονται να βαλουν εστω 1 μικρο σταντ??
Μπορει Τσεχια να μην ξαναπαω αλλα για Ελλαδα μακαρι να γινει κατι παρομοιο.

Perazzi
26-04-2010, 18:06
Ότι και να γίνει πάντα θα είμαι διπλά σας για βοήθεια , το όνειρο ας να γίνει αλήθεια στο τέλος . :thumbup::thumbup:

ChristosP
26-04-2010, 18:44
Πάντως αν το θεωρείς εφικτό κάνε τις επαφές σου και ενημέρωσέ μας.

Εγώ θα την κάνω την ερώτησει και θα ποστάρω .

Γιατρέ εσύ είσουν ποτέ μέλος του συλλόγου ? Ξέρεις για το έργο του και τις προσπαθειες του ? Ρωτάω για να σε μάθω καλοπροαίρετα πάντα και να δω τι διαφορετικό περιμένεις από έναν σύλλογο δισκάδων ;)

kofinas
26-04-2010, 19:11
Όταν γράφτηκα πρώτη το 2007 ή 2008(δεν θυμάμαι καλά) έκανα και εγγραφή και περίμενα να μου στείλουν το περιοδικό όπως επικοινώνησα και μαζί τους. Το περιοδικό δεν ήρθε ποτέ. Μετά παρήγγειλα ένα βιβλίο το οποίο πλήρωσα και αυτό ενώ με ενημέρωσαν ότι ήρθε δεν το παρέλαβα ποτέ αν και σε αυτό φέρω και εγώ ευθύνη. Ποτέ όμως δεν έκανα παράπονο σε κανένα. Λόγω απόστασης και συνθηκών δεν πήγα ούτε μια φορά στον Κορυδαλλό στα γραφεία του συλλόγου. Να πω την αλήθεια από τον Δεκέμβριο του 2007 που είδα το GreekD δεν μπήκα παρά ελάχιστες φορές στο GAB. Και στο ΑΖ γράφτηκα τυχαία πριν από μερικές ημέρες επειδή θέλησα να απαντήσω σε κάποιον(μπορείς να το επιβεβαιώσεις εύκολα άλλωστε).
Αυτά εν τάχει.
Δημήτρης

ChristosP
26-04-2010, 19:20
κακώς που δεν έκανες παραπονο ;)

Τι βιβλιο ήταν να το ψαξω :thumbup: και να ρωτησω και για τα περιοδικά

ώρε !rifle! που εχω να ρίξω:d

kofinas
26-04-2010, 19:58

Γιατρέ εσύ είσουν ποτέ μέλος του συλλόγου ? Ξέρεις για το έργο του και τις προσπαθειες του ? Ρωτάω για να σε μάθω καλοπροαίρετα πάντα και να δω τι διαφορετικό περιμένεις από έναν σύλλογο δισκάδων ;)

Μόνο καλοπροαίρετα όσον αφορά τον ευατό μου. Και οι σκέψεις μου είναι για το σύνολο των δισκάδων μην θέλοντας να ανταγωνιστώ άλλα forum αφού το GD (λόγω δίσκων) νομίζω είναι και το μόνο που με ενδιαφέρει(χωρίς να θέλω να υποτιμήσω τα υπόλοιπα).
Το μεγάλο μειονέκτημα που έχω είναι ότι μένω μακριά και τα μισά ΣΚ δουλεύω. Αυτός είναι και ο λόγος που θέλω (αφού από μόνος προσφέρθηκες πριν λέγοντας συγκεκριμένα Αναλαμβάνω να παίξω τον ρόλο του συντονιστή της κουβέντας ) να βολιδοσκοπήσεις την υπάρχουσα διάθεση των άλλων Forum.

ChristosP
26-04-2010, 20:02
ΟΚ ότι λέω το κάνω ;)

stamos
26-04-2010, 20:12
Καλησπερα και εγω προσωπικα συμφωνω με τη δημιουργια ενος συλλογου απο Δισκαδες για τους Δισκαδες και την διοργανωση Διαγωνισμων με γνωμονα αυτο που αγαπαμε ολοι εδω μεσα τον Δισκο .Κατι τετοιο δεν νομιζω οτι θα δρασει ανταγωνιστικα στον συλλογο αφου κανενασς μας σιγουρα δεν θελει κατι τετοιο.Εχω υπαρξει για χρονια μελος συλλογων σε αλλο αντικειμενο (ωδικα καναρινια ) και πιστευω οτι με 50 ,60 μελη (ταμειακος ενταξει) μπορουμε ανετα να διωργανοσουμε καθε 2 χρονια μια εκθεση πανω στο αντικειμενο μας .Το μονο που εχουμε να κανουμε ειναι μια συναντηση για να συζητησουμε απο κοντα τις προυποθεσεις,Ας παμε επιτελους ενα βημα ποιο περα.

kofinas
26-04-2010, 20:28
Καλησπερα και εγω προσωπικα συμφωνω με τη δημιουργια ενος συλλογου απο Δισκαδες για τους Δισκαδες και την διοργανωση Διαγωνισμων με γνωμονα αυτο που αγαπαμε ολοι εδω μεσα τον Δισκο .Κατι τετοιο δεν νομιζω οτι θα δρασει ανταγωνιστικα στον συλλογο αφου κανενασς μας σιγουρα δεν θελει κατι τετοιο.Εχω υπαρξει για χρονια μελος συλλογων σε αλλο αντικειμενο (ωδικα καναρινια ) και πιστευω οτι με 50 ,60 μελη (ταμειακος ενταξει) μπορουμε ανετα να διωργανοσουμε καθε 2 χρονια μια εκθεση πανω στο αντικειμενο μας .Το μονο που εχουμε να κανουμε ειναι μια συναντηση για να συζητησουμε απο κοντα τις προυποθεσεις,Ας παμε επιτελους ενα βημα ποιο περα.

Εγώ πιστεύω ότι θα είμαστε περισσότεροι αλλά ας αφήσουμε να δράσει ο Χρήστος πρώτα και μετά συνεχίζουμε για να μην παρανοήσουμε και παραξεγηθούμε.

Piannino
26-04-2010, 20:48
Παιδιά εγώ είμαι σίγουρα μέσα, πιστεύω πως θα είναι κάτι ξεχωριστό και θα μας δώσει την ευκαιρία να επειδήξουμε τα καμάρια μας! Σίγουρα θα είναι διασκεδαστικό , θα μας ανεβάσει επίπεδο καθώς θα μοιραζόμαστε απόψεις και θα συνεργαζόμαστε προκειμένου να έχουμε υψηλού επιπέδου ψάρια. Θα είναι κάτι διασκεδαστικό και όντως μια γιορτή, προσωπικά βλέπω πως το greekdiscus.gr είναι η μόνη "σωστή" online κοινωνία δίσκων, αν δεν το κάνουμε εδώ τότε ποιός θα το κάνει? Michael count me in!

ChristosP
26-04-2010, 20:59
άλλο το φορουμ άλλο ένας σύλλογος και πιστευω ότι δεν πρέπει να μπερδευουμε τα πράγματα το φορουμ είναι φορουμ και όποιος θέλει μπορεί να κάνει όσους συλλόγους θέλει .

Πιστευω ότι το φόρουμ δεν είναι και πολύ ηθικό να βάλουν , βάλουμε κάποιοι σαν όχημα για δημιουργία συλλόγου και να μην ξεχνάμε όλοι μας ότι έχει ιδιοκτήτη και να προσπαθούμε να το συνδιάσουμε με κάποιον πιθανόν σύλλογο με το GD πρέπει να ρωτηθεί και αν θέλει ;)

Το θεωρώ λάθος προσωπικά έτσι όπως πάει να γίνει και να δουλέψει το φορουμ σαν όχημα ΙΜΟ

Εγώ πιστεύω ότι θα είμαστε περισσότεροι αλλά ας αφήσουμε να δράσει ο Χρήστος πρώτα και μετά συνεχίζουμε για να μην παρανοήσουμε και παραξεγηθούμε.

γιατρέ μου ο καθένας σε αυτήν την ζωή κάνει ότι θέλει και δεν θέλω να έχω στους ώμους μου καμία απάντηση του συλλόγου για το αν μπορεί κάποιος ή όχι να κάνει κάτι .

Προσωπικά αυτό που θα ρωτήσω αν μπορεί να γίνει κάτω από τον ΠΣΦΕ κάποιο κλιμάκιο ή κατι τέτοιο (βρείτε όνομα ) που να αφορά μόνο τους δίσκους και πως θα μπορούσε να ΄λειτουργήσει ένα τέτοιο σχήμα ΄.

Μέχρι εκεί....

και κάτι άλλο με 50 -60 άτομα ακόμα και 100 δεν παμε πουθενά ειδικά οικονομικά ;) .

yiapas
26-04-2010, 21:14
Πρέπει να μαζευτούμε τα φορουμς όλα μαζί και μιλάω GD,GAB ,AZ και σύλλογος σε μια κουβέντα ανοιχτή και να συμφωνήσουμε κάποια πράγματα για τον διαγωνισμό . Αναλαμβάνω να παίξω τον ρόλο του συντονιστή της κουβέντας
να φοράς κράνος και αλεξίσφαιρο...
δυστυχώς Χρήστο αν δεν αφήσουμε έξω την νοοτροπία των φόρουμ δεν κάνουμε τίποτα,
δεν χρειαζόμαστε ούτε φόρουμ ούτε συλλόγους (με την έννοια που τα ξέρουμε ως τώρα)
θέλουμε μία "παρέα" σε οποιαδήποτε νομική μορφή για να μπορεί να κάνει κάτι τετοιο που είναι καλό για την τρέλα μας(και ας είναι ένα μικρό παζάρι στην αρχή...άλλωστε δεν μπορούμε να διοργανώσουμε κατι άψογο με την 1η προσπάθεια)

μην ξεχνάς οτι πλέον όποιους και να γνωρίζεις , όσους mods και admins γνωρίζεις έχεις και εσύ και εγώ μιά ταμπέλα (και πολλοί άλλοι) που υποδηλώνει το φόρουμ ή την ιδέα που πιστευεις και είσαι προσκείμενος και ΔΥΣΤΥΧΩΣ όπως διαπίστωσα και εγώ ,λαμβάνεται η άποψη σου και σχολιάζεται (και πολλές φορές απορρίπτεται)βάση αυτης της ταμπέλας και όχι σαν ξεχωριστή προσωπικής ιδέας και άποψης

Οτι βοηθεια χρειαστει σε υλικα οι υπευθυνοι του GD ξερουν οτι μπορω να βοηθησω προσωπικα.
ευτυχώς το ξέρουν και άλλοι εκτός τους υπεύθυνους :d

Δεν είναι θέμα καρέκλας αλλά θέμα ουσίας και η ουσία είναι να κάνουμε και εμείς επιτέλους ένα βήμα μπροστά. Όλοι μαζί να συνεργαστούμε για να πετύχουμε ένα καλό αποτέλεσμα. :thumbup:

Να σου πω την αλήθεια δεν με ενδιαφέρει τι θα πουν. Εγώ έχω την τύχη να κάνω ταξίδια στο εξωτερικό σε διάφορες εκθέσεις για Δίσκους , έχω την τύχη να έχω γνωριμία με εκτροφεις και κριτές και μου τη σπάει όταν με ρωτάνε εσείς στην Ελλάδα τι κάνετε...... τι να τους πω ότι δεν μπορούμε να τα βρούμε ;
:thumbup:γι'αυτό και έχεις άλλη οπτική για το χόμπι μας Μιχάλη που πρέπει όλοι μας να υιοθετήσουμε για να προχωρήσουμε επιτέλους

Κατι τετοιο δεν νομιζω οτι θα δρασει ανταγωνιστικα στον συλλογο αφου κανενασς μας σιγουρα δεν θελει κατι τετοιο..σωστός...ας είμαστε πάντα καλοπροαίρετοι

Yiannis59
26-04-2010, 21:47
άλλο το φορουμ άλλο ένας σύλλογος και πιστευω ότι δεν πρέπει να μπερδευουμε τα πράγματα το φορουμ είναι φορουμ και όποιος θέλει μπορεί να κάνει όσους συλλόγους θέλει .

Πιστευω ότι το φόρουμ δεν είναι και πολύ ηθικό να βάλουν , βάλουμε κάποιοι σαν όχημα για δημιουργία συλλόγου και να μην ξεχνάμε όλοι μας ότι έχει ιδιοκτήτη και να προσπαθούμε να το συνδιάσουμε με κάποιον πιθανόν σύλλογο με το GD πρέπει να ρωτηθεί και αν θέλει ;)

Το θεωρώ λάθος προσωπικά έτσι όπως πάει να γίνει και να δουλέψει το φορουμ σαν όχημα ΙΜΟ

Εδω επειδή μου πέφτει ο πρώτος λόγος δηλώνω οτι,

εγω (και ειναι η πρώτη φορά που βάζω την λέξη εγω) από τότε που δημιούργησα το GD.
θα υποστηρίξω καθε προσπάθεια οπως υποστηρίζω και τον ΠΣΦΕ και αν και εφόσον ιδρυθεί club κάτω απο τον ΠΣΦΕ η ανεξάρτητος σύλλογος θα εχει απο εμένα την ίδια αντιμετώπιση που εχει ο ΠΣΦΕ η όποιος ζητήσει την βοήθεια μου δεν θα αλλάξει τίποτε εδώ όπως δεν αλλάζω και εγώ αλλά

ΠΑΡΑΚΑΛΩ

ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΜΕΤΑΞΥ GD ΚΑΙ ΤΟΥ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΕΙ ΠΛΗΝ ΤΩΝ ΑΝΩΤΕΡΩ ΠΟΥ ΕΙΠΑ.

Και για να ξεκαθαρίσω σε αυτούς που ίσως να έχουν απορίες,
μόνος μου το έστησα (αν και ασχετος με server και HTML κωδικες ξενυχτησα διάβασα και δεν ζητησα βοηθεια απο κανεναν) μόνος μου το πληρώνω δεν τα παίρνω από κανένα και μόνος μου κυνηγώ ανεμόμυλους.

Σέβομαι τα μέλη και τους ανθρώπους που με εμπιστεύτηκαν γράφτηκαν και κρατούν αυτό φόρουμ ζωντανό και θέλω να μείνει ανεξάρτητο, φιλικό προς όλους και όλα τα άλλα φόρουμ και σύλλογο όπως (νομίζω) πως είναι σήμερα, με την προϋπόθεση ότι και οι άλλοι δείχνουν τον ανάλογο σεβασμό.

disc-postman
26-04-2010, 22:10
Εγω πιστευω οτι αυτη η προσπαθεια πρεπει να ξεκινησει απο ενα εξιδεικευμενο forum για δισκους,
και αυτο ειναι το Greek Discus !!!

"Οπου λαλουν πολλα κοκορια αργει να ξημερωσει"

Ξεκινηστε την προσπαθεια Μιχαλη και Χρηστο και ειμαι σιγουρος οτι υπαρχουν
ατομα στο GD προθυμα να βοηθησουν, μην μεινουμε στα λογια μονο !!!

Οσο για τα εξοδα της διοργανωσης, εκτος απο τους χορηγους να συνησφερουν και τα μελη του GD :thumbup:

hopewin
26-04-2010, 22:17
Εγώ και ο LOYHS είμαστε μέσα ,μας αρέσει παρά πολύ η ιδέα.
Εμείς προτείνουμε να γίνει σύντομα μια συνάντηση για ένα καφεδάκι να δούμε από κοντά το θέμα που συζητάμε με ολοκληρωμένες σκέψεις, προτάσεις και λύσεις. Θα έχουμε και ένα δείγμα από τα άτομα που θα θελήσουν να βοηθήσουν σε αυτο το επιχείρημα.:thumbup:

LOYHS
27-04-2010, 01:01
1.Ειμαι νέος δισκας οπότε δεν γνωρίζω πρόσωπα και καταστάσεις αλλά μου κάνει τρομερή εντύπωση που δεν μπορούμε να διοργανώσουμε ένα σωστό διαγωνισμό έστω μια φορά
2.Απ'οτι έχω καταλάβει σφαζόμαστε όλοι με όλους για τα πάντα πχ:οσμοση-καραντίνα-ιχνοστοιχεία-θερμοκρασίες και άλλα πολλά σημαντικά και μη αλλά πάντα καταλήγουμε στο ποιο σωστό και αυτό μετραει για μένα γιατί όχι και τώρα
3.Επι προσωπικού για'σενα δάσκαλε 59 καταλαβαίνω πως έχεις καεί στο κουρκούτι μάλλον και τώρα φιλαγεσαι κάπως αλλά πεσμου εσύ που έχεις κάνει τόσα για το χόμπι μας εσύ που έχεις αφιερώσει τοοοοσο χρόνο και χρήμα εσύ που πάντα έχεις το σπίτι σου ανοιχτό σε όλους μας αντέχεις να μην είσαι μπροστάρης σε αυτό και μην ξεχνάς πως είσαι μάλλον ο μόνο που λόγο πείρας γνώσεων και ηλικίας θα είσαι δικλίδα ασφαλείας σε αυτό
4.Οταν δεν μπορούμε να διοργανώσουμε έστω μια φορά κάτι, όταν περιμένουμε με 15-20 ευρώ να πάρουμε σουπερ δίσκους μην περιμένουμε οι εκτροφείς να μας στείλουν καλά ψάρια
5.Εγραψα πολλά περισσότερα απ'οσα μου αναλογούν για πρώτη φορά και ελπίζω σύντομα να βοηθήσω ουσιαστικά και να αφήσω τα πολλά λόγια

mios
27-04-2010, 02:57

Άκουσα γιατρέ και μπήκα :d
Λοιπόν για να μην μακρηγορούμε ,η μόνη περίπτωση να γίνει κάτι σοβαρό στο θέμα δίσκου είναι μόνο από δισκάδες (όπως αντίστοιχα για κοι,φυτεμένα,γαρίδες ,αφρικάνες ,ορχιδέες ,2CV ,mini,4x4 κλπ αυτοί που το γουστάρουν αυτοί ασχολούνται ).

Θα πρέπει να υπάρχουν χρήματα γιατί η καλή θέληση και ο εθελοντισμός δεν φτάνει :d ιδιαίτερα στο μεγαλόπνοο σχέδιο της διοργάνωσης διαγωνισμού (ας σημειωθεί ότι μέχρι και η Τουρκία έχει κάνει έναν υποτυπώδη)

Για μένα,για να μιλάμε και λίγο τεχνοκρατικά και ουσιαστικά, ο μόνος τρόπος είναι η δημιουργία συλλόγου ,κλαμπ,εταιρίας ,όπως θέλετε βαφτίστε το, με μέλη και συνδρομή .Τα λεφτά θα διατίθενται αποκλειστικά για δισκοσεμινάρια και για το "ιερό δισκοπότηρο" ..... διαγωνισμό. Κάποιο μέρος των εξόδων θα καλύπτεται από τα χρήματα της συνδρομής και τα υπόλοιπα από χορηγείες και εισητήρια ,τα οποία θα υπάρχουν και στα σεμινάρια. Γιατί όπως αποδείχθηκε το τσάμπα (για αυτούς που έρχονται ,γιατί τσάμπα δεν ήταν κανένα,κάποιοι τα σκασαν) δεν το υπολογίζουν ;) .Τα μέλη θα πληρώνουν ,θα οργανώνουν και θα παρακολουθούν ,ελεύθερα εφόσον φτάνουν τα λεφτά των συνδρομών .Από κει και πέρα θα τσοντάρουν για το παραπάνω και οι υπόλοιποι θα πληρώνουν το εισητηριάκι τους .Αν θα έρθουν 5 ή 205 ,προσωπικά δεν μ'απασχολεί. Το αν συμμετέχουν σε άλλες ενέργειες ,ειδικά τα μέλη αυτού του φόρουμ -άτομα που ασχολούνται με δίσκους δηλαδή- το έχουν αποδείξει πολλάκις (και έχουν φάει και βρεγμένη πατσαβούρα για ευχαριστώ :d)

Όταν και αν ποτέ οργανωθεί η κατάσταση και το επιτρέπουν τα οικονομικά ,οργανώνεται διαγωνισμός ,με την συνεργασία όποιου θέλει και με παράλληλα events

Όλα αυτά ,από τα λίγα που ξέρω, θέλουν και κάποιο νομικό πλαίσιο για να λειτουργήσουν.Εδώ έγκειται η δημιουργία φορέα (συλλόγου,κλαμπ κλπ).Ούτε σε θέσεις ,ούτε σε αξιώματα ,ούτε σε "καπέλωμα" (και το άξιο λόγου είναι πως από τις συζητήσεις με "βαρεμένους δισκάδες" κανείς δεν θέλει προεδριλίκια ,είτε λόγω πιθανών παρεξηγήσεων είτε λόγω....τρεξίματος :d ).Θέλω να κάνω κάτι για το "ψώνιο" μου -δίσκοι στην προκειμένη- έχω την δύναμη και τον τρόπο ,αύριο ακόμα να το κάνω,εφόσον λειτουργουν όλα ιδανικά .Ούτε να μαζεύω τους απανταχού ενυδρειόφιλους ,ούτε να παρακαλάω . Ούτε απολογίες ,ούτε παρεξηγήσεις .

Τα πράγματα είναι λοιπόν πολύ απλά : θέλετε να γίνει ποτέ κάτι στο ELADA στο θέμα δίσκος ή θα μιλάμε άλλα τόσα χρόνια για τη προσφορά του greekdiscus ,του συλλόγου, του aquazone ,GAB και το κακό που έκανε η άτιμη κενωνία στον Ξανθόπουλο ?

stamos
27-04-2010, 05:15
:thumbup::thumbup::thumbup:Συμφωνω απολυτα

yiapas
27-04-2010, 06:08
mios και ξερό ψωμί....:thumbup:

συμφωνώ σε όλα...πρέπει να αφήσουμε στην άκρη πρόσωπα και καταστάσεις...
πρέπει να κάνουμε κάτι επι της ουσίας

Geosid
27-04-2010, 06:15
Για μένα,για να μιλάμε και λίγο τεχνοκρατικά και ουσιαστικά, ο μόνος τρόπος είναι η δημιουργία συλλόγου ,κλαμπ,εταιρίας ,όπως θέλετε βαφτίστε το, με μέλη και συνδρομή .Τα λεφτά θα διατίθενται αποκλειστικά για δισκοσεμινάρια και για το "ιερό δισκοπότηρο" ..... διαγωνισμό. Κάποιο μέρος των εξόδων θα καλύπτεται από τα χρήματα της συνδρομής και τα υπόλοιπα από χορηγείες και εισητήρια ,τα οποία θα υπάρχουν και στα σεμινάρια. Γιατί όπως αποδείχθηκε το τσάμπα (για αυτούς που έρχονται ,γιατί τσάμπα δεν ήταν κανένα,κάποιοι τα σκασαν) δεν το υπολογίζουν ;) .

Όταν και αν ποτέ οργανωθεί η κατάσταση και το επιτρέπουν τα οικονομικά ,οργανώνεται διαγωνισμός ,με την συνεργασία όποιου θέλει και με παράλληλα events

Όλα αυτά ,από τα λίγα που ξέρω, θέλουν και κάποιο νομικό πλαίσιο για να λειτουργήσουν.Εδώ έγκειται η δημιουργία φορέα (συλλόγου,κλαμπ κλπ).Ούτε σε θέσεις ,ούτε σε αξιώματα ,ούτε σε "καπέλωμα" (και το άξιο λόγου είναι πως από τις συζητήσεις με "βαρεμένους δισκάδες" κανείς δεν θέλει προεδριλίκια ,είτε λόγω πιθανών παρεξηγήσεων είτε λόγω....τρεξίματος :d ).Θέλω να κάνω κάτι για το "ψώνιο" μου -δίσκοι στην προκειμένη- έχω την δύναμη και τον τρόπο ,αύριο ακόμα να το κάνω,εφόσον λειτουργουν όλα ιδανικά .Ούτε να μαζεύω τους απανταχού ενυδρειόφιλους ,ούτε να παρακαλάω . Ούτε απολογίες ,ούτε παρεξηγήσεις .

Τα πράγματα είναι λοιπόν πολύ απλά : θέλετε να γίνει ποτέ κάτι στο ELADA στο θέμα δίσκος ή θα μιλάμε άλλα τόσα χρόνια για τη προσφορά του greekdiscus ,του συλλόγου, του aquazone ,GAB και το κακό που έκανε η άτιμη κενωνία στον Ξανθόπουλο ?
20 μελη ,1 Δικηγορο και περιπου στα 1000 ευρο .
Εαν δεν υπαρχει χωρος για να δηλωθει ως εδρα μπορει να δηλωσει καποιο μελος οτι φιλοξενη την εδρα του συλλογου .

kofinas
27-04-2010, 08:23
mios και ξερό ψωμί....:thumbup:

συμφωνώ σε όλα...πρέπει να αφήσουμε στην άκρη πρόσωπα και καταστάσεις...
πρέπει να κάνουμε κάτι επι της ουσίας

και εγώ συμφωνώ και πολλοί άλλοι θα έπρεπε

White Diamond
27-04-2010, 09:09
Μιχαλη απλα ειχα μια απορια και ηθελα παραλληλα να δω τα εσοδα απο τις συμμετοχες.
Θα συμφωνησω με αυτους που φοβουντε τα παρατραγουδα αναφορικα με
τα μελη συλλογων, διαφορετικων forum κλπ.
Απο προσωπικη μου πειρα, 15 χρονια ειμαι σε συλλογους, οτι δημιουργουντε πολλα προβληματα λογω κλικας
δλδ συμφεροντων. Αυτο εξ αρχης θα πρεπει να το λαβουμε σοβαρα υπ οψιν.;)
Ναι να ειναι μονο απο δισκαδες καθαρα.
To να ειναι σε σχεση με τον ΠΣΦΕ δεν με χαλαει καθολου. (Ειμαι μελος)
Ας πουμε... υποκατηγορια Greek Discus Club. Αυτο ισως συμφερει και τους δυο.
Το θεμα μελων και συνδρομης ειναι επισης σωστο διοτι θα ειναι μια βοηθεια εαν και εφοσον
τα μελη ειναι τυπικα στις υποχρεωσεις τους (συνδρομη). :)
Δεν θα ηθελα να ξεκινησει σαν πανηγυρακι αλλα σοβαρα εξ αρχης
ωστε να αποκτησει το κυρος που θελουμε, με σκοπο να
κεντρισουμε το ενδιαφερον του (των) εκαστοτε σπονσορα (διαφημιση).;)
Μια συναντηση ειναι απαραιτητη και ενα πρωτο πλανο.

Υ.Γ 1. Οχι για εμας, για τους φουκαριαρηδες τους Δισκους μας.
Υ.Γ 2. Boss αυτο που κυνηγας ειναι ανεμογενητρια οχι ανεμομυλος.:p

Geosid
27-04-2010, 09:19
Μιχαλη απλα ειχα μια απορια και ηθελα παραλληλα να δω τα εσοδα απο τις συμμετοχες.
Απο προσωπικη μου πειρα, 15 χρονια ειμαι σε συλλογους, οτι δημιουργουντε πολλα προβληματα λογω κλικας
Το θεμα μελων και συνδρομης ειναι επισης σωστο διοτι θα ειναι μια βοηθεια εαν και εφοσον

:thumbup::thumbup::thumbup:

Yiannis59
27-04-2010, 09:52

Για να το διασκεδάσουμε και λιγο το πράγμα
Παλι τα έφτυσε η ριμαδα ουτε μια μερα δεν άντεξε,
Σκουπιδια εχετε ;;
εχουμε δεν θελουμε άλλα. doh

mios
27-04-2010, 12:43

Δεν έχει να συμφωνήσεις για κανένα παρατράγουδο για κανένα σύλλογο και forum. Γουστάρουμε να κάνουμε κάτι για το "ψώνιο" μας (γιατί για να γίνει κάτι τέτοιο περνάει τα όρια του "χόμπυ" :d) το κάνουμε .Μπράβο στον ΠΣΦΕ και στο έργο του ,αλλά εδώ μιλάμε για κάτι άλλο,οπότε δεν βλέπω το λόγο για διαφωνίες.Εννοείται κάθε συνεργασία και βοήθεια, εκατέρωθεν.

Όσο γαι το "...πρέπει να αφήσουμε στην άκρη πρόσωπα και καταστάσεις..." διαφωνώ .Υπάρχουν και πρόσωπα και καταστάσεις που βοηθούν .
Δεδομένων των συγκυριών και των επαφών του Πίκη ,έχουμε τη δυνατότητα να φέρουμε ονόματα που άλλοι παρακαλάνε να πάνε,ειδικά σε διαγωνισμούς (αυτά τα λέει ο ίδιος ,αν λέει μπαρούφες θα τον κυνηγάω πρώτος το δηλώνω).Το τι θέλει να κάνει ο καθένας και σε τι αποσκοπεί είναι δική του δουλειά .Εφόσον κάνω εγώ το κέφι μου και με καλύπτει ,τελείωσε !! (Το Duisburg απ' ότι ξέρω το στηρίζει έμπορας και έχει γίνει παγκόσμιο γεγονός)
Θέλει να κάνει διαφήμιση ? Καλώς θέλει .
Ο nidal ,δηλώνει -και είναι- δισκοβλαμένος.Πρώτα απ'όλα όμως επαγγελματίας ,γιατί ο άνθρωπος από αυτό ζει.Δεν αναιρεί το ένα το άλλο όμως, ούτε πρέπει να ενοχλεί ! (Κι εδώ ισχύουν τα ίδια με τον Πίκη)
Ο "μικρός" (59) άρχισε την ιστορία με το forum και κάτι διαφορετικό έγινε (καλό ή κακό ,κάτι έγινε πάντως).Θέλει να το παίζει ή να προβάλεται,πάλι δεν με νοιάζει (για κέρδος δεν το συζητώ γιατί είναι πολύ μέσα :thumbdown:)
Ο pritanis έχει κι αυτός λόλα και γνωριμίες.
Όλους αυτούς και πολλούς άλλους,ανεξάρτητα με το που είναι "ενταγμένοι" ;) θα ήθελα να τους δω μπροστά σε μία τέτοια κίνηση (και για να φάνε το χώσιμο :d) και αντικειμενικά πιστεύω μπορούνε να προσφέρουν κάτι. Τα fora κλπ σε μία τέτοια κίνηση έρχονται δεύτερα ή τουλάχιστον πρέπει να έρχονται.

Για τις συνδρομές τώρα και το αν φτάνουν ,ο μόνος τρόπος να το διαπιστώσουμε είναι να το κάνουμε. Αν δεν γίνει τίποτα(σε κάποιο εύλογο χρονικό διάστημα-δεν θα κάνουμε επανάσταση σε έναν χρόνο) και μείνουμε λίγοι να επιστραφούν πίσω τα λεφτάκια να τελειώνει το παραμυθάκι .Αλλά να μην ξαναδώ τις γνωστές κλάψες για την Ελλαδίτσα και για το ότι εδώ δεν κάνουμε τίποτα.Θα είμαστε αιώνια πίσω !!!

White Diamond
27-04-2010, 13:05
Kαλα τα λες και μακαρι να γινουν ολα οπως αξιζει να γινουν γιατρε μου.
Θα σου θυμησω μονο αυτο, οπως λεει ο Μιχαλης, η εις βαρος
του τιτλου αποφαση που αξιζε το ψαρι του αλλα δωθηκε σε αλλον.(Μαιμουδια)
Αυτα ειναι παρατραγουδα που συμβαινουν παντου,;) κλπ, κλπ.;)
Εμενα με καλυπτεις λεγοντας αυτα
Τα fora κλπ σε μία τέτοια κίνηση έρχονται δεύτερα ή τουλάχιστον πρέπει να έρχονται.
Γουστάρουμε να κάνουμε κάτι για το "ψώνιο" μας (γιατί για να γίνει κάτι τέτοιο περνάει τα όρια του "χόμπυ" ) το κάνουμε.
Τωρα
Θέλει να κάνει διαφήμιση ? Καλώς θέλει .
Ειναι το ζητουμενο πιστευω για μεγαλυτερη βοηθεια προς εμας.;)

disc-postman
27-04-2010, 14:16
(ας σημειωθεί ότι μέχρι και η Τουρκία έχει κάνει έναν υποτυπώδη)

Μας εχουν βαλει τα γυαλια σε πολλα αυτοι :d

Μεχρι και πιστα F1 και MOTO GP !!!

Μακαρι να καταφερουμε και εμεις οι "ευρω-πεη" εναν υποτυπωδη :d

Εγω θα ηθελα να μαθω απο καποιον τι προυπολογισμος χρειαζεται για εναν τετοιο υποτυπωδη διαγωνισμο, και σε τι χωρο μπορει να γινει ολο αυτο :confused:

alcol
27-04-2010, 16:12
Καλησπέρα και από εμένα.
Καταρχήν πιστεύω ότι πρέπει να συνεχίσουμε την συζήτηση σε ένα καινούργιο thread, κάτι σαν "Athens Mediterranean Discus 2011" μιας και όλοι μας πιστεύουμε ότι μια τέτοια διοργάνωσή λείπει από την Ελλάδα και πρέπει να γίνει. Το θεωρώ δεδομένο ότι θα γίνει, είτε με τον ένα είτε με τον άλλο τρόπο, και είμαι πρόθυμος να βοηθήσω. (το Athens το έβαλα ενδεικτικά). Μην φρενάρουμε τον ενθουσιασμό που έχει αναπτύξει αυτή η συζήτηση, με επερχόμενες παρεξηγήσεις και συγκρούσεις. Είναι στο αίμα μας, και είναι αναπόφευκτο να μην συμβεί, αλλά αυτό δεν πάει να πει ότι δεν αξίζει να δοκιμάσουμε. Έστω και σε ερασιτεχνική εκδοχή για να δούμε πως πάει. Βγάλτε ένα σχέδιο εσείς που έχετε και εμπειρία από αντίστοιχες εκδηλώσεις και όσοι πιστοί προσέλθετε.
Το δεύτερο σκέλος της συζήτησης πρέπει να είναι στο πως προετοιμαζόμαστε για ένα διαγωνισμό. Πως να κρίνουμε ότι ένας δίσκος είναι κατάλληλος για διαγωνισμό, πως τον προετοιμάζουμε για μεταφορά κλπ.

Μπορεί να μην έχω κατάλληλους δίσκους για διαγωνισμό, αλλά και να είχα, τι πιθανότητες θα είχα να ανταγωνιστώ τον Μιχάλη :-) :thumbup:

Φιλικά

Αλέξανδρος

yiapas
27-04-2010, 17:12
Το θεωρώ δεδομένο ότι θα γίνει, είτε με τον ένα είτε με τον άλλο τρόπο, και είμαι πρόθυμος να βοηθήσω. (το Athens το έβαλα ενδεικτικά). Μην φρενάρουμε τον ενθουσιασμό που έχει αναπτύξει αυτή η συζήτηση, με επερχόμενες παρεξηγήσεις και συγκρούσεις. Είναι στο αίμα μας, και είναι αναπόφευκτο να μην συμβεί, αλλά αυτό δεν πάει να πει ότι δεν αξίζει να δοκιμάσουμε. Έστω και σε ερασιτεχνική εκδοχή για να δούμε πως πάει. Βγάλτε ένα σχέδιο εσείς που έχετε και εμπειρία από αντίστοιχες εκδηλώσεις και όσοι πιστοί προσέλθετε.

:thumbup: ΣΥΜΦΩΝΩ με αυτά απόλυτα...δεν πρέπει να κολλάμε σε τετοια πράγματα...πρέπει να τολμήσουμε

Discus.gr
27-04-2010, 17:58
Ταχυδρόμε όλα είναι σχετικά με το τι θέλουμε να κάνουμε. Μπορεί να θέλουμε ένα ποσό 7-9 χιλιάδες ευρώ για κάτι μικρό. Οι Ιταλοί και Ολλανδοί με 70 και 120 ενυδρεία – συμμετοχές ήταν κοντά στις 12-16 χιλιάδες ευρώ.

Αλέξανδρε θα έχεις την ευκαιρία να με συναγωνιστείς γιατί πολύ απλά δεν είναι στις προθέσεις μου να κατεβάσω ψάρια.:p Προτιμώ να βοηθήσω οργανωτικά και να αναλάβω τους Κριτές. :thumbup:(Τρώνε αρκετά και θέλουν τις βόλτες τους......doh) . Πίστεψε με έχει αρκετό τρέξιμο ...... και πριν και κατά την διάρκεια .......

Perazzi
27-04-2010, 18:20
Με φοιτητικό χαρτζιλίκι το πρώτο 30 ευρώ απ εμένα ( που μάζευα να πάρω ψάρια ) , αν θα έχω ποιο πολλά θα δώσω και παραπάνω αρκεί να μην μένη στα λόγια αυτό το που συζητάμε

Θα λέτε τώρα 30 ε τη είναι σχέση με 9 10 χιλιάρικα αλλά έτσι μαζεύεται .
Όποιος αναλαμβάνει να γίνει ταμείο να μου στήλη κάποιο λογαριασμό να τα βάλω

Άντε στο τέλος να κάνουμε κάτι

mios
27-04-2010, 18:48
...... κάτι σαν "Athens Mediterranean Discus 2011" μιας και όλοι μας πιστεύουμε ότι μια τέτοια διοργάνωσή λείπει από την Ελλάδα και πρέπει να γίνει. .....
Μπορεί να μην έχω κατάλληλους δίσκους για διαγωνισμό, αλλά και να είχα, τι πιθανότητες θα είχα να ανταγωνιστώ τον Μιχάλη :-) :thumbup:

Φιλικά

Αλέξανδρος

Τις πρώτες φορές μάλλον "LA Discus 20++ " ( Lekanopedio Attikis) ή "NT Discus" (Nifi Thermaikou) θα είναι :d Μην παίρνουν τα μυαλά μας αέρα .Θέλει αρκετό χρόνο για να γίνει κάτι τέτοιο και μπορεί να είναι "συνοικιακά καλλιστεία" ,αν δεν βοηθήσουν κι άλλοι
Όσο για τα ψάρια ,ας γίνει κάτι και βλέπουμε .Μπαίνουμε και με κουτσά ,που λέει ο λόγος .Η αρχή να γίνει να υπάρξει μια κίνηση .
Τον Μιχαλάκη μην τον φοβάστε .Επειδή έχει ,το λαμόγιο, έξω τον Ταν και τον "σπρώχνει" δεν πάει να πει ότι θα τα κάνει κι εδώ αυτά !

Discus.gr
27-04-2010, 18:51
:63::d:d:d

Jonny
27-04-2010, 19:01
Για μένα δεν πρέπει να παίζει ρόλο κάτω από πια "ομπρέλα" θα είναι το club/λέσχη/σωματείο κλπ.

Αν είναι να ξεκινήσει πρέπει να ξεκινήσει σωστά και με "αγνές" διαθέσεις, αν πετύχει πέτυχε, τώρα σχετικά με το φόρουμ πιστεύω ότι και βέβαια καλό είναι να μην εμπλέκεται πουθενά, αλλά άθελα του λόγο της συμμετοχής και μόνο των μελών του στο συγκεκριμένο εγχείρημα, που θα ξεπερνάει πιστεύω το 60% των συνολικών μελών του club, συμμετοχές που είχαν και σε όλες σχεδόν τις ενυδρειακές εκδηλώσεις ανεξάρτητα δισκοενδιαφερόντων, θα δείχνει το Greek Discus και βέβαια δεν το θεωρώ κακό αυτό, όποιος το θεωρεί κακό ας μην συμμετέχει γιατί σίγουρα δεν θα έχει "αγνές" διαθέσεις :thumbup:

Το θέμα είναι να βρεθούν τα άτομα με χρόνο,όρεξη και καλή διάθεση που θα πάρουν το τιμόνι και θα το οδηγήσουν σωστά!

StavrosM
27-04-2010, 19:28
Σας εχω εμπιστοσυνη... αλητες GDαδες...:d

Και εστω και απο εδω θα συνδραμω οπως μπορω αν γινει μια τετοια κινηση!!!:thumbup:

niko
27-04-2010, 21:09
kalispera re paidais

exo diavasi oles tis enotites pou sizitate
kai pistepsteme exo siginithi poly
tha ithela na eimoun kai ego stin ellada na prosfero kai ego apo ti meria mou
alla apo edo pou eimai tha prosfero me ti sidromimou mono ayto mporo na kano
[diladi xrimatika]
kai tha prospathiso na sas stirikso me oti mporo.

sas eyxome kali sinexeia kai me sovarotita se kathe kinisi sas

yg ante na erxome kai ego se kamia ekthesi stin ellada:thumbup:

White Diamond
27-04-2010, 22:05
Για μένα δεν πρέπει να παίζει ρόλο κάτω από πια "ομπρέλα" θα είναι το club/λέσχη/σωματείο κλπ.

Αν είναι να ξεκινήσει πρέπει να ξεκινήσει σωστά και με "αγνές" διαθέσεις, αν πετύχει πέτυχε, τώρα σχετικά με το φόρουμ πιστεύω ότι και βέβαια καλό είναι να μην εμπλέκεται πουθενά, αλλά άθελα του λόγο της συμμετοχής και μόνο των μελών του στο συγκεκριμένο εγχείρημα, που θα ξεπερνάει πιστεύω το 60% των συνολικών μελών του club, συμμετοχές που είχαν και σε όλες σχεδόν τις ενυδρειακές εκδηλώσεις ανεξάρτητα δισκοενδιαφερόντων, θα δείχνει το Greek Discus και βέβαια δεν το θεωρώ κακό αυτό, όποιος το θεωρεί κακό ας μην συμμετέχει γιατί σίγουρα δεν θα έχει "αγνές" διαθέσεις :thumbup:

Το θέμα είναι να βρεθούν τα άτομα με χρόνο,όρεξη και καλή διάθεση που θα πάρουν το τιμόνι και θα το οδηγήσουν σωστά!

Σιγουρα γιατι το μεγαλυτερο ποσοστο και οχι μονο, δισκαδων, ανηκει στο GD.
Δεν μπορω να μην σεβαστω την επιθυμια του ?9 ασχετα αν εστω εμμεσα
εμπλακει το forum.
Με αυτα που ανεφερα πριν δεν θα ηθελα να παρεξηγηθω οτι κοβω τα φτερα
κανενος. Αυτο δεν μπορει να μας το κανει κανεις.
Να ξερετε οτι ειμαι μαζι σας και θα βοηθησω οσο και οπως μπορω.:thumbup:

nidal
27-04-2010, 22:28
Πολλες φορες στο προσφατο παρελθον, ειχε γινει με πολλους τετοια συζητηση η οποια ηταν για να περναει η ωρα!
Χαιρομαι που πλεον αρχιζει κατι τετοιο να συζητιεται σοβαρα!!!!
Αν σαν Ελληνες το εχουμε??? Και βεβαια το εχουμε.
Το περι ενοτητας των φορουμ πιστευω οτι σχεδον εχει γινει.....
Διαθεση και μερακι, υπαρχει!!!
Γνωριμιες υπαρχουν!!!
Συλλογος υπαρχει!!!
Το μονο που λειπει ειναι επικοινωνια και οργανωση!!!
Εγω προσωπικα θετα εαυτον, εντος......:thumbup:

alcol
27-04-2010, 22:37
Αλέξανδρε θα έχεις την ευκαιρία να με συναγωνιστείς γιατί πολύ απλά δεν είναι στις προθέσεις μου να κατεβάσω ψάρια.:p Προτιμώ να βοηθήσω οργανωτικά και να αναλάβω τους Κριτές. :thumbup:(Τρώνε αρκετά και θέλουν τις βόλτες τους......doh) . Πίστεψε με έχει αρκετό τρέξιμο ...... και πριν και κατά την διάρκεια .......

Μην με παρεξηγήσεις με την αναφορά μου σε εσένα, αστειευόμουν. ίσα ίσα πρέπει να συμβεί ακριβός το αντίθετο.
Αν σε μια ερασιτεχνική διοργάνωση F1, υπήρχε ποτέ η δυνατότητα να τρέξω δίπλα στο Schumacher, θα ένιωθα περήφανος να φάω την σκόνη του, αλλά να μπορώ να λέω ότι έτρεξα δίπλα του, και όχι να του απαγορεύσω να τρέξει.
Και για αυτό δεν θα πρέπει να λείψει κανένας από εσάς τους "γνώστες".

Αλώστε υπάρχει και η περίπτωση ο Schumacher να μην τερματίσει καν :d

Από βοήθεια .... πείτε το ναι, και κάτι θα κάνουμε και εμείς.

Αλέξανδρος

yiapas
27-04-2010, 22:40
αυτό που είπα και εγώ...τολμάμε και βλέπουμε στην συνέχεια και ας είμαστε καλά να διορθώνουμε με τα χρόνια ότι μπορούμε...μην πάμε για την κορυφή ή την τελειότητα απο την 1η χρονιά
αν δεν ξεκινήσουμε όλοι μαζί ...τίποτα δεν πρόκειται να έρθει στην συνέχεια και είναι κρίμα για όλους εμάς που το αγαπάμε τόσο πολύ

ΥΓ:Nidal...μήπως πρέπει να κανονίσουμε απο τώρα τι ph θα έχουν τα ενυδρεία του διαγωνισμού ??? :lllll:
μας βλέπω να τραβάμε τις κοτσίδες.....ΣΟΥ :d

White Diamond
27-04-2010, 22:44
Πολλες φορες στο προσφατο παρελθον, ειχε γινει με πολλους τετοια συζητηση η οποια ηταν για να περναει η ωρα!
Χαιρομαι που πλεον αρχιζει κατι τετοιο να συζητιεται σοβαρα!!!!
Αν σαν Ελληνες το εχουμε??? Και βεβαια το εχουμε.
Το περι ενοτητας των φορουμ πιστευω οτι σχεδον εχει γινει.....
Διαθεση και μερακι, υπαρχει!!!
Γνωριμιες υπαρχουν!!!
Συλλογος υπαρχει!!!

Το ξερουμε ρεμαλι και σιγα μη δεν ησουν μεσα.:thumbup:

Μην με παρεξηγήσεις με την αναφορά μου σε εσένα, αστειευόμουν. ίσα ίσα πρέπει να συμβεί ακριβός το αντίθετο.
Αν σε μια ερασιτεχνική διοργάνωση F1, υπήρχε ποτέ η δυνατότητα να τρέξω δίπλα στο Schumacher, θα ένιωθα περήφανος να φάω την σκόνη του, αλλά να μπορώ να λέω ότι έτρεξα δίπλα του, και όχι να του απαγορεύσω να τρέξει.
Και για αυτό δεν θα πρέπει να λείψει κανένας από εσάς τους "γνώστες".

Αλώστε υπάρχει και η περίπτωση ο Schumacher να μην τερματίσει καν :d

Από βοήθεια .... πείτε το ναι, και κάτι θα κάνουμε και εμείς.

Αλέξανδρος

Μην στεναχοριεσαι θα κατεβω εγω με δισκο του Ταν και οχι μονο.:p

StavrosM
27-04-2010, 23:56
ΥΓ:Nidal...μήπως πρέπει να κανονίσουμε απο τώρα τι ph θα έχουν τα ενυδρεία του διαγωνισμού ??? :lllll:
μας βλέπω να τραβάμε τις κοτσίδες.....ΣΟΥ :d

:lllll::lllll::lllll: Καλο! Μου θυμισες την αντιστοιχη ατακα του Σταυριδη στα "κιτρινα γαντια"!!! ("...μουστακια θα φαμε τα μουστακια μας, κι επειδη εγω δεν εχω μουστακια, οτι φαμε θα φαμε απ'το δικο σου...")

Για το pΗ προτεινω ουδετερο οπως της johnson's!!!:d Εκεινο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι, γιατι εκεινη η διαφημιση ελεγε ουδετερο pΗ 5.5 (?) xmm

White Diamond
28-04-2010, 07:34
:lllll::lllll::lllll: Καλο! Μου θυμισες την αντιστοιχη ατακα του Σταυριδη στα "κιτρινα γαντια"!!! ("...μουστακια θα φαμε τα μουστακια μας, κι επειδη εγω δεν εχω μουστακια, οτι φαμε θα φαμε απ'το δικο σου...")

Για το pΗ προτεινω ουδετερο οπως της johnson's!!!:d Εκεινο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι, γιατι εκεινη η διαφημιση ελεγε ουδετερο pΗ 5.5 (?) xmm

Γιατι οι johnson & johnson ηταν δισκαδες στο GD παλια.:d

pritanis
28-04-2010, 12:52
Απο που ξεκινησατε και που καταληξατε...... Πηρα βραβειο ο Μιχαλης και φτασαμε να κανουμε συλλογους με δισκους και εκθεσεις συγκρινομενες με το Ντουισμπουργκ......Καταρχην ειναι επιπολαιο να μιλαμε για τετοια πραγματα οταν οι περισσοτεροι απο εσας δεν εχετε ποτε παραστει σε τετοιες εκδηλωσεις ωστε να ξερετε περι τινος μιλαμε.....να μη μιλησω για συλλογους βεβαια που ολοι μας απο την ασφαλεια της αποστασης κρινουμε τα πεπραγμενα αλλων!!!Γινομαι κακος τωρα αλλα ασχολουμαι με το αθλημα εδω και εξι χρονια και τα εχω δει απο την καλη και απο την αναποδη..... Οταν τα πραγματα οργανωνονται και αρχιζουν να ρολαρουν εμφανιζονται πολλοι πατερες της επιτυχιας και σκοτωνονται να παρουν τις δαφνες .... Το πραγμα μετα αρχιζει να χαλαει και ολοι την κανουν με ελαφρα πηδηματακια αφηνοντας πισω τους ερειπια...... Για να πετυχουν ολα αυτα χρειαζεται ενα μονο πραγμα....... ΤΡΕΛΑ!!!! Τρελα που θα σε κανει να αφηνεις οικογενεια φιλους προβληματα πισω και θα τρεχεις για αυτον το σκοπο, τρελα για να ακους τα κορακια να σε θαβουν μπρος και πισω απο την πλατη σου και συ να συνεχιζεις σαν να μην συμβαινει τιποτα, τρελα για να βλεπεις τους αμετρητους υποστηρικτες οταν τους χρειαζεσαι να την κανουν με ελαφρα πηδηματακια και συ να πεισμωνεις και να τα βγαζεις περα μονος σου τρελα τρελα τρελα........ Πριν αρχισετε ολοι να πετατε φανταστικες ιδεες για το μεγαλειο του χομπυ μας και τις δυνατοτητες μας για ενα μεγαλυτερο σκοπο ΡΩΤΗΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΑΣ ΑΝ ΕΧΕΤΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΤΡΕΛΑ. Απαντηστε ειλικρινα και μετα βλεπουμε που μπορουμε να φτασουμε.....

ReBeLoS
28-04-2010, 13:24
Επισης μην ξεχναμε οτι πισω απο τον διαγωνισμο του Duisburg το οποιο αναφερθηκε, επισημος διοργανωτης ηταν και ειναι το Zoo Zajac.
Αν καταφερουμε κατι με το 1/10 της οργανωσης και απηχησης του Duisburg τοτε εγω προσωπικα θα ειμαι κατι πολυ παραπανω απο περηφανος για ολους τους Ελληνες δισκαδες.

ΥΓ.Πολυ θα γουσταρα να αισθανθω οπως αισθανθηκα προπερσυ στην Γερμανια (δεν περιγραφεται με λογια δυστηχως) και να ειμαι στην χωρα μου.

Discus.gr
28-04-2010, 15:14
Μην ξεκινάμε λάθος. Δεν πάμε να χτυπήσουμε το Duisburg. Πάμε να κάνουμε κάτι μικρό και όμορφο για το επίπεδο μας. Εάν αργότερα μπορούμε να το μεγαλώσουμε καλά θα ήταν. Στα λόγια βλέπω ότι υπάρχουν άτομα που τους αρέσει η ιδέα , στην πράξη δεν ξέρω.

Yiannis59
28-04-2010, 15:26
Μην ξεκινάμε λάθος. Δεν πάμε να χτυπήσουμε το Duisburg. Πάμε να κάνουμε κάτι μικρό και όμορφο για το επίπεδο μας. Εάν αργότερα μπορούμε να το μεγαλώσουμε καλά θα ήταν. Στα λόγια βλέπω ότι υπάρχουν άτομα που τους αρέσει η ιδέα , στην πράξη δεν ξέρω.
Φιλε και συμπατριώτη μου Μιχάλη όταν έρθει η ώρα του (ακούμπα τα και του γιατι εσυ και οχι εγω, το ζω καθε μερα σε ενα φορουμ που πληρώνω μόνος μου ) θα καταλάβεις και εσύ τι σημαίνει εγωισμός και παιδιά ανεύθυνα γιατι σαν παιδια μας βλεπω με τα πείσματα και τα όνειρα μας κάποτε ειχα την υπογραφή, διευθυντής νηπιαγωγείου, μάλλον θα την ξαναβάλω.
Μακαρι απο αυτη την συζήτηση να βγει κατι καλο το ευχομαι με ολη την καρδια μου αλλα..... ειμαστε δυστυχώς παιδια που δεν θελουν να μεγαλώσουν (peter pan)

Geosid
28-04-2010, 15:26
ενας φιλος που το συζηταγαμε αυτο χτες , μου ειπε ....

παμε να χτισουμε σπιτι χωρις να εχουμε καν οικοπεδο ....

παρτε το αποφαση , δειτε τι χρειαζεται οικονομικα και νομικα για να φτιαχτει ενας συλλογος (οπως και να τον λενε ) και μετα καντε οχι μια αλλα 10 εκθεσεις .Τι μπερδευεται φορουμ , συλλογους , καταστασεις ?
100 σελιδες σε αυτο το τοπικ δεν σας φτανουν για να παρετε μια αποφαση ...

kofinas
28-04-2010, 17:22
Φιλε και συμπατριώτη μου Μιχάλη όταν έρθει η ώρα του (ακούμπα τα και του γιατι εσυ και οχι εγω, το ζω καθε μερα σε ενα φορουμ που πληρώνω μόνος μου ) θα καταλάβεις και εσύ τι σημαίνει εγωισμός και παιδιά ανεύθυνα γιατι σαν παιδια μας βλεπω με τα πείσματα και τα όνειρα μας κάποτε ειχα την υπογραφή, διευθυντής νηπιαγωγείου, μάλλον θα την ξαναβάλω.
Μακαρι απο αυτη την συζήτηση να βγει κατι καλο το ευχομαι με ολη την καρδια μου αλλα..... ειμαστε δυστυχώς παιδια που δεν θελουν να μεγαλώσουν (peter pan)

Αυτό είναι αλήθεια φίλε (και συμπατριώτη του Γιάννη) Μιχάλη. Στη αρχή όλοι θα δώσουν 30,40 ευρώ για παράδειγμα μετά όμως τι γίνεται? Εγώ ξέρω άτομο που έχει αρχίσει ήδη και σκέφτεται να παραγγείλει ψάρια για τον διαγωνισμό (μην γελάσετε μερικοί πολύ σοβαρά μιλάω). Τόσο πολύ φόρα πήραν μερικοί.
Και εν μέσω οικονομικής κρίσης βέβαια.

ΥΓ: Εγώ είμαι υπέρ του συλλόγου στην αρχή και στη πορεία βλέπουμε για τα υπόλοιπα.

ChristosP
28-04-2010, 18:56
ενας φιλος που το συζηταγαμε αυτο χτες , μου ειπε ....

παμε να χτισουμε σπιτι χωρις να εχουμε καν οικοπεδο ....

παρτε το αποφαση , δειτε τι χρειαζεται οικονομικα και νομικα για να φτιαχτει ενας συλλογος (οπως και να τον λενε ) και μετα καντε οχι μια αλλα 10 εκθεσεις .Τι μπερδευεται φορουμ , συλλογους , καταστασεις ?
100 σελιδες σε αυτο το τοπικ δεν σας φτανουν για να παρετε μια αποφαση ...

Δεν σε καταλαβαίνω ειλικρινά

Το θέμα είναι ο σύλλογος για κάνεις κάτι τέτοιο

Τα έγραψε ο Νινταλ από πάνω όλα υπάρχουν άτομα δεν υπάρχουν να συμμετέχουν σε δουλειές και φυσικά οικονομικά πίσω από τα πληκτρολόγια πολλά γράφουν πολλοί μόλις έρθουν τα δύσκολα μένουμε πάντα οι ίδιοι μακακες από όλα τα φορουμς και συλλόγους κτλ κτλ έχει γίνει ανέκδοτο πια το πως καθόμαστε σα σεμηναρια , έχουμε βγάλει διαρκείας οι ίδιοι και οι ίδιοι

Ηρθε στενκερ ήρθε ο Ταν και είμασταν 60 χομπίστες μέσο όρο στο στένκερ ήταν και αρκετά μαγαζιά και από αυτούς τους χομπίστες το 60 % είχε δίσκους

Η πρόταση η δική μου να μαζευτούμε τώρα 70-80 άτομα και να δώσουμε από 200 ευρώ ο καθένας και την κάναμε την έκθεση . Μην μου πείτε ότι είναι πολλά τα λεφτά γιατί μην ξεχνάτε ασχολούμαστε με δίσκους και έχουμε δώσει χιλιάδες ευρώ .

Α να μην ξεχάσω αν μαζευτούμε 70-80 και δώσουμε από 200 ευρώ εγώ θα δώσω άλλα 800€ να τα κάνω 1000€ για να πετύχουμε τον σκοπό μας ;) ( για να μην λέτε ότι είμαι αντίθετος στον διαγωνισμό )

ΥΓ : εσύ είσουν τσαντισμένος με το φορουμ αλλά βλέπω τώρα τελευταία γράφεις και μάλιστα μιλάς για συλλόγους και ομαδικότητα και αλληλο βοήθεια κτλ κτλ ωραία χωρίς κάποια γραφεί ότι τα κάνεις αυτά όλα ;)

disc-postman
28-04-2010, 19:03
Η πρόταση η δική μου να μαζευτούμε τώρα 70-80 άτομα και να δώσουμε από 200 ευρώ ο καθένας και την κάναμε την έκθεση . Μην μου πείτε ότι είναι πολλά τα λεφτά γιατί μην ξεχνάτε ασχολούμαστε με δίσκους και έχουμε δώσει χιλιάδες ευρώ .

thambthambthamb

Perazzi
28-04-2010, 19:04
Α να μην ξεχάσω αν μαζευτούμε 70-80 και δώσουμε από 200 ευρώ εγώ θα δώσω άλλα 800€ να τα κάνω 1000€ για να πετύχουμε τον σκοπό μας ;) ( για να μην λέτε ότι είμαι αντίθετος στον διαγωνισμό )

Πατάς στο κεφάλι μου ωρε Χρίστο , και εγώ λέω καημένος φοιτητής να δώσω 30 ευρώ :cr::cr::cr::cr:

πλάκα κάνω , μη μαλώνετε από τώρα doh

pritanis
28-04-2010, 19:12
Χρηστο τα λεφτα ειναι σημαντικα αλλα ειναι το δευτερο που χρειαζεται , το πρωτο ειναι να βρεθουν ατομα που θα τρεξουν στα σοβαρα..... και χωρις υστεροβουλια..... Οσο για συλλογο, εδω δεν μπορει να ορθοποδησει ο ΠΣΦΕ που απευθυνεται σε ολους τους ενυδρειοφιλους και τωρα θελουμε να κανουμε και συλλογο μονο για δισκαδες..... Μετα μπορουμε να κανουμε και ενα συλλογο για οσους εχουν αγριους δισκους , και μετα εναν για οσους εχουν blue diamod..... Συλλογος υπαρχει, γραφεια και καταστατικα υπαρχουν, ατομα με διασυνδεσεις και εμπειρια σε εκθεσεις επισης υπαρχουν στο συλλογο , αν εχουμε τοση ορεξη και χρονο ας οργανωθουμε και ας αναλαβουμε μαζι με τους τελευταιους των μοικανων το συλλογο και ας εκμεταλευτουμε τη δυναμη του ονοματος ΠΣΦΕ. Τα εχουμε πει 100 φορες ειμαστε πολλοι αλλα σκόρπιοι και ολοι γεννημενοι για αρχηγοι...... Εργατης κανεις??????

Geosid
28-04-2010, 19:17

ΥΓ : εσύ είσουν τσαντισμένος με το φορουμ αλλά βλέπω τώρα τελευταία γράφεις και μάλιστα μιλάς για συλλόγους και ομαδικότητα και αλληλο βοήθεια κτλ κτλ ωραία χωρίς κάποια γραφεί ότι τα κάνεις αυτά όλα ;)

δεν εγραψα σε καποιο απο τα παραπανω ποστ οτι θελω να γινω μελος καποιου συλλογου . ;)

με το καλο να κανετε την εκθεση και θα ερθω να σας δω :thumbup:

δεν μπορω να μιλαω για ομαδικοτητα μιας και ειμαι το μαυρο προβατο .....

υ.γ : @ Χρηστο . για το εαν βοηθησα εκει που μπορουσα το ξερεις πολλη καλα ....

το προβλημα μου ειναι οτι καποιοι μπερδεψαν την παρεα με την κλικα .... και καθε μερα που περναει βλεπω οτι υπαρχει καλη ''παρεα'' εδω μεσα :thumbup:

kofinas
28-04-2010, 20:56
δεν εγραψα σε καποιο απο τα παραπανω ποστ οτι θελω να γινω μελος καποιου συλλογου . ;)

με το καλο να κανετε την εκθεση και θα ερθω να σας δω :thumbup:

δεν μπορω να μιλαω για ομαδικοτητα μιας και ειμαι το μαυρο προβατο .....

υ.γ : @ Χρηστο . για το εαν βοηθησα εκει που μπορουσα το ξερεις πολλη καλα ....

το προβλημα μου ειναι οτι καποιοι μπερδεψαν την παρεα με την κλικα .... και καθε μερα που περναει βλεπω οτι υπαρχει καλη ''παρεα'' εδω μεσα :thumbup:

Για να μην θεωρήσεις ότι είμαι κλίκα με τον Χρήστο σου λέω ότι η πιο κοντινή στιγμή που είχα μαζί του ήταν στην τελευταία συνάντηση την Μ Τετάρτη που πέρασε όταν χαιρετηθήκαμε από κοντά. Όσοι είναι επιφυλακτικοί μαζί σου είναι διότι ασχολείσαι λίγο καιρό και είσαι πληθωρικός σε όλα:
1. Γράφεις για τα πάντα
2. Είσαι ή φαίνεται ότι είσαι απόλυτος.
3. Γράφεις όπως λες σύμφωνα με την εμπειρία σου ενώ ασχολείσαι μόνο 3 μήνες
Αυτοί που σε κρίνουν κατά την γνώμη μου πάντα έχουν δίκιο διότι αφένός είμαστε ελεύθεροι να πούμε την γνώμη μας αλλά από την την άλλη ας αφήνουμε να μιλήσουν αυτοί που ασχολούνται χρόνια και που αν παρατηρήσεις δεν είναι τόσο απόλυτοι σε αυτά που γράφουν όσο εσύ.
Αφού λοιπόν είδες ότι σε κατακρίνουν εσύ συνέχισες με τον ίδιο ρυθμό και παρεξηγήθηκες ακόμα περισσότερο.
Κάποτε πριν μερικά χρόνια που παρακολουθούσα καθημερινά το GAB κάποιοι έγραφαν παπαρούνες και βγήκε ο Τόλης και τους παρακάλεσε να δίνουν οδηγίες οι moder. Μετά έπρεπε να το πει πιο επιβλητικά ώστε να σταματήσει αυτό το φαινόμενο.
Και για να τελειώνω η γνώμη μου είναι σε αυτό το forum το σύλλογο ή ότι αλλο θα γίνει χρειαζόμαστε όλοι το ίδιο και ο καθένας κάνει ότι μπορεί φτάνει να μην οδηγηθούμε από τον ενθουσιασμό μας σε λάθος κατεύθυνση.
Νομίζω στο ποστ 83 ο mios τα λέει όλα και αυτό που με εκφράζει περισσότερο από όλα είναι:Όταν και αν ποτέ οργανωθεί η κατάσταση και το επιτρέπουν τα οικονομικά ,οργανώνεται διαγωνισμός ,με την συνεργασία όποιου θέλει και με παράλληλα events

Hary
28-04-2010, 21:02
Νομίζω ο γιατρος Δημητρης δεν μπορούσε να το θέσει καλύτερα............ σημφωνώ σε όλα....

yiapas
28-04-2010, 21:04
Νομίζω ο γιατρος Δημητρης δεν μπορούσε να το θέσει καλύτερα............ σημφωνώ σε όλα....
εγώ δεν μπορώ να συμφωνήσω γιατί θα θεωρηθώ κλικα...

doh

Hary
28-04-2010, 21:05

doh

αυτο το ξέχασα ναι........... ουτε και γω συμφωνω!rcard!

Yiannis59
28-04-2010, 21:10

doh

αυτο το ξέχασα ναι........... ουτε και γω συμφωνω!rcard!

Αμα σοβαρευτείτε εσείς οι δυο εγώ θα γίνω 19 wall

kofinas
28-04-2010, 21:16

Εγώ παραμένω πάντως 44 και θα ήθελα όλοι μας να είμαστε μια μεγάλη κλίκα.

Geosid
28-04-2010, 21:16
Για να μην θεωρήσεις ότι είμαι κλίκα με τον Χρήστο σου λέω ότι η πιο κοντινή στιγμή που είχα μαζί του ήταν στην τελευταία συνάντηση την Μ Τετάρτη που πέρασε όταν χαιρετηθήκαμε από κοντά. Όσοι είναι επιφυλακτικοί μαζί σου είναι διότι ασχολείσαι λίγο καιρό και είσαι πληθωρικός σε όλα:
1. Γράφεις για τα πάντα δεν απαγορευεται να γραφω για οτιδηποτε , αυτος ειναι και ο σκοπος του φορουμ νομιζω ( η ανταλλαγη αποψεων , εγω απλα λεω την δικη μου και δεν επιβαλω ουτε προτρεπω καποιον να κανει αυτα που γραφω )
2. Είσαι ή φαίνεται ότι είσαι απόλυτος. ουτε ειμαι ουτε φαινομαι απολυτος (απολυτος δεν μπορει να ειναι κανεις ουτε καν για τα οπισθια του )
3. Γράφεις όπως λες σύμφωνα με την εμπειρία σου ενώ ασχολείσαι μόνο 3 μήνες ( 3 μηνες αυτη ειναι δεν ειναι κακο ουτε ντροπη )
Αυτοί που σε κρίνουν κατά την γνώμη μου πάντα έχουν δίκιο διότι αφένός είμαστε ελεύθεροι να πούμε την γνώμη μας αλλά από την την άλλη ας αφήνουμε να μιλήσουν αυτοί που ασχολούνται χρόνια και που αν παρατηρήσεις δεν είναι τόσο απόλυτοι σε αυτά που γράφουν όσο εσύ.
Αφού λοιπόν είδες ότι σε κατακρίνουν εσύ συνέχισες με τον ίδιο ρυθμό και παρεξηγήθηκες ακόμα περισσότερο. (σταματησα να γραφω στο shoutbox μιας και το shoutbox οπως μου ειπανε ειναι μονο για συζητησεις που αφορουν δισκους και δεν νοιαζουν τους υπολοιπους εαν μιλαω με καποιον για να παω για καφε σπιτι του )
Κάποτε πριν μερικά χρόνια που παρακολουθούσα καθημερινά το GAB κάποιοι έγραφαν παπαρούνες και βγήκε ο Τόλης και τους παρακάλεσε να δίνουν οδηγίες οι moder. Μετά έπρεπε να το πει πιο επιβλητικά ώστε να σταματήσει αυτό το φαινόμενο.
Και για να τελειώνω η γνώμη μου είναι σε αυτό το forum το σύλλογο ή ότι αλλο θα γίνει χρειαζόμαστε όλοι το ίδιο και ο καθένας κάνει ότι μπορεί φτάνει να μην οδηγηθούμε από τον ενθουσιασμό μας σε λάθος κατεύθυνση.
Νομίζω στο ποστ 83 ο mios τα λέει όλα και αυτό που με εκφράζει περισσότερο από όλα είναι:Όταν και αν ποτέ οργανωθεί η κατάσταση και το επιτρέπουν τα οικονομικά ,οργανώνεται διαγωνισμός ,με την συνεργασία όποιου θέλει και με παράλληλα events
εγω μονο μια απλη ερωτηση εχω να κανω ,
Εισαστε 20-30 ατομα απο εδω μεσα ενεργα μελη με καθημερινα ποστ , με γνωσεις και 1002 αλλα , οταν εγραψα σε παλαιοτερο ποστ τι περιπου χρειαζεται για να γινει ο συλλογος που θελετε να κανετε ( 20 ατομα , 1 δικηγορο και 1000 ευρο περιπου ) γιατι δεν ειπε καποιος οτι οκ ρε παιδια να το ψαξουμε καλυτερα το θεμα για το τι χρειαζεται και να το κανουμε .Παρα γυρναει η κουβεντα στο πως θα γινει η εκθεση ποιοι θα ειναι μεσα , αν θα ειναι μονο με δισκους , αν θα εχει κιχλιδες και αλλα , ακομα δεν τον ειδαμε Γιαννη τον βγαλαμε ?
Οπως οταν ξεκινησα με το μικρο το ενυδρειο και μου λεγατε οτι ξεκινησα στραβα ετσι τωρα σας λεω και εγω και ειναι ( γνωμη μου ) οτι ξεκινατε λαθος .
Ετσι νομιζω και ισως να ειμαι παλι λαθος , αλλα ειναι η αποψη μου .:)
Δεν υπαρχει λογος να τσακωνομαι με κανεναν απο εδω μεσα , ουτε παω να το παιξω πονηρος και δηθεν , αυτος ειμαι και δυστηχως δεν ταιριαζουν οι αποψεις μου με των περισσοτερων απο εδω , αυτο δεν παει να πει ομως οτι ειμαι σε ολα λαθος :)
Σας ευχομαι τα καλυτερα και οπου μπορω να βοηθησω θα βοηθησω :thumbup:

kofinas
28-04-2010, 21:30
εγω μονο μια απλη ερωτηση εχω να κανω ,
Εισαστε 20-30 ατομα απο εδω μεσα ενεργα μελη με καθημερινα ποστ , με γνωσεις και 1002 αλλα , οταν εγραψα σε παλαιοτερο ποστ τι περιπου χρειαζεται για να γινει ο συλλογος που θελετε να κανετε ( 20 ατομα , 1 δικηγορο και 1000 ευρο περιπου ) γιατι δεν ειπε καποιος οτι οκ ρε παιδια να το ψαξουμε καλυτερα το θεμα για το τι χρειαζεται και να το κανουμε .Παρα γυρναει η κουβεντα στο πως θα γινει η εκθεση ποιοι θα ειναι μεσα , αν θα ειναι μονο με δισκους , αν θα εχει κιχλιδες και αλλα , ακομα δεν τον ειδαμε Γιαννη τον βγαλαμε ?
Οπως οταν ξεκινησα με το μικρο το ενυδρειο και μου λεγατε οτι ξεκινησα στραβα ετσι τωρα σας λεω και εγω και ειναι ( γνωμη μου ) οτι ξεκινατε λαθος .
Ετσι νομιζω και ισως να ειμαι παλι λαθος , αλλα ειναι η αποψη μου .:)
Δεν υπαρχει λογος να τσακωνομαι με κανεναν απο εδω μεσα , ουτε παω να το παιξω πονηρος και δηθεν , αυτος ειμαι και δυστηχως δεν ταιριαζουν οι αποψεις μου με των περισσοτερων απο εδω , αυτο δεν παει να πει ομως οτι ειμαι σε ολα λαθος :)
Σας ευχομαι τα καλυτερα και οπου μπορω να βοηθησω θα βοηθησω :thumbup:

Θα πάρω την πρωτοβουλία και σου απαντήσω πάλι. Δεν σου είπα ότι αυτά που λες είναι λίγο ή πολύ λάθος αλλά παρεξηγήθηκες και πάλι κατά την γνώμη μου δικαίως από τον τρόπο σου ( πιστεύω ότι παρασύρθηκες από τον ενθουσιασμό σου).
Εγώ προσωπικά κρατάω το τελευταίο που γράφεις.

yiapas
28-04-2010, 21:32
ποιός σου είπε οτι δεν το λέω σοβαρά...??? :confused:

μην το κάνεις να δείχνει οτι πειράζω κάποιον ή το λέω ειρωνικά...το λέω πολύ σοβαρά !!! να ξεκαθαρίσω την θέση μου

Geosid
28-04-2010, 21:44
εδω θεωρηθηκα εγω κλικα με το ταχυδρομο που μιλαγαμε στο shoutbox δεν θα θεωρηθεις εσυ που εχει παρει φωτια το skype και τα κινητα :d:d

kofinas
28-04-2010, 21:50
Δεν νομίζω να εννοείς εμένα διότι εγώ δεν έχω μπει ποτέ στο skype.

disc-postman
28-04-2010, 21:55
εδω θεωρηθηκα εγω κλικα με το ταχυδρομο που μιλαγαμε στο shoutbox δεν θα θεωρηθεις εσυ που εχει παρει φωτια το skype και τα κινητα :d:d

!rcard!Γιωργο σε παρακαλω ασε με εμενα εξω απ αυτη την ιστορια, και μην συνεχιζεις

να εισαι προκλητικος :thumbdown:

Hary
28-04-2010, 22:06
παιδες αυτο που συζητάμε δεν έχει καμια σχέση με την αρχικη συζητηση......... ας επανέλθουμε λοιπον και οποιεσδηποτε διευκρινησεις-διαφωνιες παρακαλώ σε πμ.........

Geosid
28-04-2010, 22:10
!rcard!Γιωργο σε παρακαλω ασε με εμενα εξω απ αυτη την ιστορια, και μην συνεχιζεις

να εισαι προκλητικος :thumbdown:
μα Βασιλη ουτε ψεματα ειπα , ουτε τα βγαζω απο το μυαλο μου , οτι μου ειπαν στο shoutbox αυτο γραφω , το οτι αναφερα το ονομα σου εγινε γιατι σε εσενα ηταν να ερθω και ενοχληθηκαν λεγοντας οτι δεν ενδιαφερει τους υπολοιπους ποιος θα παει με καφε και που :) και μην ξεχασω να αναφερω οτι ενοχληθηκαν οταν ενημερωνα καποιον οτι εχει πμ .μιας και εγω εχω απενεργοποιημενο τa pop up poy ενημερωνει για μηνυματα .
Ουτε σε βαζω στη μεση , ουτε ζηταω να παρεις το μερος κανενος ;)
απλα λεω τα πραγματα οπως εγιναν .

Αν σε πειραξε που αναφερα το ονομα σου τοτε σου ζητω συγνωμη :)

kofinas
28-04-2010, 22:13
παιδες αυτο που συζητάμε δεν έχει καμια σχέση με την αρχικη συζητηση......... ας επανέλθουμε λοιπον και οποιεσδηποτε διευκρινησεις-διαφωνιες παρακαλώ σε πμ.........

έχεις δίκιο

Geosid
28-04-2010, 22:15

συγνωμη και απο εμενα .
Εληξε

Yiannis59
28-04-2010, 22:18

μα Βασιλη ουτε ψεματα ειπα , ουτε τα βγαζω απο το μυαλο μου , οτι μου ειπαν στο shoutbox αυτο γραφω , το οτι αναφερα το ονομα σου εγινε γιατι σε εσενα ηταν να ερθω και ενοχληθηκαν λεγοντας οτι δεν ενδιαφερει τους υπολοιπους ποιος θα παει με καφε και που :) και μην ξεχασω να αναφερω οτι ενοχληθηκαν οταν ενημερωνα καποιον οτι εχει πμ .μιας και εγω εχω απενεργοποιημενο τa pop up poy ενημερωνει για μηνυματα .
Ουτε σε βαζω στη μεση , ουτε ζηταω να παρεις το μερος κανενος ;)
απλα λεω τα πραγματα οπως εγιναν .

Αν σε πειραξε που αναφερα το ονομα σου τοτε σου ζητω συγνωμη :)

Αντιγράφω την υπογραφή σου

Ο ΕΞΥΠΝΟΣ ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ Ο ΠΟΝΗΡΟΣ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ Ο ΗΛΙΘΙΟΣ ΕΠΕΙΜΕΝΕΙ ...

Την επόμενη φορά που θα γράψεις με το ύφος και το στιλ αυτό θα εχεις την τιμη να εισαι ο δευτερος που θα φυγει απο αυτο το φορουμ στα τρια χρονια ζωης του.

White Diamond
29-04-2010, 08:44
Θα πάρω την πρωτοβουλία και σου απαντήσω πάλι. Δεν σου είπα ότι αυτά που λες είναι λίγο ή πολύ λάθος αλλά παρεξηγήθηκες και πάλι κατά την γνώμη μου δικαίως από τον τρόπο σου ( πιστεύω ότι παρασύρθηκες από τον ενθουσιασμό σου).
Εγώ προσωπικά κρατάω το τελευταίο που γράφεις.

Δημητρη δεν υπαρχει θεμα παρεξηγησης ,ειλικρινα.:thumbup:
Αυτο που κρατας ειναι το πιστευω του.;)
Επισης να θυμησω οτι μια συναντηση για εμενα ειναι απαραιτητη.

Το θέμα είναι ο σύλλογος για κάνεις κάτι τέτοιο

Τα έγραψε ο Νινταλ από πάνω όλα υπάρχουν άτομα δεν υπάρχουν να συμμετέχουν σε δουλειές και φυσικά οικονομικά πίσω από τα πληκτρολόγια πολλά γράφουν πολλοί μόλις έρθουν τα δύσκολα μένουμε πάντα οι ίδιοι μακακες από όλα τα φορουμς και συλλόγους κτλ κτλ έχει γίνει ανέκδοτο πια το πως καθόμαστε σα σεμηναρια , έχουμε βγάλει διαρκείας οι ίδιοι και οι ίδιοι

Ηρθε στενκερ ήρθε ο Ταν και είμασταν 60 χομπίστες μέσο όρο στο στένκερ ήταν και αρκετά μαγαζιά και από αυτούς τους χομπίστες το 60 % είχε δίσκους

Θα ξαναπω οτι αν δεν μπουν τα πραγματα σε μια σειρα ας μη μιλαμε για
ποσα και τα ρεστα. Δεν το λεω τυχαια. Καποιοι μπορουν να βοηθησουν και να
γλυτωσουμε αρκετα χρηματα.
Αρα, χωρος, ενυδρεια εκθεσης, κριτες ειναι πιστευω τα πρωτα που πρεπει
να υπολογιστουν ως προς το κοστος.(ειδικα το τελευταιο.)
Υπαρχουν για τα 2 πρωτα λυσεις-προτασεις.;)
Σχετικα με το θεμα συλλογου πιστευω μας εξυπηρετει ολους να ειμαστε
κομματι του ΠΣΦΕ. Ετσι γλυτωνουμε ενα ποσο απο τη δημιουργια ξεχωριστου,
η εδρα ειναι αυτη που ηδη εχει ο ΠΣΦΕ και εμεις αναλαμβανουμε ενα μερος
απο τα εξοδα. Ο συλλογος απο την πλευρα του αποκτα περισσοτερα μελη κλπ.:d

Diskus Fan
29-04-2010, 14:51

Αν μπω κι'εγω στην "κλικα" .... ποσο θα γινεις;:confused:

ne55

Αντιγράφω την υπογραφή σου

Ο ΕΞΥΠΝΟΣ ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ Ο ΠΟΝΗΡΟΣ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ Ο ΗΛΙΘΙΟΣ ΕΠΕΙΜΕΝΕΙ ...

Την επόμενη φορά που θα γράψεις με το ύφος και το στιλ αυτό θα εχεις την τιμη να εισαι ο δευτερος που θα φυγει απο αυτο το φορουμ στα τρια χρονια ζωης του.

Ο επΕιμενων .... ελληΝΙΚΑ.-:p

StavrosM
29-04-2010, 16:15
...και επισης η ....... ειναι ANIKHTH! (μια και το ριξαμε στα ρητα...):p

White Diamond
29-04-2010, 17:22
Και επειδη το καναμε παλι γιαπι οπως παντα :thumbup::d για παμε παλι,
εισαστε για συναντηση και ανταλλαγη αποψεων ναι η ου?

Discus.gr
29-04-2010, 18:33
Μεσα :thumbup:

alcol
29-04-2010, 18:40
Και εγώ μέσα!

fanis72
29-04-2010, 18:41
μεσα και εγω κανονηστε σηναντηση:slapim:emot67clappp:lie:

LOYHS
01-05-2010, 10:10
εγω και η hopewin ειμαστε μεσα αλλα σοβαρα πραγματα με πλανο και οχι λιγο απ'ολα

Γιάννης
03-05-2010, 13:18
Παιδιά ξεκαθαρίζω ότι δεν έχω καμιά εμπειρία από εκθέσεις συλλόγους κτλ. αλλά επιτρέψτε μου να πω την γνώμη μου.
Ο White Diamond έκανε μια πρόσκληση για να συζητηθεί το θέμα και πόσοι ανταποκρίθηκαν; 4!
Υποθέτω ότι σε μια ενδεχόμενη συνάντηση να πάνε και άλλοι 10 - 15.
Αυτό δεν μπορεί απαραίτητα να θεωρηθεί αποτυχία,ο σπόρος θα έχει πέσει, αλλά ο αριθμός των ενδιαφερομένων είναι πολύ μικρός και δεν νομιζω ότι μπορεί να υποστηρίξει μια τέτοια εκδήλωση.
Πιστεύω ότι μια τέτοια εκδήλωση πρέπει να γίνει υπό την αιγίδα του ΠΣΦΕ (ας τον ενισχύσουμε με το να γίνουμε μέλη)και την υποστήριξη 3-4 χορηγών που θα έχουν άμεσο συμφέρον με την προβολή του ονόματός τους αλλά και την διάκριση των ψαριών που εισάγουν.
Γιατί η αλήθεια είναι ότι στην ουσία οι Ελληνες ενδιαφερόμενοι δεν θα κατέβουν με ψάρια που δημιούργησαν οι ίδιοι μέσα από επιλεκτικές αναπαραγωγές αλλά με δίσκους εισαγωγής.
Βέβαια μεσούσης της κρίσης δεν ξέρω αν και οι επαγγελματίες μπορούν να υποστηρίξουν κάτι τέτοιο.

disc-postman
03-05-2010, 13:39
Πιστεύω ότι μια τέτοια εκδήλωση πρέπει να γίνει υπό την αιγίδα του ΠΣΦΕ (ας τον ενισχύσουμε με το να γίνουμε μέλη)

Γιαννη μιας και το ανεφερες κανε εσυ την αρχη για να ακολουθησουν κι αλλοι :thumbup:

Diskus Fan
03-05-2010, 13:41
Ο ΠΣΦΕ με ποιο τροπο δηλαδη θα βοηθουσε περισσοτερο;:confused:

Discus.gr
03-05-2010, 13:54
Ο αριθμός αυτών που ενδιαφέρονται δεν είναι και τόσο μικρός.

Ένας σύλλογος με πολυετή εμπειρία ίσως να μπορεί να βοηθήσει και αυτός.

mathaios81
03-05-2010, 14:22
ναι ολοι μας περναμε κριση οικονομικη
αλλα παντα ο ελληνας παντα τα καταφερε σε οτι ηθελε να κανει σε καιρους χαλεπους η οχι
για αυτο ελληνες δισκοφιλοι ενωθειτε και παμε να φτιαξουμε το πρωτο συλλογο δισκοφιλων στην ελλαδα και να δειξουμε στον κοσμο τι αξιζουν τα ψαριακια μας

ΕΙΜΑΣΤΕ ΔΥΟ ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΡΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΧΙΛΙΟΙ-ΔΕΚΑΤΡΕΙΣ.......
http://i.imgur.com/ziMxG.jpg (http://www.mybannermaker.com)

ChristosP
03-05-2010, 14:42
Ρε μην πάτε να με τρελάνεται μόνοι μας θα πάμε ή σαν παράρτημα ( ή όπως αλλιώς θέλετε να λέγεται ) με τον ΠΣΦΕ?

Γιατί μου είπατε να μιλήσω και έχω υποσχεθεί να μιλήσω μην γίνω ρόμπα ;)

mathaios81
03-05-2010, 14:48
ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ να δουμε πως το σκεφτεται ο συλλογος πως μπορει να γινει και μετα βλεπουμε
αν και με βρισκει αντιθετο να ειμαστε παραρτημα η οτιδηποτε αλλο ενος συλλογου καλο ειναι να ακουσουμε τις προτασεις απο ατομα με εμπειρια στο κομματι δημιουργιας συλλογου και μετα να κρινουμε αν μπορει να δημιουργηθει κατι ξεχωριστο

ChristosP
03-05-2010, 15:08
]ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ[/B] να δουμε πως το σκεφτεται ο συλλογος πως μπορει να γινει και μετα βλεπουμε
αν και με βρισκει αντιθετο να ειμαστε παραρτημα η οτιδηποτε αλλο ενος συλλογου καλο ειναι να ακουσουμε τις προτασεις απο ατομα με εμπειρια στο κομματι δημιουργιας συλλογου και μετα να κρινουμε αν μπορει να δημιουργηθει κατι ξεχωριστο

Περιμένετε ποιοι περιμένετε ? είστε γνωστοί ? είστε πολλοί ? και πόσοι ? έχετε μιλήσει κάποια άτομα και έχετε πάρει κάποιες αποφάσεις ? Συγνώμη που ρωτάω απλά δεν σε ξέρω προσωπικά ( σε κάποια συνάντηση θα γνωριστούμε :thumbup:). Αρα εσύ είσαι αντίθετος και προφανώς και οι άλλοι που περιμένετε τότε εγώ τι πάω να πω ?

Discus.gr
03-05-2010, 15:36
Κανόνισε καφεδάκι στο Σύλλογο το Σάββατο να τα πούμε . Εγώ θα έρθω.:thumbup:

White Diamond
03-05-2010, 19:30
Ρε μην πάτε να με τρελάνεται μόνοι μας θα πάμε ή σαν παράρτημα ( ή όπως αλλιώς θέλετε να λέγεται ) με τον ΠΣΦΕ?

Χαλαρα παιδια.
Οπως λεει και ο Χρηστος αν δεν γινουν καποιες συζητησεις με ολους
και για ολα δεν βγαινει ακρη. Βλεποντας και κανοντας.:)

mathaios81
03-05-2010, 21:33
ο white diamond εχει δικιο πρεπει να οργανωθουμε !rifle!http://i.imgur.com/ziMxG.jpg (http://www.mybannermaker.com)

Jonny
03-05-2010, 21:48
Περιμένετε ποιοι περιμένετε ? είστε γνωστοί ? είστε πολλοί ? και πόσοι ? έχετε μιλήσει κάποια άτομα και έχετε πάρει κάποιες αποφάσεις ? Συγνώμη που ρωτάω απλά δεν σε ξέρω προσωπικά ( σε κάποια συνάντηση θα γνωριστούμε :thumbup:). Αρα εσύ είσαι αντίθετος και προφανώς και οι άλλοι που περιμένετε τότε εγώ τι πάω να πω ?

Κανόνισε καφεδάκι στο Σύλλογο το Σάββατο να τα πούμε . Εγώ θα έρθω.:thumbup:

Και εγώ :thumbup:

White Diamond
03-05-2010, 21:50
Και εγώ :thumbup:

Και εγω.:thumbup:

mathaios81
03-05-2010, 22:03
και εγω στο καφε παρακαλω στειλτε μου pm για το ποτε
κοιταχτε λιγο αυτο

http://www.greekdiscus.com/test2000/showthread.php?t=3436
και αυτο

http://forum.simplydiscus.com/showthread.php?p=571386#post571386
και αυτο

http://www.discus.com.tr/index.php
κατω κατω εχει και μεταφραση μεσω του google στα Ελληνικα παρακαλω:mad:

Γιάννης
03-05-2010, 22:28
Ο ΠΣΦΕ με ποιο τροπο δηλαδη θα βοηθουσε περισσοτερο;:confused:

Ένας σύλλογος με πολυετή εμπειρία ίσως να μπορεί να βοηθήσει και αυτός.
O Μιχάλης δίνει την απάντηση και να προσθέσω με το κύρος τις γνωριμίες και την εμπειρία(<-edit ειπώθηκε αυτό) που υποθέτω ότι έχει.

Γιαννη μιας και το ανεφερες κανε εσυ την αρχη για να ακολουθησουν κι αλλοι :thumbup:
:thumbup:Θα γινει και αυτο.

Χρήστο να ζητήσω συγνώμη πρώτον αν δημιούργησα πρόβλημα σε διαδικασίες που βρίσκονται σε εξέλιξη,και δεύτερο για το αν έπρεπε να πάρω μέρος στην συζήτηση μιας και δεν είμαι σίγουρος αν μπορώ να βοηθήσω στην ολη διαδικασία.

yiapas
04-05-2010, 06:11
γράφοντας ο καθένας την γνώμη του δεν είναι δυνατόν να βγάλουμε άκρη...
απ'ότι όμως καταλαβαίνω είναι αρκετά μέλη που επιθυμούν να κανουμε μια αρχή με οποιονδήποτε τρόπο για να δημιουργήσουμε ένα club

γιατί δεν κανονίζουμε ένα καφεδάκι πρώτα απ'όλα μόνο όσοι είμαστε απο αυτό εδώ το φόρουμ να δούμε που βρισκόμαστε και μετά απο κοινού αποφασίζουμε τον τρόπο που θα γίνει κάτι πραγματικότητα????

ας δουμε βασικά την δύναμη που έχουμε και την διάθεση...και μετά πράτουμε αναλόγως

kofinas
04-05-2010, 07:28
Θα προτιμούσα να έγραφες μέρος συνάντησης και ώρα ώστε να αρχίσουμε να προγραμματιζόμαστε.

red rubin
04-05-2010, 07:42
Γαυρακι δεν ειναι δυνατον ομως εμεις απο Θεσσαλονικη να κατεβουμε Αθηνα μονο για ενα καφεδακι!!
Οταν η συζητηση αποκτηση μεγαλυτερη αξια τοτε βλεπουμε.

White Diamond
04-05-2010, 08:26
Γαυρακι δεν ειναι δυνατον ομως εμεις απο Θεσσαλονικη να κατεβουμε Αθηνα μονο για ενα καφεδακι!!
Οταν η συζητηση αποκτηση μεγαλυτερη αξια τοτε βλεπουμε.

Aυτο μετα συγχωρησεως δεν το καταλαβαινω.
Αξια εχει, απο την πρωτη στιγμη, καθε τι που σκεπτομαστε.;)
Αυριο Τεταρτη λογω απεργιων θα μπορουσαμε να βρεθουμε
Αθηναιοι και Θεσσαλονικεις, ο καθε ενας στην περιοχη του και μετα
να πουμε τα αποτελεσματα των συζητησεων, ωστε εχοντας μια κοινη
συνισταμενη να προχωρησουμε σε συζητηση και με τον ΠΣΦΕ το Σαββατο.
Πως το βλεπετε?
Αθηναικη συναντηση αυριο στο γνωστο σημειο ωρα 18.30.
Στην καφετέρια FLOCAFE (Ιλισίων 24 & Πλατάνων) απέναντι απο το παλιό γνωστό σημείο.

Συμφωνειτε?

ChristosP
04-05-2010, 08:47
γράφοντας ο καθένας την γνώμη του δεν είναι δυνατόν να βγάλουμε άκρη...
απ'ότι όμως καταλαβαίνω είναι αρκετά μέλη που επιθυμούν να κανουμε μια αρχή με οποιονδήποτε τρόπο για να δημιουργήσουμε ένα club

γιατί δεν κανονίζουμε ένα καφεδάκι πρώτα απ'όλα μόνο όσοι είμαστε απο αυτό εδώ το φόρουμ να δούμε που βρισκόμαστε και μετά απο κοινού αποφασίζουμε τον τρόπο που θα γίνει κάτι πραγματικότητα????

ας δουμε βασικά την δύναμη που έχουμε και την διάθεση...και μετά πράτουμε αναλόγως

+1000000000000:thumbup:

Γιάννης
04-05-2010, 10:16
http://www.greekdiscus.com/test2000/showpost.php?p=81838&postcount=147
36_1_371121Εστειλα την αίτηση εγγραφής σήμερα.
Πρώτα να μαστε καλά αν γίνει και ενα club δισκαδων θα γραφτώ και σε αυτό.

kofinas
04-05-2010, 11:22
Τι θα λέγατε η ίδια ανακοίνωση να γίνει post και στα άλλα forum ώστε να αποδεσμεύσουμε το GD και στο κάτω κάτω αφορά όλους τους δισκάδες αυτό το γεγονός όχι μόνο του Greekdiscus.
Βασίλη τι λες θα το κάνεις μιας και έδωσες εσύ την ιδέα?

White Diamond
04-05-2010, 11:58
Αν συμφωνουν και οι υπολοιποι δικοι μας δεν εχω κανενα προβλημα.
Απλα θα πρεπει να μεταφερθει η ημερομηνια ισως για Κυριακη.

kofinas
04-05-2010, 12:20
Για την ημερομηνία δεν με νοιάζει τόσο πολύ όσο για την ενημέρωση όλων των δισκάδων από όλα τα forum

Νομίζω ότι αυτό είναι το σωστό και το δίκαιο.
Δισκάδες δεν είμαστε μόνο εμείς στο GD.
Αν κάποιος διαφωνεί παρακαλώ ας το γράψει αλλά βλέπω και στα άλλα forum άτομα που δεν είναι γραμμένα στο GD.

White Diamond
04-05-2010, 12:49
Για την ημερομηνία δεν με νοιάζει τόσο πολύ όσο για την ενημέρωση όλων των δισκάδων από όλα τα forum

Νομίζω ότι αυτό είναι το σωστό και το δίκαιο.
Αν κάποιος διαφωνεί παρακαλώ ας το γράψει αλλά βλέπω και στα άλλα forum άτομα που δεν είναι γραμμένα στο GD.

Συμφωνω μαζι σου και οτι ειναι να γινει θα γινει εκτος forum, γενικως
και θα αφορα μονο δισκαδες. Δεν θα ηθελα να μεινει εκτος κανεις.

Discus.gr
04-05-2010, 13:04
Μπορούμε το Σάββατο να πάμε για καφέ στο Σύλλογο το απογευματάκι και Κυριακή πρωί να βρεθούμε όσοι θέλουν για μια κουβέντα για το τι μπορούμε να κάνουμε.

Καλό θα ήταν και πρέπει να μπει σε όλα τα φόρουμ θέλουμε όλους τους Δισκαδες.

kofinas
04-05-2010, 13:10
Μιχάλη απλώς φιξάρετε την μέρα και την ώρα διότι στο τέλος θα μπερδευτούμε.

White Diamond
04-05-2010, 13:15
Εμεις εχουμε αποφασισει σε τι στυλ θελουμε να ειμαστε σε σχεση
με το συλλογο η θα παμε εκει να λεμε διαφορα.
Μια συναντηση αυριο μεταξυ μας και μετα με τους υπολοιπους
δισκαδες και συλλογο.

mathaios81
04-05-2010, 13:20
σωστα :thumbup:

kofinas
04-05-2010, 14:21
Εμεις εχουμε αποφασισει σε τι στυλ θελουμε να ειμαστε σε σχεση
με το συλλογο η θα παμε εκει να λεμε διαφορα.
Μια συναντηση αυριο μεταξυ μας και μετα με τους υπολοιπους
δισκαδες και συλλογο.

Μου διευκρινίζεις σε παρακαλώ το εμείς και το στυλ για να καταλάβουμε όλοι?

White Diamond
04-05-2010, 14:48
Για να μην το παιδευουμε πολυ το Σαββατο οποιος θελει παμε στον ΠΣΦΕ
και συζηταμε, αν και εφοσον θελουν και εκεινοι, με ποιο τροπο μπορουμε
να συνυπαρξουμε. Μας κανει καλως, δεν, τοτε βλεπουμε.
Αυτο προυποθετει να ειμαστε αρκετοι παροντες.
Δεν θελω με τιποτα να θιγει καποιος.
Να κανουμε πραγματικοτητα αυτο που θελουμε απλα και μονο με τον καλυτερο τροπο. :d

Υ.Γ. Ετσι θα γλυτωσεις και τα πολλα πηγαινε - ελα.:p

Discus.gr
04-05-2010, 15:07

disc-postman
04-05-2010, 16:04

thambthambthamb

Για να μην το παιδευουμε πολυ το Σαββατο οποιος θελει παμε στον ΠΣΦΕ

Eυκαιρια να αποκτησει και περισσοτερα μελη ο συλλογος :thumbup:

Φιλε Δημητρη, θα ηθελα αν ξερεις ενα λογο για τον οποιο

καποιος δισκας να μην ειναι μελος του GREEK DISCUS :confused:

White Diamond
04-05-2010, 17:12
Γιατι δεν γουσταρουν τις φατσες μας? emot157
Γιατι ομως, μια χαρα εξωγηινοι ειμαστε.:leloydi:

kofinas
04-05-2010, 17:18
Βασίλη (pstman) ρώτησέ τους εσύ ο ίδιος γιατί είναι στο GAB ή στο AZ και δεν γράφτηκαν στο GD.
Εγώ πάντως είδα αρκετούς.
Και δεν κατάλαβα γιατί να κάνουμε τέτοιου είδους ανακοινώσεις μόνο μέσα από το GD.
Αν συνεχίσω να επιμένω θα παρεξηγηθώ και δεν θέλω, εγώ προσωπικά θα είμαι το Σάββατο αν χρειασθεί. Θα προτιμούσα να πάει μια ομάδα στο σύλλογο που να μας αντιπροσωπεύει και όχι να πάμε σαν όχλος, δηλαδή να υπάρξει μια συνενόηση πρώτα όπως είπε ο WDiamont.

White Diamond
04-05-2010, 17:22
Χρειαζεσαι οπως ολοι οσοι ενδιαφεροντε και το ξερεις.
Αναλογα με το αποτελεσμα κουβεντιαζουμε για τα υπολοιπα.

disc-postman
04-05-2010, 19:29
Εγω το Σαββατο 17:30 θα ειμαι στον ΠΣΦΕ :thumbup:

Οσοι πιστοι προσελθετε.................!rifle!

White Diamond
04-05-2010, 20:06
Θα προτιμούσα να πάει μια ομάδα στο σύλλογο που να μας αντιπροσωπεύει και όχι να πάμε σαν όχλος, δηλαδή να υπάρξει μια συνενόηση πρώτα όπως είπε ο WDiamont.

Στην ουσια αυτη ειναι και η δικη μου αποψη ακριβως αλλα δεν
ειδα ενδιαφερον στο θεμα συμαντησης πριν.
Το παμε αναποδα απλα καλο θα ηταν να μιλησει
ο 2λ, εσυ, η οποιος αλλος νομιζετε ωστε να μην γινουμε οχλος.
Φυσικα καθε σκεψη-προταση- απορια αναλογα μπορει να διατυπωθει.

kofinas
04-05-2010, 20:37
Ας περιμένουμε μέχρι αύριο να δούμε αν θα γράψει και κάποιος άλλος ώστε να δούμε ποιοι ενδιαφέρονται.

Jonny
06-05-2010, 17:01
Επειδή ακούγονται πολλές προτάσεις θα πρέπει να καταλήξουμε κάπου για να μην αναλωθούμε σε άσκοπες συζητήσεις και χάσουμε την ουσία, δική μου πρόταση είναι να γίνει συγκεκριμένη ώρα και μέρα μια συνάντηση με το διοικητικό συμβούλιο του ΠΣΦΕ.
Να συζητήσουν, όσα άτομα μπορούνε ή ορίζουμε κάποια άτομα τυπικά να "αντιπροσωπεύσουν" τους υπόλοιπους, για όλα τα διαδικαστικά έτσι ώστε να έχουμε μια εικόνα του τι θα μπορούσαμε να κάνουμε σε συνεργασία με τον σύλλογο.
Μετά με κοινή ανακοίνωση σε όλα τα φόρα κανονίζουμε δισκοσυνάντηση και αναλύουμε τις προτάσεις περί συνεργασίας με το σύλλογο ή ανεξάρτητοι, παίρνοντας τις απαραίτητες αποφάσεις.

White Diamond
06-05-2010, 17:15
Σαββατο κατα τις 6 καλα ειναι?
Αν δεν κανω λαθος ο Πολλατος ειχε πει θα το συζητουσε.
Θα γινει τελικα? Χρηστοοο.
Καλο ειναι να ξερουμε εστω τις προτασεις του συλλογου για
το τι θελουν απο την πλευρα τους.(ορους)
Εγω θα παω ετσι κι αλλοιως γιατι πλεον παω τακτικα
να δω κιολας αν μπηκαν οι δισκοι. Ακους Δημητρη? :d

ChristosP
06-05-2010, 19:14
σας είπα θα είμαι και θα είμαι ;)

White Diamond
06-05-2010, 19:28

disc-postman
06-05-2010, 20:00
Καφε ελληνικο εχει το καταστημα, γιατι οπου παω τωρα τελευταια δεν........:patrol:

White Diamond
06-05-2010, 20:47
Εχει ρεμαλοταχυδρομε αλλα και εκει θα τον φτιαξεις μονος σου.:p

Jonny
07-05-2010, 11:40
Επειδή περιμένω ξαδέρφια από επαρχεία δεν ξέρω αν θα προλάβω να έρθω, θα ξέρω σίγουρα άυριο!

ChristosP
10-05-2010, 07:32
εγώ πήγα όπως υποσχεθηκα σε κάποια μέλη ;)

Τα πράγματα είναι πολύ θετικά και υπάρχει λύση και εύκολη και να καλύπτει όλες τις πλευρές ( περί λέσχης , ανεξαρτητου ταμείου κτλ κτλ )

Λεπτομέρειες θα πω όταν μου έρθει η επίσημη θέση του ΔΣ ;) μέσα στην εβδομάδα .

Μιχάλη ακόμα σε περιμένω να έρθεις !rcard!

White Diamond
10-05-2010, 08:42
εγώ πήγα όπως υποσχεθηκα σε κάποια μέλη ;)

Τα πράγματα είναι πολύ θετικά και υπάρχει λύση και εύκολη και να καλύπτει όλες τις πλευρές ( περί λέσχης , ανεξαρτητου ταμείου κτλ κτλ )

Λεπτομέρειες θα πω όταν μου έρθει η επίσημη θέση του ΔΣ ;) μέσα στην εβδομάδα .

Μιχάλη ακόμα σε περιμένω να έρθεις !rcard!

+1000:thumbup:
Απο την πλευρα μου θα ηθελα να πω ενα ευχαριστω
στον κο Τολη και στην προεδρο Blanch που με πολυ φιλικο τροπο και πολυ
ενδιαφερον ακουσαν τις προτασεις μας. Αναμενουμε λοιπον το ΔΣ του συλλογου
οποτε πριν γινουν οι τελικες ενεργειες θα προηγηθει μια συναντηση
Δισκαδων ωστε να αποφασισουμε ολοι μαζι. Εκει δεν πρεπει να λειπει κανεις.

disc-postman
10-05-2010, 14:15
Πραγματικα εγινε μια πολυ ωραια συζητηση, αν και υπηρξαν καποιες απουσιες :d

αλλα εκτος αυτου εγω ευχαριστηθηκα το καφεδακι μου

σε εναν φιλοξενο χωρο γεματο ομορφα ενυδρεια, που καθε Σαββατο πρεπει να γεμιζει :thumbup:

mathaios81
16-05-2010, 00:03
τιποτα νεοτερο?

White Diamond
16-05-2010, 16:04
Πολυ συντομα.:)