PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερώτηση περί συνθηκών νερού

bas_754
30-12-2007, 19:16
ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΙ ΝΕΡΟΥ:
Πολύ μαλακό, πολύ όξινο, καθώς και ''μαυρισμένο'' νερό. Ιδιαίτερη προσοχή για πολύ καλή οξυγόνωση λόγω της υψηλής θερμοκρασίας. Στο φυσικό τους βιότοπο η ηλεκτρική αγωγιμότητα είναι κάτω από 10μS/cm, το pH κάτω από 5,00, η θερμοκρασία γύρω στους 29°C, ανθρακική και γενική σκληρότητα σχεδόν μηδενικές. Σε ενυδρείο παραμέτροι με KH:1-2°d και GH:2-4°d είναι αποδεκτοί, με pH κάτω από 5,00και θερμοκρασία 28-30°C.

καλησπερα σας.
παντα ειχα την απορια πως μπορουμε να επιτυχουμε καλη οξυγωνωση και ph 5-6 με kh 1-2 και να εχουμε και σταθεροτητα συνθηκων.
απο οτι ξερω
Με χρηση co2 το επιπεδο cο2 θα ειναι πολυ ψηλα λογω kh 1-2 και σιγουρα υπαρχει κινδυνος ph crash.
αλλα και
με χρηση τυρφης δεν υπαρχει σταθεροτητα.

υπαρχει αλλος τροπος η απλα δεν γινεται?

Yiannis59
31-12-2007, 00:44
Γίνετε εχω Kh=2 Ph=6 χωρίς C02 Tds = 80 μs με νερο Α/Ο και seagem discus trace kai electro right
οσο για την οξυγόνωση αν δεν υπάρχει υπερπληθυσμός ....
δεν βλέπω δυσκολία πουθενά
Δεν εχω άγριους αν ειχα θα τα κατεβαζα και αλλοiex

Genirous
31-12-2007, 08:40
Καλημέρα Δημήτρη!
Θα μιλάς σίγουρα για το γνωστό πινακάκι που δείχνει τη σχέση pH-kH-CO2, το οποίο όμως έχει εφαρμογή μόνο σε φουλ φυτεμένο ενυδρείο και με χρήση μπουκάλας διοξειδίου για κατέβασμα του pH... c003

Στο δικό μου έχω kH:1,0, GH:1,0, TDS:150 και pH κάτω από 6,0! :score:

Καλή οξυγόνωση πετυχαίνεις με καλή ανατάραξη της επιφάνεις και με αεραντλία η οποία βγάζει μικρές φυσαλίδες αέρα, την τύρφη την χρησιμοποιείς σε δεξαμενή προετοιμασίας νερού και όχι μέσα στο ενυδρείο! iex

Θέλει πολύ προσοχή όμως με ένα τέτοιο ενυδρείο και πολύ τακτική παρακολούθηση, γιατί όπως σωστά είπες υπάρχει κίνδυνος pH-crash! ayto35

bas_754
31-12-2007, 13:53
καλημερα
ευχαριστω για τις απαντησεις.

αν καταλαβα καλα τις τιμες αυτες τις πετυχαινω χρησιμοποιωντας νερο μονο απο α/ο το οποιο το προετοιμαζω με τυρφη σε δεξαμενη και μετα προσθετω ιχνοστοιχεια και ηλεκτρολυτες...και παρακολουθω συχνα για αποφυγη ph crash.
σωστα ??

Yiannis59
31-12-2007, 14:16
σωστά και λιγο σοδιτσα για να ανεβάζεις το Kh κοντά στο 2-3
Η πολυ λιγο νεράκι βρύσης για να ανεβαίνει το Kh και αυτο μονο για λογους ασφαλείας
αν δεν έχεις μόνιμο (ηλεκτρονικό) τρόπο παρακολούθησης του Ph

ΤΑΚΗΣ
24-03-2008, 17:53
Παιδια καλησπερα.Θελω να σας ρωτησω τι να κανω με το νερο.Παρα τις εβδομαδιαιες αλλαγες του νερου (75L) εχω kh-4 gh-4 no3 κοντα στο 50 po4 στα υψη παρα το αντιφοσφωρικο που εχω βαλει.Μηπως πρεπει να κανω μεγαλυτερες αλλαγες νερου?Με την σκληροτητα πρεπει να αλλαξω κατι?

yiapas
24-03-2008, 20:12
με αντιφοσφωρο στο φιλτρο με λιγοτερο ταισμα(και ειδικα κατεψυγμενο) και τακτικες αλλαγες
θα δεις σιγα σιγα το φοσφωρο να υποχωρει

ChristosP
25-03-2008, 08:34
Ρε παιδιά εγώ έχω 5,8 -6 ph χωρίς CO2 μόνο με όσμοση και φυσικά discus trace και ηλεκτρολίτες .
Λέγοντας ότι μπορεί να έχω ph crash δηλάδή τι κάνει το ph πόσο πέφτει δηλαδή και τι πρέπει να κάνω για να το αποφήγω

lef_st
25-03-2008, 09:18
Ρε παιδιά εγώ έχω 5,8 -6 ph χωρίς CO2 μόνο με όσμοση και φυσικά discus trace και ηλεκτρολίτες .
Λέγοντας ότι μπορεί να έχω ph crash δηλάδή τι κάνει το ph πόσο πέφτει δηλαδή και τι πρέπει να κάνω για να το αποφήγω

Απλά η περίπτωση να έχεις crash είναι συνδιασμός
του να αλλάζεις νερό μονο από Α/Ο έχοντας χαμηλά το KH σιγά-σιγά να κατρακυλάει
Σ'αυτή την περίπτωση πρέπει να κοιτάς συχνά το PH
και όταν αρχίσει να πέφτει ανεβάζεις το ΚΗ ρίχνοντας λίγο μαγειρική σόδα
Μισό κουταλάκι διαλυμένο σ'ενα ποτήρι με νερό του ενυδρείου και ξαναμετράς σ'ενα τέταρτο

ΤΑΚΗΣ
26-03-2008, 23:34
Ταιζω 2 φορες την ημερα.Οσο για τα κατεψυγμενα ο αγριος που εχω αν δεν του ριξω bloodworms δεν τρωει με τιποτα.Να τον αφησω να πεθανει?Παντως κατι συμβαινει τις τελευταιες μερες.Ενας μεγαλος ημερος εχει σκουρηνει παρα πολυ(αυτος τρωει και TETRA PRIMA) αλλα εχει βγαλει και κατι ασπρα στιγματα στη μια του πλευρα.Μηπως χρειαζεται θεραπεια?:confused:

mios
27-03-2008, 03:17
Πόσα λίτρα έχεις ? Πόσα ψάρια και τι ? Θερμοκρασία ? Βάλε μία φώτο να δούμε τα στίγματα.Είναι τελίτσες (που πιθανόν εξέχουν) ή περιοχές σαν να έχει ξεβάψει το χρώμα .Εβαλες ψάρι τελευταία ? Άλλαξες τίποτα (ανακάτωσες το υπόστρωμα ,βάζοντας ή βγάζοντας φυτά)? Κάνε μία καλή αλλαγή (χτυπάς και κόκκινα)σε πρώτη φάση και ανέβασε θερμοκρασία (βάλε και λίγο melafix αν έχεις) και αν μπορείς κατέβασε και το ph.Τρώει ο δίσκος ?
Κατεψυγμένη πρέπει να ταίζεις ,ειδικά αν έχεις δίσκους σε ανάπτυξη.Μέχρι να τους πάρεις έτρωγαν τουλάχιστον 2 φορές, ως μικρά ,κατεψυγμένη (και άλλες τόσες ξηρά).Στο νερό είναι το θέμα όχι στην τροφή.Μην μένει αφάγωτη και σχολαστικότερη ρουτίνα και καθαρισμό-αλλαγές.2 φορές ταίζονται ενήλικοι ,μεγάλοι δίσκοι (εννοείται δεν ρίχνουμε το μισό κουτί τη κάθε φορά)
Για τον άγριο ,με τον να τον έχεις με άλλον που ήδη τρώει ξηρά θα διευκολυνθείς και θα τον κάνει να δοκιμάσει κι αυτός ...κάποτε.Με την prima λίγο δύσκολα ,δοκίμασε αν μπορείς και μία άλλη.Μην του δίνεις το πρωί "ζωντανή" .Έχοντας μείνει όλο το βράδυ νηστικός είναι πιο πιθανό να δοκιμάσει τότε την ξηρά.Και μη φοβάσε ,από πείνα δεν πρόκειται να πάει.Απέφυγε για κάμποσο καιρό να δίνεις κατεψυγμένη,έχοντας άλλους που τρώνε θα τον τραβήξει και η περιέργεια .Όταν βάλεις (μετά από μέρες) άσε λίγη ξηρά να μουλιάσει στα σκουλίκια και ρίξτη πρώτα αυτήν ή μαζί.

ΤΑΚΗΣ
27-03-2008, 12:09
Εχω ενυδρειο 300 λιτρα.Τι εννοεις να ανακατεψω το βυθο?Καθε φορα που αλλαζω νερο κανω και σκουπα.Εχω 2 δισκους 10 ροδοστομους 5 cardinal 5 neon και 5 αρλεκινους.Τα σημαδια που εχει ο δισκος ειναι ασπρες τελιτσες που εξεχουν αλλα παρ ολα αυτα τρωει αρκετα.Η θερμοκρασια τις προηγουμενες μερες ηταν 26 βαθμοι αλλα τωρα προσθεσα και δευτερο θερμοστατη και πηγε 29.Εσυ τι τροφη προτεινεις να ταιζω και με τι συχνοτητα?Απο γνωστο καταστημα μου ειπαν οτι αν ταιζω καταψυγμενα θα πρεπει να κανω που και που αποπαρασιτοση.Δηλαδη με ολα αυτα που ακους για τους δισκους και για το τι πρεπει να κανεις αμφιβαλλεις αν γινονται και για τους ανθρωπους στο memorial της Νεας Υορκης.

Genirous
27-03-2008, 14:53
Μάλλον το πρόβλημα προέκυψε από τη θερμοκρασία που κατέβηκε αρκετά χαμηλά Τάκη...xmm

Diskus Fan
27-03-2008, 15:18
1. Συμφωνω με τα περισσοτερα που εχει γραψει ο mios.
2. Η θερμοκρασια επαιξε το ρολλο της, το ψαρι θα συνελθει σε μερικες μερες, εφοσον το νερο του φροντιζεις να ειναι καλο.
3. Μη ξαναδωσεις σημασια σε αυτα που σου λενε στα μαγαζια. Τα περισσοτερα ειναι μπουρδες (μην γραψω τιποτα αλλο). Η κατεψυγμενη ειναι 10 φορες πιο "κακη" για την ποιοτητα του νερου. Αυτο σημαινει οτι μετα θα χρησιμοποιεις φαρμακα;;;;
4. Γιατι ταλαιπωρεις τα ψαρια σου;;; 5 νεον, 5 cardinal, 5 αρλεκινους;;;; Διαλεξε τι θελεις και φιαξε 1 η 2 κοπαδια (θα σου προτεινα ενα μονο κοπαδι). Μη βαλεις λιγοτερα απο 8-10 γιατι χανεις την ομορφια τους και τα στρεσαρεις.friends

mios
27-03-2008, 15:53
Εμ ,με 26 και για μέρες τι περίμενες.Μην ακούς μπαρούφες.Αν οι τροφές είναι καλές ,σωστά συντηρημένες,και οι δίσκοι σου υγιείς δεν υπάρχει θέμα.Αν θέλεις μία στο τόσο καρδιά με flagyl ή αν τρώνε αποξηραμένη αρτέμια μούλιαζέ την σε νερό με αυτό.Αυτό μόνο προληπτικά(αν δεν βαριέσε γιατί εγώ ναι).Και μην μασάς ,σε στρωμένο και σταθερό ενυδρείο (θέλει χρόνο για να γίνει αυτό),με σταθερό αριθμό ψαριών μπαίνεις στον αυτόματο.Όσο καιρό είχα 1 ενυδρείο και ήμουν προσηλωμένος σ'αυτό δεν είχα ποτέ πρόβλημα.Όταν αρχίσαμε επεκτάσεις ,αλλαγές ......
Για τροφές αν θες δοκίμασε Tropical ή /και ocean nutrition formula 1 & 2 (μην σε ξεγελαν τα θαλασσινά που δίχνει απ'έξω nono) που είναι και φτηνότερες.Μικρές συσκευασίες στην αρχή και βλέπεις.Μετά αρχίζεις και tetra discus κτλπ

ΤΑΚΗΣ
28-03-2008, 14:39
Παιδια ειχατε δικιο με τη θερμοκρασια.Εδω και 3 μερες η θερμοκρασια ειναι 29 βαθμοι και τα στιγματα εχουν σχεδον εξαλειφθει.Παντως στις αλλαγες νερου οπως και να το κανουμε η θερμοκρασια πεφτει.Δηλαδη την ωρα που εχω βγαλει το νερο που θελω να αλλαξω και πριν ριξω το καινουργιο το ενυδρειο μου δειχνει 24 βαθμους.Μηπως δεν κανω κατι καλα?

Diskus Fan
28-03-2008, 15:51
Κατα την δικη μου αποψη, καλο ειναι μα μην αφηνεις να κατεβει τοσο πολυ. Ποσο νερο αλλαζεις και κατεβαινει τοσο;;;Με 2-3 βαθμους δεν εχεις κανενα προβλημα. Ασε που αργοτερα (προς το χειμωνα) θα σε βοηθησει και στο ζευγαρωμα.-friends

mios
28-03-2008, 21:23
Αν από τους 29 πέφτει στους 24 πριν βάλεις το καινούργιο νερό (έτσι δε γράφεις ?) μία εξήγηση υπάρχει : το θερμόμετρο ή ο αισθητήρας είναι έξω από το νερό xmm

ΤΑΚΗΣ
31-03-2008, 12:16
Εχεις δικιο ο αισθητηρας ειναι εξω απο το νερο γιατι ειναι στο πανω μερος του ενυδρειου.thamb

Αχιλλεας Μπλιατσιος
31-03-2008, 12:46
Ηταν μεγαλη διαφορα....xmmfriends

ΤΑΚΗΣ
02-04-2008, 12:00
Αλλαζω 75 λιτρα καθε εβδομαδα αλλα αφου ο αισθητηρας ειναι εξω απο το νερο η ενδειξη υποθετω δεν αφορα τη θερμοκρασια του νερου το οποιο φυσιολογικα θα πρεπει να εχει πανω-κατω τη θερμοκρασια που ειχε πριν κανω την αλλαγη.

Jonny
04-04-2008, 18:42
Αλλαζω 75 λιτρα καθε εβδομαδα αλλα αφου ο αισθητηρας ειναι εξω απο το νερο η ενδειξη υποθετω δεν αφορα τη θερμοκρασια του νερου το οποιο φυσιολογικα θα πρεπει να εχει πανω-κατω τη θερμοκρασια που ειχε πριν κανω την αλλαγη.

Το πιθανότερο ναί!thamb