PDA

Επιστροφή στο Forum : Αντιπλημμυρικό σύστημα DIY

Crazyio
04-04-2010, 20:14
Με αφορμή τα βρεγμένα μπατζάκια του φίλους μας Mios την Τετάρτη στην συνάντηση :d και μιας και βρήκα λίγο χρόνο έκατσα και έφτιαξα πολύ πολύ πρόχειρα ένα alarm για την ώρα που γεμίζω το ενυδρείο με την Α/Ο ώστε να μην έχω κάθε τρεις και λίγο τον νου μου αν γέμισε αν θέλει λίγο ακόμα .. αν πλημμύρισα κτπ ...

δεν είναι τίποτα περισσότερο από ένα "τζιτζίκι" στην γλώσσα των ηλεκτρολόγων / ηλεκτρονικών ...

Τα υλικά που χρειάστηκαν είναι πάρα πολύ απλά ...

1 buzzer 9v
1 μπαταρία 9v
1 ηλεκτρονικό φλοτέρ (Thanks again 59,από τότε σκεφτόμουν να το φτιάξω )
1 φαλτσέτα
1 σωληνάριο από ταμπλέτες ( π.χ Depon , Lysopaine κτλ )
λίγη μονωτική ταινία ..

το σωληνάριο δεν είναι και η καλύτερη δυνατή (και εμφανισιακά αν το δεί κανείς ) λύση αλλά αυτό είχα όταν με έπιασε η προκοπή το μεσημέρι αυτό και χρησιμοποίησα ...

Στις φωτό που ακολουθούν εύκολα καταλαβαίνει κανένας το σκεπτικό της λειτουργίας του ....
ΔΕΝ κόβει την παροχή της Α/Ο ή όποιου άλλου τρόπου γεμίζουμε το ενυδρείο μας αλλά αυτό που κάνει είναι να μας ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ οτι "μεγάλε το ενυδρείο έφτασε στην επιθυμητή στάθμη, κλείστο γιατί δεν σε βλέπω καλά "

Λοιπόν, κόβουμε το κουτάκι σωληνάριο από τις ταμπλέτες με μια φαλτσέτα ώστε να φτιάξουμε ένα Π με αυτό με τόσο πάχος όσο χρειάζεται για να έρθει να κάτσει στο ενυδρείο μας (αυτό προϋποθέτει να μην έχει κόντρες το ενυδρείο στο σημείο αυτό).

από τα κομμάτια που αφαιρέσαμε χρειαζόμαστε το ένα το οποίο και τσακίζουμε δημιουργώντας μα γωνία 90 μοιρών ...
στο ένα "αυτι" κάνουμε μια τρύπα και περνάμε το ηλεκτρονικό φλοτέρ το οποίο το έχουμε ρυθμίσει να είναι σε κατάσταση Ν.Ο ( Normaly open ) (Στο έλεγα 59 πως γίνεται να αλλάξει κατάσταση αν το γυρίσουμε ανάποδα αλλά δεν με άκουγες !rcard!:thumbup: )

από την πάνω πλευρά έβαλα ένα buzzer 9v το οποίο και θα ηχεί όταν το flotter σηκωθεί και κλείσει κύκλωμα ειδοποιώντας μας πως φτάσαμε στην επιθυμητή στάθμη .....

Το σε ποιο σημείο του σωληναρίου θα κολλήσουμε ή θα στερεώσουμε (εγώ το έκανα με μονωτική για παράδειγμα ) την γωνία που φτιάξαμε με το flotter είναι ανάλογα με το σε ποιο σημείο του νερού θέλουμε να φτάνει το ενυδρείο ...

Βέβαια εγώ έχω ένα ενυδρείο που γεμίζω ... εσείς πράξτε ανάλογα :d:d

Yiannis59
04-04-2010, 20:21
Ωραιος :thumbup::thumbup:

Ριχτου μια ηλεκτρομαγνητική να σου κλείνει και την Α/Ο

panagiotis07
04-04-2010, 20:23
πολύ καλό:thumbup::thumbup:
τελικά όλοι αντιμετοπίζουν αυτό το πρόβλημα!!
Δεν το έβαζες λιγο πιο νωρίς εγώ πήρα αυτό
http://cgi.ebay.com/BOYU-Water-Level-Alarm-for-Fish-Tank-Aquarium-SW01_W0QQitemZ160336591360QQcmdZViewItemQQptZLH_De faultDomain_0?hash=item2554ce3a00

και δεν το εμπιστεύομαι και έχασα την χαρά της δημιουργίας!

Crazyio
04-04-2010, 20:29
Ωραιος :thumbup::thumbup:

Ριχτου μια ηλεκτρομαγνητική να σου κλείνει και την Α/Ο

Μπα, δεν θα παίξει να γεμίζω ενυδρείο και να λείπω από το σπίτι .. οπότε μόνο και μόνο που θα με ενημερώνει να πάω να την κλείσω εμένα μου αρκεί :thumbup:

Yiannis59
04-04-2010, 20:42
πολύ καλό:thumbup::thumbup:
τελικά όλοι αντιμετοπίζουν αυτό το πρόβλημα!!
Δεν το έβαζες λιγο πιο νωρίς εγώ πήρα αυτό
http://cgi.ebay.com/BOYU-Water-Level-Alarm-for-Fish-Tank-Aquarium-SW01_W0QQitemZ160336591360QQcmdZViewItemQQptZLH_De faultDomain_0?hash=item2554ce3a00

και δεν το εμπιστεύομαι και έχασα την χαρά της δημιουργίας!

Βασίζετε στην αγωγιμότητα του νερου οποτε αν βαζεις μονο Α/Ο μην εκπλαγεις αν δεν δουλέψει οσο πέφτει το TDS

Γιώργος Κ
04-04-2010, 20:57
Πολυ ωραιο!!! :thumbup:

Μπραβο Ιωσα!! :)

disc-postman
04-04-2010, 21:03
Ποσο στοιχισε αυτη η πατεντουλα ρε Ιωσα :confused:

Με αυτο που ειπε ο Boss παντως, θα το τελειοποιουσες το συστημα :thumbup:

Γιώργος Κ
04-04-2010, 21:09
να μας ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ οτι "μεγάλε το ενυδρείο έφτασε στην επιθυμητή στάθμη, κλείστο γιατί δεν σε βλέπω καλά"

Με αυτο που ειπε ο Boss παντως, θα το τελειοποιουσες το συστημα :thumbup:
Ετσι θα πρεπει να βγαλουμε το buzzer και να βαλουμε μια φωνη να λεει: "Αστο μ$%$#%* την εκλεισα εγω" baeh:rofirofirofi

StavrosM
04-04-2010, 23:51
Ιωσα αν δεν εχεις προβλημα να δειξω κατι παρομοιο...
Και εγω την εχω παθει και πεταξα και το επιπλο του ενυδρειου!
Την επομενη πηγα στα ηλεκτρονικα και εφτιαξα κατι αντιστοιχο και πολυ πολυ απλο:
-1 μπαζερ,
-1 διακοπτη σαν αυτους που εχουν οι κερματοδεκτες (πανω στον οποιο εβαλα ενα φελιζολ για να γινει "φλοτερ")
-ακροδεκτες για 9V μπαταρια
-και καλωδιο
Κοστος: 14 ευρω μαζι με την μπαταρια(αλκαλικη)
Το φλοτερ το "μαγκωνω" στο καπακι του βαρελιου που μαζευω νερο... και μολις γεμισει... μπιιιιιιιιιιιιιιπ... και τρεχω να κλεισω την α/ο... (γιατι η παντοφλα θα με !rifle!sport_46chairbor: αν ξανα:fish12: )
http://i833.photobucket.com/albums/zz258/StavrosM/P4042336b.jpg

Crazyio
04-04-2010, 23:51
το κόστος χωρίς το φλοτέρ (γιατί δεν ξέρω πόσο κοστίζει ) δεν στοιχίζει πάνω από 10Ε μαζί με την μπαταρία .. εξάλλου δεν είναι τίποτα περισσότερο απο ένα φλοτέρ, ένα buzzer και ένα φλοτεράκι ...
το σωληνάριο είναι μια πρόχειρη λύση που βρέθηκε μπροστά μου εκείνη την ώρα ....
με μερικά κομμάτια από πλέξυ μπορεί να γίνει μια πολύ όμορφη και εύκολη κατασκευή ...

όσο για την ηλεκτρομαγνητική θα ήταν καλή ιδέα αλλά η δική μου πρόθεση ήταν ένα alarm και μόνο και κάτι το οποίο θα μπαίνει στο ενυδρείο όσο θα γίνεται αλλαγή νερού και μετά θα αφαιρείται ... :thumbup:

Υ.Γ πρόβλημα ?? ίσα ίσα Σταύρο που ό,τι μπορούμε να κάνουμε καλύτερο το παλεύουμε ... ;)
Έξυπνη λύση η δική σου με το φλοτέρ με τον διακόπτη. Έτσι έχουμε μια πολύ απλή και φτηνή λύση για δοχείο αναπλήρωσης και μια για απευθείας σε ενυδρείο :thumbup:

StavrosM
05-04-2010, 00:11
Ναι κι εγω το ιδιο ηθελα, μονο να με ειδοποιει! Ουτε εγω εχω βαλει ηλεκτρομαγνητικη βανα, προτιμω κι εγω να ειμαι σπιτι οταν γεμιζω το βαρελι! Καποια στιγμη θα το προσαρμωσω σταθερα στο βαρελι (εχει τρυπες ο διακοπτης, δυο λεπτες βιδες χρειαζονται) για να μην το μετακινω καθε φορα...

Crazyio
05-04-2010, 00:30
Ναι κι εγω το ιδιο ηθελα, μονο να με ειδοποιει! Ουτε εγω εχω βαλει ηλεκτρομαγνητικη βανα, προτιμω κι εγω να ειμαι σπιτι οταν γεμιζω το βαρελι! Καποια στιγμη θα το προσαρμωσω σταθερα στο βαρελι (εχει τρυπες ο διακοπτης, δυο λεπτες βιδες χρειαζονται) για να μην το μετακινω καθε φορα...

αυτά τα διακοπτάκια είναι φοβερά για διάφορες πατέντες ..
προσοχή στις βίδες που θα βάλεις να είναι ανοξείδωτες, αλλιώς βρες άλλον τρόπο να το στερεώσεις το διακοπτάκι ;)