PDA

Επιστροφή στο Forum : ΓΕΙΑ ΣΑΣ... :d

pavlos
30-03-2010, 07:08
ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΡΕΙΣ ΜΗΝΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΕΝΑ ΔΙΣΚΟΕΝΥΔΡΕΙΟ. ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ 120 ΛΙΤΡΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΠΡΙΝ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ, ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΒΑΛΩ ΜΟΝΟ 2 ΔΙΣΚΟΥΣ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΟΛΟΙ ΜΟΥ ΕΛΕΓΑΝ ΠΩΣ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΜΕ ΔΥΟ. ΟΛΑ ΠΗΓΑΙΝΑΝ ΜΙΑ ΧΑΡΑ, ΟΜΩΣ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΠΕΡΙΠΟΥ ΔΥΟ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ Ο ΕΝΑΣ ΕΚ ΤΩΝ ΔΥΟ ΟΥΤΕ ΕΤΡΩΓΕ ΟΥΤΕ ΚΟΥΝΙΟΤΑΝ ΓΙΑΤΙ ΦΟΒΟΤΑΝ ΤΟΝ ΔΕΥΤΕΡΟ. ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΛΛΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΑΓΟΡΑΣΑ ΚΑΙ ΑΛΛΟΥΣ ΔΥΟ ΩΣΤΕ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΕΙ ΕΝΑ ΚΟΠΑΔΑΚΙ. ΤΩΡΑ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΜΕ 4 ΔΙΣΚΟΥΣ ΣΕ ΕΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ 120 ΛΙΤΡΩΝ... ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ... ΤΑ ΛΙΤΡΑ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΑ ΚΑΙ ΟΙ ΔΙΣΚΟΙ ΠΟΛΛΟΙ.... ΘΕΛΩ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ..

ChristosP
30-03-2010, 07:13
καλώς ήρθες :thumbup:

Ξεκίνησες λάθος αλλά μια και θα πάρεις καινούργιο και μεγαλύτερο ενυδρείο το καλοκαίρι θα φτιάξουν όλα ;).

Τώρα σε αυτά τα λίτρα θα πρέπει να αλλαζεις νερό κάθε μέρα 50% μπας και το σώσουμε μέχρι το καλοκαίρι και αυστηρά 3 ταίσματα την ημέρα και όχι παραπάνω .

Geosid
30-03-2010, 07:14
Παυλο απο εμενα καλως ηρθες :thumbup: , τα υπολοιπα θα στα πουν οι εμπειροτεροι ;)

Hary
30-03-2010, 07:21
Γεια σου Παύλο και καλώς μας ήλθες........... γράφε αν θες με μικρά γραμματα γιατι τα κεφαλαία ειναι σαν να φωνάζεις αλλά και κουραστηκά στο διάβασμα......

Δυστυχώς αυτοι που σου λέγαν να μην βάλεις 2 δίσκους σε 120 λίτρα ειχαν δίκιο και αυτοι που σου λέγαν να βάλεις και άλλα μέσα ειχαν άδικο..... σε κανονικές συνθήκες οταν έχουμε έντονα τσακώματα αυτο ισχυει, μεγαλώνουμε το κοπάδι, αλλα στην δική σου την περίπτωση δεν υπάρχει χώρος για να μεγαλώσει το κοπάδι..... καλύτερα λοιπόν είναι οι 2 ακρέες λύσεις του ή αγοράζεις μεγαλύτερο ενυδρείο (τέτοιο ωστε να μπορούν τα 4 δισκάκια να γίνουν 6 ή ακόμα καλύτερα 8) ή δίνεις τα δισκάκια σου μέχρι αργότερα να έχεις τον εξοπλισμό που να μπορεί να τα υποστηρίξει...... δυστυχώς τα άτιμα θέλουν λίτρα και φροντίδα και όσο περισσότερο απο αυτα τα 2 τους δώσεις τόσο καλύτερα θα σε ανταμίψουν.....

σε περίπτωση πάντα που αγοράσεις ένα μεγαλύτερο ενυδρείο μην δώσεις το 120λιτρο.... τα λίτρα αυτα ειναι ότι πρέπει για γεννηστρα.......... αργότερα όμως.......

pavlos
30-03-2010, 07:24
ΚΑΛΩΣ ΣΑΣ ΒΡΗΚΑ... Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΕΧΩ ΕΡΩΤΕΥΘΕΙ ΤΟΥΣ ΔΙΣΚΟΥΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΛΛΑΖΩ ΤΟ ΝΕΡΟ ΣΩΕΔΟΝ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ! ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΤΟ ΒΡΗΚΑ ΕΤΟΙΜΟ ΚΑΙ ΜΑΖΕΥΩ ΛΕΦΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΜΟΛΙΣ 16 ΚΑΙ ΤΟ ΧΑΡΤΖΙΛΙΚΙ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΟ! ΘΑ ΕΚΤΙΜΟΥΣΑ ΠΟΛΥ ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΗ ΤΙΜΗ.. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ!

Εχεις δικιο.. από εδω και πέρα μικρά! Ευχαριστώ για την συμβουλή!

Hary
30-03-2010, 07:30
για μένα καλό ξεκίνημα είναι τα 400άρια....... είναι καλά τα λίτρα για 6-8 δισκους και το ενυδρείο μπορεί να τα υποστηρίξει ακόμα και όταν πάρουν το τελικό τους μέγεθος..... δυστηχώς φιλαράκο μου όλοι κάποτε έτσι ξεκινήσαμε σιγά σιγά και χωρίς λεφτά........ τώρα τιμές δεν μπορώ να σου πώ γιατί παίζουν πολλές... ανάλογα το ενυδρείο την μάρκα την ποιότητα κτλ κτλ κτλ

Νερό?? τι νερό χρησιμοποιείς στην αλλαγή??

pavlos
30-03-2010, 07:37
Χρησιμοποιώ νερό της βρύσης και προσθέτω σταγόνες της sera που οπως μου είπαν ρυθμίζουν όλες τις παραμέτρους και έτσι πρέπει να γίνεται... μπορώ να μάθω γιατί ρωτάς ? ( από περιέργεια ! )

Hary
30-03-2010, 07:40
Χρησιμοποιώ νερό της βρύσης και προσθέτω σταγόνες της sera που οπως μου είπαν ρυθμίζουν όλες τις παραμέτρους και έτσι πρέπει να γίνεται... μπορώ να μάθω γιατί ρωτάς ? ( από περιέργεια ! )

κοιτα και αυτό....... http://www.greekdiscus.com/test2000/showthread.php?t=824

για πολλούς αποτελεί η καλύτερη επένδυση για δίσκους...... και σίγουρα θα το χρειαστεις..........

pavlos
30-03-2010, 07:45
Ευχαριστώ πολύ για το link! θα το διαβάσω αργότερα γιατι τωρα πρεπει να βγω.. Παρακαλω οποιον εχει να προσθεσει κατι να το αναφέρει για να ξέρω που κατευθήνομαι και πόσα χρήματα πρέπει να μαζέψω !! Ευχαριστώ!!!

Geosid
30-03-2010, 07:48
εντελως χοντρικα.... κανα 200αρι ευρο τα φιλτρα σου , κανα 350+ ευρο το ενυδρειο , 60+ η οσμωση

pavlos
30-03-2010, 08:36
Δηλαδη 600-700 ευρω και μιλαμε για ενυδρειο 400 λιτρων ετσι??

Hary
30-03-2010, 08:43
Δηλαδη 600-700 ευρω και μιλαμε για ενυδρειο 400 λιτρων ετσι??

Μην αρχίσουμε το παιχνίδι των τιμών...... σταδιακα θα πάρεις κάποια πραγματα για να βελτιώσεις τις συνθήκες διαβίωσης των ψαριών σου.... τις τιμές τις κοιτούν αυτοι που κάνουν συλλογή εξοπλισμου:thumbup: πιο σωστό είναι κάθε πράγμα που θα ψάχνεις να ρωτάς εδώ στο φόρουμ και να σου λέμε την γνώμη μας έτσι ώστε και το σωστό εξοπλισμο να πάρεις αλλά και στην καλύτερη τιμη....... τα 600-700 ευρο συνολικά καλύτερα να τα ξεχάσεις γιατι στην τελική ειναι παραπάνω....:thumbup:

καλυτερα δλδ ειναι να δώσεις 100-200 ευρό παραπάνω αλλά να χεις απο την αρχή τον κατάλληλο εξοπλισμό παρά να πέρνεις ότι ποιο φθηνό υπάρχει και μετά να το αλλάζεις 2-3 φορές μέχρι να καταλήξεις στο σωστό..... έτσι το πιο ακριβό γίνεται ακριβότερο......... τουλάχιστον εδω μέσα έχουν τεσταριστεί πολλά πράγματα σε εξοπλισμό και πολλοί απο μας μπορούν να προτίνουν κάτι ποιο ποιοτικό και σωστό αλλά και ταυτοχρονα οικονομικο........

ChristosP
30-03-2010, 08:52
καλά αυτά που λένε τα παιδιά από πάνω αλλά κάνε μου μετρήσεις της βρύσης το νερό πάρε καλό αντιχλώριο και πλακώσου στις αλλαγές όπως σου είπα για να την βγάλουν τα ψάρια ;)

StavrosM
30-03-2010, 11:34
Kαλωσηρθες! Και κατι ακομα δεν συμβουλεψαμε τον φιλο μας... (Χρηστο, πως και δεν το ειπες; ) Αφου ηρθε στο κοσμο των δισκων θα πρεπει να διαβασει για να μαθει οσο το δυνατον περισσοτερα για αυτα, για τις συνθηκες διαβιωσης τους, για τις παραμετρους του νερου που χρειαζονται, για την φιλτρανση του νερου και πολλα αλλα ακομα...

Μια καλη αρχη ειναι να διαβασεις τα υπομνηματα που υπαρχουν σε καθε κατηγορια του φορουμ, κι αν εχεις χρονο και πολλα αλλα ενδιαφεροντα θεματα που εχουν συζητηθει!!!
Στην συνεχεια θα μπορουσες να παρεις και καποιο βιβλιο, ο Χρηστος ειναι ειδικος και θα σου προτεινει καποιο αν θες!

Και αφησα για το τελος το πιο σημαντικο!!!!!!! Υπομονη!!! Οχι βιαστικες αγορες, και πολυ ψαξιμο, ερωτησεις, κτλ...

Τωρα για τα ψαρια που εχεις, θα συμφωνησω με την προταση του Χαρη!

White Diamond
30-03-2010, 12:54
Καλως ηρθες και απο εμενα.:thumbup:

pavlos
30-03-2010, 13:32
ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες.. θα σας καρατησω ενημερους για τις κινησεις μου! οποιος θελει να προσθεσει καιτι θα ηταν καλο!!!

yiapas
30-03-2010, 13:34
καλως ήλθες Παυλο στην παρέα μας:)

Perazzi
30-03-2010, 14:36
Καλως ηρθες και απο εμενα....

disc-postman
30-03-2010, 15:20
Παυλο καλως ηρθες :thumbup:

Πες μας μερικα πραγματακια για το ενυδρειο σου, τουλαχιστον και με αυτα τα λιτρα μεχρι να παρεις μεγαλυτερο, να διορθωσουμε καποια λαθακια ετσι ωστε να βελτιωθουν οι συνθηκες στις οποιες ζουν τα δισκακια σου !!!

π.χ. φιλτρο, θερμανση, συγκατοικοι κτλ.

υγ. ενυδρειο θα βρεις απο αγγελια μεσα απο το forum..........υπομονη :)

pavlos
30-03-2010, 16:15
Λοιπον φιλτρο θα αγορασω μεσα στην εβδομαδα γιατι αυτο που εχω δεν ειναι και πολυ καλο.. η θερμοκρασια ειναι στους 30 ακριβως και οι συγκατικοι ειναι 15 σε συνολο νεον και ροδοστομοι και 2 γατοψαρα... τα γατοψαρα σκεφτομαι να τα βγαλω.. καλα θα κανω? και τι φιλτρο να αγορασω??

ChristosP
30-03-2010, 16:18
βγάλτα όλα και αφησε μόνο τους δίσκους και κάνε αλλαγές που είπα κάθε μέρα

Hary
30-03-2010, 16:19
να σου πώ την αλήθεια αφού σου αρέσουν οι δίσκοι τα υπόλοιπα έπρεπε να τα είχες βγάλει........

disc-postman
30-03-2010, 16:28
Αυτο που ειπαν τα παιδια παραπανω.........:thumbup:

ΜΟΝΟ ΔΙΣΚΟΙ σε αυτα τα λιτρα, και για αρχη αγορασε ενα φιλτρο eheim 2217 για να σου μεινει και για το επομενο ενυδρειο !!!

Τωρα εχεις δισκους με τοσα ψαρια στα 120 λιτρα και χωρις βιολογια :thumbdown:

Επισης παρε και υγρα τεστς, αυτα για αρχη :):):)

pavlos
30-03-2010, 16:29
δεν τα ηθελα και τα εβαλα... μου ειχαν πει να τα βαλω ενα μηνα πριν βαλω τους δισκους και ετσι εκανα.. εγω μονο δισκους ηθελα και επειδη δεν το πολυ εψαξα και μου φανηκε λογικο το ακολουθησα...

White Diamond
30-03-2010, 17:07
Φιλος η καταστημα?
Ετσι απο περιεργεια αν και τωρα θα μπουν ολα στο σωστο δρομο.:thumbup:

pavlos
30-03-2010, 20:43
καταστημα αλλα δεν αγορασα απο εκει τους δισκους!!

ηθελα να ρωτησω με μεγαλο ενδιαφερον απο που αγοραζεται τους δισκους σας??

Jeepas
31-03-2010, 08:11
Καλώς ήρθες στην παρέα wel-come

pavlos
31-03-2010, 09:43
σορρυ που ρωταω αλλα γιατι λετε ο ενας τον αλλο ρεμαλι???!!!

White Diamond
31-03-2010, 10:00
Αυτο ειναι τιμητικος τιτλος.
Θελει δουλεια για να τον αποκτησεις.;)

Yiannis59
31-03-2010, 10:02
σορρυ που ρωταω αλλα γιατι λετε ο ενας τον αλλο ρεμαλι???!!!

Ειναι μια πολυ παλια και μεγαλη ιστορια που ξεκινησε σαν αστειο μεταξυ των πρωτων μελων αυτου του φορουμ, απο τοτε εγινε το (σημα καταθεν) των δισκαδων εδω μεσα (δες την παλια ταινια με τον Κωστανταρα ) :thumbup:

Diskus Fan
31-03-2010, 13:58
Καλως ορισες.-wel-come

pavlos
31-03-2010, 16:36
επισης θα ηθελα να με ενημερωσετε αν υπαρξει αγγελια για ενυδρειο κοντα στα 300 λιτρα...!!!

White Diamond
31-03-2010, 16:47
Μαλλον θα πρεπει να το παρακολουθεις μονος σου.;)

pavlos
31-03-2010, 22:28
τελος θελω να κανω μια ερωτηση απο περιεργεια κυριως... μπορου αγριοι δισκοι ( εννοω πιασμενοι απο τους ποταμους ) να ζησουν μαζι με τους αλλους ( υβριδια )???

Yiannis59
31-03-2010, 22:33
οι αλλοι δεν ειναι υβρίδια απλα ειναι αναπαραγωγης,
Παει αυτο,
Και φυσικα μπορουν εαν κατεβασεις PH κλπ αλλα καλο ειναι να μην γινετε γιατι αλλες ασθένειες υπαρχουν στο αγριο περιβαλλον και αλλες στους δισκους αναπαραγωγης, οποτε αν τους ανακατεψεις ο θεος βοηθος

pavlos
31-03-2010, 22:45
τωρα μου δημιουργηθηκε και αλλη απορια ( σορρυ που κανω ολο ερωτησεις!! ) ολοι οι δισκοι της αναπαραγωγης ειναι βασισμενοι στους αγριους ετσι?? και αν ναι σε ποια ειδη απο τους αγριους??

οταν λεω βασισμενοι εννοω γενετικα παραλλαγμενοι...

Yiannis59
31-03-2010, 22:50
Κανε για αυτο ειμαστε εδω,
Σε ποιους αυτο το ξέρουν μονο οι εκτροφεις (υποθετω σε ολους) εκτος τους Heckel για την ωρα αν και κάποιοι εχουν καταφέρει να διασταυρώσουν Heckel με εκτροφής αλλα απο οτι ξερω κανεις μεχρι τωρα Heckel με Heckel (ισως ενας οι δυο αλλα δεν ειμαι σιγουρος)

Κανενας δισκος δεν ειναι γενετικα παραλλαγμενος απλα γινετε επιλεκτική αναπαραγωγή

pavlos
31-03-2010, 22:52
α ωραια... και κατι ακομα... δισκους αγοραζετε απο καποιο συγκεκριμενο καταστημα?

Yiannis59
31-03-2010, 22:55
Ναι και οχι υπαρχουν καποια μαγαζια που τα προτιμούμε γιατι ο χρονος εδειξε οτι εχουν ψαρια ποιοτητας αλλα γενικα οπου βρουμε ψαρι που αξίζει και διατηρειτε απο το καταστημα σε σωστες συνθηκες το αγοραζουμε

pavlos
31-03-2010, 22:59
οκ ευχαριστω πολυ! αν προκυψει κατι θα σας ρωτησω..

White Diamond
01-04-2010, 10:41
Κανενας δισκος δεν ειναι γενετικα παραλλαγμενος απλα γινετε επιλεκτική αναπαραγωγή

Εδω εχω καποιες αμφιβολιες διοτι η μηχανικη γενετικη μπορει να τα κανει ολα.
Απομονωνοντας τα γονιδια που πρεπει μπορει να δωσει απο χρωματα εως τα παντα που μπορει να ζητησει καποιος, αυτο βεβαια ειναι τρομερα δυσκολο
οχι μονο απο πλευρας ερευνων-χρονου αλλα και οικονομικα.;)

Γιώργος Κ
01-04-2010, 15:52
Απομονωνοντας τα γονιδια που πρεπει μπορει να δωσει απο χρωματα εως τα παντα που μπορει να ζητησει καποιος, αυτο βεβαια ειναι τρομερα δυσκολο
Μπορει να γινει ... αλλα εχει γινει? :confused:

White Diamond
01-04-2010, 16:15
Κατα καιρους οταν βλεπεις περιεργους δισκους με πτερυγια
αλλα μονομαχο, λεμε τωρα, καπου πρεπει να πηγαινει το μυαλο.
Σιγουρα το εχουν δοκιμασει για εμενα.;)

Γιώργος Κ
01-04-2010, 17:26
Κατα καιρους οταν βλεπεις περιεργους δισκους με πτερυγια
αλλα μονομαχο, λεμε τωρα, καπου πρεπει να πηγαινει το μυαλο.
Σιγουρα το εχουν δοκιμασει για εμενα.;)
Αν "πειραξεις" καποιο γονιδιο θα επηρεασεις και τη μορφη του ψαριου! Λογικα αναφερεσαι στο χρωμα των πτερυγιων των μονομαχων και οχι στο σχημα τους! Σε τετοιες περιπτωσεις προκυπτουν τερατογενεσεις οπως πχ τα παπαγαλοψαρα!

Δε πιστευω οτι εχει γινει κατι τετοιο στους δισκους! Απλα επιλεκτικες αναπαραγωγες που δεν βγαζουν υβριδια αλλα ατομα του ιδιου ειδους! Τα χρωματα προκυπτουν απο αυτες!

Ειναι λαθος να πιστευουμε οτι το χρωμα του δισκου αντιπροσωπευει το ειδος του! Οι ονομασιες τους (οπως π.χ. white diamond :d) ειναι πιο πολυ εμπορικες ονομασιες και αν παρατηρησεις πολλες φορες ο καθε εμπορος ονομαζει διαφορετικα τη χρωματικη ποικιλια!

Diskus Fan
02-04-2010, 13:38

Εεεεεεεεεε μα δεν "τρωγεσαι" αδερφε μου.-!angrlot!!angrlot!!angrlot!!angrlot!!angrlot!

τωρα μου δημιουργηθηκε και αλλη απορια ( σορρυ που κανω ολο ερωτησεις!! ) ολοι οι δισκοι της αναπαραγωγης ειναι βασισμενοι στους αγριους ετσι?? και αν ναι σε ποια ειδη απο τους αγριους??

οταν λεω βασισμενοι εννοω γενετικα παραλλαγμενοι...

Εχε υπ'οψιν σου οτι ..... οι πρωτοι δισκοι εγιναν γνωστοι το 1840 και οι πρωτες πετυχημενες αναπαραγωγες (μιλαω για ποσοτητες ψαριων) ειναι καπου στο 1949 .... οπως καταλαβαινεις πολλα εχουν αλλαξει απο τοτε δεν μπορεις λοιπον να μιλησεις για ειδος που βασιζονται. Εκτος αυτου τα "αγρια" ειναι 4 ειδη .... Heckel, πρασινοι, μπλε και καφε (κατα τον Bleher 3 αφου θεωρει ιδιο ειδος τους καφε και μπλε). Ολα τα ειδη που εχουμε σημερα εχουν προελθει απο επιλεκτικες αναπαραγωγες για να δωσουν τα χρωματικα χαρακτηριστικα τους.-:cool:

pavlos
02-04-2010, 14:05
και ποσο μπορει να κοστιζει ρε παιδια ενας αγριος??

Diskus Fan
02-04-2010, 14:12
Αυτο κανονικα δεν εχει απαντηση γιατι εξαρταται απο πολλα, αλλα .... υπολογισε από 250 ευρω (στην καλυτερη περιπτωση) και πανω.-:cool:

Yiannis59
02-04-2010, 14:13
και ποσο μπορει να κοστιζει ρε παιδια ενας αγριος??
Νικαια μενεις πεταξου μεχρι τον Νιταλ να σου πει σιγουρα πραγματα

White Diamond
02-04-2010, 14:36
Αν "πειραξεις" καποιο γονιδιο θα επηρεασεις και τη μορφη του ψαριου! Λογικα αναφερεσαι στο χρωμα των πτερυγιων των μονομαχων και οχι στο σχημα τους! Σε τετοιες περιπτωσεις προκυπτουν τερατογενεσεις οπως πχ τα παπαγαλοψαρα!

Δε πιστευω οτι εχει γινει κατι τετοιο στους δισκους! Απλα επιλεκτικες αναπαραγωγες που δεν βγαζουν υβριδια αλλα ατομα του ιδιου ειδους! Τα χρωματα προκυπτουν απο αυτες!

Ειναι λαθος να πιστευουμε οτι το χρωμα του δισκου αντιπροσωπευει το ειδος του! Οι ονομασιες τους (οπως π.χ. white diamond :d) ειναι πιο πολυ εμπορικες ονομασιες και αν παρατηρησεις πολλες φορες ο καθε εμπορος ονομαζει διαφορετικα τη χρωματικη ποικιλια!

Οχι φιλε Γιωργο δεν πειραζεις τιποτε αλλο εκτος αυτου που σε ενδιαφερει.
Αλλο γονιδιο ειναι υπευθυνο για τα χρωματα, αλλο για το σχημα, αλλο για το
πτερυγιο κλπ. Εντελως εγκυκλοπαιδικα παντα μαθαινω μερικα πραγματα
πιο πολυ ομως για στοχευμενα ζευγαρωματα και οχι του τυπου επεμβασεων.
ΑΝ θες απομονωνεις καποιο εμ πασει περιπτωση γονιδιο το βαζεις σε εναν,
ας το πουμε ιο, κανεις την μεταφορα στον ληπτη και εχεις αυτο που ζητας.
Πολυ εξω απο τη φυση αλλα γινεται και στους ανθρωπους. Η μηπως οχι?
Ο χρονος και το χρημα αφορα στο να βρεις την αντιστοιχια(ερευνα).

Εεεεεεεεεε μα δεν "τρωγεσαι" αδερφε μου.-!angrlot!!angrlot!!angrlot!!angrlot!!angrlot!:

Πες μου και κατι καινουργιο ρεμαλι.:d

Γιώργος Κ
02-04-2010, 15:31
Οχι φιλε Γιωργο δεν πειραζεις τιποτε αλλο εκτος αυτου που σε ενδιαφερει.
Αλλο γονιδιο ειναι υπευθυνο για τα χρωματα, αλλο για το σχημα, αλλο για το
πτερυγιο κλπ. Εντελως εγκυκλοπαιδικα παντα μαθαινω μερικα πραγματα
πιο πολυ ομως για στοχευμενα ζευγαρωματα και οχι του τυπου επεμβασεων.
ΑΝ θες απομονωνεις καποιο εμ πασει περιπτωση γονιδιο το βαζεις σε εναν,
ας το πουμε ιο, κανεις την μεταφορα στον ληπτη και εχεις αυτο που ζητας.
Πολυ εξω απο τη φυση αλλα γινεται και στους ανθρωπους. Η μηπως οχι?
Ο χρονος και το χρημα αφορα στο να βρεις την αντιστοιχια(ερευνα).
Οι Ιαπονες αν θελουν (και οποιος θελει) μπορει ευκολα να κανει πειραματα (http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=33&artId=307831&dt=05/01/2010)
Μη ξεχνας τα γονιδια ειναι ενα μερος της ελικας του dna που αποτελειται απο ζευγη 2 (απο τις 4) βασεις - μιλαμε για παρα πολλους πιθανους συνδιασμους (http://www.mastology.gr/gr/dna.asp) ... και ως γνωστο οι πιο πολλοι δισκοι εχουν πολλα χρωμματα και οχι ενα! Αν θες να "πετυχεις" κατι συγκεκριμενο θα πρεπει να "τροποποιησεις" πολλα γονιδια ... πραγμα παρα μα παρα πολυ δυσκολο! Εχουμε αποδικοποιησει (http://www.nooz.gr/page.ashx?pid=9&aid=233434)ολα τα γονιδια του ανθρωπου και τωρα ψαχνουν να βρουν ποιο γονιδιο ειναι υπευθυνο ... φαντασου ποτε θα φτασουμε στο ... δισκο!
Αλλος ενας τροπος ειναι να εισαγεις καποιο γονιδιο (που εχει συγκεκριμενες ιδιοτητες) οπως π.χ. (http://draminanea-draminos.blogspot.com/2010/03/blog-post_3497.html) κανοντας ετσι τον οργανισμο να εχει την ιδιοτητα του γονιδιου που εισαγαμε!

Ολα τα παραπανω δεν εχουν συμβει και αμφιβαλλω αν συμβουν ποτε στους δισκους! Τουλαχιστον μεχρι στιγμης δεν εχουν ασχοληθει οι επιστημονες με δισκους ... μαλλον επειδη πολλοι τους θεωρουν δυσκολα ψαρια και προτιμουν χρυσοψαρα η ζεμπρακια η ευκολα ψαρακια για πειραματοζωα! ;)

Αν τωρα η Αθηνα Ωναση αποφασισει να ανοιξει μια τετοια ιστορια ... τοτε θα τη χωρισω την #@#@#$%(**& !rcard!

pavlos
03-04-2010, 09:33
παιδια μια τελευταια ερωτηση.. μπορω να βααλω ενα ζευγαρι μαζι με αλλους τεσσερις δισκους που ειναι μικροτεροι απο το ζευγαρι??

White Diamond
03-04-2010, 10:05
Μπορεις. Τι διαφορα εχουν?

Οι Ιαπονες αν θελουν (και οποιος θελει) μπορει ευκολα να κανει πειραματα (http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=33&artId=307831&dt=05/01/2010)
Μη ξεχνας τα γονιδια ειναι ενα μερος της ελικας του dna που αποτελειται απο ζευγη 2 (απο τις 4) βασεις - μιλαμε για παρα πολλους πιθανους συνδιασμους (http://www.mastology.gr/gr/dna.asp) ... και ως γνωστο οι πιο πολλοι δισκοι εχουν πολλα χρωμματα και οχι ενα! Αν θες να "πετυχεις" κατι συγκεκριμενο θα πρεπει να "τροποποιησεις" πολλα γονιδια ... πραγμα παρα μα παρα πολυ δυσκολο! Εχουμε αποδικοποιησει (http://www.nooz.gr/page.ashx?pid=9&aid=233434)ολα τα γονιδια του ανθρωπου και τωρα ψαχνουν να βρουν ποιο γονιδιο ειναι υπευθυνο ... φαντασου ποτε θα φτασουμε στο ... δισκο!
Αλλος ενας τροπος ειναι να εισαγεις καποιο γονιδιο (που εχει συγκεκριμενες ιδιοτητες) οπως π.χ. (http://draminanea-draminos.blogspot.com/2010/03/blog-post_3497.html) κανοντας ετσι τον οργανισμο να εχει την ιδιοτητα του γονιδιου που εισαγαμε!

Ολα τα παραπανω δεν εχουν συμβει και αμφιβαλλω αν συμβουν ποτε στους δισκους! Τουλαχιστον μεχρι στιγμης δεν εχουν ασχοληθει οι επιστημονες με δισκους ... μαλλον επειδη πολλοι τους θεωρουν δυσκολα ψαρια και προτιμουν χρυσοψαρα η ζεμπρακια η ευκολα ψαρακια για πειραματοζωα! ;)

Αν τωρα η Αθηνα Ωναση αποφασισει να ανοιξει μια τετοια ιστορια ... τοτε θα τη χωρισω την #@#@#$%(**& !rcard!

Εγω δεν θα την χωριζα.:p
Εχεις ακουσει οτι μπορεις να κανεις ενα παιδι με χρωμα ματιων της
επιλογης σου και οχι μονο....
Απο περιεργεια κανω καποιες συζητησεις με φιλο γενετιστη και
θα εχω καποιες πληροφοριες συντομα που μπορει να ειναι χρησιμες.
Ισως μαθουμε κατι το οποιο οι εκτροφεις δεν θα μας πουν
και το καταλαβαινω απολυτα.

Jonny
03-04-2010, 11:56
παιδια μια τελευταια ερωτηση.. μπορω να βααλω ενα ζευγαρι μαζι με αλλους τεσσερις δισκους που ειναι μικροτεροι απο το ζευγαρι??

Ανάλογα το ζευγάρι και πόσο επιθετικοί γίνονται σε περίοδο γέννας. Αλλά αν μιλάς για το δικό σου 120λιτρο σου λέω να μην βάλεις! ;)

Γιώργος Κ
03-04-2010, 12:04
Ισως μαθουμε κατι το οποιο οι εκτροφεις δεν θα μας πουν
και το καταλαβαινω απολυτα.
Αν δεν το πουν θα το πει η .... τιμη!! :d

Αν δεχομαστε να "παραγγειλουμε" ενα παιδι με π.χ. πρασινα ματια κτλ γιατι να εχουμε προβλημα να "παραγγειλουμε" ενα δισκο χωρις ψεγαδια?
Προσωπικα εχω προβλημα και με τη 1η παραγγελια και με τη 2η! :)

White Diamond
03-04-2010, 12:31
Συμφωνω και εγω.:thumbup:
Αυτο που με ενδιαφερει ειναι να γλυτωσω χρονο ως προς την
στοχευμενη αναπαραγωγη και τιποτε αλλο (αν γινεται).
Τωρα θα βγει ο Fan Tan Soh και θα κραζει παλι.:p

pavlos
03-04-2010, 17:12
σωστα αλλα επειδη κοιταω ενα ενυδρειο το οποιο ειναι 300 λιτρα και με βολευει απιστευτα ( μεταχειρισμενο ) και σκεφτομαι να το παρω εκει λεω να βαλω το ζευγαρι.. ρε παιδια αυτο το ενυδρει ομως εχει εναν καρχαρια 42 εκατοστα και αμα το παρω δεν θα εχω που να τον δωσω... εχετε καμια ιδεα??

disc-postman
04-04-2010, 16:55
σωστα αλλα επειδη κοιταω ενα ενυδρειο το οποιο ειναι 300 λιτρα και με βολευει απιστευτα ( μεταχειρισμενο ) και σκεφτομαι να το παρω εκει λεω να βαλω το ζευγαρι.. ρε παιδια αυτο το ενυδρει ομως εχει εναν καρχαρια 42 εκατοστα και αμα το παρω δεν θα εχω που να τον δωσω... εχετε καμια ιδεα??

Κανει ωραια σουπα............:exquisite:

pavlos
08-04-2010, 16:26
ρε παιδια μπορει να μου πει κανεις ποιος ειναι ο νινταλ γιατι τον ακουω συνεχεια??

disc-postman
08-04-2010, 16:36
ANIMAL STATION

ΠΕΤΡΟΥ ΡΑΛΛΗ 171 ΝΙΚΑΙΑ ΤΗΛ. 2104257001

Αρωστημενος αγριοδισκας........:thumbup:

White Diamond
08-04-2010, 16:43
ANIMAL STATION

ΠΕΤΡΟΥ ΡΑΛΛΗ 171 ΝΙΚΑΙΑ ΤΗΛ. 2104257001

Αρωστημενος αγριοδισκας........:thumbup:

:thumbup:
Ενα ρεμαλι με κοτσιδα ειναι.:d