PDA

Επιστροφή στο Forum : Θέρμανση με μπόιλερ

mios
23-03-2010, 02:24
Επειδή ο λογαριασμός της ΔΕΗ έχει ξεφύγει ( εντελώς όμως ) έψαξα λίγο το θέμα για κάποιο άλλο τρόπο θέρμανσης ,εκτός θερμοστατών των ενυδρείων στο υπόγειο.Πέρα από το κλείσιμο και τυχόν μόνωση του συγκεκριμένου χώρου αυτό που μου φαίνεται καλύτερο είναι αυτό που φαίνεται στις φώτο.Ο συγκεκριμένος κύριος χρησιμοποιεί αέριο (αμερικάνος) και εκτρέφει σκαλάρια και γκάπυ σε μεγάλη κλίμακα ( θεωρείται μετρ του DIY ).Σκέφτομαι να στείλω σωλήνες από το μπόιλερ που είναι ακριβώς από πίσω.Ρώτησα σε εταιρία με ελεγκτές κλπ συστήματα θέρμανσης και, μετά το πρώτο λεπτό αμηχανίας για να καταλάβουν τι θέλω :d,μου είπαν πως είναι εφικτό με ελεγκτή (τύπου eliwell),βάνα ,διακόπτες κλπ σε κάθε σύστημα (ενυδρείο+σαμπ).
Ξέρει κανείς κάτι για το θέμα ? Για το αν λειτουργεί κλπ δεν τίθεται θέμα γιατί το ξέρω .Πρακτικά πράγματα για το που βρίσκουμε ανοξείδωτους σωλήνες σπιράλ υλικά και κάνα τσακάλι για την εγκατάσταση ,γιατί ο υδραυλικός μου παλιότερα που τον είχα ρωτήσει κοίταζε σαν χάνος (θα ρωτήσω και τον καυστηρατζή).Ή αν υπάρχει κάποιος να χει κάνει κάτι παρόμοιο :confused:

Άλλο πάντως χειμώνα έτσι δεν βγάζω :sos-help:

alcol
23-03-2010, 10:06
Αντί για σπιράλ εγώ θα πρότεινα ένα heater exchanger (http://cgi.ebay.co.uk/Stainless-Steel-Heat-Exchanger-30-Plates-66-KW_W0QQitemZ180423567448QQcmdZViewItemQQptZUK_Home _Garden_Hearing_Cooling_Air?hash=item2a02152858).

Γιάννης
23-03-2010, 11:54
Σωστή η σκέψη σου και αν την υλοποιήσεις περιμένουμε αναλυτική παρουσίαση.
Με έχει απασχολήσει και εμένα το θέμα μετά τους τελευταίους λογαριασμούς της ΔΕΗ ,και να πω ότι έχω πολλά ενυδρεία,μόνο 2 έχω.
Για την ακρίβεια εγώ σκεφτόμουνα αν μπορώ να εκμεταλλευτώ την θερμοκρασία του νερού του ηλιακού θερμοσίφωνα,βέβαια κάτι τέτοιο είναι όνειρο ανοιξιάτικης νυχτός μιας και μέσα στο σπίτι δεν είναι και τόσο εύκολο να τραβάω γραμμές κτλ. οπότε πάω απλώς για καλή μόνωση φέτος.
Επί του θέματος τώρα,αυτά τα σπιράλ αν θυμαμαι καλά ο Stendker είχε πει ότι χρησιμοποιεί εξαρτήματα για θέρμανση πισίνων,για τις σωληνώσεις που θα είναι κοντά σε νερό μπορείς να χρησιμοποιήσεις τουμπόραμα.
Αν τα λίτρα είναι πολλά,και τα ενυδρεία μαζεμένα σε ένα δωμάτιο νομιζω ότι επιβάλλεται να κάνεις κάτι,μην απογοητευτείς από τις δυσκολίες,keep walking..
Καλή μελέτη όμως πρώτα για να μην έχεις ράβε-ξήλωνε.

nino334
23-03-2010, 22:34
Επειδή ο λογαριασμός της ΔΕΗ έχει ξεφύγει ( εντελώς όμως ) έψαξα λίγο το θέμα για κάποιο άλλο τρόπο θέρμανσης ,εκτός θερμοστατών των ενυδρείων στο υπόγειο.Πέρα από το κλείσιμο και τυχόν μόνωση του συγκεκριμένου χώρου αυτό που μου φαίνεται καλύτερο είναι αυτό που φαίνεται στις φώτο.Ο συγκεκριμένος κύριος χρησιμοποιεί αέριο (αμερικάνος) και εκτρέφει σκαλάρια και γκάπυ σε μεγάλη κλίμακα ( θεωρείται μετρ του DIY ).Σκέφτομαι να στείλω σωλήνες από το μπόιλερ που είναι ακριβώς από πίσω.Ρώτησα σε εταιρία με ελεγκτές κλπ συστήματα θέρμανσης και, μετά το πρώτο λεπτό αμηχανίας για να καταλάβουν τι θέλω :d,μου είπαν πως είναι εφικτό με ελεγκτή (τύπου eliwell),βάνα ,διακόπτες κλπ σε κάθε σύστημα (ενυδρείο+σαμπ).
Ξέρει κανείς κάτι για το θέμα ? Για το αν λειτουργεί κλπ δεν τίθεται θέμα γιατί το ξέρω .Πρακτικά πράγματα για το που βρίσκουμε ανοξείδωτους σωλήνες σπιράλ υλικά και κάνα τσακάλι για την εγκατάσταση ,γιατί ο υδραυλικός μου παλιότερα που τον είχα ρωτήσει κοίταζε σαν χάνος (θα ρωτήσω και τον καυστηρατζή).Ή αν υπάρχει κάποιος να χει κάνει κάτι παρόμοιο :confused:

Αμα αρχισω τα μπινελικια θα φταιω εγω ρε παλιορεμαλι?Παρε τηλ. μην ερθω απο ΄κει και σε ταραξω στα:slapim::slapim::slapim::slapim: και στις sport_46sport_46sport_46.................

StavrosM
24-03-2010, 00:26
Καλη η ιδεα και υλοποιησιμη, αλλα... εχεις υπολογισει οτι θα πρεπει να λειτουργει ο καυστηρας 24 ωρες το 24ωρο για 7-8 μηνες περιπου; (εννοειτε βεβαια οτι σταματα κιολας, οταν θερμοστατιζει) Το ρωταω αυτο γιατι αν εχεις και κανεναν μεγαλο καυστηρα και λεβητα... τοτε δεν ξερω αν θα γλυτωνεις πολλα...

Ρωτησε στα συστηματα θερμανσης και για εναν αλλο αυτοματισμο που χρησιμοποιουν οταν καποιος εχει ενδοδαπεδια θερμανση και θελει και μποιλερ για ζεστο νερο! Εκει ο λεβητας θα πρεπει να δινει νερο με δυο διαφορετικες θερμοκρασιες, 40-45 βαθμους για την ενδοδαπεδια και 80-85 για το μποιλερ. Αυτο μπορει να κανει για σενα γιατι φανταζομαι γινεται η δουλεια και με 40-45 βαθμους νερο στο συστημα που θα κανεις, και οι 80 βαθμοι για να λειτουργουν τα σωματα στο σπιτι σου. Επειδη ομως τα σωματα θα λειτουργουν το 1/3 ή 1/4 του 24ωρου, με αυτο το συστημα θα εχεις οικονομια και στο καυσιμο που καιει ο καυστηρας...

White Diamond
24-03-2010, 08:28
Καλη η ιδεα και υλοποιησιμη, αλλα... εχεις υπολογισει οτι θα πρεπει να λειτουργει ο καυστηρας 24 ωρες το 24ωρο για 7-8 μηνες περιπου; (εννοειτε βεβαια οτι σταματα κιολας, οταν θερμοστατιζει) Το ρωταω αυτο γιατι αν εχεις και κανεναν μεγαλο καυστηρα και λεβητα... τοτε δεν ξερω αν θα γλυτωνεις πολλα...

Σταυρο σε εμενα τουλαχιστον το καλοριφερ μενει ανοιχτο ολο το διαστημα του
χειμωνα και ειναι σιγουρο οτι ετσι καιω πολυ πιο λιγο πετρελαιο.;)
Αλλο να συντηρεις μια θερμοκρασια και αλλο να την δημιουργεις συνεχεια
με το ανοιξε κλεισε. Βεβαια εχω ατομικο καυστηρα.:d

nino334
24-03-2010, 19:32
Σταυρο σε εμενα τουλαχιστον το καλοριφερ μενει ανοιχτο ολο το διαστημα του χειμωνα και ειναι σιγουρο οτι ετσι καιω πολυ πιο λιγο πετρελαιο.;)Αλλο να συντηρεις μια θερμοκρασια και αλλο να την δημιουργεις συνεχεια
με το ανοιξε κλεισε. Βεβαια εχω ατομικο καυστηρα.:d

+1000 αυτο ειναι δεδομενο και οχι μονο θεωρητικα ειναι και πρακτικα μετρησιμο και η διαφορα καταναλωσης καυσιμου ειδικα στις συγχρονες κατοικιες δεν ειναι καθολου μα καθολου ευκαταφρονητη!!!!
βεβαια ο Μητσος εχει ενα θεματακι με τη θερμομονωση του συγκεκριμενου χωρου αλλα λυνεται πανευκολα και με πολλους τροπους.............του τα εχω πει αλλα μου φαινεται οτι ή βαζει τη μαρμελαδα στα αυτια το πρωι αντι για το ψωμι..........ή φωνη βοοντως εν τη ερημω.............και για θερμανση των ενυδρειων του μεσω ενος τετοιου συστηματος εχουμε συζητησει μιας και το εχουμε ψαξει για ενα φιλο με δεξαμενη 10000 ++λιτρων αλλα τα εχει ξεχασει γι'αυτο ειπα οτι θελει :slapim::slapim: :d:d

the_passenger
10-11-2010, 01:48

Αντί για σπιράλ εγώ θα πρότεινα ένα heater exchanger (http://cgi.ebay.co.uk/Stainless-Steel-Heat-Exchanger-30-Plates-66-KW_W0QQitemZ180423567448QQcmdZViewItemQQptZUK_Home _Garden_Hearing_Cooling_Air?hash=item2a02152858).

Λοιπόν μιας και ο χειμώνας καταφθάνει, και ενόψει σχεδίων που κάνω για μεγάλο ενυδρείο, θα ήθελα να επαναφέρω το θέμα..

Σκέφτομαι δύο πιθανές λύσεις, μέσω πχ heat exchanger (πολύ καλό! :cool: ) με τις λίγες γνώσεις που έχω, το οποίο μου φαίνεται ορθόδοξος και αποδοτικός τρόπος μεταφοράς ενέργειας.

1) Η μία είναι να εκμεταλλευτώ το ζεστό νερό από το boiler (βρίσκεται 2 ορόφους μακρυά μου, στο χώρο του καυστήρα), το οποίο μάλιστα ζεσταίνεται πολύ άμεσα μέσα σε 5 περίπου λεπτά (ειδικά το χειμώνα που ο καυστήρας - φ.αερίου - είναι συχνά σε λειτουργία λόγω των καλοριφέρ), και οικονομικά καθώς στην πολ/κία οι 10 ώρες boiler ισοδυναμούν με 1 ώρα θέρμανσης :) . Βέβαια, φαντάζομαι ότι αυτό θα προϋπέθετε ένα κάπως σύνθετο σύστημα που αφενός θα "άναβε" περιοδικά το boiler όποτε το έκρινε αναγκαίο, πχ με ένα σύστημα που θα καταλάβαινε ότι το ζεστό νερό έπεσε κάτω από μια θερμοκρασία (εδώ φοβάμαι λίγο και ταλαιπωρία του boiler - εκτός και αν, πχ βάσει χρονομέτρησης, δεν ανεβάζω ιδιαίτερα τη θερμοκρασία οπότε δε θα φθείρεται έντονα), αφετέρου από τη γραμμή του ζεστού νερού θα άνοιγε μια ηλεκτροβάνα ώστε να κυκλοφορήσει το νερό μέσα στον heat exchanger, την οποία θα έλεγχε πχ ο eliwell.

2) Η δεύτερη θα ήταν να εκμεταλλευτώ την προεγκατάσταση φ. αερίου για την κουζίνα (δεν την έχω συνδέσει, προς το παρόν). Θα χρειαστεί όμως κάποιες σωληνώσεις μέχρι το ενυδρείο.. Επίσης δεν ξέρω τί ακριβώς θα έπρεπε να κάνω με την παροχή αυτή - (φαντάζομαι κάτι σα μίνι boiler ?). Αναλόγως του τι θα κάνω, έπειτα παροχή (ζεστού νερού?) μέχρι το sump, και τελικά κάτι παρόμοιο με την προηγούμενη λύση.

Λοιπόν τί λέτε; υπάρχει καμιά εμπειρία σε κάτι από τα παραπάνω;

ευχαριστώ προκαταβολικά για τις όποιες ιδέες/πληροφορίες! :)

Όλοι για τις ΔΕΚΟ δουλεύουμε; :rolleyes:

crow
13-11-2010, 16:14
αυτο το σκεφτομουνα ολη μερα εχθες μαλιστα το εκανα και θεμα στο gab
ειναι πολυ ευκολο να γινει η με σπιραλ οπως της φωτο η με σωληνα για ενδοδαπεδια θερμανση και δεν ειναι και ακριβη θες εναν θερμοστατη μονο που θα αναιγοκλεινη μια ηλεκτροβανα που θα ειναι στην παροχη του καλοριφερ :d:d:d

ετσι κι αλλιος και σβηστος να ειναι ο καυστηρας ο κικλοφοριτης δουλευει ;) και γινετε και το ιδιο με ηλιακο θερμοσηφονα απλα οταν το κανει καποιοσ να παρει μικρες διατομες σωλινες για περισοτερη πιεση οσο ποιο γρηγορα κυνιτε το νερο τοσο ποιο γρηγορα και καλα ζεστενει :d

οσο για τον heat exchanger μη πας να ρωτησεις ποσο εχει αμα εχεις καρδια

το 2 δε θα το σκεφτομουνα καν
εχεις ακουσει ενα τραγουδι αποψε κανεις μπαμ χε χε

the_passenger
13-11-2010, 16:51
αυτο το σκεφτομουνα ολη μερα εχθες μαλιστα το εκανα και θεμα στο gab
ειναι πολυ ευκολο να γινει η με σπιραλ οπως της φωτο η με σωληνα για ενδοδαπεδια θερμανση και δεν ειναι και ακριβη θες εναν θερμοστατη μονο που θα αναιγοκλεινη μια ηλεκτροβανα που θα ειναι στην παροχη του καλοριφερ :d:d:d

ετσι κι αλλιος και σβηστος να ειναι ο καυστηρας ο κικλοφοριτης δουλευει ;) και γινετε και το ιδιο με ηλιακο θερμοσηφονα απλα οταν το κανει καποιοσ να παρει μικρες διατομες σωλινες για περισοτερη πιεση οσο ποιο γρηγορα κυνιτε το νερο τοσο ποιο γρηγορα και καλα ζεστενει :d

οσο για τον heat exchanger μη πας να ρωτησεις ποσο εχει αμα εχεις καρδια

το 2 δε θα το σκεφτομουνα καν
εχεις ακουσει ενα τραγουδι αποψε κανεις μπαμ χε χε

Σ'ευχαριστώ φίλε! :)

δεν κατάλαβα τι ακριβώς εννοείς με αυτό:
"... θες εναν θερμοστατη μονο που θα αναιγοκλεινη μια ηλεκτροβανα που θα ειναι στην παροχη του καλοριφερ "
Αυτή η ηλεκτροβάνα πού ακριβώς θα είναι? στο κουτί με τις παροχές που έχω ακριβώς έξω από το διαμέρισμα; Αν ναι, πώς θα φτάσει μέχρι μέσα; Ο θερμοστάτης με την ηλεκτροβάνα πώς ακριβώς θα επικοινωνούν; :confused:

Heat exchanger στο ebay υπάρχουν με 50-100€ (ή δε μας κάνουν;), αλλά για αυτό θα βρεθεί λύση, τα υπόλοιπα με προβληματίζουν πολύ!

Όσο για το "απόψε κάνεις ..ΜΠΑΜ!" χαχα :d το ξέρω.. απ'ότι μπόρεσα να ψάξω, θα έπρεπε να εγκαταστήσω.. μίνι καυστήρα για κάτι τέτοιο.. και δεν ξέρω κατα πόσο θα είναι απλό ή/και ασφαλές, με προβληματίζεις!

crow
14-11-2010, 12:40
θα φερεις παροχη και μια επιστροφη σωστα ??????
την ηλεκτροβανα μπορεισ να την βαλεις η στο κουτη η στο λαστιχο η σωληνα που θα φερεις απο το κουτι μποτρεις και διπλα στο ενυδρειο να την βαλεις την ηλεκτροβανα θα την συνδεσεις με τον κοντρολερ που θα την ανοιγοκλεινει
δεν ειναι τιποτα να τη συνδεσεισ μια μπριζα ειναι :d αμα τη βαλεις εξω στο κουτι θα χρειαστεις μακρι καλωδιο

οσο για τον Heat exchanger τον συγκεκριμενο δε τον εχω δουλεψει φενετε καλος αλλα ποσο παχος εχουν τα κενα μεταξι τους ?
και ποσο καλη ποιοτητα ειναι το ινοξ μη σε 6 μηνες τρυπισει και μπερδευει τα νερα

the_passenger
14-11-2010, 23:02
θα φερεις παροχη και μια επιστροφη σωστα ??????
την ηλεκτροβανα μπορεισ να την βαλεις η στο κουτη η στο λαστιχο η σωληνα που θα φερεις απο το κουτι μποτρεις και διπλα στο ενυδρειο να την βαλεις την ηλεκτροβανα θα την συνδεσεις με τον κοντρολερ που θα την ανοιγοκλεινει
δεν ειναι τιποτα να τη συνδεσεισ μια μπριζα ειναι :d αμα τη βαλεις εξω στο κουτι θα χρειαστεις μακρι καλωδιο

οσο για τον Heat exchanger τον συγκεκριμενο δε τον εχω δουλεψει φενετε καλος αλλα ποσο παχος εχουν τα κενα μεταξι τους ?
και ποσο καλη ποιοτητα ειναι το ινοξ μη σε 6 μηνες τρυπισει και μπερδευει τα νερα

Τώρα αρχίζω να καταλαβαίνω! :thumbup:

Το νέο ερώτημα που έχω τώρα είναι το εξής: Η ήδη υπάρχουσα ηλεκτροβάνα (για τη θέρμανση των σωμάτων) είναι συνδεδεμένη και καλωδιωμένη με ένα θερμοστάτη (στο διαμέρισμά μου) και ένα μετρητή (κοντά στον καυστήρα), όπως βλέπω και υποθέτω μα τα διάφορα καλώδια που φαίνονται, και βάση θερμίδων των σωμάτων και διάφορους τύπους βγαίνει η κατανάλωσή μου σε θέρμανση.
Τί θα μπορούσε να γίνει τώρα για τον υπολογισμό της κατανάλωσής μου - έστω και αυτό τον μικρό - όταν θα λειτουργεί η νέα ηλεκτροβάνα; :confused:

Agge1os
14-11-2010, 23:58
τα πράγματα είναι λίγο πιο πολύπλοκα
το κυριότερο είναι ότι δεν γίνετε γιατί φυσικά δεν σε συμφέρει να ξεκινάς ολόκληρο το κύκλωμα της θέρμανσης για να ζεστάνεις το ενυδρείο φαντάσου να λείπεις από το σπίτι και να δουλεύει η θέρμανση όλου του σπιτιού η όταν κοιμάσαι την νύχτα και πόση ώρα θέλει το μπόιλερ να πιάσει 80-85 βαθμούς δουλεύοντας όλο το κύκλωμα για να αποδώσει?
λοιπόν για να δουλέψει το σύστημα που λες θέλει πρώτον κυκλοφορητή και ηλεκροβανα (προαιρετική ανάλογα σε πιο σημείο έχεις το μπόιλερ αν το έχεις στο υπόγειο πχ επιβάλλεται,και την συνδεσμολογία του λεβητοστασίου σου)δικη του σε ξεχωριστό κύκλωμα από την θέρμανση η το κύκλωμα του θερμοσίφωνα που έχεις τα οποια θα ελέγχονται με το κοντρόλερ που έχεις το οποιο θα πρέπει να δίνει εντολή με ένα ρελέ στον κυκλοφορητή του κυκλώματος του μπόιλερ που θα πρέπει να βάλεις με ένα Heat exchanger το οποιο δεν συγκρίνετε σε απόδοση με κανένα άλλο σύστημα θερμοκρασίας μέσο επαφής έπειτα στην ηλεκτροβάνα
και τέλος στο μπόιλερ για να το ξεκινάει όταν εσύ λείπεις από το σπίτι και το κοντρόλερ σου ζητάει θερμοκρασία.
το κύκλωμα του ενυδρείου σου μπορείς να το δουλέψεις με ένα εξωτερικό φίλτρο
πάλι όμως έχει αρκετά προβλήματα το όλο σύστημα πχ αν απέχει το ενυδρείο από το μπόιλερ και αποφασίσεις να πας σωλήνες στο χορό του μπόιλερ θες μονώσεις αν πάλι δεν έχεις απώλειες και δουλεύει το μπόιλερ και δώσει εντολή το κοντρόλερ για θερμοκρασία το νερό που θα έρχεται στο ενυδρείο να το υπολογίζεις 50+ βαθμούς ανάλογος διαδρομές και απώλειες οποτε πάλι πρόβλημα θα έχεις
και το ζήτημα του Heat exchanger πρέπει να το προσέξεις πολύ φοβάμαι αν δεν πλήρωσης πολλά παραπάνω από αυτό που αναφέρεις κινδυνεύεις υπάρχουν πολλές ποιότητες μετάλλων και ανοξείδωτων αμφιβόλου προελεύσεων

crow
15-11-2010, 01:00
το κυριότερο είναι ότι δεν γίνετε γιατί φυσικά δεν σε συμφέρει να ξεκινάς ολόκληρο το κύκλωμα της θέρμανσης για να ζεστάνεις το ενυδρείο φαντάσου να λείπεις από το σπίτι και να δουλεύει η θέρμανση όλου του σπιτιού η όταν κοιμάσαι την νύχτα και πόση ώρα θέλει το μπόιλερ να πιάσει 80-85 βαθμούς δουλεύοντας όλο το κύκλωμα για να αποδώσει?
λοιπόν για να δουλέψει το σύστημα που λες θέλει πρώτον κυκλοφορητή και ηλεκροβανα (προαιρετική ανάλογα σε πιο σημείο έχεις το μπόιλερ αν το έχεις στο υπόγειο πχ επιβάλλεται,και την συνδεσμολογία του λεβητοστασίου σου)δικη του σε ξεχωριστό κύκλωμα από την θέρμανση η το κύκλωμα του θερμοσίφωνα που έχεις τα οποια θα ελέγχονται με το κοντρόλερ που έχεις το οποιο θα πρέπει να δίνει εντολή με ένα ρελέ στον κυκλοφορητή του κυκλώματος του μπόιλερ που θα πρέπει να βάλεις με ένα Heat exchanger το οποιο δεν συγκρίνετε σε απόδοση με κανένα άλλο σύστημα θερμοκρασίας μέσο επαφής έπειτα στην ηλεκτροβάνα
και τέλος στο μπόιλερ για να το ξεκινάει όταν εσύ λείπεις από το σπίτι και το κοντρόλερ σου ζητάει θερμοκρασία.
πάλι όμως έχει αρκετά προβλήματα το όλο σύστημα πχ αν απέχει το ενυδρείο από το μπόιλερ και αποφασίσεις να πας σωλήνες στο χορό του μπόιλερ θες μονώσεις αν πάλι δεν έχεις απώλειες και δουλεύει το μπόιλερ και δώσει εντολή το κοντρόλερ για θερμοκρασία το νερό που θα έρχεται στο ενυδρείο να το υπολογίζεις 50+ βαθμούς ανάλογος διαδρομές και απώλειες οποτε πάλι πρόβλημα θα έχεις
και το ζήτημα του Heat exchanger πρέπει να το προσέξεις πολύ φοβάμαι αν δεν πλήρωσης πολλά παραπάνω από αυτό που αναφέρεις κινδυνεύεις υπάρχουν πολλές ποιότητες μετάλλων και ανοξείδωτων αμφιβόλου προελεύσεωντι γραφεις ???????????????????

χρειαζεσε ολα αυτα για να ζεστανεις πχ ενα ακομα σωμα καλοριφερ επιπλεον σπιτι σου ???????????

μια ηλεκτροβανα θες μονο για να κοβεις τα νερα απο το μποιλερ πρως τον εναλακτη και βρασεις τα ψαρια

Τώρα αρχίζω να καταλαβαίνω! :thumbup:

Το νέο ερώτημα που έχω τώρα είναι το εξής: Η ήδη υπάρχουσα ηλεκτροβάνα (για τη θέρμανση των σωμάτων) είναι συνδεδεμένη και καλωδιωμένη με ένα θερμοστάτη (στο διαμέρισμά μου) και ένα μετρητή (κοντά στον καυστήρα), όπως βλέπω και υποθέτω μα τα διάφορα καλώδια που φαίνονται, και βάση θερμίδων των σωμάτων και διάφορους τύπους βγαίνει η κατανάλωσή μου σε θέρμανση.
Τί θα μπορούσε να γίνει τώρα για τον υπολογισμό της κατανάλωσής μου - έστω και αυτό τον μικρό - όταν θα λειτουργεί η νέα ηλεκτροβάνα; :confused:
η διαφορα θα ειναι ανιπαρκτη θα ειναι σα να προσθεσεσ σε ενα καλοριφερ που εχεις ηδη μια φετα ακομα :d

ΣΥΓΝΩΜΗ ΛΑΘΟΣ
2 ηλεκτροβανες χρειαζεσε

the_passenger
15-11-2010, 02:28
και το ζήτημα του Heat exchanger πρέπει να το προσέξεις πολύ φοβάμαι αν δεν πλήρωσης πολλά παραπάνω από αυτό που αναφέρεις κινδυνεύεις υπάρχουν πολλές ποιότητες μετάλλων και ανοξείδωτων αμφιβόλου προελεύσεων

Ευχαριστώ φίλε!

Το boiler ζεσταίνει το νερό πολύ γρήγορα, σε 5 λεπτά μόνο, βρίσκεται στο υπόγειο δίπλα στον καυστήρα (εγώ στον 1ο), και "χρεώνεται" στην πολυκατοικία ως 10 ώρες boiler= 1 ώρα θέρμανσης (σώματα), πολύ οικονομικά!.. Απ'ότι καταλαβαίνω αυτό συμβαίνει διότι ο καυστήρας καταναλώνει λίγη σχετικά ενέργεια για το ζέσταμα του boiler / και αυτό είναι ανεξάρτητο από τη χρήση θέρμανσης για τα σώματα. Βέβαια δεν ξέρω κατά πόσο θα ήταν δυνατό (αλλά εύκολο και αποδεκτό) να έρθουν οι δύο σωλήνες τόσο δρόμο ως το διαμέρισμα..
Και μιά απορία ακόμα, αν έρθουν οι σωληνώσεις (παροχή+επιστροφή), θα πρόκειται για κλειστό κύκλωμα εξωτερικά του boiler ή θα είναι το νερό που θα περιέχει το boiler (δηλ. το ζεστό νερό χρήσης μου θα είναι και το νερό που θα κυκλοφορεί μεσα σε αυτό το σύστημα)? :confused:

τι γραφεις ???????????????????

χρειαζεσε ολα αυτα για να ζεστανεις πχ ενα ακομα σωμα καλοριφερ επιπλεον σπιτι σου ???????????

μια ηλεκτροβανα θες μονο για να κοβεις τα νερα απο το μποιλερ πρως τον εναλακτη και βρασεις τα ψαρια

η διαφορα θα ειναι ανιπαρκτη θα ειναι σα να προσθεσεσ σε ενα καλοριφερ που εχεις ηδη μια φετα ακομα :d

ΣΥΓΝΩΜΗ ΛΑΘΟΣ
2 ηλεκτροβανες χρειαζεσε

Ευχαριστώ! χμμ τώρα μπερδεύτηκα περισσότερο! :o 2 ηλεκτροβάνες για ποιό λόγο;

Απ'ότι καταλαβαίνω θα πρέπει να αξιοποιήσω το boiler, το οποίο απαιτεί λίγη ενέργεια για να ζεσταίνει το νερό, θα χρειαστώ όμως διπλή σωλήνωση να διανύσει δύο ορόφους+ (αν μπορέσει αυτό να γίνει..)

Διαφορετικά, αν θα ήθελα να αξιοποιήσω την ηλεκτροβάνα που είναι έξω από το διαμέρισμά μου για τα καλοριφέρ, προσθέτοντας ακόμα μία για τον εναλλάκτη, τότε είναι που θα έπρεπε να ανοίξει ο καυστήρας σαν να πρόκειται να ζεστάνω όλα τα καλοριφέρ μου (!?) - οπότε και θα μέτραγε τη λίγη ενέργεια που θα ζητούσα σαν να ανάβω όλα τα σώματα!

Δεν ξέρω, έχω καταλάβει σωστά τί λέμε ή τα έχω μπλέξει;

Παραθέτω ένα πρόχειρο διάγραμμα του πώς είναι η κατάσταση αυτή τη στιγμή και πού βρίσκεται το καθετί (απ'όσα γνωρίζω) μήπως βοηθήσω:
9986

crow
15-11-2010, 03:04
1 χρειαζεσε 2 ηλεκτροβανες γιατι για να κλεινεις την παροχη και την επιστροφη του ζεστου νερου συνδεμενεσ σε εναν κοντρολερ

δε χρειαζετε να ανεβασεις τοσο μεγαλη σωληνα απο το μποιλερ μπορεις να παρεις παροχη απο καποιο καλοριφερ εκει κοντα

δε χρειαζετε να πειραξεις ουτε ηλεκτροβανες ουτε τιποτα απο αυτες που εχει ηδη το σπιτι

crow
15-11-2010, 03:17
http://www.greekdiscus.com/test2000/attachment.php?attachmentid=9987&stc=1&d=1289783822

the_passenger
15-11-2010, 12:43
1 χρειαζεσε 2 ηλεκτροβανες γιατι για να κλεινεις την παροχη και την επιστροφη του ζεστου νερου συνδεμενεσ σε εναν κοντρολερ

δε χρειαζετε να ανεβασεις τοσο μεγαλη σωληνα απο το μποιλερ μπορεις να παρεις παροχη απο καποιο καλοριφερ εκει κοντα

δε χρειαζετε να πειραξεις ουτε ηλεκτροβανες ουτε τιποτα απο αυτες που εχει ηδη το σπιτι

http://www.greekdiscus.com/test2000/attachment.php?attachmentid=9987&stc=1&d=1289783822

Thanks! :)

Το σημείο που με προβληματίζει είναι το εξής:

Έστω ότι παίρνω παροχή από ένα καλοριφέρ: Δε θα πρέπει να είναι ζεστό αυτό το νερό όταν ο κοντρόλερ δώσει εντολή για κυκλοφορία του νερού; Για να είναι ζεστό όμως, δε σημαίνει ότι θα πρέπει να ανάψουν όλα τα σώματα επίσης (δηλαδή η ηλεκτροβάνα για τη θέρμανση του διαμερίσματος να αρχίσει να ζεσταίνει τα σώματα); Οπότε και κάθε φορά που ο controller θα θέλει να αυξήσει τη θερμοκρασία, θα ανάβουν όλα τα σώματα των καλοριφέρ; πως θα το αποφύγουμε αυτό;; :confused:

Επίσης στο σχεδιάγραμμα που έχεις φτιάξει, πώς θεωρούμε δεδομένο ότι το νερό στο κύκλωμα του καλοριφέρ είναι ζεστό; (λογικά θα έιναι λόγω χειμώνα, αλλά αν δεν είναι;) :confused:

crow
15-11-2010, 16:37
ο κοντρολερ θα ανοιγει μονο της ηλεκτροβανες που εχεις βαλει εξτρα δεν εχει καμια δουλια με τα αλλα σωματα αμα θες να αποφυγεις το να αναβουν ολα τα καλοριφερ απλα τα κλεινεις απο της βανες και δουλευει μονο ο εναλακτης :d

the_passenger
15-11-2010, 16:51
ο κοντρολερ θα ανοιγει μονο της ηλεκτροβανες που εχεις βαλει εξτρα δεν εχει καμια δουλια με τα αλλα σωματα αμα θες να αποφυγεις το να αναβουν ολα τα καλοριφερ απλα τα κλεινεις απο της βανες και δουλευει μονο ο εναλακτης :d

Σ'ευχαριστώ για την άμεση απάντηση! :thumbup:

Τώρα έχω ακόμα περισσότερες απορίες! doh doh

Λοιπον:
"ο κοντρολερ θα ανοιγει μονο της ηλεκτροβανες που εχεις βαλει εξτρα "
Ερωτήσεις:
1) και έστω ότι έχω βάλει αυτές τις ηλεκτροβάνες στο σωστό σημείο στον πίνακα έξω ακριβώς από το διαμέρισμα, πώς ξέρω οτι το νερό που θα κυκλοφορούν θα είναι ζεστό και όχι κρύο (γιατί αν πχ ο καιρός είναι ήπιος και όλοι έχουν κλειστά τα σώματα, το νερό στο κύκλωμα δεν θα έχει κρυώσει;;)
2) έστω ότι ξεπερνάμε το (1), πως θα γίνεται η μέτρηση της κατανάλωσής μου;; Εφόσον θα κάνω παρέμβαση σίγουρα θα ζητηθεί και θα πρέπει να υπολογίζεται κι αυτή η κατανάλωση (εστω κι αν θα είναι μιδαμινή)

Και σχετικά με το
"αμα θες να αποφυγεις το να αναβουν ολα τα καλοριφερ απλα τα κλεινεις απο της βανες και δουλευει μονο ο εναλακτης "
1) Με αυτό τον τρόπο μήπως ο ωρομετρητής στο υπόγειο υπολογίζει ότι εγώ θερμάινω πολλά KiloWatt σώματα ενώ εγώ εγώ απλά θα καταναλώνω πχ μόνο 600watt στον εναλλάκτη;
2) Εκτός αυτού, δεν είναι αδύνατον να είναι κάποιος από πάνω συνέχεια να ανοιγοκλείνει τα σώματα.. θα χρειαζόταν ένας 24/7 καθηκόντων άνθρωπος-θερμοστάτης! :eek:

Κάποια πιό αυτόματη λύση;

Agge1os
15-11-2010, 23:36
τι γραφεις ???????????????????

ΣΥΓΝΩΜΗ ΛΑΘΟΣ
2 ηλεκτροβανες χρειαζεσε

γράφω αυτά που έχω μάθει και κάνω κάθε μέρα εδώ και 22 χρονια τώρα!
έγραψα τι πρέπει να γίνει για να δουλέψει το σύστημα αν υπάρχει λέβητας ατομικός τώρα αν είναι σε πολυκατοικία τα πράγματα είναι ακόμα πιο δύσκολα
το τρελάναμε το παλικάρι και η αλήθεια είναι ότι αν δεν έχεις οπτική επαφή με τον χώρο του και όλο το σύστημα της θέρμανσης μιλάμε όλοι στο περίπου τι πρέπει να γίνει
από ότι κατάλαβα στον λέβητα υπάρχει ένας κυκλοφορητής μεγάλος για όλα τα διαμερίσματα της πολυκατοικίας με αυτονομία θερμοστάτη χορού που ελέγξει μια ηλεκτροβάνα για τα σώματα που είναι στο σπίτι του και εξηγήστε μου τώρα και εμενα πως μπορεί να δουλέψει και να τον συμφέρει βεβαια και εξηγώ (το έγραψα και παραπάνω αλλα δεν το προσέξετε)
ας πούμε ότι συνδέει μια ηλεκτροβάνα την οποία ελέγξει με το κοντρόλερ του ενυδρείου σε ένα κύκλωμα που βρίσκετε μόνο το Heat exchanger
και ζητάς θερμοκρασία ποιος μου λέει ότι ο λέβητας δουλεύει και είναι ζεστό το νερό του κυκλώματος και ας υποθέσουμε ότι δουλεύει γιατί κάποιος άλλος έχει ανοίξει τον θερμοστάτη του,το νερό στο κύκλωμα έχει 75-80 βαθμούς οποτε και το νερό του ενυδρείου που έρχεται σε επαφή με το κύκλωμα της θέρμανσης μέσο
Heat exchanger έχει διαφορά θερμοκρασίας το πολύ 5-10 βαθμούς οπότε στέλνουμε στο ενυδρείο 65-70 βαθμούς ότι πρέπει για μια τέλεια ψαρόσουπα δηλαδή (σέλινο καρότο και έτοιμη)
η μόνη περίπτωση για να το δουλέψει έτσι είναι να βάλει μια Mixing Valve η οποια πρέπει να συνδεθεί στην παροχή του κυκλώματος της θέρμανσης στην ηλεκτροβάνα αλλά και στην επιστροφή του κυκλώματος για να μπορεί να ρυθμίζει την θερμοκρασία του νερού στο κύκλωμα της θέρμανσης που στέλνει στο Heat exchanger
η οποία δεν πρέπει να ξεπερνά τους 40 βαθμούς και η οποια κατά την άποψη μου είναι λάθος η εφαρμογή της βαλβίδα για πόλους λόγους που βαριέμαι να γράψω τώρα.
και το βασικότερο σκεφτήκατε ότι για να ζεστάνει το νερό του ενυδρείου θα χρεώνεται για όλα τα τετραγωνικά και τις θερμίδες των σωμάτων που έχει στο σπίτι του οπότε????:confused:

και υπάρχουν πολλά σενάρια ακόμα που μπορώ να γράφω έως το πρωί

the_passenger
16-11-2010, 01:54
Ακριβώς αυτό, είναι σε πολ/κία και έχω δύο προσωπικούς μετρητές (και αντίστοιχες ηλεκτροβάνες), μία για τα καλοριφέρ με θερμοστάτη αυτόνομο που τον ρυθμίζω ανάλογα, και μία για το boiler με on/off. :d

Φυσικά και δε με συμφέρει να δουλεύει ολόκληρη η θέρμανσή μου, όπως κι εγώ το έγραψα πρίν, για να συνέφερε κάτι θα έπρεπε
- ή να εκμεταλλευόμουν το ζεστό νερό του boiler το οποίο θερμαίνεται "οικονομικά"
- ή να τοποθετούσα μια νέα ηλεκτροβάνα πρίν από αυτή της θέρμανσης (είναι σε πίνακα ακριβώς έξω από το διαμέρισμά μου), αλλά φαντάζομαι πάει πακέτο μαζί και μελέτη και νέο μετρητή ώστε να μετράει κι αυτή την ενέργεια που καταναλώνω.. (κάπως δύσκολη ιστορία δηλαδή, και δεν ξέρω αν θα συνέφερε η όλη ενεργοποίηση του καυστήρα για μια τόσο μικρή σχετικά κατανάλωση - υποθέτω πως όχι.. !rcard! )

Μιά νέα ιδέα που μου ήρθε είναι η εξής: xmm xmm
Στον πίνακα νερού στο wc (στο οποίο έχω και τη δυνατότητα να βάλω το sump) βρήκα την παροχή που φέρνει το ζεστό νερό του boiler στο wc. Θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω αυτή την παροχή (ακόμα και αποκλειστικά αν χρειαστεί) για το ενυδρείο, αλλά το μόνο που λείπει τώρα είναι η επιστροφή πίσω στο boiler! Επίσης τσέκαρα και το δρομολόγιο των παροχών από το υπόγειο και φεύγουν από τα boiler μονωμένες, ενώ πηγαίνει και η γραμμή στα boiler, το νερό που προφανώς από κάπου ( που;; :rolleyes: ) περνάει και από το μετρητή του διαμερίσματος... Υποθέτω όμως ότι θα είναι κάπως δύσκολο να απλωθεί η σωλήνωση της επιστροφής, σύν αρκετά μερεμέτια.. τί λέτε θα άξιζε τον κόπο; καμιά ιδέα πάνω σε αυτό;

Agge1os
16-11-2010, 07:25
Στον πίνακα νερού στο wc (στο οποίο έχω και τη δυνατότητα να βάλω το sump) βρήκα την παροχή που φέρνει το ζεστό νερό του boiler στο wc. Θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω αυτή την παροχή (ακόμα και αποκλειστικά αν χρειαστεί) για το ενυδρείο

οταν λες αποκλειστικά για το ενυδρείο εννοείς να καταργήσεις το boiler που ζεσταίνεις το νερό του θερμοσίφωνα? αν εννοείς αυτό δεν σε συμφέρει με τίποτα θα καταναλώνεις εκεί το ρεύμα
τώρα αν εννοείς να βάλεις και το ενυδρείο μαζί με το boiler γίνετε αλλα θέλει δουλειά και αυτό ,πρώτον όπως είπες πρέπει να βρείς και την επιστροφή του boiler (που συνήθως είναι κοντά στην παροχή)για να βάλεις όπως είπαμε μια Mixing Valve μαζί με κάποια ηλεκτρολογικά που πρέπει να γίνουν
που πάλι προϋποθέτει ότι κάποιος πρέπει να έχει ενεργοποιήσει τον λέβητα για να έχει ζεστό νερό στο κύκλωμα εδώ πρέπει να μας πεις αν έχεις κάποιο timer - κουμπί για το άνοιγμα της ηλεκτροβανας του κυκλώματος σου
έπειτα θα πρέπει να κάνεις μια έρευνα αγοράς για τιμές του Heat exchanger και της Mixing Valve τα οποία είναι αρκετά ακριβά και τα δυο .
να ρωτήσεις τον διαχειριστή η κάποιον υπεύθυνο της πολυκατοικίας για την χρέωση που έχεις στον μετρητή του boiler τα βάζεις όλα κάτω και βλέπεις αν σε συμφέρει και ποτε θα κανεις απόσβεση και εδώ είμαστε να σε βοηθήσουμε με την συνδεσμολογία

the_passenger
16-11-2010, 12:45
οταν λες αποκλειστικά για το ενυδρείο εννοείς να καταργήσεις το boiler που ζεσταίνεις το νερό του θερμοσίφωνα? αν εννοείς αυτό δεν σε συμφέρει με τίποτα θα καταναλώνεις εκεί το ρεύμα
Όχι, εννοώ μόνο για την παροχή ζεστού νερού για το WC από τον πίνακα νερού (ο οποίος πινακας είναι και μέσα στο WC), ότι θα μπορούσα να τη χρησιμοποιήσω αποκλειστικά για το sump (το οποίο θα μπορώ επίσης να έχω μέσα στο WC), δηλαδή να μήν έχω ζεστό νερό στο WC αλλά αυτή η παροχή να έιναι για τον εναλλάκτη.

τώρα αν εννοείς να βάλεις και το ενυδρείο μαζί με το boiler γίνετε αλλα θέλει δουλειά και αυτό ,πρώτον όπως είπες πρέπει να βρείς και την επιστροφή του boiler (που συνήθως είναι κοντά στην παροχή)για να βάλεις όπως είπαμε μια Mixing Valve μαζί με κάποια ηλεκτρολογικά που πρέπει να γίνουν
που πάλι προϋποθέτει ότι κάποιος πρέπει να έχει ενεργοποιήσει τον λέβητα για να έχει ζεστό νερό στο κύκλωμα εδώ πρέπει να μας πεις αν έχεις κάποιο timer - κουμπί για το άνοιγμα της ηλεκτροβανας του κυκλώματος σου
έπειτα θα πρέπει να κάνεις μια έρευνα αγοράς για τιμές του Heat exchanger και της Mixing Valve τα οποία είναι αρκετά ακριβά και τα δυο .
να ρωτήσεις τον διαχειριστή η κάποιον υπεύθυνο της πολυκατοικίας για την χρέωση που έχεις στον μετρητή του boiler τα βάζεις όλα κάτω και βλέπεις αν σε συμφέρει και ποτε θα κανεις απόσβεση και εδώ είμαστε να σε βοηθήσουμε με την συνδεσμολογία

Θέλω να πώ αν θα μπορούσα να εκμεταλλευτώ το ζεστό νερό από το boiler, από την παροχή του wc, αλλά έστω ότι το ανοιγοκλείνω με μια δική μου ηλεκτροβάνα στο wc (ελεγχόμενη απ τον eliwell), το μόνο που μου λείπει είναι μια επιστροφή ξανά πίσω στο Boiler.

Παράλληλα για να έχει το boiler ζεστό νερό, θα χρειαζόταν άλλη μια αυτοματοποίηση ώστε όταν ζητείται νερό από το boiler και αυτό έιναι κάτω από μια θερμοκρασία, αυτομάτως να ανοίγει ζεσταίνεται (τώρα το έχω αυτό από ένα απλό κουμπί on/off). Αυτό το "on" για το boiler αυτομάτως ενεργοποιεί και το λέβητα. Η χρέωση για το boiler όπως γράφω και πρίν είναι πολύ μικρή (10 ώρες boiler = 1 ώρα θέρμανσης), και μέσα σε 5' το νερό είναι ζεστό, είμαι σίγουρος ότι αν το εκμεταλλευτώ θα έρθει "τσάμπα"..

Έχω ποστάρει και αυτό το διάγραμμα για την εγκατάσταση που έχω τώρα:

9986[/QUOTE]

crow
16-11-2010, 14:06
γράφω αυτά που έχω μάθει και κάνω κάθε μέρα εδώ και 22 χρονια τώρα!
έγραψα τι πρέπει να γίνει για να δουλέψει το σύστημα αν υπάρχει λέβητας ατομικός τώρα αν είναι σε πολυκατοικία τα πράγματα είναι ακόμα πιο δύσκολα
το τρελάναμε το παλικάρι και η αλήθεια είναι ότι αν δεν έχεις οπτική επαφή με τον χώρο του και όλο το σύστημα της θέρμανσης μιλάμε όλοι στο περίπου τι πρέπει να γίνει
από ότι κατάλαβα στον λέβητα υπάρχει ένας κυκλοφορητής μεγάλος για όλα τα διαμερίσματα της πολυκατοικίας με αυτονομία θερμοστάτη χορού που ελέγξει μια ηλεκτροβάνα για τα σώματα που είναι στο σπίτι του και εξηγήστε μου τώρα και εμενα πως μπορεί να δουλέψει και να τον συμφέρει βεβαια και εξηγώ (το έγραψα και παραπάνω αλλα δεν το προσέξετε)
ας πούμε ότι συνδέει μια ηλεκτροβάνα την οποία ελέγξει με το κοντρόλερ του ενυδρείου σε ένα κύκλωμα που βρίσκετε μόνο το Heat exchanger
και ζητάς θερμοκρασία ποιος μου λέει ότι ο λέβητας δουλεύει και είναι ζεστό το νερό του κυκλώματος και ας υποθέσουμε ότι δουλεύει γιατί κάποιος άλλος έχει ανοίξει τον θερμοστάτη του,το νερό στο κύκλωμα έχει 75-80 βαθμούς οποτε και το νερό του ενυδρείου που έρχεται σε επαφή με το κύκλωμα της θέρμανσης μέσο
Heat exchanger έχει διαφορά θερμοκρασίας το πολύ 5-10 βαθμούς οπότε στέλνουμε στο ενυδρείο 65-70 βαθμούς ότι πρέπει για μια τέλεια ψαρόσουπα δηλαδή (σέλινο καρότο και έτοιμη)
η μόνη περίπτωση για να το δουλέψει έτσι είναι να βάλει μια Mixing Valve η οποια πρέπει να συνδεθεί στην παροχή του κυκλώματος της θέρμανσης στην ηλεκτροβάνα αλλά και στην επιστροφή του κυκλώματος για να μπορεί να ρυθμίζει την θερμοκρασία του νερού στο κύκλωμα της θέρμανσης που στέλνει στο Heat exchanger
η οποία δεν πρέπει να ξεπερνά τους 40 βαθμούς και η οποια κατά την άποψη μου είναι λάθος η εφαρμογή της βαλβίδα για πόλους λόγους που βαριέμαι να γράψω τώρα.
και το βασικότερο σκεφτήκατε ότι για να ζεστάνει το νερό του ενυδρείου θα χρεώνεται για όλα τα τετραγωνικά και τις θερμίδες των σωμάτων που έχει στο σπίτι του οπότε????:confused:

και υπάρχουν πολλά σενάρια ακόμα που μπορώ να γράφω έως το πρωί

παντος αν κανεις αυτη τη δουλεια 22 χρονια εγω δε σε περνω για να μου κανεις δουλεια

μου φενετε οτι απλα δεν εχεις ιδεα με το αντικιμενο.
δε ξερεις καν τη ειναι ο εναλακτης και ενω σου εξηγω οτι θα μπει κοντρολερ με 2 ηλεκτροβανες εσυ καθεσε και λες για σουπες και 70 βαθμους και ολοκληρες εγκαταστασεις με λεβιτες κυκλοφοριτες κλπ κλπ για να ζεστανουμε μια φετα εχτρα καλοριφερ

δε ξερω γιατι κανετε τη ζωη σας δυσκολη και αφηνετε τους ( μαστορους ) να σας ποιανουν τον ποπο

ολο αυτο γυνετε για να ζεστανουμε το ενυδρειο αμα εχουμε ανοιχτα τα καλοριφερ και εχουμε και 2 θερμοστατες μεσα αμα δεν δουλευει το καλοριφερ

τα ηλικα που χρειαζεστε ειναι 2 ηλεκτροβανες ενας εναλακτης 2 κοματια σωλινα και 2 ταφ χαλκοσωλινα και τον κοντρολερ που θα ανοιγοκλεινει της ηλεκτροβανες

the_passenger
16-11-2010, 14:57
παντος αν κανεις αυτη τη δουλεια 22 χρονια εγω δε σε περνω για να μου κανεις δουλεια

δε ξερεις καν τη ειναι ο εναλακτης και ενω σου εξηγω οτι θα μπει κοντρολερ με 2 ηλεκτροβανες εσυ καθεσε και λες για σουπες και 70 βαθμους και ολοκληρες εγκαταστασεις με λεβιτες κυκλοφοριτες κλπ κλπ για να ζεστανουμε μια φετα εχτρα καλοριφερ

δε ξερω γιατι κανετε τη ζωη σας δυσκολη και αφηνετε τους ( μαστορους ) να σας ποιανουν τον ποπο

ολο αυτο γυνετε για να ζεστανουμε το ενυδρειο αμα εχουμε ανοιχτα τα καλοριφερ και εχουμε και 2 θερμοστατες μεσα αμα δεν δουλευει το καλοριφερ

τα ηλικα που χρειαζεστε ειναι 2 ηλεκτροβανες ενας εναλακτης 2 κοματια σωλινα και 2 ταφ χαλκοσωλινα και τον κοντρολερ που θα ανοιγοκλεινει της ηλεκτροβανες

Για να ζεστανουμε το ενυδρειο αμα εχουμε ανοιχτα τα καλοριφερ συμφωνώ κι εγώ μαζί σου φίλε μου, έτσι ακριβώς και είναι :)

Θέλω όμως να το ζεσταίνω ανεξαρτήτως των καλοριφέρ μου! γι'αυτό ρωτάω τα παραπάνω! Και γι'αυτό προσπαθώ να εκμεταλλευτώ ζεστό νερό του boiler, το οποίο έχει πολύ οικονομική παραγωγή ενέργειας, είναι ήδη ανεξάρτητο των σωμάτων και με μετρητή δικό του! :cool:

Γι'αυτό και η διαφωνίες, πιστεύω περιγρέφετε με το φίλο Άγγελο διαφορετικές υλοποιήσεις, η μία από το ήδη ζεστό νερό των καλοριφέρ και η άλλη ανεξάρτητα από αυτά! :thumbup:

Σε αυτό πάνω κάποια ιδεά, μέσω του boiler, πώς μπορώ να ζεσταίνω τον εναλλάκτη; :confused:

crow
16-11-2010, 17:39
απο το μποιλερ θες ολοκληρο δυκτιο μαζι και επιστροφες + κυκλοφοριτες ηλεκτροβανες κλπ κλπ αστο δε συμφερει

ειπαμε να γλυτωσουμε κατι με μια μικρη πατεντα δε γυνετε να το σωσουμε ολο

the_passenger
16-11-2010, 22:33
απο το μποιλερ θες ολοκληρο δυκτιο μαζι και επιστροφες + κυκλοφοριτες ηλεκτροβανες κλπ κλπ αστο δε συμφερει

ειπαμε να γλυτωσουμε κατι με μια μικρη πατεντα δε γυνετε να το σωσουμε ολο

OK, είναι ιστορία δηλαδή..

Δε θα ήταν πιο εύκολο να χρησιμοποιήσω την παροχή ζεστού που ήδη έχω, και να γυρίσω αν γίνεται με μερεμέτι μόνο μια μονωμένη επιστροφή στο boiler; Τεχνικά είναι δυνατό να γίνει αυτό;

(έχω επιμονή δε αμφιβάλετε; doh )

crow
16-11-2010, 22:54
γυνετε απλα θες κυκλοφοριτη

Agge1os
16-11-2010, 23:13

φιλε κόρακα πρώτον εγώ δεν σε πρόσβαλα ούτε σε αμφισβήτησα σε τίποτα (παρόλα τα μαργαριτάρια που έχεις γράψει από την αρχή του θέματος αυτού) απλός έγραψα την άποψη μου στον φίλο για τις εύλογες απορίες του και να είσαι σίγουρος ότι αν δεν ξέρω καλά κάτι δεν διατυπώνω καμια άποψη
και ούτε θα κατεβω στο επίπεδο της συζητείς σου και να αρχίσω να σε στολίζω,
για το αν οι γνώσεις μου στο επάγγελμα μου είναι πολλές οι λίγες δεν πρόκειται να βάλω εσένα για να με κρίνεις και ούτε μπορείς.

εξυπνάκηδες-ξερόλες έχω γνωρίσει στην ζωή μου αρκετούς και στο τέλος είναι αυτοί που πληρώνουν τα περισσότερα.

Heat exchanger έχω τοποθετήσει τόσα ώστε να γνωρίζω καλά τον τρόπο λειτουργίας τους.
Αν καταλάβαινες τι εννοώ με τις θερμοκρασίες και την αυτονομία του συστήματος ίσος θα μπορούσες σε πολιτισμένο επίπεδο πάντα να απαντήσεις για τις διαφορετικές απόψεις σου επί του θέματος αν μπορούσες και ήξερες βεβαια

(και όχι πάρε μια φιλιππινέζα να σου ανοιγοκλείνει τα σώματα και εισαι οκ!)

και να ξέρεις ότι αυτός που μειώνει τους άλλους για να δειχτεί είναι αυτός που απλά δεν κατέχει το θέμα και λέει κουβέντες του καφενέ,τέσπα κακός ασχολήθηκα το μετανιώνω για άλλη μια φορά καλή συνέχεια

the_passenger
17-11-2010, 12:38
Ειρήνη υμίν! :)

γυνετε απλα θες κυκλοφοριτη

Θα δώ πρώτα το "δύσκολο" κομάτι, κατά πόσο είναι εύκολο από μερεμέτια και δρομολόγηση να στήσω αυτή την επιστροφή.

Αν είναι εφικτό θα μιλήσουμε για ένα προσχέδιο των υπολοίπων που χρειάζομαι συν μια έρευνα αγοράς να δώ αν θα προχωρήσει έτσι!!! :thumbup: :cool:

crow
17-11-2010, 19:54
aggele εγω σπουδασα αυτη τη δουλεια τη δουλεψα αλλα δε κανω το μαστορα ουτε εχω μαγαζι να πουλαω λεβητες και καυστηρες

να κανω ολοκληρη εγκατασταση με λεβητα για το ενυδρειο να δωσο 5000 χιλιαρικα για να ζεστανω το νερο στα ψαρια :thumbdown::thumbdown::thumbdown:

αφου ξερεις τι ειναι ο εναλακτης και τη κανει τοτε γιατι λες στο φιλο να κανει ολα αυτα αφου εισαι της δουλειας

τωρα αμα ποιασουμε τα επιπεδα αστο
εγω εδω μεσα μιλαω σε φιλαρακια και θα πω αυτο που θα εκανα κι εγω χωρις να τον στειλω να τον γδαρουν !rcard!
μια απλη πατεντα ειναι δεν ειναι γραμματα

Agge1os
17-11-2010, 21:23
έτσι μάλιστα φιλε μπορούμε να συζητήσουμε τις απόψεις μας πολιτισμένα
και εγώ της δουλειάς είμαι ασχολούμαι με Θερμουδραυλικη,συστήματα θέρμανσης,αυτοματισμούς με ειδικότητα στους καυστήρες γκαζιού και επιτοίχιους λέβητες αλλα και πετρελαιου,ούτε εγώ θέλω να γδάρουν τον φίλο όπως σωστά λες και ούτε όφελος έχω, να βοηθήσω ήθελα και εγώ όπως και εσύ
αν θες απάντησε μου πόσους βαθμούς έχει το νερό συνήθως στο κύκλωμα της θέρμανσης είτε στα σώματα είτε στο coil του μπόιλερ

the_passenger
17-11-2010, 23:21
Υπολογίζω ένα έξοδο της τάξεως των 500 ευρώ για να έχει νόημα και να γίνει και σε ένα έτος η απόσβεση.. ελπίζω να μήν είμαι πολύ μακριά και να βρεθεί τρόπος! :)

crow
18-11-2010, 14:00
έτσι μάλιστα φιλε μπορούμε να συζητήσουμε τις απόψεις μας πολιτισμένα
και εγώ της δουλειάς είμαι ασχολούμαι με Θερμουδραυλικη,συστήματα θέρμανσης,αυτοματισμούς με ειδικότητα στους καυστήρες γκαζιού και επιτοίχιους λέβητες αλλα και πετρελαιου,ούτε εγώ θέλω να γδάρουν τον φίλο όπως σωστά λες και ούτε όφελος έχω, να βοηθήσω ήθελα και εγώ όπως και εσύ
αν θες απάντησε μου πόσους βαθμούς έχει το νερό συνήθως στο κύκλωμα της θέρμανσης είτε στα σώματα είτε στο coil του μπόιλεραπο 75-90 αλλα ξερω τη θες να μου πεις οτι θα ανεβασει 70 βαθμους το ενυδρειο σωστα ??????

και σου εξηγησα ποιο πανω γιαυτο το λογο βαζουμε τις ηλεκτροβανες μια στην εισαγωγη και μια στην εξαγωγη του εναλακτη και θα κραταμε σταθερη θερμοκρασια στο ενυδρειο γιαυτο αλλοστε θα βαλουμε τον κοντρολερ

the_passenger
18-11-2010, 15:27
Σωστά, κι εγώ πιστεύω πως απλά όσο μεγαλύτερη είναι η θερμοκρασία του νερού απλά πιό γρήγορα θα πιάσει την επιθυμητή θερμοκρασία, κι έτσι ο controller θα δώσει εντολή κλεισίματος πιό γρήγορα..
(Βέβαια υποτίθεται ότι ο exchanger θα έχει μελετηθεί και θα έχει νορμάλ διαστάσεις, αλλιώς αν είναι κανένα τέρας exchanger και το ενυδρείο πολύ μικρό.. και που θα κλείσει η βάνα θα συνεχίσει να ανεβαίνει η θερμοκρ.! - αλλά στην περίπτωσή μου μιλάμε ενδεικτικά για περίπου 500λίτρα καθαρά, οπότε δε θα υπάρχει τέτοιο θέμα) :thumbup:

Να σας ρωτήσω κάτι ακόμα: Αν προχωρήσω τη λύση με το ζεστό νερό που έρχεται στο WC, και κάνω μερεμέτι και μιά επιστροφή στο boiler, τότε αυτό το νερό του μίνι δικτύου μου θα είναι ουσιαστικά και το ίδιο το νερό του boiler: Υπάρχει περίπτωση να μειωθεί η ποιότητα που θα έχω μετά για ζεστό νερό χρήσης, πχ να μήν είναι κατάλληλο πλεόν για μπάνιο, πλύσιμο κλπ; (ως πόσιμο έτσι κι αλλιώς δεν το χρησιμοποιώ..) :confused:

Yiannis59
18-11-2010, 17:07
Θα κανω μια ερώτηση και οι γνωρίζοντες θα καταλαβουν που το παω.
Αν ανοιξεις το ζεστο νερο του μποιλερ στο μπανιο σου ερχετε αμεσως το ζεστο ;
η αργει λιγακι και ποσο ;

the_passenger
18-11-2010, 17:37
Θα κανω μια ερώτηση και οι γνωρίζοντες θα καταλαβουν που το παω.
Αν ανοιξεις το ζεστο νερο του μποιλερ στο μπανιο σου ερχετε αμεσως το ζεστο ;
η αργει λιγακι και ποσο ;

A ναι κατάλαβα κι εγώ νομίζω! ;)

Υπολογίζω ότι ο σωλήνας που έρχεται από το boiler είναι περίπου 12 μέτρα (χοντρικά) και έρχεται κρύο για τα πρώτα δευτερόλεπτα.. αλλά έπειτα θερμαίνει άμεσα (είναι και μονωμένος). Δεν πιστεύω να είναι αξιόλογο αυτή η χρονοκαθυστέρηση άπαξ και αρχίσει η κυκλοφορία.. :rolleyes:

Yiannis59
18-11-2010, 17:55
Ναι μεν αλλα........
Αν υποθέσουμε οτι υπάρχει κυκλοφορητής στο ζεστο που ερχεται στο διαμέρισμα σου (πραγμα λιγο απιθανο) και επιστρέφει πισω στο μποιλερ, και βρεις και τες δυο σωλήνες και συνδεθεις εκει, καλως !!!
αν ομως ερχεται μονο μια σωλήνα ζεστο νερο δεν κανεις τιποτε, γιατι αν δεν υπαρχει απώλεια νερου για να ερθει νεο ζεστο νερο απο το μποιλερ θα γυρίζεις συνέχεια το ιδιο νερο στον εναλλάκτη, που φυσικα θα κρυώσει γρήγορα

crow
18-11-2010, 18:07
boss εχεις και τετειες γνωσεις μπραβο :thumbup:

εγω πιστευω οτι ο καλυτερος τροπος ειναι παροχη απο το καλοριφερ
το μποιλερ ειναι φθηνοτερο αλλα αν δεν ανακηκλωνετε δεν εχει ουσια

the_passenger
18-11-2010, 18:14
Ναι μεν αλλα........
Αν υποθέσουμε οτι υπάρχει κυκλοφορητής στο ζεστο που ερχεται στο διαμέρισμα σου (πραγμα λιγο απιθανο) και επιστρέφει πισω στο μποιλερ, και βρεις και τες δυο σωλήνες και συνδεθεις εκει, καλως !!!
αν ομως ερχεται μονο μια σωλήνα ζεστο νερο δεν κανεις τιποτε, γιατι αν δεν υπαρχει απώλεια νερου για να ερθει νεο ζεστο νερο απο το μποιλερ θα γυρίζεις συνέχεια το ιδιο νερο στον εναλλάκτη, που φυσικα θα κρυώσει γρήγορα

Εχμμμ.. απ'ότι έχω καταλάβει (και απ'ότι είδα), δεν υπάρχει κυκλοφορητής από το boiler προς εμένα, μόνο το ζεστό από την πίεση..
αφού το boiler τροφοδοτείται από ένα σωλήνα νερού (κάπου από το ρολόι.. δεν ξέρω πού ακριβώς αλλά απ'ότι κατάλαβα όχι από τον πίνακα νερού που έχω στο wc)

Αυτό που φαντάζομαι εγώ, είναι μία νέα σωλήνα που θα είναι η επιστροφή, από μία βρύση του πίνακα (το ζεστό του wc) προς το boiler. --> οπότε ουσιαστικά όλο το νερό του boiler θα είναι το νερό του κυκλωματός μου, και όχι μόνο το νερό της σωλήνωσης.. σωστά τα λέω;;; :confused: :confused:

boss εχεις και τετειες γνωσεις μπραβο :thumbup:

εγω πιστευω οτι ο καλυτερος τροπος ειναι παροχη απο το καλοριφερ
το μποιλερ ειναι φθηνοτερο αλλα αν δεν ανακηκλωνετε δεν εχει ουσια

Όχιιι θέλω και αυτονομία! επιμένω!!! baeh:

crow
18-11-2010, 18:20
θα πλυρωσεις πολλα αλλα αφου θες προχωρα :d

θες κυκλοφορητη σωληνες και τρυπες για να τα περασεις μονωση κανα 250 υπολογισε

το μποιλερ τη ρατσα ειναι ???? :d
διπλης η τρυπλης ενεργειας :d

Yiannis59
18-11-2010, 18:26
Εχμμμ.. απ'ότι έχω καταλάβει (και απ'ότι είδα), δεν υπάρχει κυκλοφορητής από το boiler προς εμένα, μόνο το ζεστό από την πίεση..
αφού το boiler τροφοδοτείται από ένα σωλήνα νερού (κάπου από το ρολόι.. δεν ξέρω πού ακριβώς αλλά απ'ότι κατάλαβα όχι από τον πίνακα νερού που έχω στο wc)

Αυτό που φαντάζομαι εγώ, είναι μία νέα σωλήνα που θα είναι η επιστροφή, από μία βρύση του πίνακα (το ζεστό του wc) προς το boiler. --> οπότε ουσιαστικά όλο το νερό του boiler θα είναι το νερό του κυκλωματός μου, και όχι μόνο το νερό της σωλήνωσης.. σωστά τα λέω;;; :confused: :confused:

Όχιιι θέλω και αυτονομία! επιμένω!!! baeh:
Θεωρητικά μπορει να λειτουργήσει μονο που θα πληρωνεις και μερος του νερου που θα καταναλώνουν και οι αλλοι στο κτηριο (το ποσο; ισως και το μισο ολου του ζεστου νερου του κτηρίου)

Agge1os
18-11-2010, 21:39
απο 75-90 αλλα ξερω τη θες να μου πεις οτι θα ανεβασει 70 βαθμους το ενυδρειο σωστα ??????

και σου εξηγησα ποιο πανω γιαυτο το λογο βαζουμε τις ηλεκτροβανες μια στην εισαγωγη και μια στην εξαγωγη του εναλακτη και θα κραταμε σταθερη θερμοκρασια στο ενυδρειο γιαυτο αλλοστε θα βαλουμε τον κοντρολερ

όχι δεν θέλω να σου πω αυτό είπαμε είμαι γνώστης του αντικειμένου,ότι δεν θα φτάσει το ενυδρείο 70 βαθμούς νομίζω το καταλαβαίνουν και οι πιο άσχετοι με το θέμα. και δεν χρειάζεται 2 ηλεκτροβανες όπως προτείνεις αρκεί μια στην εισαγωγή και στην εξαγωγή θέλει μόνο μια βαλβίδα αντεπιστροφής ώστε να μην μπαίνει στο Heat exchanger ζεστό νερό από την θέρμανση
αλλού είναι το θέμα μου και το εξηγώ για ακόμα μια φορά όσο πιο απλά μπορώ!

στο κλειστό κύκλωμα της θέρμανσης εκεί δηλαδή που θα μπει το Heat exchanger η θερμοκρασία νερού είναι στους 80-85 βαθμούς περίπου ,έχουμε και λέμε τώρα το κοντρόλερ του ενυδρείου ζητά θερμοκρασία και δίνει εντολή στην ηλεκτροβάνα που βάλαμε στην είσοδο του Heat exchanger να ανοίξει σε 20 δευτερα στο ένα κύκλωμα του Heat exchanger η θερμοκρασία νερού είναι 80 βαθμούς σε αλλα 10 δευτερα στο άλλο κύκλωμα του Heat exchanger εκεί δηλαδή που κυκλοφορεί το νερό του ενυδρείου είναι 75 βαθμούς και πάει στο ενυδρείο και πες μου τώρα πιο ψάρι θα αντέξει αυτή την στιγμιαία θερμοκρασία που θα φάει ώσπου το σένσορ του κοντρόλερ να διαβάσει θερμοκρασία και να κλείσει η ηλεκτροβάνα του Heat exchanger και το πιο δυνατό φίλτρο να βάλουμε η τον πιο δυνατό κυκλοφορητή στο κύκλωμα του ενυδρείου δεν θα καταφέρουμε τίποτα γιατί όπως γνωρίζεις η δίοδος του νερού μέσα από της πολύ μικρές σε διάμετρο φέτες του Heat exchanger καθυστερούν το νερό για να ζεσταίνεται πολύ γρήγορα
για αυτό το λόγο μίλησα για αναμικτηκη βαλβίδα με την οποια μπορούμε να ρυθμίσουμε το νερό του κυκλώματος σε οποια θερμοκρασία θέλουμε περνώντας νερό και από την επιστροφή του λέβητα μια και η βαλβίδα είναι τριοδική με ρυθμιστή και επιθυμητή έξοδο θερμοκρασίας νερού η συγκεκριμένη χρησιμοποιείτε σε ενδοδαπεδιες θερμάνσεις τον λόγο τον καταλαβαίνουμε όλοι πιστεύω
ελπίζω να έγινα αντιληπτός αυτή τη φορά.

crow
18-11-2010, 23:43
aggele
οταν το νερο του ενυδρειου στον εναλακτη ειναι 29 βαθμους αποκλειετε να φτασει σε 10 δευτερολεπτα στους 75 και να ανεβασει τοσο πολη τη θερμοκρασια σε 300 πχ λιτρα νερο

the_passenger
18-11-2010, 23:54
θα πλυρωσεις πολλα αλλα αφου θες προχωρα :d

θες κυκλοφορητη σωληνες και τρυπες για να τα περασεις μονωση κανα 250 υπολογισε

το μποιλερ τη ρατσα ειναι ???? :d
διπλης η τρυπλης ενεργειας :d

Απ 'το να πληρώνω τη ΔΕΗ συνεχώς !rcard! , το προτιμώ να δώσω κάτι από τώρα.. :cool:

Το μπόιλερ τώρα κατέβηκα να το δώ, περίπου 100 λίτρα πρέπει να είναι (45 διάμετρος, 75 ύψος), και γράφει "Elco Duro Glass". (υπόψιν ότι αν μείνουμε από αέριο ζεσταίνει και με ρεύμα, αλλά αντί για 5' κάνει ..25' :D )

Αυτό σημαίνει διπλής ή τριπλής; :confused: βοηθάει για τη δουλειά μας;

Θεωρητικά μπορει να λειτουργήσει μονο που θα πληρωνεις και μερος του νερου που θα καταναλώνουν και οι αλλοι στο κτηριο (το ποσο; ισως και το μισο ολου του ζεστου νερου του κτηρίου)

όχι όχι, δεν υπάρχει κοινό boiler - κάθε διαμέρισμα έχει το δικο του! :cool: (μόλις το διευκρίνισα)

όχι δεν θέλω να σου πω αυτό είπαμε είμαι γνώστης του αντικειμένου,ότι δεν θα φτάσει το ενυδρείο 70 βαθμούς νομίζω το καταλαβαίνουν και οι πιο άσχετοι με το θέμα. και δεν χρειάζεται 2 ηλεκτροβανες όπως προτείνεις αρκεί μια στην εισαγωγή και στην εξαγωγή θέλει μόνο μια βαλβίδα αντεπιστροφής ώστε να μην μπαίνει στο Heat exchanger ζεστό νερό από την θέρμανση
αλλού είναι το θέμα μου και το εξηγώ για ακόμα μια φορά όσο πιο απλά μπορώ!

στο κλειστό κύκλωμα της θέρμανσης εκεί δηλαδή που θα μπει το Heat exchanger η θερμοκρασία νερού είναι στους 80-85 βαθμούς περίπου ,έχουμε και λέμε τώρα το κοντρόλερ του ενυδρείου ζητά θερμοκρασία και δίνει εντολή στην ηλεκτροβάνα που βάλαμε στην είσοδο του Heat exchanger να ανοίξει σε 20 δευτερα στο ένα κύκλωμα του Heat exchanger η θερμοκρασία νερού είναι 80 βαθμούς σε αλλα 10 δευτερα στο άλλο κύκλωμα του Heat exchanger εκεί δηλαδή που κυκλοφορεί το νερό του ενυδρείου είναι 75 βαθμούς και πάει στο ενυδρείο και πες μου τώρα πιο ψάρι θα αντέξει αυτή την στιγμιαία θερμοκρασία που θα φάει ώσπου το σένσορ του κοντρόλερ να διαβάσει θερμοκρασία και να κλείσει η ηλεκτροβάνα του Heat exchanger και το πιο δυνατό φίλτρο να βάλουμε η τον πιο δυνατό κυκλοφορητή στο κύκλωμα του ενυδρείου δεν θα καταφέρουμε τίποτα γιατί όπως γνωρίζεις η δίοδος του νερού μέσα από της πολύ μικρές σε διάμετρο φέτες του Heat exchanger καθυστερούν το νερό για να ζεσταίνεται πολύ γρήγορα
για αυτό το λόγο μίλησα για αναμικτηκη βαλβίδα με την οποια μπορούμε να ρυθμίσουμε το νερό του κυκλώματος σε οποια θερμοκρασία θέλουμε περνώντας νερό και από την επιστροφή του λέβητα μια και η βαλβίδα είναι τριοδική με ρυθμιστή και επιθυμητή έξοδο θερμοκρασίας νερού η συγκεκριμένη χρησιμοποιείτε σε ενδοδαπεδιες θερμάνσεις τον λόγο τον καταλαβαίνουμε όλοι πιστεύω
ελπίζω να έγινα αντιληπτός αυτή τη φορά.

aggele
οταν το νερο του ενυδρειου στον εναλακτη ειναι 29 βαθμους αποκλειετε να φτασει σε 10 δευτερολεπτα στους 75 και να ανεβασει τοσο πολη τη θερμοκρασια σε 300 πχ λιτρα νερο

Απ'ότι καταλαβαίνω ο Άγγελος προτείνει (πολύ αναλυτική περιγραφή!) την αναμεικτική βαλβίδα ώστε να περιορίσει τη θερμοκρασία του heat exchanger σε κάποιο σημείο, πχ έως 50 βαθμούς, γιατί σε μεγάλη θερμοκρασία φοβάται τελικά την άμεση επαφή ψαριών με πολύ ζεστό νερό.

Εδώ λόγω απειρίας θέλω τη βοήθειά σας, θα έχω λογικά 500 λίτρα καθαρά ενυδρείο και ας πούμε 100 λίτρα sump, ενώ ο heat exchanger θα είναι μέσα στο sump. Ακόμα και αν ο exchanger (σημαντική ερώτηση: τί διαστασιολόγηση του exchanger θα πρέπει να γίνει, υπάρχει ισοδύναμο σε watt? ) πιάσει πχ 80 βαθμούς, ούτως η άλλως αυτή η θερμότητα δεν θα "συμψηφιστεί" με τον όγκο του νερού του sump (πχ 28) ώστε να βγάλει τελικά μια απλά πιό ζεστή ροη προς τη ενυδρείο (πχ 33? ), και αυτή η ροή σταδιακά να ανεβάσει το ενυδρείο μέχρι να δώσει off ο ελεγκτής;
Δηλαδή υπάρχει κίνδυνος να βγούν πολύ αυξημένες θερμοκρασίες, και άρα επικύνδυνες προς το ενυδρείο, ή η αδράνεια του sump θα φροντίζει ώστε η τελική θερμοκρασία προς το ενυδρείο να είναι απλά θερμή;; Ούτως ή άλλως και οι θερμοστάτες ρεύματος δεν ανεβάζουν πολύ υψηλή θερμοκρασία;; :confused:

υγ: ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!!! βλέπω φως στο τούνελ!! :thumbup:

crow
19-11-2010, 01:23
ο εναλακτης δε θα ειναι μεσα στο σαμπ το νερο απο την υπερχηληση θα πηγενει στον εναλακτη μετα στο σαμπ και μετα στο ενυδρειο

the_passenger
19-11-2010, 12:09
ο εναλακτης δε θα ειναι μεσα στο σαμπ το νερο απο την υπερχηληση θα πηγενει στον εναλακτη μετα στο σαμπ και μετα στο ενυδρειο

Αν ο εναλλάκτης είναι σε κάποιο αρχικό διαμέρισμα του sump δεν είναι το ίδιο; πχ ένα πρώτο διαμέρισμα για τον εναλλάκτη;

crow
19-11-2010, 17:54
μπορεις να τον εχεις και εξω και νομιζω καλυτερα εξω απο το σαμπ

the_passenger
19-11-2010, 20:23
Για την ποιότητα του ζεστού νερού από το boiler για χρήση στο σπίτι, αφού φτιαχτεί ένα τέτοιο κύκλωμα, λέτε να έχω κακή ποιότητα λόγω αυτής της κυκλοφορίας; :confused:

Yiannis59
19-11-2010, 21:31
Οχι μια χαρα θα ειναι :thumbup:

Agge1os
19-11-2010, 21:41
aggele

πάλι δεν με κατάλαβες μίλησα για στιγμιαία θερμοκρασία και συγκεκριμένα το νερό στο σωλήνα στην είσοδο του ενυδρείου από το .. δηλαδή η οποια θα κρατήσει για αρκετά δευτερόλεπτα και με αρκετές διακυμάνσεις στην γενική θερμοκρασία του ενυδρείου

πιάσει πχ 80 βαθμούς, ούτως η άλλως αυτή η θερμότητα δεν θα "συμψηφιστεί" με τον όγκο του νερού του sump (πχ 28) ώστε να βγάλει τελικά μια απλά πιό ζεστή ροη προς τη ενυδρείο (πχ 33? ), και αυτή η ροή σταδιακά να ανεβάσει το ενυδρείο μέχρι να δώσει off ο ελεγκτής;

ok έτσι κάτι γίνετε αν το δουλέψεις με sump

Αν ο εναλλάκτης είναι σε κάποιο αρχικό διαμέρισμα του sump δεν είναι το ίδιο; πχ ένα πρώτο διαμέρισμα για τον εναλλάκτη;
φαντάζομαι δεν εννοείς μέσα στο sump? φυσικά έξω θα το βάλεις και εκείνο που θα προσέξεις να μπει μετά την αντλία - φίλτρο όχι πριν σε καμια περίπτωση είσοδο στο πρώτο διαμέρισμα του sump εκεί που έρχεται το νερό από την υπερχύλιση και έξοδο στο δεύτερο όχι και τα δυο σε ένα

Για την ποιότητα του ζεστού νερού από το boiler για χρήση στο σπίτι, αφού φτιαχτεί ένα τέτοιο κύκλωμα, λέτε να έχω κακή ποιότητα λόγω αυτής της κυκλοφορίας; :confused:

δεν κατάλαβα τι εννοείς

the_passenger
20-11-2010, 02:07
Οχι μια χαρα θα ειναι :thumbup:

Ευχαριστώ! πολύ βασικό κι αυτό, ούφφφ! :) :thumbup:

φαντάζομαι δεν εννοείς μέσα στο sump? φυσικά έξω θα το βάλεις και εκείνο που θα προσέξεις να μπει μετά την αντλία - φίλτρο όχι πριν σε καμια περίπτωση είσοδο στο πρώτο διαμέρισμα του sump εκεί που έρχεται το νερό από την υπερχύλιση και έξοδο στο δεύτερο όχι και τα δυο σε ένα

Εδώ Άγγελε νομίζω δεν κατάλαβα ακριβώς τί εννοείς, πέραν του όχι μέσα στο sump. Δηλαδή όταν λες για δύο διαμερίσματα και όχι και τα δύο σε ένα; Εχω την εντύπωση ότι ο εναλλάκτης θα λειτουργεί ουσιαστικά σαν ένας (λίγο πιό ογκώδης) θερμοστάτης, όπου απλά αντί να θερμαίνεται με το ρεύμα θα θερμαίνεται με το νερό που τον διαπερνά από το κύκλωμα.. Οπότε γιατί να μην μπει στο sump;

δεν κατάλαβα τι εννοείς

Θέλω να πω ότι αν φτιάξω αυτό το κύκλωμα εκμεταλλευόμενος το ζεστό νερό του boiler στο WC και φτιάχνοντας μια έξτρα επιστροφή προς το boiler, θα έχω δημιουργήσει ένα μίνι κύκλωμα θέρμανσης. Όμως πλέον και το ζεστό νερό χρήσης του σπιτιού θα προέρχεται από το ίδιο κύκλωμα: οπότε αναρωτήθηκα μήπως αυτή η κυκλοφορία του νερού μέχρι τον εναλλάκτη και πίσω μήπως χαλάσει ποιοτικά το ζεστό νερό χρήσης.

Agge1os
20-11-2010, 09:03
Ευχαριστώ! πολύ βασικό κι αυτό, ούφφφ! :) :thumbup:

Εδώ Άγγελε νομίζω δεν κατάλαβα ακριβώς τί εννοείς, πέραν του όχι μέσα στο sump. Δηλαδή όταν λες για δύο διαμερίσματα και όχι και τα δύο σε ένα; Εχω την εντύπωση ότι ο εναλλάκτης θα λειτουργεί ουσιαστικά σαν ένας (λίγο πιό ογκώδης) θερμοστάτης, όπου απλά αντί να θερμαίνεται με το ρεύμα θα θερμαίνεται με το νερό που τον διαπερνά από το κύκλωμα.. Οπότε γιατί να μην μπει στο sump;

εξήγησε μου πρώτα τι ακριβώς θέλεις να κανεις και πιο σύστημα θα δουλέψεις
το Heat exchanger είναι αυτό και δουλεύει με δυο κυκλώματα το οποιο δεν μπαίνει μέσα στο sump
http://img.ihack.se/?dm=10129023625013 (http://img.ihack.se/?pm=10129023625013)
http://img.ihack.se/?dm=612902363103 (http://img.ihack.se/?pm=612902363103)

εσύ μάλλον μιλάς για σερπετινα
κάτι τέτοιο?

http://img.ihack.se/?dm=7129023616412 (http://img.ihack.se/?pm=7129023616412)

Θέλω να πω ότι αν φτιάξω αυτό το κύκλωμα εκμεταλλευόμενος το ζεστό νερό του boiler στο WC και φτιάχνοντας μια έξτρα επιστροφή προς το boiler, θα έχω δημιουργήσει ένα μίνι κύκλωμα θέρμανσης. Όμως πλέον και το ζεστό νερό χρήσης του σπιτιού θα προέρχεται από το ίδιο κύκλωμα: οπότε αναρωτήθηκα μήπως αυτή η κυκλοφορία του νερού μέχρι τον εναλλάκτη και πίσω μήπως χαλάσει ποιοτικά το ζεστό νερό χρήσης.

μην το σκέφτεσαι η ενέργεια που τραβάς θα είναι απειροελάχιστη μια και η ζητούμενη θερμοκρασία είναι πολύ μικρή 30-32 βαθμούς
ούτε που θα καταλάβεις διαφορα

the_passenger
20-11-2010, 20:31
Σ'ευχαριστώ Άγγελε !!! τώρα κατάλαβα ακριβώς τί είναι ο εναλλάκτης! :o doh

Νόμιζα ότι είχε μία μόνο είσοδο/έξοδο, και η ανταλλαγή γινόταν με την τοποθέτησή του μέσα πχ σε μια δεξαμενή, κάτι σαν τον κλασσικό θερμοστάτη .. doh

Σχετικά με την ποιότητα του νερού που ρωτάω, δεν εννοώ ως προς θερμοκρασία αλλά στο πόσο καθαρό θα παραμένει, δεδομένου ότι το ζεστό νερό χρήσης θα είναι και μέρος αυτού του κυκλώματος θέρμανσης, και θα "ταλαιπωρείται".. :rolleyes:

Οπότε καλό θα ήταν ο εναλλάκτης να μεσολαβεί από την υπερχείλιση έως την είσοδο στο sump? (ώστε να μοιράζει τη θερμότητά του με το πιό κρύο νερό του sump, και να μήν "καίει" εισερχόμενο στο ενυδρείο στιγμιαία τα ψάρια.. ) :thumbup:

Agge1os
20-11-2010, 22:06
Σχετικά με την ποιότητα του νερού που ρωτάω, δεν εννοώ ως προς θερμοκρασία αλλά στο πόσο καθαρό θα παραμένει, δεδομένου ότι το ζεστό νερό χρήσης θα είναι και μέρος αυτού του κυκλώματος θέρμανσης, και θα "ταλαιπωρείται".. :rolleyes:

νομίζω δεν έχεις ακόμα αντιληφθεί πως δουλεύει το μπόιλερ ζεστού νερού από τον λέβητα
http://img.ihack.se/?dm=712902828786 (http://img.ihack.se/?pm=712902828786)
http://img.ihack.se/?dm=1612902828418 (http://img.ihack.se/?pm=1612902828418)
το ζεστό νερό που χρησιμοποιείς από το μπόιλερ δεν αναμιγνύεται με το κλειστό κύκλωμα του λέβητα που κυκλοφορεί μέσα στη σωλήνα-σερπετινα και ζεσταίνει το νερό χρήσης μέσο επαφής εσύ θα χρησιμοποιήσεις το κλειστό κύκλωμα είτε Heat exchanger βάλεις είτε σερπετινα

Οπότε καλό θα ήταν ο εναλλάκτης να μεσολαβεί από την υπερχείλιση έως την είσοδο στο sump? (ώστε να μοιράζει τη θερμότητά του με το πιό κρύο νερό του sump, και να μήν "καίει" εισερχόμενο στο ενυδρείο στιγμιαία τα ψάρια.. ) :thumbup:

νομίζω δεν θα τα καταφέρεις έτσι μια και θα κόψει την ροη σου προς το sump αρκετά και δεν θα προλαβαίνει η υπερχείλιση την αντλία σου
καλύτερα με δικη του αντλία όπως σου είπα εισαγωγή στο πρώτο διαμέρισμα και εξαγωγή στο δεύτερο

the_passenger
21-11-2010, 18:23
νομίζω δεν έχεις ακόμα αντιληφθεί πως δουλεύει το μπόιλερ ζεστού νερού από τον λέβητα

το ζεστό νερό που χρησιμοποιείς από το μπόιλερ δεν αναμιγνύεται με το κλειστό κύκλωμα του λέβητα που κυκλοφορεί μέσα στη σωλήνα-σερπετινα και ζεσταίνει το νερό χρήσης μέσο επαφής εσύ θα χρησιμοποιήσεις το κλειστό κύκλωμα είτε Heat exchanger βάλεις είτε σερπετινα

Πολύ καλά διαγράμματα σωστός! :)

Λοιπόν, αυτό το έχω καταλάβει (πώς τό'παθα χαχα :d ), αλλα: Σκεφτόμου επί τούτου, αντί για το κύκλωμα του λέβητα να χρησιμοποιούσα το κύκλωμα του νερού χρήσης επι τούτου: κι αυτό γιατί έχω ήδη την παροχή μέχρι το WC, και το μόνο που μου λείπει είναι μια επιστροφή!! (που και αυτή ίσως να βρίσκεται ήδη μέσα στον πίνακα μου του νερού και να μήν το ξέρω!) Δηλαδή σκέφτομαι να κάνω το νερό χρήσης παράλληλα και νερό του μίνι δικτύου θέρμανσης με τον εναλλάκτη! Δε θα μπορούσα να το κάνω αυτό;; :confused:

νομίζω δεν θα τα καταφέρεις έτσι μια και θα κόψει την ροη σου προς το sump αρκετά και δεν θα προλαβαίνει η υπερχείλιση την αντλία σου
καλύτερα με δικη του αντλία όπως σου είπα εισαγωγή στο πρώτο διαμέρισμα και εξαγωγή στο δεύτερο

ΠΟΛΥ σωστή σκέψη, έτσι θα πρέπει να γίνει !!! :cool: :) :thumbup:

Agge1os
21-11-2010, 20:13
Λοιπόν, αυτό το έχω καταλάβει (πώς τό'παθα χαχα :d ), αλλα: Σκεφτόμου επί τούτου, αντί για το κύκλωμα του λέβητα να χρησιμοποιούσα το κύκλωμα του νερού χρήσης επι τούτου: κι αυτό γιατί έχω ήδη την παροχή μέχρι το WC, και το μόνο που μου λείπει είναι μια επιστροφή!! (που και αυτή ίσως να βρίσκεται ήδη μέσα στον πίνακα μου του νερού και να μήν το ξέρω!) Δηλαδή σκέφτομαι να κάνω το νερό χρήσης παράλληλα και νερό του μίνι δικτύου θέρμανσης με τον εναλλάκτη! Δε θα μπορούσα να το κάνω αυτό;; :confused:

δεν θα στο συνιστούσα να χρησιμοποιήσεις το νερό χρήσης για αρκετούς λόγους το κυριότερο είναι ότι το νερό του κλειστού κυκλώματος δεν ανανεώνετε και έχει και διάφορα χημικά μέσα για να μην αλλοιώνονται-σκουριάζουν η πιάνουν άλατα όλα τα μεταλλικά σημεία του κυκλώματος έτσι και ο εναλλάκτης μας σε πολύ σύντομο διάστημα ανάλογα με το νερό του δικτύου σου θα πέσει κατά πολύ η απόδοση του από τα άλατα κυρίως.
τώρα για την επιστροφή που ψάχνεις λογικά είναι μέσα στον πινακα τουλάχιστον έτσι είναι το σωστό δες την διάμετρο της παροχής ίδια ειναι και η επιστροφη όταν η παροχή σου είναι κρύα άνοιξε το μπόιλερ από την θέρμανση και όταν ζεσταθεί αρκετά η παροχή σου πιάσε και τις υπόλοιπες σωλήνες ίδιου διαμετρήματος πρέπει να είναι περίπου 10-15 βαθμούς πιο κρύα ανάλογα το μπόιλερ και πόση σερπετίνα έχει μέσα.

το σύστημα μπορεί να γίνει και μόνο με την παροχή του κυκλώματος μπόιλερ που ήδη έχεις βρει
αν θες την γνώμη μου εστιάσου στην σερπετινα πολύ πιο οικονομική λύση νομίζω θα σε καλύψει πλήρως μια και δεν μιλάμε για μεγάλες θερμοκρασίες
μια περιληπτική συνδεσμολογία:
παίρνεις την παροχή του κλειστού κυκλώματος προς το μπόιλερ(coil) και την κόβεις τώρα μπορείς με δυο τρόπους η βάζεις μια ηλεκτροβάνα τριοδική την οποία ελέγχεις με τον κοντρόλλερ του ενυδρείου σε νορμάλ κατάσταση το νερό στο κύκλωμα
πηγαίνει προς το μπόιλερ και προς το ενυδρείο είναι κλειστό όταν δώσει εντολή ο κοντρόλλερ γυρίζει προς τη σερπετινα την οποια έχεις μέσα στο sump και κλείνει προς το μπόιλερ, η άλλη άκρη της σερπετινας συνδέεται μετά την τριοδικη με ένα ταφ και μια βαλβίδα αντεπιστροφής (η σερπετινα κατά προτίμηση χάλκινη μονωμένη και μονο στο σημείο που είναι μέσα στο sump ανοξείδωτη DIN 17100 η καλύτερη)
και η άλλη περίπτωση με δυο ηλεκτροβάνες στη θέση της τριοδικης πιο πολύπλοκο με περισσότερα ηλεκτρολογικά και σωλήνες
το ίδιο σύστημα ακριβώς μπορείς και με εναλλάκτη
ότι απορία μου λες

the_passenger
22-11-2010, 14:53
δεν θα στο συνιστούσα να χρησιμοποιήσεις το νερό χρήσης για αρκετούς λόγους το κυριότερο είναι ότι το νερό του κλειστού κυκλώματος δεν ανανεώνετε και έχει και διάφορα χημικά μέσα για να μην αλλοιώνονται-σκουριάζουν η πιάνουν άλατα όλα τα μεταλλικά σημεία του κυκλώματος έτσι και ο εναλλάκτης μας σε πολύ σύντομο διάστημα ανάλογα με το νερό του δικτύου σου θα πέσει κατά πολύ η απόδοση του από τα άλατα κυρίως.
τώρα για την επιστροφή που ψάχνεις λογικά είναι μέσα στον πινακα τουλάχιστον έτσι είναι το σωστό δες την διάμετρο της παροχής ίδια ειναι και η επιστροφη όταν η παροχή σου είναι κρύα άνοιξε το μπόιλερ από την θέρμανση και όταν ζεσταθεί αρκετά η παροχή σου πιάσε και τις υπόλοιπες σωλήνες ίδιου διαμετρήματος πρέπει να είναι περίπου 10-15 βαθμούς πιο κρύα ανάλογα το μπόιλερ και πόση σερπετίνα έχει μέσα.

- Αυτό με τα άλλατα δεν είχα σκεφτεί καθόλου!
- Πολύ καλό το τέστ θα το κάνω, κι εγώ πιστεύω ότι είναι μέσα στον πίνακα ελπίζω να τη βρώ την "επιστροφή"!

το σύστημα μπορεί να γίνει και μόνο με την παροχή του κυκλώματος μπόιλερ που ήδη έχεις βρει
αν θες την γνώμη μου εστιάσου στην σερπετινα πολύ πιο οικονομική λύση νομίζω θα σε καλύψει πλήρως μια και δεν μιλάμε για μεγάλες θερμοκρασίες
μια περιληπτική συνδεσμολογία:

....

Το κατάλαβα γενικά πώς θα λειτουργήσει! :thumbup:
μια βασική απορία όμως: όταν λές από την παροχή που έχω ήδη βρεί (δηλαδή που θα βρώ καλώς εχόντων) από τον πίνακα, εννούμε πάντα για το ζεστό νερό χρήσης, σωστά; Οπότε και η σερπετινα δε θα έχει πρόβλημα πχ πε άλατα.. είμαι σωστός;

Agge1os
23-11-2010, 22:55
Το κατάλαβα γενικά πώς θα λειτουργήσει! :thumbup:
μια βασική απορία όμως: όταν λές από την παροχή που έχω ήδη βρεί (δηλαδή που θα βρώ καλώς εχόντων) από τον πίνακα, εννούμε πάντα για το ζεστό νερό χρήσης, σωστά;Οπότε και η σερπετινα δε θα έχει πρόβλημα πχ πε άλατα.. είμαι σωστός;

αυτό που προτείνω είναι να μην χρησιμοποιήσεις το ζεστό νερό χρήσης αλλα την παροχή του κλειστού κυκλώματος από το λέβητα στο boiler

crow
23-11-2010, 23:53
αυτό που προτείνω είναι να μην χρησιμοποιήσεις το ζεστό νερό χρήσης αλλα την παροχή του κλειστού κυκλώματος από το λέβητα στο boiler+1000000 :thumbup::thumbup:

the_passenger
24-11-2010, 00:01
αυτό που προτείνω είναι να μην χρησιμοποιήσεις το ζεστό νερό χρήσης αλλα την παροχή του κλειστού κυκλώματος από το λέβητα στο boiler

+1000000 :thumbup::thumbup:

OK.. όμως αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να φέρω 2 σωλήνες όλη τη διαδρομή από τον καυστήρα ως τον 1ο όροφο.. :eek: αρκετή δουλειά και όχι εύκολα τα περάσματα.. Ενώ το ζεστό νερό χρήσης ήδη έρχεται (και φεύγει λογικά) στον πίνακα νερού, μέσα στο διαμέρισμα..

crow
24-11-2010, 00:13
δε φευγει το νερο πισο

the_passenger
24-11-2010, 00:41
δε φευγει το νερο πισο

Γιατί, δε θα μπορώ να το διώξω πίσω μέσω του πίνακα νερού απ όπου λογικά περνά και η παροχή του boiler;;

Agge1os
24-11-2010, 22:42
γιατί κόλλησες με το ζεστό νερό χρήσης δεν έχει κανένα πλεονέκτημα μονο μειονεκτήματα

και δεν χρειάζεται να κατέβεις στο λέβητα με σωλήνες.
πρέπει να βρείς την διαδρομή της σωλήνας του κλειστού κυκλώματος από τον λέβητα προς το μπόιλερ και σε οποιο σημείο σε βολεύει να ενώσεις την σερπετινα προς το sump

the_passenger
25-11-2010, 00:30
γιατί κόλλησες με το ζεστό νερό χρήσης δεν έχει κανένα πλεονέκτημα μονο μειονεκτήματα

και δεν χρειάζεται να κατέβεις στο λέβητα με σωλήνες.
πρέπει να βρείς την διαδρομή της σωλήνας του κλειστού κυκλώματος από τον λέβητα προς το μπόιλερ και σε οποιο σημείο σε βολεύει να ενώσεις την σερπετινα προς το sump

διότι το boiler βρίσκεται στο υπόγειο δίπλα στον καυστήρα! (γι'αυτό λέω ότι θέλει πολύ σωλήνωση να τραβήξω...)
Ενώ το νερό χρήσης έρχεται μέχρι τον πίνακα νερού στο wc, όπου μπορώ να έχω και το sump, δηλαδή είναι ήδη εκεί που θέλω! :cool:

Νίκος
26-11-2010, 01:03
Καλημέρα παιδιά.Εγώ όταν έκανα το ενυδρείο μου έβαλα στον πάτο του σπιράλ απο χαλκοσωλήνα επενδυμένο με θερμοσυστελόμενο για να μην έρχεται σε επαφή ο χαλκός με το νερό.Θα συνδεθεί με το σώμα που βρίσκετε εκεί κοντά και θα ελένχετε απο τον ελιγουελ.Ακόμα δεν έχω ανάψει ακόμα καλοριφέρ απότε δεν γνωρίζω αν δουλεύει καλά.Το ενυδρείο είναι 130x60x70.Ορίστε και μερικές φώτογραφίες
http://img101.imageshack.us/img101/5109/img253v.th.jpg (http://img101.imageshack.us/i/img253v.jpg/)
http://img404.imageshack.us/img404/6509/img25201.th.jpg (http://img404.imageshack.us/i/img25201.jpg/)

the_passenger
26-11-2010, 13:24
Πολύ καλό Νίκο! :)

Πιστεύω πως όποτε τα σώματά σου είναι ανοιχτά θα θερμαίνεις και το ενυδρείο με ελάχιστη ενέργεια!.. Κάτι τέτοιο προτείνει και ο φίλος Crow ως πιό απλή λύση.

Εγώ προσπαθώ να έχω και αυτονομία, δηλαδή ανεξαρτήτως του αν είναι ανοιχτά τα σώματά μου, να έχω θέρμανση! (από το boiler)

Στην περίπτωση που τα σώματά σου είναι κλειστά, προφανώς θα έχεις και θερμοστάτη να θερμαίνεις με αυτόν. Πώς έχεις φτιάξει τη λογική ώστε να επιλέγεις τη θέρμανση από τα σώματα όταν αυτά είναι ανοιχτά, διαφορετικά από το θερμοστάτη; :confused: Θα μπορούσες να μας το εξηγήσεις;

Agge1os
26-11-2010, 22:29
διότι το boiler βρίσκεται στο υπόγειο δίπλα στον καυστήρα! (γι'αυτό λέω ότι θέλει πολύ σωλήνωση να τραβήξω...)
Ενώ το νερό χρήσης έρχεται μέχρι τον πίνακα νερού στο wc, όπου μπορώ να έχω και το sump, δηλαδή είναι ήδη εκεί που θέλω! :cool:

δυστυχώς για εσένα δεν έχεις επιλογές γιατί και το νερό χρήσης να χρησιμοποιήσεις πράγμα που δεν στο συνιστώ με τίποτα την επιστροφή πρέπει να την στείλεις πίσω στο μπόιλερ

Καλημέρα παιδιά.Εγώ όταν έκανα το ενυδρείο μου έβαλα στον πάτο του σπιράλ απο χαλκοσωλήνα επενδυμένο με θερμοσυστελόμενο για να μην έρχεται σε επαφή ο χαλκός με το νερό.Θα συνδεθεί με το σώμα που βρίσκετε εκεί κοντά και θα ελένχετε απο τον ελιγουελ.Ακόμα δεν έχω ανάψει ακόμα καλοριφέρ απότε δεν γνωρίζω αν δουλεύει καλά.Το ενυδρείο είναι 130x60x70.Ορίστε και μερικές φώτογραφίες
http://img101.imageshack.us/img101/5109/img253v.th.jpg (http://img101.imageshack.us/i/img253v.jpg/)
http://img404.imageshack.us/img404/6509/img25201.th.jpg (http://img404.imageshack.us/i/img25201.jpg/)

στη θέση σου δεν θα εμπιστευόμουνα το θερμοσιστελομενο για να μονώσω το χαλκό αν γδαρθεί κάπου? στην αγορά υπάρχουν σωλήνες χάλκινες 12mm με μόνωση πόλη καλής ποιότητας σίγουρα πιο ασφαλή
ας ελπίσουμε να πάνε όλα καλά
αν θες πες μας πως το σύνδεσες στη θέρμανση

Πολύ καλό Νίκο! :)

Πιστεύω πως όποτε τα σώματά σου είναι ανοιχτά θα θερμαίνεις και το ενυδρείο με ελάχιστη ενέργεια!.. Κάτι τέτοιο προτείνει και ο φίλος Crow ως πιό απλή λύση.

Εγώ προσπαθώ να έχω και αυτονομία, δηλαδή ανεξαρτήτως του αν είναι ανοιχτά τα σώματά μου, να έχω θέρμανση! (από το boiler)

Στην περίπτωση που τα σώματά σου είναι κλειστά, προφανώς θα έχεις και θερμοστάτη να θερμαίνεις με αυτόν. Πώς έχεις φτιάξει τη λογική ώστε να επιλέγεις τη θέρμανση από τα σώματα όταν αυτά είναι ανοιχτά, διαφορετικά από το θερμοστάτη; :confused: Θα μπορούσες να μας το εξηγήσεις;

αν μιλάμε για ατομικό λέβητα πάλι είναι οικονομικό στην κατανάλωση και με δυνατότητα αυτονομίας
αν όμως μιλάμε για πολυκατοικία όπως στην δικη σου περίπτωση γίνετε αυτονομία αλλα είναι ασύμφορο στην χρέωση του