PDA

Επιστροφή στο Forum : πρωταρης...

Geosid
18-03-2010, 19:01
http://img692.imageshack.us/img692/3237/dsc0203u.th.jpg (http://img692.imageshack.us/i/dsc0203u.jpg/)
http://img694.imageshack.us/img694/88/dsc0206u.th.jpg (http://img694.imageshack.us/i/dsc0206u.jpg/)

Discus.gr
18-03-2010, 19:10
:thumbup::thumbup::thumbup::d:d:d

red rubin
18-03-2010, 19:15
Τοσες ωρες γι` αυτο παιδευοσουν??
thamb

disc-postman
18-03-2010, 20:04
Μπραβο ρε φιλε, τα καταφερες........36_1_75

Ετοιμαζε γεννηστρα σιγα-σιγα :thumbup:

Η 1η φοτο αξιζει πολλα!!!

yiapas
18-03-2010, 20:06
βάλε γεννηστρα :d

:thumbup: αντε ρεμάλι με το καλόgood

White Diamond
18-03-2010, 20:25
Μπραβο ρεμαλι ειδες τι κανουν τα σωστα ενυδρεια και οι καλες συνθηκες?:thumbup:
Ποιο ειναι το αρσενικο?

Geosid
18-03-2010, 20:29
ο Ταχυδρομος ειναι σιγουρος οτι ο pigeon του ειναι θηλυκος , εγω πιστευω οτι ο diamond snakeskin που εχω ειναι αρσενικος , οποτε θα δουμε στη πορεια :)

Geosid
18-03-2010, 20:31
και αλλες δυο φωτο :)

Geosid
18-03-2010, 22:40
η γεννα εγινε σημερα μεταξυ 17:30 - 18:10 , τα ψαρια ειχαν δειξει εδω και 2-3 μερες μια επιθετικοτητα προς τα υπολοιπα δισκακια και γενικοτερα δεν αφηναν να πλησιασουν στη μερια οπου βγηκαν τα αυγα , δεν ειχα προσεξει αν καθαριζαν ξυλα , εν αναμονη εξελιξεων , τωρα εσβησαν τα φωτα στο ενυδρειο και εχω ενα πορτατιφ αναμενο κατω απο το ενυδρειο ισα ισα να μην ειναι εντελως σκοτεινα , το πρωι η επομενη ενημερωση ;)

η επομενη μερα....

ωρα 06:58 ....
τα αυγα και το ''ζευγαρι'' ειναι ακομα στη θεση τους , δεν φαινονται να εχουν φαγωθει αυγα , αυτο που μου κανει εντυπωσει ειναι οτι ο pigeon καθαριζει το ακριβος απεναντι ξυλο απο εκει που ειναι τα αυγα και δεν ξερω τι μπορει να σημαινει αυτο , επομενη ενημερωση το μεσημερι που θα γυρισω απο τη δουλεια :thumbup:

Geosid
19-03-2010, 07:10
οπως θα δειτε και στη φωτο ΜΟΝΟ ενα αυγο εχει ασπρο χρωμα ,αυτο που ειναι ποιο ψηλα απο ολα , ολα τα αλλα εχουν λιγο ποιο σκουρο και καπως ποιο κιτρινο απο χτες

yiapas
19-03-2010, 07:13
περίμενε να κλείσουν ενα 24ωρο πρώτα...και θα δείς μετά τις 18:00 σημερα με πιο σιγουριά τα πόσα είναι 'άσπρα

Geosid
19-03-2010, 07:17
περίμενε να κλείσουν ενα 24ωρο πρώτα...άρα θα δείς μετά τις 18:00 σημερα με πιο σιγουριά τα πόσα είναι 'άσπρα

το οτι ειναι ασπρα τι σημαινει ?

yiapas
19-03-2010, 07:27
το οτι ειναι ασπρα τι σημαινει ?
το άσπρισμα βασικά είναι fungus (μηκυτας)....
και σημαίνει αποτυχία γονιμοποιησης των αυγών (για πολλούς και διάφορους λόγους)...

Geosid
19-03-2010, 07:40
το άσπρισμα βασικά είναι fungus (μηκυτας)....
και σημαίνει αποτυχία γονιμοποιησης των αυγών (για πολλούς και διάφορους λόγους)...

nα το βγαλω απο μεσα δηλαδη ?

Jeepas
19-03-2010, 08:13
nα το βγαλω απο μεσα δηλαδη ?
Τρώγεσαι να βάλεις τα χεράκια σου μέσα?

Άντε τώρα να σε δω πόσα ενυδρεία έχεις στο σπίτι με φυτά κλπ κλπ.
Πέτα τα όλα. Δεν χρειάζονται. Φτιάξε γεννήστρα/καραντίνα. :thumbup:

Άντε καλή επιτυχία ρεμάλι.

White Diamond
19-03-2010, 09:16
ο Ταχυδρομος ειναι σιγουρος οτι ο pigeon του ειναι θηλυκος , εγω πιστευω οτι ο diamond snakeskin που εχω ειναι αρσενικος , οποτε θα δουμε στη πορεια :)

Σε ρωτησα γιατι εχω blue snakeskin θηλυκο 1000%.:d

disc-postman
19-03-2010, 09:17
Ρεμαλι θελω τη θηλυκια πισω.........:d

Δε κανεις καμια ομελετα με τα αυγουλακια που θες και γεννες.......:whip:

White Diamond
19-03-2010, 09:23
Βασιλη τι ηλικια εχει η θηλυκια?

White Diamond
19-03-2010, 09:32
Ετσι οπως ειναι τα ζευγαρια για εμενα εχουν περισσοτερο ενδιαφερον.;)
Αν δεν δουμε κατι καλο θα δουμε τι θα κανουμε.:d
ΑΛΛΑ εχε υποψιν σου οτι η κορη μου ειναι καλομαθημενη σε ολα.
Εχθες οι δικοι μου αρχισαν να τσιμπανε τον κωνο που μπηκε το μεσημερι.
Υπομονη τωρα. Πηρα και ενα 2213 για την γενηστρα που θα προσαρμοσω την
εισαγωγη του πανω στο αεροφιλτρο για σιγουρια.:)

ReBeLoS
19-03-2010, 09:43
θες να κανουμε καμια ρεμαλοκατασταση ???:d:d

Εχθες μου γενησε μια diamond snakeskin .... :thumbup::thumbup::thumbup::thumbup:

White Diamond
19-03-2010, 09:59
Εχθες μου γενησε μια diamond snakeskin .... :thumbup::thumbup::thumbup::thumbup:

Καλα λεμε απο τοτε που πηγες Καπανδριτι γενανε και τα ξυλα σου αυγα.:thumbup:
Για να κανω και εγω καμια εκδρομη προς τα εκει.whistle

ReBeLoS
19-03-2010, 10:04

Ποια ξυλα.... Μεχρι και τα τζαμια....Φαντασου οτι με κουρασαν πλεον. Απο την μια κοιταω το ενα ζευγος να καθαριζει, απο κατω ακριβως γεννανε αλλο ζευγος και απο την απεναντι κανουν τις πρωτες αγαπες..... Φρικη λεμε... Εχθες με τον Teow12 που του ειχα βαλει την καμερα δεν ηξερα τι να του πρωτοδειξω...
Ειχα ομως πολυ καλο δασκαλο για να λεμε την αληθεια, ο οποιος ηταν παντα εκει οταν τον χρειαστηκα...

Οχι μονο αυγα ετσι? Αλλος ειναι ο αυγουλεμπορας..... Εγω εχω και μικρα.... rofirofirofi

teow12
19-03-2010, 10:14
Ε ρε μπολικο χαβιαρι.....απο ομελετες αλλο τιποτα..χθες εκανα και εγω την πρωτη μου :d:d:d

disc-postman
19-03-2010, 10:36
Βασιλη τι ηλικια εχει η θηλυκια?

Μπιλλυ την ειχα παρει τα Χριστουγεννα απο τον nidal (απ το παλιο μαγαζι) 6 εκ. περιπου, δεν πρεπει να χει κλεισει χρονο!!!

Ε ρε μπολικο χαβιαρι.....απο ομελετες αλλο τιποτα..χθες εκανα και εγω την πρωτη μου :d:d:d

:thumbup::thumbup::thumbup:

White Diamond
19-03-2010, 11:25
Ποια ξυλα.... Μεχρι και τα τζαμια....Φαντασου οτι με κουρασαν πλεον. Απο την μια κοιταω το ενα ζευγος να καθαριζει, απο κατω ακριβως γεννανε αλλο ζευγος και απο την απεναντι κανουν τις πρωτες αγαπες..... Φρικη λεμε... Εχθες με τον Teow12 που του ειχα βαλει την καμερα δεν ηξερα τι να του πρωτοδειξω...
Ειχα ομως πολυ καλο δασκαλο για να λεμε την αληθεια, ο οποιος ηταν παντα εκει οταν τον χρειαστηκα...

Οχι μονο αυγα ετσι? Αλλος ειναι ο αυγουλεμπορας..... Εγω εχω και μικρα.... rofirofirofi

Ετσι.:thumbup:
Και εγω μεχρι τωρα αυγοπαραγωγος ημουν στο μεγαλο.
Για να δουμε στη γενηστρα....
Απο την τρελλα μου τη 2η φορα ενω φαγωθηκαν τα αυγα και κοιτωντας
νομιζα οτι ειδα ουριτσα αλλα μονο στη φαντασια μου ηταν.doh
Εχθες ο αρσενικος για πρωτη φορα μου την ειπε οποτε κατι καλο ετοιμαζεται.;)

Geosid
19-03-2010, 11:55
11:53 απο τη μερια που φαινονται τα αυγα ( γιατι και η πισω μερια ειναι γεματη ) μονο 6 αυγα ειναι ασπρα μεχρι τωρα , το πρωι ηταν 1 αλλα γνωμη μου ειναι οτι ειναι πολλαααα τα αυγα αν σκεφτει κανεις οτι περιπου αλλα τοσα απο αυτα που φαινονται ειναι στη πισω μερια του ξυλου . επομενη ενημερωση στις 6 το απογευμα οπου κλεινουν 24 ωρες :thumbup:

:p

δεν τα λες ολα !!!! ποιος ''εσπρωξε'' τη κατασταση για να γεννησουν :p

teow12
19-03-2010, 13:06
Καλα εσυ εισαι Σαββατογεννημενος....και ειχε και πανσεληνο.....
Δεν μπορει να μου λες το απογευμα ''ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΣΟΥ ΘΑ ΓΕΝΝΗΣΟΥΝ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΩΝΟ''....και μολις γυριζω σπιτι, να τα βλεπω να γεννανε εκεινη την ωρα πισω απο τον κωνο....δεν παιζει αυτο, κατι παει στραβα με σενα....πες να κερδισουμε κανενα τζοκερ μπας και τα κονομισουμε

Geosid
19-03-2010, 16:52
16:49 σε μια ωρα κλεινουμε 24ωρο
Oι γονεις στη θεση τους ακομα , ειναι επιθετικοι με οποιο ψαρι και να πλησιαζει το κλαδι με τα αυγα , τα 6 αυγα τα ασπρα λειπουν :eek: και υπαρχει ενας μεγαλος αριθμος με αυγα ακομα οπου δεν εχουν ασπρισει

Geosid
19-03-2010, 17:26
akyro.....

White Diamond
19-03-2010, 18:46
Τα εφαγαν?

Geosid
19-03-2010, 18:56
25 ωρες μετα ....
Οι γονεις ακομα φυλανε τα αυγα , πηγαινουν για μασα ενναλαξ , ειναι ακομα επιθετικοι με τα υπολοιπα ψαρια .αλλα ασπρα αυγα δεν βρεθηκαν ;)

White Diamond
19-03-2010, 19:13
Ρεμαλι φροντισε να γραφεις σωστα και ασε τα akyro.:confused:
Ειπα και γω.

Geosid
19-03-2010, 19:16
Ρεμαλι φροντισε να γραφεις σωστα και ασε τα akyro.:confused:
Ειπα και γω.

εγραψα ακυρο και καλα για να γινει διαγραφη το ποστ .... :d :d

White Diamond
19-03-2010, 19:22
Με αυτα που κανεις σου χρειαζεται.:p:d

Jonny
19-03-2010, 20:35
Μπράβο geo......καλή αρχή :thumbup:

Geosid
19-03-2010, 21:30
μια ερωτηση προς τους εμπειροτερους :)

υπαρχει περιπτωση το οι γονεις να τρωνε ΜΟΝΟ τα λευκα αυγα?
Απο το απογευμα που τους παρατηρω βλεπω οτι εξαφανιζονται μονο τα λευκα αυγα :confused:

yiapas
19-03-2010, 21:47
μια ερωτηση προς τους εμπειροτερους :)

υπαρχει περιπτωση το οι γονεις να τρωνε ΜΟΝΟ τα λευκα αυγα?
Απο το απογευμα που τους παρατηρω βλεπω οτι εξαφανιζονται μονο τα λευκα αυγα :confused:
αν τα αφήσουν εκεί υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να πιάσουν fungus και τα άλλα...οπότε πάντα τα απομακρύνουν ξέροντας οτι δεν είναι γονιμοποιημένα και για να προστατευσουν τα καλά;)

platy
19-03-2010, 21:48
ειναι καθηκον των γονιων να απομακρυνουν-τρωνε τα χαλασμενα(λευκα)αυγα ..βεβαια υπαρχουν και πιθανοτητες κυριως λογω στρεσαρισματος οι γονεις να φανε τα αυγα πριν σκασουν οι ουρες...αλλα επισης οταν οι γονεις αεριζουν τα αυγα τα ασπρα πεφτουν απο μονα του..

Geosid
19-03-2010, 21:50
ειναι καθηκον των γονιων να απομακρυνουν-τρωνε τα χαλασμενα(λευκα)αυγα ..βεβαια υπαρχουν και πιθανοτητες κυριως λογω στρεσαρισματος οι γονεις να φανε τα αυγα πριν σκασουν οι ουρες...αλλα επισης οταν οι γονεις αεριζουν τα αυγα τα ασπρα πεφτουν απο μονα του..

σε αυτο που λες υπαρχει καποια βαση γιατι εχω προσεξει μερικα αυγα απο τα ''χαλασμενα'' να αιωρουνται μεσα στο ενυδρειο :)

αν τα αφήσουν εκεί υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να πιάσουν fungus και τα άλλα...οπότε πάντα τα απομακρύνουν ξέροντας οτι δεν είναι γονιμοποιημένα και για να προστατευσουν τα καλά;)

Ευχαριστω Γιαννη:thumbup:\

Υ.Γ : βλεπω αλλον εναν pigeon να καθαριζει ξυλο :eek:

platy
19-03-2010, 22:20
εμενα τα σκαλαρια οταν γεννησαν στο φυλλο της ανουμπιας(εκτος του οτι αλλαξαν 3 φυλλα μεσα σε 4 μερες ..μετεφεραν τα αυγα απο δω κ απο κει) αεριζαν καθε τοσο τα αυγα για να φευγουν τα χαλασμενα ....

Geosid
20-03-2010, 07:17
07:00 ------ 37 ωρες μετα ....

εχουν εμφανιστει 11 ασπρα αυγα σε διαστημα 8 ωρων ( απο το βραδυ μεχρι τωρα δηλαδη ) , οι γονεις ειναι και οι 2 κοντα στα αυγα , το υπολοιπο κοπαδι εχει απομονωθει

thanasis76
20-03-2010, 07:35
δεν πειραζει φιλε μου. ευχομαι στα υπολοιπα να δεις ουριτσες σε λιγες ωρες....
:thumbup::thumbup:

Geosid
20-03-2010, 07:40
παιδες καθομαι και κοιταω τους γονεις που τρωνε τα λευκα αυγα ..... ειναι εκπληκτικο λεμε !!!! μεχρι τωρα δεν εχουν 'αστοχησει '
Ερωτηση .... η ρουτινα φαγητου παραμενει η ιδια ? δηλαδη σημερα κανονικα ειναι να ταισω σκουλικη , το κανω Η το ακυρωνω και το αλλαζω με κατι αλλο ?

thanasis76
20-03-2010, 07:53
ολα καλα φιλε μου μπραβο!!!
απο γονεις εχεις σουπερ.....
για την τροφη θα σου πουν τα παιδια που ξερουν... για να μαθω κι εγω...:d:d

disc-postman
20-03-2010, 07:57
Κοιτα να δεις, πλακα πλακα θα δεις ουριτσες τελικα!:thumbup:

Θελουμε βιντεο ρεμαλι.........:d

Geosid
20-03-2010, 08:00
Κοιτα να δεις, πλακα πλακα θα δεις ουριτσες τελικα!:thumbup:

Θελουμε βιντεο ρεμαλι.........:d

εχεις να με δανεισεις καμια καμερα γιατι η δικη μου εχει προβλημα με τη κασετα ? ενω τραβας κανονικα σου λεει οτι ειναι κλειστο το καπακι ..... και η κασετα γραφει τα μισα

Ερωτηση ..... ο αερισμος των αυγων γινεται με το στομα ? με τα πτερυγια ? Η και με τα 2 μαζι ? το ρωταω αυτο γιατι βλεπω οτι ο pigeon ειναι με το πλαι στα αυγα και κουναει τα πτερυγια και ο diamond snakeskin οταν ειναι κοντα στα αυγα εχει γρηγορες αναπνοες ( μονο οταν ειναι κοντα στα αυγα )

Geosid
20-03-2010, 11:46
42 ωρες μετα ....

Οι γονεις εχουν φαει τα ασπρα αυγα και εχουν μεινει μονο 3-4 ασπρα ....

platy
20-03-2010, 11:59
με τα πτερυγια .....μπραβο ..καλες ουριτσες τωρα ...

yiapas
20-03-2010, 15:34
42 ωρες μετα ....

Οι γονεις εχουν φαει τα ασπρα αυγα και εχουν μεινει μονο 3-4 ασπρα ....
αυτό το μαυρο στο κέντρο του αυγού που μπορώ να διακρίνω στις φωτό είναι τα μωρά δισκάκια :d αυριο στο τέλος της ημέρας θα δείς τις ουρίτσες να κουνιούνται σαν τρελές...
μπορεί και να δείς να τα μετακινούν οι γονείς σε άλλο σημείο που το που σκάσουν ...που θα καθαρίζουν εναλλάξ ;)

Geosid
20-03-2010, 15:40
αυτό το μαυρο στο κέντρο του αυγού που μπορώ να διακρίνω στις φωτό είναι τα μωρά δισκάκια :d αυριο στο τέλος της ημέρας θα δείς τις ουρίτσες να κουνιούνται σαν τρελές...
μπορεί και να δείς να τα μετακινούν οι γονείς σε άλλο σημείο που το που σκάσουν ...που θα καθαρίζουν εναλλάξ ;)

το οτι ο snakeskin καθαριζει αλλο κομματι ξυλου ποιο χαμηλα και διπλα στην αεραντλια σημαινει κατι ?

Geosid
20-03-2010, 15:42
46 ωρες μετα

yiapas
20-03-2010, 15:47

το οτι ο snakeskin καθαριζει αλλο κομματι ξυλου ποιο χαμηλα και διπλα στην αεραντλια σημαινει κατι ?
αυτό που σου απάντησα και πιο πάνω;)

Geosid
20-03-2010, 15:48
αυτό που σου απάντησα και πιο πάνω;)

τα γεραματα βλεπεις .... δεν το καταλαβα οπως το εγραφες πανω ;)

παρτε και λαιβ μεταδοση απο την εμπολεμη ζωνη ..... http://www.livestream.com/geosid

Geosid
20-03-2010, 19:11
19:00

49 ΩΡΕΣ ΜΕΤΑ .....
ΤΑ ΑΥΓΑ ΕΣΚΑΣΑΝ ΚΑΙ ΚΟΥΝΙΟΥΝΤΕ ΟΥΡΕΣ ΣΤΑ 2/3 ΤΩΝ ΑΥΓΩΝ

Geosid
20-03-2010, 22:55
53 ωρες μετα
οι γονεις εχουν αρχισει και μεταφερουν ολα τα ψαρακια σε αλλο σημειο ολα μαζεμενα , υπαρχουν γυρο στα 10-12 λευκα αυγα καθως και καμια 25αρια οπου φαινονται μαυρα και δεν εχουν σκασει ακομα .

Geosid
21-03-2010, 08:22
62 ωρες μετα....

στην πισω μερια του ξυλου που ειχε αυγα ειναι ολα ασπρα και εχουν ποιασει πανω κατι σαν μουχλα , τα υπολοιπα ψαρακια ειναι πανω στο ξυλο ακομα απο χτες εχουν αλλαξει λιγο στο μεγεθος και εχουν φαγωθει μαλλον μερικα με ενα προχειρο μετρημα πρεπει να ειναι ζωντανα γυρο στα 60 ψαρακια

Γιάννης
21-03-2010, 11:01
Για πρώτη φορά τα πάνε σούπερ καλά,καλή συνέχεια!

Geosid
21-03-2010, 12:38
οπως λεγαμε και χτες ο αρσενικος καθαριζε το ξυλο διπλα στην αεραντλια , πριν λιγο τελειωσε η μεταφορα των ζωντανων στο συγκεκριμενο ξυλο και πλεον ειναι και οι 2 γονεις στριμογμενοι αναμεσα στο ξυλο και στο πλαινο τζαμι , ο χωρος ειναι ελαχιστος μεταξυ αυγων και γονεων ;) ας ελπισουμε οτι θα τον βρουνε το δρομο τα μικρα :)

White Diamond
22-03-2010, 13:30
Μπραβο ωρε Γιωργο.:thumbup:

Jeepas
22-03-2010, 14:23
Ωρέ Γιώργο Μπράβο :thumbup:

Έλειπα Σ/Κ και είχα χάσει τις εξελίξεις.

Γεια σου Breeder :gold:

Geosid
22-03-2010, 15:34
ασχετα με ποιο θα ειναι το αποτελεσμα αυτης της γεννας θα ηθελα να σας ευχαριστω ολους για τις γνωσεις που μου μεταφερεται ητα απο τα ποστ που εχετε κανει , ητε απο τις απαντησεις που περνω στο shoutbox , ητε απο τα πμ και τα προσωπικα τηλεφωνηματα .

Ολα μεχρι τωρα πανε καλα , το ζευγος ειναι σε γεννηστρα μαζι με τα μικρα , καθημερινες αλλαγες 50% μονο οσμωση χωρις trace μονο νερακι , το ζευγος δεν φαινεται να ειναι στρεσαρισμενο , τρωει κανονικα και απο αναπνοες εχει σχετικα γρηγορες οταν ειναι κοντα στα μικρα
:thumbup:

disc-postman
22-03-2010, 16:40
Χαιρομαι παρα πολυ Γιωργο!:thumbup:

Ασχολεισαι 3 μηνες με δισκους και εχεις μωρα, που μακαρι να μεγαλωσουν!!!

Αυτο σημαινει οτι ακους τις συμβουλες και διαβαζεις!

Μπραβο σου!:thumbup::thumbup::thumbup:

ChristosP
22-03-2010, 19:44
Αυτό σημαίνει ότι είναι κολ@φαρδος και στο μόνο που ακούει είναι στις αλλαγές νερού και για αυτό δεν έχουν αποδημηση τα δισκακια :p για πες ρε για τα μεσονατα :d πέρα από την Πλάκα ακούει και έχει βελτιωθεί πολύ :thumbup:

Geosid
22-03-2010, 20:45
4 μερες μετα τη γεννα

οι γονεις μολις τελειωσαν τη μεταφορα των μικρων απο το σφουγγαρι στο μπροστινο τζαμι της γεννηστρας , ηταν μια καλη ευκαιρια να μετρησω τα μωρα ....

Κυριοι εχουμε 32 ουριτσες ζωηρουλες :)

kostaszoidos
22-03-2010, 20:47
4 μερες μετα τη γεννα

οι γονεις μολις τελειωσαν τη μεταφορα των μικρων απο το σφουγγαρι στο μπροστινο τζαμι της γεννηστρας , ηταν μια καλη ευκαιρια να μετρησω τα μωρα ....

Κυριοι εχουμε 32 ουριτσες ζωηρουλες :)

μπραβο και σε σενα και στα ψαρια σου ειναι δειγμα καλων γονιων...

White Diamond
23-03-2010, 10:51
Μπραβο Γιωργο κανε κατι γιατι εμενα δεν.:thumbdown::(

Geosid
23-03-2010, 13:20
ποσο καιρο πρεπει να μεινουν οι γονεις με τα μικρα ?
Μετα τους γονεις μπορω να τους μεταφερω στο κυριο ενυδρειο Η μενουν στη γεννηστρα ?

White Diamond
23-03-2010, 13:23
Οσο τρωνε απο αυτους και δεν κινδυνευουν να φαγωθουν.

mios
23-03-2010, 13:46
Αν δεν άρχίσουν να δυσανασχετούν οι γονείς ,αυτό εξαρτάται από τον αριθμό των μικρών και τους ίδιους.Σε μεγάλες γέννες ή μικρούς (σε μέγεθος) γονείς καλό είναι να τα χωρίσεις πιο γρήγορα γιατί είναι μεγάλη η ταλαιπωρία που "τρώει" το ψάρι.Μπορεί να δεις να χάνει δέρμα και γενικά να έχει πολύ ταλαιπωρημένη όψη από τα συνεχή τσιμπίματα,ειδικά όσο μεγαλώνουν τα σπορίδια.
Αν έχεις λύσει το θέμα της διατροφής μετά τις 20 μέρες .Πολλοί ξένοι βάζουν τις 15 αλλά αστα λίγο να πάρεις δυνάμεις.Είναι μια καλή ηλικία και για τους δύο (όχι για σένα γιατί τότε αρχίζει το μανίκι :d )
Καλό είναι μετά τη γέννα να τους αφήσεις λίγο να συνέλθουν ,και καλύτερα χωριστά μην αρχίσουν πάλι τα γεννητούρια.Δύο φορές είχα "δερματική" μόλυνση γονέα (τη μία ιδιαίτερα σοβαρή) μετά την επιστροφή στο κοινωνικό ενυδρείο . Μπορεί και να 'τυχε , αλλά φύλαγε τα ρούχα σου...

Γιώργος Κ
23-03-2010, 14:52
Οσο τρωνε απο αυτους και δεν κινδυνευουν να φαγωθουν.
Ειναι λιγα μικρα! Εμενα ο αρσενικος τη πρωτη φορα τα ειδε λιγα και ηθελε να ζευγαρωσει ξανα και αρχισε να τα τρωει (ακομα και αυτα που ηταν πανω του)! Τελευταια στιγμη εσωσα οσα μπορουσα! doh

Geosid
23-03-2010, 15:02
οταν με το καλο ερθει ο καιρος να φανε αρτεμια να βγαλω τους γονεις απο εκει ? Η θα ειναι πολλη μικρα ?

ChristosP
23-03-2010, 15:12
o καιρός δεν αργεί ;)

disc-postman
23-03-2010, 16:25
οταν με το καλο ερθει ο καιρος να φανε αρτεμια να βγαλω τους γονεις απο εκει ? Η θα ειναι πολλη μικρα ?

Και που θα τους βαλεις ?

Κι επειδη ξερω τι θα μου απαντησεις...........κι αν ξαναγεννησουν :confused:

Geosid
23-03-2010, 20:40
ενα βιντεακι με το τι εχουμε περασει αυτες τις μερες εγω και τα δισκακια μου μεχρι σημερα το μεσημερι
<object width="480" height="385"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/9nqSWWQ4T9I&hl=en_US&fs=1&"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/9nqSWWQ4T9I&hl=en_US&fs=1&" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="480" height="385"></embed></object>

disc-postman
23-03-2010, 20:47
thambthambthamb

White Diamond
23-03-2010, 20:59
Αξιος, αξιος.:thumbup::thumbup::thumbup:

yiapas
23-03-2010, 22:13
:thumbup: ωραίες στιγμες γεοσίδη!rifle!

thanasis76
23-03-2010, 22:19
μπραβο φιλε μου χαιρομαι που ολα πανε καλα...
αλλα εκανες ενα λαθος...
εβαλες τρομερο τραγουδι στο βιντεακι σου και κερδιζεις τις εντυπωσεις...:d:d:d

Geosid
24-03-2010, 10:49
το πρωι ειχαμε και αλλη γεννα μεσα στο ενυδρειο , το μονο που προλαβα να κανω ειναι να τραβηξω το βιντεο που θα δειτε και μετα απο 5 λεπτα δεν υπηρχε τιποτα :thumbdown:
http://www.youtube.com/watch?v=P60UnV8BU5w

6 μερες μετα ...

http://www.youtube.com/watch?v=JOXx7WY0cYk

Geosid
25-03-2010, 19:20
7 μερες μετα τη γεννηση ....

οι γονεις τρωνε κανονικα , αλλαγες 40-50% καθημερινες μονο με νερο α/ο , εχω προσεξει οτι ολα τα μικρα κολανε πανω στον snakeskin (μιας και ειναι και ποιο σκουρος ) και με εξαιρεσεις μερικες φορες που βλεπω 3-4 μικρα πανω στο pigeon και αυτο κατω απο το θωρακικο πτερυγιο η κοντα στα κοιλιακα πτερυγια , λιγο προσοχη θελει με το σκουπισμα αλλα μεχρι τωρα δεν ειχα καποια απωλεια , στην παρουσια της σκουπας δεν υπαρχει καποια επιθετικοτητα καθε αλλο θα ελεγα οτι υπαρχει μια ''περιεργεια'' . τα μικρα δεν εχω καταφερει να τα μετρησω με ακριβεια μιας κουνιουνται και ειναι μισα απο εδω και μισα απο εκει , παντως ειναι 25+ .
και μερικες φωτο για το αρχειο

disc-postman
25-03-2010, 19:38
Μπραβο geo, ολα πανε καλα :thumbup:

Το ζευγαρι (οπως το ειδα κι απο κοντα) καταπληκτικο, και τα μωρα επισης !!!

:score:

yiapas
25-03-2010, 19:52
:thumbup: μπράβο ρε ...αυτα είναι !!!

καλά μεγαλώματαgood

Geosid
26-03-2010, 17:21
αρτεμια στις ποσες μερες ταιζω ? οταν ξεκολησουν τα μικρα απο τους γονεις Η οταν ειναι ακομα κολημενα?

White Diamond
26-03-2010, 17:32
Μετα απο 7 ημερες.

Geosid
26-03-2010, 17:35
Μετα απο 7 ημερες.

7 μερες μετα τις ουρες Η 7 μερες απο τα αυγα ?

Geosid
26-03-2010, 21:55
8 μερες μετα τη γεννηση ....

Γιώργος Κ
26-03-2010, 22:11
Ταισε τα με μια πιπετα (να πηγαινει κοντα η αρτεμια σε αυτα) 6-7 μερες απο τοτε που κολυμπησαν ελευθερα ... Απο μετρησεις πως πας? :confused:

Geosid
26-03-2010, 22:12
Ταισε τα με μια πιπετα (να πηγαινει κοντα η αρτεμια σε αυτα) 6-7 μερες απο τοτε που κολυμπησαν ελευθερα ... Απο μετρησεις πως πας? :confused:

κατσε να κανω μια στο καπακι και σου λεω σε 5 ;)

KH : 1
TEMP : 30
NO2 : 0
NO3 : 5
NH3 : 0
GH : 4
ph : 6.6
καθημερινες αλλαγες και φασινα τουλαχιστον 50&#37;

Γιώργος Κ
26-03-2010, 22:31
Τελεια!! :thumbup: Μην αφησεις τα ΝΟ3 πανω απο 10 ...
Τις πρωτες φορες που θα ταισεις αρτεμια δε θα τη τρωνε μη παραξενευτεις! Μεχρι να την "μαθουν" .. μετα θα την τσακιζουν! ;)

Geosid
26-03-2010, 22:44
Τελεια!! :thumbup: Μην αφησεις τα ΝΟ3 πανω απο 10 ...
Τις πρωτες φορες που θα ταισεις αρτεμια δε θα τη τρωνε μη παραξενευτεις! Μεχρι να την "μαθουν" .. μετα θα την τσακιζουν! ;)

εχω βαλει ενα μπουκαλι απο τις 8 το απογευμα να ετοιμαζει αρτεμια , εαν δεν το καταφερω θα παρω ετοιμη ......:o

Yiannis59
26-03-2010, 23:42
εχω βαλει ενα μπουκαλι απο τις 8 το απογευμα να ετοιμαζει αρτεμια , εαν δεν το καταφερω θα παρω ετοιμη ......:o
Και αμα την φανε (την έτοιμη ) σε αυτη την ηλικία σφύρα μου,
πριν τες 12-14 μερες κυνηγούν κατι που κινείτε η ετοιμη σε λιγο θα κατσει στον βυθο και απλα θα σου βρωμιζει το νερο, δεν υπαρχει βια για αρτεμια αν δεν σου βγει υπομονη οσο τρωνε απο τους γονεις δεν υπαρχει φοβος,
Αρτεμια καργα μολις τα δεις και αφηνουν τους γονεις και ψαχνουν στον βυθο τοτε μπορεις αφοβα να ριξεις και την ετοιμη:thumbup:

Geosid
27-03-2010, 08:48
o snakeskin εχει γινει λιγο επιθετικος .... συνεχεια πηγαινει και χτυπαει η δαγκωνει τα πλευρικα πτερυγια του pigeon υποψιαζεται κανεις τιποτα ? αυτο εχει ξεκινησει απο χτες το βραδυ

μολις δει το pigeon να κουναει τα πλευρικα αυτος κανει πεσιμο και ο pigeon τα μαζευει χωρις να τα κουναει , ολη τη μερα αυτο το πραμα γινεται :eek:

και το αναλογο βιντεο .... http://www.youtube.com/watch?v=wMvSeo1imks

Geosid
28-03-2010, 21:54
10 μερες μετα ....

τα μικρα κολλανε πλεον και στη θηλυκια ( pigeon ) χωρις φοβο αλλα με παθος :d αυτο που εχω προσεξει μεχρι τωρα ειναι οτι στο συνολο των μικρων υπαρχει ενα που ειναι πισω στην αναπτυξη ( θα ελεγα οτι ειναι 2-3 μερες πισω ) ομως το πολεμαει το πιτσιρικι και πιστευω να την βγαλει καθαρη συνεχιζονται οι αλλαγες νερου 50%+ καθημερινα μπορει και 2 φορες την ημερα μονο με α/ο , ειχα μια επιθετικοτητα χτες αλλα σημερα ειναι μια χαρα το ζευγος , τρωνε και οι 2 κανονικα , στις αλλαγες υπαρχει μια αποκλιση του ενος βαθμου κατω ( 30-29 ) .τα μικρα ειναι 25-30 δεν μπορω να τα μετρησω με ακριβεια ( κουνιουντε τα σκασμενα ) :p

Geosid
28-03-2010, 21:55
και η φωτο

Geosid
30-03-2010, 20:39
12 μερες μετα τη γεννηση ....

lezas
30-03-2010, 20:46
Keep Breeding:thumbup:

yiapas
30-03-2010, 20:59
:thumbup: μπράβο ...άψογα!!!

αρτέμιες ξεκίνησες? και εαν όχι πότε θα ταίσεις με αρτέμιες?

Geosid
30-03-2010, 21:04
:thumbup: μπράβο ...άψογα!!!

αρτέμιες ξεκίνησες? και εαν όχι πότε θα ταίσεις με αρτέμιες?

2 φορες δοκιμασα να ετοιμασω αλλα δεν ... , τους δινω απο χτες την ετοιμη οcean nutrition Instant Baby brine Shrimp , σχεδον ανα 2ωρο , οταν πεφτει μεσα φευγουν απο τους γονεις βοσκανε και επιστρεφουν παλι στους γονεις

Yiannis59
30-03-2010, 21:08
Τι μαρκα αυγα αγορασες;

Geosid
30-03-2010, 21:12
Τι μαρκα αυγα αγορασες;

σερα τα φακελακια

Yiannis59
30-03-2010, 21:20
σερα τα φακελακια

Για αυτο παιδευεσε, ειναι για τα μπαζα, θα αγορασεις σκετα αυγα JBL η Ocean nutrition αλατι απο super Market το χοντρο μαγειρικό,
τρεις κοφτες κουταλιες του γλυκου αλατι στο 1/2 λιτρο νερο, και στην μυτη του κουταλιου αυγα, νερο βρυσης και λιγο σοδα μαγειρική τοσο λιγη σαν να βαζεις αλατι στην σουπα σου.
Στους 26 βαθμους βγαινουν σε 24 - 30 ωρες στους 22 που εχω εδω στο fishroom κανουν 48 +

Geosid
30-03-2010, 21:25
Για αυτο παιδευεσε, ειναι για τα μπαζα, θα αγορασεις σκετα αυγα JBL η Ocean nutrition αλατι απο super Market το χοντρο μαγειρικό,
τρεις κοφτες κουταλιες του γλυκου αλατι στο 1/2 λιτρο νερο, και στην μυτη του κουταλιου αυγα, νερο βρυσης και λιγο σοδα μαγειρική τοσο λιγη σαν να βαζεις αλατι στην σουπα σου.
Στους 26 βαθμους βγαινουν σε 24 - 30 ωρες στους 22 που εχω εδω στο fishroom κανουν 48 +

Ευχαριστω :)

ReBeLoS
30-03-2010, 22:26
Αλατι μη ιωδιουχο. Εγω δεν βρηκα στα σουπερ μαρκετ και πηρα της Api.

Yiannis59
30-03-2010, 22:30

Εσυ εχεις λεφτα baeh: καλο ειναι να μην ειναι ιωδιουχο αλλα και αν ειναι δεν τρεχει τιποτε γιατι μιλαμε για newly hatch με λιγα λογια να εχουν φαγωθει μολις βγουν μετα την δευτερη μερα δεν αξηζουν σαν τροφη οποτε και να τις πειράξει το ιωδιουχο και να dead: σκασιλα μας

Geosid
31-03-2010, 10:16
From hary
Να μιλησουμε να πούμε τι??? οτι σου βγήκε η γέννα???? συγχαρητήρια...... δεν εισαι ουτε ο πρώτος ουτε ο τελευταιος......... απο που τα πήρες τα ψάρια ειπαμε??? πόσο καιρό τα έχεις?? τι ειναι το αρσενικό και τι το θυληκό??? τι ψαράκια έκανες???
@ hary

Να μιλησουμε να πούμε τι??? ( για το θαυμα τις φυσης )
οτι σου βγήκε η γέννα???? συγχαρητήρια ( Ευχαριστω να σε καλα :thumbup: )
απο που τα πήρες τα ψάρια ειπαμε??? ( ο αρσενικος απο τον Μιχαλη στις 30/1/2010 και ειναι diamond snakeskin , H Θηλυκια (pigeon ) ειναι αγορασμενη απο Νινταλ , ηταν του ταχυδρομου και την εχω περιπου ενα μηνα στα χερια μου
τι ψαράκια έκανες??? εγω τιποτα :p τα δισκακια τα εκαναν ολα ,αν και οταν με το καλο μεγαλωσουν θα τα δουμε ολοι μαζι τι βγηκαν :thumbup:

nino334
31-03-2010, 17:05

Tωρα αυτο που το ειδατε γραμμενο δεν ξερω.................οι αρτεμιες εποαζονται ζουν και αναπαραγονται σε νερα με αλατοτητες απο 0 ppm-100+ppm απο λιμνες εως αλυκες και λιμνοθαλασες και αυτο σημαινει ιωδιο ασε που πολλα απο τα σκευασματα που αγοραζεται για τα φυτα και τα ψαρια σας περιεχουν ιωδινη σαν προσθετο, και ποιος ειπε οτι το ιωδιο κανει κακο στα ψαρια.....................?

ChristosP
31-03-2010, 21:01
τα πρόσθετα ροής εννοούν ρε μην τους κραζεις και εσύ :d

nino334
31-03-2010, 21:18
τα πρόσθετα ροής εννοούν ρε μην τους κραζεις και εσύ :d

τοτε να μιλαμε για "μαγειρικο αλατι" και οχι γενικα για ιωδιουχο ρε Χρησταρα............αν θελουμε να λεγομαστε σοβαρο και εξιδεικευμενο φορουμ....................βλεπεις η λεπτομερια κανει τη "διαφορα" :d:d

Yiannis59
31-03-2010, 21:24
Εχεις δικαιο Νικο αλλα τωρα μου θυμιζεις τον αλλο Νικο με τον υαλοβαμβακα dohbaeh:

Geosid
01-04-2010, 16:37
απο χτες ειχα προσεξα ενα σημαδι στην ουρα του snakeskin σημερα με αρκετες ωρες να παρατηρω το ζευγαρι διαπιστωσα οτι ο pigeon κανει ντου συνεχεια στην ουρα με αποτελεσμα να το εχε πληγωσει , δειτε τη φωτο σε τι κατασταση ειναι η ουρα και ειναι και μια φωτο που εποιασα το pigeon επι το εργο , θα ηθελα τη γνωμη σας οσων αφορα στο να μεταφερω το pigeon στο κυριο ευδρειο , μιας και ειναι ελαχιστες η φορες οπου κραταει τα μικρα πανω του .

Γιώργος Κ
01-04-2010, 16:52
Ηρθε η ωρα της εξοριας!! Βγαλτον .... :thumbup:

Geosid
01-04-2010, 16:59
Ηρθε η ωρα της εξοριας!! Βγαλτον .... :thumbup:

οκ :) αποστολη εξετελεσθη με επιτυχια χωρις φοβο και παθος

Γιάννης
01-04-2010, 17:07
Από τις λίγες φορές που έχω δει το έργο(αναπαραγωγή) τέτοια τσιμπιματάκια στην ουρά και στα πτερύγια όταν υπάρχουν μικρά τα είχα ερμηνεύσει ως τρυφερότητες-παιχνιδάκια παρά ως επιθετική συμπεριφορά.
Τώρα αν παίρνει φόρα και την κοπανάει αυτό είναι άλλο θέμα.

Γιώργος Κ
01-04-2010, 17:16
Οσες φορες εχουν κανει τετοια παιχνιδακια κατεληγε σε μεγαλους καβγαδες και να τρωγονται τα καημενα τα μικρα!! !rcard!

yiapas
01-04-2010, 17:24
Οσες φορες εχουν κανει τετοια παιχνιδακια κατεληγε σε μεγαλους καβγαδες και να τρωγονται τα καημενα τα μικρα!! !rcard!
:thumbup: το έχω ζήσει και εγώ 2 φορές και απο τα δύο ζευγάρια μου

Geosid
01-04-2010, 18:07
να πεσει καθολου μελαφιξ μεσα Η το αφηνω ως εχει ?

yiapas
01-04-2010, 18:23
να πεσει καθολου μελαφιξ μεσα Η το αφηνω ως εχει ?
λίγο stress coat εγώ θα έβαζα...αλλά και μέλαφιξ δεν κάνει κακό

ChristosP
01-04-2010, 18:54
λίγο stress coat εγώ θα έβαζα...αλλά και μέλαφιξ δεν κάνει κακό

+1000 ριξε κανονικη δοση για να ηρεμισουν λιγο

Geosid
02-04-2010, 12:21
15 μερες μετα τη γεννηση ....

πλεον το ζευγαρι εχει ειναι χωριστα (οχι οτι και που ηταν μαζι μοιραζοντουσαν τα μικρα ) :p:p

Diskus Fan
02-04-2010, 14:08
1. Βαζε τις φωτογραφιες με τροπο που να μπορουν να "ανοιγουν".!rifle!
2. ΤΑΙΖΕ τα μικρα ψαρια.-:cool:

Yiannis59
02-04-2010, 14:11
2. ΤΑΙΖΕ τα μικρα ψαρια.-:cool:

Ανοιγουν μια χαρα Νικολάκη ξεχασα να σου παρω λαμπαδα και ξεκουτιανες baeh:

Diskus Fan
02-04-2010, 14:14
Για μεγέθυνση εννοω "νονε".-;)

White Diamond
02-04-2010, 14:16
Εγω νομιζα οτι ηθελες παπουτσακια με την λαμπαδα.:d

Diskus Fan
02-04-2010, 14:25
Θα συνελεθεις οταν τελειωσει το ... συνεχες.-ne55

yiapas
02-04-2010, 16:30

Για μεγέθυνση εννοω "νονε".-;)
καλά κρασιά ...΄τωρα που είναι και πάσχαdoh οτι πρέπει36_1_25:screwy:

Geosid
05-04-2010, 11:49
Μετα απο 18 μερες τα μικρα αρχιζουν και ενοχλουν τον αρσενικο και τα τιναζει συνεχεια απο πανω του , εχετε να προτεινετε κατι ? να βγαλω τον αρσενικο απο μεσα και να τα αφησω μονα τους ? Και αν δεν τρωνε απο κατω τι κανουμε μετα ?

Γιώργος Κ
05-04-2010, 12:26
Μετα απο 18 μερες τα μικρα αρχιζουν και ενοχλουν τον αρσενικο και τα τιναζει συνεχεια απο πανω του , εχετε να προτεινετε κατι ? να βγαλω τον αρσενικο απο μεσα και να τα αφησω μονα τους ? Και αν δεν τρωνε απο κατω τι κανουμε μετα ?
Δεν εχεις προσπαθησει να τους δωσεις αρτεμια?? :confused:

Geosid
05-04-2010, 12:36
Δεν εχεις προσπαθησει να τους δωσεις αρτεμια?? :confused:

ζωντανη δοκιμασα 3 φορες σερα και 2 φορες ocean και δεν..... :o
Μονο απο το βαζακι τρωνε της ocean και αλλη μια σε σκονη που μου εδωσε ο 2λ , αυτες τις δυο τις τσιμπολογανε , αρτεμια κατεψυγμενη (ουτε για πλακα )

kostaszoidos
05-04-2010, 12:37

ξεκινα σιγσ σιγσ τις αρτεμιες ....και δρομο ο μπαμπας μολις αχισουν να τρωνε μονα τους οι γονεις το αργοτερο μεχρι ενα μηνα οχι παραπανω...

ζωντανη δοκιμασα 3 φορες σερα και 2 φορες ocean και δεν..... :o
Μονο απο το βαζακι τρωνε της ocean και αλλη μια σε σκονη που μου εδωσε ο 2λ , αυτες τις δυο τις τσιμπολογανε , αρτεμια κατεψυγμενη (ουτε για πλακα )

πρεπει να συνεχισεις να επιμενεις

Geosid
08-04-2010, 10:03
απο 32 ουρες που ειχα , εχουν μεινει 11 ψαρακια , μερα με τη μερα μετραω και λιγοτερα (πτωματα δεν βλεπω ) και φοβαμαι μηπως τα χλαπακιαζει ο αρσενικος ....

White Diamond
08-04-2010, 10:12
Kαλα ρε Γιωργο δεν ειπαμε να βγει ο αρσενικος?:confused:
Παρατηρησες μηπως ανεβαινουν επιφανεια τα μικρα?

Geosid
08-04-2010, 10:20
Kαλα ρε Γιωργο δεν ειπαμε να βγει ο αρσενικος?:confused:
Παρατηρησες μηπως ανεβαινουν επιφανεια τα μικρα?
οχι κολυμπανε στη μεση και βοσκανε απο κατω , οταν βγηκε ο αρσενικος ειχα κατσει ολα μαζι στη γωνια και δεν σαλευαν για αρκετη ωρα... μετα απο μερικες ωρες τον ξαναεβαλα μεσα και ηρθαν στα ισα τους