PDA

Επιστροφή στο Forum : Συγκέντρωση πληροφοριών-συμβουλών

yiapas
26-12-2007, 22:14
ειπαμε θελω να στησω ενα βιοτοπικο ενυδρειο δισκων 400-500 λιτρα....(περιπου σε 3-4 μηνες)

οποτε ανοιγω αυτο το ποστ γιατι θα μου βγουν πολλες αποριες για τα παντα ...οποτε επειδη ξερω οτι θα βοηθησετε αρχιζω....
επισης μερικες ερωτησεις θα ειναι και για να ακουσω την γνωμη σας με την εμπειρια

1)υποστρωμμα ??? (θα ειναι αμμο..αλλα τι?)

2) επειδη το νερο θα ειναι α/ο και βρυση θα το φερω περιπου στις τιμες(gh4 kh2 ph6.8 - 7.0)...ρωτω , απο οξυγονωση το ενυδρειο θα παει καλα ή θα θελει βοήθεια?????

3)θα χρειαστει co2 και ph controller???

4)επειδη φυτα δεν θα εχει...αμμωνιες και τα λοιπα δεν θα ανεβαζει λογικα πιο ευκολα????

αυτα για αρχη και βλεπουμε

ευχαριστω

GhostShip
27-12-2007, 00:59
Τι ακριβώς εννοείς ρωτόντας "τι άμμος?" ? Η άμμος που θα χρησιμοποιήσεις είναι δική σου επιλογή...

Αμμωνία δε θα ανεβάζει εφόσον θα υπάρχει η κατάλληλη βιολογία, τώρα προσθήκη co2 και ph controller γιατί να χρειαστείς εφόσον δε θα έχεις φυτά? xmm

Yiannis59
27-12-2007, 08:48
Οι δισκοι θελουν λεύκη λεπτή ουδέτερη αμμο, και το Co2 με controler χρειαζετε για να κρατά σταθερό και σε χαμηλά επίπεδα το Ph (χωρις να ειναι και 100%) απαραίτητο αν και προσωπικά το χρησιμοποιώ

nidal
27-12-2007, 09:36
Κατ'αρχην μιλαμε για αγριους δισκους ή εκτροφης???

yiapas
27-12-2007, 12:54
Κατ'αρχην μιλαμε για αγριους δισκους ή εκτροφης???

γεια σου nidal , πολυ πιθανον για αγριους

Jonny
27-12-2007, 20:47
ειπαμε θελω να στησω ενα βιοτοπικο ενυδρειο δισκων 400-500 λιτρα....(περιπου σε 3-4 μηνες)

οποτε ανοιγω αυτο το ποστ γιατι θα μου βγουν πολλες αποριες για τα παντα ...οποτε επειδη ξερω οτι θα βοηθησετε αρχιζω....
επισης μερικες ερωτησεις θα ειναι και για να ακουσω την γνωμη σας με την εμπειρια

1)υποστρωμμα ??? (θα ειναι αμμο..αλλα τι?)

2) επειδη το νερο θα ειναι α/ο και βρυση θα το φερω περιπου στις τιμες(gh4 kh2 ph6.8 - 7.0)...ρωτω , απο οξυγονωση το ενυδρειο θα παει καλα ή θα θελει βοήθεια?????

3)θα χρειαστει co2 και ph controller???

4)επειδη φυτα δεν θα εχει...αμμωνιες και τα λοιπα δεν θα ανεβαζει λογικα πιο ευκολα????

αυτα για αρχη και βλεπουμε

ευχαριστω

Τι έκανε λέει???????????bgun
Θες να φουντάρω...και εσυ??????????:bang:

Θα περιμενεις να τα στησουμε ταυτοχρονα!funy

Αντε καλη αρχη και καλο ψαξιμο φιλε μου!good

GhostShip
27-12-2007, 23:05
Οι δισκοι θελουν λεύκη λεπτή ουδέτερη αμμο,
Για το ουδέτερη εννοείτε!! Αλλά για το λεπτή και λευκή, είναι απαραίτητο? Και γιατί συγκεκριμένα λευκή?

και το Co2 με controler χρειαζετε για να κρατά σταθερό και σε χαμηλά επίπεδα το Ph (χωρις να ειναι και 100%) απαραίτητο αν και προσωπικά το χρησιμοποιώ
Και χωρίς φυτά απο τι θα καταναλώνεται το co2? Είναι γνωστό πως μειώνει την οξυγονότητα του νερού...

lasal
28-12-2007, 00:44
Και χωρίς φυτά απο τι θα καταναλώνεται το co2? Είναι γνωστό πως μειώνει την οξυγονότητα του νερού...
Το "γνωστό" απορρίπτεται nono
Μπορουν να υπάρχουν και τα δύο και μάλιστα κορεσμένα.
Οσο για το Cο2 ειναι αέριο το οποίο αναλώνεται στην προσπάθεια διατήρησης του pH.

GhostShip
28-12-2007, 17:50
Το "γνωστό" απορρίπτεται nono
Μπορουν να υπάρχουν και τα δύο και μάλιστα κορεσμένα.
Οσο για το Cο2 ειναι αέριο το οποίο αναλώνεται στην προσπάθεια διατήρησης του pH.
goodp
οκ lasal thnx για την ενημέρωση, δε το ήξερα...thamb

Τώρα για την άμμος Γιάννη αναφέρεσαι σε λευκή και λεπτή σύμφωνα με το φυσικό τους περιβάλλον..?

Yiannis59
28-12-2007, 17:53
Τώρα για την άμμος Γιάννη αναφέρεσαι σε λευκή και λεπτή σύμφωνά με το φυσικό τους περιβάλλον..?

Ακριβώς και με την συνήθεια που έχουν να αφήνουν την τροφή να κάθετε κάτω και μετά να τρώνε

yiapas
28-12-2007, 23:29
Ακριβώς και με την συνήθεια που έχουν να αφήνουν την τροφή να κάθετε κάτω και μετά να τρώνε

περι πετρωματος της αμμου δεν παιζει

δηλαδη που ακουγεται οτι μετα απο καιρο η αμμος δεν πετρωνει?????

lasal
29-12-2007, 00:10
περι πετρωματος της αμμου δεν παιζει

δηλαδη που ακουγεται οτι μετα απο καιρο η αμμος δεν πετρωνει?????
Γιάννη δές εδώ
http://www.greekdiscus.com/test2000/showpost.php?p=3426&postcount=12
ολόκληρο εδώ
http://www.greekdiscus.com/test2000/showthread.php?p=3426#post3426

yiapas
01-01-2008, 21:56
Γιάννη δές εδώ
http://www.greekdiscus.com/test2000/showpost.php?p=3426&postcount=12
ολόκληρο εδώ
http://www.greekdiscus.com/test2000/showthread.php?p=3426#post3426

good ευχαριστω lasal

επειδη σε λιγες μερες θα αποκτησω α/ο (να'σαι καλα yiannis59 good)

θα αρχιζω να κανω αλλαγες με νερο α/ο. καθε 7 ημερες 30 λιτρα στα 240 λιτρα ενυδρειου.

τι αναλογία α/ο-βρυση?

τι ηλεκτρολυτες και ιχνοστοιχεια προτρινεται??

πως να κατεβαζω καλυτερα το ph χωρις να εχω προβλημα στο ενυδρειο μου για καμια αποτομη αλλαγη του ph????(δεν εχω co2 και ph controller)

lasal
02-01-2008, 01:49
θα αρχιζω να κανω αλλαγες με νερο α/ο. καθε 7 ημερες 30 λιτρα στα 240 λιτρα ενυδρειου.

τι αναλογία α/ο-βρυση?

Η αναλογία καθορίζεται απο την αναμενόμενη σκληρότητα που θέλεις να εχει το ενυδρείο.
Οι παράμετροι ειναι οι εξής
1. ΚΗ βρυσης
2. ΚΗ Α/Ο που συνήθως είναι 1
3. Λίτρα ενυδρείου
4. Επιθυμητό ΚΗ στο ενυδρείο
Και καλορίζικη η Α/Ο
ΥΓ.
Εδώ μπορείς να κάνεις τους υπολογισμούς σου
http://www.aquarix.com/en/haerte.asp

yiapas
02-01-2008, 11:58
ευχαριστω γιαννη...πολυ καλο το site υπολογισμου!!!!!!!

το αποτελεσμα που μου δινει ειναι 1:1,5friends

το ενα ερωτημα μου απαντηθηκε τα αλλα δυο???????????

ιχνοστοιχεια και κατεβασμα του ph????

Yiannis59
02-01-2008, 12:25
με 1:1,5 δεν εχεις αναγκη απο trace αν και το να βαλεις δεν κανει κακο (seachem discus trace Πχ) τωρα για το Ph βλέποντας και κάνοντας θα τα πουμε οταν ερθει η ωρα.

george hmmy
02-01-2008, 12:26
Φίλε yiapas εφόσον δεν έχεις CO2, οι τρόποι για να κατεβάζεις το pH δεν είναι και πολλοί... Τύρφη και κανένα ματζούνι pH-down, αν και δε θα σου πρότεινα καθόλου τα ματζούνια στο ενυδρείο σου. Για να μην έχεις απότομες αλλαγές της τιμής του pH κατά τις αλλαγές νερού πρέπει να έχεις προετοιμάσει σε ένα κουβά το νερό και να έχει τις ίδιες τιμές με το ενυδρείο σου. Στον κουβά δηλαδή να έχεις ένα θερμαντήρα και ένα φίλτρο με μπόλικη -καλής ποιότητας- τύρφη και πολλή όρεξη για τεστ και μετρήσεις. :)

Τα ιχνοστοιχεία, εφόσον θα προσθέτεις και νερό βρύσης, δεν είναι απαραίτητο να βάζεις επιπλέον. ;)

yiapas
04-02-2008, 22:55
λοιπον....
μετα την μεγαλη στιγμη που ο boss μου παρεδωσε την Α/Ο εκανα τις πρωτες αλλαγες και μετρησεις στο ενυδρειο μου

ειχα GH8 KH4 PH 7.3-7.5

Μετα απο αλλαγη 40 λιτρα(ολα α/ο)
GH 6 KH2 PH 7.0

το αξιοθαυμαστο ειναι οτι οι δισκοι που τους εβλεπα για ζευγαρι...αμεσως μετα την αλλαγη απομωνοθηκαν σε μια γωνια και καθαριζαν και οι δυο μια ριζα καθετη και τρεμοπαιζαν τα πτερυγια τους:score::score:

Diskus Fan
05-02-2008, 00:39
Εγω θα σου προτεινα να τα αφησεις να γεννησουν σε αυτες τις συνθηκες. Δεν ειναι απαραιτητο κατα τη γνωμη μου παντα να κατεβασεις κι'αλλο. Αν εισαι σιγουρος οτι ειναι ζευγαρι αστους να γεννησουν. Αν δεν εισαι, ειναι ευκαιρια να το μαθεις, αρκει να τους παρακολουθησεις κατα το ζευγαρωμα. Αν εχουν κατεβασει τον γενετικο σωληνα βγαλε καποιες κοντινες φωτογραφιες αν μπορεις. Εγω απο αυτα που περιγραφεις καταλαβαινω οτι σε 2-3 μερες το αργοτερο θα εχεις αυγα. ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ.-goodwel-comeiex

Yiannis59
05-02-2008, 18:58
λοιπον....
μετα την μεγαλη στιγμη που ο boss μου παρεδωσε την Α/Ο εκανα τις πρωτες αλλαγες και μετρησεις στο ενυδρειο μου

ειχα GH8 KH4 PH 7.3-7.5

Μετα απο αλλαγη 40 λιτρα(ολα α/ο)
GH 6 KH2 PH 7.0

το αξιοθαυμαστο ειναι οτι οι δισκοι που τους εβλεπα για ζευγαρι...αμεσως μετα την αλλαγη απομωνοθηκαν σε μια γωνια και καθαριζαν και οι δυο μια ριζα καθετη και τρεμοπαιζαν τα πτερυγια τους:score::score:

Αν δεν εχεις αξιοπιστο Ph μετρο προσεχε αυτο το Kh 2 εγω οποτε εχω 2 εχω μια κατρακυλα του Ph o,o1 την ημερα δεν το αφησα ποτε να δω ποσο θα πεσει η που θα σταθεροποιηθει το ανεβαζω στο 2.5 με 3 και ολα πριμα good

yiapas
05-02-2008, 19:07
Αν δεν εχεις αξιοπιστο Ph μετρο προσεχε αυτο το Kh 2 εγω οποτε εχω 2 εχω μια κατρακυλα του Ph o,o1 την ημερα δεν το αφησα ποτε να δω ποσο θα πεσει η που θα σταθεροποιηθει το ανεβαζω στο 2.5 με 3 και ολα πριμα good

αρα boss θα πεσει σοδιτσα....εεε????:65:

Yiannis59
05-02-2008, 19:49
Μεσα εισαι ρε μαγκα :65:

mios
05-02-2008, 19:59
Δεν περιμένεις λίγο να δεις ?

yiapas
05-02-2008, 20:13
Δεν περιμένεις λίγο να δεις ?

θα κανω μετρησεις σημερα το βραδυ αφου κανω ακομα μια αλλαγη μικρη 15-20 λιτρα τα οποια εχουν δουλευτει και με τυρφη..