PDA

Επιστροφή στο Forum : Denitrator

Perazzi
04-03-2010, 11:56
Πόσο χρήσιμο θα ήταν ένα Denitrator σε ένα δισκοενυδρείο ??
Βρήκα ένα Deltec NF509 σε πολύ καλεί τιμή μαζί με μια αντλία Eheim στα 120 ευρώ , βάνες και τέτοια όλα κομπλέ

Hary
04-03-2010, 12:15
ειναι χρήσιμο και οτιδήποτε ειδος φίλτρανσης μειώνει νιτρικά ειναι πάντα οφέλιμο για δισκοενυδρεία...... επειδή όμως ειναι ακριβή λύση (εσυ το βρηκες μεταχειρησμενο) και δεν ειναι δοκιμασμένη τόσο (περισσότερο δλδ σε θαλασσινα εχει δοκιμαστει)....... θα σου πρότεινα τα λεφτά αυτα να τα δώσεις για φίλτρο άμμου παρά για denitrator...... το φίλτρο άμμου ειναι αρκετα δοκιμασμένο σε δισκοενυδρεία και έχει θεαματικά αποτελεσματα όχι μόνο σε νιτρικα αλλα και αμωνια και φωσφορικά..... απλά τα ξεχνάς...... για μένα η καλύτερη επένδυση που έκανα μέχρι στιγμης σε δισκοενυδρείο και εντυπωσιακος ο τροπος λειτουργιας του.......

seven77
04-03-2010, 12:40
επειδή ψάχνω πολύ καιρό για φίλτρο άμμου ξέρεις κάποια συγκεκριμένη μάρκα για να αγοράσω?

Hary
04-03-2010, 12:52
εγώ έχω αυτό http://www.osmosisaquariums.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage_images.tpl&product_id=493&category_id=18&manufacturer_id=26&option=com_virtuemart&Itemid=1&lang=el και ειναι κορυφή...... η συσκευασια περιλαμβάνει και την άμμο καθώς επίσης οδηγίες για να το βάλεις σε σειρα με το εξωτερικο σου φίλτρο....... σιγά σιγά σε όλα μου τα ενυδρεια θα μπουν τέτοια φίλτρα..... όχι τόσο μεγάλης απόδοσης γιατι το συγκεκριμένο ειναι για μεχρι 1000 λιτρα ενυδρειο αλλα παρόμοια μικρότερης δυναμικότητας.........

seven77
04-03-2010, 13:07
η άμμος χρειάζεται αντικατάσταση μετά από κάποιο καιρό?

Hary
04-03-2010, 13:11
η άμμος χρειάζεται αντικατάσταση μετά από κάποιο καιρό?

αντικατάσταση δεν χρειάζεται ποτέ........ συμπλήρωση χρειάζεται μετά απο 2-3 χρόνια.... με ένα εξτρα μπουκάλι δλδ άμμο (που κάνει 25-26 ευρο) την περνάς για 8-9 χρόνια

White Diamond
04-03-2010, 13:16
Πόσο χρήσιμο θα ήταν ένα Denitrator σε ένα δισκοενυδρείο ??
Βρήκα ένα Deltec NF509 σε πολύ καλεί τιμή μαζί με μια αντλία Eheim στα 120 ευρώ , βάνες και τέτοια όλα κομπλέ

http://www.greekdiscus.com/test2000/showthread.php?t=4336
Μηπως να περιμενες λιγο...

εγώ έχω αυτό http://www.osmosisaquariums.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage_images.tpl&product_id=493&category_id=18&manufacturer_id=26&option=com_virtuemart&Itemid=1&lang=el και ειναι κορυφή...... η συσκευασια περιλαμβάνει και την άμμο καθώς επίσης οδηγίες για να το βάλεις σε σειρα με το εξωτερικο σου φίλτρο....... σιγά σιγά σε όλα μου τα ενυδρεια θα μπουν τέτοια φίλτρα..... όχι τόσο μεγάλης απόδοσης γιατι το συγκεκριμένο ειναι για μεχρι 1000 λιτρα ενυδρειο αλλα παρόμοια μικρότερης δυναμικότητας.........

Καποια στιγμη θα ηθελα να δω ολα αυτα τα συστηματα που εχεις
φτιαξει. Δεν πιανεσαι λεμε.;)

Hary
04-03-2010, 14:14
Καποια στιγμη θα ηθελα να δω ολα αυτα τα συστηματα που εχεις
φτιαξει. Δεν πιανεσαι λεμε.;)

σιγά τα συστήματα........ :thumbdown: έχω δρόμο μπροστά μου........ απλά έτυχε να μαι κάτοχος ενος φίλτρο άμμου απο το οποιο ειμαι ικανοποιημένος.....

Perazzi
04-03-2010, 15:26
Με λίγα λόγια δηλαδή λέτε να μη το πάρω , είναι πεταμένα λεφτά ???

White Diamond
04-03-2010, 16:50
Λεμε να περιμενεις να δουμε τα αποτελεσματα του W.W. και την τιμη οποτε αναλογα αποφασιζεις.;)

ChristosP
04-03-2010, 17:00
σιγά τα συστήματα........ :thumbdown: έχω δρόμο μπροστά μου........ απλά έτυχε να μαι κάτοχος ενος φίλτρο άμμου απο το οποιο ειμαι ικανοποιημένος.....

εχω ακούσει ότι το φίλτρο άμμου αν και είναι πολύ καλό για βιολογία μετά από καιρό κρατάει εύκολα τα φοσφωρικά και τα νιτρικά . Μου το είπαν καλοί χομπίστες από θαλασσινό . Δεν ξέρω αν είναι αλήθεια ;)

Perazzi
04-03-2010, 17:10
Οκ σας ευχαριστώ όλους 36_1_32:, ότι λέτε αυτό κάνω , να μη κάνω καμιά βλακεία :bigboss:

Hary
04-03-2010, 18:49
εχω ακούσει ότι το φίλτρο άμμου αν και είναι πολύ καλό για βιολογία μετά από καιρό κρατάει εύκολα τα φοσφωρικά και τα νιτρικά . Μου το είπαν καλοί χομπίστες από θαλασσινό . Δεν ξέρω αν είναι αλήθεια ;)

Νιτρικά να σου πώ την αλήθεια δεν είχα γιατι κάνω σχεδον καθημερινες αλλαγες...... φψσφορικά ειχα πάντα λόγο ποιότητας νερου..... δεν ξέρω αν ειναι συμπτωση πάντως μετρησα μετα απο 2 βδομάδες λειτουργιας και εχω ελάχιστα.......... φαινεται και στο νερό μου δλδ........... τώρα και γω συμφωνω οτι χρειάζεται παρατήρηση ακόμα..............

Γιώργος Κ
04-03-2010, 19:40
Νιτρικά να σου πώ την αλήθεια δεν είχα γιατι κάνω σχεδον καθημερινες αλλαγες...... φψσφορικά ειχα πάντα λόγο ποιότητας νερου..... δεν ξέρω αν ειναι συμπτωση πάντως μετρησα μετα απο 2 βδομάδες λειτουργιας και εχω ελάχιστα.......... φαινεται και στο νερό μου δλδ........... τώρα και γω συμφωνω οτι χρειάζεται παρατήρηση ακόμα..............
Καθε ποτε κανεις αλλαγες νερου (εδω & 2 εβδομαδες) με τη προσθηκη αυτη? :confused:

nino334
04-03-2010, 19:49

αληθευει σε ενα ποσοστο αυτο αλλα εσεις που εχεται sub μπορειται καλλιστα να κανεται σε ενα παρτισιον του κατι αναλογο φτιαχνοντας ενα dsb (deep sand belt) με πολυ καλλητερα αποτελεσματα προυποθεση το κομματι που θα το κανετε να εχει ροη απο κατω προς τα πανω...;)

Hary
04-03-2010, 19:58
Καθε ποτε κανεις αλλαγες νερου (εδω & 2 εβδομαδες) με τη προσθηκη αυτη? :confused:

οι αλλαγές μου εδώ και ένα χρόνο πάντα είναι απο δευτέρα εως και παρασκευη καθημερινες......... το σ/κ επειδη αναιβένω αθηνα δεν κάνω.... δλδ κάνω 5 αλλαγες την εβδομάδα............. 20%

StavrosM
04-03-2010, 20:41
αληθευει σε ενα ποσοστο αυτο αλλα εσεις που εχεται sub μπορειται καλλιστα να κανεται σε ενα παρτισιον του κατι αναλογο φτιαχνοντας ενα dsb (deep sand belt) με πολυ καλλητερα αποτελεσματα προυποθεση το κομματι που θα το κανετε να εχει ροη απο κατω προς τα πανω...;)

...Για πες...για πες... να το καταλαβουμε καλυτερα αυτο... ακουγετε ενδιαφερον!!!

Γιώργος Κ
04-03-2010, 21:05
οι αλλαγές μου εδώ και ένα χρόνο πάντα είναι απο δευτέρα εως και παρασκευη καθημερινες......... το σ/κ επειδη αναιβένω αθηνα δεν κάνω.... δλδ κάνω 5 αλλαγες την εβδομάδα............. 20%
ΝΟ3 ποσο ειχες πριν ? και ποσο μετα αφου το εβαλες?
Νομιζω θα πρεπει να αραιωσεις τις αλλαγες νερου ωστε να δεις αν κανει δουλεια η οχι ... :d Αλλωστε αυτος δεν ειναι ο σκοπος χρησης του?
Δε γνωριζω πολλα για αυτο :o.. γνωριζω απο τα θαλασσινα αλλα αυτοι κανουν αλλαγη νερου καθε μηνα και εχουν ανθρακα και αντιφωσφορο στο φιλτρο τους και το skimmer που κανει ολη τη δουλεια! ... με χαμηλο αριθμο ψαριων πετυχαινουν χαμηλα ΝΟ3

tsiro
04-03-2010, 21:06
εδω μεσα ο κοφινας το χρησιμοποιει αρκετο καιρο με πολυ καλα αποτελεσματα απο οτι μου εχει πει,αν δει το θεμα θα μας πει και ο ιδιος.οποιος ενδιαφερεται φερνει και η ζωοφιλια τα otto σε πολυ καλη τιμη.

Perazzi
04-03-2010, 21:09
εδω μεσα ο κοφινας το χρησιμοποιει αρκετο καιρο με πολυ καλα αποτελεσματα απο οτι μου εχει πει,αν δει το θεμα θα μας πει και ο ιδιος.οποιος ενδιαφερεται φερνει και η ζωοφιλια τα otto σε πολυ καλη τιμη.

Δηλαδή το ένα διαμέρισμα του Sump θα γίνει sand filter αυτό εννοείς ??

tsiro
04-03-2010, 21:12
οχι εννοω οτι εχει καιρο τωρα φιλτρο αμμου!

Hary
04-03-2010, 21:17
εγώ έχω ακουσει για θαλασσινο χωρίς σκιμμερ με ένα φιλτρο άμμου μόνο και τα κοράλια ήταν τέρμα.......... οποιος θέλει το πιστευει..... το άκουσα δεν το ειδα με τα μάτια μου............

ΝΟ3 ποσο ειχες πριν ? και ποσο μετα αφου το εβαλες?
Νομιζω θα πρεπει να αραιωσεις τις αλλαγες νερου ωστε να δεις αν κανει δουλεια η οχι ... :d Αλλωστε αυτος δεν ειναι ο σκοπος χρησης του?
Δε γνωριζω πολλα για αυτο :o.. γνωριζω απο τα θαλασσινα αλλα αυτοι κανουν αλλαγη νερου καθε μηνα και εχουν ανθρακα και αντιφωσφορο στο φιλτρο τους και το skimmer που κανει ολη τη δουλεια! ... με χαμηλο αριθμο ψαριων πετυχαινουν χαμηλα ΝΟ3

ποτέ δεν είχα No3 λόγω των αλλάγων που κάνω............ και με τιποτα δεν αραιώνω τις αλλαγές μου....... τουλάχιστον στην φάση που βρίσκομαι τώρα.... όταν θα μου ρθει με το καλό το μεγάλο ενυδρείο θα κάνω τα πειράματά μου στα μικρότερα ενυδρεια..... προς το παρόν δεν κάνω τιποτα.....

nino334
04-03-2010, 21:34
εγώ έχω ακουσει για θαλασσινο χωρίς σκιμμερ με ένα φιλτρο άμμου μόνο και τα κοράλια ήταν τέρμα.......... οποιος θέλει το πιστευει..... το άκουσα δεν το ειδα με τα μάτια μου............

και αυτο ισχυει αλλα εκτος του φιλτρου αμμου χρειαζεται και πολυ μεγαλη ποσοτητα μακροαλγων (κατι αντιστοιχο των φυτων στο γλυκο) για να μη παιζει το σκιμερ ...πειραματιστειτε για να ξεφυγεται απο τα μηχανηματα και τη ΔΕΗ υπαρχουν τροποι που ειναι ανεξοδοι και πιο φυσικοι και απιστευτα αποτελεσματικοι....και μη ξεχναται στα θαλασσινα ολο το συστημα στηριζεται στη βιολογια του βραχου και της αμμου και πουθενα αλλου ουτε εξωτερικα φιλτρα ουτε σιποραξ ουτε τιποτα...το aquascape και οι αλγες μπορουν να στηριξουν ενα συστημα απο μονα τους...βασικη προυποθεση η υπαρξη ενος μεγαλου και καλα στημενου sub...

kofinas
04-03-2010, 22:02

Τα τελευταία 2 ΟΤΟ τα πήρα με 80 ευρώ από τη ζωοφιλία Περιστερίου πριν 10 ημέρες. Και είναι για 1200 λίτρα γλυκό και 700 αλμυρό.
Κάντε μετρήσεις κάθε μήνα ταίστε όσο θέλετε και βλέπετε τα αποτελέσματα.Αν δοκιμάσετε τα λέμε μετά από ένα χρόνο. Τόσο τα έχω και εγώ.

Γιώργος Κ
04-03-2010, 22:02

ποτέ δεν είχα No3 λόγω των αλλάγων που κάνω............ και με τιποτα δεν αραιώνω τις αλλαγές μου....... τουλάχιστον στην φάση που βρίσκομαι τώρα.... όταν θα μου ρθει με το καλό το μεγάλο ενυδρείο θα κάνω τα πειράματά μου στα μικρότερα ενυδρεια..... προς το παρόν δεν κάνω τιποτα.....
Ε τοτε ... σε τι ειδες βελτιωση?? :confused: Η χρησιμοτητα του ειναι να μειωνει νιτρικα ... αν αναφερεσαι στη διαυγεια του νερου σιγουρα υπαρχουν πιο φτηνοι τροποι! Να μειωθουν τα φωσφορικα ... επισης!
Προσπαθω να καταλαβω μη με παρεξηγησεις! :thumbup:;)

kofinas
04-03-2010, 22:07

.....

Λες να το ακούσαμε από το ίδιο άτομο?

Hary
04-03-2010, 22:17
Ε τοτε ... σε τι ειδες βελτιωση?? :confused: Η χρησιμοτητα του ειναι να μειωνει νιτρικα ... αν αναφερεσαι στη διαυγεια του νερου σιγουρα υπαρχουν πιο φτηνοι τροποι! Να μειωθουν τα φωσφορικα ... επισης!
Προσπαθω να καταλαβω μη με παρεξηγησεις! :thumbup:;)

να σε παρεξηγήσω γιατι?? συζητηση κάνουμε.......

δεν ειπα πουθενα οτι έχω δει βελτίωση.... ισα ισα που ειπα οτι ειναι ακόμα υπο παρακολουθηση...... επισης είπα οτι ειμαι ικανοποιημένος απο τον τροπο λειτουργίας του....... τα δικά μου νερά περιέχουν ήδη φωσφορικά απο την βρυση λογω περιοχης και μέχρι τώρα μόνο με αυτο τα χω μειώσει.... δλδ και Phos guard να βάλω στο φίλτρο μετά απο κάποιες αλλαγες ξαναεμφανίζονται..... ποιο συχνες αλλαγες να κάνω απο αυτο που κάνω δεν γίνεται εκτος αν το 20% το κάνω 30% η 40% πράγμα που στο παρελθον το ειχα κάνει και αυτο αλλα πάλι χωρις αποτέλεσμα.... οπότε σν λαβουμε υπ οψην οτι μου μειώθηκαν τα φωσφορικά (σχεδον εξαφανιστηκαν)..... ενω ταυτοχρονα στα ενυδρεία που δεν έχω φιλτρο αμμου συνεχίζεται το πρόβλημα τοτε ναι ειμαι ικανοποιημένος....... :thumbup::thumbup::thumbup:

Λες να το ακούσαμε από το ίδιο άτομο?

λες γιατρε μου????

kofinas
04-03-2010, 22:22
λες γιατρε μου????

Το μικρό του όνομα είναι Γιάννης?

Hary
04-03-2010, 22:23
Το μικρό του όνομα είναι Γιάννης?
έτσι.............

Perazzi
04-03-2010, 22:25
Τα τελευταία 2 ΟΤΟ τα πήρα με 80 ευρώ από τη ζωοφιλία Περιστερίου πριν 10 ημέρες. Και είναι για 1200 λίτρα γλυκό και 700 αλμυρό.
Κάντε μετρήσεις κάθε μήνα ταίστε όσο θέλετε και βλέπετε τα αποτελέσματα.Αν δοκιμάσετε τα λέμε μετά από ένα χρόνο. Τόσο τα έχω και εγώ.

τη ειναι αυτο το OTO ???

Hary
04-03-2010, 22:27
τη ειναι αυτο το OTO ???

φίλτρο άμμου..............:thumbup:

Perazzi
04-03-2010, 23:10
Στείλτε μου κάποιο λινκ να το δω :confused:

Hary
04-03-2010, 23:21

μου φαινεται οτι δεν διαβάζεις........... στο#4 εχω βάλει ολοκληρο λινκ που σου λέω για το δικό μου φιλτρο άμμου....... το οττο απλα ειναι μια αλλη μάρκα

Perazzi
04-03-2010, 23:35
Αα μάλιστα τώρα το έπιασα :d
, τα διάβασα μη βαράς :cr:

kofinas
04-03-2010, 23:37

http://images.google.gr/imgres?imgurl=http://aquarium-otto.english.eyp.com.tw/eyp/ezcatfiles/aquarium-otto.english/img/pictures/b/BF-350_S_BF-350-1.jpg&imgrefurl=http://aquarium-otto.english.eyp.com.tw/eyp/front/bin/ptlist.phtml%3FCategory%3D200012992&usg=__15xUJrlz7iVkbf5xAq_wM0OgX6k=&h=565&w=800&sz=43&hl=el&start=3&um=1&itbs=1&tbnid=fAvqKoSuSSdaqM:&tbnh=101&tbnw=143&prev=/images%3Fq%3DBed%2BFilter%2Botto%26um%3D1%26hl%3De l%26sa%3DN%26rlz%3D1R2ADRA_elGR346%26tbs%3Disch:1
http://www.aquariumproducts.com.au/fluid_bed_filters.php

εγώ έχω το μεγάλο

Perazzi
04-03-2010, 23:40
http://images.google.gr/imgres?imgurl=http://aquarium-otto.english.eyp.com.tw/eyp/ezcatfiles/aquarium-otto.english/img/pictures/b/BF-350_S_BF-350-1.jpg&imgrefurl=http://aquarium-otto.english.eyp.com.tw/eyp/front/bin/ptlist.phtml%3FCategory%3D200012992&usg=__15xUJrlz7iVkbf5xAq_wM0OgX6k=&h=565&w=800&sz=43&hl=el&start=3&um=1&itbs=1&tbnid=fAvqKoSuSSdaqM:&tbnh=101&tbnw=143&prev=/images%3Fq%3DBed%2BFilter%2Botto%26um%3D1%26hl%3De l%26sa%3DN%26rlz%3D1R2ADRA_elGR346%26tbs%3Disch:1

Ευχαριστώ :thumbup:

ChristosP
05-03-2010, 07:58

Αν θες μας λες και τα δικά σου αποτελέσματα

StavrosM
05-03-2010, 13:54
:wonder:...ακομα περιμενω nino334 να μας πεις πως μπορουμε να κανουμε ενα dsb στο sump... (ειναι ενδιαφερον, οπως επισης ειναι και τα αποτελεσματα απο τις μετρησεις, που ρωταει ο Χρηστος παραπανω!)

red rubin
05-03-2010, 14:19
:wonder:...ακομα περιμενω nino334 να μας πεις πως μπορουμε να κανουμε ενα dsb στο sump... (ειναι ενδιαφερον, οπως επισης ειναι και τα αποτελεσματα απο τις μετρησεις, που ρωταει ο Χρηστος παραπανω!)
To dsb ειναι η δημιουργια αναεροβιων συνθηκων μεσα στο sump. Αυτο δημιουργειται βαζοντας στο sump πολυ αμμο ή κοραλλια ή αραγωνιτη. Η ροη μεσα απο τα συγκεκριμενα υλικα ειναι ελαχιστη ως μηδενικη. Θελει μεγαλο sump και σχεδιασμενο απο την αρχη για dsb.

kofinas
05-03-2010, 14:58
Αν θες μας λες και τα δικά σου αποτελέσματα

Χρήστο ούτε νιτρικά ούτε φωσφορικά. Γιαυτό λέω τάισε όσο θέλεις. Χώρια την κατανάλωση ρεύματος(το έχω σε σειρά με 2217) το οτι δεν το καθαρίζεις δεν κάνει θόρυβο.....
Εγώ είχα 3 εξωτερικά σε 300 λτ καθαρά και έβγαλα το ένα. Με το φίλτρο άμμου είναι σαν να μην υπήρχε αυτό που έβγαλα.
Και είναι και φθηνή λύση.

ChristosP
05-03-2010, 15:47
Ευχαριστώ θα το έχω στο νου μου ;)

nino334
05-03-2010, 17:03

sorry για την αργοπορια δεν ειδα την ερωτηση :o
Λοιπον dsb φτιαχνεις γεμιζοντας ενα διαμερισμα του σαμπ με αμμο που το υψος της καλο ειναι να ξεπερναει τα 15 εκ. και να εχει ροη απο κατω προς τα επανω,δεν απαιτει καποια ιδιαιτερη κατασκευη και αναλογως του σαμπ μπορεις να κανεις και παραπανω απο ενα.....τοσο απλα.
Ενας απο τους καλυτερους τροπους φιλτρανσης i.m.o. :)

White Diamond
05-03-2010, 17:43
Δλδ με τη ροη το νερο περναει απο την αμμο φιλτραρεται και δεν φευγει η αμμος απο το διαμερισμα?
Το ποση αμμο θα βαλουμε εχει να κανει με τη ροη ωστε να μην << βουλωσει>> το διαμερισμα και ....?

Perazzi
05-03-2010, 18:28
Και βάζουμε κάποιο συγκεκριμένο άμμο η ότι νάνε , αλλά λέτε η ροη είναι αργή στο άμμο δεν βουλιάζει το Sump ??

Hary
05-03-2010, 18:31
Και βάζουμε κάποιο συγκεκριμένο άμμο η ότι νάνε , αλλά λέτε η ροη είναι αργή στο άμμο δεν βουλιάζει το Sump ??

συγκεκριμένη βιολογική άμμο............. και είπαμε πρέπει να γίνει σχεδίαση απο την αρχή αν θες να κάνεις ενα διαμέρισμα dsb

Perazzi
05-03-2010, 18:41
συγκεκριμένη βιολογική άμμο............. και είπαμε πρέπει να γίνει σχεδίαση απο την αρχή αν θες να κάνεις ενα διαμέρισμα dsb

Πώς μπορώ να δω κάποιο σχέδιο Sump με DSB ?? δεν είναι αργά ακόμα μπορώ να το κάνω , να τη κάνω μια και έξω τουλάχιστον

Hary
05-03-2010, 18:45
Πώς μπορώ να δω κάποιο σχέδιο Sump με DSB ?? δεν είναι αργά ακόμα μπορώ να το κάνω , να τη κάνω μια και έξω τουλάχιστον

μην ρωτάς εμένα δεν γνωρίζω....... μιας και δεν έχω δει κάποια συγκεκριμένη σχεδίαση..... αν θες την γνώμη μου καλύτερα να πάρεις ενα φίλτρο άμμου και να το κρεμμάσεις στο σαμπ γιατι τα σκασμένα ειναι σχεδιασμένα γι αυτό το πράγμα ενώ η κατασκευη ενως dsb κρύβει κατασκευαστικά λάθη..... ιδίως αν το κάνεις και για πρώτη φορά..... και λάθη στο σαμπ συνεπάγεται πολλά...........................

mios
05-03-2010, 18:45
Ψάξε "diy sand filter" και θα βρεις άπειρες λύσεις

http://www.youtube.com/watch?v=s9AiYjUy3Q4&feature=related
Από τα καλύτερα και πιο απλά :thumbup:

Και η δική μου προσπάθεια που έσπασε πριν το δουλέψω doh

yiapas
05-03-2010, 18:46

ΑΝΑΣΤΑΣΗΗΗΗΗΗΗΗ

είδαμε το φως το αληθινόdead4 ΕΧΟΥΜΕ INTERNETTTTT:d

Hary
05-03-2010, 18:47

ρεμάλι ωραίο το κουβαδάκι με τα σκυλάκια................ σαν να χεις κανει αλλαγες στην υπόγα εχουμε να ρθουμε και πάνω απο χρόνο:d:d:d:d:d

Perazzi
05-03-2010, 18:47

Ναι το δικό σου είχα δη , σε ευχαριστώ , να σε καλά

White Diamond
05-03-2010, 18:49

Μετατροπη δλδ δεν γινεται ?
Η ολη ιστορια ειναι στο κενο κατω που περναει το νερο?
Κατι αλλο επιπλεον?
Πες βρε Χαρη μπας και γινεται κατι.;)

Perazzi
05-03-2010, 18:52
μην ρωτάς εμένα δεν γνωρίζω....... μιας και δεν έχω δει κάποια συγκεκριμένη σχεδίαση..... αν θες την γνώμη μου καλύτερα να πάρεις ενα φίλτρο άμμου και να το κρεμμάσεις στο σαμπ γιατι τα σκασμένα ειναι σχεδιασμένα γι αυτό το πράγμα ενώ η κατασκευη ενως dsb κρύβει κατασκευαστικά λάθη..... ιδίως αν το κάνεις και για πρώτη φορά..... και λάθη στο σαμπ συνεπάγεται πολλά...........................

:thumbup::thumbup::thumbup::thumbup::thumbup:

Hary
05-03-2010, 19:00
Μετατροπη δλδ δεν γινεται ?
Η ολη ιστορια ειναι στο κενο κατω που περναει το νερο?
Κατι αλλο επιπλεον?
Πες βρε Χαρη μπας και γινεται κατι.;)

το καλύτερο που πρέπει να κάνεις ειναι να δεις ένα σε λειτουργια.... πέρα οτι θα κολλήσεις θα καταλλάβεις και πολλά για τον τρόπο που λειτουργει...... η βιολογική αμμος υπάρχει σε σσκευασία του 1 λίτρου σε μαγαζιά που πουλάνε φίλτρα άμμου και αν θυμάμαι καλά έχει 25-26 ευρό....... αναφέρθηκε και πριν οτι σε σαμπ που δεν έχει γίνει σχεδιαση απο την αρχη δεν γίνεται να λειτουργησει...... να σου δώσω να καταλάβεις ειναι σαν να υπάρχει ένα στρώμα απο άμμο που κινητε (φαντάσου σαν να κοχλάζει λάβα κάτω απο το νερο αλλα αντι για λάβα εχεις άμμο)........ με λίγα λόγια αν σκεφτεσαι να αδιάσεις ενα διαμέρισμα στο σαμπ που έχει πχ substrat για να βαλεις άμμο ξέχασέ το...............

White Diamond
05-03-2010, 19:00
Time out.
Τωρα ειδα το πρηγουμενο link και ειδα αυτο.
http://www.youtube.com/watch?v=MKrkmEdriKI&feature=related
Σκεφτομαι αν μπει ενα δοχειο στο 1ο διαμερισμα του sump στις σωληνες που σκαει το νερο οι οποιες θα φτανουν μεχρι κατω
οποτε το νερο αφου περασει απο την αμμο συνεχιζει την πορεια του στο sump ειναι λαθος?

Hary
05-03-2010, 19:04
Time out.
Τωρα ειδα το πρηγουμενο link και ειδα αυτο.
http://www.youtube.com/watch?v=MKrkmEdriKI&feature=related
Σκεφτομαι αν μπει ενα δοχειο στο 1ο διαμερισμα του sump στις σωληνες που σκαει το νερο οι οποιες θα φτανουν μεχρι κατω
οποτε το νερο αφου περασει απο την αμμο συνεχιζει την πορεια του στο sump ειναι λαθος?

καλά καμία σχεση το βίντεο που έβαλες πριν για μενα μεγάλη πατάτα................

πρέπει να δεις πρώτα ένα καλύτερα και μετά θα καταλάβεις.............

White Diamond
05-03-2010, 19:12
Αυτο εννοω.

White Diamond
05-03-2010, 19:14
καλά καμία σχεση το βίντεο που έβαλες πριν για μενα μεγάλη πατάτα................

πρέπει να δεις πρώτα ένα καλύτερα και μετά θα καταλάβεις.............

Ειδες που ηρθες στα λογια μου?
Ποτε να ερθω?:d

nino334
05-03-2010, 20:46
Ρε παιδια το dsb ειναι αλλο πραμα και αλλο το φιλτρο αμμου, ομως και τα δυο κανουν την ιδια δουλεια.Το φιλτρο θα το παρει καποιος που δεν εχει σαμπ,ενω το dsb το κανει αυτος που εχει σαμπ.
ΚΑΙ ΟΧΙ ΔΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΙΔΙΚΟΣ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣαπλως γεμιστε ενα διαμερισμα του σαμπ με αμμο και ετοιμο,ουτε θα "βραζει" η αμμος ουτε θα "κοχλαζει" ουτε θα τη παρασηρει το νερο.Δεν χρειαζεται σωληνες δε θελει κυλοφορητες δεν δεν δεν .....το μονο που θελει ειναι αυτο που λεει το ονομα του:ΒΑΘΥ ΣΤΡΩΜΑ ΑΜΜΟΥ( DEEP SAND BELT)

fanis72
05-03-2010, 21:52
:dρε ρεμαλια να πω μια πατατα,:d εχω ενα 2213 και καθετε αμα το γεμισο με αμο θα κανη δουλια.:confused::confused:dohdoh

StavrosM
05-03-2010, 22:07
Ρε παιδια το dsb ειναι αλλο πραμα και αλλο το φιλτρο αμμου, ομως και τα δυο κανουν την ιδια δουλεια.Το φιλτρο θα το παρει καποιος που δεν εχει σαμπ,ενω το dsb το κανει αυτος που εχει σαμπ.
ΚΑΙ ΟΧΙ ΔΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΙΔΙΚΟΣ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣαπλως γεμιστε ενα διαμερισμα του σαμπ με αμμο και ετοιμο,ουτε θα "βραζει" η αμμος ουτε θα "κοχλαζει" ουτε θα τη παρασηρει το νερο.Δεν χρειαζεται σωληνες δε θελει κυλοφορητες δεν δεν δεν .....το μονο που θελει ειναι αυτο που λεει το ονομα του:ΒΑΘΥ ΣΤΡΩΜΑ ΑΜΜΟΥ( DEEP SAND BELT)

xmm... εχουμε δυο γνωμες εδω... οποτε μια δοκιμη θα μας πεισει!!! :thumbup: nino θα το δοκιμασω οποτε μπορεσω, για να το δω στην πραξη και να συγκρινω μετρησεις! (υπαρχει και το προβλημα του κατω μερους, στον πατο του sump εχω σχαρακια, τι μπορει να μπει εκει για να μην σκορπιστει η αμμος στον πατο; )

:dρε ρεμαλια να πω μια πατατα,:d εχω ενα 2213 και καθετε αμα το γεμισο με αμο θα κανη δουλια.:confused::confused:dohdoh

Φανη, νομιζω δεν θα δουλεψει με το 2213, ισως να του δημιουργησεις και προβλημα με την αμμο, εκτος αν βαλεις λιγη ποσοτητα αμμου μεσα... αλλα και παλι επιφοβο θα ειναι... ασε που δεν θα επαρκει η αμμος για την φιλτρανση!

Perazzi
05-03-2010, 23:30
Στα πετ σοπ μπορούμε να βρούμε δηλαδή τέτοιο άμμο:confused: , θα το πάρω δοκιμή δωρεάν :d:d