PDA

Επιστροφή στο Forum : Δισκοι και μεγεθος

Geosid
07-02-2010, 18:09
Σε ενα σωστο περιβαλλον ( ενυδρειο ) με σωστη - καλη διατροφη και ποιοτητα νερου ποια ειναι αναλογια μηνα-μεγεθους που μπορει να παρει καποιος δισκος ?
Δηλαδη , πχ εχω ενα δισκο οπου τρωει αβερτα και ποικιλια τροφων , γινονται συχνες αλλαγες , νερο οσμωσης , χαμηλος φωτισμος , και οχι στρεσσαρισμα σε ενα μηνα απο 7cm ποσο μπορει να εχει μεγαλωσει ?
Η ποια ειναι η αντιστοιχεια μεγεθους - υλικιας
Δηλαδη ενας δισκος 7 cm τι ηλικια εχει και ενας δισκος 10 cm τι ηλικια εχει ?

disc-postman
07-02-2010, 18:55
Αλλιως θα μεγαλωσουν στα 240λιτρα και αλλιως στα 600λιττρα

Γι αυτο λεμε οτι σε ενα 240λιτρα δεν προκειται να δουμε δισκους jumbo!

Ολα τ αλλα ειναι σχετικα δηλ. ηλικια-μεγεθος!!!

BAKIS
07-02-2010, 18:57
Κανενας δεν μπορει να ξερει!
Μονο στο περιπου μπορει να το ξερει καποιος και αυτος ο καποιος εισαι εσυ(σαν κατοχος του δικσου)
Το μεγεθος το οποιο θα "περνει" ο δισκος καθε μηνα εξαρτατε απο παρα πολλους παραγοντες: πχ μεγεθος ενυδρειου,τροφη,συνθηκες νερου,αλλαγες νερου,περιβαλλον,στρες κ.α.
Μονο εσυ μπορεις να δεις την αναπτυξη του δισκου σου μεσα στο ενυδρειο σου!Και μετα θα "κρινεις"στο περιπου!

Yiannis59
07-02-2010, 19:20
Αλλιως θα μεγαλωσουν στα 240λιτρα και αλλιως στα 600λιττρα

Γι αυτο λεμε οτι σε ενα 240λιτρα δεν προκειται να δουμε δισκους jumbo!

Ολα τ αλλα ειναι σχετικα δηλ. ηλικια-μεγεθος!!!

Έχασες ταχυδρόμε δεν ειναι κανόνας τα λυτρα οι αλλαγες μετρανε στα μικρα ενυδρεια διαβασε που εγιναν 16 εκατοστα τα τεχνητα μεγαλωμένα (4 σε 120 λιτρα) σε 14 μήνες 15 μηνων σημερα και τωρα ο ενας κυριος με την κυρια 14-15 εκατοστων ειναι στα 48 λιτρα μαζι με τα εναπομείναντα 15 παιδια τους αλλα αλλαγες το πολυ καθε δευτερη μερα.
Ο Stendker ποσα εχει παστωμένα και τα μεγαλώνει, και για να μην παρεξηγηθώ δεν λεω να βάλετε 100 δισκους στα 200 λιτρα αλλα λεω συχνες αλλαγες

Η σωστη απάντηση ειναι του Βακη (δεν υπάρχει απάντηση)η μεταβλητές ειναι πολλές καθώς και οι άγνωστοι παράγοντες

disc-postman
07-02-2010, 19:38
Έχασες ταχυδρόμε δεν ειναι κανόνας τα λυτρα οι αλλαγες μετρανε στα μικρα ενυδρεια διαβασε που εγιναν 16 εκατοστα τα τεχνητα μεγαλωμένα (4 σε 120 λιτρα) σε 14 μήνες 15 μηνων σημερα και τωρα ο ενας κυριος με την κυρια 14-15 εκατοστων ειναι στα 48 λιτρα μαζι με τα εναπομείναντα 15 παιδια τους αλλα αλλαγες το πολυ καθε δευτερη μερα.
Ο Stendker ποσα εχει παστωμένα και τα μεγαλώνει, και για να μην παρεξηγηθώ δεν λεω να βάλετε 100 δισκους στα 200 λιτρα αλλα λεω συχνες αλλαγες

Η σωστη απάντηση ειναι του Βακη (δεν υπάρχει απάντηση)η μεταβλητές ειναι πολλές καθώς και οι άγνωστοι παράγοντες

Βοss εγω δεν ειπα οτι ειναι κανονας, συμφωνω με τις αλλαγες.:thumbup:

Στη δικη μου περιπτωση οταν τα ειχα στο rio-180 ειχαν κολλησει, και μετα που εδωσα υψος στο ενυδρειο ειδα αλλα ψαρια!!!

yiapas
07-02-2010, 19:40
Βοss εγω δεν ειπα οτι ειναι κανονας, συμφωνω με τις αλλαγες.:thumbup:

Στη δικη μου περιπτωση οταν τα ειχα στο rio-180 ειχαν κολλησει, και μετα που εδωσα υψος στο ενυδρειο ειδα αλλα ψαρια!!!
γιατί οι αλλαγές σου ήταν περισσότερα λίτρα:d

Yiannis59
07-02-2010, 19:45
Οπως ειπε και ο Yiapas καθε ποτε άλλαζες νερο ;;
Καθε Πάσχα και Χριστούγεννα; ne55

disc-postman
07-02-2010, 19:56
Οπως ειπε και ο Yiapas καθε ποτε άλλαζες νερο ;;
Καθε Πάσχα και Χριστούγεννα; ne55

Δεν εννοει αυτο ο yiapas ωρε.doh

Οχι ρε Boss, 20% τοτε, και 20% τωρα..............!rcard!

Geosid
07-02-2010, 20:08
κοιταχτε παρολο που ΔΕΝ εχω και το σωστοτερο περιβαλλον στους δισκους μου , μου φαινεται οτι σε ελαχιστο καιρο ( 2 βδομαδες ) εχουν παρει μποι , η τροφη ειναι μειωμενη και λεω εαν εχω δει διαφορα τωρα με μειωμενη τροφη οταν θα αρχισω να ταιζω καργα τι θα κανουν τα ψαρια ? αλλαγες ειμαι 2-3 τη βδομαδα ανα 30% . Τα ψαρια ταιζοντε ολα με το χερι και θελω να πιστευω πως απο τη μερια μου δεν ειναι στρεσαρισμενα , Η ειναι και δεν μπορω να το καταλαβω .

Crazyio
07-02-2010, 21:40
Δεν εννοει αυτο ο yiapas ωρε.doh

Οχι ρε Boss, 20% τοτε, και 20% τωρα..............!rcard!

αυτό λέει ο 59 ...
αλλο το 20% σε 100 λίτρα και αλλο το 20% σε 600 λίτρα ... !rcard!

20 λίτρα στην πρώτη περίπτωση, 120 στην δεύτερη :thumbup:

yiapas
07-02-2010, 21:44
αυτό λέει ο 59 ...
αλλο το 20% σε 100 λίτρα και αλλο το 20% σε 600 λίτρα ... !rcard!

20 λίτρα στην πρώτη περίπτωση, 120 στην δεύτερη :thumbup:
:thumbup:αυτο εννοούσα οπως και να εχει...thanx τρελεΙω

Crazyio
07-02-2010, 21:47
:thumbup:αυτο εννοούσα οπως και να εχει...thanx τρελεΙω

you are welcome :d

Akis
07-02-2010, 23:33
αλλαγες ειμαι 2-3 τη βδομαδα ανα 30% .

ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο?
γιατι αν μιλαμε για λιγα λιτρα τοτε το 30% και 2-3 βδομαδες ειναι μεγαλος χρονος.

White Diamond
07-02-2010, 23:39
2-3 αλλαγες την εβδομαδα λεει.
Και μεγαλο να ειναι το ενυδρειο του 2 την εβδομαδα τις θελει.:p

Geosid
07-02-2010, 23:42
240 λιτρα
αλλαγες καθε τεταρτη- κυριακη 30%

White Diamond
07-02-2010, 23:52
Μια και εχεις nano reef λες δεν κανω και νανο δισκοενυδρειο?:d

Akis
07-02-2010, 23:59
2-3 αλλαγες την εβδομαδα λεει.
Και μεγαλο να ειναι το ενυδρειο του 2 την εβδομαδα τις θελει.:p

αααααααααααααααααααααααα!!!!! !rifle!!rifle!!rifle!

ChristosP
08-02-2010, 08:25
240 λιτρα
αλλαγες καθε τεταρτη- κυριακη 30%

Ελπίζω να μην κρατάς αυτήν την ρουτίνα με τις τιμές που έχεις τώρα στο ενυδρείο σου !rcard!

Μερα παραμέρα θες αλλαγές μπας και μειώσεις Νιτρίτη και νιτρικά

Sotos_gr
08-02-2010, 09:50
Συγνώμη που χρησιμοποιώ το ξένο θέμα αλλά θέλω κι εγώ να κάνω μια παρόμοια ερώτηση.
Έχω εδώ και περίπου 2 μήνες ένα δισκάκι που το πήρα μικρό (περίπου 4-5 εκ.) και έχει μεγαλώσει ελάχιστα. Κάποια άλλα που έβαλα λίγο μεγαλύτερα έχουν μεγαλώσει αρκετά αλλά αυτό όχι.idono
Η αλήθεια είναι ότι δεν πέφτει και με τα μούτρα στο φαΐ αλλά δεν μένει και νηστικό. Προσπαθώ να ταΐζω 4-5 φορές την μέρα κυρίως γι’αυτόν.
Το ενυδρείο είναι 400 λίτρα με 8 δίσκους και αλλαγές 30% μια φορά την εβδομάδα.

Ξέρει κάποιος να μου πεί τι συμβαίνει; Θα έχει ποιο αργεί ανάπτυξη ή θα μείνει έτσι;xmm

ChristosP
08-02-2010, 10:00
πάντα θα υπάρχει σε ένα κοπάδι ο μπασμένος ;) που παίζει τον ρόλο του καρπαζοεισπράκτορα και δεν θα μεγαλώσει . Και να θελήσεις να τον βγάλεις κάποιος άλλος θα πάρει τον ρόλο του .

Οι εκτροφοίς το γλιτώνουν αυτό με το υπερπλυθησμό στα ενυδρεία τους κάτι που εμείς δεν μπορούμε να κάνουμε

Churu
08-02-2010, 10:39
πάντα θα υπάρχει σε ένα κοπάδι ο μπασμένος ;) που παίζει τον ρόλο του καρπαζοεισπράκτορα και δεν θα μεγαλώσει . Και να θελήσεις να τον βγάλεις κάποιος άλλος θα πάρει τον ρόλο του .

Οι εκτροφοίς το γλιτώνουν αυτό με το υπερπλυθησμό στα ενυδρεία τους κάτι που εμείς δεν μπορούμε να κάνουμε

Ρε τι τραβαει ο κακομοιρος......Τζανετακος μια ζωη!rifle!!rifle!!rifle!!rifle!

Sotos_gr
08-02-2010, 11:35

Το θέμα είναι ότι δεν τον ενοχλεί κανείς γιατί κανένας δεν νοιώθει ότι απειλείτε απ’ αυτόν. Είναι στον πάτο της ιεραρχίας και δεν τον ενοχλεί κανείς.:thumbdown:
Απλά δεν είναι τόσο φαγανός.
Δεν θα μεγαλώσει ή θέλει περισσότερο χρόνο για να μεγαλώσει; xmm
Δεν λέω να φτάσει σε μέγεθος jumbo απλά αν θα φτάσει έστω και τα 10 εκ.; ::fish::

kofinas
08-02-2010, 11:57
Το θέμα είναι ότι δεν τον ενοχλεί κανείς γιατί κανένας δεν νοιώθει ότι απειλείτε απ’ αυτόν. Είναι στον πάτο της ιεραρχίας και δεν τον ενοχλεί κανείς.:thumbdown:
Απλά δεν είναι τόσο φαγανός.
Δεν θα μεγαλώσει ή θέλει περισσότερο χρόνο για να μεγαλώσει; xmm
Δεν λέω να φτάσει σε μέγεθος jumbo απλά αν θα φτάσει έστω και τα 10 εκ.; ::fish::

Η γνώμη μου είναι οτι θα μεγαλώσει αλλά σε μεγαλύτερο διάστημα από ότι οι άλλοι. Αν θυμάσαι το blue d που έχω στο ενυδρείο μου κάποια στιγμή ήθελα να ττον πετάξω στην κυριολεξία γιατί ενώ δεν μεγάλωνε αρρώστησε κιόλας και ήταν μαύρος για περισσότερο από 3 μήνες. Ήταν όλος κόκαλα και πραγματικά σκεφτόμουν σοβαρά να δώσω εγώ τη λύση. Αλλά βλέπεις είναι τώρα 12 εκ και είναι ο πρώτος δίσκος που έβαλα σε στο ενυδρείο όταν ήρθα στη Λάρισα. Και είναι και ο μοναδικός που επέζησε στο διάστημα αυτό.

Άλλωστε ο 59 μου έλεγε το Σάββατο που περασα να τον δω ότι οι δίσκοι μεγαλώνουν για τα 7 πρώταχρόνια.

Sotos_gr
08-02-2010, 12:19
Η γνώμη μου είναι οτι θα μεγαλώσει αλλά σε μεγαλύτερο διάστημα από ότι οι άλλοι. Αν θυμάσαι το blue d που έχω στο ενυδρείο μου κάποια στιγμή ήθελα να ττον πετάξω στην κυριολεξία γιατί ενώ δεν μεγάλωνε αρρώστησε κιόλας και ήταν μαύρος για περισσότερο από 3 μήνες. Ήταν όλος κόκαλα και πραγματικά σκεφτόμουν σοβαρά να δώσω εγώ τη λύση. Αλλά βλέπεις είναι τώρα 12 εκ και είναι ο πρώτος δίσκος που έβαλα σε στο ενυδρείο όταν ήρθα στη Λάρισα. Και είναι και ο μοναδικός που επέζησε στο διάστημα αυτό.

Άλλωστε ο 59 μου έλεγε το Σάββατο που περασα να τον δω ότι οι δίσκοι μεγαλώνουν για τα 7 πρώταχρόνια.

Ούτως ή άλλως δεν σκόπευα ούτε να τον πετάξω, ούτε να τον δώσω.
Απλά μου έκανε εντύπωσε που δεν μεγαλώνει όπως οι άλλοι και σκέφτηκα να σας ρωτήσω μήπως μπορώ να κάνω κάτι;

kofinas
08-02-2010, 12:23
Απλά μου έκανε εντύπωσε που δεν μεγαλώνει όπως οι άλλοι και σκέφτηκα να σας ρωτήσω μήπως μπορώ να κάνω κάτι;

Σωτήρη δεν είπα να τον πετάξεις. Εμένα ήταν άρρωστος θα σου δείξω φωτογραφίες και θα καταλάβεις πως ήταν.

Sotos_gr
08-02-2010, 12:31
Σωτήρη δεν είπα να τον πετάξεις. Εμένα ήταν άρρωστος θα σου δείξω φωτογραφίες και θα καταλάβεις πως ήταν.

Ναι βρε Δημήτρη, το ξέρω ότι δεν είπες κάτι τέτοιο. :thumbup:

Geosid
08-02-2010, 12:34
Ελπίζω να μην κρατάς αυτήν την ρουτίνα με τις τιμές που έχεις τώρα στο ενυδρείο σου !rcard!

Μερα παραμέρα θες αλλαγές μπας και μειώσεις Νιτρίτη και νιτρικά
oxi με τις τιμες που εχω τωρα τρωει και αλλη μια 50% αλλαγη οταν κρυθει απαραιτητο :d

Diskus Fan
08-02-2010, 14:45
Αν βγαλουμε στην ακρη το οτι καποιες χρωματικες ποικιλιες μεγαλωνουν περισσοτερο απο αλλες ... και οτι σε γενικες γραμμες συμφωνω με αυτο που εγραψε ο 2Λ (περι καραπαζοεισπρακτορα) ... εγω εχω παρατηρησει οτι υπαρχουν ψαρια που ενω για μεγαλο διαστημα εχουν μικροτερο μεγεθος απο τα αλλα, μεσα σε πολυ λιγο χρονο περνουν τοσο μποι που ισως να ξεπερασουν ακομα και το μεγαλυτερο του κοπαδιου. Απο τις μεχρι τωρα παρατηρησεις μου ... αυτο μπορει να γινει στους καλοκαιρινους μηνες.-:cool:

Υ.Γ. Οι δισκοι "μεγαλωνουν" καθ'ολη τη διαρκεια της ζωης τους ... απλα στο πρωτο διαστημα η αναπτυξη τους ειναι πιο εμφανης.-

kofinas
08-02-2010, 15:43
Αν βγαλουμε στην ακρη το οτι καποιες χρωματικες ποικιλιες μεγαλωνουν περισσοτερο απο αλλες ... και οτι σε γενικες γραμμες συμφωνω με αυτο που εγραψε ο 2Λ (περι καραπαζοεισπρακτορα) ... εγω εχω παρατηρησει οτι υπαρχουν ψαρια που ενω για μεγαλο διαστημα εχουν μικροτερο μεγεθος απο τα αλλα, μεσα σε πολυ λιγο χρονο περνουν τοσο μποι που ισως να ξεπερασουν ακομα και το μεγαλυτερο του κοπαδιου. Απο τις μεχρι τωρα παρατηρησεις μου ... αυτο μπορει να γινει στους καλοκαιρινους μηνες.-:cool

Υ.Γ. Οι δισκοι "μεγαλωνουν" καθ'ολη τη διαρκεια της ζωης τους ... απλα στο πρωτο διαστημα η αναπτυξη τους ειναι πιο εμφανης.-

όπως και οι άνθρωποι
αυτό δεν συμβαίνει με τους ανθρώπους
Ούτε αυτό συμβαίνει με τους ανθρώπους εκτός αν εννοείς ότι παχαίνουν

Jonny
08-02-2010, 19:57

Μήπως παίζει κάποιο παρασιτάκι και δεν παίρνει μπόι;.......έχεις τσεκάρει αυτό το ενδεχόμενο;....γιατί με τον αριθμό των ψαριών που έχεις μοιράζεται καλά η επιθετικότητα και από ότι λές και εσύ δεν τον ενοχλούν οι άλλοι xmm

Αν βγαλουμε στην ακρη το οτι καποιες χρωματικες ποικιλιες μεγαλωνουν περισσοτερο απο αλλες ... και οτι σε γενικες γραμμες συμφωνω με αυτο που εγραψε ο 2Λ (περι καραπαζοεισπρακτορα) ... εγω εχω παρατηρησει οτι υπαρχουν ψαρια που ενω για μεγαλο διαστημα εχουν μικροτερο μεγεθος απο τα αλλα, μεσα σε πολυ λιγο χρονο περνουν τοσο μποι που ισως να ξεπερασουν ακομα και το μεγαλυτερο του κοπαδιου. Απο τις μεχρι τωρα παρατηρησεις μου ... αυτο μπορει να γινει στους καλοκαιρινους μηνες.-:cool:

Συμφωνώ σε όλα και από δικές μου παρατηρήσεις εκτός από το τελευταίο, για τους καλοκαιρινούς μήνες, που δεν το έχω συνδέσει ποτέ με απότομη ανάπτυξη συγκεκριμένου ψαριού.

tsiro
08-02-2010, 20:50
Μήπως παίζει κάποιο παρασιτάκι και δεν παίρνει μπόι;.......έχεις τσεκάρει αυτό το ενδεχόμενο;....γιατί με τον αριθμό των ψαριών που έχεις μοιράζεται καλά η επιθετικότητα και από ότι λές και εσύ δεν τον ενοχλούν οι άλλοι xmm

δεν τον κοιτας για σκουληκια?

Sotos_gr
09-02-2010, 08:20
δεν τον κοιτας για σκουληκια?

Πώς να τον κοιτάξω; xmm

Γιάννης
09-02-2010, 10:04
:lllll:Με ακτινογραφία.
Ο tsiro υποψιάζομαι ότι εννοεί να κάνεις θεραπεία για εσωτερικά σκουλήκια.
Εδώ μόνο οι πιο έμπειροι μπορούν να απαντήσουν που έχουν μεγαλώσει πολλά δισκάκια αλλά νομιζω ότι παίζει να είναι έτσι και το φυσικό του.

Diskus Fan
09-02-2010, 14:53
όπως και οι άνθρωποι
αυτό δεν συμβαίνει με τους ανθρώπους
Ούτε αυτό συμβαίνει με τους ανθρώπους εκτός αν εννοείς ότι παχαίνουν

1. Απο τις δικες μου παρατηρησεις η αναπτυξη και των παιδιων κατα τη διαρκεια των καλοκαιρινων μηνων ειναι πιο ορατη ... αρα μαλλον και στους ανθρωπους συμβαινει.
2. Ενας εφηβος θα εχει πολυ μικρη μικρη διαφορα υψους απο το τελικο του ... τα κιλα του ομως θα συνεχισουν να αυξανονται ανεξαρτητα απο αυτο .... το ιδιο συμβαινει και στους δισκους .... το μεγεθος σταθεροποιειται .... ο ογκος τους ομως συνεχιζει να αυξανει εστω και ελαχιστα.- ;)

pritanis
09-02-2010, 20:01

Απολυτα σωστος ο Φαν !!!!!! ΕΠισης να ξερετε οτι οταν τα ψαρια αρχιζουν να ζευγαρωνουν σταματαει και η αναπτυξη τους!!! Αν τα αφησουμε να ξεκουραστουν παιρνουν παλι μπρος......

kofinas
09-02-2010, 23:09
1. Απο τις δικες μου παρατηρησεις η αναπτυξη και των παιδιων κατα τη διαρκεια των καλοκαιρινων μηνων ειναι πιο ορατη ... αρα μαλλον και στους ανθρωπους συμβαινει.
2. Ενας εφηβος θα εχει πολυ μικρη μικρη διαφορα υψους απο το τελικο του ... τα κιλα του ομως θα συνεχισουν να αυξανονται ανεξαρτητα απο αυτο .... το ιδιο συμβαινει και στους δισκους .... το μεγεθος σταθεροποιειται .... ο ογκος τους ομως συνεχιζει να αυξανει εστω και ελαχιστα.- ;)

2.Εννοείς ότι παχαίνουν ελάχιστα δηλαδή και όχι ότι μεγαλώνουν. Και πότε τα ψάρια μεταπίπτουν από την εφηβεία στην ενηλικίωση?

1. Και χωρίς να θέλω να εννοηθεί κάτι διαφορετικό από αυτό ακριβώς που γράφω το καλοκαίρι σε εμάς τους ανθρώπους έχει να κάνει με τις αλλαγές του περιβάλλοντος και τις αλλαγές καθημερινής ζωής όπου τα παιδιά έχουν περισσότερο χρόνο για παιχνίδι δεν έχουν άγχοςαπό το σχολείο τρώνε περισσότερο αλλά αυτό δεν είναι κανόνας. Αν το διάβασες κάπου πολύ ευχαρίστως να το αναφέρεις. Τα ψάρια όμως στα ενυδρεία μας δεν έχουν καλοκαίρι και χειμώνα αφού υπάρχουν σταθερές συνθήκες.

Αν ξέρει κάποιος άλλος (Π.Χ. πρύτανης) ας απαντήσει αυτός

Diskus Fan
10-02-2010, 00:45
1. Η ενηλικιωση των δισκων ειναι κατα την αποψη μου λιγο μετα τη συμπληρωση του πρωτου (+-) χρονου.
2. Αυτα που γραφω εχω ηδη ξεκαθαρισει οτι ειναι ... προσωπικες παρατηρησεις ... δεν τα εχω βρει καπου γραμμενα.
3. Νομιζω οτι κανεις λαθος ως προς τις σταθερες συνθηκες των ψαριων μας.-:cool:

yiapas
10-02-2010, 07:09
2. Αυτα που γραφω εχω ηδη ξεκαθαρισει οτι ειναι ... προσωπικες παρατηρησεις ... δεν τα εχω βρει καπου γραμμενα.

εννοια σου το καταλάβαμε οτι είναι προσωπική παρατήρηση...απορώ πως δεν το εχουν παρατήρησει τόσα αξιόλογα άτομα που μας εκαναν σεμινάριο να μας το πούνε και αυτό...???
μάλλον είχαν ελλείψεις και θέλαν 'ενα σεμινάριο απο ....ΕΣΕΝΑ:cool:

3. Νομιζω οτι κανεις λαθος ως προς τις σταθερες συνθηκες των ψαριων μας.-:cool:
γιατί??? :confused:
εγώ στάνταρ θερμοκρασία και στάνταρ τιμές όλο τον χρονο εχω...αν αντιλαμβάνονται χειμώνα και καλοκαίρι απο την ατμόσφαιρα δεν ξέρω και ούτε έχει αποδειχτεί κάτι (εκτός και αν είναι προσωπική σου παατήρηση και αυτό...οπότε πάω πάσο:eek:)

kofinas
10-02-2010, 09:13
Πάντως αν είναι έτσι ανεβάζουμε θερμοκρασία για μεγαλώσουν οι δίσκοι μας.
Δημιουργούμε δηλαδή τεχνητό καλοκαίρι.
Και εμένα οι συνθήκες μου στο ενυδρείο είναι σταθερές δηλαδή είναι πάντα η ίδια εποχή. Δεν ανεβαίνει η στάθμη του νερού από τις βροχές ούτε αλλάζει η σύστασή του. Ούτε αλλάζει η τροφή του. Όλοι εσείς οι πιο παλιοί(σοβαρά το λέω) λέτε σταθερές συνθήκες (αλλαγές νερού, θερμοκρασία, pH Kh κλπ.)
Βέβαια όλοι μας θέλουμε να κάνουμε ανατολή δύση και πιο φυσικές συνθήκες διαβίωσης αλλά δεν μπορούμε να μιλάμε για χειμώνα καλοκαίρι.

Τις προσωπικές σου παρατηρήσεις άσχετα με το αν διαφωνώ Νίκο τις ασπάζομαι.

tsiro
10-02-2010, 10:09
στο δικο μου το ενυδρειο το χειμωνα εχω 29,5 αλλα το καλοκαιρι λογω ζεστης η θερμοκρασια ειναι 30-32 καμμια φορα και 33 (δεν χρησιμοποιω ανεμιστηρακια για ψυξη)
μηπως αυτο το αντιλαμβανονται ως καλοκαιρι?

disc-postman
10-02-2010, 10:43
Αντιλαμβανονται την διαφορα βαρομετρικης πιεσης(υψηλο-χαμηλο) οπως εξαλου και ολα τα ζωα στη φυση ενστικτοδως!!!

Diskus Fan
10-02-2010, 15:56
εννοια σου το καταλάβαμε οτι είναι προσωπική παρατήρηση...απορώ πως δεν το εχουν παρατήρησει τόσα αξιόλογα άτομα που μας εκαναν σεμινάριο να μας το πούνε και αυτό...???
μάλλον είχαν ελλείψεις και θέλαν 'ενα σεμινάριο απο ....ΕΣΕΝΑ:cool:

Αρχισες τα ιδια. ;) Κανονισε .....:patrol:

γιατί??? :confused:
εγώ στάνταρ θερμοκρασία και στάνταρ τιμές όλο τον χρονο εχω...αν αντιλαμβάνονται χειμώνα και καλοκαίρι απο την ατμόσφαιρα δεν ξέρω και ούτε έχει αποδειχτεί κάτι (εκτός και αν είναι προσωπική σου παατήρηση και αυτό...οπότε πάω πάσο:eek:)

Πάντως αν είναι έτσι ανεβάζουμε θερμοκρασία για μεγαλώσουν οι δίσκοι μας.
Δημιουργούμε δηλαδή τεχνητό καλοκαίρι.
Και εμένα οι συνθήκες μου στο ενυδρείο είναι σταθερές δηλαδή είναι πάντα η ίδια εποχή. Δεν ανεβαίνει η στάθμη του νερού από τις βροχές ούτε αλλάζει η σύστασή του. Ούτε αλλάζει η τροφή του. Όλοι εσείς οι πιο παλιοί(σοβαρά το λέω) λέτε σταθερές συνθήκες (αλλαγές νερού, θερμοκρασία, pH Kh κλπ.)
Βέβαια όλοι μας θέλουμε να κάνουμε ανατολή δύση και πιο φυσικές συνθήκες διαβίωσης αλλά δεν μπορούμε να μιλάμε για χειμώνα καλοκαίρι.

Τις προσωπικές σου παρατηρήσεις άσχετα με το αν διαφωνώ Νίκο τις ασπάζομαι.

Εσεις μπορει να εχετε ... το ιδιο ενυδρειο ... δεν το εχουν ομως ολοι.-;)

στο δικο μου το ενυδρειο το χειμωνα εχω 29,5 αλλα το καλοκαιρι λογω ζεστης η θερμοκρασια ειναι 30-32 καμμια φορα και 33 (δεν χρησιμοποιω ανεμιστηρακια για ψυξη)
μηπως αυτο το αντιλαμβανονται ως καλοκαιρι?

Αντιλαμβανονται την διαφορα βαρομετρικης πιεσης(υψηλο-χαμηλο) οπως εξαλου και ολα τα ζωα στη φυση ενστικτοδως!!!

Αυτο πιστευω.-;)

kofinas
10-02-2010, 17:30

Αυτό που το διάβασες για τα ψάρια σε ενυδρείο???? Θα εννοείς τα ψάρια σε ποτάμια και σε λίμνες!!!
Πάντως αν το διάβασες κάπου καλό είναι να το αναφέρεις. Τουλάχιστο ο Νίκος αυτά που λέει είναι δικές του παρατηρήσεις. Αυτοί που έχουν διαβάσει τα διάφορα βιβλία για δίσκους ή γενικά για ψάρια το έχουν διαβάσει αυτό? Ή τα διάφορα όργανα μέτρησης π.χ. βαρόμετρα τα έχουμε μέσα στο σπίτι(όπως το ενυδρείο) ή έξω από αυτά?
Όσον αφορά την αύξηση θερμοκρασίας που γράφει ο tsiro παραπάνω απάντησα λέγοντας ότι αν θέλουμε να αυξήσουμε το μέγεθος των δίσκων κάνουμε ένα τεχνητό καλοκαίρι αυξάνοντας από μόνοι μας θερμοκρασία.

tsiro
10-02-2010, 18:03
:lllll:Με ακτινογραφία.
Ο tsiro υποψιάζομαι ότι εννοεί να κάνεις θεραπεία για εσωτερικά σκουλήκια.
Εδώ μόνο οι πιο έμπειροι μπορούν να απαντήσουν που έχουν μεγαλώσει πολλά δισκάκια αλλά νομιζω ότι παίζει να είναι έτσι και το φυσικό του.

αυτο εννοω.:thumbup:

disc-postman
10-02-2010, 18:20
Αυτό που το διάβασες για τα ψάρια σε ενυδρείο???? Θα εννοείς τα ψάρια σε ποτάμια και σε λίμνες!!!
Πάντως αν το διάβασες κάπου καλό είναι να το αναφέρεις. Τουλάχιστο ο Νίκος αυτά που λέει είναι δικές του παρατηρήσεις. Αυτοί που έχουν διαβάσει τα διάφορα βιβλία για δίσκους ή γενικά για ψάρια το έχουν διαβάσει αυτό? Ή τα διάφορα όργανα μέτρησης π.χ. βαρόμετρα τα έχουμε μέσα στο σπίτι(όπως το ενυδρείο) ή έξω από αυτά?
Όσον αφορά την αύξηση θερμοκρασίας που γράφει ο tsiro παραπάνω απάντησα λέγοντας ότι αν θέλουμε να αυξήσουμε το μέγεθος των δίσκων κάνουμε ένα τεχνητό καλοκαίρι αυξάνοντας από μόνοι μας θερμοκρασία.

!rcard! Τι να σου πω τωρα, που το εχω διαβασει αυτο ?xmm

Ειμαι 44 χρονων και εχω διαβασει, και εχω δει εκατονταδες DVD σε οτι εχει σχεση με ζωα, φυση, περιβαλλον, πλανητης γη............!!!

Αυτο που λεω αφορα οχι μονο τους δισκους αλλα ολα τα ζωα, και ο δισκος αν και στο ενυδρειο ειναι ενα κομματι της φυσης!

Και γιατι να εχεις βαρομετρο στο σπιτι, ειπα εγω κατι τετοιο ?

υγ.(κι ομως εγω εχω:d)

kofinas
10-02-2010, 18:30
!rcard! Τι να σου πω τωρα, που το εχω διαβασει αυτο ?xmm

Ειμαι 44 χρονων και εχω διαβασει, και εχω δει εκατονταδες DVD σε οτι εχει σχεση με ζωα, φυση, περιβαλλον, πλανητης γη............!!!

Αυτο που λεω αφορα οχι μονο τους δισκους αλλα ολα τα ζωα, και ο δισκος αν και στο ενυδρειο ειναι ενα κομματι της φυσης!

Και γιατι να εχεις βαρομετρο στο σπιτι, ειπα εγω κατι τετοιο ?

υγ.(κι ομως εγω εχω:d)

Οι μεταβολές της ατμόσφαιρας είναι μετρήσιμες στο περιβάλλον και όχι μέσα στο σπίτι σου που έχεις το ενυδρείο. Έτσι και τα ψάρια επηρεάζονται από τις φυσικές μεταβολές της ατμόσφαιρας οι οποίες δεν είναι το ίδιο μέσα στο σπίτι σου. Όταν έξω βρέχει η υγρασία είναι 90-100% ενώ μέσα στο σπίτι οι τιμές αυτές δεν ισχύουν. Αυτό προσπαθώ να σου πω. Τα ντοκυμαντέρ που έχεις δει αναφέρονται στη φύση και όχι σε τεχνητές συνθήκες.
Και εγώ 44 ετών είμαι φίλε μου και δεν το κάνω από αντίδραση αλλά δεν είναι το ίδιο ψάρια γεννημένα και μεγαλωμένα σε ενυδρείο που ζουν μέσα σε αυτό χωρίς να έχουν γνωρίσει πραγματικές συνθήκες με άλλα που βλέπεις σε ντοκυμαντέρ. Και το βαρόμετρο που το έχεις μέσα ή έξω? (έξω βέβαια)
Έχω 2 ενυδρεία 1 φυτεμένο και ένα ξερακιανό. Πιστεύεις ότι οι δίσκοι αισθάνονται διαφορετικά στο ένα από το άλλο αφού εγώ ρυθμίζω τις συνθήκες τους???
Δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης αφού δεν έχουν δει πραγματικές συνθήκες. Τέλος πάντων δεν θέλω να φαίνομαι κουραστικός αλλά τουλάχιστον αν κάποιος ξέρει κάτι τεκμηριωμένα ας το πει!

Diskus Fan
10-02-2010, 18:35
Δηλαδη μεσα το βαρομετρο ... δεν λειτουργει;:confused:

kofinas
10-02-2010, 18:38
Δηλαδη μεσα το βαρομετρο ... δεν λειτουργει;:confused:

Νίκο δεν καταγράφονται οι πραγματικές μεταβολές της ατμόσφαιρας μέσα στο σπίτι γιατί τις ρυθμίζεις εσύ! (βάζοντας θέρμανση, air condition, κ.α.)
Εάν απλώσεις τα ρούχα από το πλυντήριο μέσα στο σπίτι η υγρασία θα ανέβει κατακόρυφα ιδίως αν τα βάλεις στο καλοριφέρ, ή αν βάλεις aircondition θα μειωθεί δραματικά.

Diskus Fan
10-02-2010, 18:44
Αυτο σημαινει οτι επιρρεαζεται ΟΧΙ οτι δεν λειτουργει. Τα ψαρια κατα την αποψη μου νιωθουν το τι συμβαινει, ασχετα αν μπορω να στο αποδειξω η οχι. Εγω παντως δεν δεχομαι οτι ουτε ακομα και το δικο σου ενυδρειο εχει σταθερες (οπως εσυ πιστευεις) συνθηκες.-;)

kofinas
10-02-2010, 18:56
Αυτο σημαινει οτι επιρρεαζεται ΟΧΙ οτι δεν λειτουργει. Τα ψαρια κατα την αποψη μου νιωθουν το τι συμβαινει, ασχετα αν μπορω να στο αποδειξω η οχι. Εγω παντως δεν δεχομαι οτι ουτε ακομα και το δικο σου ενυδρειο εχει σταθερες (οπως εσυ πιστευεις) συνθηκες.-;)

Όπως είπες λειτουργεί αλλά δεν είναι η πραγματικότητα μέσα στο σπίτι γιατί οι συνθήκες δεν μεταβάλλονται όπως στη φύση.
Πάντως σου ξανατονίζω ότι η άποψή σου είναι σεβαστή.
Από εδώ και πέρα αν συνεχίσουμε έτσι γινόμαστε κουραστικοί στους άλλους και αναλώνουμε το χρόνο μας χωρίς λόγο αφού δεν μπορούμε να το τεκμηριώσουμε.

Diskus Fan
11-02-2010, 18:29
Τι να τεκμηριωσουμε και για ποιο λογο πρεπει να γινει; Εσενα το σπιτι σου ειναι μονίμως κλειστό; Πορτες δεν ανοιγεις ... δεν αλλαζει το περιβαλον σου ... σκεψου το λιγο αντι να ψαχνεις γραμμενο στο διαδυκτιο την τεκμηριωμενη αποψη του Χ επωνυμου/ανωνυμου .... για να το δεχτεις.-;)

disc-postman
13-02-2010, 08:51
Μια ερωτηση πανω στο θεμα:

Τα χρωματα που βλεπουμε σε δισκους jumbo, θα τα δουμε σε εναν ηλικιακα ωριμο δισκο, χωρις αυτος να εχει φτασει σε τελικο μεγεθος jumbo ?

ChristosP
13-02-2010, 09:06
Ναι με σωστό μεγαλωμα στα 12 13 cm μπορείς να δεις τα χρώματα αλλα παίζει μεγάλο ρόλο η διατροφή και οι συνθήκες νερού το ίδιο ψάρι στο δικό σου ενυδρειο μπορεί να δείχνει διαφορετικά από ότι στο δικό μου για τους λόγους που λέω παραπάνω

Jonny
13-02-2010, 13:42
Μια ερωτηση πανω στο θεμα:

Τα χρωματα που βλεπουμε σε δισκους jumbo, θα τα δουμε σε εναν ηλικιακα ωριμο δισκο, χωρις αυτος να εχει φτασει σε τελικο μεγεθος jumbo ?

Ναι με σωστό μεγαλωμα στα 12 13 cm μπορείς να δεις τα χρώματα αλλα παίζει μεγάλο ρόλο η διατροφή και οι συνθήκες νερού το ίδιο ψάρι στο δικό σου ενυδρειο μπορεί να δείχνει διαφορετικά από ότι στο δικό μου για τους λόγους που λέω παραπάνω

Να συμπληρώσω επίσης και με καλό φωτισμό, αν ο φωτισμός δεν είναι καλός χρώμα ωραίο δεν θα δεις :thumbup:

Diskus Fan
13-02-2010, 15:21
Επισης ....... οσο μεγαλωνει ο δισκος .... οι "γραμμες" του σχεδιου του αλλαζουν ελαφρα το σχημα τους.-;)

biris
12-03-2010, 16:44
Τελικά για να το μαζέψω, επειδή το διάβασα όλο με πραγματικό ενδιαφέρον, όλα είναι θέμα συνθηκών διαβίωσης και δεν υπάρχει κάποιος κανόνας. (λίτρα, ποιότητα νερού, τροφή, κλπ)