PDA

Επιστροφή στο Forum : Νεα ατομα & μεταδοση ασθενειων.

White Diamond
05-02-2010, 23:44
Θελοντας να εισαγουμε νεα ατομα σε ένα ενυδρειο λεμε ότι πρεπει να παραμεινουν σε
καραντινα προκειμενου να μην μεταφερουν καποια ασθενεια στα ηδη υπαρχοντα ατομα ειδικα οταν προερχοντε απο διαφορετικες χωρες και εκτροφεις.
Ο δικος μου προβληματισμος αφορα στο τι μπορει να μεταφερθει από τα υπαρχοντα ατομα
στο ενυδρειο μας. Γνωριζουμε ότι υπαρχουν εκτροφεις που ανα τακτα χρονικα
διαστηματα χρησιμοποιουν ατιπαρασιτικα και αντιβακτηριακα φαρμακα στα ψαρια τους.
Αυτό περα από την <<προληψη>> δημιουργει και καποιους κινδυνους.
Σημαινει ότι στο περιβαλλον που ζουν γινεται ένα ειδος αποστειρωσης.
Στο σημειο αυτό θα πρεπει να αρχισουμε να σκεπτομαστε αντιστροφα, δλδ τι μπορει
να επηρεασει την υγεια τους από τα υπαρχοντα ατομα.
Σε αυτή την περιπτωση χρησιμο πιστευω είναι να τεσταρουμε το δικο μας νερο και τις επιδρασεις του. Αυτό μπορει να γινει κανοντας αλλαγες με νερο από το κυριως ενυδρειο στην καραντινα με τα νεα ψαρια. Αυτό πιστευω εχει την εξης χρησιμοτητα.
Ότι και αν παρουσιαστει θα είναι στην καραντινα και μπορει να αντιμετοπιστει αμμεσα.
Αυτη ειναι η αποψη μου και θα ηθελα και την δικη σας προκειμενου να ελαχιστοποιησουμε τους κινδυνους μεταδοσης ασθενειων.

ChristosP
06-02-2010, 06:22
Ουσιστικά φέρνεις στο τραπέζι 2 θέματα προς συζήτηση ένα πιθανόν ασθένειες και το δεύτερο είναι αποφυγή του plague .

H διακασία της καραντίνας για ασθένιες δηλαδή να δούμε ότι τα ψάρια είναι καθαρά και να κάνουμε προλυπτική θεραπεία τα ψαρια πρέπει να κάτσουν στην καραντίνα για ψαρια εκτροφής 4-6 εβδομάδες και για άγρια 4 με χρηση αποπαρασητηκων και αντιβιώσης . Συνηθως από ίδιο εκτροφεα γίνεται η διαδικασία . Για αποφυγή plague θα πρέπει να μεταφέρεις ένα ψάρι από το κεντρικό ενυδρείο στην καραντίνα με τα καινούργια για 10 μέρες αν όλα πάνε καλά τότε βάζεις και τα υπόλοιπα ψάρια στο κεντρικό ενυδρείο .

disc-postman
06-02-2010, 09:19
Βασιλη σωστο αυτο με την καραντινα, για καποιον ομως που δεν εχει ειναι ρισκο!

Γι αυτο μεγαλο ρολο παιζει το καταστημα απ οπου θα παρεις τους δισκους!

Οταν αγοραζα δισκους πηγαινα ολο χαρα να παρω μετα την εισαγωγη, αλλα δεν μου δινε το καθαρμα, με ειχε στην αναμονη 2 βδομαδες!:d

tsiro
06-02-2010, 10:44
παιρνεις ψαρια απο εναν μονο εκτροφεα και το λυνεις το προβλημα ή τουλαχιστο σε καθε τανκ βαζεις ψαρια ιδιας προελευσης,
το λεω αυτο γιατι αλλα κουβαλανε οι ευρωπαιοι αλλα οι ασιατες , επισης προτεινω τουλαχιστο για τα ψαρια του stendker παραλαβη κατευθειαν μολις ερθουν να μην μεινουν καθολου στο καταστημα και αρπαξουν εκει τιποτα,για τους ασιατες δεν θα το προτεινα, Χρηστο πες αυτο που μου ελεγες οτι κανουν στα ψαρια για το ταξιδι...;)

White Diamond
06-02-2010, 10:50
Οταν μιλαμε για ιους τοτε δεν αντιμετωπιζουμε προβλημα αν και εφοσον εχουν κανει τον κυκλο τους.
Απο εκει και περα δεν τιθεται θεμα μεταδοσης.
Το να μην εχουμε καραντινα ειναι παραλογο εντελως. Το κοστος αγορας της
ειναι μηδαμινο σε σχεση με το κοστος των ψαριων αρα..... μας φταιει το μαγαζι μονο?
Τα καταστηματα δεν εχουν ευθυνη για το τι παραλαμβανουν, υπο την προυποθεση οτι τηρουν με την σειρα τους τις βασικες αρχες της καραντινας
στο μαγαζι τους, που οπως λες δεν θα πουλησει αν μη τι αλλο αμεσως.
Υπαρχει και καποιος που θα νοικιασει αλλο χωρο για τον λογο αυτο μακρια
απο το μαγαζι του. Πως μπορεις να πεις κατι για αυτους τους υπευθυνους επαγγελματιες. Μπαινουμε σε σωστο δρομο σιγα σιγα.
Για τους υπολοιπους απλα !rcard!

tsiro
06-02-2010, 11:06
δεν ειναι μονο οι ιοι το προβλημα,ουτε λεω να μην περνάμε καραντινα τα ψαρια και ουτε κατηγορω τους μαγαζατορες απλα λεω οτι απο τη στιγμη που ο stendker συγκεκριμενα στελνει καθαρα αποπαρασιτωμενα ψαρια γιατι να μπουν σε δεξαμενη μαγαζιου που μπορει να πιασουν κατι χωρις την ευθηνη του μαγαζατορα? γιατι να μην τα παρουμε αμεσως?οσο για τους ασιατες περιμενετε τον Χρηστο.

White Diamond
06-02-2010, 11:31
Αυτο που αναφερω παει στο οτι δεν εχουμε εμεις καραντινα και κραζουμε τα μαγαζια.:cool:
Αν ειδες και στο dvd του Μιχαλη και ο Ταν κανει αποπαρασιτωση απο κει και περα το καθε μαγαζι κανει καραντινα?
Κατα την μεταφορα αλλαζουν πολλα.
Αντε και αυτα ειναι καθαρα στο ενυδρειο μας ειναι ολα ιδανικα? Ξερουμε σιγουρα αν τα δικα μας ψαρια
εχουν ανοσια σε κατι το οποιο μεταφερουν ομως? Καποια προσφατη ασθενεια?
Εγω αν ημουν ο Στενκερ θα υποχρεωνα τον αντιπροσωπο μου να τηρει καραντινα και να αγοραζει αποκλειστικα τα δικα μου πχ.

ChristosP
06-02-2010, 11:39
Ξεχνάτε έναν βασικό παράγοντα τα ψάρια από γερμανία έρχονται σε3 ώρες και τα αλλά σε 24 θέλουν άλλη διαδικασία για να έρθουν και δεν τα πιάσαμε απλά και τα βάλαμε τους ρίχνουν τον μεταβολισμό σε διάστημα κάποιων εβδομάδων και τα στέλνουν με ότι συνέπειες μπορεί να έχει αυτό αλλά και με μεγαλύτερη προσοχή από μέρους μας

tsiro
06-02-2010, 11:47
ναι τους κανουν αποπαρασιτωση και μετα τα ''μαστουρωνουν'' για να αντεξουν το ταξιδι...
την καραντινα την κανουμε για να μην μεταφερουν τα νεα ψαρια κατι στα παλια και οχι το αντιστροφο...για το λογο οτι δεν μπορουμε να αποτρεψουμε το αντιστροφο;)

Discus.gr
06-02-2010, 11:50
Ωραίο θέμα άνοιξες και οι προβληματισμοί σου είναι σωστοί.
Η εισαγωγή νέων ψαριών και η μέθοδος καραντίνας είναι ένα πολύ σημαντικό κεφάλαιο. Τι θα πει Καραντίνα , πως θα κάνουμε σωστή καραντίνα που πρέπει να βρίσκεται η καραντίνα , πόσο μεγάλη πρέπει να είναι η καραντίνα , πόσα ψάρια θα βάλουμε μέσα, θα βάλουμε φάρμακα αμέσως ή όχι.

Δεν υπάρχουν εκτροφεις που χρησιμοποιούν φάρμακα , όλοι τα χρησιμοποιούν. Κάθε ζωντανός οργανισμός μπορεί να ασθενήσει και πόσο μάλλον όταν οι εκτροφεις δίσκων , πουλερικών , αγελάδων έχουν να κάνουν με χιλιάδες ζωντανά. Έτσι δεν είναι ή αυτά που τρώμε δεν περνάνε από φάρμακα;

Στα ψάρια κατά την μεταφορά βάζουν ηρεμιστικά και προφυλακτικά γιατί οι περισσότερες ασθένειες προκαλούνται από το στρες του ταξιδιού. Πριν από την μεταφορά όμως έχει υπάρξει μια εβδομάδα προετοιμασίας για να ταξιδέψουν τα ψάρια με ασφάλεια.

Τεράστιο λάθος να αγοράσει κάποιος ψάρια από το κατάστημα μόλις φτάσουν. Μόνο από κούτα και θα κάνει ο χομπιστας την προσαρμογή και καραντίνα. Άμα όμως μπουν σε ενυδρείο μαγαζιού , χρειάζονται τουλάχιστον 2 εβδομάδες για να αλλάξουν και πάλι περιβάλλον.

Φίλε μου , έχεις κάνει ποτέ εξέταση με μικροσκόπιο και ξέρεις στα σίγουρα εάν ο Στενκερ στέλνει καθαρά ψάρια από παράσιτα; Μην είσαι τόσο σίγουρος , κάνε εσύ την καραντίνα σου και μην πιστεύεις τίποτα.

Τι είναι ιός τελικά και πως μπορεί να εμφανιστεί;

Φέρνω λέμε 200 δισκάκια σαν μαγαζί. Ένα δυο είναι στρεσαρισμένα κατά την μεταφορά και την προσαρμογή . Έχουν αλλάξει κλίμα ,νερό και περιβάλλον . Μετά τι; Εύκολα θα κολλήσουν και τα υπόλοιπα σε μερικές εβδομάδες. Κάθε ζωντανός οργανισμός έχει δικαίωμα να αρρωστήσει έτσι δεν είναι;

Μελέτη για σωστή προσαρμογή και καραντίνα και εύκολα μπορούμε να διατηρήσουμε Δίσκους από διαφορετικούς εκτροφείς.

Φιλικά Μιχάλης:rolleyes:

White Diamond
06-02-2010, 11:53
Αρα Χρηστο περα απο το stress αυτος ειναι και ενας λογος που μεσολαβει καποιο χρονικο διαστημα
για να φανε γιατι οσο επιταχυνεται ο μεταβολισμος τρωνε περισσοτερο αρα εχουμε το αντιθετο.
Εδω μηπως τα νεα αυτα ψαρια πρεπει να τα ανεβαζουμε σε θερμοκρασια μετα την παραλαβη τους?

tsiro
06-02-2010, 12:02
αν δεις στις απαντησεις μου λεω οτι ειμαι υπερ της καραντινας και παντα κανω, οσο για τα ψαρια του stendker ποτε δεν συναντησα προβλημα και παντα τα παιρνω απο την κουτα.

Στα ψάρια κατά την μεταφορά βάζουν ηρεμιστικά και προφυλακτικά γιατί οι περισσότερες ασθένειες προκαλούνται από το στρες του ταξιδιού. Πριν από την μεταφορά όμως έχει υπάρξει μια εβδομάδα προετοιμασίας για να ταξιδέψουν τα ψάρια με ασφάλεια.

Τι είναι ιός τελικά και πως μπορεί να εμφανιστεί;

Φέρνω λέμε 200 δισκάκια σαν μαγαζί. Ένα δυο είναι στρεσαρισμένα κατά την μεταφορά και την προσαρμογή . Έχουν αλλάξει κλίμα ,νερό και περιβάλλον . Μετά τι; Εύκολα θα κολλήσουν και τα υπόλοιπα σε μερικές εβδομάδες. Κάθε ζωντανός οργανισμός έχει δικαίωμα να αρρωστήσει έτσι δεν είναι;

Μελέτη για σωστή προσαρμογή και καραντίνα και εύκολα μπορούμε να διατηρήσουμε Δίσκους από διαφορετικούς εκτροφείς.

Φιλικά Μιχάλης:rolleyes:

βεβαιως ολοι οι οργανισμοι εχουν δικαιωμα να αρρωστησουν οταν ομως ο εκτροφεας εχει ριξει το ανοσοποιητικο των ψαριων για να μεταφερθουν τοτε οι πιθανοτητες να εμφανισουν κατι πολλαπλασιαζονται

ChristosP
06-02-2010, 12:05
Δεν μαθαίνεις απο το νινταλ μου φαίνεται πας μόνο για βόλτες στο μαγαζί του :p ναι ειδικά ψάρια από Ασία προσωπικά κρατάω θερμοκρασία 31 για κανά μήνα για τον λόγο αυτό

White Diamond
06-02-2010, 12:09
Ετσι μπραβο και εγω αυτο κανω.:d
Ψεματα τους παω για 3-4 μερες και στους 34.

Discus.gr
06-02-2010, 12:19
Ναι συμφωνώ μαζί σου από κούτα έχεις 100% την ευθηνή. Έχω πάρει 2 φορές από κούτα τη μια όλα καλά την άλλη είχα πρόβλημα με σκουλήκια. Μικρό το κακό όμως σε 2 εβδομάδες τα καθάρισα.

Δεν ξέρω τη λέτε για μεταβολισμούς κτλ , απλά αυτό που είδα εγώ είναι ότι τα ψάρια που φέρνω τρώνε από την πρώτη μέρα και είχα ζευγάρια που από τη δεύτερη μέρα γεννούσαν. Θερμοκρασία 27-30. 27 στα μεγάλα , 30 στα μικρά.

2Λ πόσα ψάρια από Ασία έχεις στην κατοχή σου; (ελπίζω όχι 7......doh!rcard!)

Έτσι είναι η πραγματικότητα τα ψάρια από Ασία θέλουν 30+ ώρες από τη στιγμή που θα πιαστούν μέχρι να μπουν στα ενυδρεία του μαγαζιού. Θέλουν μεγάλη προσοχή από τον εκτροφέα , μεταφορέα , μαγαζί και χομπιστα.

Η καραντίνα όταν γίνει σωστά μπορεί να μας σώσει και πρέπει να γίνει ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ κατά τη γνώμη μου.

White Diamond
06-02-2010, 12:36
Μιχαλη με την μειωση του μεταβολισμου ομως πεφτει και το ανοσοποιητικο.;)

Μοναντερε σορυ τωρα το ειδα.

Discus.gr
06-02-2010, 13:02
1000% σε αυτό που λες.:thumbup:

White Diamond
06-02-2010, 13:54
Για αυτο το λογο λοιπον φιλοι μου, ασχετα αν την χαλαω σε καποιους, δεν τρεχουμε να αγορασουμε
ψαρια αμεσως μετα την εισαγωγη τους, παμε διαλεγουμε, δινουμε μια προκαταβολη και μετα απο ενα διαστημα
παμε και τα παιρνουμε.:d

Discus.gr
06-02-2010, 14:04
:thumbup::thumbup::thumbup:

StavrosM
06-02-2010, 14:19
Οποιος ψαχνει, βρισκει... Μετα απο καποια χρονια ενασχολησης με το χομπυ, ο καθε χομπιστας που ψαχνει τα πραγματα σε βαθος, καταλαβαινει τι γινεται...(που, πως, ποτε και γιατι)

Οι εκαστοτε περιπτωσεις μιλουν απο μονες τους, μαρτυρουν πολλα και ο καθε χομπιστας κρινει και αποφασιζει...

Discus.gr
06-02-2010, 14:26

ChristosP
06-02-2010, 16:01
Εγώ Μιχαλη βλέπω ότι σε ότι λέω δεν διαφωνεις ;) πριν τους αγριους μόνο Ασία είχα . Και επειδή την ψάχνω και τυχαίνει αυτά που γράφω να μου τα έχει πει εισαγωγέας φίλος μου με πολλά ταξίδια στην Ασία τον πιστεύω σε αυτά που μου λέει . Πάλι ρε Μιχάλη όμως νομίζεις ότι μιλάμε για τα ψάρια που φερνεις εσυ και δεν είναι ετσι μια και έχω ψάρια από σένα και αστέρια μάλιστα. α ότι τρώνε σε εσένα και στο κάθε μαγαζί προσωπικά δεν μου λέει τίποτα μέχρι να τα δω να τρώνε στο δικό μου ενυδρειο ;)

Discus.gr
06-02-2010, 17:28
Διαφωνώ σε πολλά πράγματα αλλά δεν έχει σημασία. Ο κάθε ένας μπορεί να έχει τη γνώμη του. Άλλα πιάνουν σε μένα άλλα σε κάποιον άλλο.

Πλάκα δεν δέχεσαι βλέπω οπότε την κόβω. !rcard!

Αυτό που προσπάθησα να πω είναι ότι η Ασία δεν είναι ένας εκτροφεας. Υπάρχουν εκατοντάδες επαγγελματίες εκτροφεις , χομπιστες εκτροφεις , φαρμες , μεταπωλητές.
Δεν μπορείς να φανταστείς πόσοι. :confused:

Μπορεί να είναι όλοι Ασιατες μπορεί τα ψάρια τους να ειναι Ασιατικα αλλα ο καθε ενας ακολουθει κατι διαφορετικο.

Παλι νομιζω οτι μιλατε για τα ψαρια μου; Νομιζω οτι κανεις λαθος εδω. Δεν νομιζω τιποτα απλά κάνουμε κουβέντα. Για τα ψάρια μου ξέρω ότι έχεις πολύ καλή γνώμη γι’ αυτό και αγόρασες. :rolleyes:

yiapas
06-02-2010, 17:44
Για αυτο το λογο λοιπον φιλοι μου, ασχετα αν την χαλαω σε καποιους, δεν τρεχουμε να αγορασουμε
ψαρια αμεσως μετα την εισαγωγη τους, παμε διαλεγουμε, δινουμε μια προκαταβολη και μετα απο ενα διαστημα
παμε και τα παιρνουμε.:d
γιατί να μην γίνει και το αντίθετο...

τρέχουμε να πάρουμε...αλλά να μας βάζουν να διαλέγουμε να δίνουμε προκαταβολή να τα κλείνουμε και μετά... να μας τα δίνουν??:confused:

(για να λέμε και τα καλά ο μόνος που έχω πετύχει να το κάνει...και αυτό δεν σημαίνει οτι υπάρχει μόνο αυτός, απλά αυτόν έχω πετύχει εγώ...είναι ο Νidal και σ'αυτό εγώ του βγάζω το καπέλο και μου δείχνει πολλά)

disc-postman
06-02-2010, 18:01
γιατί να μην γίνει και το αντίθετο...

τρέχουμε να πάρουμε...αλλά να μας βάζουν να διαλέγουμε να δίνουμε προκαταβολή να τα κλείνουμε και μετά... να μας τα δίνουν??:confused:

(για να λέμε και τα καλά ο μόνος που έχω πετύχει να το κάνει...και αυτό δεν σημαίνει οτι υπάρχει μόνο αυτός, απλά αυτόν έχω πετύχει εγώ...είναι ο Νidal και σ'αυτό εγώ του βγάζω το καπέλο και μου δείχνει πολλά)

ChristosP
06-02-2010, 21:04
Διαφωνώ σε πολλά πράγματα αλλά δεν έχει σημασία. Ο κάθε ένας μπορεί να έχει τη γνώμη του. Άλλα πιάνουν σε μένα άλλα σε κάποιον άλλο.

Πλάκα δεν δέχεσαι βλέπω οπότε την κόβω. !rcard!

Αυτό που προσπάθησα να πω είναι ότι η Ασία δεν είναι ένας εκτροφεας. Υπάρχουν εκατοντάδες επαγγελματίες εκτροφεις , χομπιστες εκτροφεις , φαρμες , μεταπωλητές.
Δεν μπορείς να φανταστείς πόσοι. :confused:

Μπορεί να είναι όλοι Ασιατες μπορεί τα ψάρια τους να ειναι Ασιατικα αλλα ο καθε ενας ακολουθει κατι διαφορετικο.

Παλι νομιζω οτι μιλατε για τα ψαρια μου; Νομιζω οτι κανεις λαθος εδω. Δεν νομιζω τιποτα απλά κάνουμε κουβέντα. Για τα ψάρια μου ξέρω ότι έχεις πολύ καλή γνώμη γι’ αυτό και αγόρασες. :rolleyes:

πλάκα δέχομαι και πολύ μάλιστα;)

στο συγκεκριμένο θέμα που διαφωνείς δεν καταλαβαίνω . Μιλάω για καραντίνα και συμφωνείς, λέω ότι οι εισαγωγές από την Ασία έχουν άλλη διαδικασία και πάλι συμφωνείς , λέω ότι μειώνουν τον μεταβολισμό και πάλι συμφωνείς που διαφωνούμε προσπαθώ να καταλάβω :d

Discus.gr
07-02-2010, 08:37
Σου είπα στο Τηλ που διαφωνώ και συμφωνούμε και σε αυτό. Άρα συμφωνούμε σε πολλά....;)

White Diamond
07-02-2010, 11:05
Τελικα συμφωνειτε οτι δεν διαφωνειτε διοτι αν διαφωνουσατε δεν θα συμφωνουσατε.doh!rifle!