PDA

Επιστροφή στο Forum : Άνθρακας ναι ή όχι;

Γιάννης
04-02-2010, 21:29
Άνθρακας ναι ή όχι;
Υπάρχουν πολλοί που υποστηρίζουν ότι δεν πρέπει να χρησιμοποιούμε άνθρακα σε μόνιμη βάση,παρά μόνο μετά από καποια θεραπεία για την απομάκρυνση των φαρμάκων,διότι αφαιρεί πολύτιμα μέταλλα και ιχνοστοιχεία που είναι απαραίτητα για την ανάπτυξη των δίσκων.
Επίσης ενοχοποιείται πολλές φορές για την εμφάνιση τρυπών στο κεφάλι .
Διαβάζω τελευταία για πετυχημένες εκτροφές και αναπαραγωγές με νερό 100% από ΑΟ χωρίς την προσθήκη ιχνοστοιχείων.
Λογικά θα περίμενε κανείς προβλήματα και δισκάκια με πολλές δυσμορφίες,αλλά από όσο μπορώ να καταλάβω συμβαίνει μάλλον το αντίθετο.
Αναρωτιέμαι μήπως τελικά πρέπει να τον χρησιμοποιούμε σε μόνιμη βάση όπως σε παλιότερες δεκαετίες για την βελτίωση του νερού;
Απομάκρυνση μυρωδιών και αποβλήτων των ψαριών δηλαδή.

ΥΓ.
Μπορεί να έχει ξανασυζητηθεί το θέμα αλλά ας το ανανεώσουμε.

Yiannis59
04-02-2010, 21:48
Τον χρησιμοποιούσα οπως ειπες γυρω στο 80 τωρα πλεον οχι ο λογος ;
κάνω αλλαγές καθε μερα οπότε τον θεωρώ υπερβολή ισως καπου να εχεις και δικαιο

yiapas
04-02-2010, 21:56
εφόσον το ψάρι δεν παίρνει τα απραίτητα συστατικά απο το νερό αλλά απο την τροφή...
έχει βάση αυτό που λές Γιάννη...;)
αλλά σε ενυδρεία με αραιές αλλαγές ίσως χρησιμεύει...στα δικά μας όπως είπε ο 69 είναι υπερβολή

Crazyio
04-02-2010, 22:38
ο άνθρακας κάνει χημική φίλτρανση άρα για τα απόβλητα των ψαριών δεν θα σου κάνει διαφορά.
απο την άλλη ο άνθρακας πιο παλιά ήθελε αλλαγή μετά απο λίγο καιρό γιατί ό,τι απορροφούσε το ξανα άφηνε στο ενυδρείο μετά από λίγο καιρό...
πλέον, ο άνθρακας χάνει μετά απο λίγο καιρό τις ιδιότητές του και έπειτα γίνεται τμήμα βιολογικού υλικού, σαν ένα απλό μπλέ σφουγγάρι ...

Είσαι σε θέση να αλλάζεις άνθρακα κάθε 7-10 μέρες ?? :confused::confused:

Γιάννης
04-02-2010, 22:46
ο άνθρακας κάνει χημική φίλτρανση άρα για τα απόβλητα των ψαριών δεν θα σου κάνει διαφορά.
Βλέπε ουρία,αμμωνία κτλ.

απο την άλλη ο άνθρακας πιο παλιά ήθελε αλλαγή μετά απο λίγο καιρό γιατί ό,τι απορροφούσε το ξανα άφηνε στο ενυδρείο μετά από λίγο καιρό...
;)Αν μου πεις και την έγκυρη πηγή σου που αναφέρει ότι ο ανθρακας αποδεσμεύει ουσίες ....

Είσαι σε θέση να αλλάζεις άνθρακα κάθε 7-10 μέρες ?? :confused::confused:
:)Εδώ κάνουμε τόσα σε καθημερινή βάση,λες να με δυσκολέψει αυτό;

Crazyio
04-02-2010, 22:51
για διάσπαση αμμωνίας δεν νομίζω να σου κάνει κάτι η χημική, εκεί θέλεις βιολογική φίλτρανση.

Υπάρχουν πολλές αναφορές σε φορα για αυτό που έγραψα, λογικά κάποια βάση θα έχουν.
έχει αναφερθεί σε πολλά σημεία αλλά δεν έχω κάποιο πρόχειρο αυτή τη στιγμή, αν το ψάξω λογικά θα βρώ αναφορές.

Εγώ άνοιξε - κλείσε φίλτρο κάθε εβδομάδα δεν θα το έκανα ( παράγοντας βαριεστιμάρας στην μέση, καταλαβαίνεις ... :d:d )

Γιώργος Κ
04-02-2010, 22:53
Βλέπε ουρία,αμμωνία κτλ.
Εχεις αμμωνια?? :confused:

;)Αν μου πεις και την έγκυρη πηγή σου που αναφέρει ότι ο ανθρακας αποδεσμεύει ουσίες ....

πλέον, ο άνθρακας χάνει μετά απο λίγο καιρό τις ιδιότητές του και έπειτα γίνεται τμήμα βιολογικού υλικού, σαν ένα απλό μπλέ σφουγγάρι ...
Γιατι να πληρωνεις κατι που δεν εχεις αναγκη? Αν κανεις πολυ συχνες αλλαγες νερου ... τι να το κανεις? Εχεις αντιμετωπισει καποιο προβλημα και το αναφερεις??

Γιάννης
04-02-2010, 22:56
Δεν έχω πρόβλημα αμμωνίας,απλά αναρωτιέμαι αν μπορούμε να προσφέρουμε κάτι καλύτερο.
Το καλύτερο είναι οι τακτικές αλλαγές νερού,πράμα που δεν το επιτυγχάνω πάντοτε.
Και το βασικότερο εξετάζουμε έναν μύθο αν στέκει πραγματικά.

Crazyio
04-02-2010, 22:59
προσωπικά, τον χώρο του άνθρακα θα τον εκμεταλλευόμουν για βιολογικό υλικό.

άνθρακα θα έβαζα, άν έβαζα, για λίγο καιρό μετά απο φαρμακευτική αγωγή.
το αν, το έγραψα διότι μερικά φάρμακα βιοδιασπόντε μόνα τους μετά απο λίγες μέρες αγωγής ..

red rubin
05-02-2010, 01:38
Εγω λεω ναι στον ανθρακα αλλα οχι συνεχεια.
Μια φορα το 2μηνο ειναι καλα ισα-ισα να μαζεψει τα πιο βλαβερα.
Μιλαω για μενα που κανω αλλαγη καθε 20 μερες!

Akis
05-02-2010, 01:52

για πες την ρατσα του καναρινου.............

ChristosP
05-02-2010, 06:59
εφόσον το ψάρι δεν παίρνει τα απραίτητα συστατικά KAI απο το νερό αλλά απο την τροφή...

ξεχνάς το και :d

Τραβάει ουρία και άλλα οργανικά είναι αλήθεια αλλά δεν χρειάζεται επειδή κάνουμε συχνές αλλαγές :d

yiapas
05-02-2010, 07:14
:thumbup:

ξεχνάς το και :d

Τραβάει ουρία και άλλα οργανικά είναι αλήθεια αλλά δεν χρειάζεται επειδή κάνουμε συχνές αλλαγές :d
ναι ρε ρεμάλι ...
για την περίπτωση που ανέφερε ο Γιάννης ότι ο ανθρακας δεσμέυει και απαραίτητα ιχνοστοιχεία(το και όμως κατα 3% ξέχασες εσύ:p)

διότι αφαιρεί πολύτιμα μέταλλα και ιχνοστοιχεία που είναι απαραίτητα για την ανάπτυξη των δίσκων.άρα και να δεσμευει τετοια ποσός μας ενδιαφέρει....γι'αυτό το έγραψα !rcard!

Diskus Fan
05-02-2010, 15:26
Η απαντηση εχει ηδη δωθει .... τοοοοοοτε αλλαζαμε νερο μια φορα τον μηνα και αααααννννν .... τωρα εχει γινει "μοδα" και στον πιο "αρχαριο" η αλλαγη 30% την εβδομαδα και για καποιους δισκαδες η καθημερινη αλλαγη ακομα και σε μεγαλυτερα ποσοστα. Αρα κατα την δικη μου κριση .... αχρηστος. Αν μαλιστα κανεις χρηση τυρφης ... η "μαυριλα" ειπε ... αντιο.:cool:
Εχω ομως και μια απορια ... βλεπω τον Γιαννη ... σε συνεχη "ανυσηχια" και αναζητηση ... θυμαμαι καλα καποιο ενυδρειο σου με λαβα για βυθο;:confused:

disc-postman
05-02-2010, 18:49
Εγω καταλαβα οτι ο Γιαννης δεν κανει τακτικα αλλαγες νερου

γι αυτο και ανησυχει!

Οποτε ερωτω κι εγω, αν βαλει ανθρακα καποιος και κανει αλλαγη

καθε 2η βδομαδα, θα εχει καλο νερο στο ενυδρειο του?:confused:

yiapas
05-02-2010, 19:15
σε καμιά περίπτωση ....οποιαδήποτε χημική φίλτρανση δεν αντικαταστά την αλλαγή με νερό και ειδικά με αυτό της α/ο;)

nino334
05-02-2010, 22:15

γι αυτο και ανησυχει!

Ο ανθρακας καθως και οτιδηποτε αλλο χημικο μεσο (φυσικο ή βιομηχανικο) σε καμμια περιπτωση δεν αποτελουν πανακεια.Το θεμα "καλο νερο" ειναι συνιστωσα δεκαδων μεταβλητων.Σε πιο αραιες αλλαγες νερου ο ανθρακας θα βοηθησει στο βαθμο που θα δεσμευσει ενα ποσοστο DOC/C(διαλυμενες οργανικες ανθρακικες ενωσεις) .Τωρα το πιο ειναι το "καλο νερο" δεν το αγγιζω γιατι θα μαλλιοτραβιομαστε κανα μηνα και ακρη δε θα βγαζουμε.:d:d:d!rifle!!rifle!

Jonny
05-02-2010, 22:36
Εγώ είμαι "υπέρμαχος" του χημικού φιλτραρίσματος μια φορά στο τόσο, ενώ για τουλάχιστο ένα χρόνο στο φίλτρο μου είχα μόνιμα μέσα το Chemi-pure της Boyd(http://chemi-pure.com/), το έχω δει στην πράξη σε πολλά ενυδρεία και βέβαια στο δικό μου και με έχει κερδίσει απόλυτα, το καλό είναι ότι κρατάει 6 μήνες, κάνει το νερό κρυστάλλινο, συγχωρεί αμέλεια στις αλλαγές(4 μήνες το προηγούμενο καλοκαίρι συμπλήρωνα μόνο την εξάτμιση)... το μόνο κακό είναι το κόστος του και ότι είναι δυσεύρετο στην Ελλάδα αλλά με το που το βρω θα το ξαναχρησιμοποιήσω σίγουρα.

tsiro
05-02-2010, 22:53
http://shop.ebay.co.uk/i.html?LH_PrefLoc=2&LH_BIN=1&_kw=chemi%20pure&_fcid=80&_localstpos=&_sc=1&_sop=15&_stpos=&gbr=1 (http://shop.ebay.co.uk/i.html?LH_PrefLoc=2&LH_BIN=1&_kw=chemi%20pure&_fcid=80&_localstpos=&_sc=1&_sop=15&_stpos=&gbr=1)

Γιάννης
05-02-2010, 23:26
Γιαννη[/B] ... σε συνεχη "ανυσηχια" και αναζητηση ... θυμαμαι καλα καποιο ενυδρειο σου με λαβα για βυθο;:confused:
Ναι είχα λάβα για βυθό,ή απορία σου πια είναι δεν κατάλαβα:)

ChristosP
06-02-2010, 06:31
Ο ανθρακας καθως και οτιδηποτε αλλο χημικο μεσο (φυσικο ή βιομηχανικο) σε καμμια περιπτωση δεν αποτελουν πανακεια.Το θεμα "καλο νερο" ειναι συνιστωσα δεκαδων μεταβλητων.Σε πιο αραιες αλλαγες νερου ο ανθρακας θα βοηθησει στο βαθμο που θα δεσμευσει ενα ποσοστο DOC/C(διαλυμενες οργανικες ανθρακικες ενωσεις) .Τωρα το πιο ειναι το "καλο νερο" δεν το αγγιζω γιατι θα μαλλιοτραβιομαστε κανα μηνα και ακρη δε θα βγαζουμε.:d:d:d!rifle!!rifle!

παλιοθαλασσινέ ότι ο άνθρακας βοηθάει είναι σίγουρο :d

Ερωτηση αν μπορούσες να ΄κάνεις σε θαλασσινό ενυδρείο 20 % αλλαγ'η μέρα παρά μέρα θα τον εβαζες ?

StavrosM
06-02-2010, 10:37

γι αυτο και ανησυχει!

Να σου απαντησω εγω που παντα εκανα αλλαγη καθε 15 μερες! (ενα διαστημα πηγα να το κανω μηνιαια, αλλα επανηλθα στις 15 μερες)

Οταν εστησα το ενυδρειο (που δεν ηξερα την τυφλα μου) χρησιμοποιουσα τον ανθρακα του εσωτ.φιλτρου και τον αλλαζα συμφωνα με την εταιρια, καθε μηνα! (Γιαννη ρωτησες τον Ιωσα για το αν αποδεσμευει ο ανθρακας μετα απο ενα χρονικο διαστημα τις ουσιες που εχει συγκρατησει! Ναι ετσι ειναι, το λεει στις οδηγιες των φιλτρων αλλα και σε αλλα φιλτρα ανθρακα που εχω στην γραμμη του δικτυου. Αναλογα με το ειδος του ανθρακα αλλαζει και η διαρκεια του.)

Οταν αλλαξα τα παντα και εφτιαξα καινουργια φιλτρανση, εβγαλα το εσωτ.φιλτρο και δεν ξαναεβαλα ανθρακα! Δεν διαπιστωσα απο τις μετρησεις του νερου να υπαρχει καποια διαφορα και δεν αντιμετωπισα προβληματα αμμωνιας ή ασθενειων ή οτιδηποτε αλλο!

Συμπεραινω οτι δεν ειναι αναγκαιος, παρα μονο μετα τις θεραπειες με φαρμακα! Ή τουλαχιστον οπως το ειπε ο Ρουμπιν, μπορει καποιος να βαζει ανα 2 μηνες ανθρακα για μια εβδομαδα και μετα να τον βγαζει! :thumbup:

Exω πει ομως σε αλλα θεματα, και το προτεινω ανεπιφυλακτα, να βαζουμε ανθρακα στην γραμμη του δικτυου μας, αν προκειται να χρησιμοποιησουμε εστω και λιγο νερο βρυσης...

nino334
06-02-2010, 16:14
παλιοθαλασσινέ ότι ο άνθρακας βοηθάει είναι σίγουρο :d

δεν ειμαι "παλιοθαλασσινος" εχω και γλυκο νερο και προσεχως θα ξαναεχω και δισκους απλα μ'αρεσει να ανανεωνω τα ενδιαφεροντα μου οχι καθε μερα "φασολια" :d:dκαι παραλληλα μαθαινοντας απο τα λαθη του παρελθοντος να φτιαχνω ολο και πιο σωστα συστηματα στο καινουργιο ξεκινημα.

Ερωτηση αν μπορούσες να ΄κάνεις σε θαλασσινό ενυδρείο 20 % αλλαγ'η μέρα παρά μέρα θα τον εβαζες ?

Απαντηση:ΝΑΙ :d
και η εξηγηση ειναι γιατι στο reef λογω του οτι προσπαθουμε να διατηρησουμε οσο το δυνατο περισσοτερα ειδη κοραλιων,αυτα στη προσπαθεια τους να υπερισχυσουν το ενα εναντι του αλλου,κανουν καθημερινο "πολεμο" μεταξυ τους απελευθερωνοντας τοξινες στο περιβαλλον .Και βεβαια υπαρχουν και ειδη π.χ.ανεμωνες που αν πεθανουν μεσα στο νερο τοτε κλαφτα Χαραλαμπε:rolleyes::eek: κανεις μια υπεροχη χημικη σουπιτσα αλλο πραγμα:d

ChristosP
06-02-2010, 17:07
Το μάθαμε και αυτό ;) thanks