PDA

Επιστροφή στο Forum : βοηθεια με μετρησεις για δισκους!!!!

thanasis76
02-02-2010, 19:25
καλησπερα παιδια...

σημερα επιασα να κανω μετρησεις στα νερα μου για να ετοιμασω το νερο του ενυδρειου μου σε σχεση με το νερο που θα ερθουν τα δισκακια μου....

το θεμα ειναι οτι τελικα πρεπει να ανεβασω λιγο τις σκληροτητες....

εσεις τι λετε????

δειτε....

νερο δυκτιου νερο Α/Ο νερο ενυδρειου

ph 6 ph 5 ph 6

kh 3 kh 1 kh 2

gh 3 gh 1 gh 2

NO2 και ΝΟ3 εχω 0 στο ενυδρειο.

τι κανω???

να ανεβασω λιγο λετε???

andrikos
02-02-2010, 19:52
Tι να κάνεις; Να μου βρεις σπίτι! Ερχομαι Σύρο!!!!!!
Το νερό του δικτύου σου είναι ιδανικό για δισκία :d

crow
02-02-2010, 19:59
η συρο περνει νερο απο την αφαλατωση ????

Hary
02-02-2010, 20:01
κατ αρχήν στην α/ο δεν θα κάνεις μέτρηση ph θα κάνεις όλα τα άλλα εκτος απο ph..... κατα δεύτερον μάλλον οι μετρήσεις σου είναι λάθος...... σε περίπτωση όμως που είναι σωστές τότε μια χαρά είσαι και με α/ο μια χαρά είσαι και χωρίς α/ο..... μήπως υπάρχει δηνατότητα μέτρησης tds??? σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να αναιβάσεις τις σκληρότητες σου.........

thanasis76
02-02-2010, 21:13
παιδια οι μετρησεις ειναι σωστες!!!!
δεν κανω πρωτη φορα...
να μετρησω tds δεν εχω....
και αν θυμαστε ειχαν ληξει τα τεστ μου και πηρα καινουργια...
στην πολη το νερο ειναι απο την αφαλατωση ναι.
ειπα να ανεβασω λιγο τις σκληροτητες στο ενυδρειο με το σκεπτικο οτι τα δισκακια θα ερθουν με καπος πιο ανεβασμενες σκληροτητες...
και μετα με τις αλλαγες θα επεφταν παλι σιγα σιγα....
την Α/Ο να την βαλω στο σπιτι για διακοσμιση???dohdohdoh

giatrope
02-02-2010, 22:08
Συμπατριώτη Θανάση να σ πω την αμαρτια μ,
περίεργες μ φαίνονται οι τιμές του δικτύου της Ερμούπολης (gh 3 & kH3 ??). Αν πάλι είναι σωστές όπως λες, είσαι πολύ τυχερός. Είναι ιδανικές για τα δισκόπουλα και για την τσέπη σου φυσικά!!

thanasis76
02-02-2010, 22:17
Συμπατριώτη Θανάση να σ πω την αμαρτια μ,
περίεργες μ φαίνονται οι τιμές του δικτύου της Ερμούπολης (gh 3 & kH3 ??). Αν πάλι είναι σωστές όπως λες, είσαι πολύ τυχερός. Είναι ιδανικές για τα δισκόπουλα και για την τσέπη σου φυσικά!!

φιλε θα ηταν περιεργες πριν μερικα χρονια!!!
στην ερμουπολη εχουν ενα παρα πολυ καλο εργοστασιο αφαλατωσης αλλα το αρχαιο δυκτιο εκαναν το νερο για πεταμα....
εδω και κανα χρονο που εσκαψαν ολο το νησι και αλλαξαν το δυκτιο με καινουργιες σωλινες πλαστικες ( πριν ειχε απο κεραμικες ) το νερο ερχετε οπως ειδα σε πολυ καλες τιμες.... ιδικα για δισκακια...

giatrope
02-02-2010, 22:28
Η αλήθεια είναι ότι έχω φύγει αρκετά χρόνια τώρα από το νησί, οπότε μάλλον έχω μείνει στα παλιά κ στην τότε κακή ποιότητα του νερού. Όπως και να χει, μια χαρα είσαι με τέτοιο νερο!!

White Diamond
02-02-2010, 22:31
Συρος, Νισυρος. Αιγινα κλπ
Η αφαλάτωση του θαλασσινού νερού με τη χρήση της τεχνικής της αντιστροφής όσμωσης είναι πλέον μια δοκιμασμένη και αναγνωρισμένη τεχνολογία που μπορεί να παρέχει υψηλής ποιότητας νερό ύδρευσης.

Η τεχνική βασίζεται στην διέλευση του θαλασσινού νερού σε υψηλή πίεση μέσα από μεμβράνες που διαχωρίζουν το νερό εισόδου σε δυο κλάσματα. Το διήθημα (permeate), δηλαδή το νερό που διέρχεται από την μεμβράνη (30 – 40% του νερού εισόδου) και το συμπύκνωμα (concentrate) (60 – 70%), δηλαδή το νερό που δεν διέρχεται. Στο συμπύκνωμα παραμένει το 99.8% των αλάτων του διηθήματος. Το διήθημα είναι νερό εξαιρετικά χαμηλής περιεκτικότητας σε άλατα κατάλληλο για ύδρευση, άρδευση και τις περισσότερες βιομηχανικές χρήσεις.

giatrope
02-02-2010, 22:40
Συρος, Νισυρος. Αιγινα κλπ
Η αφαλάτωση του θαλασσινού νερού με τη χρήση της τεχνικής της αντιστροφής όσμωσης είναι πλέον μια δοκιμασμένη και αναγνωρισμένη τεχνολογία που μπορεί να παρέχει υψηλής ποιότητας νερό ύδρευσης.

Η τεχνική βασίζεται στην διέλευση του θαλασσινού νερού σε υψηλή πίεση μέσα από μεμβράνες που διαχωρίζουν το νερό εισόδου σε δυο κλάσματα. Το διήθημα (permeate), δηλαδή το νερό που διέρχεται από την μεμβράνη (30 – 40% του νερού εισόδου) και το συμπύκνωμα (concentrate) (60 – 70%), δηλαδή το νερό που δεν διέρχεται. Στο συμπύκνωμα παραμένει το 99.8% των αλάτων του διηθήματος. Το διήθημα είναι νερό εξαιρετικά χαμηλής περιεκτικότητας σε άλατα κατάλληλο για ύδρευση, άρδευση και τις περισσότερες βιομηχανικές χρήσεις.

Σωστοόοοοος!!!
Να προσθέσω και τις τεράστιες UV που χρησιμοποιούν. Έτυχε να επισκευτώ πρόσφατα το εργοστάσιο της αφαλάτωσης στη Συρο, λόγω δουλειάς, και τις χάζευα!

thanasis76
02-02-2010, 22:47
χαιρομαι που ολα ειναι τελεια... με το νερο!!!!! οποτε αλλαγες πολυ πιο ξεκουραστες.... :thumbup::thumbup:

Crazyio
02-02-2010, 23:32
Μα τί κωλοφ@ρδί@ είναι αυτή βρε αδερφάκι μου .... !!! :thumbup:

White Diamond
02-02-2010, 23:35
Παιδια διακοπες στη Συρο κλπ με μια υδροφορα ο καθενας.!rifle!

thanasis76
03-02-2010, 07:56
Μα τί κωλοφ@ρδί@ είναι αυτή βρε αδερφάκι μου .... !!! :thumbup:

παντος ενα ξενοδοχειο δισκων μπορω να το κανω....
με δωματια super ...:eek::eek:

ChristosP
03-02-2010, 08:04
δεν ξέρω τι βγάζει η βρύση σου αλλά προφίλτρο στερεών και άνθρακα πριν πέσει στο ενυδρείο θα έβαζα σίγουρα ;)

thanasis76
03-02-2010, 08:07
δεν ξέρω τι βγάζει η βρύση σου αλλά προφίλτρο στερεών και άνθρακα πριν πέσει στο ενυδρείο θα έβαζα σίγουρα ;)

εχεις δικιο!!! οπως ειπα και πιο πανω θα δουλευω τα προφιλτρα και για τις βρομες και το χλωριο....
δεν λεει να εχω καλο νερο και να θελω βαρελι για να ετοιμαζω με αντιχλωριο....:thumbup::thumbup:

ChristosP
03-02-2010, 08:11
εχεις δικιο!!! οπως ειπα και πιο πανω θα δουλευω τα προφιλτρα και για τις βρομες και το χλωριο....
δεν λεει να εχω καλο νερο και να θελω βαρελι για να ετοιμαζω με αντιχλωριο....:thumbup::thumbup:

Ακου τώρα και το μυστικό :d Υπάρχουν από Water waves τα φίλτρα δικτύου σε πολύ καλή τιμή θα στα που τα παιδιά θα τους πεις για ενα στερεών ένα άνθρακα είναι στις 20 ιντζες θα βρεις μια βρύση και θα τα βάλεις εκεί . τα φίλτρα αυτά θέλεουν αλλαγή κάθες 7000-1000 λίτρα ;) . Πας για τρελλές αλλαγές :d

thanasis76
03-02-2010, 08:15
Ακου τώρα και το μυστικό :d Υπάρχουν από Water waves τα φίλτρα δικτύου σε πολύ καλή τιμή θα στα που τα παιδιά θα τους πεις για ενα στερεών ένα άνθρακα είναι στις 20 ιντζες θα βρεις μια βρύση και θα τα βάλεις εκεί . τα φίλτρα αυτά θέλεουν αλλαγή κάθες 7000-1000 λίτρα ;) . Πας για τρελλές αλλαγές :d

σε ευχαριστω!!!!
παντος επιδη εχω τωρα την Α/Ο μην πανε χαμενα....
μετα απο κανα εξαμηνο θα το κοιταξω...:d:d

ΓΙΩΡΓΑΡΑΣ
03-02-2010, 08:54
Φίλε Θανάση και εγώ στην Ερμούπολη μένω να συναντηθούμε να τα πούμε από κοντά .
Επιτέλους και ένας άλλος δισκας στο νησί

Hary
03-02-2010, 10:00
μην τρελαίνεστε ακόμα........... βρές τρόπο να κάνεις μέτρηση TDS γιατι αν τραβάνε απο γεωτρήσεις τότε όλα καλά αλλά αν τραβάνε απο θάλασσα υπάρχει πρόβλήμα......... το νερό εκεί το πείνετε???? επίσης τί μάρκας είναι τα τεστ που χρησιμοποιείς???? όλοι ξέρουμε να κάνουμε μετρήσεις αλλά το μέσο που χρησιμοποιούμε δεν είναι παντα το σωστό.....

Εσύ Γιωργάρας έχεις τις ίδιες μετρήσεις??? τι τεστ χρησιμοποιείς και εσύ??

thanasis76
03-02-2010, 10:06
Φίλε Θανάση και εγώ στην Ερμούπολη μένω να συναντηθούμε να τα πούμε από κοντά .
Επιτέλους και ένας άλλος δισκας στο νησί

ναι φιλε μου να βρεθουμε γιατι οχι....
μπορει και να σε ξερω και να με ξερεις...dohdoh

μην τρελαίνεστε ακόμα........... βρές τρόπο να κάνεις μέτρηση TDS γιατι αν τραβάνε απο γεωτρήσεις τότε όλα καλά αλλά αν τραβάνε απο θάλασσα υπάρχει πρόβλήμα......... το νερό εκεί το πείνετε???? επίσης τί μάρκας είναι τα τεστ που χρησιμοποιείς???? όλοι ξέρουμε να κάνουμε μετρήσεις αλλά το μέσο που χρησιμοποιούμε δεν είναι παντα το σωστό.....

μετραω με τεστ της τετρα!!! το νερο οταν ειχα παει στην αφαλατωση μας εβαλαν και ειπιαμε και ηταν πολυ καλο. και μαλιστα μας ειπαν οτι ολοι που δουλευουν στην αφαλατωση απο εκει περνουν νερο για τα σπιτια τους....
το νερο στα σπιτια εμεις δεν το πινουμε μεχρι τωρα γιατι το δυκτιο ηταν παλιο και εχουμε μαθει να πινουμε απο πηγες....
θα κοιταξω να μετρησω και tds...

giatrope
03-02-2010, 14:23

Η συγκεκριμένη αφαλάτωση 1000% τραβάει από θάλασσα. Τίμιο Αίγιο Πέλαγος :sirf::

Hary
03-02-2010, 16:40
Χαρουλη το νερο ειναι ενταξει ... η μεθοδος αυτη χρησιμοποιηται ποοοολλλλλα χρονια στα πλοια ... βαλε και τις "φρεσκιες" σωληνωσεις ... ειναι λαχειο.;) Αυτο που εγραψε ο Χρηστος μονο χρειαζεται και ..... να φυγω για Συρο γ@^ωτο;:rolleyes:

η μέθοδος όταν χρησιμοποιείται σε νερό θαλασσινό δεν είναι εντάξη........ ανάλογα με τις μεμβράνες δλδ....... η πρώτη μου όσμοση πριν 9 χρόνια ήταν ξυλωμένη απο καράβι 400 λίτρα ανα ώρα....... αλλά οι μεμβράνες δεν κατέβαζαν κάτω απο 800 μs......... όταν μιλάμε για τέτοιες οσμόσεις θηρεία ανάλογα και με την μελέτη που έχει γίνει το ποσοστό φίλτρανσης είναι μεταξύ80-95%............ αν ο φίλος μας έχει gh3 kh3 και 1000μs????? βέβαια το gh3 δεν δείχνει για τέτοια μs αλλά με το τέστ της τετρα το καλύτερο που χει να κάνει είναι να κάνει μέτρηση tds.......

thanasis76
03-02-2010, 16:48
η μέθοδος όταν χρησιμοποιείται σε νερό θαλασσινό δεν είναι εντάξη........ ανάλογα με τις μεμβράνες δλδ....... η πρώτη μου όσμοση πριν 9 χρόνια ήταν ξυλωμένη απο καράβι 400 λίτρα ανα ώρα....... αλλά οι μεμβράνες δεν κατέβαζαν κάτω απο 800 μs......... όταν μιλάμε για τέτοιες οσμόσεις θηρεία ανάλογα και με την μελέτη που έχει γίνει το ποσοστό φίλτρανσης είναι μεταξύ80-95%............ αν ο φίλος μας έχει gh3 kh3 και 1000μs????? βέβαια το gh3 δεν δείχνει για τέτοια μs αλλά με το τέστ της τετρα το καλύτερο που χει να κάνει είναι να κάνει μέτρηση tds.......

αν βρω tds-ομετρο θα μετρησω. και θα κοιταξω να κανω μετρηση και με αλλα τεστ να δω....

Diskus Fan
03-02-2010, 18:34
Ακομα και 1000ms να εχει ... βαζοντας αυτο που εγραψε ο Χρηστος ... κανενα προβλημα για τους δισκους (αποψη μου) ... μονο αν παει σε αναπαραγωγη θα πρεπει να το ριξει κατω απο τα 600ms.-;)

Yiannis59
03-02-2010, 18:39
Ακομα και 1000ms να εχει ... βαζοντας αυτο που εγραψε ο Χρηστος ... κανενα προβλημα για τους δισκους (αποψη μου) ... μονο αν παει σε αναπαραγωγη θα πρεπει να το ριξει κατω απο τα 600ms.-;)

μs μικρε το ms ειναι επι 1000 αλλο micro = μs και αλλο mili = ms
1ms=1000μs

delta66
03-02-2010, 21:10
1ms/cm = 1000 μs/cm = 640 ppm
:thumbup:

1 ppm = 1.56 μS/cm = 0.00156 mS/cm
1 μS/cm = 0.640 ppm = 0.00100 mS/cm

Yiannis59
03-02-2010, 21:31
:thumbup:

1 ppm = 1.56 μS/cm = 0.00156 mS/cm
1 μS/cm = 0.640 ppm = 0.00100 mS/cm

Αφου την βρίσκεις χε χε

mili = 10 στην -3
micro = 10 στην -6
nano = 10 στην - 9
pico = 10 στην - 12
micro micro = 10 στην - 15

Απο την εποχή που κουβαλούσα μάρμαρα οταν έκτιζαν την Ακρόπολη (σπούδαζα) whistle

thanasis76
03-02-2010, 23:41
παιδια εχω νεα!!!!
μετρησε ενας φιλος μου πριν λιγο το νερο στην Ερμουπολη και μου ειπε....
550μs(μικρο ζιμενς)....
τωρα αυτο ειναι καλο η κακο???
ποσο πρεπει να ειναι το σωστο για τους δισκους???

delta66
03-02-2010, 23:50
Αφου την βρίσκεις χε χε

mili = 10 στην -3
micro = 10 στην -6
nano = 10 στην - 9
pico = 10 στην - 12
micro micro = 10 στην - 15

Απο την εποχή που κουβαλούσα μάρμαρα οταν έκτιζαν την Ακρόπολη (σπούδαζα) whistle

;baby;
Εκτος απο ppm και μS υπαρχουν οργανα κπου μετραμε tds και σε αυτες τις μοναδες? dohdoh :p:p:p

Yiannis59
03-02-2010, 23:51
Μια χαρα ειναι φυσικα αν πας για γεννα πρεπει να ειναι 180 και κατω :thumbup:

thanasis76
04-02-2010, 00:00
Μια χαρα ειναι φυσικα αν πας για γεννα πρεπει να ειναι 180 και κατω :thumbup:

μονο αν παω για γεννα???? τωρα οι δισκοι θα ειναι καλα???

αν ειναι να μην ειναι καλα... :( μετα απο προσαρμογη 1-2 μηνες να αρχησω αλλαγες με Α/Ο....
εσεις θα μου πειτε... εγω ειμαι στο δημοτικο ακομα..doh

Yiannis59
04-02-2010, 00:05
μια χαρα ειναι μακαρι να ειχα τέτοιο νερο απο την βρύση:thumbup:

thanasis76
04-02-2010, 07:52
ωραια!! χαιρομαι!! με καλο νερο οταν δουλευει η Α/Ο δεν δουλευει πιο ξεκουραστα???
θα τα ξεκινησω ετσι τα δισκακια και σιγα σιγα θα κανω και καμια αλλαγη με Α/Ο για να πεφτουν σιγα σιγα και σκληροτητες και tds...:thumbup::thumbup:

yiapas
04-02-2010, 12:57
ωραια!! χαιρομαι!! με καλο νερο οταν δουλευει η Α/Ο δεν δουλευει πιο ξεκουραστα???

ναι...:thumbup:
ούτε καταστρέφονται οι μεμβράνες γρήγορα, ούτε λερώνονται και τα προφίλτρα ευκολα