PDA

Επιστροφή στο Forum : General Cure και Furan 2

seven77
26-01-2010, 09:52
Ξέρει κάνεις από πού μπορώ να αγοράσω τα παραπάνω ? δεν τα βρίσκω πουθενά σε κανένα κατάστημα να πω ότι δεν έχω πρόβλημα με τα ψάρια μου απλά τα θέλω να βρίσκονται για την κακιά στιγμή μιας και είμαι Τρίκαλα και εδώ αυτά τα πράγματα είναι εντελώς άγνωστα ζήτησα να τα κάνω παραγγελία και μου πρότειναν το protazol για όλες της ασθένειες αλλά ψάχνοντας στο φόρουμ δεν είδα να το έχει χρησιμοποίηση κανείς σε πρόβλημα με τα ψάρια του

ChristosP
26-01-2010, 10:09
Εχουμε μαγαζιά στο φουρουμ που στέλνουν και επαρχία .

Για ποσα λίτρα ενυδρείο και πες αν έχει καραντίνα . Αν έχεις μια καραντίνα 100 λίτρων από ένα κουτί στο καθένα κάνεις ολοκληρη την θεραπεία αλλιώς θες παραπάνω κουτιά και θα σου πάει ο κούκος αιδόνι :d. Η ποιότητα και η αποτελεσματικότητα τους είναι για μένα προσωπικά δεδομένη

Αλλή λύση είναι το esha 2000 για γενική χρήση σε συνδιασμό με ενυδρειακό αλάτι πιάνεις διάφορα και για flagelates το esha Hexamita αλλά εμένα μου έχει δουλέψει σε μεγαλύτερη δοσολογία από ότι αναφέρει . Και φυσικά όχι μαζί αυτά τα 2 . Είναι ποιο οικονομικά σίγουρα

Αντι για ενυδρειακό αλάτι μπορείς να πάρεις τυροκομικό που κάνει την ίδια δουλειά και είναι και φτηνότερο και κάτι που μπορείς να βρεις εύκολα και στα Τρίκαλα .

Βεβαια να τονίσω αν κάνεις συχνές αλλαγές νερού με σωστά προετημασμένο νερό και προσέξεις την διατροφής τους ( για παράδειγμα ένα την ημέρα να είναι σπιρουλίνα ) . Το ποιο πιθανό είναι να μην τα χρειαστείς ποτέ .
Αν δεις κάτι περίεργο στο μέλλον θα κάνεις αλλαγές μεγάλες και κάτα πάσα πιθανότητα θα λύσεις το όποιο πρόβλημα . Το πάν είναι το καθαρό νερό και σταθερές συνθήκες ;)

seven77
26-01-2010, 10:22
Ευχαριστώ θα κοιτάξω για το esha hexamita εχω το αλατι τις api καθως και το esha 2000

Έχω 2 ενυδρεία για καραντίνα ένα μικρό 20 λίτρων και 1 70 λίτρα εύχομαι να μην τα χρειαστώ ποτέ

ChristosP
26-01-2010, 10:26
Αν έχεις καραντίνα πάρε general cure +furan 2

seven77
26-01-2010, 10:33
Απλά έψαχνα σε online shop Ελλάδα και στο aquaristic και δεν βρήκα κάτι

http://www.aquaristic.net/shop.php/sid/98c9b6ae53bc10309e4525015c4fd8a9/cl/details/anid/13744f33a889a1af7.18837549/JBL%20Furanol%2020%20Tabl./

αυτό είναι το furan 2?

ChristosP
26-01-2010, 10:43
Φουράνια( δραστική ουσία ) υπαρχουν πολλά και κάνουν σχεδόν όλα την ίδια δουλειά το πλεονέκτημα το Furan2 είναι ότι συνδιάζεται με το general cure χωρις να πειράζει τα ψάρια μας . Δεν έχω δοκιμάσει να συνδιάσω κάποιο άλλο φάρμακο που περιέχει την δραστική με general cure και δεν γνωρίζω να σου απαντήσω ;)

ΣΤΑΜΑΤΙΑ
26-01-2010, 11:12
Προσωπική εμπειρία: Exω κάνει 1 δισκάκι μπάνιο με general cure + furan 2 και 2 ημέρες μετά είδα άμεσα αποτελέσματα.
Εβαλα σε ένα κουβά με ενυδριακό νερό μισό φακελάκι general cure και μισό furan (αεραντλία και θερμοστατη) το άφησα 20 λεπτά και μετά μπλουμ στο κυρίως.
Αυτό έγινε φυσικά μετά από συμβουλή ειδικού.

ChristosP
26-01-2010, 11:16
Προσωπική εμπειρία: Exω κάνει μπάνιο με general cure + furan 2 και 2 ημέρες μετά είδα άμεσα αποτελέσματα.
Εβαλα σε ένα κουβά με ενυδριακό νερό μισό φακελάκι general cure και μισό furan (αεραντλία και θερμοστατη) το άφησα 20 λεπτά και μετά μπλουμ στο κυρίως.
Αυτό έγινε φυσικά μετά από συμβουλή ειδικού.

ειδικός δεν είμαι αλλά κατστρέφεις το φάρμακο με το μπάνιο . Η θα κάνεις όλη την θεραπεία ή όχι γιατί μετά από μερικές φορές δεν θα πιάσει το φαρμακο ;)

Δεν καταλαβαίνω πως ένα αντιβιοτικό είναι αποτελεσματικό σε 20 λεπτά

Hary
26-01-2010, 11:43
αφού αγοράζεις φάρμακα προλυπτικά για να έχεις......... σε οποιοδήποτε φαρμακίο πάς και αγοράζεις flagyl 5-6 ευρό σε κάψουλες των 500...... μετρονυδαζόλη καλύπτεις μια μεγάλη γκάμα ασθενιών......... αλάτι και για μένα είναι πλέον ανούσιο να αγοράζεις ενυδρειακό..... δεν έχει καμια περετέρω επεξεργασία απο το τυροκομικό..... και η διαφορά τιμης τεράστια....

Γιάννης
26-01-2010, 11:46
Ξέρει κάνεις από πού μπορώ να αγοράσω τα παραπάνω ? δεν τα βρίσκω πουθενά σε κανένα κατάστημα να πω ότι δεν έχω πρόβλημα με τα ψάρια μου απλά τα θέλω να βρίσκονται για την κακιά στιγμή μιας και είμαι Τρίκαλα και εδώ αυτά τα πράγματα είναι εντελώς άγνωστα ζήτησα να τα κάνω παραγγελία και μου πρότειναν το protazol για όλες της ασθένειες αλλά ψάχνοντας στο φόρουμ δεν είδα να το έχει χρησιμοποίηση κανείς σε πρόβλημα με τα ψάρια του
Δεν ρίχνεις μια ματιά στο ebay (http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=370282645488&ssPageName=STRK:MEWNX:IT) ή εδώ (http://www.marinedepot.com/Aquarium_Pharmaceuticals_API_MARS_Fishcare-Medications_for_Saltwater_Aquariums-AP-FIME-ct.html) ;
Οι τιμές των προϊόντων της API στην Ελλάδα είναι φωτιά.

ChristosP
26-01-2010, 11:50
αφού αγοράζεις φάρμακα προλυπτικά για να έχεις......... σε οποιοδήποτε φαρμακίο πάς και αγοράζεις flagyl 5-6 ευρό σε κάψουλες των 500...... μετρονυδαζόλη καλύπτεις μια μεγάλη γκάμα ασθενιών......... αλάτι και για μένα είναι πλέον ανούσιο να αγοράζεις ενυδρειακό..... δεν έχει καμια περετέρω επεξεργασία απο το τυροκομικό..... και η διαφορά τιμης τεράστια....

Αυτό λέω ποιο πάνω για το τυροκομικό :p

Απλά θεωρώ ότι το φλατζιλ για να είναι αποτελεσματικό πρέπει να κάνεις ρουτίνα κάθε 8 ώρες ;)

Hary
26-01-2010, 11:56
Αυτό λέω ποιο πάνω για το τυροκομικό :p

Απλά θεωρώ ότι το φλατζιλ για να είναι αποτελεσματικό πρέπει να κάνεις ρουτίνα κάθε 8 ώρες ;)

Χρηστάρα στο σουσάκι κορινθίας (10 λεπτά απο το σπίτι μου) είναι το εργοστάσιο της Πέρλα...... θές να σου πάρω 25 κιλά τυροκομικό.... 6-7 ευρό έχει:d

ChristosP
26-01-2010, 11:58
Αλήθεια θέλω ένα τσουβαλάκι και θα το μοιράσω στα παιδιά :d

ΣΤΑΜΑΤΙΑ
26-01-2010, 12:00
Δηλαδή κατά την γνώμη σου δεν συμφωνείς σε καμία περίπτωση για μπάνιο σε κουβά με φάρμακο (φυσικά εκτός από αλάτι); και αν ναι ποια φάρμακα προτείνεις; Ρωτάω γιατί η άμεση θεραπεία σε κουβά όταν δεν έχεις καραντίνα ή μέχρι να αποκτήσεις θα μπορούσε να είναι σωτήρια λύση.
Εγώ είδα αισθητή διαφορά στο ψάρι γι αυτό και το έγραψα.

ChristosP
26-01-2010, 12:05
Σε κουβά αλάτι στα 10 γραμμάρια το λίτρο (Stenker) . ΚΑι υπερδοσολογία σε bactopur direct αλλά καλύτερα στο 8ωρο σε καραντίνα και επανάληψη

Hary
26-01-2010, 12:09
συμφωνώ με τον Χρήστο απλά να ξέρεις οτι το μπάνιο με 10 γραμμάρια ανα λίτρο αλάτι για 1 λεπτό είναι για να καθαρίσεις το ψάρι σου απο gill worms..... δεν είναι πρόληψη......... bactopur direct πολύ καλό φάρμακο αλλά πολύ δυνατό... προσοχή..... όχι για ψίλου πήδημα......

ChristosP
26-01-2010, 12:13
Hary και για όλα τα εξωπαράσητα ;)

Diskus Fan
26-01-2010, 13:50
1. Καποιοι ..... εχω την αισθηση οτι θελετε να κανετε τους "αιμοδοτες" στις εταιριες.:rolleyes:
2. Πες τα ωρε Χαρουλη.:cool:
3. ΣΤΑΜΑΤΙΑ ... δεν λες και το ειδικο ... μηπως τον χρειαστουμε;:confused:
4. 2Λ .... το τσουβαλακι εχει μεσα ..... και τη δικια μου μεριδα.-:p

ChristosP
26-01-2010, 14:17
Ναι ρε αυτό είναι σίγουρο

ΣΤΑΜΑΤΙΑ
26-01-2010, 15:28
1. Καποιοι ..... εχω την αισθηση οτι θελετε να κανετε τους "αιμοδοτες" στις εταιριες.:rolleyes:
2. Πες τα ωρε Χαρουλη.:cool:
3. ΣΤΑΜΑΤΙΑ ... δεν λες και το ειδικο ... μηπως τον χρειαστουμε;:confused:
4. 2Λ .... το τσουβαλακι εχει μεσα ..... και τη δικια μου μεριδα.-:pΕσύ θα τον έλεγες;:rolleyes:

Diskus Fan
26-01-2010, 15:30
Εσυ θα τον ελεγες ... ειδικο;:p

ΣΤΑΜΑΤΙΑ
26-01-2010, 15:44
Με την λέξη ειδικό εννοώ έμπειρο κ όχι άσχετο που σίγουρα το έχει κάνει και εχει δει αποτέλεσμα.

tsiro
26-01-2010, 22:23
Δεν ρίχνεις μια ματιά στο ebay (http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=370282645488&ssPageName=STRK:MEWNX:IT) ή εδώ (http://www.marinedepot.com/Aquarium_Pharmaceuticals_API_MARS_Fishcare-Medications_for_Saltwater_Aquariums-AP-FIME-ct.html) ;
Οι τιμές των προϊόντων της API στην Ελλάδα είναι φωτιά.

εχεις αγορασεις πραγματα απο το δευτερο μαγαζι?
μου βγαζει 100δολ. μεταφορικα για αγορα 20δολ :rolleyes::rolleyes::rolleyes:

seven77
26-01-2010, 23:16
Ευχαριστώ παιδιά τα παρήγγειλα όλα από osmosis τα έχει !!! :thumbup:

Γιάννης
26-01-2010, 23:37
εχεις αγορασεις πραγματα απο το δευτερο μαγαζι?
μου βγαζει 100δολ. μεταφορικα για αγορα 20δολ :rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Και αυτο ειναι τιμιο καταστημα και στελνει Ελλαδα με κωδικο ''δωρο"
http://www.marinedepot.com/Aquarium_Pharmaceuticals_API_MARS_Fishcare-Medications_for_Saltwater_Aquariums-AP-FIME-ct.html
Όταν είχε προτείνει το μαγαζί ο pete πριν μερικές μέρες έκανα έλεγχο και τα μεταφορικά έβγαιναν 6-7 δολάρια για το General Cure,:d τώρα δεν ξέρω γιατί τρελάθηκε ο Αμερικάνος και βγάζει 100δολ. μεταφορικά.
Από αυτό το μαγαζί δεν έχω αγοράσει,μόνο από το ebay,αλλά αν είναι να αγοράσω θα του στείλω πρώτα ένα email ρωτώντας για τα μεταφορικά γιατί σίγουρα έχει γίνει κάποιο λάθος.

sllo
16-07-2010, 15:30
Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πως χρησιμοποιείτε τον συνδυασμό furan2 + general cure?
Κάθε πόσο βάζετε το furan2 και κάθε πόσο το general cure?
διαβάζω τις οδηγιες αλλά δεν καταλαβαίνω.

Το furan 2 λέει: δόση, μετά από 24 ώρες δόση, μετά από 24 ώρες αλλαγή. αυτό επαναλαμβάνετε ακόμα μια φορά

general cure: δόση, μετά από 48 ώρες δόση, μετά από 48 ώρες αλλαγή

χρονικά δεν συμπίπτουν ούτε οι δόσεις ούτε οι αλλαγές.

MakChem
16-07-2010, 18:50
Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πως χρησιμοποιείτε τον συνδυασμό furan2 + general cure?
Κάθε πόσο βάζετε το furan2 και κάθε πόσο το general cure?
διαβάζω τις οδηγιες αλλά δεν καταλαβαίνω.

Το furan 2 λέει: δόση, μετά από 24 ώρες δόση, μετά από 24 ώρες αλλαγή. αυτό επαναλαμβάνετε ακόμα μια φορά

general cure: δόση, μετά από 48 ώρες δόση, μετά από 48 ώρες αλλαγή

χρονικά δεν συμπίπτουν ούτε οι δόσεις ούτε οι αλλαγές.

Μπορώ να σκεφτώ τον παρακάτω συνδυασμό με μία διαφορά, αλλαγή του general cure σε 24 ώρες και όχι σε 48 ώρες. Άς μας πούν και αυτοί που έχουν χρησιμοποιήσει τα συγκεκριμένα φάρμακα.

general cure: 1η μέρα δόση - 3η μέρα δόση -4η μέρα αλλαγή
furan 2: 2η μέρα δόση - 3η μέρα δόση -4η μέρα αλλαγή +δόση - 5η μέρα δόση - 6η μέρα αλλαγή

ChristosP
18-07-2010, 13:02
Ο από πανω τρόπος είναι σωστός

Απλά επειδή είναι και ακριβα αλλά και δυνατος συνδιασμός σε ενυδρείο καραντινα πάντα

Εχει σώσει πολλά ψάρια πάντως αυτός ο συνδιασμός ;)

ΣΤΑΜΑΤΙΑ
18-07-2010, 14:09
Μα καλά πρώτη μέρα furan δεν βάζει; Οι οδηγίες λενε αφού βάλεις πρωτη φορά επαναλαμβάνεις μετά από 24 ωρες (δηλαδή 1η και 2η μέρα) περιμενεις άλλες 24 ωρες τότε 25% αλλαγή νερού κ επαναλαμβανεις για δεύτερη φορά αν χρειάζεται. Διαφωνείς; Το εχω χρησιμοποιησει σε συνδιασμό με general κ είναι θαυματουργός συνδυασμός.

ChristosP
18-07-2010, 16:10
και κατι αλλο που δεν το γραφει καθολου φωτα στην θεραπεια

sllo
18-07-2010, 16:53
φτηνο furan 2 και general cure απο εδω (http://stores.ebay.com/Sea-Corals-LLC), απο Αμερικη.

Το furan 2 κοστιζει $5,30 και το general cure $7,90.
εχω παραγγηλει 4 κουτια furan 2 και 4 κουτια general cure και μου κοστισαν $71 μαζι με τα μεταφορικα. Μου ηρθαν σε 1,5 εβδομαδα.

Diskus Fan
18-07-2010, 17:19
και κατι αλλο που δεν το γραφει καθολου φωτα στην θεραπεια

Αυτο θεωρώ οτι ειναι δεδομένο στην καραντίνα (για όλες τις θεραπείες).-:cool:

ChristosP
18-07-2010, 17:37
ενταξει αυτο που λες απλα το λεω γιατι δεν κανει για το φουραν