PDA

Επιστροφή στο Forum : Θερμανση για δισκους

disc-postman
23-01-2010, 19:18
Απο θερμανση πως τα βλεπεται τα πραματα, ειμαι οκ?

Απο πισω καλοριφερ, και διπλα τζακι!

Geosid
23-01-2010, 19:24
το καλοκαιρι τι θα αναβεις ? τζακι Η καλοριφερ ?:d:d

Jeepas
23-01-2010, 19:32
Μια χαρά σε βρίσκω :thumbup:
Αλλά δεν επαρκεί :mad: nono

Άναψε και τα κεράκια επάνω στο τζάκι rofirofi

Υγ. Κάνε στη πάντα τον Η/Υ, ρίξε καμμιά λίγδα στα κάρβουνα και βουρρρρρ emot108

tsiro
23-01-2010, 19:38
ειναι καλο να ειναι τοσο κοντα το καλοριφερ.....?

disc-postman
23-01-2010, 19:47

Λευτερη καθε σωμα ειναι αυτονομο, συνηθως το εχω κλειστο.
Αλλα και αναμενο αντε να ανεβασει μισο βαθμο.
Μελλοντικα θα βγει για να μπει κολλητα στο τοιχο το μεγαλο!

Yiannis59
23-01-2010, 20:14

Αν ειναι λεει, βγαζει και ωραιες φωτογραφίες :d

StavrosM
23-01-2010, 20:16
Σωστη σκεψη Βασιλη, αφου οταν υπαρχει επιπλο μπροστα απο ενα σωμα, δεν αποδιδει καθολου! Δεν επιτρεπει στον αερα την ανετη κυκλοφορια του, μεσα και μπροστα απο το σωμα!!! (φαντασου παλια που ειχε βγει μια μοδα, να ντυνουν τα καλοριφερ με ξυλο για ομορφια doh!!! Επαιρναν αερα βεβαια, αλλα μειωνοταν η αποδοση!)

Jeepas
24-01-2010, 10:25
Σταύρε, ναι μεν χάνει σε απόδοση αλλά τη γυάλα την επηρεάζει σίγουρα.

Όπως και νά'χει τα καλοριφέρ συνήθως τοποθετούνται σε "εξωτερικούς" τοίχους για τον λόγο ακριβώς ότι οι μάζες ψυχρού αέρα που επηρεάζουν τη θερμοκρασία των εσωτερικών χώρων, εισέρχονται από εκεί (και από τις γυάλινες επιφάνειες κλπ.) στη συνέχεια περνάνε από τα καλοριφέρ και έτσι ανεβαίνει η θερμοκρασία τους (και κατ'επέκταση και του σπιτιού). Μ'αυτή τη λογική δεν επηρεάζεται και τόσοοο πολύ η απόδοσή τους ;) (παρά μόνο ως προς την άμεση "εκπομπή" θερμότητας)

Hawai
24-01-2010, 12:42
Προσωπικα πιστευω οτι το ενυδρειο δεν θα πρεπει να ειναι κοντα σε θερμαντικα σωματα αν αυτα βεβαια το επηρεαζουν εστω και λιγο!

ChristosP
24-01-2010, 12:46
Γιατί τι θα πάθουν οι δίσκοι ?

Yiannis59
24-01-2010, 12:52
Παρακαλω θερμα να μην λετε οτι σας έρθει (υποθετικά) η γιατι το διαβάσατε,
δοκιμάστε να εχετε προσωπική γνώμη!!!
το οτι το γραφει το α η β σαιτ η το λεει ο α η β δεν ειναι κανόνας,
τουλαχιστον οι παλιοι θα εχουν δει να μεγαλωνω μικρα σε ενυδρειο κοντα στο καλοριφερ μην λετε οτι σας ερθει με υποθέσεις και θεωριες δοκιμαστε πειτε μας με στοιχεία τι πάθατε,
το χειρότερο που μπορει να συμβεί ειναι να αναβουν οι θερμοστατες λιγότερο και να γλιτώνετε λεφτα απο την ΔΕΗ

disc-postman
24-01-2010, 12:55
Παρακαλω θερμα να μην λετε οτι σας έρθει (υποθετικά) η γιατι το διαβάσατε,
δοκιμάστε να εχετε προσωπική γνώμη!!!
το οτι το γραφει το α η β σαιτ η το λεει ο α η β δεν ειναι κανόνας,
τουλαχιστον οι παλιοι θα εχουν δει να μεγαλωνω μικρα σε ενυδρειο κοντα στο καλοριφερ μην λετε οτι σας ερθει με υποθέσεις και θεωριες δοκιμαστε πειτε μας με στοιχεία τι πάθατε,
το χειρότερο που μπορει να συμβεί ειναι να αναβουν οι θερμοστατες λιγότερο και να γλιτώνετε λεφτα απο την ΔΕΗ

Ετσι ακριβως.:thumbup:

Hawai
24-01-2010, 13:00
Συγνωμη που λεω την γνωμη μου, και την εχω πληρωσει με ενα απλο τροπικο που ηταν κολλητα με καλοριφερ και ξαφνικα ειδα οταν ξεκινησαν να λειτουργουν τα καλοριφερ η θερμοκρασια στους 28 και τα ψαρια καποια να επιπλεουν και αλλα επανω να προσπαθουν να ανασανουν!Τωρα θα συμφωνησω στο οτι οι Δισκοι δεν εχουν προβλημα στις μεγαλες θερμοκρασιες απλα εγω δεν θα το εβαζα και βεβαια δεν κατακρινω κανεναν απλα λεω την δικια μου λογικη!

Yiannis59
24-01-2010, 13:03
Εδω καλώς η κακώς μιλάμε για δίσκους και μονο για δίσκους,
σεβαστή η γνωμη σου αλλα τωρα μας το λες πως δεν αναφερόσουν σε δίσκους!!

Μακαρι να μπορουσε το καλοριφερ (βλεπε συστημα θερμανσης του Stendker) να μου εδεινε
τους 30 βαθμους θα γλυτωνα ενα σωρο λεφτα απο την ΔΕΗ

Hawai
24-01-2010, 13:06
Ο.κ. συγνωμη για την παραλειψη μου και οτι εδω μιλαμε μονο για Δισκους!Γραψτε ακυρο στην επισυμανση μου!

Yiannis59
24-01-2010, 13:09
Κανενα προβλημα μην το παίρνεις προσωπικά και αλλοι εγραψαν τα ιδια πριν απο σενα.
:thumbup::thumbup:

Hawai
24-01-2010, 13:12
Πιστευω οτι εχουμε πιο σημαντικα πραγματα να παρουμε προσωπικα και οχι το χομπυ μας και να παρεξηγουμαστε!:thumbup:

StavrosM
24-01-2010, 13:37
Σταύρε, ναι μεν χάνει σε απόδοση αλλά τη γυάλα την επηρεάζει σίγουρα.

Όπως και νά'χει τα καλοριφέρ συνήθως τοποθετούνται σε "εξωτερικούς" τοίχους για τον λόγο ακριβώς ότι οι μάζες ψυχρού αέρα που επηρεάζουν τη θερμοκρασία των εσωτερικών χώρων, εισέρχονται από εκεί (και από τις γυάλινες επιφάνειες κλπ.) στη συνέχεια περνάνε από τα καλοριφέρ και έτσι ανεβαίνει η θερμοκρασία τους (και κατ'επέκταση και του σπιτιού). Μ'αυτή τη λογική δεν επηρεάζεται και τόσοοο πολύ η απόδοσή τους ;) (παρά μόνο ως προς την άμεση "εκπομπή" θερμότητας)

Xρηστο δεν με καταλαβες, εγω μιλησα για το σωμα! Το να ζεσταθει το ενυδρειο δεν μας πειραζει μια και θελουμε πολυ θερμανση οπως ειπε και ο Boss... ομως το σωμα στην φωτο του Βασιλη παει χαμενο για τον ιδιο, γιατι γενικως τα επιπλα μπροστα απο τα σωματα απορροφουν την θερμοτητα! (ασχετο για τα ψαρια μας και το θεμα, αλλα το ανεφερα ετσι εγκυκλοπαιδικα) Ο Βασιλης βεβαια εχει το τζακι διπλα και δεν τον νοιαζει, :d αλλα αν δεν το ειχε θα το εβλεπε στην πραξη αυτο που λεω!

tsiro
24-01-2010, 13:48
εμενα η απορια μου ειναι αν εχει προβλημα το επιπλο η οι σιλικονες του ενυδρειου λογω της θερμοτητας,οχι για τα ψαρια.

ChristosP
24-01-2010, 14:47
Πόσο να φτάσει ρε φίλε Τσιρο ? 25 βαθμους ατμοσφαιρική θερμοκρασία εδώ τα πάμε 34 σε νερό και δεν έχουν πρόβλημα ;)

Diskus Fan
25-01-2010, 01:44
Μπορει να μην εχουν προβλημα στους 34 αλλα .... αν τυχει παει 3-4 βαθμους πανω και μετα που θα σβησει κατεβει ... θα εχουν ... γι'αυτο πρεπει να υπαρχει καποιος ελεγχος π.χ. ενα θερμομετρο με "αλαρμ" πριν γινει καμμια πλακα.-:cool:

ChristosP
25-01-2010, 07:51
Μπορει να μην εχουν προβλημα στους 34 αλλα .... αν τυχει παει 3-4 βαθμους πανω και μετα που θα σβησει κατεβει ... θα εχουν ... γι'αυτο πρεπει να υπαρχει καποιος ελεγχος π.χ. ενα θερμομετρο με "αλαρμ" πριν γινει καμμια πλακα.-:cool:

Απάντησα για τις σιλικόνες ;) Τι θα πάθουν αν έχουν θερμοκρασία μεγάλη :thumbup:

seven77
25-01-2010, 10:44
Συγγνώμη που ρωτώ εδώ αλλά θα ήθελα να μου πείτε πια είναι η σωστή θερμοκρασία που πρέπει να έχει 1 δίσκο - ενυδρείο διαβάζω διαφορές τιμές στα post από 27 μέχρι και 34 που πρέπει να ρυθμίσω των θερμοστάτη τελικά ? τώρα των έχω στους 28

StavrosM
25-01-2010, 10:50
Λιγο πιο πανω, στους 29-30!!!

Οι διαφορες θερμοκρασιες που εχεις δει ειναι για διαφορετικη περιπτωση η καθε μια... π.χ. στους 27 κατεβαζουμε σιγα σιγα για ζευγαρωμα, ενω στους 34 ανεβαζουμε σιγα σιγα οταν κανουμε θεραπεια καποιων ασθενειων... (μην μπερδευεσαι)

Για την καθημερινοτητα τους παντως, 29-30...

Diskus Fan
25-01-2010, 18:22
Υπαρχει καποιος απο το φορουμ που τους ζευγαρωνει στους 27;:confused:

freezer
25-01-2010, 19:37
Εγώ τους δοκίμασα 27.5 και είχε διαφορά στο ποσοστό εκκόλαψης. fungus έπιασαν μόλις 2 αυγά(τις προηγούμενες φορές στους 29,5 ήταν πολύ χειρότερα). Δεν χρησιμοποίησα καθόλου μπλε του μεθυλενίου...
Πιθανόν να ήταν τυχαίο...

nino334
25-01-2010, 19:48

λογικο ειναι Νικολα ειδικα για τους αγριους αφου ζευγαρωνουν την εποχη των βροχων που η συσταση των νερων αλαζει ανεβενει λιγο το ph η alkalinity και πεφτει η θερμοκρασια μεχρι και τους 25 και τα νερα ειναι πιο πλουσια σε Ο2 εξ'οσων εχω διαβασει:confused:

kostaszoidos
25-01-2010, 19:55

ΕΓΩ!!!!και ειχα και μεγαλη επιτυχια.Και ηδη στους νεους δισκους που αγορασα προσφατα το εκανα και παλι και τα πρωτα τρεμοπεγματα ειναι γεγονος...Που ειναι δηλαδη το περιεργο...

StavrosM
25-01-2010, 20:04
Nαι,την εχουμε ξανακανει την συζητηση αυτη Νικολα και τα ειχαμε εξηγησει...
Το ειχε πει και ο Stendker στο σεμιναριο... σου θυμιζω: (για να το δει κι ο Κωστης που δεν το εχει δει...)http://www.greekdiscus.com/test2000/showthread.php?t=3827

kostaszoidos
25-01-2010, 20:39
Το ειχε πει και ο Stendker στο σεμιναριο... σου θυμιζω: (για να το δει κι ο Κωστης που δεν το εχει δει...)http://www.greekdiscus.com/test2000/showthread.php?t=3827

Ωρε Σταυρακι ηντα θα γενει παλι με τον φιλο μας τον FUN..:pull::pull::λογο τιμης θα μας εγιουρουντηξει και στσι δυο κακοριζικο ..καλια μας εδα να εξαφανιστουμε:65::65:

StavrosM
25-01-2010, 20:53
Σκυλος που γαβγιζει... δεν δαγκωνει! :cool: :p

ChristosP
26-01-2010, 09:32
εκτροφής δίσκοι σε display ενυδρείο ( για ζευγάρια είναι κάτι διαφορετικό ) 29 βαθμούς αλλιως σε 3-5 μήνες αν δεν πρσέξεις την διατροφή και τις αλλαγές θα έχεις ενδοπαράσητα .

Hary
26-01-2010, 09:56

Ναι ο Στενκερ....... αλλά ξέχασα αυτός δεν είναι στο φορουμ..... ne55

φτουυυυυ με πρόλαβες κοπέλι..........

Ωρε Σταυρακι ηντα θα γενει παλι με τον φιλο μας τον FUN..:pull::pull::λογο τιμης θα μας εγιουρουντηξει και στσι δυο κακοριζικο ..καλια μας εδα να εξαφανιστουμε:65::65:

θα συνηθήσεις δεν είναι τίποτα........

εκτροφής δίσκοι σε display ενυδρείο ( για ζευγάρια είναι κάτι διαφορετικό ) 29 βαθμούς αλλιως σε 3-5 μήνες αν δεν πρσέξεις την διατροφή και τις αλλαγές θα έχεις ενδοπαράσητα .

συμφωνώ και συμπληρώνω....... 2 δίσκοι σε γεννήστρα για να κάνεται παιχνιδάκια ζευγαρώματος με αναιβοκατεβάσματα θερμοκρασίας..... :thumbup::thumbup::thumbup: 27 μέχρι να κάνουν αυγά και μόλις γεννήσουν σταδιακά μέχρι 30 δλδ ακόμα και στα ζευγάρια δεν την κρατάμε για πολλές μέρες στο 27..... εφόσον έχουμε ζευγάρι πτώση της θερμοκρασίας στους 27 για 4-5 μέρες... μόλις δόυμε αυγα 1 βαθμό την μέρα άνωδο μέχρι τα 30 (stendker)

Diskus Fan
26-01-2010, 13:59
Κοριτσια .... αφηστε τα επιστημονικα και πιαστε την πραξη ... ενα μερος το εγραψε ο 2Λ ..... εγω απλα να σας συμπληρωσω/θυμισω οτι ... οπως εγραψε εν μερει ο Χαρουλης ..... μονο για να τους βαλω σε διαδικασια ριχνω την θερμοκρασια ... μετα ειναι στους 29-30 και αν απαιτηθει λιγο παραπανω για να αυξησω την ορεξη των μικρων. Και μην πεταχτεις hair1 και αρχισεις τα περι οξυγονου ... εκτος κι'αν δεν ξερεις πως να το αυξησεις.-:cool:

Υ.Γ. Συνονοματε .... ποσοι εδω μεσα εχουν "αγριους";;)

disc-postman
26-01-2010, 15:02
λογικο ειναι Νικολα ειδικα για τους αγριους αφου ζευγαρωνουν την εποχη των βροχων που η συσταση των νερων αλαζει ανεβενει λιγο το ph η alkalinity και πεφτει η θερμοκρασια μεχρι και τους 25 και τα νερα ειναι πιο πλουσια σε Ο2 εξ'οσων εχω διαβασει:confused:

Το ζευγαρωμα γινεται την εποχη των βροχων η "πλυμηρα τροπικων δασων"

γιατι υπαρχει "αφθονια τροφης" ο κυριος και βασικος λογος που οδηγει ενα

ζωο σε αναπαραγωγη!

Και οντως την εποχη αυτη οι συνθηκες και η θερμοκρασια του νερου ειναι

αυτες που αναφερεις!!!

Diskus Fan
26-01-2010, 15:36
Ανακαλυψατε το τροχο ... η να σας βαλω μια φωτογραφια του;:p

disc-postman
26-01-2010, 15:58
Ανακαλυψατε το τροχο ... η να σας βαλω μια φωτογραφια του;:p

Να μην γραφουμε τιποτα ωρε Fan, γιατι μας την λες ετσι.........:cool:

Diskus Fan
26-01-2010, 16:00
Χαμογέλα ..... το γελιο μακραινει τη ζωη.-;)
:p

disc-postman
26-01-2010, 16:08
Χαμογέλα ..... το γελιο μακραινει τη ζωη.-;)

Το Σαββατο θα σου΄ξηγησω απο κοντα.....................:whip:

Diskus Fan
26-01-2010, 16:50
Περιμενω με αγωνια .....:patrol::patrol::patrol::patrol::patrol:

kostaszoidos
26-01-2010, 17:22
Κοριτσια .... αφηστε τα επιστημονικα και πιαστε την πραξη ... ενα μερος το εγραψε ο 2Λ ..... εγω απλα να σας συμπληρωσω/θυμισω οτι ... οπως εγραψε εν μερει ο Χαρουλης ..... μονο για να τους βαλω σε διαδικασια ριχνω την θερμοκρασια ... μετα ειναι στους 29-30 και αν απαιτηθει λιγο παραπανω για να αυξησω την ορεξη των μικρων. Και μην πεταχτεις hair1 και αρχισεις τα περι οξυγονου ... εκτος κι'αν δεν ξερεις πως να το αυξησεις.-:cool:

Υ.Γ. Συνονοματε .... ποσοι εδω μεσα εχουν "αγριους";;)
ΜΑ και ο Σταυρατσης αυτο ενοουσε....(στους 27 κατεβαζουμε σιγα σιγα για ζευγαρωμα) οτι για να τους βαλει σε διαδικασια...ριχνει την θερμοκαρασια,μετα ειναι στους 29-30και αν απαιτηθει λιγο παραπανω....(κι εγω αυτο ενοουσα)οποτε συμφωνουμε εν μερει;....friendsfriends

nino334
26-01-2010, 18:20
ΜΑ και ο Σταυρατσης αυτο ενοουσε....(στους 27 κατεβαζουμε σιγα σιγα για ζευγαρωμα) οτι για να τους βαλει σε διαδικασια...ριχνει την θερμοκαρασια,μετα ειναι στους 29-30και αν απαιτηθει λιγο παραπανω....(κι εγω αυτο ενοουσα)οποτε συμφωνουμε εν μερει;....friendsfriends

αστο να λεει το ρεμαλι ωρε συντεκνε :d ειναι ψιλομαζοχα:d :rolleyes::d:d:d

yiapas
26-01-2010, 19:26
γίνεσαι γραφικός:thumbup: ... δεν ξέρεις πως να υποστηρίξεις πλέον όλα αυτά που ισχυριζόσουν πρίν το σεμινάριο και τα διέψευσαν οι πιό μεγάλοι εκτροφείς ανα τον κόσμο:p
εκτός αν θες να εννοήσεις οτι ο stendker είναι για τα πανηγύρια!rifle!

kostaszoidos
26-01-2010, 21:03
γίνεσαι γραφικός:thumbup: ... δεν ξέρεις πως να υποστηρίξεις πλέον όλα αυτά που ισχυριζόσουν πρίν το σεμινάριο και τα διέψευσαν οι πιό μεγάλοι εκτροφείς ανα τον κόσμο:p

που ειναι ωρε Γιαννιο αυτο που λεει ο κος stendker να το δω κι εγω...:thanks:

Hary
26-01-2010, 21:10
που ειναι ωρε Γιαννιο αυτο που λεει ο κος stendker να το δω κι εγω...:thanks:

το είπε στο σεμινάριο όταν τον έφερε το GD.....

Diskus Fan
27-01-2010, 01:46

Αυτα που ισχυριζομουν ... ειναι καπου γραμμενα; Βαλτα να με κανεις "ρομπα" γιατι διαφορετικα ...... σταματα να γραφεις ανακριβειες γιατι ..... αλλος ειναι ο γραφικος.-:cool:

Ο Σταυρατσης μπορει να ειπε αυτο ... εγω ομως αλλο .... ουτε σιγα-σιγα ειπα, ουτε οτι κραταω τους 27 βαθμους.-;)

yiapas
27-01-2010, 07:20
Αυτα που ισχυριζομουν ... ειναι καπου γραμμενα; Βαλτα να με κανεις "ρομπα" γιατι διαφορετικα ...... σταματα να γραφεις ανακριβειες γιατι ..... αλλος ειναι ο γραφικος.-:cool:
ευτυχώς κάποια απο αυτά τα έχεις γράψει εδώ
:thumbup:ok τοτε το απόγευμα που θα έχω χρόνο θα κοιτάξω στο φόρουμ...δεν θα πάω πολυ πίσω ... και πάλι ευτυχώς:d

αν και το ήξερα οτι θα το γυρίσεις στην "παλαβή"...:rolleyes: πάντα έτσι κάνειςteufel_98

nino334
27-01-2010, 10:16
Πανω του Γιαπα μη μας παρει τον αερα........καν'του τις μπουκλες ραστα:lllll::lllll::lllll::63:

Diskus Fan
27-01-2010, 15:26
ευτυχώς κάποια απο αυτά τα έχεις γράψει εδώ
:thumbup:ok τοτε το απόγευμα που θα έχω χρόνο θα κοιτάξω στο φόρουμ...δεν θα πάω πολυ πίσω ... και πάλι ευτυχώς:d

αν και το ήξερα οτι θα το γυρίσεις στην "παλαβή"...:rolleyes: πάντα έτσι κάνειςteufel_98

Φυσικα και ειναι γραμμενα εδω (ειπα να ψαξεις αλλου; ) ...... για να σε δω.-:cool:

Πανω του Γιαπα μη μας παρει τον αερα........καν'του τις μπουκλες ραστα:lllll::lllll::lllll::63:

Εγω να δεις κατι μπουκλες που θα του κανω .... με τα καρουμπαλα.-:patrol:

Hary
27-01-2010, 16:30
δεν αφήνετε τις π@π@ρ........ λέω εγώ όλο τρώγεστε και απο κοντά όλο0020 είστε......

Churu
27-01-2010, 17:10
Αυξανετε η συμμετοχη στα ποστ!!:d:d

Diskus Fan
28-01-2010, 03:41
δεν αφήνετε τις π@π@ρ........ λέω εγώ όλο τρώγεστε και απο κοντά όλο0020 είστε......

Δεν φτανει που ανεβαζουμε την .... τηλεθεαση ... μιλας κι'ολας;:p