PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερωτήσεις για καθηγητή ιχθυολογίας

Vicious_circle
19-01-2010, 20:51
Ο Καθηγητής του τμήματος ιχθυοκαλλιεργειών του Γεωπονικού Πανεπιστημίου Αθηνών, μετά από παράκλησή μου δέχθηκε να απαντήσει τις ερωτήσεις μας.

Εδώ θα μαζέψουμε όλες τις ερωτήσεις από όλα τα μέλη, μπορείτε να ρωτήσετε ότι θέλετε στη γλώσσα που χρησιμοποιούμε εδώ (δεν είναι ανάγκη να είναι σουπερ επιστημονικό) και εγώ θα βοηθήσω τον Καθηγητή να καταλάβει τι ακριβώς εννοούμε καθώς άλλη γλώσσα-εξοπλισμό χρησιμοποιούμε εδώ και άλλο στα εργαστήρια.

Ρίχτε στο ψαχνό! !rifle!

andrikos
19-01-2010, 20:58
Ωραία κίνηση! :d

Geosid
19-01-2010, 21:01
αν κανω τις ερωτησεις που εχω σαν αρχαριος θα με φανε ολοι εδω μεσα και η πρωτη απαντηση που θα ακουσω θα ειναι καλο διαβασμα :) οποτε δεν ρωταω τιποτα :d:d

Ωραια κινηση παντος !!!

Yiannis59
19-01-2010, 22:22
Πολύ καλή κίνηση και θα το ξεκινήσω εγω καθαρά υποθετικά για να μην υπάρξει καμιά παρεξήγηση γιατι ακουστηκαν πολλα τελευταία.
Αν υποθέσουμε οτι η αρρώστια που μας κτύπησε τελευταία οφειλόταν σε ιό τον οποιονδήποτε ιο δεν εχει σημασία το όνομα του, ειναι φορείς τα ψαρια που θεραπεύτηκαν υπαρχει κυνδυνος να τον μεταδωσουν αν μπουν με αλλα που δεν νόσησαν (και δεν εχουν αποκτήσει ανοσία, αντισώματα) και αν ναι υπαρχει τροπος προστασίας και ποιος.

nino334
19-01-2010, 23:10
Λοιπον με αφορμη το thred περι οσμωσης vs ρητινης αποτελουν οι υψηλες συγκεντρωσεις Na προβλημα για τα ψαρια μας και αν ναι σε τι βαθμο, σε ποιες συγκεντρωσεις,βαση ποιου μηχανισμου και πια η συνηθης συμπτωματολογια-κλινικη εικονα των ψαριων μας σε αυτη τη περιπτωση?:d:d

ChristosP
20-01-2010, 07:46
Είναι πολύ καλή κίνηση :thumbup:

Απλά αν έχεις καλές σχέσεις με τον καθηγητή θα ήθελα αν είναι δυνατόν να είχα μια συνάντηση μαζί του για να του προτείνω 2 θέματα για μεταπτυχιακή ή ακόμα και για πτυχιακή εργασία η οποία θα μας βοηθούσε πολύ ;)

tsiro
20-01-2010, 09:06
όντως πολύ καλή κίνηση!η μακροχρόνια έκθεση των ψαριών έστω και σε ελάχιστες συγκεντρώσεις νιτρικων τι προβλήματα μπορεί να προκαλέσει?μπορεί να είναι λόγος ξαφνικων θανάτων?

Vicious_circle
20-01-2010, 10:31
Είναι πολύ καλή κίνηση :thumbup:

Απλά αν έχεις καλές σχέσεις με τον καθηγητή θα ήθελα αν είναι δυνατόν να είχα μια συνάντηση μαζί του για να του προτείνω 2 θέματα για μεταπτυχιακή ή ακόμα και για πτυχιακή εργασία η οποία θα μας βοηθούσε πολύ ;)

Πολύ εύκολο Χρήστο, απλά στείλε ένα πμ όποτε είσαι εύκαιρος. :thumbup:

Ότι σας έρθει πείτε το, δεν είναι ανάγκη να είναι πολύ σοβαρό, ακόμα και για προφανή πράγματα που θέλετε να διπλο-τσεκάρετε ίσως οι απαντήσεις μας φωτίσουν περισσότερο.

White Diamond
20-01-2010, 10:41
Γνωριζοντας οτι η καλυτερη αντιμετωπιση ενος προβληματος ειναι η προληψη αυτου, στην
προκειμενη περιπτωση εκτος της χρησης σκορδου στις τροφες, βιταμινες Α & C, σωστο PH,
καθαρο νερο, σπιρουλινα κλπ, ποα πιστευτε οτι θα ηταν η ενδεδειγμενη
ποσοτητα flagyl και ποια η συχνοτητα χορηγησης του φαρμακου προληπτικα ωστε να μην
εξοικιωθει με αυτο ο ληπτης?

Ποια ειναι η αποψη σας για την χρηση προβιοτικων ως προληψη και ποια ειναι
κατα την γνωμη σας αυτα και σε ποια ποσοτητα-συχνοτητα χορηγησης ?

Οταν ενα ψαρι νοσησει απο εναν ιο και θεραπευθει τα αντισωματα που εχει αποκτησει
σε περιπτωση γεννας μεταφεροντε και στα μικρα?

ΣΤΑΜΑΤΙΑ
20-01-2010, 10:43
Kαλημέρα!! Και από μένα μία ερώτηση.
Χρειάζεται προληπτική θεραπεία στο κυρίως ενυδρείο μας κατά τακτά χρονικά διαστήματα και ποια είναι αυτά; Επίσης ποια θεραπεία συνιστά και κατά πόσο επηρεάζει την βιολογία.
Δεν είχα δει την ερώτηση που προηγήθηκε.

yiapas
20-01-2010, 14:57
παρόλο που το επιβεβαίωσε και ο stendker ...οτι τα θρεπτικά συστατικά και τα στοιχεία που χρειάζονται τα ψάρια για να αναπτυχθούν σωστά τα λαμβάνουν απο την τροφή (κατα 95%) και όχι απο το νερό
βλέπω και σε άλλα φόρουμ και στο δικό μας οτι υπάρχουν αντίθετες απόψεις και βασισμένες σε προσωπικά συμπεράσματα...
τελικά τι ισχύει (πάντα κατα την άποψη και την πείρα του καθηγητή σου?) :)

Γιώργος Κ
20-01-2010, 15:49
Kαλημέρα!! Και από μένα μία ερώτηση.
Χρειάζεται προληπτική θεραπεία στο κυρίως ενυδρείο μας κατά τακτά χρονικά διαστήματα και ποια είναι αυτά; Επίσης ποια θεραπεία συνιστά και κατά πόσο επηρεάζει την βιολογία.
Δεν είχα δει την ερώτηση που προηγήθηκε.
Σωστα αυτη την ερωτηση εχω και εγω ... με το να χορηγουμε μια μικρη ποσοτητα αντιβιωσης 1 φορα το μηνα (π.χ. flagyl) μηπως κανουμε πιο "ανθεκτικες" τις ασθενειες??
Και κατα 2ον πολλοι υποστηριζουν οτι ψαρια που προερχονται απο μαλακά και οξυνα νερα ... εξαιτιας των επιλεκτικων αναπαραγωγων κατα καποιο τροπο εχουν συνηθησει να ζουν σε σκληρα και αλκαλικα νερα! Εχουν μεταλλαχτει δηλαδη και προσαρμοστει στις συνθηκες που ζουν οι γονεις τους! Ισχυει η οχι?
Πολυ καλη κινηση ... :thumbup: Σε ευχαριστουμε καταρχην που το σκεφτηκες και να δωσεις τις ευχαριστιες μας στον ανθρωπο που ειναι προθυμος να μας απαντησει! :)

Vicious_circle
20-01-2010, 18:17
Η σκέψη μου είναι να εκμεταλλευτούμε κάθε ευκαιρία μπας και κάποια στιγμή καταλήξουμε 100% στα διάφορα μελανά σημεία...

...μόνο έτσι θα ξεπεράσει το χόμπι το τέλμα από φήμες-φόβους-άγνοιες και θα απογειωθεί! :gold::sirf::

Επαναλαμβάνω, ακόμα και πράγματα που έχουμε ήδη ρωτήσει δώστε τα εδώ ώστε να τα επαληθεύσουμε, αν θυμάστε και στα σεμινάρια όταν κάναμε τις ίδιες ερωτήσεις σε ερευνητή, εκτροφέα και αντιπρόσωπο εταιρίας παίρναμε 3 διαφορετικές απαντήσεις, ας το δούμε και με έναν άνθρωπο με έγκυρες γνώσεις και χωρίς όφελος, κάτι θα βγει.

Επίσης όποιος θέλει να τον φέρω σε επαφή ακόμα και αν δεν γνωριζόμαστε, θα χαρώ πολύ και εγώ και ο καθηγητής, μάλιστα αυτό μου το ζήτησε ο ίδιος.;)

Γιώργος Κ
20-01-2010, 18:24
Επίσης όποιος θέλει να τον φέρω σε επαφή ακόμα και αν δεν γνωριζόμαστε, θα χαρώ πολύ και εγώ και ο καθηγητής, μάλιστα αυτό μου το ζήτησε ο ίδιος.;)
:d Δε του λες να κανει μια εγγραφη να τον "πρηξουμε" απο εδω ?? :d

yiapas
20-01-2010, 18:25
φέρτον στην πίτα ... για να τον κάνουμε να αλλάξει επάγγελμα:d με τα ρεμάλια που θα δεί

Vicious_circle
20-01-2010, 20:55
Όταν του περιέγραφα τα περί διατήρησης δίσκων και ειδικά τα τελευταία με την ίωση γούρλωσε τα μάτια του!

Να φανταστείτε συμβουλή του ήταν "αλλάξτε ψάρια ρε μαζόχες!" :rolleyes: αλλά λάου-λάου που θα πάει, θα τον καταφέρω, ροδόστομους έχει, κοντά είναι...!:d

Yiannis59
20-01-2010, 21:00
Όταν του περιέγραφα τα περί διατήρησης δίσκων και ειδικά τα τελευταία με την ίωση γούρλωσε τα μάτια του!

Να φανταστείτε συμβουλή του ήταν "αλλάξτε ψάρια ρε μαζόχες!" :rolleyes: αλλά λάου-λάου που θα πάει, θα τον καταφέρω, ροδόστομους έχει, κοντά είναι...!:d

Μαλλον θα αλλάξουμε καθηγητή funyfuny

nino334
20-01-2010, 21:06
:d Δε του λες να κανει μια εγγραφη να τον "πρηξουμε" απο εδω ?? :d

Πολυ καλη προταση:thumbup:μηπως Κε 59 να του φτιαξετε ενα τοπικ του ανθρωπου και ενα ενα να του θετουμε προβληματισμους και να απανταει?εαν θελει βεβαια και ο ιδιος.

Yiannis59
20-01-2010, 21:11
Πολυ καλη προταση:thumbup:μηπως Κε 59 να του φτιαξετε ενα τοπικ του ανθρωπου και ενα ενα να του θετουμε προβληματισμους και να απανταει?εαν θελει βεβαια και ο ιδιος.
Κανενα πρόβλημα φτανει να το ζητήσει (θέλει)

Vicious_circle
20-01-2010, 21:39
Κανενα πρόβλημα φτανει να το ζητήσει (θέλει)

Δυστυχώς δεν έχει τον χρόνο να μπει γιαυτό "μεσολαβώ" μιας και κάνω πτυχιακή στη σχολή και είναι εύκολο να τον κουβεντιάζω.;) Αν αργότερα τον ψήσουμε είναι καλή ιδέα.

Churu
20-01-2010, 21:42
Ισχυει οτι τα πλακε ψαρια σαν τους δισκους μας λογω της επιφανειας τους τα ιχνοστοιχεια,βιταμινες λαμβανονται σε μεγαλυτερο ποσοστο απ το νερο?

Churu
23-01-2010, 01:03
Τι εχει να μας πει για την χρηση προβιοτικων για την καλυτερη υγεια των ψαριων μας , αν υπαρχει καποιο σκευασμα και δοσολογια χρησης.

Vicious_circle
06-02-2010, 12:31
Ο καθηγητής δεν ήταν προετοιμασμένος χρονικά για να απαντήσει τόσες και τόσο προχωρημένες ερωτήσεις οπότε θα τις πάμε σιγά σιγά:

Υπάρχουν παθογόνα ψαριών σε οικοσυστήματα που δεν υπάρχουν ψάρια? Είναι ασφαλής η μεταφορά φυσικών υλικών από δάσος ή ποτάμι στο ενυδρείο? Κάποιος φυσικός τρόπος απολύμανσης των υλικών?

Υπάρχουν επικίνδυνα παθογόνα και σε αυτά τα συστήματα, απολύμανση με βρασμό είναι το καλύτερο.

Γιατι στις ιχθυοκαλλιεργειες επιβιωνουν μονο τα λαβρακια και οι τσιπουρες κι οχι καποιο αλλο ειδος ψαριου?

Επιβιώνουν πολλά είδη αλλά εμπορικά δεν συμφέρουν.

Αν υποθέσουμε οτι η αρρώστια που μας κτύπησε τελευταία οφειλόταν σε ιό τον οποιονδήποτε ιο δεν εχει σημασία το όνομα του και ειναι φορείς τα ψαρια που θεραπεύτηκαν, υπαρχει κυνδυνος να τον μεταδωσουν αν μπουν με αλλα που δεν νόσησαν (και δεν εχουν αποκτήσει ανοσία, αντισώματα) και αν ναι υπαρχει τροπος προστασίας και ποιος.

Αν το ψάρι έχει πραγματικά αναρρώσει, έχουν αναπτυχθεί αντισώματα και όλα τα στελέχη του ιού έχουν καταστραφεί οπότε δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος μετάδοσης.

Ποια ειναι η αποψη σας για την χρηση προβιοτικων ως προληψη και ποια ειναι
κατα την γνωμη σας αυτα και σε ποια ποσοτητα-συχνοτητα χορηγησης καποιο σκευασμα?

Γίνεται ακόμα έρευνα για το θέμα στο εργαστήριο, ο ίδιος δεν μπορεί ακόμα να απαντήσει για το αν βοηθούν, δεν κάνουν τίποτα ή κάνουν κακό στα ψάρια.

Σαν προληψη για εσωτερικες παθησεις απο βακτηρια μπορουμε να χρησιμοποιησουμε φαρμακα σε ποια δοση και συχνοτητα ωστε να μην εξοικειωνεται ο ληπτης στο φαρμακο αυτο?(πχ flagyl)

Γνωριζοντας οτι η καλυτερη αντιμετωπιση ενος προβληματος ειναι η προληψη αυτου, στηνπροκειμενη περιπτωση εκτος της χρησης σκορδου στις τροφες, βιταμινες Α & C, σωστο PH, καθαρο νερο, σπιρουλινα κλπ, ποα πιστευτε οτι θα ηταν η ενδεδειγμενη
ποσοτητα flagyl και ποια η συχνοτητα χορηγησης του φαρμακου προληπτικα ωστε να μην εξοικιωθει με αυτο ο ληπτης?

Η τακτική αυτή είναι εξ αρχής λάθος, δεν γίνονται ποτέ προληπτικές θεραπείες.

Η black plague η μαυρη πανουκλα ειναι μεταδοτικη στον ανθρωπο? (απο τα ψαρια)
Προυποθεσεις - προφυλαξη.

Δεν είναι μεταδοτική στον άνθρωπο σε καμία περίπτωση.

Τα ψαρια πονανε?

Κανονικά όπως και ο άνθρωπος.

Τα ψαρια σκεφτονται?

Λειτουργούν ενστικτωδώς.

Τα ψαρια εχουν μνημη?

Έχουν αλλά περιορισμένη, πάντως όχι 3 δευτερόλεπτα, ως παράδειγμα ο καθηγητής μου έδωσε την τακτική να ταΐζουν πάντα με λευκή ρόμπα και συγκεκριμένη ώρα, έτσι τα ψάρια θα φάνε σωστότερα και όλα, καλύτερα από το να ρίχνεις τροφή και να μην την περιμένουν.

Τα ψαρια αγαπανε και μισουν?

Συμπαθούν, δεν μισούν, ακόμα και ο καρχαρίας δεν σκοτώνει από μίσος απλά είναι αδηφάγος και βιάζεται να δοκιμάσει.

Έρχονται και οι υπόλοιπες και φυσικά οι νέες δικές σας που περιμένω.

yiapas
06-02-2010, 12:39
τον ευχαριστουμε:thumbup: και σίγουρα θα μας είναι χρήσιμα απο εδώ και στο εξής

και μετά την ολοκλήρωση των απαντήσεων του να πάρουμε τα ποστ και να τα κάνουμε ένα καθαρό νέο θέμα για να τα έχουμε συγκεντρωμενα;)

Jonny
06-02-2010, 13:45
Ευχαριστούμε πολύ για τις απαντήσεις, θα γίνει ένα υπέροχο άρθρο :d

White Diamond
06-02-2010, 14:05
Μπραβο Γιωργο.
Ενα μεγαλο ευχαριστω στον καθηγητη για την βοηθεια του.

ΣΤΑΜΑΤΙΑ
06-02-2010, 14:26
Ενα ευχαριστώ και από εμενα για τις απαντήσεις του καθηγητή και την μεσολάβηση σου.

disc-postman
06-02-2010, 18:21
Ευχαριστουμε πολυ!:thumbup:

Πολυ χρησιμα ολα αυτα!!!

blackghost
06-02-2010, 19:33
Tο ευχαριστουμε ειναι λιγο..... thamb

Yiannis59
06-02-2010, 22:24
Αν υποθέσουμε οτι η αρρώστια που μας κτύπησε τελευταία οφειλόταν σε ιό τον οποιονδήποτε ιο δεν εχει σημασία το όνομα του και ειναι φορείς τα ψαρια που θεραπεύτηκαν, υπαρχει κυνδυνος να τον μεταδωσουν αν μπουν με αλλα που δεν νόσησαν (και δεν εχουν αποκτήσει ανοσία, αντισώματα) και αν ναι υπαρχει τροπος προστασίας και ποιος.

Αν το ψάρι έχει πραγματικά αναρρώσει, έχουν αναπτυχθεί αντισώματα και όλα τα στελέχη του ιού έχουν καταστραφεί οπότε δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος μετάδοσης.

εδω θα ηθελα να παρακαλεσω για μια διευκρίνηση,
μετα απο ποσο χρονο απο την ανάρρωση στο περίπου φυσικά γιατι ως γιατροπαιδι (περασα και απο εξω απο την ιατρική 3 χρονια και τα παράτησα) ξερω οτι τουλάχιστον στους ανθρώπους για καποιο διάστημα ειναι φορείς (και ο χρονος φυσικα δεν ειναι στανταρ αλλα διαφοροποιείτε ανάλογα τον οργανισμό και την αντίσταση που έχει το άτομο) υπάρχει κατι στα ψαρια που το διαφοροποιεί αυτο ;;

White Diamond
06-02-2010, 22:59
Boss δεν ξερω τι θα απαντησει αλλα σημερα εφερα τους Ασιατες.
Σε λιγο θα ξερουμε.:hsmok:

ChristosP
07-02-2010, 07:57
Μέσα. Σε10 μέρες θα ξέρεις

Vicious_circle
07-02-2010, 14:53
Mr Γιάννη όπως λέτε είναι σχετικό αυτό γιαυτό χρησιμοποίησε την έκφραση αν έχει πραγματικά αναρρώσει, για λεπτομέρειες πρέπει να δούμε ποιος ιός είναι και πάλι ο καθηγητής δεν ξέρω αν θα μπορέσει να μας διαφωτίσει για κάτι τόσο εξειδικευμένο και για τόσο εξειδικευμένο ψάρι.

Yiannis59
07-02-2010, 15:57
Mr Γιάννη όπως λέτε είναι σχετικό αυτό γιαυτό χρησιμοποίησε την έκφραση αν έχει πραγματικά αναρρώσει, για λεπτομέρειες πρέπει να δούμε ποιος ιός είναι και πάλι ο καθηγητής δεν ξέρω αν θα μπορέσει να μας διαφωτίσει για κάτι τόσο εξειδικευμένο και για τόσο εξειδικευμένο ψάρι.
Με κάλυψες εσύ οποτε μπορω να υποθεσω οτι για να ειμαστε σιγουροι πρεπει να αφησουμε να περασει καποιος αρκετος χρονος :thumbup::thumbup:

kofinas
07-02-2010, 21:10
Με κάλυψες εσύ οποτε μπορω να υποθεσω οτι για να ειμαστε σιγουροι πρεπει να αφησουμε να περασει καποιος αρκετος χρονος :thumbup::thumbup:

Υπάρχει και περίπτωση το ψάρι να μην έχει αρρωστήσει και αφού ήρθε σε επαφή με ένα άρρωστο να είναι φορέας κάποιου ιού για μήνες (περνάει υποκλινικά τη νόσο αυτό συμβαίνει συχνά στους ανθρώπους). Δεν το έχουμε όμως υποπτευθεί διότι δεν νόσησε.
Υπάρχουν ιοί οι οποίοι αποβάλλονται για πολλούς μήνες από τις εκκρίσεις μας και άλλοι οι οποίοι αποβάλλονται μέχρι να πεθάνει ο οργανισμός μας. Για το λόγο αυτό πρέπει να ρωτάμε για συγκεκριμμένους ιούς.

Diskus Fan
07-02-2010, 22:34
Αν και πιστευω θα επρεπε να το γραψω στο θεμα του 2Λ .... "Η Μαχη" ..... επειδη βλεπω να εχει ακομα απορια ο "νονος" μου ..... τα 2 Blue Diamond που αγορασα ειναι θηλυκα ... το ενα απο αυτα λοιπον μεταφερθηκε στο ενυδρειο με τον αρσενικο μου .... δεν παρουσιαστηκε το προβλημα που ειχα στο κυριο ενυδρειο μου μετα την εισοδο τους.-;)

White Diamond
07-02-2010, 23:08
Ποσες μερες ειναι μαζι Νικο?

Μέσα. Σε10 μέρες θα ξέρεις

Η πρωτη μερα περασε. Στον 59 δουλεψε μεσα σε ωρες.;)
Ειναι καραντινα βεβαια.

Diskus Fan
08-02-2010, 15:19
Μια εβδομαδα .... στο αλλο ενυδρειο στις 5 ημερες φανηκε το προβλημα.-;)

White Diamond
08-02-2010, 21:53
Αφου δεν ειχες εσυ προβλημα τωρα, ουτε και εγω θα εχω, νομιζω.
Πιστευω οτι περασε....

Genirous
26-04-2011, 22:27
Γιώργο ο καθηγητής είναι ακόμα στη διάθεσή μας;