PDA

Επιστροφή στο Forum : ριτινη vs α/ο

bag
18-01-2010, 13:53
kαλημερα παιδες...λοιπον ο τιτλος τα λεει ολα...ριτινη vs α/ο

εγω επηδη δουλευο αρκετα χρονια ριτινη θα πω τα πλεονεκτηματα της και εσεις πητε τα πλεονεκτηματα του δικου σας συστηματος...

καταρχην η ριτινη ειναι αυτο..

http://i48.tinypic.com/2i1i8oj.jpg εδω βλεπετε πως την δουλευω

http://i48.tinypic.com/ru79dg.jpg

http://i45.tinypic.com/1zzkkmq.jpg εδω βλεπετε τι ειναι ακριβος

http://i45.tinypic.com/hx14kz.jpg και εδω ολο το συστημα μου

(για οσους δεν ξερουν) ειναι ενα υλικο που οταν περναει το νερο απο μεσα της η ολικη σκληροτητα αλαζει και απο ..(πχ σε εμενα) 21 κατεβενει στο 0..δεν μεταβαλετε το ph!! ειναι κατι που δουλευετε σε πολλα μαγαζια ενυδρειον και εχω και στα υποψιν μου και 2 ατομα που κανουν αναπαραγογη δισκον..

κατασκευη...πηρα ενα σολινα αποχετευσης ..πηρα και ενα καπακι για τον σολινα αυτον και τα κολισα με θερμοκολιση...μετα εκανα τριπα κατο χαμιλα και εβαλα βρισουλα...λιγο πιο κατο απο το τελιομα τις ριτινης..την ριτινη την εβαλα σε 2 καλσον ετσι οστε να μην σκορπαει μεσα στον σολινα..

πως λιτουργει???απλα βαζω το τηλεφονο μεσα στην ριτινι οπως το βλεπετε και ανιγο λιγο την βριση...ετσι οστε ισα ισα να κατουραει...με αυτον τον τροπο περνω περιπου 100 λιτρα την ωρα....5 κουβαδες δηλαδη

πλεονεκτηματα της...

1...μικρο μεγεθος κατασκευης

2...εχεις νερο οποτε το χρειαζεσαι

3...δεν χρειαζετε να εχεις βαρελια και τεποζιτα στο μπαλκονι

4...την αγοραζεις μια φορα και δεν χαλαει ποτε..και οταν λεω ποτε ενωω ποτε!! 9 χρονια την εχω και δεν εχει χαλασει ακομα!!! απλα καθε μηνα περιπου διαλιεις χοντρο αλατι σε νερο βρισης και το περνας απο μεσα και ετσι η ριτινη μου γινετε και παλι καινουρια..!!(σε περιπτοση που μου βγαζει ανεβασμενη ολικη σκηροτητα)

5...ειναι πιο φτινη απο την α/ο

6...δεν πετας ουτε σταγονα νερου

7...εχεις τον απολιτο ελενχο στα χερια σου μετροντας το νερο...π.χ βλεπεις οτι χρειαζετε παραπανο σκληροτιτα απλα βαζεις νερακι βρισης

ηπαρχει και κατι ακομα αλλα δεν ειμαι σιγουρος...με την ριτινη δεν θελεις αντιχλοριο ετσι μου ειπαν αυτοι που κανουν αναπαραγογη...γιατι εγω εχω ριτινη που κανει και για τροφιμα...κι μου ειπαν οτι διαλιει και το χλοριο αλλα εγω παντα βαζω εστο και λιγο αντιχλοριο για τον φοβο τον ιουδεων

τελος να σας πω και οτι τα ψαρακια ειναι μια χαρα...ευτιχισμενα και αγαπημενα..ζουνε μια χαρα και στο νερο της ριτινης...τα 2 απο αυτα που εχω ειναι 8-9 χρονια μεσα στο ενυδρειο μου.. και εχω ριτινη απο το 2000...γενανε περνω γενες και ολα κιλανε μια χαρα..φυτα ..ψαρια..βιολογια αλλα ειναι μια χαρα..

υ.γ δεν θελω να πω κατι για την α/ο απλα και η ριτινη μια χαρα δουλειτσα κανει

ΣΤΑΜΑΤΙΑ
18-01-2010, 14:05
Εχω κάποιες απορίες;
Αυτό το δοχείο που βάζεις την ρυτίνη, με τον σωλήνα χαμηλά είναι ειδικό; κ που το βρίσκεις.
Περιμένεις με το ντους μέσα στο δοχείο μεχρι να γεμίσει τον κουβά; Πόσα λίτρα βγάζει και σε τι χρόνους; Αν θέλεις πολλά λίτρα πως τα μαζεύεις (κουβά κουβά);
Το ph δεν το επηρεάζει παρά μόνο την σκληρότητα;

bag
18-01-2010, 14:12
Εχω κάποιες απορίες;
Αυτό το δοχείο που βάζεις την ρυτίνη, με τον σωλήνα χαμηλά είναι ειδικό; κ που το βρίσκεις.
Περιμένεις με το ντους μέσα στο δοχείο μεχρι να γεμίσει τον κουβά; Πόσα λίτρα βγάζει και σε τι χρόνους; Αν θέλεις πολλά λίτρα πως τα μαζεύεις (κουβά κουβά);
Το ph δεν το επηρεάζει παρά μόνο την σκληρότητα;

ναι περιμενω να γεμισει ο κουβας.. το δοχιο ειναι πατεντα..ειναι σολινας αποχετευσης και εβαλα και μια βρισουλα μπροστα ..αν θελεις πολα λιτρα βαζεις μεγαλητερο κουβα ..αλιος αν θελεις παρα πολα λιτρα αναγκαστικα περνεις ενα μικρο τεποζιτο ..σε μια ωρα εχω περιπου 100 λιτρα νερο..οχι το ph ειναι οπως ειναι της βρισης...εγω περνω σκληροτητα 0 και ph 8

pete
18-01-2010, 14:30
Απο οσο μπορω ναγνωριζω οι ριτινες μονο μαλακονουν το νερο και τιποτε αλλο ενω η α/ο κανει κατακρατηση και πολλων αλλων βλαβερων στοιχειων και σιγουρα δεν δινει ph 8.Επισης δεν ειμαι σιγουρος οτι διαρκουν για παντα αλλα μονο για καποιες αναγομωσις 3-4 αναλογα την ριτινη και μετα θελουν πεταμα.

bag
18-01-2010, 14:36
Απο οσο μπορω ναγνωριζω οι ριτινες μονο μαλακονουν το νερο και τιποτε αλλο ενω η α/ο κανει κατακρατηση και πολλων αλλων βλαβερων στοιχειων και σιγουρα δεν δινει ph 8.Επισης δεν ειμαι σιγουρος οτι διαρκουν για παντα αλλα μονο για καποιες αναγομωσις 3-4 αναλογα την ριτινη και μετα θελουν πεταμα.

βασικα νομιζω οτι κραταει και μεταλα και αλλα στιχια που κανουν καλο στα ψαρια η ριτινη...εγω ομως αναπληρωνω αυτα με νερο βρισης..οταν κανω αλλαγη νερου βαζω 2-3 κουβαδες νερο απο ριτινη και ενα κουβα κανονικο νερακι ...ετσι ερχετε στα ισια του το νερο..παιδια η ριτινη κραταει για παντααααα!!! μεγαλος κυριος που "σινεργαζομαι" πανο στα ενυδρια εχει ριτινη 25 χρονια!!! την ιδια ριτινη!! εγω την εχω κοντα 10!!! απλα περναω αλατονερο απο μεσα μια φορα τον μηνα και οοοπ ερχετε παλι στο 0

ChristosP
18-01-2010, 14:40
μετρήσεις TDS έχεις κάνει ποτέ ?

pete
18-01-2010, 14:42
Προσωπικα τα ανακατεματα νερων σε δισκους δεν θα τα εμπιστευομουνα και οσον αφορα το για παντα δεν ειμαι σιγουρος.

bag
18-01-2010, 14:51
Προσωπικα τα ανακατεματα νερων σε δισκους δεν θα τα εμπιστευομουνα και οσον αφορα το για παντα δεν ειμαι σιγουρος.

και ομως........ολα ειναι πολυ καλα....!:)

Γιώργος Κ
18-01-2010, 14:55
Θυμαμαι οτι τελευταια δεν πανε ολα καλα!! ;)

Hary
18-01-2010, 14:58

οι ριτίνες είναι μια μέθοδος που χρησιμοποιούσαν στην δεκαετία του 80..... βασικό μειονέκτημα είναι η αστάθεια στις παραμέτρους του νερού..... και δεν μιλάμε για ph μόνο αλλά και η μη επεξεργασία του νερού απο χίλιους 2 παράγοντες....... αν η ριτίνη ήταν η λύση των προβλημάτων μας θα σταματούσαμε εκει και δεν θα εξελισόμασταν σε αυτό που ονομάζεται Α/Ο (το οποίο έχει και ριτίνη επάνω :confused:)

ποιο κάτω είναι η λίστα απο μερικές απο τις βλαβερές ουσίες που αφαιρεί μια Α/Ο και το ποσοστό αυτων...... άποψη μου είναι οτι τσάμπα τα συγκρίνεις δεν υπάρχει ουδεμία συγκριση.....

Giardia cysts
100%
Criptosporidium cysts
100%
DDT
>99.9%
PCB
>99.9%
E.coli bacteria
>99.9%
Fecal bacteria
>99.9%
Lindane
>99.9%
Salmonella typhi
>99.9%
Vibrio choleriae
>99.9%
Shigella disinteriae
>99.9%
Serratia marcescenes
>99.9%
Toluane
>99.9%

-------------------------- απο δω και κάτω χημικές αφαιρέσεις------------------------------

Sodium Fluoride
99%
Calcium Cloride
99%
Sodium Chloride NaCl
99%
Sucrose
99%
Magnesium Cloride
99%
Nickel Sulfate NiSO4
>99%
Copper Sulfate CuSO4
>99%
Lactic Acid pH5
99%
Glucose
98%
Sodium Nitrate NaNO3
97-99%
Chlorinated Pesticides
99.9%
Silica SiO2
98%
Sodium
95-99%
Nickel
95-99%
Chloride
99.9%
Radioactivity
95-99%
Potassium
92-99%
Zinc
95-99%
Bicarbonate
99%
Sulfate
95-99%
Calcium
95-99%
Strontium
95-99%
Nitrate 3
90-99%
Ferro cyanide
96-99%
Magnesium
95-99%
Cadmium
95-99%
Fluoride
90-95%
Arsenic +3
95-99%
Iron
95-99%
Silver
95-99%
Silicate
95-99%
Arsenic +5
95-99%
Aluminum
95-99%
Mercury
95-99%
Phosphate
95-99%
Lead
95-99%
Ammonium
95-99%
Barium
95-99%
Chromate
95-99%
Copper
95-99%

Τέλος αν και η Α/Ο βασίζεται στην τεχνολογία της αντίστροφης όσμοσης που σαν πατέντα έχει προκαλέσει παγκοσμιο ενδιαφέρον (μεχρι και στο ντουμπάι τεραστια μηχανήματα α/ο φιλτράρουν το θαλασσινό νερό και το μετατρέπουν σε ''γλυκό'' νερό και έτσι οι άραβες έχουν άφθονο νερό όλη μέρα να ποτίζουν το γκαζόν τους?!?!?!?!?!??!?!?! και τους κύπους τους?!?!?!?! και κάνουν μπάνιο στις άνετες πισίνες τους ένω προχωράς στον δρόμο και βλέπεις έναν τεχνιτό παράδεισο απο λίμνες με ζώα συντριβάνια καταράκτες και όλα αυτά απο την τεχνολογία της Α/Ο), αλλά επίσης αποτελείται και απο παλαιότερες ''τεχνολογίες'' επεξεργασίας νερού όπως αυτη της ριτίνης (DI) και των προφίλτρων στερεών και άνθρακα...........

kostasagk
18-01-2010, 15:30
Τέλος αν και η Α/Ο βασίζεται στην τεχνολογία της αντίστροφης όσμοσης που σαν πατέντα έχει προκαλέσει παγκοσμιο ενδιαφέρον (μεχρι και στο ντουμπάι τεραστια μηχανήματα α/ο φιλτράρουν το θαλασσινό νερό και το μετατρέπουν σε ''γλυκό'' νερό και έτσι οι άραβες έχουν άφθονο νερό όλη μέρα να ποτίζουν το γκαζόν τους?!?!?!?!?!??!?!?! και τους κύπους τους?!?!?!?! και κάνουν μπάνιο στις άνετες πισίνες τους ένω προχωράς στον δρόμο και βλέπεις έναν τεχνιτό παράδεισο απο λίμνες με ζώα συντριβάνια καταράκτες και όλα αυτά απο την τεχνολογία της Α/Ο), αλλά επίσης αποτελείται και απο παλαιότερες ''τεχνολογίες'' επεξεργασίας νερού όπως αυτη της ριτίνης (DI) και των προφίλτρων στερεών και άνθρακα...........

Μην πας στην αραβια στην Συρο η οσμωση βγαζει 2000 τονους την ημερα και οπως επισης και σε αλλα νησια ειναι πιο φτηνη λυση απο βραστηρα.

Hary
18-01-2010, 15:32
Μην πας στην αραβια στην Συρο η οσμωση βγαζει 2000 τονους την ημερα και οπως επισης και σε αλλα νησια ειναι πιο φτηνη λυση απο βραστηρα.

Χεχε..... η δικιά μου βγάζει 120 τόνους νερό το 24ωρο..... δεν είναι σαν της Σύρου αλλά κάτι κάνω και γώ:d

kostasagk
18-01-2010, 15:46
Χεχε..... η δικιά μου βγάζει 120 τόνους νερό το 24ωρο..... δεν είναι σαν της Σύρου αλλά κάτι κάνω και γώ:d

:d:d:d η δικια βγαζη μονο 600λιτρα:( αλλα πεταω σχεδον το ιδο η και λιγοτερο:d

bag
18-01-2010, 20:29
:d:d:d η δικια βγαζη μονο 600λιτρα:( αλλα πεταω σχεδον το ιδο η και λιγοτερο:d

με την ριτινη παλι δεν πεταω ουτε σταγονα....και επηδη ενας φιλος πιο πανω λεει οτι η ριτινη κανει μεγαλο κακο εγω θα του πω οτι τα μεγαλητερα ποσοστα που αφερει ειναι μονο μαγνισιο και ασβεστιο γιατι εγω εχω κατιονικη ριτινη... αυτα τα προσθετω με φρεσκο νερο της βρισης...και ετσι τα επαναφερω στην σωστη τιμη τους οποτε το νερο που βαζω στο ενυδρειο στην τελικη μορφη του ειναι ιδιο με της α/ο..

για ενυδρειο μιλαμε δεν μιλαμε για ποση ουτε για γενικη χριση απο τον ανθροπο...πηγενε σε ενα μαγαζι με ιλικα φιλτρων για ποσιμο νερο και θα δεις οτι δεν ηπαρχει μονο μια α/ο....το ιδιο ισχιει και για τις ριτινες...η απαντηση μου ειναι οτι δουλευω ριτινη κατιοντον..και ειναι καταληλη για τροφιμα...την δουλευουν σε εργοστασια τροφιμον για ανθροπους!!

οι ριτίνες είναι μια μέθοδος που χρησιμοποιούσαν στην δεκαετία του 80..... βασικό μειονέκτημα είναι η αστάθεια στις παραμέτρους του νερού..... και δεν μιλάμε για ph μόνο αλλά και η μη επεξεργασία του νερού απο χίλιους 2 παράγοντες....... αν η ριτίνη ήταν η λύση των προβλημάτων μας θα σταματούσαμε εκει και δεν θα εξελισόμασταν σε αυτό που ονομάζεται Α/Ο (το οποίο έχει και ριτίνη επάνω :confused:)

ποιο κάτω είναι η λίστα απο μερικές απο τις βλαβερές ουσίες που αφαιρεί μια Α/Ο και το ποσοστό αυτων...... άποψη μου είναι οτι τσάμπα τα συγκρίνεις δεν υπάρχει ουδεμία συγκριση.....

Giardia cysts
100%
Criptosporidium cysts
100%
DDT
>99.9%
PCB
>99.9%
E.coli bacteria
>99.9%
Fecal bacteria
>99.9%
Lindane
>99.9%
Salmonella typhi
>99.9%
Vibrio choleriae
>99.9%
Shigella disinteriae
>99.9%
Serratia marcescenes
>99.9%
Toluane
>99.9%

-------------------------- απο δω και κάτω χημικές αφαιρέσεις------------------------------

Sodium Fluoride
99%
Calcium Cloride
99%
Sodium Chloride NaCl
99%
Sucrose
99%
Magnesium Cloride
99%
Nickel Sulfate NiSO4
>99%
Copper Sulfate CuSO4
>99%
Lactic Acid pH5
99%
Glucose
98%
Sodium Nitrate NaNO3
97-99%
Chlorinated Pesticides
99.9%
Silica SiO2
98%
Sodium
95-99%
Nickel
95-99%
Chloride
99.9%
Radioactivity
95-99%
Potassium
92-99%
Zinc
95-99%
Bicarbonate
99%
Sulfate
95-99%
Calcium
95-99%
Strontium
95-99%
Nitrate 3
90-99%
Ferro cyanide
96-99%
Magnesium
95-99%
Cadmium
95-99%
Fluoride
90-95%
Arsenic +3
95-99%
Iron
95-99%
Silver
95-99%
Silicate
95-99%
Arsenic +5
95-99%
Aluminum
95-99%
Mercury
95-99%
Phosphate
95-99%
Lead
95-99%
Ammonium
95-99%
Barium
95-99%
Chromate
95-99%
Copper
95-99%

φιλε μου αν πιστευεις οτι πραγματικα ηπαρχουν τοσες πολες χημικες ουσιες στο νερο και μαλιστα σε τοσο μεγαλο ποσοστο θα επρεπε το οριο υλικιας του ανθρωπου να ηταν 10 χρονια...!!και φισικα το οριο υλικιας τον δισκον μου 2-3 μερες απο την ωρα που τα εβαλα στο ενυδρειο!!

yiapas
18-01-2010, 20:40
και ετσι τα επαναφερω στην σωστη τιμη τους οποτε το νερο που βαζω στο ενυδρειο στην τελικη μορφη του ειναι ιδιο με της α/ο..

ούτε με σφαίρες!rifle!

εκτός και άν αφαιρεί όλα αυτά που σου έγραψε ο Hary (εκτός και αν καθόταν και τα έγραφε τζάμπαdoh)

Giardia cysts
100%
Criptosporidium cysts
100%
DDT
>99.9%
PCB
>99.9%
E.coli bacteria
>99.9%
Fecal bacteria
>99.9%
Lindane
>99.9%
Salmonella typhi
>99.9%
Vibrio choleriae
>99.9%
Shigella disinteriae
>99.9%
Serratia marcescenes
>99.9%
Toluane
>99.9%

Sodium Fluoride
99%
Calcium Cloride
99%
Sodium Chloride NaCl
99%
Sucrose
99%
Magnesium Cloride
99%
Nickel Sulfate NiSO4
>99%
Copper Sulfate CuSO4
>99%
Lactic Acid pH5
99%
Glucose
98%
Sodium Nitrate NaNO3
97-99%
Chlorinated Pesticides
99.9%
Silica SiO2
98%
Sodium
95-99%
Nickel
95-99%
Chloride
99.9%
Radioactivity
95-99%
Potassium
92-99%
Zinc
95-99%
Bicarbonate
99%
Sulfate
95-99%
Calcium
95-99%
Strontium
95-99%
Nitrate 3
90-99%
Ferro cyanide
96-99%
Magnesium
95-99%
Cadmium
95-99%
Fluoride
90-95%
Arsenic +3
95-99%
Iron
95-99%
Silver
95-99%
Silicate
95-99%
Arsenic +5
95-99%
Aluminum
95-99%
Mercury
95-99%
Phosphate
95-99%
Lead
95-99%
Ammonium
95-99%
Barium
95-99%
Chromate
95-99%
Copper
95-99%

tsiro
18-01-2010, 20:47
φιλε μου συγνωμη που θα στο πω αλλα εχεις μεινει λιγο πισω.οταν θα γνωριστειτε με την α/ο θα ερωτευθειτε κεραυνοβολα!
και αλλοι χρησιμοποιουσαν φανατικα ρητινες και μαλιστα την ελεγαν στους αλλους αλλα τωρα πινουν νερο στο ονομα της!
ενα αρνητικο εχει η α/ο,την απορριψη νερου αλλα και αυτο αν θελεις λυνεται σε ενα μεγαλο βαθμο,ποιοτικα το νερο της α/ο δεν εχει καμμια σχεση με οτι αλλο.

bag
18-01-2010, 20:49
Θυμαμαι οτι τελευταια δεν πανε ολα καλα!! ;)

ναι οντος δεν πηγαν καλα...ολες οι τιμες ηταν καλες...εκανα οτι επρεπε αλλα τελικα χαθικε το ζευγαρι ξαφνικα..τα αλλα ομως ζουν και βασιλεουν

φιλε μου συγνωμη που θα στο πω αλλα εχεις μεινει λιγο πισω.οταν θα γνωριστειτε με την α/ο θα ερωτευθειτε κεραυνοβολα!
και αλλοι χρησιμοποιουσαν φανατικα ρητινες και μαλιστα την ελεγαν στους αλλους αλλα τωρα πινουν νερο στο ονομα της!
ενα αρνητικο εχει η α/ο,την απορριψη νερου αλλα και αυτο αν θελεις λυνεται σε ενα μεγαλο βαθμο,ποιοτικα το νερο της α/ο δεν εχει καμμια σχεση με οτι αλλο.

ναι δεν λεω το αντιθετο...μπορει να ειναι και ετσι...απλα δεν βλεπω τον λογο αν παρω αυτην την στιγμη α/ο....να σας πω κατι εσεις που δουλευετε α/ο οταν βαζετε το νερο στο ενυδρειο δεν φοβαστε μην κανετε κακο στα ψαρακια απο τις σινεχεις μεταβολες του ph??????????? δεν κανω μονο εγω κακο στα ψαρια μου βλεπετε....!α και κατι ακομα για τα διλιτιρια που λετε...βαζοντας νερο με α/ο ...κατεβενει το ph ετσι δεν ειναι??και εσεις μετα τι κανετε???μηπως βαζετε νερο απο την βριση???μηπος τελικα και εσεις περνατε δηλιτιρια μεσα στο ενυδρειο σας και δεν το εχετε καλοσκεφτει?????

Hary
18-01-2010, 21:07
φιλε μου αν πιστευεις οτι πραγματικα ηπαρχουν τοσες πολες χημικες ουσιες στο νερο και μαλιστα σε τοσο μεγαλο ποσοστο θα επρεπε το οριο υλικιας του ανθρωπου να ηταν 10 χρονια...!!και φισικα το οριο υλικιας τον δισκον μου 2-3 μερες απο την ωρα που τα εβαλα στο ενυδρειο!!

εσύ ξέρεις καλύτερα......:thumbup::thumbup::thumbup:

ChristosP
18-01-2010, 21:07
Πάλι το βλέπεις αρνητικά και αν θες να σου απαντάμε να μην επιμένεις να ρίχνεις καρφιά ;)να τεκμηριώνεις την άποψη σου και να δέχεσαι και την αντίθετη άποψη. Το ότι εδώ μέσα δεν συμφωνεί σχεδόν κανείς με κανέναν είναι κάτι που το ξέρουμε :d και είμαστε και γνωστοί σαν το χωριό των τρελλών :thumbup:

Θες να βάζεις ρητίνες βάλε ρητίνες στο ενυδρείο σου ότι γουστάρεις κάνεις ;).

Αλλά μόνο με αυτά που έγραψε ο Hary ποιο πάνω εγώ προσωπικά θα έπερνα μία όσμοση

bag
18-01-2010, 21:09
εσύ ξέρεις καλύτερα......:thumbup::thumbup::thumbup:

δεν ειπα οτι ξερω καλητερα απο σενα φιλε μου...:p

tsiro
18-01-2010, 21:10
ναι οντος δεν πηγαν καλα...ολες οι τιμες ηταν καλες...εκανα οτι επρεπε αλλα τελικα χαθικε το ζευγαρι ξαφνικα..τα αλλα ομως ζουν και βασιλεουν

ναι δεν λεω το αντιθετο...μπορει να ειναι και ετσι...απλα δεν βλεπω τον λογο αν παρω αυτην την στιγμη α/ο....να σας πω κατι εσεις που δουλευετε α/ο οταν βαζετε το νερο στο ενυδρειο δεν φοβαστε μην κανετε κακο στα ψαρακια απο τις σινεχεις μεταβολες του ph??????????? δεν κανω μονο εγω κακο στα ψαρια μου βλεπετε....!α και κατι ακομα για τα διλιτιρια που λετε...βαζοντας νερο με α/ο ...κατεβενει το ph ετσι δεν ειναι??και εσεις μετα τι κανετε???μηπως βαζετε νερο απο την βριση???μηπος τελικα και εσεις περνατε δηλιτιρια μεσα στο ενυδρειο σας και δεν το εχετε καλοσκεφτει?????

ποιος σου ειπε οτι μεταβαλλεται το ph:confused:????

ChristosP
18-01-2010, 21:12
Εντάξει και εσύ μεταβάλεται αλλά δεν τρέχει και τίποτα να ανέβει μισό βαθμό ή ακόμα και ένα . Να ανέβει λέω εεεεε

bag
18-01-2010, 21:14
Πάλι το βλέπεις αρνητικά και αν θες να σου απαντάμε να μην επιμένεις να ρίχνεις καρφιά ;)να τεκμηριώνεις την άποψη σου και να δέχεσαι και την αντίθετη άποψη. Το ότι εδώ μέσα δεν συμφωνεί σχεδόν κανείς με κανέναν είναι κάτι που το ξέρουμε :d και είμαστε και γνωστοί σαν το χωριό των τρελλών :thumbup:

Θες να βάζεις ρητίνες βάλε ρητίνες στο ενυδρείο σου ότι γουστάρεις κάνεις ;).

Αλλά μόνο με αυτά που έγραψε ο Hary ποιο πάνω εγώ προσωπικά θα έπερνα μία όσμοση
μα δεν πεταξα καρφια..ισα ισα τεκμιριωνω αυτα που λεω..αν τα περνεις σαν καρφια τι να πω...

ποιος σου ειπε οτι μεταβαλλεται το ph:confused:????

οταν εχεις ph 6 π.χ και βαλεις νερο απο α/ο δεν κατεβενει??

bag
18-01-2010, 21:18
Εντάξει και εσύ μεταβάλεται αλλά δεν τρέχει και τίποτα να ανέβει μισό βαθμό ή ακόμα και ένα . Να ανέβει λέω εεεεε

οταν κανεισ μεγαλες αλαγες νερου δεν μεταβαλετε πολυ το ph??

Yiannis59
18-01-2010, 21:22

Εδω κανεις ενα ακομα λαθος οταν κανω αλλαγη το ph μου ανεβαίνει γιατι αφαιρουνται τα φωσφορικά και νιτρικά και δεν εχω βαλει σχεδον ποτε νερο βρυσης και δεν εχω ριξει ποτε κανενα ζουμι (διαβαζε ηλεκτρολύτες ιχνοστοιχεία )

ChristosP
18-01-2010, 21:24
Η ερώτηση είναι πότε κάνεις μεγάλες αλλαγές . Αν κάνεις μια μεγάλη αλλαγή την εβδομάδα ναι έχεις μεγάλη πιθανότητα για μεταβολή του ph . Αν για παράδειγμα κάνεις μεγάλη αλλαγή καθημερινά δεν μεταβάλεται . Το κεφάλαιο αλλαγή πολλοί νομίζουν ότι είναι απλό αλλά έχει πολλές παραμέτρους .

Η αλλαγή είναι το καλύτερο φάρμακο και η λύση σε πολλά προβλήματα που συχνά αντιμετωπίζουμε ( δεν λέω το πότε πρέπει να κάνουμε γιατί είναι μεγάλο κεφάλαιο που επηρεάζεται από πολλούς παράγοντες ;) )

bag
18-01-2010, 21:24
Εδω κανεις ενα ακομα λαθος οταν κανω αλλαγη το ph μου ανεβαίνει γιατι αφαιρουνται τα φωσφορικά και νιτρικά και δεν εχω βαλει σχεδον ποτε νερο βρυσης και δεν εχω ριξει ποτε κανενα ζουμι (διαβαζε ηλεκτρολύτες ιχνοστοιχεία )

και πως το επαναφερεις??

Yiannis59
18-01-2010, 21:25
Δεν χρειάζεται επανέρχεται μονο του σε 24 ωρες το πολύ

nino334
18-01-2010, 21:26
αστο fan σε καλυψα εγω :quiesce: :65: :d:d

Γιώργος Κ
18-01-2010, 21:28
Φιλε bag ... αναρωτιεμαι ... αν εχεις καταλαβει πως οι δισκοι σου δεν πεθαναν ξαφνικα! Μονο απο αυτο και αλλα πολλα δεν μπορω να πιστεψω οτι ασχολεισαι χρονια με τους δισκους!
Ολοι εχουμε χασει πολλα ψαρια και καναμε πολλες βλακειες αλλα οι πιο πολλοι καθησαν και ξεστραβωθηκαν διαβαζοντας τα παντα! Μου θυμηζεις αρχαριο παιδακι 3 χρονων που εχει ψαρακια σε ενα ενυδρειο και δεν ακουει τιποτα!
Επι του θεματος:
1) Οι ρητινες δεν διαρκουν για παντα! Ειναι λαθος ... να το πιστευεις αυτο!
2) Ποσο gh εχεις στο ενυδρειο σου? Αν οι ρητινες στο κατεβαζουν στο 0 ... τι χρησημοποιεις για να το ανεβασεις?
3) Τα φωσφορικα που χρησιμοποιεις για να πεσει το ph ειναι επικυνδηνα για τα ψαρια!
4) Στα ειπα χθες τα αλλα ... απο οτι φαινεται εκλεισες το pc σου και ειπες στον εαυτο σου οτι τα κανεις ολα καλα και σε πηρε ο υπνος!
5) Ακομα κοιμασαι ... οσο και να σε σκουντηξει καποιος ... το θελεις και κοιμασαι!!

Κανε κατι γρηγορα ... θα εχεις και αλλες απωλειες και ειναι κριμα τα ψαρακια ...

bag
18-01-2010, 21:29
Δεν χρειάζεται επανέρχεται μονο του σε 24 ωρες το πολύ

και ποσο ανεβενει σε εσενα περιπου?

Hary
18-01-2010, 21:32
επειδή το σκίσαμε λίγο και το gd αγκαλιάζει ΟΛΟ τον κόσμο........ θα μου επιτρέψετε να κάνω μια ανάλυση στον φίλο μας.....

Φίλε Bag....... το νερό(του δικτ'υου) ΔΕΝ αποτελείται απο H2Ο όπως σου είχαν μάθει στο λύκειο..... έχει ένα κάρο ενώσεις μέσα και στοιχεία... μερικά είναι βαρέα μέταλλα, ανθρακικές ενώσεις, ασβέστιο μαγγάνιο κτλ κτλ κτλ..... άλλες επιδράνε θετικά στα ψάρια μας και άλλες αρνητικά...... αλλα ένα δεν τα πήραξε ποτέ.....το παρακάτω......

Οτι η Α/Ο λόγω οτι κάνει αφαίρεση των παραπάνω που σου εχω βαλει σε παράθεση μέχρι και 100% ποτέ δεν πήραξε κανένα ψάρι.... το νερό που βγαίνει απο την Α/Ο είναι αγνο..... και το προτείνουν και οι μεγαλύτεροι εκτροφείς παγκοσμίως..... οι ριτίνες όντος ήταν η α/ο του 80 αλλά υπάρχει ένα πρόβλημα..... σήμερα έχουμε 2010...... έχεις πρόβλημα στην γέννα με δυσμορφίες πάρε α/ο έχεις πρόβλημα με βακτήριο Ιούς κτλ... πάρε α/ο........ Κάποιος μεγαλύτερος σε γνώσεις απο ότι έχουμε όλοι μαζι εδω μέσα κάποτε είπε.... έχεις πρόβλημα με τους δίσκους.... μην κοιτάς τους δίσκους κοιτα το νερό σου και μόνο...... όταν βελτιώσεις την κατάσταση του νερού σου μόνο τότε θα αντιμετωπίσεις οτι προβλήματα έχεις με δίσκους...... και το μόνο μηχάνημα στον κόσμο που ξέρω μέχρι στιγμής για ενυδρειακη χρήση που το κάνει αυτο ειναι η Α/Ο.........

αν έχεις πάλι αμφιβολίες επ αυτού έλα να σου δείξω μερικές αναλύσεις να ξέρεις τι περιέχει μέσα το νερό που πεινεις γιατι εχω δει μερικές και κάθε μηνα βλέπω και άλλες και δεν μιλάμε για ph kh gh αλλα όλα τα παραπάνω που σου γραψα......

bag
18-01-2010, 21:41
Φιλε bag ... αναρωτιεμαι ... αν εχεις καταλαβει πως οι δισκοι σου δεν πεθαναν ξαφνικα! Μονο απο αυτο και αλλα πολλα δεν μπορω να πιστεψω οτι ασχολεισαι χρονια με τους δισκους!
Ολοι εχουμε χασει πολλα ψαρια και καναμε πολλες βλακειες αλλα οι πιο πολλοι καθησαν και ξεστραβωθηκαν διαβαζοντας τα παντα! Μου θυμηζεις αρχαριο παιδακι 3 χρονων που εχει ψαρακια σε ενα ενυδρειο και δεν ακουει τιποτα!
Επι του θεματος:
1) Οι ρητινες δεν διαρκουν για παντα! Ειναι λαθος ... να το πιστευεις αυτο!
2) Ποσο gh εχεις στο ενυδρειο σου? Αν οι ρητινες στο κατεβαζουν στο 0 ... τι χρησημοποιεις για να το ανεβασεις?
3) Τα φωσφορικα που χρησιμοποιεις για να πεσει το ph ειναι επικυνδηνα για τα ψαρια!
4) Στα ειπα χθες τα αλλα ... απο οτι φαινεται εκλεισες το pc σου και ειπες στον εαυτο σου οτι τα κανεις ολα καλα και σε πηρε ο υπνος!
5) Ακομα κοιμασαι ... οσο και να σε σκουντηξει καποιος ... το θελεις και κοιμασαι!!

Κανε κατι γρηγορα ... θα εχεις και αλλες απωλειες και ειναι κριμα τα ψαρακια ...
λοιπον επηδη καταστροφολογεισ σινεχεια...σε καθε μηνημα σου ...

η ριτινη μου ειναι 10 χρονον κοντα και ζει μια χαρα...φιλος που ειμουν σπιτι του πριν λιγο εχει ριτινη 25 χρονια...και ακομα ζει μια χαρα...αν ηξερες την διαφορα ριτινης κατιοντον με ριτινη κατιοντον-ανιοντον δεν θα τα ελεγες αυτα περι θανατου της ριτινης...οσο για τα ψαρακια μου ειναι μια χαρα...αν σου πω οτι το ζευγαρι μου ειναι σαν ενα μικρο ταψι και γεναει σινεχεια ισως να αλαξεις γνωμη...αν παλι οχι θα στο πω πιο χοντρα...δεν ειναι δηνατον μια γυνεκα να μην τροει να ανασενει βρομικο αερα,να πινει μολισμενο νερο,εχει προβλημα σοβαρο στην μιτρα(να μην πω την αροστια) και να γεναει σινεχεια!!!!καταλαβες???? τα φοσφορικα που ριχνω ειναι απιροελαχιστα ....ειναι ενα μονο και αυτο πεφτει 3μλ σε 300 λιτρα...αν ηξερες οτι ηπαρχουν και στην αγορα τετοια δεν θα ελεγες τοσα περι θανατον...οσο για της απολιες ειχα μονο 2 σε 12 χρονια....αν και αυτο δεν σου λεει κατι τοτε η επιστιμη σικονει τα χερια της ψυλα!!!!!!!!!!!!!!πολυ ψυλα ομως....!rifle!

επειδή το σκίσαμε λίγο και το gd αγκαλιάζει ΟΛΟ τον κόσμο........ θα μου επιτρέψετε να κάνω μια ανάλυση στον φίλο μας.....

Φίλε Bag....... το νερό(του δικτ'υου) ΔΕΝ αποτελείται απο H2Ο όπως σου είχαν μάθει στο λύκειο..... έχει ένα κάρο ενώσεις μέσα και στοιχεία... μερικά είναι βαρέα μέταλλα, ανθρακικές ενώσεις, ασβέστιο μαγγάνιο κτλ κτλ κτλ..... άλλες επιδράνε θετικά στα ψάρια μας και άλλες αρνητικά...... αλλα ένα δεν τα πήραξε ποτέ.....το παρακάτω......

Οτι η Α/Ο λόγω οτι κάνει αφαίρεση των παραπάνω που σου εχω βαλει σε παράθεση μέχρι και 100% ποτέ δεν πήραξε κανένα ψάρι.... το νερό που βγαίνει απο την Α/Ο είναι αγνο..... και το προτείνουν και οι μεγαλύτεροι εκτροφείς παγκοσμίως..... οι ριτίνες όντος ήταν η α/ο του 80 αλλά υπάρχει ένα πρόβλημα..... σήμερα έχουμε 2010...... έχεις πρόβλημα στην γέννα με δυσμορφίες πάρε α/ο έχεις πρόβλημα με βακτήριο Ιούς κτλ... πάρε α/ο........ Κάποιος μεγαλύτερος σε γνώσεις απο ότι έχουμε όλοι μαζι εδω μέσα κάποτε είπε.... έχεις πρόβλημα με τους δίσκους.... μην κοιτάς τους δίσκους κοιτα το νερό σου και μόνο...... όταν βελτιώσεις την κατάσταση του νερού σου μόνο τότε θα αντιμετωπίσεις οτι προβλήματα έχεις με δίσκους...... και το μόνο μηχάνημα στον κόσμο που ξέρω μέχρι στιγμής για ενυδρειακη χρήση που το κάνει αυτο ειναι η Α/Ο.........

αν έχεις πάλι αμφιβολίες επ αυτού έλα να σου δείξω μερικές αναλύσεις να ξέρεις τι περιέχει μέσα το νερό που πεινεις γιατι εχω δει μερικές και κάθε μηνα βλέπω και άλλες και δεν μιλάμε για ph kh gh αλλα όλα τα παραπάνω που σου γραψα......
αυτη ηταν η απαντηση που περιμενω απο το προι!!!! και οχι καταστροφολογιες....
ανοιξα το τοπικ για καλο ολον μας και οχι για να μαλωσουμε η να ψυχοπλακοθουμε

Γιώργος Κ
18-01-2010, 21:47
36_1_2536_1_2536_1_2536_1_25

Δεν καταλαβαινεις ... δεν θες να καταλαβεις ... :(:(

Hary
18-01-2010, 21:48
καλά χαλάρωσε......... εδώ είμαστε παρεάκι όχι για να χαλιόμαστε...... και αν δεν σου αρέσει κάτι απλά αδιαφόρησε.....το φόρουμε είναι για όλους..... και αν σε χαλάει κατι απλα αδιαφόρησε......

bag
18-01-2010, 21:50
καλά χαλάρωσε......... εδώ είμαστε παρεάκι όχι για να χαλιόμαστε...... και αν δεν σου αρέσει κάτι απλά αδιαφόρησε.....το φόρουμε είναι για όλους..... και αν σε χαλάει κατι απλα αδιαφόρησε......

εμ τι να κανω απο την μερα που μπηκα στην σελιδα για θανατους μιλαει...εγω φταιω??:hsmok:

εχασα 2 ψαρια σε τοσο καιρο και με ρωταει ιλικια ..και αλα διαφορα να δει τι ανθροπος ειμαι ...μεχρι να μου δοσει και αλλα τροπικα μου ειπε ...ιμαρτον δηλαδη

yiapas
18-01-2010, 21:55
επηδη εγω εχω ανηθετη αποψη απο σενα παει να πει οτι σου την λεω??και δεν παει να πει οτι δεν εξιγω τι λεω...διαβασε παραπανω
μάλλον μόνο εσύ καταλαβαίνεις τις εξηγήσεις που δίνεις:p

πόσο πιό αναλυτικά να σου παραθέσει την απάντηση του ο hary για να καταλάβεις οτι είσαι λάθος???:confused:

tsiro
18-01-2010, 21:56
μολις παρεις α/ο τουλαχιστο να μας το πεις....

bag
18-01-2010, 22:03
μάλλον μόνο εσύ καταλαβαίνεις τις εξηγήσεις που δίνεις:p

πόσο πιό αναλυτικά να σου παραθέσει την απάντηση του ο hary για να καταλάβεις οτι είσαι λάθος???:confused:

η απαντηση του hary ειναι η καταληλη....εγω δεν θελω να κανω τον εξυπνο...απλα θελω να δω τα πλεονεκτιματα της α/ο για να ξερω να παρω...μηλαω για την ριτινι για να εξαντλισω ολες της γνωσης σας πανο στο θεμα ετσι οστε να καταλαβω οτι ειναι οτι καλητερο για να παω να παρω και εγω..και οχι να μου λενε δοσε τα ψαρια σου και παρε τροπικα...ηπαμε αλλα οχι ετσι...γνωμες θελω οχι μουρμουρες και θανατους γιατι απλα θανατο ειδα μονο προχτες....

White Diamond
18-01-2010, 22:04
Γιατι μετα την ατμομηχανη βγηκε ο ντιζελ και ο βενζινοκινητηρας?
Γιατι να εχω injection αντι για καρμπυρατερ?
Γιατι να παμε στη σεληνη και στον αρη καλα δεν ειμαστε και δω?
Γιατι οπως και να γινει η τεχνολογια-τεχνογνωσια εξελισσεται και αυτο κατι λεει.
Χαζευω μια DINO αλλα προτιμω την F40.:d

bag
18-01-2010, 22:07
Γιατι μετα την ατμομηχανη βγηκε ο ντιζελ και ο βενζινοκινητηρας?
Γιατι να εχω injection αντι για καρμπυρατερ?
Γιατι να παμε στη σεληνη και στον αρη καλα δεν ειμαστε και δω?
Γιατι οπως και να γινει η τεχνολογια-τεχνογνωσια εξελισσεται και αυτο κατι λεει.
Χαζευω μια DINO αλλα προτιμω την F40.:d

δεν μου λεει κατι αυτο...και εγω αν πιασω ενα ασχετο και τον πω οτι εχω χρισοψαρα θα μου πει οτι ειμαι τρομερος...αν πιασω ομως εσενα θα μου πεις οτι ειμαι ασχετος

White Diamond
18-01-2010, 22:11
η απαντηση του hary ειναι η καταληλη....εγω δεν θελω να κανω τον εξυπνο...απλα θελω να δω τα πλεονεκτιματα της α/ο για να ξερω να παρω...μηλαω για την ριτινι για να εξαντλισω ολες της γνωσης σας πανο στο θεμα ετσι οστε να καταλαβω οτι ειναι οτι καλητερο για να παω να παρω και εγω..και οχι να μου λενε δοσε τα ψαρια σου και παρε τροπικα...ηπαμε αλλα οχι ετσι...γνωμες θελω οχι μουρμουρες και θανατους γιατι απλα θανατο ειδα μονο προχτες....

Αυτο με ικανοποιει που λες παντως.
Αποφασισε το ειναι για το καλο των φιλων μας.:d

dimitris21
19-01-2010, 10:45
δεν μου λεει κατι αυτο...και εγω αν πιασω ενα ασχετο και τον πω οτι εχω χρισοψαρα θα μου πει οτι ειμαι τρομερος...αν πιασω ομως εσενα θα μου πεις οτι ειμαι ασχετος

και από πότε η "ΣΩΣΤΗ" διατήρηση και φροντίδα των χρυσόψαρων είναι για άσχετους?

epi
19-01-2010, 10:56
Φίλε Bag,

Η ρητίνη που χρησιμοποιείς πράγματι αφαιρεί το ασβέστιο και μαγνήσιο (δηλαδή μηδενίζει την ολική σκληρότητα) καθώς και όλα τα βαρέα μέταλλα και δηλητήρια (ίσως καλύτερα και από την Α/Ο) αλλά με κάποια μειονεκτήματα...

1. Για κάθε μόριο που αφαιρεί από το νερό, ελευθερώνει (προσθέτει δηλαδή στο νερό σου) ένα μόριο νατρίου (Na). Πως γίνεται αυτό (προς αποφυγή παρεξηγήσεων)! Όταν περνάς από την ρητίνη πυκνό διάλυμα NaCl (χλωριούχο νάτριο, αλάτι) η ρητίνη απορροφά μεγάλες ποσότητες νατρίου (το Na από το NaCl). Αυτό το νάτριο το ανταλλάσει με ασβέστιο, μαγνήσιο, βαρέα μέταλλα και άλλες χημικές ουσίες που βρίσκει στο νερό που περνά μέσα της.
Το αποτέλεσμα είναι νερό με αφύσικα υψηλές συγκεντρώσεις νατρίου (εξαρτάται από την σκληρότητα του εισερχόμενου νερού).

Οι επιπτώσεις μεγάλων συγκεντρώσεων νατρίου στο νερό των δίσκων βέβαια είναι άλλη συζήτηση, τεραστίων διαστάσεων!

Να σημειώσω ότι έχεις δίκιο για την αντοχή της ρητίνης σου στον χρόνο. Τον ίδιο τύπο ρητίνης χρησιμοποιούν τα πλυντήρια πιάτων για να "μαλακώνουν" το νερό. Γι' αυτό χρειάζονται και αυτά το αλατάκι τους συχνά-πυκνά.

2. Το δεύτερο μειονέκτημα που έχουν είναι ότι όταν δεν χρησιμοποιούνται, αποτελούν ένα άριστο υπόστρωμα ανάπτυξης βακτηριδίων σε συνδυασμό με το ότι είναι πάντα υγρές. Έτσι, αν κάποιο βλαβερό βακτηρίδιο "προσγειωθεί" στην ρητίνη μας, θα πολλαπλασιαστεί γρήγορα και στην επόμενη αλλαγή μας ψάχνουμε να βρούμε τι μας βρήκε!

Συμπέρασμα: Πράγματι οι ρητίνες που έχεις (τύπος που αναζωογονείται με αλάτι) έχουν πολύ μεγάλη διάρκεια ζωής, κάνουν πολύ καλή χημική φίλτρανση, αφαιρούν την σκληρότητα, αλλά προσθέτουν νάτριο στο νερό σε ποσότητα ανάλογη με τις ουσίες που αφαιρούν. Αυτός είναι και ο λόγος που το ph σου βγαίνει αυξημένο. Επίσης, το σύστημά σου είναι επιρρεπές σε διάφορες μολύνσεις που φαίνεται να έρχονται από το "πουθενά".

Νομίζω ότι το νερό της A/O είναι προτιμότερο για ενυδρεία δίσκων.
Αν πάρεις Α/Ο, πρέπει όμως να κάνεις πολύ μικρές αλλαγές σε βάθος χρόνου γιατί οι δίσκοι σου αν είναι αναπαραγωγής από Ευρώπη έχουν γεννηθεί σε νερό με πολλά ppm και έζησαν σε νερό με πολλά ppm (τα περισσότερα από τα οποία νάτριο!). Το οσμωτικό σοκ είναι χειρότερο για όλα τα ψάρια όταν πέφτει η αγωγιμότητα, παρά όταν αυξάνεται.

Βέβαια υπάρχει και το ρητό: If it works, don't fix it!

Όσα σου είπαν τα παιδιά του forum είναι σωστά και λειτουργούν στους δίσκους τους. Το σύστημα που περιέγραψες λειτουργεί και κάνει πράγματι αυτά που λες.
Βέβαια με κάποια μειονεκτήματα...
Τώρα έχεις και εσύ σωστές πληροφορίες και δεδομένα. Σκέψου καλά τι είναι καλύτερο για τους δίσκους σου.

Νίκος

Diskus Fan
19-01-2010, 15:54
ααα...ποτε θα την κοψουμε?????:d

1. Αυτο δειχνει οτι στο φορουμ μαλλον δεν μπαινεις και για να διαβασεις (εχει ανακοινωθει ηδη η ημερομηνια με θεμα που ανοιχτηκε για την κοπη) αλλα μονο να γραψεις.-:cool:
2. Να συμπληρωσω σε ολα τα παραπανω οτι εκτος απο τις ρυτινες και την Α.Ο. υπαρχουν και οι αφαλατωτες.
3. Στο συστημα που χρησιμοποιεις κατα την αποψη μου εχεις κανει ενα λαθος ... το δουλευεις αναποδα ... το νερο πρεπει να μπαινει απο κατω και να βγαινει απο πανω.
4. Η ροη αν ειναι οπως τα λες ... τοσο αργη που την περιεγραψες ως ... κατουρημα ... δεν θα σου εδινε 100 λιτρα την ωρα ... η αργη ροη πρεπει να σου δινει 20-25 λιτρα την ωρα για να εχεις "σωστο" αποτελεσμα.
5. Ρωτηθηκες ... αν εχεις μετρησει ποτε TDS ...ΔΕΝ απαντησες.
6. Στις φωτο ... φιλτρο για ρυτινες ... οχι πατεντα ... αγοραστηκε στα μεσα προς τελος της 10ετιας του '80.
7. Η Α.Ο. τοτε δεν ηταν μονο δυσευρετες αλλα και ακριβες με μικρη αποδοση.

Υ.Γ. Εχεις δισκακια διαθεσιμα προς πωληση;

WaterWaves
19-01-2010, 19:06
1. Για κάθε μόριο που αφαιρεί από το νερό, ελευθερώνει (προσθέτει δηλαδή στο νερό σου) ένα μόριο νατρίου (Na). Πως γίνεται αυτό (προς αποφυγή παρεξηγήσεων)! Όταν περνάς από την ρητίνη πυκνό διάλυμα NaCl (χλωριούχο νάτριο, αλάτι) η ρητίνη απορροφά μεγάλες ποσότητες νατρίου (το Na από το NaCl). Αυτό το νάτριο το ανταλλάσει με ασβέστιο, μαγνήσιο, βαρέα μέταλλα και άλλες χημικές ουσίες που βρίσκει στο νερό που περνά μέσα της.
Το αποτέλεσμα είναι νερό με αφύσικα υψηλές συγκεντρώσεις νατρίου (εξαρτάται από την σκληρότητα του εισερχόμενου νερού).

Οι επιπτώσεις μεγάλων συγκεντρώσεων νατρίου στο νερό των δίσκων βέβαια είναι άλλη συζήτηση, τεραστίων διαστάσεων!

Αυτη παραπανω ειναι η αληθεια στο θεμα που συζητατε ...;)

Οι ρητινες κατιοντων (που μαλακωνουν το νερο δηλαδη) ειναι αυτες που περιεχονται σε ολους τους οικιακους water softeners και μπορουν να αναγεννηθουν με απλο αλατι.Εχουν πολλα χρονια χρησης αλλα και το κοστος τους ειναι παρα πολυ μικρο (περι το 1/4 μιας ρητινης mixed bed) οποτε ειναι καλο να αλλαζονται γιατι απο τη συνεχη χρηση φθειρεται το bead και μειωνεται η διαρκεια ζωης τους απο αναγομωση σε αναγομωση.

Οι δικες μας σημειωσεις , οταν ψαξαμε το θεμα :

http://freespace.virgin.net/m.pickering/Part%20one.htm
''DO NOT use a domestic water softener. Although these contain a resin which removes magnesium calcium cations, they are in fact exchanged for sodium ions. Sodium is an element in salt (NaCl Sodium Chloride), so obviously a sodium imbalance must be avoided. Two resins must be used, hence the two column deioniser commercially available for the purpose''

http://faq.thekrib.com/begin-chem.html
''Typical home water softeners soften water using a technique known as ``ion exchange''. That is, they remove calcium and magnesium ions by replacing them with sodium ions. Although this does technically make water softer, most fish won't notice the difference. That is, fish that prefer soft water don't like sodium either, and for them such water softeners don't help at all. Thus, home water softeners are not an appropriate way to soften water for aquarium use. ''

http://www.netpets.org/fish/reference/freshref/discuswater.html
''Household water softeners used in many homes are entirely unsuitable for preparing water for discus. The resins in these units exchange hardness ions for sodium ions and additional sodium is contraindicated in keeping discus. ''

bag
19-01-2010, 21:54
Φίλε Bag,

Η ρητίνη που χρησιμοποιείς πράγματι αφαιρεί το ασβέστιο και μαγνήσιο (δηλαδή μηδενίζει την ολική σκληρότητα) καθώς και όλα τα βαρέα μέταλλα και δηλητήρια (ίσως καλύτερα και από την Α/Ο) αλλά με κάποια μειονεκτήματα...

οχι δεν εχω δισκακια αυτην την στιγμη διστιχος ..ειχα πριν λιγο καιρο και τα εδωσα σε 3 φιλους..
οχι αυτην την στιγμη (ψεματα δεν θα πω)δεν εχω ..ειχα πριν ενα μηνα 10 αλλα τα εδωσα σε 3 φιλους..

Να σημειώσω ότι έχεις δίκιο για την αντοχή της ρητίνης σου στον χρόνο. Τον ίδιο τύπο ρητίνης χρησιμοποιούν τα πλυντήρια πιάτων για να "μαλακώνουν" το νερό. Γι' αυτό χρειάζονται και αυτά το αλατάκι τους συχνά-πυκνά.

2. Το δεύτερο μειονέκτημα που έχουν είναι ότι όταν δεν χρησιμοποιούνται, αποτελούν ένα άριστο υπόστρωμα ανάπτυξης βακτηριδίων σε συνδυασμό με το ότι είναι πάντα υγρές. Έτσι, αν κάποιο βλαβερό βακτηρίδιο "προσγειωθεί" στην ρητίνη μας, θα πολλαπλασιαστεί γρήγορα και στην επόμενη αλλαγή μας ψάχνουμε να βρούμε τι μας βρήκε!

Συμπέρασμα: Πράγματι οι ρητίνες που έχεις (τύπος που αναζωογονείται με αλάτι) έχουν πολύ μεγάλη διάρκεια ζωής, κάνουν πολύ καλή χημική φίλτρανση, αφαιρούν την σκληρότητα, αλλά προσθέτουν νάτριο στο νερό σε ποσότητα ανάλογη με τις ουσίες που αφαιρούν. Αυτός είναι και ο λόγος που το ph σου βγαίνει αυξημένο. Επίσης, το σύστημά σου είναι επιρρεπές σε διάφορες μολύνσεις που φαίνεται να έρχονται από το "πουθενά".

Αν πάρεις Α/Ο, πρέπει όμως να κάνεις πολύ μικρές αλλαγές σε βάθος χρόνου γιατί οι δίσκοι σου αν είναι αναπαραγωγής από Ευρώπη έχουν γεννηθεί σε νερό με πολλά ppm και έζησαν σε νερό με πολλά ppm (τα περισσότερα από τα οποία νάτριο!). Το οσμωτικό σοκ είναι χειρότερο για όλα τα ψάρια όταν πέφτει η αγωγιμότητα, παρά όταν αυξάνεται.

Όσα σου είπαν τα παιδιά του forum είναι σωστά και λειτουργούν στους δίσκους τους. Το σύστημα που περιέγραψες λειτουργεί και κάνει πράγματι αυτά που λες.
Τώρα έχεις και εσύ σωστές πληροφορίες και δεδομένα. Σκέψου καλά τι είναι καλύτερο για τους δίσκους σου.

Νίκοςγεια σου ρε τσακαλε!!!!!!! πες τα εσυ γιατι εμενα δυστιχος με εχουν γραμενο!!!! οσο για τα μιονεκτηματα τα ξερω πολυ καλα...αλλα κανεις απο τα παιδια που δινουν συμβουλες δεν τα ηξερε να τα πει..αυτο διχνει οτι μαλον δεν δουλεψαν ποτε ριτινη...κατευθιαν στην α/ο επεσαν με την ετιολογια οτι ειναι απλα καλητερη και μπλα μπλα μπλα....μονο κανα 2 μου ειπαν σωστα πραματα και εσυ που φανικε οτι ξερεις πολυ καλα τι εστι ριτινη!! ετσι ειναι...οπως ακριβος τα ειπες...!!!! ...για μενα και πολους ακομα που δεν μιλανε αλα απλα διαβαζουν τι λεμε εισαι πραγματικα διαβασμενος δισκας...!!!!! απο ατομα που ασχολουντε χρονια με την ριτινη και απο οσα εχουν ακουστει απο ιδικους και αυτο στο λεω με μεγαλη αγνια το νατριο δεν εχει αποδιχτει οτι κανει κακο...χαριτολογοντας φιλος εχτες μου ειπε οτι βασικα εμεις με την ριτινη εχουμε μια αλμιρη λιμνη...αλλα δεν ειναι απολιτα κακο αυτο..οσο για την α/ο ειναι σαφος πολυ καλητερη...δεν λεω το αντιθετο...τα ξερω ολα πολυ καλα απο πρωτο χερι...παρακολουθω δισκους απο α/ο πολυ καιρο τωρα..και βλεπω της διαφορες..αλλα και με την ριτινη εχω πολυ καλα αποτελεσματα...δυστιχος καποιοι το περνουν πατριοτικα το θεμα......!! γιατι πολι απλα πολοι απο αυτους που ξερω μεγαλωσαν δισκους με α/ο...ενω οι παλιοτεροι τα ξερουν καπως πιο αναλιτικα...βλεπουν το χομπι σαν χομπι και οχι σαν τροπο ζωης...και πανω απολα βλεπουν τριγιρο τους τι γινετε και δεν αγοραζουν κατι γιατι ειναι απλα καλητερο επηδη ετσι πρεπει...

1. Αυτο δειχνει οτι στο φορουμ μαλλον δεν μπαινεις και για να διαβασεις (εχει ανακοινωθει ηδη η ημερομηνια με θεμα που ανοιχτηκε για την κοπη) αλλα μονο να γραψεις.-:cool:
2. Να συμπληρωσω σε ολα τα παραπανω οτι εκτος απο τις ρυτινες και την Α.Ο. υπαρχουν και οι αφαλατωτες.
3. Στο συστημα που χρησιμοποιεις κατα την αποψη μου εχεις κανει ενα λαθος ... το δουλευεις αναποδα ... το νερο πρεπει να μπαινει απο κατω και να βγαινει απο πανω.
4. Η ροη αν ειναι οπως τα λες ... τοσο αργη που την περιεγραψες ως ... κατουρημα ... δεν θα σου εδινε 100 λιτρα την ωρα ... η αργη ροη πρεπει να σου δινει 20-25 λιτρα την ωρα για να εχεις "σωστο" αποτελεσμα.
5. Ρωτηθηκες ... αν εχεις μετρησει ποτε TDS ...ΔΕΝ απαντησες.
6. Στις φωτο ... φιλτρο για ρυτινες ... οχι πατεντα ... αγοραστηκε στα μεσα προς τελος της 10ετιας του '80.
7. Η Α.Ο. τοτε δεν ηταν μονο δυσευρετες αλλα και ακριβες με μικρη αποδοση.

Υ.Γ. Εχεις δισκακια διαθεσιμα προς πωληση;
κατσε γιατι μονος σου μπλεκεσε...δεν μηλησε κανεις για αφαλατοση...οσο για την μετρηση που λες να σου θημησω οτι δουλευω ριτινη και οχι α/ο...αν αυτο σου λεει κατι....!!!

με την ριτινη βγαζω περιπου 5 κουβαδες στην ωρα...αν δεν με πηστευεις δεν θα σκασω (συγνωμη αλλα δεν με ενδιαφερει..αν θελεις αγορασε ριτινη και δοκιμασε)

οσο για το φιλτρο πατεντα που εκανα στην αρχι ειχα βαλει το νερο απο κατω και την βριση απο πανω γιαυτο και βλεπεις την τριπα που εχει πανω ψηλα αλλα το νερο μαλον δεν περνουσε σωστα απο την ριτινη και μου εβγαζε 21 ολικη σκληροτητα οπως και το απλο νερακι ...γιαυτο και το αλαξα και το εκανα οπως το βλεπεις....ετσι το δουλευω τοσα χρονια

δισκακια δεν εχω τωρα..ειχα πριν λιγο καιρο αλλα τα εδωσα σε 3 φιλους..βγαζω ομως..οχι παρα πολα αλλα βγαζω

Yiannis59
19-01-2010, 22:07
Αυτη παραπανω ειναι η αληθεια στο θεμα που συζητατε ...;)

Οι ρητινες κατιοντων (που μαλακωνουν το νερο δηλαδη) ειναι αυτες που περιεχονται σε ολους τους οικιακους water softeners και μπορουν να αναγεννηθουν με απλο αλατι.Εχουν πολλα χρονια χρησης αλλα και το κοστος τους ειναι παρα πολυ μικρο (περι το 1/4 μιας ρητινης mixed bed) οποτε ειναι καλο να αλλαζονται γιατι απο τη συνεχη χρηση φθειρεται το bead και μειωνεται η διαρκεια ζωης τους απο αναγομωση σε αναγομωση.

Οι δικες μας σημειωσεις , οταν ψαξαμε το θεμα :

http://freespace.virgin.net/m.pickering/Part%20one.htm (http://freespace.virgin.net/m.pickering/Part%20one.htm)
''DO NOT use a domestic water softener. Although these contain a resin which removes magnesium calcium cations, they are in fact exchanged for sodium ions. Sodium is an element in salt (NaCl Sodium Chloride), so obviously a sodium imbalance must be avoided. Two resins must be used, hence the two column deioniser commercially available for the purpose''

http://faq.thekrib.com/begin-chem.html
''Typical home water softeners soften water using a technique known as ``ion exchange''. That is, they remove calcium and magnesium ions by replacing them with sodium ions. Although this does technically make water softer, most fish won't notice the difference. That is, fish that prefer soft water don't like sodium either, and for them such water softeners don't help at all. Thus, home water softeners are not an appropriate way to soften water for aquarium use. ''

http://www.netpets.org/fish/reference/freshref/discuswater.html
''Household water softeners used in many homes are entirely unsuitable for preparing water for discus. The resins in these units exchange hardness ions for sodium ions and additional sodium is contraindicated in keeping discus. ''

Διαβασε τα παρα πανω και αυτα παρακατω του Tsiro γιατι μαλον βλεπεις το δεντρο και χανεις το δασος

γεια σου ρε τσακαλε!!!!!!! πες τα εσυ γιατι εμενα δυστιχος με εχουν γραμενο!!!! οσο για τα μιονεκτηματα τα ξερω πολυ καλα...αλλα κανεις απο τα παιδια που δινουν συμβουλες δεν τα ηξερε να τα πει..αυτο διχνει οτι μαλον δεν δουλεψαν ποτε ριτινη...κατευθιαν στην α/ο επεσαν με την ετιολογια οτι ειναι απλα καλητερη και μπλα μπλα μπλα....μονο κανα 2 μου ειπαν σωστα πραματα και εσυ που φανικε οτι ξερεις πολυ καλα τι εστι ριτινη!! ετσι ειναι...οπως ακριβος τα ειπες...!!!! ...για μενα και πολους ακομα που δεν μιλανε αλα απλα διαβαζουν τι λεμε εισαι πραγματικα διαβασμενος δισκας...!!!!!

κατσε γιατι μονος σου μπλεκεσε...δεν μηλησε κανεις για αφαλατοση...οσο για την μετρηση που λες να σου θημησω οτι δουλευω ριτινη και οχι α/ο...αν αυτο σου λεει κατι....!!!

με την ριτινη βγαζω περιπου 5 κουβαδες στην ωρα...αν δεν με πηστευεις δεν θα σκασω (συγνωμη αλλα δεν με ενδιαφερει..αν θελεις αγορασε ριτινη και δοκιμασε)

οσο για το φιλτρο πατεντα που εκανα στην αρχι ειχα βαλει το νερο απο κατω και την βριση απο πανω γιαυτο και βλεπεις την τριπα που εχει πανω ψηλα αλλα το νερο μαλον δεν περνουσε σωστα απο την ριτινη και μου εβγαζε 21 ολικη σκληροτητα οπως και το απλο νερακι ...γιαυτο και το αλαξα και το εκανα οπως το βλεπεις....ετσι το δουλευω τοσα χρονια

tsiro
19-01-2010, 22:11
Φίλε Bag,

Νίκος

για αυτα κατι?

bag
19-01-2010, 22:30
για αυτα κατι?

για το νατριο ειπα....για την μολινση μην ανχονεστε παιδια ...τοσο καιρο εμαθα καλα πως να το προστατευω το υλικο...για την α/ο ειπα οτι ειναι καλητερη...ξεχασα κατι αλο?α ναι ...οσο για το ph δεν μπενει στο ενυδρειο αν δεν πεσει πρωτα στα επηπεδα που ειναι και το ενυδρειο...

tsiro
19-01-2010, 22:30
γεια σου ρε τσακαλε!!!!!!! πες τα εσυ γιατι εμενα δυστιχος με εχουν γραμενο!!!! οσο για τα μιονεκτηματα τα ξερω πολυ καλα...αλλα κανεις απο τα παιδια που δινουν συμβουλες δεν τα ηξερε να τα πει..αυτο διχνει οτι μαλον δεν δουλεψαν ποτε ριτινη...κατευθιαν στην α/ο επεσαν με την ετιολογια οτι ειναι απλα καλητερη και μπλα μπλα μπλα....μονο κανα 2 μου ειπαν σωστα πραματα και εσυ που φανικε οτι ξερεις πολυ καλα τι εστι ριτινη!! ετσι ειναι...οπως ακριβος τα ειπες...!!!! ...για μενα και πολους ακομα που δεν μιλανε αλα απλα διαβαζουν τι λεμε εισαι πραγματικα διαβασμενος δισκας...!!!!! απο ατομα που ασχολουντε χρονια με την ριτινη και απο οσα εχουν ακουστει απο ιδικους και αυτο στο λεω με μεγαλη αγνια το νατριο δεν εχει αποδιχτει οτι κανει κακο...χαριτολογοντας φιλος εχτες μου ειπε οτι βασικα εμεις με την ριτινη εχουμε μια αλμιρη λιμνη...αλλα δεν ειναι απολιτα κακο αυτο..οσο για την α/ο ειναι σαφος πολυ καλητερη...δεν λεω το αντιθετο...τα ξερω ολα πολυ καλα απο πρωτο χερι...παρακολουθω δισκους απο α/ο πολυ καιρο τωρα..και βλεπω της διαφορες..αλλα και με την ριτινη εχω πολυ καλα αποτελεσματα...δυστιχος καποιοι το περνουν πατριοτικα το θεμα......!! γιατι πολι απλα πολοι απο αυτους που ξερω μεγαλωσαν δισκους με α/ο...ενω οι παλιοτεροι τα ξερουν καπως πιο αναλιτικα...βλεπουν το χομπι σαν χομπι και οχι σαν τροπο ζωης...και πανω απολα βλεπουν τριγιρο τους τι γινετε και δεν αγοραζουν κατι γιατι ειναι απλα καλητερο επηδη ετσι πρεπει...

δες τις απαντησεις σου συνολικα υστερα τον τιτλο του θεματος και μετα πες μας και ποιος το παιρνει πατριωτικα.
δηλ αφου η α/ο ειναι καλυτερη γιατι τρωγεσαι?το ιδιο λεμε.
θα παρεις α/ο τωρα?

bag
19-01-2010, 22:37
δες τις απαντησεις σου συνολικα υστερα τον τιτλο του θεματος και μετα πες μας και ποιος το παιρνει πατριωτικα.
θα παρεις α/ο τωρα?

χιχιχιχ...αφου ειμαστε ταγαρια !!! το ξερω οτι λεμε τα ιδια:d δεν το περνω πατριοτικα ...απλα τα γραφω μεγαλα μπας και διαβασει κανεις..γιατι πολοι δεν διαβαζουν ..το μονο που ξερουν ειναι να λενε η α/ο ειναι καλητερη...και τουσ ροτας γιατι ρε φιλε ειναι καλητερη και σου απανταν γιατι απλα ειναι καλητερη...δεν σου εξιγουν γιατι ειναι καλητερη...μονο ξερουν να λενε οτι τους ειπαν στα μαγαζια πυ πηραν την α/ο

tsiro
19-01-2010, 22:43
σου εξηγησε ο χαρης αμεσως το γιατι ειναι καλυτερη η α/ο και πιστεψε με ξερει κατι παραπανω απο ολους μας για το θεμα α/ο και η απαντηση που του εδωσες ηταν αυτηdoh

και μετα μου λες οτι δεν το παιρνεις πατριωτικα! παρε και μια α/ο μαζι με το ''πατριωτικα'' να ηρεμησουμε και εμεις και εσυ:thumbup:

bag
19-01-2010, 22:43
θα παρεις α/ο τωρα?

ΘΑ ΠΑΡΩΩΩΩΩΩΩ...ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΦΡΑΓΚΟ ΤΩΡΑ!rifle!

σου εξηγησε ο χαρης αμεσως το γιατι ειναι καλυτερη η α/ο και πιστεψε με ξερει κατι παραπανω απο ολους μας για το θεμα α/ο και η απαντηση που του εδωσες ηταν αυτηdoh

και μετα μου λες οτι δεν το παιρνεις πατριωτικα! παρε και μια α/ο μαζι με το ''πατριωτικα'' να ηρεμησουμε και εμεις και εσυ:thumbup:
παντος δεν μπορεις να πεις ηρθα και εδωσα ζωη στο φορουμ...σας εχω πριξει...:d:d

StavrosM
19-01-2010, 23:57
Πολυ κακο για το τιποτα...:rolleyes:

...για να πεις στο τελος οτι θα παρεις;

Ξενερωσα...(tsiiiirooo; whistle)τοση ωρα διαβαζα το θεμα, και πανω που ελεγα οτι θα δω λιγο pan: ...λες θα παρεις...

Jeepas
20-01-2010, 13:17
δεν πάει έτσι... πρέπει να το συνεχίσουμε το μπάχαλο :d

Ως ίσως γνωρίζουν αρκετοί, έχω χρησιμοποιήσει ρητίνες (mixed bed), τύρφη και Α/Ο (και ακόμα χρησιμοποιώ και τους 3 τρόπους ανάλογα με την όρεξη και τον ελεύθερο χρόνο μου) για την προετοιμασία του νερού της αλλαγής.

Μια και αναφερθήκατε σε τυχόν προβλήματα, νομίζω ότι ο Νίκος που χρησιμοποιούσε ρητίνες αρκετά χρόνια περισσότερα απο εμένα δεν είχε προβλήματα... idono όπως βέβαια δεν είχα κι εγώ ποτέ (τουλάχιστον ανεξήγητα ή που να μου κινούσε το ενδιαφέρον να το ψάξω) σε σκαλάρια, neon, δίσκους, γάτους κλπ. Μίλα ρε και μη ρωτάς για TDS (αφού ξέρεις την απάντηση, άιντε). Είχες δει ποτέ δυσμορφίες σε ;baby; εκτός κι αν δεν είχες...http://i89.photobucket.com/albums/k235/stormtrooper_my_ass/Emoticons/nickemotic3.gif
ή είδες "κάτι άλλο" περίεργο?

Ότι η επιστήμη εξελίσσεται, είναι δεδομένο. Πολλές φορές όμως έχει και πισωγυρίσματα. Πόσες φορές δεν μας παρουσιάζουν μελέτες για ένα προϊόν που κάνει κακό στην υγεία και μετά από λίγο μας παρουσιάζουν μια άλλη ΝΕΑ μελέτη που λέει το αντίθετο? και ξανά-μανά τα ίδια :confused:

*** Ερώτηση: ΑΝ ο φίλος Bag, πέρναγε πρώτα από άνθρακα το νερό του και μετά το οδηγούσε στις ρητίνες δεν θα γινόταν παρακράτηση μεγάλου μέρους από όλα αυτά τα στοιχεία που έγραψε ο Χάρης? ;)

Υγ Από την άλλη, αν με ρωτούσε κάποιος αν θα έπινα νερό από ρητίνες... ΔΕΝ
Παρόλ'αυτά χρησιμοποιούνται και στις Α/Ο xmm

yiapas
20-01-2010, 15:04
*** Ερώτηση: ΑΝ ο φίλος Bag, πέρναγε πρώτα από άνθρακα το νερό του και μετά το οδηγούσε στις ρητίνες δεν θα γινόταν παρακράτηση μεγάλου μέρους από όλα αυτά τα στοιχεία που έγραψε ο Χάρης? ;)

όχι γιατί τα πιό πολλά τα αφαιρεί η μεμβράνη και όχι ο άνθρακας;) (ειδικά τα βακτήρια)

Μια και αναφερθήκατε σε τυχόν προβλήματα, νομίζω ότι ο Νίκος που χρησιμοποιούσε ρητίνες αρκετά χρόνια περισσότερα απο εμένα δεν είχε προβλήματα... idono
αρκετά χρόνια χρησιμοποιούσα βρύση...δεν είχα ποτέ θανάτους και προβλήματα...εεεε και ??? πρέπει να χρησιμοποιώ πάλι βρύσης :confused:

bag
20-01-2010, 15:14
όχι γιατί τα πιό πολλά τα αφαιρεί η μεμβράνη και όχι ο άνθρακας;) (ειδικά τα βακτήρια)

αρκετά χρόνια χρησιμοποιούσα βρύση...δεν είχα ποτέ θανάτους και προβλήματα...εεεε και ??? πρέπει να χρησιμοποιώ πάλι βρύσης :confused:

τι εκανες??δηλαδη εβαζες μονο βρισης??χωρης ριτινη χωρης α/ο???????τιποτα απο τα 2?? εγω σαν αρχαριος στην αρχη το εκανα αυτο και πηρα 5 δισκακια στο χερι σε 5 μερες...εσυ πως τα καταφερνες?

δεν πάει έτσι... πρέπει να το συνεχίσουμε το μπάχαλο :d

Ως ίσως γνωρίζουν αρκετοί, έχω χρησιμοποιήσει ρητίνες (mixed bed), τύρφη και Α/Ο (και ακόμα χρησιμοποιώ και τους 3 τρόπους ανάλογα με την όρεξη και τον ελεύθερο χρόνο μου) για την προετοιμασία του νερού της αλλαγής.

Μια και αναφερθήκατε σε τυχόν προβλήματα, νομίζω ότι ο Νίκος που χρησιμοποιούσε ρητίνες αρκετά χρόνια περισσότερα απο εμένα δεν είχε προβλήματα... idono όπως βέβαια δεν είχα κι εγώ ποτέ (τουλάχιστον ανεξήγητα ή που να μου κινούσε το ενδιαφέρον να το ψάξω) σε σκαλάρια, neon, δίσκους, γάτους κλπ. Μίλα ρε και μη ρωτάς για TDS (αφού ξέρεις την απάντηση, άιντε). Είχες δει ποτέ δυσμορφίες σε ;baby; εκτός κι αν δεν είχες...http://i89.photobucket.com/albums/k235/stormtrooper_my_ass/Emoticons/nickemotic3.gif
ή είδες "κάτι άλλο" περίεργο?

Ότι η επιστήμη εξελίσσεται, είναι δεδομένο. Πολλές φορές όμως έχει και πισωγυρίσματα. Πόσες φορές δεν μας παρουσιάζουν μελέτες για ένα προϊόν που κάνει κακό στην υγεία και μετά από λίγο μας παρουσιάζουν μια άλλη ΝΕΑ μελέτη που λέει το αντίθετο? και ξανά-μανά τα ίδια :confused:

Υγ Από την άλλη, αν με ρωτούσε κάποιος αν θα έπινα νερό από ρητίνες... ΔΕΝ
Παρόλ'αυτά χρησιμοποιούνται και στις Α/Ο xmm
οταν μηλαω εγω...με βγαζετε ψεφτη...βρεθηκε κιαλος τελικα....χοστα φιλε μουυυυυυυυυυυυ:d

yiapas
20-01-2010, 15:19
τι εκανες??δηλαδη εβαζες μονο βρισης??χωρης ριτινη χωρης α/ο???????τιποτα απο τα 2?? εγω σαν αρχαριος στην αρχη το εκανα αυτο και πηρα 5 δισκακια στο χερι σε 5 μερες...εσυ πως τα καταφερνες?
δεν νομίζω να έχουμε το ίδιο δίκτυο...ποτέ να μην εκφράζεσαι απόλυτα αν δεν εξετάζεις τα πάντα ;)

bag
20-01-2010, 15:21
δεν νομίζω να έχουμε το ίδιο δίκτυο...ποτέ να μην εκφράζεσαι απόλυτα αν δεν εξετάζεις τα πάντα ;)

μενω σε συνικια της θεσσαλονικης που το νερο ειναι το πιο καθαρο της πολης.....και αυτο δεν το εχω πει μονο εγω αλα και οι εφιμεριδες...

α τα μπερδεψα λιγακι...αλλα το νερο οντος ειναι πολυ καλο και με ελαχιστο χλοριο..

Γιώργος Κ
20-01-2010, 16:40
Δωσε φωτο στον λαο! Βγαλε ενα ενα ψαρι και ολο το ενυδρειο!!
ΟΛΟΙ ενδιαφερονται για τα ψαρακια σου να εισαι σιγουρος για αυτο!! Μην αρπαζεσαι τοσο ευκολα!!
Ασχετο δεν εχεις φραγκα αλλα παιρνεις και αλλα ψαρια :p παρε και μια οσμωση ... εχει πεσει πολυ η τιμη τους!!
Αν θες μπλε εχω εγω :d:d

bag
20-01-2010, 17:16
ΟΛΟΙ ενδιαφερονται για τα ψαρακια σου να εισαι σιγουρος για αυτο!! Μην αρπαζεσαι τοσο ευκολα!!
Ασχετο δεν εχεις φραγκα αλλα παιρνεις και αλλα ψαρια :p παρε και μια οσμωση ... εχει πεσει πολυ η τιμη τους!!

http://i48.tinypic.com/2ir0p4h.jpg εδω ειναι τα μικρα μου

http://i50.tinypic.com/259a8b5.jpgκαι εδω ο νεος αρχηγος...πως σας φενοντε??γενηθηκαν και μεγαλωσαν σε νερο απο ριτινη

πιος σου ειπε οτι εδωσα πολα λεφτα για τα δισκακια????:d 100 ευρο τα 4....χιχιχιχιχιχιχι

Jeepas
21-01-2010, 07:48
όχι γιατί τα πιό πολλά τα αφαιρεί η μεμβράνη και όχι ο άνθρακας;) (ειδικά τα βακτήρια):thumbup:

αρκετά χρόνια χρησιμοποιούσα βρύση...δεν είχα ποτέ θανάτους και προβλήματα...εεεε και ??? πρέπει να χρησιμοποιώ πάλι βρύσης :confused: Ρε Γιάννη, παρερμήνευσες. Παρατήρηση έκανα γιατί αφήνουμε να εννοηθεί (διάβασε τις προηγούμενες σελίδες του θέματος κι αν έχω άδικο πες μου) ότι πιθανόν να υπάρξει πρόβλημα στην υγεία των ψαριών από τη χρήση ρητίνης (η οποία όμως χρησιμοποιείται και στις "οικολογικές" Α/Ο).

...βρεθηκε κιαλος τελικαΥπάρχουν αρκετά θέματα στο forum για τις ρητίνες...