PDA

Επιστροφή στο Forum : Ε ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΟΛΟΙ ΜΠΗΚΑΤΕ ΣΤΟ CLUB! ΓΙΑΤΙ ΟΧΙ Κ ΕΓΩ??!!!

jimakos
09-01-2010, 16:14
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ! ΜΕ ΛΕΝΕ ΔΗΜΗΤΡΗ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΤΗ ΜΥΤΙΛΗΝΗ ΤΗΣ ΛΕΣΒΟΥ ΚΑΙ ΔΙΑΤΗΡΩ ΑΠΟ ΤΟ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ ΤΟΥ 2007 ΣΕ ΕΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ 180 ΛΙΤΡΩΝ 2 ΔΙΣΚΟΥΣ RED SCRIBBELT ΠΟΥ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΠΟΥ ΣΤΑ 15 CM.
EINAI ΕΝΑ ΥΠΕΡΟΧΟ ΖΕΥΓΑΡΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΑΥΓΑ (ΣΕΔΟΝ 3 ΦΟΡΕΣ ΤΟ ΧΡΟΝΟ) ΑΛΛΑ ΟΛΕΣ ΟΙ ΠΡΟΣΠΑΘΙΕΣ ΓΙΑ ΓΟΝΙΜΟΠΟΙΗΣΗ ΗΤΑΝ ΑΠΟΤΙΧΥΜΕΝΕΣ! ΓΙΑΥΤΟ ΛΟΙΠΟΝ ΜΠΑΙΝΩ Κ ΓΩ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΣΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΣΗΖΗΤΗΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΕΜΠΛΟΥΤΗΣΩ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΜΟΥ!!!:d

yiapas
09-01-2010, 16:52
καλως τον Δημήτρη τον Μυτιληνιό :d

καλως ήλθες στην παρέα μας και χαιρόμαστε ιδιαίτερα που σε έχουμε εδώ
γράφε με μικρούς χαρακτήρες αν μπορείς (με μεγάλους είναι σαν ΝΑ ΦΩΝΑΖΕΙΣ :d)

το ζευγαρι σου δεν γονιμοποιεί τα αυγά πιθανόν επειδή έχεις σκληρά νερά...
αν όμως χρησιμοποιείς α/ο και έχεις μαλακά νερά με μηδενικές σκληρότητες υπάρχουν πολύ λόγοι που δεν γονιμοποιούνται τα αυγά
άρα θα ήταν καλό κάποια στιγμή να μας κάνεις αναλυτική παρουσίαση του ενυδρείου σου
-τι τιμές νερού έχεις
-αν έχεις άλλα ψάρια μέσα\
-καθε πότε κάνεις αλλαγές νερού
-θερμοκρασία
κτλ κτλ

και πάλι καλως ήλθες στην παρέα μας:thumbup:

jimakos
09-01-2010, 17:43
Έχεις δίκιο για τους ΧΑΡΑΚΤΗΡΕΣ!!
Όσο για τισ τιμές του νερού του ενυδρείου μου είναι:
PH: 6,5
GH:7
KH:5
NO2:0
NO3:0
Θερμοκασία: 29 οC
Δέν χρησημοποιώ νερό α/ο αλλά νερό της βρύσης με βελτιωτικάdoh

αααααα
Ξέχασα να πώ ότι χρησιμοποιώ βιολογικό υλικό στο φίλτρο μου(sera siporax) και τύρφη και κάνω αλλαγή νερου περιπου το 20% καθε 2 εβδομάδες

fanis72
09-01-2010, 17:59
καλοσιρθες στη δισκοπαρεα οι τημες kh /gh ειναι υψηλες για δισκουσ τη βελτιοτικα χρισιμοπιης τη φιλτρα εχεις οι α/ο κρινετε απαρετιτη για τα δισκοενειδρυα αλα θα σε αναλαβουνε και οι πιο παλιοι.και παλι καλος ηρθες/:thumbup::thumbup:

yiapas
09-01-2010, 18:17
Όσο για τισ τιμές του νερού του ενυδρείου μου είναι:
PH: 6,5
GH:7
KH:5
NO2:0
NO3:0
Θερμοκασία: 29 οC
Δέν χρησημοποιώ νερό α/ο αλλά νερό της βρύσης με βελτιωτικάdoh

αυτοι λοιπόν ειναι οι λόγοι που δεν γονιμοποιούνται τα αυγά του ζευγαριου σου...ανεβασμένες σκληρότητες και όχι μεγάλης καθαρότητας νερό(που θα έβγαζε μια α/ο)

αν πάρεις μια α/ο...
και αν κατεβάσεις την θερμοκρασία στους 27,5-28,0
μπορεί και να δείς απογόνους;)

νιτρικά πως και είναι 0:confused:(με τι μετράς)

jimakos
09-01-2010, 18:29
χρησημοποιώ εξωτερικό φίλτρο της tetra (x700) 2,5 lt κάδος, με τρείς θέσεισ για υλικα.Στισ 2 sera siporax κ στην άλλη τύρφη της sera και πανω πάνω υαλοβαμβακα.
απο βελτιωτικα νερου χρησιμοποιώ τα:
aquatan h aquasafe
safe easy balance
nitrate minus
ειναι σωστα αυτα που χρησιμοποιώ??

σκεφτομαι πολυ σοβαρα το θεμα της α/ο!!!:eek:

χρησιμοποιω το υγρό τεστ της sera

andrikos
09-01-2010, 18:35
Καλως ήρθες στην παρέα μας! Απ ότι φαίνεται, εχεις και ωραίο γούστο (red scribbelt) :d

Αν δεν σε ενδιαφέρει να ασχοληθείς με αναπαραγωγές, δεν ειναι αναγκη να μπεις στην αγορα ΑΟ. (οι τιμες σου ειναι καλουτσικες)

Ανεβασε και καμια φωτο να πάρουμε λίγο μάτι 36_13_13

fanis72
09-01-2010, 18:46
χρησημοποιώ εξωτερικό φίλτρο της tetra (x700) 2,5 lt κάδος, με τρείς θέσεισ για υλικα.Στισ 2 sera siporax κ στην άλλη τύρφη της sera και πανω πάνω υαλοβαμβακα.
απο βελτιωτικα νερου χρησιμοποιώ τα:
aquatan h aquasafe
safe easy balance
nitrate minus
ειναι σωστα αυτα που χρησιμοποιώ??

σκεφτομαι πολυ σοβαρα το θεμα της α/ο!!!:eek:

χρησιμοποιω το υγρό τεστ της sera

φηλε μου δεν χριαζοντε μονοτα αντηχλορια να χρισιμοπηις και νομιζο οτι θα χριαστης και αλα φιλτρα για περισοτερη βιολογια .το ενειδρυοσου γοα γενιστρα ειναι καλο αλα αμα βγαλης απογονουσ θα χρειαστης μεγαλιτερο σιγουρα.βαλε καμια φωτο

jimakos
09-01-2010, 19:02
οταν λεσ κι αλλα φιλτρα εννοεισ κ δευτερο φιλτρο? η μεγαλητερο για πιο πολλα υλικα?

ΥΣ: σασ παρακαλω, προτασεισ για μηχανημα α/ο καταστηματα, τιμεσ, ποιοτητα κτλ........:rolleyes:

loris
09-01-2010, 19:21
Kαλως ηρθες φιλε μου...

Οτι θελεις απο α/ο θα το βρεις εδω..http://www.waterwaves.gr/
Οσο αφορα την ποιοτητα νερου,πρεπει να την φτιαξεις...οσο εφορα το Aquascepa πρεπει να μας το δειξεις...
Βασικα δεν μας ειπες τι αλλο εχεις μεσα στο ενυδρειο εκτος απο αυτο το ζευγαρι...
οποτε,επιβαλλεται και μια φωτογραφια
Στο θεμα του φιλτρου συμφωνω και εγω οτι θες πολυ υλικο ακομα..
δεν μας ενδιαφερει ποσα λιτρα την ωρα θα κανει,αλλα ποσα λιτρα βιολογικο υλικο εχεις μεσα στο φιλτρο...
Τα ζουμια που βαζεις,θεωρv οτι ειναι περιττα,εκτος απο ενα καλο αντιχλωριο που αυτο μπορει να ειναι,το Aqua safe(tetra) ή prime(sachem)...τιποτα αλλο!!

Churu
09-01-2010, 23:26
Καλως ηρθες στην δισκοπαρεα:thumbup:

disc-postman
10-01-2010, 09:43
Καλως ηρθες φιλε μου!!!
Θα σε αναλαβει ο Boss ο εκτροφεας και θα τρελλαθεις στις γεννες.....:d

Γιώργος Κ
10-01-2010, 10:41
Καλωσηρθες 0020

Jonny
10-01-2010, 11:22
Καλώς ήρθες φίλε και σε γενικές γραμμές στα είπαν τα παιδιά....καλή συνέχεια!;)

ChristosP
10-01-2010, 14:47
καλως ήρθες :thumbup:

White Diamond
10-01-2010, 17:58
Club?!rifle!
Αυτο ειναι εξειδικευμενο δισκοτρελλοκομειο φιλε μου.:cool:
Καλως ηρθες λοιπον.:thumbup:

Diskus Fan
11-01-2010, 03:07
Καλως ορισες.-wel-come