PDA

Επιστροφή στο Forum : Το πρώτο μου ενυδρείο!!!!

LOYHS
09-01-2010, 02:05
Καλησπέρα σε όλους σας, θέλω και εγώ με την σειρά μου να σας παρουσιάσω το πρώτο μου ενυδρείο αλλά πριν από αυτό θέλω να ευχαριστήσω τον Χάρη που με βοήθησε πέραν του δέοντος. Έχω ένα ενυδρείο 400 l. ( juwel rio με τις τέσσερις λάμπες ). Με τιμές νερού :
ph: 7.05
gh: 3
kh : 1
αμμωνία : 0.07
Νο2 : 0.05
No3 : 3
Tds : 167 ppm/335 ms
Po4 : πάνω από 10
Θερμοκρασία : 29
H μετρήσεις γίνονται πριν την αλλαγή του νερού με JPL test και με ηλεκτρονικό πεχάμετρο.
Φίλτρανση : 2217 ,το μαμά φίλτρο και ένα κινέζικο εξωτερικό 400l/h όλα με βιολογικό υλικό και ένα μικρό εσωτερικό μόνο με υαλοβάμβακα.
Αλλαγές νερού: κάθε βράδυ μετά το τάισμα 50 λίτρα από α/ο σε δεξαμενή που δουλεύει με ένα fluval 700 με τύρφη (η βρύση μας δίνει νερό με ph 8,5 και η α/ο μας το κατεβάζει στο 7,40)
Έχουμε δυο ρίζες έναν κορμό και ένα φυτό (δεν θυμάμαι όνομα φαίνεται στην φωτό)
Και μια αεραντλια (με δυο ελαφρόπετρες μέσα στο ενυδρείο) σε μικρή ροη.

Τα παιδία μας:
2 δισκάκια των 6-7 cm από Μαλαισία (είναι δώρο γι αυτό δεν γνωρίζουμε άλλα στοιχεία)
1 γεωφάγο 5-6cm σατανοπερκα από Nidal
1 γεωφάγο 6 cm (βραζιλιάνα)
1 σαλιγκάρι κίτρινο
Και αναμένονται 4 ακόμα δισκάκια από τον Μιχάλη

- θα βγάλω τον 1 γεωφάγο (βραζιλιάνα) και θέλω να βάλω έναν πλακοστομο τι L μου προτείνεται;

Υ.Γ. Δεκτές η καλοπροαίρετες κριτικές και συμβουλές!!! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ 7278

7279

7280

7281

Γιώργος Κ
09-01-2010, 03:30
Απο aquascape εμενα μου αρεσει αν και ισως θα χρειαστει να κανεις ενα συμπλεγμα ριζων να δημιουργησεις και αλλες κρυψωνες!!
Ωχ ... περιμενεις τον fan :):d
1. Εχεις αστρωτο φιλτρο...
2. Εχεις ph πανω απο 7
3. Ο συνδιασμος του 1. και του 2. ειναι επικινδυνος για τα ψαρια σου!
4. Καλητερα να εχεις τους δισκους μονους τους!
5. Να χαιρεσαι τα "παιδακια σου" :p

ChristosP
09-01-2010, 05:26
Αγόρασε άλλους 5 δίσκους βγάλε τους γεωφάγο και κανε αλλαγες 100 λιτρα μέρα παρα μέρα γιατί έχει ασθενεί βιολογία .

Ωραίο είναι το ενυδρείο αλλά θα σου πνίξουν το ενυδρείο οι βαλισνέριες . Μπορείς να βάλεις 2 εχινοδορα αντί για αυτές ;)

fanis72
09-01-2010, 07:44
καλημερα και απο μενα και καλορηζικο κατα τη γνομι μου χριαζεσε περισοτερες ριζες και το ρο4 ειναι παρα πολι αν χρισημοπηις μπαφερ για το ph κοφτο αυτο στο ανευαζη το ρο4 ετσι την ειχα πατιση και εγω ,

disc-postman
09-01-2010, 09:03
Καλη αρχη φιλε μου!!
Ωραιο το ενυδρειο, μπορει να γινει ακομα πιο ομορφο με ριζουλες οχι τοσο χοντροκομενες οπως αυτη που εχεις δεξια, και τα 4 δισκια ριξτα μεσα το συντομοτερον!

Θα συμφωνησω και εγω για εχινοδορους αντι βαλισνεριες.:thumbup:

Το ph γιατι ακομα 7 ???

teow12
09-01-2010, 10:48
Καλημερα!!!
Το ενυδρειο σου πιστευω πως για αρχη εχεις κανει πολυ καλα βηματα.....
Οσο για το pH 7 πιστευω πως φταιει οτι ειναι καινουργια η Α/Ο σωστα???
Θα συμφωνησω με τους υπολοιπους για τους γεωφαγους.....καλυτερα να βαλεις περισσοτερα δισκακια....
Παντως εχεις κανει πολυ καλο ξεκινημα μπραβο σου!!!:thumbup:

nino334
09-01-2010, 10:58
Καλημερα Γιαννη καλη παρουσιαση για "πρωταρη".Βλεπω οτι ο Χαρης σε εχει σε καλο δρομο :thumbup:
τον υαλοβαμβακα προσοχη να τον αλλαζεις καθε 3η-4η μερα ,το ph γνωμη μου στο 5 επισης οπως ειπαν τα παιδια λιγες ριζουλες ακομα και καθημερινες μετρησεις αγορασε ενα καλο εξωτερικο φιλτρο ακαμη ή ακομη καλυτερα φτιαξε ενα σαμπ εαν σε παιρνει .Τι οσμωση εχεις?Καλη προσπαθεια keep discing :d:d
τα ψαρακια τα βρηκαν μεταξυ τους?

yiapas
09-01-2010, 11:07
ph: 7.05
gh: 3
kh : 1
αμμωνία : 0.07
Νο2 : 0.05
No3 : 3
Tds : 167 ppm/335 ms
Po4 : πάνω από 10
Θερμοκρασία : 29

νιτρωδη σε συνδυασμό με φωσφορικά σε tds χαμηλά είναι επικινδυνο!!!
πρόσεχε το αυτό ιδιαίτερα

μου κάνει εντύπωση και το ph ,
έχεις κh1 και δουλευεις και τυρφη στο νερό της α/ο και δεν έχει πέσει κι'άλλο το ph:confused:

τώρα η διακόσμηση και το τι ψάρια έχεις για μένα πέρνα τα σε δευτερη μοίρα και δώσε βάση στις συνθήκες του ενυδρείου σου πρώτα...

τι να κάνεις την διακόσμηση την σωστή και τον σωστό συνδυασμό ψαριών όταν έχεις λάθος νερό?;)

LOYHS
09-01-2010, 12:30
νιτρωδη σε συνδυασμό με φωσφορικά σε tds χαμηλά είναι επικινδυνο!!!
πρόσεχε το αυτό ιδιαίτερα

έχεις κh1 και δουλευεις και τυρφη στο νερό της α/ο και δεν έχει πέσει κι'άλλο το ph:confused:

Η α/ο είναι καινούργια είναι 4 στάδια με 100 μεμβράνη .
Ο Χάρης μου είπε να μην ασχολούμαι με την σκληρότητα και ότι η α/ο θα κάνει την δουλειά της.
Τώρα για το ph το είχα φτάσει μέχρι και 5,9 αλλά μετά από εκεί ανεβαίνει συνέχεια σταδιακά και δεν χρησιμοποιώ και μπάφερ. Τι λάθος κάνω;;; Μήπως να μην κάνω κάθε μέρα αλλαγή νερού; H α/ο μου δίνει ph τώρα 7,4 και το ενυδρείο έχει 7,05.

White Diamond
09-01-2010, 12:49
Ο Χαρης δεν στα λεει ολα. Κραταει μυστικα.:d
Μη μετρας ph στην α/ο.
Βαλε αν θες τυρφη στο φιλτρο σου για πιο γρηγορο αποτελεσμα.

Οπα λαθος εχεις ηδη τυρφη?:confused:

Yiannis59
09-01-2010, 13:06

Η α/ο είναι καινούργια είναι 4 στάδια με 100 μεμβράνη .
Ο Χάρης μου είπε να μην ασχολούμαι με την σκληρότητα και ότι η α/ο θα κάνει την δουλειά της.
Τώρα για το ph το είχα φτάσει μέχρι και 5,9 αλλά μετά από εκεί ανεβαίνει συνέχεια σταδιακά και δεν χρησιμοποιώ και μπάφερ. Τι λάθος κάνω;;; Μήπως να μην κάνω κάθε μέρα αλλαγή νερού; H α/ο μου δίνει ph τώρα 7,4 και το ενυδρείο έχει 7,05.

Δεν κανεις τιποτε λαθος το πιθαντερο που σου ανεβαινει το Ph ειναι οτι δεν εχει στρωσει καλα ακομα το φιλτρο σου (μην ρωτησεις γιατι ) η υπαρχει κατι ασβετολιθικο

LOYHS
09-01-2010, 18:49
Δεν κανεις τιποτε λαθος το πιθαντερο που σου ανεβαινει το Ph ειναι οτι δεν εχει στρωσει καλα ακομα το φιλτρο σου (μην ρωτησεις γιατι ) η υπαρχει κατι ασβετολιθικο

όχι δεν εχω τίποτα ασβεστολιθικό.

Κάνοντας τον υπολογισμό του πρώτου 24ωρου θέλω να ευχαριστήσω όσους μπήκαν στο κόπο να μου γράψουν, τώρα ας τα πάρουμε ένα-ένα
1.Ναι έχω φωσφορικά γιατί έκανα ......και έβαλα discus buffer της seachem
2.Ιδει πήγα πίσω το βραζιλιαν γεωφάγο
3.Ξαναεβαλα τύρφη στο ενυδρείο
4.Θα κάνω αλλαγές μέρα παρά μέρα
Θέλω να ξέρεται πως ακόλουθω συμβουλές των εμπειροτέρων που μου τις εκφράζουν κόσμια όπως εσείς σήμερα (θα κάνω εξαίρεση μονό για των φαν)
Δεν ήθελα να βάλω ακόμα δίσκους στο ενυδρείο αλλά βρέθηκα προ τετελεσμένων γεγονότων και γι' αυτόν τον λόγο δεν έκλισα μάτι χθες
ο ένας δίσκος δεν έχει εγκλιματιστεί (λογικό) με αποτέλεσμα να είναι κριμένος και να μην τρώει τι να κάνω ,να βάλω αλατάκι να φτιάξω μεζέ (την συνταγή εννοώ) η απλός να του δώσω χρόνο.

nino334
09-01-2010, 23:43
όχι δεν εχω τίποτα ασβεστολιθικό.

Κάνοντας τον υπολογισμό του πρώτου 24ωρου θέλω να ευχαριστήσω όσους μπήκαν στο κόπο να μου γράψουν, τώρα ας τα πάρουμε ένα-ένα
2.Ιδει πήγα πίσω το βραζιλιαν γεωφάγο
3.Ξαναεβαλα τύρφη στο ενυδρείο
4.Θα κάνω αλλαγές μέρα παρά μέρα
Θέλω να ξέρεται πως ακόλουθω συμβουλές των εμπειροτέρων που μου τις εκφράζουν κόσμια όπως εσείς σήμερα (θα κάνω εξαίρεση μονό για των φαν)
Δεν ήθελα να βάλω ακόμα δίσκους στο ενυδρείο αλλά βρέθηκα προ τετελεσμένων γεγονότων και γι' αυτόν τον λόγο δεν έκλισα μάτι χθες
ο ένας δίσκος δεν έχει εγκλιματιστεί (λογικό) με αποτέλεσμα να είναι κριμένος και να μην τρώει τι να κάνω ,να βάλω αλατάκι να φτιάξω μεζέ (την συνταγή εννοώ) η απλός να του δώσω χρόνο.

εκτος του οτι δεν τρωει το ψαρι εχεις παρατηρησει κατι αλλο πανω του ή στο στησιμο του?

LOYHS
09-01-2010, 23:46
[QUOTE=nino334;68665]εκτος του οτι δεν τρωει το ψαρι εχεις παρατηρησει κατι αλλο πανω του ή στο στησιμο του?[/QUOTδεν ειναι πλαγιασμενος δεν σπινταρει απροσμενα απλος δεν τρωει

ουτε μαυρες γραμμες ενφανισε αλλα ετσι κι αλλιος ειναι μαλμπορο (μαλλον)

nino334
09-01-2010, 23:52
[QUOTE=nino334;68665]εκτος του οτι δεν τρωει το ψαρι εχεις παρατηρησει κατι αλλο πανω του ή στο στησιμο του?[/QUOTδεν ειναι πλαγιασμενος δεν σπινταρει απροσμενα απλος δεν τρωει

ουτε μαυρες γραμμες ενφανισε αλλα ετσι κι αλλιος ειναι μαλμπορο (μαλλον)

τι ταιζεις?

yiapas
09-01-2010, 23:59
στο έγραψα και πιο πάνω,...πρόσεχε γιατί φωσφορικά και νιτρώδη μαζί μπορεί να σου κάνουν τρελή ζημιά (και δυστυχώς δεν άργησε να φανεί)

σταμάτα ναρίχνεις μπαφερ κάνε μεγάλη αλλαγή και σταμάτα να ταίζεις για να μηδενισεις τα νιτρωδη σου

μπορεί να τα λέει πολύ απότομα αλλά πολλές φορές τα λέει με καλύτερο σκοπό απ'ότι εμάς που τα λέμε πιο κόσμια;)

θα τον συνηθίσεις με τον καιρό:d ευτυχώς παθαίνεις ανοσία στο ρεμαλι

LOYHS
10-01-2010, 00:09
[QUOTE=LOYHS;68667]

τι ταιζεις?

η γυναικα μου, μου ειπε οτι τον ταισε sera κοκκινη και εφεγε λιγο. αλλα ειναι πολυ φοβισμενος και κριβεται κατω απο το φιλτρο.(rio 400)

εριξα μονο δυο φορες μονο πριν απο καμια 10ρια μερες. τωρα πεφτουν τα po4, τα no3 εινα μηδαμινα. θα δωσω καινουργιες μετρισεις αυριο.

στο έγραψα και πιο πάνω,...πρόσεχε γιατί φωσφορικά και νιτρώδη μαζί μπορεί να σου κάνουν τρελή ζημιά (και δυστυχώς δεν άργησε να φανεί)

σταμάτα ναρίχνεις μπαφερ κάνε μεγάλη αλλαγή και σταμάτα να ταίζεις για να μηδενισεις τα νιτρωδη σου

μπορεί να τα λέει πολύ απότομα αλλά πολλές φορές τα λέει με καλύτερο σκοπό απ'ότι εμάς που τα λέμε πιο κόσμια;)

θα τον συνηθίσεις με τον καιρό:d ευτυχώς παθαίνεις ανοσία στο ρεμαλι

τα po4 πεφτουνε, τα no3 ειναι μιδαμινα. θα δωσω καινουριες μετρισεις αυριο.

Γιαπα παντος δεν εχω ουτε ψιγμα αλγης και πρην βαλω το φυτο που ειναι και νεο ενυδρειο

nino334
10-01-2010, 00:35
[QUOTE=LOYHS;68672][QUOTE=nino334;68669]

η γυναικα μου, μου ειπε οτι τον ταισε sera κοκκινη και εφεγε λιγο. αλλα ειναι πολυ φοβισμενος και κριβεται κατω απο το φιλτρο.(rio 400)

μουλιαζε τη τροφη τους σε σκορδοζουμι κανει καλο

εριξα μονο δυο φορες μονο πριν απο καμια 10ρια μερες. τωρα πεφτουν τα po4, τα no3 εινα μηδαμινα. θα δωσω καινουργιες μετρισεις αυριο.

το no3 δεν πειραζει λογικα πρεπει να εχεις λιγο στα no2 αναφερεται ο yiapas.
po4 μπορεις να παρεις phosphat reemover για πιο γρηγορη απομακρυνση

LOYHS
10-01-2010, 00:45

για τα po4 βαλαμε JPL phosex ultra
σκορδοζουμη τις seachem εχω ,αυριο θα κανω την συνταγη

ChristosP
10-01-2010, 08:13
Ακόμα έχεις ασθενεί βιολογία . Ξεχνα τα ζουμιά και όλα τα κολπα για να ριξεις φοσφωρικά κτλ . ξεκίνα με μια μεγάλη αλλαγή που λέει ο Γιαπας και μετά θα κάνεις κάθε μέρα αν μπορείς 15% ή κάθε δεύτερη 25% ;)

Jonny
10-01-2010, 11:40
Γειά σου φίλε και από μένα!:d

Το ξεκίνημα σου λίγο βιαστικό nono αλλά διορθώνεται, τα παιδιά σου έδωσαν τις σωστές κατευθύνσεις, όχι ζουμιά και όχι βιαστικές κινήσεις!

Το στήσιμο του ενυδρείου είναι ωραίο πάντως, η βαλισνέρια αν αντέξει δεν θα είναι και τόσο όμορφη προσθήκη στο ενυδρείο κατά την γνώμη μου,καλύτερα στην θέση της να μπει ή εχινόδορος όπως είπε και ο Χρήστος ή καλύτερα για μένα ένα σύμπλεγμα με ξύλα! :thumbup:

Hary
10-01-2010, 12:52
Ο Χαρης δεν στα λεει ολα. Κραταει μυστικα.:d
Μη μετρας ph στην α/ο.
Βαλε αν θες τυρφη στο φιλτρο σου για πιο γρηγορο αποτελεσμα.

Οπα λαθος εχεις ηδη τυρφη?:confused:

O Louhs πανικοβλήθηκε λίγο, όταν πέσανε οι ληστίες (για όσους δεν το ξέρουν μεγάλη ιστορία) και δεν μπορούσε να με βρεί στο τηλ..... αλλά ουτε στο ίντερνετ μιας και έγινε την εποχή που μετακόμισα και για 2 βδομάδες δεν είχα ιντερνετ......... και έτσι έβαλε buffer κάτι που δεν το προτείνει κανείς..... το ενυδρείο του τρέχει κανα μήνα μόνο του και κανα 2 βδομάδες με 2 Γεωφάγους (ο ένας ειναι braziliensis που δεν τον είχα προτείνει εγώ αλλά πάλι συναίπεσε στην περίοδο που ο Λουης δεν μπορούσε να με βρεί)....... άν δεν κάνω λάθος το υψηλό ph οφείλεται στο μπέρδεμα νερού βρύσης με νερού ph (Λούη διόρθωσέ με αν κάνω λάθος, ή αν θυμάμαι κάποιον άλλο)...... τέλος πάντον άφησε το ενυδρείο σου να σταθεροποιηθεί με συχνές αλλαγές απο Α/Ο και τα υπόλοιπα θα τα βρούμε στην πορεία...... Καλή συνέχεια Γιάννη:thumbup::thumbup: θα το ''φέρουμε'' το ενυδρείο μην ανυσηχείς.....:thumbup::thumbup:

LOYHS
10-01-2010, 13:08
O Louhs πανικοβλήθηκε λίγο, όταν πέσανε οι ληστίες (για όσους δεν το ξέρουν μεγάλη ιστορία) και δεν μπορούσε να με βρεί στο τηλ..... αλλά ουτε στο ίντερνετ μιας και έγινε την εποχή που μετακόμισα και για 2 βδομάδες δεν είχα ιντερνετ......... και έτσι έβαλε buffer κάτι που δεν το προτείνει κανείς..... το ενυδρείο του τρέχει κανα μήνα μόνο του και κανα 2 βδομάδες με 2 Γεωφάγους (ο ένας ειναι braziliensis που δεν τον είχα προτείνει εγώ αλλά πάλι συναίπεσε στην περίοδο που ο Λουης δεν μπορούσε να με βρεί)....... άν δεν κάνω λάθος το υψηλό ph οφείλεται στο μπέρδεμα νερού βρύσης με νερού ph (Λούη διόρθωσέ με αν κάνω λάθος, ή αν θυμάμαι κάποιον άλλο)...... τέλος πάντον άφησε το ενυδρείο σου να σταθεροποιηθεί με συχνές αλλαγές απο Α/Ο και τα υπόλοιπα θα τα βρούμε στην πορεία...... Καλή συνέχεια Γιάννη:thumbup::thumbup: θα το ''φέρουμε'' το ενυδρείο μην ανυσηχείς.....:thumbup::thumbup:

Έχεις απόλυτο δίκιο είναι ακριβός έτσι όπως τα λες! το γεωφάγο braziliensis τον έβγαλα χθες και τον έδωσα και το ph μου είναι 7,00 σήμερα από 7,05 για τις υπόλοιπες μετρήσεις θα τις κάνουμε το βράδυ.[B][B]ΝΙΚΗ γυναίκα Γιάννη( ο Γιάννης είναι στην δουλεία.) Σε ευχαριστώ και εγώ Χάρη για την βοήθεια σου!!!!!:)

LOYHS
10-01-2010, 23:52
ευχαριστώ και για τις σημερινές επισημάνσεις. πάντως η βαλσνερια αντέχει και μου αρέσει μόνο την εξαπλωσητης φοβάμαι αλλά και τότε θα μου προσφέρει σκιά

Diskus Fan
11-01-2010, 02:49
Καλημερα Γιαννη καλη παρουσιαση για "πρωταρη".Βλεπω οτι ο Χαρης σε εχει σε καλο δρομο :thumbup:
τον υαλοβαμβακα προσοχη να τον αλλαζεις καθε 3η-4η μερα ,το ph γνωμη μου στο 5 επισης οπως ειπαν τα παιδια λιγες ριζουλες ακομα και καθημερινες μετρησεις αγορασε ενα καλο εξωτερικο φιλτρο ακαμη ή ακομη καλυτερα φτιαξε ενα σαμπ εαν σε παιρνει .Τι οσμωση εχεις?Καλη προσπαθεια keep discing :d:d
τα ψαρακια τα βρηκαν μεταξυ τους?

1. Συνονοματε ... γιναμε εχθροι.!rifle! ΔΕΝ υπαρχει η λεξη υαλοβαμβακας ... στο ενυδρειο.:cool:
2. Για κανε μια επεξηγηση σε αυτο το ... κανει καλο.-;)

LOYHS
11-01-2010, 03:34
οοοχτροι δεν θα γίνουμε για έναν υαλοβάμβακα αλλά γιανά έχουμε καλό ερώτημα πως να τον λέω .Περιμένω να μου πεις και κάτι παραπάνω πάντως γιατί ο Χάρης μου έχει πει ότι ασχολιέσαι πολλά χρόνια και το κατέχεις το χόμπι

Diskus Fan
11-01-2010, 03:41
Δεν βλεπεις οτι οι παραθεσεις μου ειναι για τον nino334 ; doh

LOYHS
11-01-2010, 03:47
το ειδα αλλα αν θες για πεσμου πως ονομασεται ο υαλοβαμβακας

Diskus Fan
11-01-2010, 03:51
Ο υαλοβαμβακας ονομαζεται ... υαλοβαμβακας ... αυτο που χρησιμοποιουμε στο φιλτρο μας ...... γραφει ... filter wool ... η .... filter pad ... ενα λεξικο ελπιζω να εχεις. Εγω το λεω μαλλι φιλτρου η ενυδρειακο βαμβακι η και συνθετικη βατα ... διαλεγεις και παιρνεις.-:cool:

LOYHS
11-01-2010, 04:00
αυτοί είναι ενυδρειακοι όροι και για αυτούς το λεξικό μου δεν χρειάζεται πάντως ευχαριστώ για την επεξήγηση

ChristosP
11-01-2010, 08:32
Αντί να ασχολήσαι πως λέγεται ο υαλοβάμβακας δεν αρχίζεις τις αλλαγές ;):d

LOYHS
11-01-2010, 09:22
[QUOTE=LOYHS;68587] θέλω να βάλω έναν πλακοστομο τι L μου προτείνεται;

οι αλλαγες γινονται καθε βραδυ (1/8) και εχθες εκανα μια μεγαλη (1/4)
Νικη τωρα να μην χρεισιμοποιεις το δικο μου ονομα ενταξει γυναικα

hopewin
11-01-2010, 12:09

τωρα πια θα μπενω με το δικο μου ονομα αντρα μου!!!:rolleyes:

ChristosP
11-01-2010, 12:30

Αυτές τις αλλαγές είπα εγώ και ο Γιαπας ?:rolleyes:

nino334
11-01-2010, 14:42
[QUOTE=nino334;68677][QUOTE=LOYHS;68672]

1 . Συνονοματε ... γιναμε εχθροι.!rifle!
Νικολα εχθρες μεταξυ εμου και καποιου αλλου δεν υπαρχει περιπτωση να υπαρξουν ακομη και αν καποιος το επιδιωκει συστηματικα εγω.....περα βρεχει αντιπαραβολη αποψεων ομως σιγουρα υπαρχουν και θα υπαρχουν και αυτος ειναι και ο λογος που τα ποσταρισματα μου ειναι σχεδον ανυπαρκτα γιατι δε μου αρεσουν οι αντιπαραθεσεις αλλα οι επικοδομητικες συζητησεις ιδιαιτερα δε οταν αυτες γινονται μεταξυ "τυρου και οινου":d:d

ΔΕΝ υπαρχει η λεξη υαλοβαμβακας ... στο ενυδρειο.:cool:

Σαφως και σημερα πλεον δεν υπαρχει η λεξη υαλοβαμβακας στα ενυρδρειακα αξεσουαρ...καποτε ομως και θα σε παω τωρα πολυυυυυυυυ πισω οταν παιζαμε με τις γυαλες και τα ψαρακια γιατι παιδακια ημασταν και παιζαμε, υαλοβαμβακα χρησιμοποιουσαμε(τον κλεβαμε απο τις οικοδομες) και αυτοσχεδια φιλτρα με τζαμακια απο τα ρεταλια του τζαμα της γειτονιας φτιαχναμε στις κοντρες της γυαλας που και αυτη αυτοσχεδια ηταν και αυτη απο ρεταλια (οτι μας χαριζε ο τζαμας για να μη του τα πρηζουμε) και κυκλοφορητες αυτοσχεδιους φτιαχναμε απο μπουκαλια οξυζενε και μερκουροχρωμ μια αεροπετρα και καναλι(μακαρονι) ηλεκτρολογου και μια αεραντλια που ακουγοταν τρια στενα πιο περα.Αργοτερα αντι για υαλοβαμβακα εξελιχθηκαμε βαζαμε φιλτρο αποροφητηρα:d:d.Θελω να πω με ολα αυτα μη βλεπουμε το δενδρο και χανουμε το δασος!!!

2. Για κανε μια επεξηγηση σε αυτο το ... κανει καλο.-;)
πολυ ευχαριστως
Η χημεια του σκορδου ειναι περιπλοκη υποθεση.Το σκορδο περιεχει θειουχες και αλλες ουσιες οι οποιες επιβραδυνουν ή προλαμβανουν ιωσεις και βακτηριδιακες μολυνσεις καθως κατα πολλους και την αναπτυξη καρκινικων κυτταρων.
Η αλκινη που σχηματιζεται οταν συνθλιβεται το σκορδο φαινεται οτι εμποδιζει ιους και βακτηρια να εισβαλουν και να βλαψουν τους ιστους.Επισης το ξεφλουδισμα του σκορδου οδηγει στη συνθεση μιας ενεργους ενωσης (DADS=dially disulfide) η οποια εχει μεταξυ αλλων και αντικαρκινικη δραση.Τωρα στο χομπυ μας εχει παρατηρηθει οτι προκαλει ψαρια δυσκολα στο φαι να αρχισουν να τρωνε εκτος των προαναφερθετων οφελειων.;)
Ελπιζω να σε καλυψα και παντα Ι.Μ.Ο. ΚΑΙ Ι.Μ.Ε.

Diskus Fan
11-01-2010, 15:03
Ωρε τι με μπερδευεις γερο ανθρωπΑ με αυτα τα ΙΜΟ και ΙΜΕ ... θελω λεξικο!!!!doh
Ειμαι κ'εγω υπερ του ... τυρου, του αχλαδιου, του γουρουνοπουλου και των λοιπων της σχαρας και της σουβλας.:d 0020
Θεωρω οτι δεν χανουμε τιποτα να μαθαινουν οι πιο καινουργιοι την σωστη ορολογια .... διαφορετικα θα μεινουμε στους γλυφτες και τους υαλοβαμβακες.
Για το σκορδο θα συμφωνησω αλλα ... καλο ειναι για να μην υπαρχουν λαθος εκτιμησεις να δινετε και εμφαση στην δοσολογια. Αν τρωνε καθε μερα .... παει το στομαχι τους (κατα την δικη μου αποψη).-;)
friends

LOYHS
12-01-2010, 16:44
Αυτές είναι οι νέες μας μετρήσεις. 12/1/2010

ph: 6.53
gh: 2
kh : 2
αμμωνία : 0.01 mg/l
Νο2 : 0
No3 : κατω από 1mg/l
Tds : 116 ppm / 233 ms
Po4 : 10 mg/l
Θερμοκρασία : 29.5

Τι να κάνω με τα φωσφορικά που δεν λένε να πείσουν?

Hary
12-01-2010, 17:44
Τι να κάνω με τα φωσφορικά που δεν λένε να πεσουν?

αλλαγές......... και υπομονή...................... (καινουριο ενυδρείο)