PDA

Επιστροφή στο Forum : τυρφη Fluval

Akis
01-01-2010, 12:16
καλημερα παιδια ,καλη χρονια σε ολους.
αποφασησα να σταματησω την Α/Ο γιατι το 1 προς 3 δεν μπορουσα να το ανεχτω,το θεμα δεν ειναι αυτο αλλα διαβαζοντας αυτο
http://www.greekdiscus.com/test2000/showthread.php?t=1301
ξεκινησα την διαδικασια με τυρφη fluval σε 50 λιτρα νερο,το σακουλακι το εβαλα σε ενα 1000αρι κινεζικο εσωτερικο φιλτρο απο χθες στις 16.00 εως και σημερα που μετρησα στις 12.00.το pH σταθερο εκει που το ειχα αφησει,δεν λεει να πεσει με τιποτα και να σημειωσω πως εχω και θερμοστατη μεσα στους 30 βαθμους.τελικα αποφασησα να ριξω και λιγο acid buffer που εριξα αναλογια για 20 λιτρα νερο και οχι για 50 λιτρα που εχω μπας και βοηθησει την κατασταση.
θα ηθελα την γνωμη σας πως να ριξω το ph με τυρφη η αν κανω κατι λαθος.
σας ευχαριστω και παλι καλη χρονια σε ολους.

fanis72
01-01-2010, 23:29
καλισπερα θελεις τουλαχιστον 1 ευδομαδα για να δεις να κατεβενη το ph

Akis
01-01-2010, 23:32
α ναι?
Α/Ο ξανα πισω!!!!!!!!!!!!!!

:rolleyes::rolleyes:

red rubin
02-01-2010, 00:15
καλισπερα θελεις τουλαχιστον 1 ευδομαδα για να δεις να κατεβενη το ph
Αυτο το εχεις διαπιστωσει στην πραξη?
Αν σου πω εγω οτι σε 1 ωρα κατεβασα το ph θα το πιστεψεις?
Πρωτα πρεπει ο Ακης να δει την σκληροτητα που εχει το νερο του και μετα θα μιλησουμε σε ποσο χρονο θα κατεβει το Ph και αν κατεβει!!!
Εξαρταται και απο την τυρφη που χρησιμοποιει.
Με τα λεγομενα σου λες οτι ολοι αυτοι που εχουν βαρελια προετοιμασιας νερου δουλευουν το νερο 1 εβδομαδα στο βαρελι και μετα αλλαζουν νερο??

White Diamond
02-01-2010, 00:27
α ναι?
Α/Ο ξανα πισω!!!!!!!!!!!!!!

:rolleyes::rolleyes:

Ασχετα με αυτο πως γινεται εγω στα 50 λτ με 700αρι κυκλοφορητη σε
2-2.5 μερες να ειχα 6,7ph?(fluval)
Η αποδοση της τυρφης εχει σχεση με την χωρητικοτητα της, αρα η ιδια
τυρφη για να εχει το ιδιο αποτελεσμα θα χρειαστει υπερδιπλασιο χρονο
και αν. Περα απο αυτα αν η υπαρχουσα α/ο παιρνει επεκταση καλως
ειδαλλως παρε μια αλλη πιο οικολογικη και γρηγορη.;)

Akis
02-01-2010, 00:32
Αυτο το εχεις διαπιστωσει στην πραξη?
Αν σου πω εγω οτι σε 1 ωρα κατεβασα το ph θα το πιστεψεις?
Πρωτα πρεπει ο Ακης να δει την σκληροτητα που εχει το νερο του και μετα θα μιλησουμε σε ποσο χρονο θα κατεβει το Ph και αν κατεβει!!!
Εξαρταται και απο την τυρφη που χρησιμοποιει.
Με τα λεγομενα σου λες οτι ολοι αυτοι που εχουν βαρελια προετοιμασιας νερου δουλευουν το νερο 1 εβδομαδα στο βαρελι και μετα αλλαζουν νερο??

ε την τυρφη την ξερεις πια εχω.......
καθως και την δικια σου
:rolleyes:

:thumbup:

για πες πως ριχνουμε το pH οχι σε μια ωρα αλλα σε μια μερα,μου αρκει!!!
νερο ΚΗ στον Πειραια με τεστ tropie Marin 5 σταγονες για να γινει το χρωμα πορτοκαλι.(αγγλικη μοναδα μετρησεις)

red rubin
02-01-2010, 00:44
Ο καλυτερος τροπος ειναι η οσμωση. Πρεπει ομως να παρεις καποια οικονομικη με μεγαλη αποδοση.
Υπαρχουν επιλογες αρκετες. Μπορεις να προσθεσεις και τυρφη στο φιλτρο σου να δεις πως κατεβαινει κι`αλλο το Ph σε 1 ωρα!!
Το ασπρο διαμαντι εχει δικιο.Αν βαλεις 1 λιτρο τυρφη σε 600 λιτρα ενυδρειο και περιμενεις να σου κατεβασει το Ph χαιρετα μας!!!!
Καλη οσμωση+τυρφη(προαιρετικα) ειναι ο καλυτερος τροπος.

nidal
02-01-2010, 01:08
Οσο πιο χαμηλη η Kh, τοσο πιο ευκολα θα κατεβει το ph σου.
Παντα βεβαια οπως προειπαν και τα παιδια σε ποσοτητα αναλογη των λιτρων σου.
Ενδεικτικα να σου πω οτι 4 λιτρα απο τη συγκεκριμενη τυρφη, κατεβασαν σε 1500 λιτρα νερου (Το ενυδρειο μου) το Ph κατα δυο μοναδες μεσα σε περιπου 36 ωρες με kh=1.:thumbup:

Γιώργος Κ
02-01-2010, 03:10
Ενδεικτικα να σου πω οτι 4 λιτρα απο τη συγκεκριμενη τυρφη, κατεβασαν σε 1500 λιτρα νερου (Το ενυδρειο μου) το Ph κατα δυο μοναδες μεσα σε περιπου 36 ωρες με kh=1.:thumbup:
To kh πως πηγε 1? Η εννοεις οτι εγινε 1? Απο ποσο? (αν ισχυει η δευτερη περιπτωση)
Αν ειναι το kh 1 ειναι αναγκαια η χρηση τυρφης για να πεσει το ph? :confused:

fanis72
02-01-2010, 09:48
kalimera στο φιλτρο εχω 1.5 λιτρα μαυρη τηρφη κατεβενι πολι αργα ησκλιροτιτα στο βαρελακι εχω 1 λιτρο στα 150λιτ απο τη δευτρα σε ενα fluval103 kai εχουν κατευη απο μια μοναδα το νερο τησ βρισεις ειναι 8.5ph/kh5

ChristosP
02-01-2010, 09:57
εμένα με 2,5 λίτρα σε 800 λίτρα νερό το πήγε σε μια μέρα από 7,5 σε 6,8 .

Με τις τιμή που έχει μια όσμοση έστω και 3 σταδίων σήμερα η τύρφη αξίζει για να κατεβάσεις το Ph . Tο ότι κάνει καλό η τύρφη στους δίσκους επειδή δίνει κάποια στοιχεία στο νερό είναι άλλο θέμα και πιστεύω ότι αξίζει να βάζουμε τύρφη .

loris
02-01-2010, 10:11
Σε πιο σημειο ενος Sump προτεινεται να μπαινει η τυρφη...
Σιγουρα σε καποιο προσβασιμο αλλα στην αρχη ή στο τελος της διαδρομης;
Το εχω στο τελος...
αλλα σκεφτομαι μην χανω την βιολογια μου....
Αφου περναει ολο το νερο απο το υλικο του sump(φιλτρα) στο τελος εγω θα βαλω την τυργη,επειτα καταληγει στο ενυδρειο...
Το λεω σαν αστρωτο καινουργιο υλικο...
Στεκι αυτο;;;;;
Ή καλο ειναι να το βαζεις στα πρωτα διαμερισματα;

ChristosP
02-01-2010, 10:16
Συνήθως στο πρώτο διαμέρισμα βάζεις υαλοβάμβακα , μετά σφουγκαρια και μετά το βιολογικό υλικό τουλαχιστον έτσι τα έχω εγώ . Τώρα πιστεύω όπου έχει χώρο μετά το συνθετικό βαμβάκι μπορείς να την έχεις ;)

ChristosP
02-01-2010, 10:26
ρε εγώ την βάζω στο τελευταίο διαμέρισμα γιατί έχει χώρο . Απλά μετά το συνθετικό βαμβάκι που συνήθως είναι στο πρώτο διαμέρισμα εκεί που σκάει το νερό μπορείς να βάλεις την τύρφη :thumbup:

loris
02-01-2010, 11:11
ρε εγώ την βάζω στο τελευταίο διαμέρισμα γιατί έχει χώρο . Απλά μετά το συνθετικό βαμβάκι που συνήθως είναι στο πρώτο διαμέρισμα εκεί που σκάει το νερό μπορείς να βάλεις την τύρφη :thumbup:

Ενταξη ησυχασα...!!!:eek:
Ομως δεν κολαει αυτο που λεω..περι βιολογιας...
Δεν ξερω σκεφτομαι μια λογικη εξηγησει...
Στο τελευταιο διαμρισμα αργα η γρηγορα τα βακτήρια καθονται ή αλλιως συγκρατουνται απο το νεο υλικο(τυρφη)...
αρα μεσα στο ενυδρειο δεν παει πολυ καλο νερο...xmm
Και το δικο μου διαμερισμα,ενα απο τα 5,ειναι 20Χ20Χ40 και το εχω ολο τυρφη,τελευταιο διαμερισμα...θελω να πω πως και εγω εχω αρκετο..
το εβαλα μεσα πριν 4 μερες...
μηπως κολλαει ομως αυτο που λεω και κανουμε καμια χαζομαρα...:confused:

nidal
02-01-2010, 11:12
To kh πως πηγε 1? Η εννοεις οτι εγινε 1? Απο ποσο? (αν ισχυει η δευτερη περιπτωση)
Αν ειναι το kh 1 ειναι αναγκαια η χρηση τυρφης για να πεσει το ph? :confused:
Ηταν 1 με χρηση οσμωσης. Σταδιακα το ph πεφτει μονο του με τοσο χαμηλο kh απο τα οργανικα του ενυδρειου. Εγω ηθελα να κατεβει γρηγοροτερα καθως κατι δεν μου κολλαγε καλα στα ψαρια μου και ηθελα και ηθελα "αμεσα" αποτελεσματα.
Λορακο, εγω την τυρφη τη βαζω μετα τα βιολογικα, αν και νομιζω πως οπου και να τη βαλεις, την ιδια δουλεια κανει:thumbup:

White Diamond
02-01-2010, 11:37
Εγω το πρωτο διαμερισμα το εχω ελευθερο οπου σκαει το νερο, στο 2ο το σφουγγαρι και πριν 2λτ τυρφη με πανω κατω
υαλοβαμβακα καθως και στο προτελευταιο αλλα 2 λτ με πανω κατω υαλοβαμβακα παλι ωστε να περιοριζω και το λερωμα απο την τυρφη.:)
(Συνολικος ογκος νερου 900λτ περιπου)

ChristosP
02-01-2010, 11:47
Εγω το πρωτο διαμερισμα το εχω ελευθερο οπου σκαει το νερο, στο 2ο το σφουγγαρι και πριν 2λτ τυρφη με πανω κατω
υαλοβαμβακα καθως και στο προτελευταιο αλλα 2 λτ με πανω κατω υαλοβαμβακα παλι ωστε να περιοριζω και το λερωμα απο την τυρφη.:)
(Συνολικος ογκος νερου 900λτ περιπου)

εσύ να βάλεις τον υαλοβάμβακα πριν τα σφουγκάρια :cool:

Jonny
02-01-2010, 13:30
Και εγώ είμαι υπέρ της χρήσης τύρφης και αν το νερό της περιοχής που μένουμε δεν είναι νταμάρι σε σκληρότητες και δεν πάμε για αναπαραγωγές τότε συμφωνώ και στην κατάργηση της ΑΟ και χρήση σε βαρέλι προετοιμασίας τύρφης, τα οφέλη της τύρφης είναι ούτως ή άλλως γνωστά. Αυτό τουλάχιστον επέλεξα και εγώ για το νέο set up του ενυδρείου μου ;)

Ενταξη ησυχασα...!!!:eek:
Ομως δεν κολαει αυτο που λεω..περι βιολογιας...
Δεν ξερω σκεφτομαι μια λογικη εξηγησει...
Στο τελευταιο διαμρισμα αργα η γρηγορα τα βακτήρια καθονται ή αλλιως συγκρατουνται απο το νεο υλικο(τυρφη)...
αρα μεσα στο ενυδρειο δεν παει πολυ καλο νερο...xmm
Και το δικο μου διαμερισμα,ενα απο τα 5,ειναι 20Χ20Χ40 και το εχω ολο τυρφη,τελευταιο διαμερισμα...θελω να πω πως και εγω εχω αρκετο..
το εβαλα μεσα πριν 4 μερες...
μηπως κολλαει ομως αυτο που λεω και κανουμε καμια χαζομαρα...:confused:

Γρηγόρη τα βακτήρια δεν περιφέρονται στο νερό, αποικούν στα βιολογικά μας υλικά άρα αυτό μην σε ανησυχεί :thumbup: και εγώ το τελευταίο διαμέρισμα το έχω για τύρφη και για χημικό φιλτράρισμα.

White Diamond
02-01-2010, 13:49
εσύ να βάλεις τον υαλοβάμβακα πριν τα σφουγκάρια :cool:

Το νερο απο εκει περναει πρωτα γιατρε μου τα σφουγκαρια εποντε.:cool::p

White Diamond
02-01-2010, 20:37
Μεχρι των Φωτων ειναι Αγιες μερες ειπαμε, μπορουμε να λεμε οτι θελουμε και εσυ κυριος. Μετα!rifle!

loris
03-01-2010, 00:43
Δεν εχω ασχοληθει ποτε με την τυρφη και δεν ξερω....
Τοσο καιρο ειχα α/ο (ro-man 4 σταδιων)και απλα θελω να δουλεψω νερο βρισεις και τυρφη..
Να πω πως απλα απο το συστημα τις α/ο εχω βγαλει μονο την μεβρανη,
τα υπολοιπα 3 σταδια υπαρχουν,το τελευταιο εχει ρητινες...
Τι θελω να καταλαβω....
Οταν για παραδειγμα εχω 6,62 ph και κανω αλλαγη αυριο 100-120 λιτρα στα 650,με αυτο το νερο "βρισεις"..
το Ph λογικα θα ανεβει...αντε να παει 6,80...
εκει η τυρφη τι θα κανει...;
Θα συνεχίσει να κατεβαζει το ph κατω απο το 6,6 ή θα σταματησει παλι εκει...;
εγω που κανω αλλαγες την εβδομαδα 2 φορες,λογικα το ph θα μενει στο 6,6 καθε φορα...
δεν θα μπορεσει να κατεβει πιο κατω...σωστα;
'Η αλλιως μια αλλη ερωτησει...
ποσο ph μπορει να φτασει μια τυρφη σε ενα ενυδρειο;

Yiannis59
03-01-2010, 01:01
Δεν εχω ασχοληθει ποτε με την τυρφη και δεν ξερω....
Τοσο καιρο ειχα α/ο (ro-man 4 σταδιων)και απλα θελω να δουλεψω νερο βρισεις και τυρφη..
Να πω πως απλα απο το συστημα τις α/ο εχω βγαλει μονο την μεβρανη,
τα υπολοιπα 3 σταδια υπαρχουν,το τελευταιο εχει ρητινες...
Τι θελω να καταλαβω....
Οταν για παραδειγμα εχω 6,62 ph και κανω αλλαγη αυριο 100-120 λιτρα στα 650,με αυτο το νερο "βρισεις"..
το Ph λογικα θα ανεβει...αντε να παει 6,80...
εκει η τυρφη τι θα κανει...;
Θα συνεχίσει να κατεβαζει το ph κατω απο το 6,6 ή θα σταματησει παλι εκει...;
εγω που κανω αλλαγες την εβδομαδα 2 φορες,λογικα το ph θα μενει στο 6,6 καθε φορα...
δεν θα μπορεσει να κατεβει πιο κατω...σωστα;
'Η αλλιως μια αλλη ερωτησει...
ποσο ph μπορει να φτασει μια τυρφη σε ενα ενυδρειο;

Λορακο σε αγαπω σε εκτιμώ αλλα με αυτα που γράφεις και λες μην ξαναδώ ποστ στες αρρώστιες την έβαψες :pull:

loris
03-01-2010, 01:16
Λορακο σε αγαπω σε εκτιμώ αλλα με αυτα που γράφεις και λες μην ξαναδώ ποστ στες αρρώστιες την έβαψες :pull:

Θα την ξαναβαλω μαλλον βρε boss..
Νομιζω οτι με ταλαιπωρει λιγο..
Απο το να ψαχνωμαι...καλυτερα 2 μερς πριν ενα βαρελι α/ο...και τελος......
Αλλα πραγματικα...
μεχρι ποσο μπορει να κατεβαση η τυρφη;

Yiannis59
03-01-2010, 01:25
Κοντορεβιθούλη εσυ εχεις ερθει εδω και ξερεις οτι ποτε δεν ασχολήθηκα με τυρφη και διαφορα αλλα μαγικά τα πραγματα ειναι πολυ απλα μαλακο νερο (που δυστυχως αφου δεν ζουμε στον αμαζονιο ) μας το δινει μονο η Α/Ο μεχρι να βρεθει κατι αλλο η τυρφη το εγραψε και ο Nidal (εκτος και καταλαβες κατι αλλο)για να κανει θεαματική δουλεια στο ph θελει Α/Ο και προσθέτω εγω αμα εχεις Α/Ο τι να την κανεις την τυρφη για να βαφεις το νερο ;;;

loris
03-01-2010, 02:03
Oχι βρε Γιαννη...οχι για το χρωμα....
Σκεφτομουν μπας και εκανα καμια οικονομια με την βρισει και μπορεσω να κρατησω χαμηλα το ph με ενα τροπο...
Τιποτα παραπανω...αν ηταν θα το ελεγα...
δεν εχει να κανει με το χρωμα...
Μια λυση δηλαδη...θα μου πεις τοσο καιρο δεν θα ειχε βρεθει...
σωστα!!!!

StavrosM
03-01-2010, 02:32
Ωρε 'σεις; Ξενυχταμε για να λεμε τα αυτονοητα; Α/Ο και απο εκει και μετα, οποιος θελει βαζει τυρφη για πιο γρηγορο κατεβασμα του pH αλλα και για τα υπολοιπα οφελη της!

Για προετοιμασια νερου μονο με τυρφη, χρειαζεται ενα βαρελι γεματο τυρφη που θα λειτουργει με την πιεση του δικτυου (δηλαδη πατεντα στην εισοδο του νερου στο βαρελι) και το νερο θα περνα υπο πιεση μεσα απο την τυρφη για να σταζει σιγα σιγα(οπως περιπου λειτουργει μια μικρη α/ο) μαλακο νερακι σε ενα δοχειο συλλογης!!! Διαδικασια αρκετα δυσκολη, χρονοβορα και απαιτει πολυ χωρο(εξ. χωρο γιατι θα πεσει πολυ παντοφλα)! Οποτε Α/Ο, οποτε παμε για υπνο... :sleep:

yiapas
03-01-2010, 09:13
η α/ο δεν αφαιρεί μόνο τις σκληρότητες;) ... σε καμιά περίπτωση δεν μπορούμε να την αντικαταστήσουμε με τύρφη ή άλλον τρόπο για να πούμε οτι έχουμε ίδιο νερό

Hary
03-01-2010, 13:15
Πρέπει λίγο να το ξανασυζητησουμε και άλλες 1543 φορές αυτό το πράγμα............. ΆΛΛΟ Α/Ο ΚΑΙ ΆΛΛΟ ΤΥΡΦΗ............ Η α/ο θα σου δώσει μια σταθερότητα στο νερό σου σε ph kh gh ms τα οποία και θα είναι πολύ χαμηλά για να πλησιάσουμε τιμές αμμαζωνίου..... και αυτό πάντα ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΟ ΝΕΡΟ ΤΟΥ ΔΙΚΤΥΟΥ μας.......... απο κεί και πέρα αν κάποιος θέλει να΄ρίξει το ph του ακόμα ποιο πολύ απο αυτό που του δίνει η όσμοση ή να χρωματίσει το νερό του τότε μπορεί να προσθεσει τύρφη.... σε καμία περίπτωση όμως η τυρφη δεν μπορεί να αντικαταστησει την όσμοση..... το μόνο που θα επιτυχετε (ιδίως αν κάνετε αλλαγή 2 με 3 φορές την εβδομάδα) είναι σκαμπανεβάσματα στο ph.......... Περα απο αγωγιμότητες και οξυτητες η Α/Ο σε προστατευει απο χιλια δυο βακτηρια, κυστες, μικροοργανισμους κτλ που μπορεί να περιέχει το νερό του δικτυου..... αν είσαι σίγουρος οτι το νερό σου είναι οκ (χειμώνα καλοκαίρι) και δεν υπάρχει περίπτωση κάποια στιγμη να περάσει κάτι στο συστημά σου και ΔΕΝ ΘΕΣ να κάνεις αναπαραγωγες τότε μπορείς να παρακάμψεις την Α/Ο όπως είπε και ο jonny......... εμένα επιτρέψτε μου να πώ οτι απο τότε που έβαλα Α/Ο τελείωσαν και τα προβλήματά μου και απο τότε που έχω αρχίσει και την βελτιώνω την Α/Ο έχω δεί καλύτερες μέρες........ η απόφαση δική σου μονο να ξέρεις οτι πέρα απο την αγορά της Α/Ο που είναι κάποιο κόστος..... η συντήρησή της ειναι ποιο φθηνή απο το να αγοράζεις τύρφη κάθε μηνα και αντιχλώριο...... ιδίως αν την φτιάξεις και οικολογική (δλδ να παράγεις περισσότερο απο όσο πετάς) τότε είναι και οικονομική στο νερό.....

loris
03-01-2010, 19:32
dohΤελικα ο Αη βασιλης ... η με εγραψε και δεν σου εφερε το δωρο που του ζητησα η σε ειδε, τρομαξε και την εκανε με το δωρο στην μασχαλη.:sos-help:

Λες να το ακουσε αυτο;:d

Εμμμμμμ .... μαλλον ετσι ειναι ... καποιος αγορασε Α.Ο. για να εχει μαλακο νερο!!!!wall

Tοσο καιρο με ρητινες λειτουργουσες και δεν ηξερες πως λειτουργει η α/ο...
και μας την λες...μην κατσω να ψαξω τα post το τι ελεγες...γιατι κανεις απο δω δεν ξερει!!!!baeh:
Εγω τρια χρονια εχω α/ο...και τοτε μαλιστα ηταν πανακριβες...

tsiro
04-01-2010, 10:16
Πρέπει λίγο να το ξανασυζητησουμε και άλλες 1543 φορές αυτό το πράγμα............. ΆΛΛΟ Α/Ο ΚΑΙ ΆΛΛΟ ΤΥΡΦΗ............ Η α/ο θα σου δώσει μια σταθερότητα στο νερό σου σε ph kh gh ms τα οποία και θα είναι πολύ χαμηλά για να πλησιάσουμε τιμές αμμαζωνίου..... και αυτό πάντα ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΟ ΝΕΡΟ ΤΟΥ ΔΙΚΤΥΟΥ μας.......... απο κεί και πέρα αν κάποιος θέλει να΄ρίξει το ph του ακόμα ποιο πολύ απο αυτό που του δίνει η όσμοση ή να χρωματίσει το νερό του τότε μπορεί να προσθεσει τύρφη.... σε καμία περίπτωση όμως η τυρφη δεν μπορεί να αντικαταστησει την όσμοση..... το μόνο που θα επιτυχετε (ιδίως αν κάνετε αλλαγή 2 με 3 φορές την εβδομάδα) είναι σκαμπανεβάσματα στο ph.......... Περα απο αγωγιμότητες και οξυτητες η Α/Ο σε προστατευει απο χιλια δυο βακτηρια, κυστες, μικροοργανισμους κτλ που μπορεί να περιέχει το νερό του δικτυου..... αν είσαι σίγουρος οτι το νερό σου είναι οκ (χειμώνα καλοκαίρι) και δεν υπάρχει περίπτωση κάποια στιγμη να περάσει κάτι στο συστημά σου και ΔΕΝ ΘΕΣ να κάνεις αναπαραγωγες τότε μπορείς να παρακάμψεις την Α/Ο όπως είπε και ο jonny......... εμένα επιτρέψτε μου να πώ οτι απο τότε που έβαλα Α/Ο τελείωσαν και τα προβλήματά μου και απο τότε που έχω αρχίσει και την βελτιώνω την Α/Ο έχω δεί καλύτερες μέρες........ η απόφαση δική σου μονο να ξέρεις οτι πέρα απο την αγορά της Α/Ο που είναι κάποιο κόστος..... η συντήρησή της ειναι ποιο φθηνή απο το να αγοράζεις τύρφη κάθε μηνα και αντιχλώριο...... ιδίως αν την φτιάξεις και οικολογική (δλδ να παράγεις περισσότερο απο όσο πετάς) τότε είναι και οικονομική στο νερό.....

σορυ για την παραθεση αλλα ο χαρης τα ειπε ολα!

Hary
04-01-2010, 11:07
Αλλα νερο σαν την α/ο δεν.....το ξερω και εγω αυτο.....1544..
Hary παμε να κανουμε καμια δουλεια με τρεις μεβρανες;;;
Ας ειναι καλα ο boss!!!

:thumbup::thumbup::thumbup: 3 μεμβράνες και τον σωλίνα εξαγωγής μέσα στο ενυδρείο..... φτιάχνεις φραπεδάκι αράζεις καναπέ, ανοιγεις την ΤV ή ακόμα καλύτερα το GD και μεχρι να τελειώσεις το φραπεδάκι σου έχει ξαναγεμίσει....... ρώτα ρέμπελο, crow κτλ που τους έχω συστήσει εγώ συστηματάκια κάθε πότε και πώς κάνουν αλλαγές?? και πόσο δύσκολο είναι να κάνουν αλλαγή πλέον......:thumbup:

tsiro
04-01-2010, 14:27
μπορουμε να συνδεσουμε καποια βανα μετα τα προφιλτρα ετσι ωστε να παιρνουμε νερο πριν την μεμβρανη? πχ εγω που βαζω και βρυση να παιρνω νερο περασμενο απο τα προφιλτρα.

Hary
04-01-2010, 14:29
Χαρουλη να διευκρινησουμε οτι αυτο αφορα οσους κανουν αλλαγες νερου με ΜΟΝΟ νερο Α.Ο. στο ενυδρειο. Σωστα;:cool:

Σωστά....... αλλά και όσοι έχουν βαρέλια προετοιμασίας για να ρίχνουν ιχνοστοιχεία ζουμια τύρφες κτλ..... ισχύει σχεδόν το ίδιο μιας και δεν θα πέρνουν χαμπάρι για πότε γέμμησε το βαρέλι..... με συστηματάκι φλοτέρ μπορούν να έχουν και πάντα το βαρέλι τους γεμμάτο χωρίς να χρειάζεται να ανοιγοκλείνουν την Α/Ο και χωρίς να είναι με το ρολόι στο χέρι για να δούνε πότε γέμμησε το βαρέλι μην τους χυθεί το νερό απόξω...... έτσι θα χουν πάντα το βαρέλι τους τίγκα ανα πάσα στιγμή με νεράκι φρέσκο για αλλαγές στο λεπτό........... ας μου βάλει κάποιος φρένο σαν την τηλεμάρκετινγκ κατάντησα.............dohdohdoh

μπορουμε να συνδεσουμε καποια βανα μετα τα προφιλτρα ετσι ωστε να παιρνουμε νερο πριν την μεμβρανη? πχ εγω που βαζω και βρυση να παιρνω νερο περασμενο απο τα προφιλτρα.

βεβαίως.... αν και πωλούνται προφίλτρα για συστήματα δικτίου σκέτα οπότε μπορείς να αγοράσεις ενα προφίλτρο στερεών της επιλογής σου και ένα άνθρακα και κάνεις την δουλιά σου.....

tsiro
04-01-2010, 14:50
βεβαίως.... αν και πωλούνται προφίλτρα για συστήματα δικτίου σκέτα οπότε μπορείς να αγοράσεις ενα προφίλτρο στερεών της επιλογής σου και ένα άνθρακα και κάνεις την δουλιά σου.....

ναι το ξερω αλλα δεν θελω να γεμισω τον τοπο φιλτρα! ντεν εκω κωρο καρντια μου!:d

disc-postman
04-01-2010, 18:39
Οχι δεν μπορεις.
Στασιμο νερο ισον μυκητες.

Hary
04-01-2010, 18:44
Οχι δεν μπορεις.
Στασιμο νερο ισον μυκητες.

ξέχασέ τα αυτα στην όσμοση είμαι bacteria free το νερό.... αλλά είπαμε να μην επιρεάζεται απο εξωτερικους παράγοντες...... κάποτε κάποιος με εμπειρια στις οσμοσεις μου πε άστο και ένα χρόνο σε μπουκάλι κλειστο δεν παθαινει τίποτα......... το κατάλαβα πριν καμια βδομάδα που έκανα μετακόμηση και βρηκα σε ένα ντουλάπι ένα τετράλιτρο απο προπερσι..........

disc-postman
04-01-2010, 18:49
ξέχασέ τα αυτα στην όσμοση είμαι bacteria free το νερό.... αλλά είπαμε να μην επιρεάζεται απο εξωτερικους παράγοντες...... κάποτε κάποιος με εμπειρια στις οσμοσεις μου πε άστο και ένα χρόνο σε μπουκάλι κλειστο δεν παθαινει τίποτα......... το κατάλαβα πριν καμια βδομάδα που έκανα μετακόμηση και βρηκα σε ένα ντουλάπι ένα τετράλιτρο απο προπερσι..........
Για 10-15 ευρω παντως που εχει ενα κυκλοφορητακι δεν θα το ρισκαρα Χαρυ!:thumbup:

White Diamond
04-01-2010, 19:52
Καλο θα ειναι να γεμιζει τελειως ωστε να μην υπαρχει καθολου αερας αν ειναι δυνατον οταν το κλεινεις.
Σε κενο αερος δλδ δεν υπαρχει προβλημα.

loris
05-01-2010, 00:00
γιατι το ψειρίζεται...???
κάθε 3-5 μέρες κάνουμε αλλαγή....τι να προλάβει σε κλειστό δοχείο να γίνει

λές και θα αφήσουμε το νερό στάσιμο 2 μήνες doh

ή κλειστό για τις 3-5 μέρες ή μία αντλιούλα που είπε και ο ταχυδρόμος ο φίλος μου και τέρμα:thumbup:

Συμφωνω και εγω παρα πολυ και ειναι σωστο...
Αλλα καποιοι που δεν ειναι δισκοαρρωτιμενοι αλλα δισκοκατακτητες πρεπει να ξερουν...:thumbup:
Ασε που μπορει να εχουν και δουλειες,να μην ειναι σαν και μας...καθε φορα αλλαγη....
Η τελευταια προταση καλυπτει...
Γιατι εγω παραδειγμα...αυτη την στιγμη,για να γεμισω το βαρελι μου (300λ) θελω 4-5 μερες,γιατι εχει κρυο και δεν ειναι ευκολο οσμωση...
Για 200λιτρα αλλαγη που θελω κανει 3 μερες..με 2 bar...
Και θελω να ξερω αν το νερο ειναι εκτεθειμενω απο παραγοντες τοσες μερες...
Εσυ ποσες μερες κανεις να γεμισεις 200λιτρα νερο ή 120 που κανεις αλλαγη;
Πια οσμωση εχεις;
Δεν φοβασαι το νερο σου πανω να μην παθει τιποτα μετα απο 2 μερες,γιατι ξερω οτι εχεις κρυο και εσυ οπως εγω...

Γιώργος Κ
05-01-2010, 17:19
Συμφωνω και εγω παρα πολυ και ειναι σωστο...
Αλλα καποιοι που δεν ειναι δισκοαρρωτιμενοι αλλα δισκοκατακτητες πρεπει να ξερουν...:thumbup:
Ασε που μπορει να εχουν και δουλειες,να μην ειναι σαν και μας...καθε φορα αλλαγη....
Η τελευταια προταση καλυπτει...
Γιατι εγω παραδειγμα...αυτη την στιγμη,για να γεμισω το βαρελι μου (300λ) θελω 4-5 μερες,γιατι εχει κρυο και δεν ειναι ευκολο οσμωση...
Για 200λιτρα αλλαγη που θελω κανει 3 μερες..με 2 bar...
Και θελω να ξερω αν το νερο ειναι εκτεθειμενω απο παραγοντες τοσες μερες...
Εσυ ποσες μερες κανεις να γεμισεις 200λιτρα νερο ή 120 που κανεις αλλαγη;
Πια οσμωση εχεις;
Δεν φοβασαι το νερο σου πανω να μην παθει τιποτα μετα απο 2 μερες,γιατι ξερω οτι εχεις κρυο και εσυ οπως εγω...
Ωρε λορακο εγω εχω αυτη: http://www.greekdiscus.com/test2000/showthread.php?t=2855 την ειχα παρει (τη πρωτη) με 50 ευρουλιδια -και ας ειχε ληξει η προσφορα- και εχει ακομα και τωρα το χειμωνα καλη αποδωση .... τα 300 λιτρα που λες λογικα σε 10 ωρες εισαι κομπλε!! Αν εχεις μικρη πιεση μια booster pump και λυθηκαν ολα!! Μηπως τα εχει παιξει η οσμωση σου?? Ποια εχεις? :confused:

loris
05-01-2010, 17:48
Ωρε λορακο εγω εχω αυτη: http://www.greekdiscus.com/test2000/showthread.php?t=2855 την ειχα παρει (τη πρωτη) με 50 ευρουλιδια -και ας ειχε ληξει η προσφορα- και εχει ακομα και τωρα το χειμωνα καλη αποδωση .... τα 300 λιτρα που λες λογικα σε 10 ωρες εισαι κομπλε!! Αν εχεις μικρη πιεση μια booster pump και λυθηκαν ολα!! Μηπως τα εχει παιξει η οσμωση σου?? Ποια εχεις? :confused:

Φιλαρακι...αστα...:bang:
Αυτη εχω...http://www.ro-man.gr/shop/product_info.php/cPath/22/products_id/288?osCsid=9b9a04225666a9d6ccf7594aa0121ba4
Μια χαρα ειναι δεν εχει προβλημα...
Αλλα επειδη ειναι στην ταρατζα και δεν εχω μεγαλι πιεση ακομα...το σπιτι καινουργιο...μου κανει παιχνιαδια τατοιου τυπου...
Γι'αυτο κανω τετοια ερωτηση...απλα να ξερω...

nino334
05-01-2010, 18:40
Φιλαρακι...αστα...:bang:
Αυτη εχω...http://www.ro-man.gr/shop/product_info.php/cPath/22/products_id/288?osCsid=9b9a04225666a9d6ccf7594aa0121ba4
Μια χαρα ειναι δεν εχει προβλημα...
Αλλα επειδη ειναι στην ταρατζα και δεν εχω μεγαλι πιεση ακομα...το σπιτι καινουργιο...μου κανει παιχνιαδια τατοιου τυπου...
Γι'αυτο κανω τετοια ερωτηση...απλα να ξερω...

τι σχεση εχει το οτι το σπιτι ειναι καινουργιο ρε λορακο?ή εχει η περιοχη χαμηλη πιεση στο δικτυο ή ο πεθερος εκανε τσιγκουνιες και εβαλε 15αρι σωληνα στις παροχες :d:d:d:d

loris
05-01-2010, 19:32
τι σχεση εχει το οτι το σπιτι ειναι καινουργιο ρε λορακο?ή εχει η περιοχη χαμηλη πιεση στο δικτυο ή ο πεθερος εκανε τσιγκουνιες και εβαλε 15αρι σωληνα στις παροχες :d:d:d:d

Nικο ακομα δεν εχω δικο μου νερο...βουταω απο τον πεθερο μου...!!!:thumbup:
Σε λιγο καιρο...θα ερθει η δικια μου παροχη...

nino334
05-01-2010, 20:00
Nικο ακομα δεν εχω δικο μου νερο...βουταω απο τον πεθερο μου...!!!:thumbup:
Σε λιγο καιρο...θα ερθει η δικια μου παροχη...

πες τα ντε με το τσιγκελι στα βγαζουμε:d:dσ'αυτη τη περιπτωση ήbooster pump ή υπομονη:cool:

ro-man.gr
06-01-2010, 09:23
Καλημέρα και χρόνια πολλά.

Το θέμα παραγωγής νερού από της αντίστροφές όσμωσης είναι σχετικά απλό αλλά με πολλές εναλλακτικές λύσεις.

Για το θέμα τις αναλογίας 3 προς 1 (που ανέφερε ο akoylini) η λύση είναι η προσθήκη δεύτερη ή και τρίτης μεμβράνης. Με τον τρόπο αυτό και την αναλογία καθαρού προς βρόμικου ρίχνουμε, αλλά ταυτόχρονα ανεβάζουμε και την παραγωγή έως x3.

Για το θέμα τις χαμηλής πίεσης (που ανέφερε ο loris) η λύση είναι η προσθήκη μιας αντλίας (ανάμεσα στο πρώτο και στο δεύτερο στάδιο). Αυτό θα έχει ως επίπτωση και την αλλαγή της αναλογίας αλλά και της παραγωγής.

Ο συνδυασμός και των 2 αυτών λύσεων έχει εκπληκτικά αποτελέσματα τόσο στην αναλογία όσο και στην παραγωγή.

loris
06-01-2010, 10:05
Καλημέρα και χρόνια πολλά.

Το θέμα παραγωγής νερού από της αντίστροφές όσμωσης είναι σχετικά απλό αλλά με πολλές εναλλακτικές λύσεις.

Για το θέμα τις αναλογίας 3 προς 1 (που ανέφερε ο akoylini) η λύση είναι η προσθήκη δεύτερη ή και τρίτης μεμβράνης. Με τον τρόπο αυτό και την αναλογία καθαρού προς βρόμικου ρίχνουμε, αλλά ταυτόχρονα ανεβάζουμε και την παραγωγή έως x3.

Για το θέμα τις χαμηλής πίεσης (που ανέφερε ο loris) η λύση είναι η προσθήκη μιας αντλίας (ανάμεσα στο πρώτο και στο δεύτερο στάδιο). Αυτό θα έχει ως επίπτωση και την αλλαγή της αναλογίας αλλά και της παραγωγής.

Ο συνδυασμός και των 2 αυτών λύσεων έχει εκπληκτικά αποτελέσματα τόσο στην αναλογία όσο και στην παραγωγή.

Φιλαρακι απο Ιεραπετρα..ευχαριστω για την συμβουλη που μου εδωσες,μαλλον θα την βαλω μπροστα μπας και δω καμια μερα νερο οσμωσης...

Σου ειχα πει παλια...οτι θα ερθω απο κοντα να σε δω να πιουμε...περσι για αλλη μια φορα μου την γλυτωσε η Αγια Φωτια...
Παω πολλη συχνα στην Γρα λυγια..ειναι ο κολλητος μου απο κει και....τρελλα μπανια το μερος...:thumbup:
Ευχομαι το καλοκαιρι να τα πουμε....

Καμια προσφορα υπαρχει να δουμε;

ro-man.gr
06-01-2010, 10:14
Καμια προσφορα υπαρχει να δουμε;

Υπήρχε αυτή εδώ μέχρι 31/12, (http://www.greekdiscus.com/test2000/showthread.php?t=3894) αλλά σε λίγο θα υπάρχουν και άλλες.

Αν όμως χρειάζεσαι (εσύ ή κάποιος άλλος από εδώ) κάτι στείλε μου ένα e-mail στον info@ro-man.gr και κάτι θα κάνουμε

PS Όποτε ξανακατέβεις στείλε μου pm ή e-mail.

Akis
10-01-2010, 11:50
και εγινε το θαυμα,λοιπον εκανα το εξης,εχω ενα fluval 205,εριξα στα 3 διαμερισματα που εχει τυρφη χθες στις 8 το απογευμα,σημερα απο 7.8 πηγε το ph στο 6.4 σε πολυ λιγοτερο απο 24 ωρες διλαδη.

LOYHS
11-01-2010, 04:05
και εγινε το θαυμα,λοιπον εκανα το εξης,εχω ενα fluval 205,εριξα στα 3 διαμερισματα που εχει τυρφη χθες στις 8 το απογευμα,σημερα απο 7.8 πηγε το ph στο 6.4 σε πολυ λιγοτερο απο 24 ωρες διλαδη.

μακάρι να γινόταν το ίδιο και στο δικό μου και να ηρεμίσω ο ανθρωπας

Hary
11-01-2010, 09:27
Δεν χρειάζεται........ καλύτερα αργές και σταθερές πτώσεις παρά αυτά τα απότομα σε 24 ώρες...... έχουν πεθάνει ψάρια και ψάρια με απότομα σκαμπανεβάσματα.....

ChristosP
11-01-2010, 09:32
Δεν χρειάζεται........ καλύτερα αργές και σταθερές πτώσεις παρά αυτά τα απότομα σε 24 ώρες...... έχουν πεθάνει ψάρια και ψάρια με απότομα σκαμπανεβάσματα.....

Από κατεβάσματα σίγουρα ;)

Akis
11-01-2010, 16:14
τυο φιλτρο δουλευει σε βαρελι οχι μεσα στο ενυδρειο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

loris
11-01-2010, 18:05
Δεν εχει σημασια..κανει κακο..
Το ειχα κανει παλια και ζαβλακωθηκαν...
μην το κατεβασει παραπανω τις επομενες μερες..

White Diamond
11-01-2010, 20:25
τυο φιλτρο δουλευει σε βαρελι οχι μεσα στο ενυδρειο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Εννοεις οτι η μετρηση ειναι στο βαρελι και οχι στο ενυδρειο. Σωστα?
Τωρα ακομα ειναι ακινδυνο.
Η εισοδος του στο ενυδρειο σου πρεπει να γινει αργα σαν να κανεις ας
πουμε προσαρμογη, αναλογα με το ph σου. Εφοσον δουλευες α/ο φανταζομαι
θα εχεις χαμηλο οποτε φροντισε να ειναι οσο πιο κοντα στις μετρησεις του ενυδρειου σου.

Akis
11-01-2010, 21:09
ναι η μετρηση μεσα στο βαρελι.διλαδι οταν φτασω το ph εκει που θελω τοτε το ριχνω στο ενυδρειο.

White Diamond
11-01-2010, 21:12
Ποσο εχεις εκει?
Ποσα λτ ειναι ειπαμε?

Akis
11-01-2010, 21:28
το βαρελακι ειναι 50 λιτρα,στα 3 deck του φιλτρου εχω βαλει την τυρφη και εχω το αποτελεσμα που ειπα σε λιγοτερο απο 24ωρες.

White Diamond
11-01-2010, 21:42
Το ενυδρειο ποσο ειναι και τι ph εχει/

Akis
11-01-2010, 21:54
τωρα εχει 7 και κανω αλλαγες καθε μερα με το νερο απο το βαρελι που εχει 6.4

White Diamond
11-01-2010, 22:03
Το ενυδρειο ποσα λτ ειναι?
Οταν λες κανεις αλλαγες καθημερινα απο 50λτ νερο ποσο % βαζεις?

Akis
11-01-2010, 23:13
εχω ενα 200 λιτρα,δεν κανω καθε μερα 50 λιτρα αλλαγες,κανω περιπου 20 λιτρα μεχρι να αλλαξω ολο το νερο με νερο τυρφης

White Diamond
11-01-2010, 23:25
ΟΚ σιγα, σιγα, μετρας και παλι. Θα σε βοηθουσε και μαι μικρη ποσοτητα στο φιλτρο του ενυδρειου αργοτερα για σταθεροποιηση.
Και για αυτους που θεωρουν οτι η τυρφη παραγει αμμωνια αρχικα την ξεπλενεις σε μικρη ποσοτητα νερου το πετας και βαζεις το καινουργιο.
Ξερεις φυσικα οτι κατω απο 7 μιλαμε για αμμωνιο μη τοξικο.:)

Akis
11-01-2010, 23:29
ναι το ξερω,απο εδω το εμαθα και συνεχιζω παρακατω!!!!!!!

Γιώργος Κ
12-01-2010, 02:23
Ξερεις φυσικα οτι κατω απο 7 μιλαμε για αμμωνιο μη τοξικο.:)
* Ασχετο *
Μια ερωτηση που ειχα παντα!! Το αμμωνιο σε ph < 7 εινα μη τοξικο ...
Το ΝΟ2 ειναι τοξικο σε οξυνο νερο ... η οχι :confused:

yiapas
12-01-2010, 14:05
* Ασχετο *
Μια ερωτηση που ειχα παντα!! Το αμμωνιο σε ph < 7 εινα μη τοξικο ...
Το ΝΟ2 ειναι τοξικο σε οξυνο νερο ... η οχι :confused:
το No2 είναι πάντα τοξικό αλλά σκίζει κυριολεκτικά σε χαμηλό tds;) (άμα βρεθεί κιόλας και σε συνδυασμό με φωσφορικά τότεdead: )

ChristosP
12-01-2010, 14:10
το No2 είναι πάντα τοξικό αλλά σκίζει κυριολεκτικά σε χαμηλό tds;) (άμα βρεθεί κιόλας και σε συνδυασμό με φωσφορικά τότεdead: )

+100:thumbup:
Να συμπληρώσω ότι τα ψάρια πεθαίνουν με φουλ χρώμα και χωρίς κανένα σημαδι για αυτό θέλει μετρήσεις για να δεις αν έχεις Ν02

Και κάτι άλλο αν μετρήσουμε Νο2 στο ενυδρείο πέρα από την μεγάλη αλλαγή που χρειάζεται ένα τρόπς άμυνας είναι και η προσθήκη αλατιού στο νερό με αυτόν τον τρόπο είναι σαν να θωρακίζουμε τα βράνχια των ψαριών και δεν έχουμε άμεσα δηλητηρίαση . Α ξέχασα να πω ότι τα ΝΟ2 επιδρούν από τα βράνχια και όχι από το υπολοιπο σώμα ;)

White Diamond
12-01-2010, 14:45
Tο αλατι ανεβαζει και το tds.
Yπαρχει καποια δοσολογια? Αν ναι ποια ειναι και αν εχει σχεση μετην τιμη του ΝΟ2

Γιώργος Κ
12-01-2010, 16:38
Ασχετη η ερωτηση μου με το ολο θεμα ... αλλα πολλοι (λανθασμενα) πιστευουν οτι σε αστρωτο ενυδρειο με την αμμωνια να κανει παρτυ ... αρκει να εχουμε χαμηλο ph αφου - η αμμωνια - δεν ειναι τοξικη!
Αρα για μας ... των χαμηλων ph εχθρος δεν ειναι η αμμωνια αλλα το ΝΟ2.
Τα ΝΟ3 ειναι πιο πολυ επικυνδηνα με τα χαμηλα tds είτε σε συνδυασμο με φωσφορικα? Οπως το ΝΟ2?

tsiro
12-01-2010, 19:41
τι κολλημα εχετε φαει με τις τυρφες?
νομιζετε οτι ειναι ποιο οικολογικη λυση?γιατι ποιο οικονομικη η ασφαλης δεν ειναι με τιποτα!
οικολογικη δεν ειναι γιατι νερο βρυσης=αντιχλωρια κλπ που για να παραχθουν χρειαζονται απειρως περισσοτερη σπαταλη απο τα 100λτ νερου που πεταμε με την α/ο,βαλτε 2 τουβλα στο καζανακι και να η οικολογια-οικονομια:d
και οχι μπανιο καθε μερα ε!rifle!:d

delta66
12-01-2010, 22:42
Καλη ειναι και η τυρφη, εχει τα καλα της που δεν εχει το νερο της ΑΟ.

Οσο για τα τοξικα της, αν τη βαζουμε στο φιλτρο του ενυδρειου δεν προλαβαινει να ανιχνευθει καν ΝΗ3/ΝΗ4 και ΝΟ2 λογω βολογιας.
Αν ειναι σε βαρελι προετοιμασιας, μπορει να μετρησουμε αμμωνιο που ομως δεν ειναι τοξικο.
Αν βαλουμε το νερο στο ενυδρειο δεν θα κανει κακο στα ψαρια το αμμωνιο. Νιτρωδη δεν θα υπαρχουν καν στο νερο αφου δεν εχει βιολογια το βαρελι να μεταβολισουν την αμμωνια και οταν πεσει πια στο ενυδρειο το νερο, θα αναλαβει η βιολογια του φιλτρου για ολα και για το ΝΗ4 και για το ΝΟ2 που θα αρχισει να δημιουργειται με τον κυκλο του αζωτου στο ενυδρειο.
Και ολα αυτα θα συμβουν μονο καθε φορα που αλλαζουμε με φρεσκια τυρφη και μαλιστα δεν παρατηρειται αυτο το "φαινομενο", απο ολους τους χομπιστες.

Η υψηλη συγκεντρωση ΝΟ2 αντικαθιστα το οξυγονο της αιμοσφαιρινης στο αιμα των ψαριων και προκαλει ασφυξια.
Συγκριτικα ομως, η ΝΗ3 ειναι 10 φορες πιο τοξικη απο τα ΝΟ2.

Το μονο που με κανει να το σκεφτομαι ειναι η απονιτροποιηση.
Μηπως δλδ φορτωνεται τελικα αρκετα μετα απο ολα αυτα με το τελευταιο προιον (ΝΟ3) του κυκλου του αζωτου, το ενυδρειο.

nino334
12-01-2010, 23:18
[QUOTE=delta66;69186]Καλη ειναι και η τυρφη, εχει τα καλα της που δεν εχει το νερο της ΑΟ.

Οσο για τα τοξικα της, αν τη βαζουμε στο φιλτρο του ενυδρειου δεν προλαβαινει να ανιχνευθει καν ΝΗ3/ΝΗ4 και ΝΟ2 λογω βολογιας.
Αν ειναι σε βαρελι προετοιμασιας, μπορει να μετρησουμε αμμωνιο που ομως δεν ειναι τοξικο.
Αν βαλουμε το νερο στο ενυδρειο δεν θα κανει κακο στα ψαρια το αμμωνιο. Νιτρωδη δεν θα υπαρχουν καν στο νερο αφου δεν εχει βιολογια το βαρελι να μεταβολισουν την αμμωνια και οταν πεσει πια στο ενυδρειο το νερο, θα αναλαβει η βιολογια του φιλτρου για ολα και για το ΝΗ4 και για το ΝΟ2 που θα αρχισει να δημιουργειται με τον κυκλο του αζωτου στο ενυδρειο.
Και ολα αυτα θα συμβουν μονο καθε φορα που αλλαζουμε με φρεσκια τυρφη και μαλιστα δεν παρατηρειται αυτο το "φαινομενο", απο ολους τους χομπιστες.

Η υψηλη συγκεντρωση ΝΟ2 αντικαθιστα το οξυγονο της αιμοσφαιρινης στο αιμα των ψαριων και προκαλει ασφυξια.

Εχω την εντυπωση οτι εδω υπαρχει λαθος .Εγω γνωριζω οτι το ΝΟ3 οξειδωνει τα ατομα σιδηρου στην αιμοσφαιρινη μετατρεποντας το Fe2+ σε Fe3+ και καθιστα την αιμοσφαιρινη ανικανη να δεσμευσει και να μεταφερει Ο. Αποτελεσμα η ελειψη οξυγονωσης των ιστων η λεγομενη μεθαιμοσφαιριναιμια .Ανατρεπεται με χορηγηση μπλε του μεθυλενιου.Αν θυμαμαι λαθος παρακαλω διορθωστε το εχουν περασει και καποια χρονια :d

delta66
13-01-2010, 02:59
Nitrite Poisoning
What are the effects?
Internally nitrite binds the oxygen carrying hemoglobin in blood therefore cells within the fish are starved of oxygen, even in a tank with lots of aeration and goo d water circulation.
The nitrite also damages the nervous system, liver, spleen, and kidneys of fish and other aquatic animals.
So their immune system is compromised and they can't fight off infections at a later date.
Often fish can die days or even a week later.
http://theaquariumwiki.com/Nitrite_Poisoning

Μεταφραση.
Δηλητηριαση απο Νιτρωδη αλας
Ποιες είναι οι συνέπειες;
Εσωτερικά τα νιτρώδη δεσμεύουν το οξυγόνο που μεταφέρει αιμοσφαιρίνη στο αίμα ως εκ τούτου τα κύτταρα των ψαριών μενουν χωρις οξυγονο, ακόμη και σε ενυδρειο με πολυ καλη οξυγονωση και καλή κυκλοφορία νερού.
Τα νιτρώδη καταστρεφουν επίσης το νευρικό σύστημα, ήπαρ, σπλήνα και τα νεφρά των ψαριών και άλλων υδρόβιων οργανισμων.
Έτσι, το ανοσοποιητικό τους σύστημα τίθεται σε κίνδυνο και δεν μπορούν να αντιμετωπίσουν μετέπειτα λοιμώξεις.
Τα ψάρια μπορει να πεθανουν ημέρες ή ακόμη και μία εβδομάδα μετα τη δηλητηριαση.

nino334
13-01-2010, 10:28
Nitrite Poisoning
What are the effects?
Internally nitrite binds the oxygen carrying hemoglobin in blood therefore cells within the fish are starved of oxygen, even in a tank with lots of aeration and goo d water circulation.
The nitrite also damages the nervous system, liver, spleen, and kidneys of fish and other aquatic animals.
So their immune system is compromised and they can't fight off infections at a later date.
Often fish can die days or even a week later.
http://theaquariumwiki.com/Nitrite_Poisoning

Μεταφραση.
Δηλητηριαση απο Νιτρωδη αλας
Ποιες είναι οι συνέπειες;
Εσωτερικά τα νιτρώδη δεσμεύουν το οξυγόνο που μεταφέρει αιμοσφαιρίνη στο αίμα ως εκ τούτου τα κύτταρα των ψαριών μενουν χωρις οξυγονο, ακόμη και σε ενυδρειο με πολυ καλη οξυγονωση και καλή κυκλοφορία νερού.
Τα νιτρώδη καταστρεφουν επίσης το νευρικό σύστημα, ήπαρ, σπλήνα και τα νεφρά των ψαριών και άλλων υδρόβιων οργανισμων.
Έτσι, το ανοσοποιητικό τους σύστημα τίθεται σε κίνδυνο και δεν μπορούν να αντιμετωπίσουν μετέπειτα λοιμώξεις.
Τα ψάρια μπορει να πεθανουν ημέρες ή ακόμη και μία εβδομάδα μετα τη δηλητηριαση.
Οντως εχεις δικιο !!:thumbup:Μπερδεψα (τα μπουτια μου) την ανθρωπινη φυσιοπαθολογια με αυτη των ψαριων!!!doh Η αναφορα μου εχει να κανει με ενα αρθρο που διαβασα για τις επιπτωσεις των NO3- στους χρονια χορτοφαγους και την εκθεση τους σε υψηλες συγκεντρωσεις NO3- που χρησιμοποιητε στη λιπανση των φυτικων προιοντων.Στη περιπτωση μας η παρουσια NO2- ειναι που προκαλει τη μεθαιμοσφαιριναιμια στα ψαρια οντας 10χ πιο τοξικο και με οξεια δραση σε αντιθεση με τα ΝΟ3- που δρουν σε βαθος χρονου και σε υψηλες συγκεντρωσεις γι αναλογη επιπτωση.Παντως οι μηχανισμοι δρασης αμφοτερων ειναι παρομοιοι καθως και οι επιπτωσεις που προκαλουν στους ιστους.Αντιδοτο και στις 2 περιπτωσεις ειναι η χορηγηση μπλε του μεθυλενιου αν καποιος το προλαβει--διαγνωσει εγκαιρως.
Και παλι sorry για την ατοπη παρεμβαση doh