PDA

Επιστροφή στο Forum : Ζευγάρι Santarem

Gregoryn
29-11-2009, 11:52
Δισκάδες καλησπέρα! Μετά απο παρακίνηση του φίλου μου Χάρη, αγόρασα ένα Lido (σε πολύ καλή τιμή απο το γνωστό κατάστημα;) ) με σκοπό να το κάνω γεννήστρα για ένα απο τα 4 ζευγάρια που έχουν σχηματιστεί στο 750αρι.

Φυσικά το ζευγάρι που απομόνωσα είναι τα 2 Santarem Stendker. Απο φίλτρανση έχει αναλάβει δράση το μαμίσιο του lido με την προσθήκη στρωμένου βιολογικού υλικού απο το Main tank και τύρφης. Ακόμα, έβαλα και ένα φίλτρο σφουγγαριού...

Τα ψάρια είναι μέσα απο την κυριακή (Το ενυδρείο αγοράστηκε το σάββατο με την ευκαιρία του σεμιναρίου!) Εφαγαν απο την επόμενη ημέρα, μόλις άναψαν φώτα. Αλλαγές κάνω καθημερινά μόνο με νερό R/O. Οσο αναφορά τις αλλαγές, αφού τρύπησα τους μισούς τοίχους του σπιτιού μου (οι 2 παντόφλες, μητέρα και κοπέλα, δέν έχουν λόγο διότι μένω μόνος μου:cool: ) γίνονται μέσα σε λίγα λεπτά ανοίγοντας και κλείνοντας 2 βάνες! Θα κάνω αναλυτική παρουσίαση στα μαστορέματα.

Ρίξτε μια ματιά και πείτε μου την γνώμη σας και τις παρατηρήσεις σας. Κώνο περιμένω απο τοπικό πετ σοπ μέσα στην εβδομάδα και φυσικά θα μου τον χρεώσει όσο το μισο ενυδρειο :mad: (εκτός και αν έχετε κάποια εναλλακτική λύση να προτείνεται!)

Ο αρσενικός. Είναι αστέρι λεεεεμε!
http://www.greekdiscus.com/test2000/attachment.php?attachmentid=6831&stc=1&d=1259487553

Η θηλυκιά
http://www.greekdiscus.com/test2000/attachment.php?attachmentid=6832&stc=1&d=1259487553

Ο αρσενικός πάλι. Η φώτο αυτή ειναι και στο avatar :thumbup:
http://www.greekdiscus.com/test2000/attachment.php?attachmentid=6833&stc=1&d=1259487553

Το ζευγαράκι
http://www.greekdiscus.com/test2000/attachment.php?attachmentid=6834&stc=1&d=1259487553

tsiro
29-11-2009, 12:00
πανεμορφα!!!!! πρεπει να εισαι περηφανος μπαμπας:d
αντι για κωνο βαλε μια μικρη ριζουλα που να βολευει να γεννησουν πανω,την ιδια δουλεια θα κανεις και τσαμπα:thumbup:

dimitris21
29-11-2009, 12:11
αν και μπερδεύτηκα λίγο ποιο είναι το αρσενικό και ποιο το θηλυκό, είναι πολύ όμορφο ζευγάρι και το σημαντικότερο, είναι santarem:d καλωσόρισες στο κλαμπ

για κώνο μπορείς να πας σε ένα ραφείο και να ζητήσεις ένα κώνο από αυτούς που έχουν τις κλωστές πάνω τυλιγμένες.

yiapas
29-11-2009, 12:18
αυτά είναι...santaremaλι είσαι και ελπίζω να μεγαλώσεις τον πληθυσμόgood
πανέμορφο ζευγος Γρηγόριε:d

και που ξέρεις επειδή κατι μου δείχνουν τα ρεμάλια μου μπορεί να γίνουμε και συμπεθεροι κάποια στιγμή;)

Jonny
29-11-2009, 14:30
Υπέροχα ψάρια φίλε, με το καλό!:gold:

Confucius
29-11-2009, 17:49
Πολύ όμορφο ζευγάρι φίλε μου!!!
Ο κώνος όπως είπαν τα παιδιά δεν είναι απαρέτητος.
Εγώ είχα και γεννούσαν πάνω στο φίλτρο. (Υπάρχουν πολλές εναλακτικές)
Εγώ φοβάμαι λίγο το φίλτρο κάνε κάτι να καλύψεις εισαγωγή για να μή σου τραβήξει τα μικρά όταν με το καλό έρθουν.

disc-postman
29-11-2009, 18:03
Πανεμορφο το ζευγαρι, και σιγουρα θα κανουν και ομορφα παιδια!Αληθεια τα μωρα τι θα τα κανεις?Μου φαινεται σε λιγο ολοι σανταρεμαλια θα γινουμε με τετοιες ομορφιες!!!

Gregoryn
29-11-2009, 19:03
Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια!! Να πω την αλήθεια είναι τα αγαπημένα μου ψάρια. Αν έστηνα τώρα το ενυδρείο θα έβαζα κατευθείαν 12 Santarem :d

αν και μπερδεύτηκα λίγο ποιο είναι το αρσενικό και ποιο το θηλυκό, είναι πολύ όμορφο ζευγάρι και το σημαντικότερο, είναι santarem:d καλωσόρισες στο κλαμπ

για κώνο μπορείς να πας σε ένα ραφείο και να ζητήσεις ένα κώνο από αυτούς που έχουν τις κλωστές πάνω τυλιγμένες.

Οι περιγραφές αφορούν την εικόνα απο κάτω τους ;)

αυτά είναι...santaremaλι είσαι και ελπίζω να μεγαλώσεις τον πληθυσμόgood
πανέμορφο ζευγος Γρηγόριε:d

και που ξέρεις επειδή κατι μου δείχνουν τα ρεμάλια μου μπορεί να γίνουμε και συμπεθεροι κάποια στιγμή;)

Αντε με το καλό λοιπόν!

Πολύ όμορφο ζευγάρι φίλε μου!!!
Ο κώνος όπως είπαν τα παιδιά δεν είναι απαρέτητος.
Εγώ είχα και γεννούσαν πάνω στο φίλτρο. (Υπάρχουν πολλές εναλακτικές)
Εγώ φοβάμαι λίγο το φίλτρο κάνε κάτι να καλύψεις εισαγωγή για να μή σου τραβήξει τα μικρά όταν με το καλό έρθουν.

Μην ανησυχείς, έχω βάλει σφουγγάρια στις εισαγωγές του φίλτρου!

yiapas
29-11-2009, 22:02
Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια!! Να πω την αλήθεια είναι τα αγαπημένα μου ψάρια. Αν έστηνα τώρα το ενυδρείο θα έβαζα κατευθείαν 12 Santarem :d

ποτέ δεν είναι αργά γκρέκ
μπορεί το κοπάδι σου να είναι δικής σου παραγωγής;)

loris
29-11-2009, 22:06
Αν έστηνα τώρα το ενυδρείο θα έβαζα κατευθείαν 12 Santarem

+100000
:thumbup::thumbup::thumbup::thumbup:

Φιλε ευχομαι τα καλυτερα πραγματικα...:thumbup:
Το ζευγαρι τα σπαει....:thumbup:
Φοβερα χρωματα...:thumbup:
Μπραβο Greg!!!!!:gold:

Sotos_gr
30-11-2009, 07:55
Πολυ ωραίο το ζευγάρι σου φίλε. Καλές γέννες

pritanis
30-11-2009, 11:35
ασχετο αλλα.....δεν νομιζω το ξυλο να ειναι η καλυτερη λυση για να γεννησουν πανω οι δισκοι.....Θελουμε κατι οσο το δυνατον πιο καθαρο και απαλλαγμενο απο βακτηρια και μυκητες πραγμα που το ξυλο σιγουρα δεν ειναι....Τους κωνους καλο ειναι να τους απολυμαινουμε μετα απο καθε γεννα.....Μην αρχισετε να λετε οτι οι δισκοι μου γεννουν πανω στο ξυλο κλπ κλπ απλα για καποιον που ενδιαφερεται αποκλειστικα για αναπαραγωγες ΔΕΝ ειναι η καλυτερη λυση.....

Yiannis59
30-11-2009, 12:09
Σωστος ο Pritanis :thumbup::thumbup:

Gregoryn
30-11-2009, 13:51
Πφφ!! Εχθές σήκωσα μια ρίζα απο το κεντρικό ενυδρείο και την έβαλα στην γεννίστρα doh

tsiro
30-11-2009, 15:14
πανεμορφα!!!!! πρεπει να εισαι περηφανος μπαμπας:d
αντι για κωνο βαλε μια μικρη ριζουλα που να βολευει να γεννησουν πανω,την ιδια δουλεια θα κανεις και τσαμπα:thumbup:

εγω το εγραψα πρωτος...
και δεν νομιζω οτι ειναι λαθος....

Yiannis59
30-11-2009, 17:36
Αλλο λαθος και αλλο αν ειναι σωστο ειναι δυο διαφορετικά πράγματα,
Ο Νικος Pritanis ο οποιος εχει κανει πολλές αναπαραγωγές το βλέπει το θεμα ποιο επιστημονικά αν δεν σας αρέσει η λέξη, σωστά.

Diskus Fan
30-11-2009, 17:42
Προσωπικα δεν το αμφισβητω .... τα δικα μου ομως ψαρια μετα τη γεννα μεταφερουν παντα τα μικρα πανω σε ριζα (αν δεν τα γεννησουν εκει) .... μπορεις να το δεις και στο βιντεακι που εβαλα (κι'ακομα περιμενω να βαλεις το δικο σου) και εχω σχηματισει την αποψη οτι δειχνει να τους αρεσει περισσοτερο. Βεβαια πριν να τοποθετηθει ενα υλικο για να αφησουν τα αυγα τους εννοειεται πως το καθαριζουμε ... δεν μπαινει "χυμα" απο ενα αλλο ενυδρειο, ουτε απο το ραφι του καταστηματος. Εγω το ξεπλενω αρκετα με νερο ζεστο (εχω και μια οδοντοβουρτσα με την οποια το περναω ενα τριψιματακι).-;)

Hary
30-11-2009, 17:51
greg πολύ ωραία τα σανταρεμάκια..................... μου χεις πει απο που τα χεις πάρει αλλά επειδή έχω ένα μυαλό χειμώνα καλοκαίρι δεν θυμάμαι....... για ξαναρίχτο.......... λοιπόν φίλε πας για φουλ αναπαραγωγές αφου έχουν δίξει και καλό χαρακτηρα στο παρελθον.......... καλή επιτυχία λοιπόν να μας γεμίσεις με σανταρεμαλάκια.... εμένα προσωπικά θα μου κρατήσεις γιατι τόσο πολύχρωμα σάνταρεμ δεν βρίσκεις έυκολα..... γι αυτο ρωτάω που τα πήρες....:thumbup::thumbup::thumbup:

Gregoryn
01-12-2009, 01:12
greg πολύ ωραία τα σανταρεμάκια..................... μου χεις πει απο που τα χεις πάρει αλλά επειδή έχω ένα μυαλό χειμώνα καλοκαίρι δεν θυμάμαι....... για ξαναρίχτο.......... λοιπόν φίλε πας για φουλ αναπαραγωγές αφου έχουν δίξει και καλό χαρακτηρα στο παρελθον.......... καλή επιτυχία λοιπόν να μας γεμίσεις με σανταρεμαλάκια.... εμένα προσωπικά θα μου κρατήσεις γιατι τόσο πολύχρωμα σάνταρεμ δεν βρίσκεις έυκολα..... γι αυτο ρωτάω που τα πήρες....:thumbup::thumbup::thumbup:

Απο τον Μάνθο τα είχα πάρει, τον Ιανουάριο. Ηταν 8 cm τότε ;) Μολις με το καλό δούμε απογόνους θα υιοθετήσεις μερικά!

Οτι τα ταισεις .... δειχνουν.-;)

:eek: εγώ ξεχνάω να τα ταίσω, τρώνε οτι βρούν στο ενυδρείο, άλγες κτλ.

Πλακα κάνω, ολη την ημέρα ψάρια ταίζω doh

Γιώργος Κ
01-12-2009, 01:24
:gold:
ΤΕΛΕΙΑ ψαρια!!! Με το καλο να αρχισουν να γεννουν!!! :thumbup:

Gregoryn
05-12-2009, 00:22
Μια μικρη ανακεφαλαίωση:

Εισαγωγή ψαριών στο ενυδρείο 22/11/09

Ενυδρείο Jewel Lido 120 lit

Φωτισμός φυσικός απο τα παράθυρα και μια λάμπα 11w με θερμό φώς 16:00 - 22:00. Η λαμπα αυτή χτυπάει το ενυδρείο λιγο πλάγια. (σαν ηλιοβασίλεμα ;) )

Φιλτρο μαμίσιο (με μισο πακετάκι τύρφη) + φίλτρο σφουγγαριου (η όπως το λένε)

Θερμοκρασία 30,5
Tds = 130 ppm (ακολουθεί πτωτική πορεία)
Ph = 6,7 (ακολουθεί πτωτική πορεία επίσης)

Αλλαγές νερού κάθε δεύτερη ημέρα 10 - 15 %, μόνο με νερό r/o. Σε κάθε αλλαγή η θερμοκρασία πέφτει κατα 1 - 1.5 βαθμούς.

Τάισμα 3 φορές την ημέρα με μίξη 6 ξηρών τροφών και 1 φορά την ημέρα με κατεψυγμένη (blood worms ή μοσχοκαρδιά)

Το ενυδρείο είναι σε ήσυχο δωμάτιο όπου μπαίνω μόνο για να ταίσω (ή να πάρα λίγο ματι)

Προς το παρώ τα ψάρια δείχνουν μια χαρά, ζωηρά και αγαπημένα. Δεν έχουν δείξει ακομα κάποιο σημάδι οτι ειναι έτοιμα για ζευγάρωμα. (η δεν το έχω καταλάβει εγώ). Οταν τα πήρα απο το main tank ειχαν ουρίτσες σε μια ρίζα.

Οι φωτογραφίες είναι τραβηγμένες με τρίποδο σε χαμηλές ταχύτητες λόγο φωτισμού. Δεν έχουν πειραχτεί στο photoshop και ο φωτισμός ειναι πολύ κοντά στην πραγματικότητα.

Για οποιαδήποτε παρατήρηση είμαι όλος αυτιά :thumbup:

http://www.greekdiscus.com/test2000/attachment.php?attachmentid=6933&stc=1&d=1259965072

http://www.greekdiscus.com/test2000/attachment.php?attachmentid=6934&stc=1&d=1259965072

yiapas
05-12-2009, 00:25
και την θερμοκρασία κατέβασε στους 27-28 και είσαι έτοιμος:thumbup:

συντομα με το που ηρεμήσουν λίγο θα δείς ουρίτσες ξανά:cool:

StavrosM
05-12-2009, 00:59
Συγχαρητηρια, δεν παιζονται!!! Καθε φορα που βλεπω santaremαλια μου φαινονται ολο και πιο ομορφα!!! Φτου φτου μην σου τα ματιασουμε :rolleyes:!!! Με το καλο...

Οπως σου ειπε ο santaremαλης yiapas, θερμοκρασια στους 27 :thumbup: και μετα... φωτο στην μεταμεσονυκτια ζωνη (ακαταλληλες για ανηλικους...)

Diskus Fan
05-12-2009, 00:59
Το εσωτερικο φιλτρο ειναι σε λειτουργια αν καταλαβα καλα, γιατι; Πως σκοπευεις να προστατεψεις τα μικρα σε περιπτωση γεννας;:confused:

Αν δεν κατεβει στους 27 ... γεννα δεν εχει;:confused:

StavrosM
05-12-2009, 01:15
Αν δεν κατεβει στους 27 ... γεννα δεν εχει;:confused:

Ωχ, μην αρχισετε παλι με τον Γιαννη! (σας ειχα πει εγω να μονομαχησετε, βεντετα γινηκε πλιο και δεν σας βανει και τζι δυο ο τοπος, μηπως να το ξανασκεφτειτε; )

Ο Στεντκερ το ειχε πει, γιατι να το αμφισβητησουμε και γιατι να μην το εφαρμοσουμε; Σιγουρα θα εχει γεννα και στους 28 και στους 29, αλλα σιγουρα θα τους "ξυπνησει" λιγο η πτωση της θερμοκρασιας!

Diskus Fan
05-12-2009, 02:46
1. Μη βγαζεις τον εαυτο σου απ'εξω .... εδωσες συμβουλη ... να ακολουθησει τους 27. Αν αρχισει και γραφει ... βοηθεια ... θα σε παρει η "μπαλα".:p
2. Εδω ειναι βεντετα και ..... θα μιλησει η μασαίρα (το σ με χ) και θα ξεπλυθει με αιμα μωρεεεεεε.:cool:
3. Τα "ξυπνηματα" ερχονται και με την αλλαγη νερου.-;)

ChristosP
05-12-2009, 07:12
Βγάλε το ξύλο και βάλε κόνο όπως είπε ο Pritanis ;) Αν δεν έχεις σου φέρνω εγώ έναν την Κυριακή στον Ταν

Yiannis59
05-12-2009, 08:49
Αυτο το ριμαδι το εσωτερηκο φιλτρο ξυλωσε το για δυο λογους,
Πρωτον ειναι καταμαυρο και την εχω πατησει να μαζευοντε τα μικρα εκει και οχι στους γονεις,
Δευτερο οτι και να βαλεις στες δυο εισαγωγες θα σου τραβήξει τα μικρα απο το ελαχιστο καινό που εχει γυρο απο τον σωληνα εξαγωγης, και κλειστο να το εχεις θα βρουν τροπο να τρυπωσουν, και βαλε ακομα ενα σφουγγαροφιλτρο.
παθως και μαθως

yiapas
05-12-2009, 09:01
Ωχ, μην αρχισετε παλι με τον Γιαννη!
Σταυρο ο Νίκος ξέρει κάτι για να το ξέρει....και σε ότι γράψεις θα διαφωνήσει για να διαφωνήσει έστω και σωστά πράγματα να έχεις γράψει απλά για να ακουστεί...
έχουμε πεί πολλές φορές οτι υπάρχουν πολλοί τρόποι για να φτάσεις σε ένα αποτέλεσμα, το θέμα μας είναι πιό είναι το καλύτερο

ναι...και σε ξύλο και σε φύλλο γεννάνε οι δίσκοι και έχει και βιντεάκι ο Νίκος:rolleyes: δεν διαφωνώ
ΑΛΛΑ εξήγησε ο Pritanis στο προηγούμενο θέμα γιατί να προτιμάμε τους κώνους

ναι...και στους 29 γεννάνε οι δίσκοι και στους 30(έχω εγώ βιντεάκι)
ΑΛΛΑ
η απότομη αλλαγή και η μείωση της θερμοκρασίας(που λέει ο φαν) απλά τα σπρώχνει για γέννα ...
η σταθερή θερμοκρασία των 27 βαθμών όμως δεν εξυπηρετεί μόνο το ξύπνημα της αναπαραγωγης των δίσκων!!!
ο Stendker το είπε ξεκάθαρα ...στους 27 βαθμούς, που διατηρεί τα ενυδρεία γεννήστρες, είναι και η περιοκτηκότητα του οξυγόνου στο νερό μεγαλύτερη και βοηθάει τα αυγά ;) με αυτόν τον τρόπο να εκκολαφθούν με επιτυχία (μην ξεχνάμε οτι αυτός μετράει και τα 1-2 αβγά που θα χάσει)

Gregoryn
05-12-2009, 09:25
Παίδες δίαβασα σε ξένο site οτι η καλύτερη λύση για ξύπνημα της αναπαραγωγης είναι σταδιακή άνοδο της θερμ. απο 28 στους 31 - 31,5 μέσα σε 6 ημέρες και μετά απο 2 μέρες το ανάποδο. Το site αυτό προτείνει να επαναλαμβάνετε η διαδικασία αυτή μέχρι να γεννήσουν οι δίσκοι. Δεν λέω οτι ειναι σωστό απλά μαζεύω γνώμες:cool:

Στο δικό μου ενυδρείο είδα πρώτη φορά γέννες και μάλιστα απο 4 ζευγάρια, το καλοκαίρι, που η θερμοκρασία ήταν σταθερά στους 31 και η ενασχόληση μου με το ενυδρείο ήταν μόνο το τάισμα...

Χρηστάρα αν το θυμηθείς φέρε τον κώνο γιατί εδώ δεν βρίσκω, μόνο με παραγγελία λένε doh Μάλιστα μια πετσοπίτσα που την γνωρίζω καλα μου ''εβαλε χέρι'' που ζητάω τέτοια ακυρα πράγματα... Σε θέλω και για κάτι άλλο , πιο σημαντικό. :thumbup:

Boss με βάζεις σε μπελάδες παλι :p
α) γίνεται να βγάλω το φίλτρο χωρίς να βγάλω τα ψάρια σε κουβάδες και να αδιάσω το νερο ?
β) δυο (2) άστρωτα σφουγγαρόφιλτρα , έστω και με καθημερινές αλλαγές νερού, μπορούν να καλύψουν 2 ενήλικες ξαναμμένους δίσκους και ενδεχομένως αρκετά πιτσιρίκια?

Υ.Γ. έχεις δίκιο για αυτό που λές, έπρεπε να το είχα βγάλει απο την αρχη

Yiapas νομίζω τελικά οτι είναι σκευωρία των δίσκων, θέλουν να μας βλέπουν να τσακωνόμαστε για τις συνθήκες που προτιμούν για να κάνουν sex...!

loris
05-12-2009, 09:28
Ναι...συμφωνω με τον Yiapa...
αλλα σταθερα 27 βαθμους και οχι καποια πτωση σε αλλαγη....
Αρα θελει προετοιμασια το νερο αλλαγης,να ειναι τουλαχιστον στην πλησιεστερη τιμη θερμοκρασιας με το ενυδρειο....
Ηταν ξεκαθαρος ο Stendker σε οτι αφορα στη σταθεροτητα των τιμων....
Και φαντασου οτι αυτος δεν κανει αλλαγες,αφου ειναι συνεχής ροης τα ενυδρεια του με σταθερες τιμες,
αρα θελει προσοχη οι αλλαγες....θεωρο εγω οτι αυτο ειναι το βασικοτερο απο αλλα....

Καλη επιτυχια Grergory!!!

Παίδες δίαβασα σε ξένο site οτι η καλύτερη λύση για ξύπνημα της αναπαραγωγης είναι σταδιακή άνοδο της θερμ. απο 28 στους 31 - 31,5 μέσα σε 6 ημέρες και μετά απο 2 μέρες το ανάποδο. Το site αυτό προτείνει να επαναλαμβάνετε η διαδικασία αυτή μέχρι να γεννήσουν οι δίσκοι. Δεν λέω οτι ειναι σωστό απλά μαζεύω γνώμες:cool:

Στο δικό μου ενυδρείο είδα πρώτη φορά γέννες και μάλιστα απο 4 ζευγάρια, το καλοκαίρι, που η θερμοκρασία ήταν σταθερά στους 31 και η ενασχόληση μου με το ενυδρείο ήταν μόνο το τάισμα...

Χρηστάρα αν το θυμηθείς φέρε τον κώνο γιατί εδώ δεν βρίσκω, μόνο με παραγγελία λένε doh Μάλιστα μια πετσοπίτσα που την γνωρίζω καλα μου ''εβαλε χέρι'' που ζητάω τέτοια ακυρα πράγματα... Σε θέλω και για κάτι άλλο , πιο σημαντικό. :thumbup:

α) γίνεται να βγάλω το φίλτρο χωρίς να βγάλω τα ψάρια σε κουβάδες και να αδιάσω το νερο ?
β) δυο (2) άστρωτα σφουγγαρόφιλτρα , έστω και με καθημερινές αλλαγές νερού, μπορούν να καλύψουν 2 ενήλικες ξαναμμένους δίσκους και ενδεχομένως αρκετά πιτσιρίκια?

Yiapas νομίζω τελικά οτι είναι σκευωρία των δίσκων, θέλουν να μας βλέπουν να τσακωνόμαστε για τις συνθήκες που προτιμούν για να κάνουν sex...!

Μετα απο αυτα που ειδαμε ολοι μας...
Απο τα ψαρια που εχουμε...
Ο στρατηγικη του Stendker στη φαρμα του,εχει λογικη και επιτυχια...
Ασε που ολoιδια φιλασοφια εχει ο 59 πριν ακομα γνωρισουμε τον Stend....
Και βλεπεις τι κανει...(59!)
Ολο το μυστικο ειναι αλλαγες και σταθερες τιμες...
Τις λεπτομερειες τις λενε οι "εμπειροι"...

yiapas
05-12-2009, 09:36
Στο δικό μου ενυδρείο είδα πρώτη φορά γέννες και μάλιστα απο 4 ζευγάρια, το καλοκαίρι, που η θερμοκρασία ήταν σταθερά στους 31 και η ενασχόληση μου με το ενυδρείο ήταν μόνο το τάισμα... ;) για πες όμως...μέσα σε 24 ώρες τα αβγά τι χρώμα είχαν πάρει???

αυτό που είπα και πρίν...όλα γίνονται και αυτά που διαβάζεις στο internet σαφώς και έχουν γίνει ή έχουν κάποια βάση...και εδώ που τα λέμα καλά κάνεις και μαζευεις γνώμες απο παντού:thumbup:

τώρα πλέον που θέλεις να πετυχεις σε αυτό που πάς να κάνεις πρέπει να κοιτάξεις το καλύτερο... και σίγουρα ΔΕΝ είναι το ανέβασμα τις θερμοκρασίας

εφόσον ξανακρατήσει ουρίτσες το ζευγάρι (πράγμα που είναι πιθανό γιατί στο απέδειξαν)...και κολυμπήσουν ελέυθερα τα μικρά τότε (σταδιακή πάντα) άνοδο στους 30 για να πέφτει μάσα;)

tsiro
05-12-2009, 09:37

με ενα κοπιδι κοψε τις σιλικονες που κρατουν το φιλτρο πανω στο τζαμι και εισαι ετοιμος,θα κοπουν σαν βουτυρο τωρα που ειναι μεσα στο νερο.

για τα αυγα απο προσωπικη εμπειρια βοηθανε και φυλλα catapa.

Yiannis59
05-12-2009, 09:40

Το ιδιο ρωτησα και εγω πριν λιγες μερες και γίνετε, βαζεις το χερακι σου και με φαλτσετα κοβεις την κολλα που το κρατα
Το εχω πει ενα εκατομυριο φορες δεν εχω στρωσει ποτε φιλτρο με την προυποθεση οτι αλλαζω 30% του νερου καθε μερα