PDA

Επιστροφή στο Forum : Stendker. τι μας είπε? τι καταλάβαμε?

dimitris21
23-11-2009, 13:10
αρχικά να πω ότι προβληματίστηκα που πρέπει να ανοίξω αυτό το θέμα. όποιος υπεύθυνος νομίζει ότι πρέπει να μετακινηθεί αλλού, ας το κάνει.

αφορμή για το θέμα αυτό είναι η κουβέντα που ξεκίνησε στο shoutbox σχετικά με το σεμινάριο και τα όσα ειπώθηκαν εκεί. πιστεύω ότι θα ήταν πολύ πιο χρήσιμο να γίνει μια κουβέντα η οποία θα μείνει, με τα συμπεράσματα που βγάλαμε από το σεμινάριο αυτό.

προσωπικά κρατάω τα εξής σημεία και όπως εγώ τα κατάλαβα.

1) το Α και το Ω στο μεγάλωμα και στη διατήρηση των δίσκων είναι το καθαρό νερό και όχι οι παράμετροι του νερού (Ph, Gh, Kh κλπ). εκεί που παίζουν ρόλο οι παράμετροι είναι στη διαδικασία της αναπαραγωγής.

2) τα πολλά ψάρια σε ένα ενυδρειο υπό συνθήκες εκτροφής, τα βοηθάει να ενισχύσουν την ανταγωνιστικότητα στο φαγητό, με αποτέλεσμα να τρέφονται όλα. αφού βέβαια πρώτα, έχει εξασφαλίσει το (1)

3) φαγητό. πολύ φαγητό!!! αφού βέβαια πρώτα, έχει εξασφαλίσει το (1)

αυτά από μένα. σίγουρα έχω κρατήσει και άλλα, αλλά δεν έχω και τον απαιτούμενο χρόνο τώρα, για να τα γράψω όλα.

yiapas
23-11-2009, 13:14
-βιταμίνες - ιχνοστοιχεία δεν παίζουν κανεναν ρόλο όταν τα συμπληρώνουμε στο νερό
τα συστατικά αυτά τα παίρνουν κατα 97% απο την τροφή εφόσον τηρείται το Νο1 που είπε ο δημήτρης...

οπότε ας θεωρηρεί στάνταρ το #1 σε όλες τις περιπτώσεις

Hary
23-11-2009, 13:17
και ΝΟ3 PO4 ΄σε μεγάλες συγκεντρώσεις είναι δηλητηριώδη και διακόπτουν και την αναπτηξη του ψαριού....

ChristosP
23-11-2009, 13:23
Μικρά δισκάκια τάισμα ανα 2 ώρες ξεκινώντας από τις 8 το πρωί και με 8 ώρες υπνο το βράδυ χωρίς ταίσματα

ChristosP
23-11-2009, 13:24
καθημερινή αλλαγή το 10-15%

Yiannis59
23-11-2009, 13:24
και ΝΟ3 PO4 ΄σε μεγάλες συγκεντρώσεις είναι δηλητηριώδη και διακόπτουν και την αναπτηξη του ψαριού....

Και προκαλούν δυσμορφίες

george
23-11-2009, 13:26
Ο φωτισμός δεν παίζει ρόλο, το "βράδυ" να μην υπάρχει συσκότιση αλλά να αφήνουμε αναμμένο ένα μικρό φως.

ChristosP
23-11-2009, 13:26
Ψάρια στην γεννήστρα σε ph 5.5 και 170 tds
Δεν καθαρίζουμε την γεννήστρα από άλγες

Ο φωτισμός δεν παίζει ρόλο, το "βράδυ" να μην υπάρχει συσκότιση αλλά να αφήνουμε αναμμένο ένα μικρό φως.

Στα ζευγάρια που κρατάμε με μωρά ;)

george
23-11-2009, 13:28
Μπορεί κάποιος που κράτησε σημειώσεις να μας εξηγήσει αυτό που είπε για νιτρικά μέχρι 300 mg/l και χρήση στα ενυδρεία που κρατάμε δίσκους εκτροφής "νερού βρύσης" με ΡΗ μέχρι 7,4 ; :rolleyes:

yiapas
23-11-2009, 13:28

Και προκαλούν δυσμορφίες
κυρίως σε δισκάκια των 2 εβδομάδων....
μετά σταματούν απλά την ανάπτυξη τους...

αν σε αυτες τις εβδομάδες εμφανιστεί πρόβλημα στο νερό κατα μεγάλη πιθανότητα θα προκαλέσει δυσμορφία

Yiannis59
23-11-2009, 13:29

Και 27 βαθμούς στην γεννηστρα και 30 στο μεγάλωμα των μικρων

george
23-11-2009, 13:29

Για να εντοπίζουν πιο εύκολα τους γονείς και να τρώνε :thumbup:

Yiannis59
23-11-2009, 13:34
Για να εντοπίζουν πιο εύκολα τους γονείς και να τρώνε :thumbup:
Και γιατι μεσα στην αλγη βρίσκουν μικροοργανισμούς (ινφουσορια) και τρώνε (αυτο το πήρε απο μένα rofi)

yiapas
23-11-2009, 13:35
60-80% οξυγόνωση του νερού είναι ικανοποιητική...
αλλά και 100% να είναι ακόμα καλύτερα

επειδή λοιπόν δεν ξέρουμε ή δεν έχουμε τον εξοπλισμό για να μετρήσουμε την αναλογία του οξυγόνου σε ποσοστό μέσα στο νερό....

αεραντλία = απαραιτητος εξοπλισμός

Jeepas
23-11-2009, 13:35

Είπε και για τον φωτισμό. Ελάχιστος φωτισμός ΔΕΝ επηρεάζει την ανάπτυξη των δίσκων

ChristosP
23-11-2009, 13:38
Στην τροφή που παρασκευάζει προσθέτει ιχνοστοιχεία από πουλιά σε υγρή μορφή

Jeepas
23-11-2009, 13:38
Επίσης κατά την αναπαραγωγική διαδικασία, καλό είναι, να μην υπάρχουν άλλα σκοτεινά/σκουρόχρωμα αντικείμενα (πχ ξύλα) ώστε τα μικρά να "βρίσκουν" πιο εύκολα τους γονείς τους.

Από πότε είπε ότι τα ξεκινάει (τα μικρά) μοσχοκαρδιά? Γιατί αν δεν κάνω λάθος... είπε για πολύ σύντομα

ChristosP
23-11-2009, 13:39
απο την 14η μέρα τα χωρίζει από τους γονείς αφήνωντας λίγα μωρα σε αυτούς και τότε ξεκινάει την μοσχαροκαρδιά

dimitris21
23-11-2009, 13:59
γιατί ένα ζευγάρι τρώει τα αυγά του? από στρες.

τι προκαλεί το στρες?

έντονη παρουσία ανθρώπων
δηλητηριασμένο νερό (όχι καθαρό)
η παρουσία άλλων δίσκων

αν και δεν θυμάμαι σε ποια περίπτωση το είπε, αλλά θυμάμαι που είπε, στο ενυδρειο μόνο δίσκοι

Yiannis59
23-11-2009, 14:06
Αμα ξύνονται, στα 50 λιτρα νερο μισο κιλό αλατι και μπλουμ για ενα λεπτο

yiapas
23-11-2009, 14:06
Επίσης κατά την αναπαραγωγική διαδικασία, καλό είναι, να μην υπάρχουν άλλα σκοτεινά/σκουρόχρωμα αντικείμενα (πχ ξύλα) ώστε τα μικρά να "βρίσκουν" πιο εύκολα τους γονείς τους.

:thumbup:ακομα και τα ενυδρεία γεννήστρες που έχουν μαυρες σιλικόνες

Jeepas
23-11-2009, 14:08
Αν έχουν διαφοροποιηθεί ο χαρακτήρας οι συνήθειες κλπ των δίσκων εκτροφής από τις συνεχόμενες αναπαραγωγές (από ήμερους γονείς).
Το αρνήθηκε και είπε πως εξαρτάται καθαρά από τον χαρακτήρα των εκάστοτε γονιών.

Μετά από λίγο, σε ερώτηση του Vicious_circle γιατί οι δίσκοι εκτροφής έχουν μεγαλύτερα όρια ανοχής στο ρΗ (και ειδικά στα υψηλά), αποδέχτηκε τροποποίηση και έγνεψε καταφατικά για την αλλαγή (μέσω των συνεχόμενων αναπαραγωγών) στο DNA ...

Yiannis59
23-11-2009, 14:21
Υπαρχει και κατι που δεν ρωτήθηκε για να απαντήσει,
αλλα μου το ειπε ιδιωτικά οταν τον ρώτησα,
Μολις δεις ασθένεια αμεσως Ph κατω απο 6

Bob Dens
23-11-2009, 15:06
Gill flukes

Formalin (35%), 3 mg / 100 ltrs για 10 ώρες
Επανάληψη μετά από 24 ώρες.

(Αναφέρθηκε και σκεύασμα με 4 gr πράσινο του μαλαχίτη και 4 gr μπλε του μεθυλενίου στο 1 lt)

Flagellates

Θερμοκρασία 33 - 34 βαθμούς, μετά από σταδιακό ανέβασμα (2 - 3 βαθμούς την ημέρα), για 4 - 5 ημέρες. Τέλος σταδιακό κατέβασμα.

Yiannis59
23-11-2009, 15:19
τι να βαλω να τις καλυψω? :wonder:

Για πες .... για πες .... :heartbeat:
Για τη ροη νερου στο νηπιαγωγειο ειπε(ς) τιποτα? Εντονη η αργη σαν τους μεγαλους?
Ph < 6 εχει ηδη baeh:
Να ειναι αδειο τελειως η μεγαλωνουν καλητερα με ενα ξυλο μεσα για σιγουρια?
Αμμος (ασπρη? οκ ... με αλγες) να τους θυμιζει τη χωρα τους η γυαλι σκετο? Η ενα μπλε χαρτονι απο κατω?
Οι πλευρες ακαλυπτες? Η και αυτες χαρτονακι?
Εγω δεν εχω αλγες αλλα μοςς ... whistle
Αν μπορουσα να ερθω αυτες τις ερωτησεις θα εκανα! Τα αλλα με καλυψαν ... να ειστε καλα παιδια ... που μοιραζεστε τα πραγματα που ακουσατε!!

Πολυ αργη γιατι τα μικρα ξεθεωνονται και dead:
Οχι μονο καλυμμένο αλλα να μην βλεπουν και αλλα ζευγαρια γιατι μπορει να τα φανε
Τζαμι σκετο τιγκα στην μπιχλα (σαν τα δικα μου ενα πραγμα χωρις καλοριφερ :63:)

george
23-11-2009, 15:24
Και για το σκεύασμα FMC (το οποίο πωλείται και έτοιμο) τι περιέχει μέσα και σε τι αναλογία ;

ΥΓ. με κάνετε και εμένα ρεμάλι. Πανάθεμα σας doh

tsiro
23-11-2009, 15:28
Gill flukes

Formalin (35%), 3 mg / 100 ltrs για 10 ώρες
Επανάληψη μετά από 24 ώρες.

(Αναφέρθηκε και σκεύασμα με 4 gr πράσινο του μαλαχίτη και 4 gr μπλε του μεθυλενίου στο 1 lt)

Flagellates

Θερμοκρασία 33 - 34 βαθμούς, μετά από σταδιακό ανέβασμα (2 - 3 βαθμούς την ημέρα), για 4 - 5 ημέρες. Τέλος σταδιακό κατέβασμα.

επειδη δεν προλαβα να τον ρωτησω ειπε αν την διαδικασια για τα gill flukes την κανει και στα ζευγαρια του για καθαρισμο πριν την γεννα η αν κανει καποιου ειδους καθαρισμο τεσπα?

Bob Dens
23-11-2009, 15:34
επειδη δεν προλαβα να τον ρωτησω ειπε αν την διαδικασια για τα gill flukes την κανει και στα ζευγαρια του για καθαρισμο πριν την γεννα η αν κανει καποιου ειδους καθαρισμο τεσπα?

Από όσα άκουσα, δεν αναφέρθηκε σε κάτι τέτοιο.

tsiro
23-11-2009, 15:42
καθημερινή αλλαγή το 10-15%

επειδη δεν το επιασα καλα το ειπε για τα δικα μας ενυδρεια-γεννηστρες?γιατι στα δικα του εχει συνεχη ανανεωση νερου.

Diskus Fan
23-11-2009, 15:47
Εγω τον ρωτησα αν καθαριζει τους γονεις πριν το ζευγαρωμα ... ειπε οχι.-;)

Hary
23-11-2009, 17:15
1. Εγώ άκουσα και σημείωσα .... 34 για 5 ημερες με αυξηση 2 βαθμους ανα μερα η διημερο (Χαρυ, 2Λ βοηθάτε). Το ιδίο και στο κατέβασμα. :cool:

είπε 33 αλλά ακόμα καλύτερα 34 με αυξηση 2 βαθμους ανα ημέρα σωστά.....:thumbup:

:confused: Δεν θυμάμαι,μήπως ρώτησε κανείς τι ροή έχει στα ενυδρεία λίτρα/ώρα;

και σε ποσα λιτρα ... :d

έχει συνεχόμενη ροή τόση, ωστε να γίνεται αλλαγη 10 με 15&#37; ημηρεσίως...... δλδ 50 λιτρα ενυδρείο φτιαχνει την ροή του ωστε να γίνεται αλλαγη όλη μερα 10-15%............. 500 λιτρα ενυδρείο..... το ίδιο

Αρχιζω να :rolleyes: .... εχει το ενυδρειο σου σχεση με τα δικα του;

να σου πω την αλήθεια Φαν μας είπε κάτι στον καφέ που τον πήγαμε στο σουνιο που με κούφανε...... μου είπε οτι ζηλεύει τα δικά μας συστήματα γιατι η απότομη αλλαγή λειτουργεί καλύτερα δλδ να αποθηκευουμε και να επεξεργαζόμαστε νερό απο το να το κάνει με συνεχόμενη ροή όλη μέρα..... αν μπορούσε θα το κανε σαν και μας αλλα δεν μπορεί να αποθηκευσει και να επεξεργαστει 110 κυβικάνερό που χαλάει ημηρεσίως........ (να κάτι μου μας είπε εκτός σεμιναρίου και το θυμήθηκα):thumbup::thumbup::thumbup:

stamos
23-11-2009, 18:38
Καλησπερα παιδια επειδη αυτο για το αλατι οταν ξυνονται τα ψαρια δεν το διευκρινισαμε με καποια ερωτηση στο σεμιναριο ,μπορει να γινει στο κυριως ενυδρειο οταν υπαρχουν αντικειμενικα προβληματα πχ δεν υπαρχει καραντινα η δεν μπορουμε να πιασουμε το ψαρι και αν ναι σε τι αναλογιες και για ποσο διαστημα?:rolleyes:

Yiannis59
23-11-2009, 18:47
Καλησπερα παιδια επειδη αυτο για το αλατι οταν ξυνονται τα ψαρια δεν το διευκρινισαμε με καποια ερωτηση στο σεμιναριο ,μπορει να γινει στο κυριως ενυδρειο οταν υπαρχουν αντικειμενικα προβληματα πχ δεν υπαρχει καραντινα η δεν μπορουμε να πιασουμε το ψαρι και αν ναι σε τι αναλογιες και για ποσο διαστημα?:rolleyes:

Διάβασε αυτο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=8221) και θα παρεις απαντήσεις

yiapas
23-11-2009, 19:04
όχι
η συγκέντρωση του αλατιού είναι πολύ μεγάλη και η διάρκεια είναι 1 λεπτό
οπότε στο κυρίως ενυδρείο δεν είναι εφικτό να γίνει κάτι τετοιο

ένα άλλο πράγμα που δεν είπε στο σεμινάριο:d είναι οτι:

ότι μπορεί να σκοτώσει ενα ψάρι...μπορεί να σκοτώσει και το βιολογικό μας
συστημα στα φίλτρα μας(μεταβολή σε συνθήκες-απότομη μεταβολή σε θερμοκρασία-φάρμακο-έλλειψη οξυγόνου κτλ)

εαν γίνει κάτι τετοιο αρχίζουν κάποια άλλα βακτήρια απο αυτά τα ωφέλιμα να παράγουν δηλητηριώδεις ουσίες και τότε σε μικρό χρονικό διάστημα μπορεί να δείς όλα τα ψάρια σου στον αφρό να προσπαθουν να πάρουν αέρα ή να "σπιντάρουν" ή να μαυρίζουν και να μην αντιδρουν σε τίποτα και να πεθάνουν σε μόλις λίγες ώρες(περίπτωση δικια μου και πολλάτου πιστευω) αλλά και δικιά σου Στάμο;) .
πιστευω λοιπόν οτι σκοτώσαμε με κάποιο τρόπο την βιολογία μας και μόνο μεγάλες αλλαγες νερού απο ότι μου είπε ο Volker σε πολλές περιπτώσεις δεν φτάνουν. Και αυτό γιατί η πηγή του δηλητηριου υπάρχει στα φίλτρα μας, πρέπει άμεσα να πλυθούν για να απομακρυνθεί η βρώμα τους που απο καφέ ανοικτή που υπάρεχει σε υγιεί ενυδρεία μετατρέπεται σε "τουμπαρισμένα" ενυδρεία σε μαυρη;) (εγω μόλις άνοιξα τα φίλτρα μου μετά το συμβάν ήταν όντως έτσι) .
μετά απο κάτι τετοιο να ξέρουμε επίσης οτι το σύστημα πρέπει να στηθεί απο την αρχή:thumbdown:

όταν λοιπόν λέμε για βιολογικά προβλήματα και απαντάμε...
δεν γίνεται να έχω τετοιου είδους προβλήματα γιατί το ενυδρείο μου τρέχει 6 μήνες ή 2 χρόνια.... είναι λάθος (σαφώς και τα ενυδρεία που λειτουργούν παραπάνω έχουν μεγαλύτερη αντοχή σε λάθη γι'αυτό και τα λέμε "σταθερά" ενυδρεία)

Hary
23-11-2009, 19:05
λοιπόν θέλει 50 λίτρα και 500 γραμμαρια ενυδρειακό αλάτι για ένα λεπτο ακριβώς..... οποτε η απαντηση σου είναι πως όχι δεν μπορει να γίνει στο κυρίως ενυδρείο............ μας είπε συγκεκριμένα οτι θα δείς μεσα σε αυτο το λεπτό να φέυγουν τα λέπια του ψαριού και να δυσανασχετεί αλλα πιστέψτε με θα του κάνει καλό.... μόλις το γυρίσουμε στο κυρίως ενυδρείο για κανα μισάωρο θα είναι λίγο στρεσσαρισμένο αλλά μετά απο αυτό θα είναι οκ..........

disc-postman
23-11-2009, 19:45
Αυτο μπορει να γινει και σε εναν κουβα 15λ με την αναλογη ποσοτητα αλατιου?

ChristosP
23-11-2009, 19:51
Για το αλάτι είπε αυτό που είναι γραμμένο και gab για τα 10 γραμμάρια στο λίτρο φυσικά και μπορεις να βάλεις και στο κεντρικό ενυδρειο άμα δεις ξυσιματα αλλά ξεκινάς με 3 γραμμάρια και το πας μέχρι 5 . Αυτό που λέει είναι για βαριές περιπτώσεις

yiapas
23-11-2009, 19:52
Αυτο μπορει να γινει και σε εναν κουβα 15λ με την αναλογη ποσοτητα αλατιου?
ναι...
απλά ανέφεραι τα 50 λίτρα γιατί αυτοί βάζουν σε τετοιες περιπτώσεις
περισσότερα απο 1 ψάρια την φορά;)

φυσικά και μπορεις να βάλεις και στο κεντρικό ενυδρειο άμα δεις ξυσιματα αλλά ξεκινάς με 3 γραμμάρια και το πας μέχρι 5 . Αυτό που λέει είναι για βαριές περιπτώσεις:thumbup:

ChristosP
23-11-2009, 20:53
Φυσικά και η καρδιά γαλοπουλας χρησιμοποιείται για τροφή στους δίσκους ;)

Jonny
23-11-2009, 21:13
Σε ερώτηση σχετικά με τις κατώτερες και ανώτερες τιμές νερού που μπορούμε να διατηρούμε με ασφάλεια τα ψάρια του στα ενυδρεία μας απάντησε από ph 5 εώς ph 8, η μετάβαση σε αυτές τις τιμές όμως θα πρέπει να γίνεται πολυυυυυ σταδιακά.

Πολλές αλλαγές με φρέσκο νεράκι.

Βέβαια θεωρεί βλαβερές τιμές για τα ψάρια όταν PO4 >3 και ΝΟ3 >300.

Οι δίσκοι μόνοι τους.

Επίσης στην διαδικασία προσαρμογής των ψαριών του στο ενυδρείο θεωρεί σαν πρωταρχική-σημαντική παράμετρο την θερμοκρασία του νερού.

Οταν κάνουμε προσαρμογή σε σακούλα από την ώρα που θα ανοιχτεί η σακούλα αν δεν υπάρχει έξτρα οξυγόνωση από εμάς μέσα σε 15 λεπτά τα ψάρια θα πρέπει να μπουν οπωσδήποτε στο ενυδρείο.

Επίσης για την αναπαραγωγή έχετε δίκιο για τις άλγες στις γεννηστρες αλλά μόνο στα σκουρόχρωμα ψάρια, σε ανοιχτόχρωμα ζευγάρια ούτε η σιλικόνη να μην είναι μαύρη και το ενυδρείο πεντακάθαρο(αν δεν το κατάλαβα σωστά διορθώστε).

Hary
23-11-2009, 21:20
στο τελευταίο μόνο για την σιλικόνη..... είπε στις γεννηστρες γενικά δεν επεμβαινουν γιατί υπάρχει κινδυνος να χάσουν μωρά........ επίσης έιναι τοποθετημένες σε κτήριο στο οποίο δεν μπαίνει πολύ προσωπικό μέσα για να μην υπάρχει κίνηση μπροστά στις γεννήστρες και στρεσσάρουν τα ψάρια....... (άλλο ένα που μας είπε κατ ιδίαν)

octaniavt
23-11-2009, 21:55
Σε ερώτηση σχετικά με τις κατώτερες και ανώτερες τιμές νερού που μπορούμε να διατηρούμε με ασφάλεια τα ψάρια του στα ενυδρεία μας απάντησε από ph 5 εώς ph 8, η μετάβαση σε αυτές τις τιμές όμως θα πρέπει να γίνεται πολυυυυυ σταδιακά.

Πολλές αλλαγές με φρέσκο νεράκι.

Βέβαια θεωρεί βλαβερές τιμές για τα ψάρια όταν PO4 >3 και ΝΟ3 >300.

Οι δίσκοι μόνοι τους.

Επίσης στην διαδικασία προσαρμογής των ψαριών του στο ενυδρείο θεωρεί σαν πρωταρχική-σημαντική παράμετρο την θερμοκρασία του νερού.

Οταν κάνουμε προσαρμογή σε σακούλα από την ώρα που θα ανοιχτεί η σακούλα αν δεν υπάρχει έξτρα οξυγόνωση από εμάς μέσα σε 15 λεπτά τα ψάρια θα πρέπει να μπουν οπωσδήποτε στο ενυδρείο.

Επίσης για την αναπαραγωγή έχετε δίκιο για τις άλγες στις γεννηστρες αλλά μόνο στα σκουρόχρωμα ψάρια, σε ανοιχτόχρωμα ζευγάρια ούτε η σιλικόνη να μην είναι μαύρη και το ενυδρείο πεντακάθαρο(αν δεν το κατάλαβα σωστά διορθώστε).

μια χαζη ερωτηση απο εναν αρχαρειο.
εγω που θα παρω τωρα τους πρωτους μου δισκους και θα κανουν και ενα ταξιδι 10 ωρες απο αθηνα μιας και δεν εχω(η τουλαχιστον δεν μπορω να φανταστω με ποιο τροπο να δωσω εξτρα οξυγονο μεσα στην σακουλα απο την στιγμη που θα την ανοιξω)να τα κανω προσαρμογη μολις 15λεπτα?
πολυ λιγο δεν ειναι?ακομα και τις κιχλιδες τις κανω σχεδον 1 ωρα
μια συμβουλη?:rolleyes:

Yiannis59
23-11-2009, 22:05
μια χαζη ερωτηση απο εναν αρχαρειο.
εγω που θα παρω τωρα τους πρωτους μου δισκους και θα κανουν και ενα ταξιδι 10 ωρες απο αθηνα μιας και δεν εχω(η τουλαχιστον δεν μπορω να φανταστω με ποιο τροπο να δωσω εξτρα οξυγονο μεσα στην σακουλα απο την στιγμη που θα την ανοιξω)να τα κανω προσαρμογη μολις 15λεπτα?
πολυ λιγο δεν ειναι?ακομα και τις κιχλιδες τις κανω σχεδον 1 ωρα
μια συμβουλη?:rolleyes:
Αυτο που λες το ειπε για τα μεγαλα και με την προϋπόθεση οτι δεν βαζεις νερο απο το ενυδρείο σου στες σακουλες αλλα νερο στο φελιζολ κιβώτιο για να εξισώσεις την θερμοκρασια (και εχεις ανοιξει την σακουλα οποτε εφυγε το οξυγονο που βαζει αυτος για την μεταφορα)

Γιάννης
23-11-2009, 22:12
:confused: Δεν θυμάμαι,μήπως ρώτησε κανείς τι ροή έχει στα ενυδρεία λίτρα/ώρα;

έχει συνεχόμενη ροή τόση, ωστε να γίνεται αλλαγη 10 με 15% ημηρεσίως...... δλδ 50 λιτρα ενυδρείο φτιαχνει την ροή του ωστε να γίνεται αλλαγη όλη μερα 10-15%............. 500 λιτρα ενυδρείο..... το ίδιο
Δεν εννοούσα πόσο φρέσκο νερό μπαίνει στο σύστημα την μέρα ,αλλά πχ στο 250 λίτρων ενυδρείο πόσα λίτρα νερό μπαίνουν-βγαίνουν την ώρα.

Hary
23-11-2009, 22:16
οποτε μεσα στο ενυδρειο και με ανοιγμα τις σακουλας εξακολουθει ο γνωστος παραδοσιακος τροπος:sirf::

οχι μέσα στο ενυδρείο την σακούλα μετα απο 10 ώρες ταξίδι και ο λόγος είναι γιατί το ενυδρείο έχει μεγάλο όγκο νερού ενώ ή σακούλα μίκρό ογκο νερου και έτσι η θερμοκρασία του νερού αναιβένει πολύ γρήγορα και είναι επικινδηνο για τα ψάρια....:thumbup::thumbup::thumbup: καλυτερα λοιπόν στην κούτα που θα τα παραλάβεις και να ρίχνεις νερό απο το ενυδρείο σιγα-σιγα...... μια διαφορά της τάξεως των 5 βαθμών άνοδος μας είπε οτι είναι αρκετη να τα σκοτώσει

Δεν εννοούσα πόσο φρέσκο νερό μπαίνει στο σύστημα την μέρα ,αλλά πχ στο 250 λίτρων ενυδρείο πόσα λίτρα νερό μπαίνουν-βγαίνουν την ώρα.

10-15&#37;..... την μέρα..... τώρα την ώρα????

pan
23-11-2009, 22:24
Eιπωθηκε και κατι πολυ σημαντικο για εμενα το οποιο ειχα παρατηρησει και εγω απο δικια μου εμπειρια με τους αναπαρωγης και εν συνεχεια στους αγριους αλλα....
Λοιπον αυτο που ειπε ειναι οτι οσο χαμηλωνουμε την σκληροτητα του νερου και αν θυμαμαι καλα και ας μου θυμισουν οσοι θυμουνται κατω απο 80ppm τα no3 πρεπει να ειναι κατω απο 25 ενω αν η σκληροτητα ειναι μεγαλυτερη ανεκτα επιπεδα no3 ειναι το 50.

Crazyio
24-11-2009, 00:10
Άραγε υπάρχει κάποιος που θα αλλάξει την ρουτίνα του στις αλλαγές ή και τις τιμές του νερού του μετά το σεμινάριο ?
Εκτός από το καθαρό νερό τελικά πού καταλήγουμε για όσο το δυνατόν πιο ιδανικές τιμές νερού για διατήρηση δίσκων εκτροφής ?

Και μια ερώτηση ....

Κάποια στιγμή σχολιάστηκε μια φωτογραφία από ένα ενυδρείο του που ήταν δεν θυμάμαι και εγώ πόσα ψάρια στριμωγμένα...
Αφού γελάσαμε με την εικόνα ερωτήθηκε σε πόσα λίτρα είναι αυτά τα ψάρια ...
Αρχικά, νομίζω είπε fifty (50), έπειτα κάτι ειπώθηκε μέσα στα γέλια και ξανά ρωτάει ο 2Λ one five (15)? και αμήχανα λέει yes !
Φαντάζομαι πως δεν κατάλαβε πως ο 2Λ είπε για 15 λίτρα και πρέπει να κατάλαβε για 50 ....
Εσείς τι ακριβώς ακούσατε ?
γιατί ρε παιδιά ... ακόμα και 50 νεκρά ψάρια (έστω και 5-6cm )να προσπαθήσεις να βάλεις σε 15 λίτρα ενυδρείο απλά ΔΕΝ χωράνε ...όχι να ζούνε έστω και για 1 ώρα !

Confucius
24-11-2009, 00:24
Άραγε υπάρχει κάποιος που θα αλλάξει την ρουτίνα του στις αλλαγές ή και τις τιμές του νερού του μετά το σεμινάριο ?
Εκτός από το καθαρό νερό τελικά πού καταλήγουμε για όσο το δυνατόν πιο ιδανικές τιμές νερού για διατήρηση δίσκων εκτροφής ?

Και μια ερώτηση ....

Κάποια στιγμή σχολιάστηκε μια φωτογραφία από ένα ενυδρείο του που ήταν δεν θυμάμαι και εγώ πόσα ψάρια στριμωγμένα...
Αφού γελάσαμε με την εικόνα ερωτήθηκε σε πόσα λίτρα είναι αυτά τα ψάρια ...
Αρχικά, νομίζω είπε fifty (50), έπειτα κάτι ειπώθηκε μέσα στα γέλια και ξανά ρωτάει ο 2Λ one five (15)? και αμήχανα λέει yes !
Φαντάζομαι πως δεν κατάλαβε πως ο 2Λ είπε για 15 λίτρα και πρέπει να κατάλαβε για 50 ....
Εσείς τι ακριβώς ακούσατε ?
γιατί ρε παιδιά ... ακόμα και 50 νεκρά ψάρια (έστω και 5-6cm )να προσπαθήσεις να βάλεις σε 15 λίτρα ενυδρείο απλά ΔΕΝ χωράνε ...όχι να ζούνε έστω και για 1 ώρα !

Κάπου μπερδεύτηκες φίλε μου.
Είπε σε 15 λίτρα και τα ψάρια δεν ήταν 5-6εκ.
Με το που τα παίρνει από τους γονείς δεν είναι ούτε 1εκ.
Αν θυμάμαι καλά είπε ότι τα παίρνει στις 14ημέρες, οπότε μια χαρά χοράνε στα 15λίτρα.

Crazyio
24-11-2009, 00:28
Κάπου μπερδεύτηκες φίλε μου.
Είπε σε 15 λίτρα και τα ψάρια δεν ήταν 5-6εκ.
Με το που τα παίρνει από τους γονείς δεν είναι ούτε 1εκ.
Αν θυμάμαι καλά είπε ότι τα παίρνει στις 14ημέρες, οπότε μια χαρά χοράνε στα 15λίτρα.

όχι, όχι ... δεν μιλάω για ψάρια ημερών ... έπαιξαν φωτογραφίες από μεγαλύτερα ψάρια και μια από αυτές είναι αυτή που αναφέρω ...
εκτός και αν είμαι τόσο λάθος .... doh

Confucius
24-11-2009, 00:33
Και κάτι άλλο που βλέπω πως έπεσε πολύ μπέρδεμα μεταξύ Χάρυ και Γιάννη.
Λοιπόν ο άνθρωπος είπε πως σε ημερήσια βάση γίνεται 10% περίπου αλλαγή νερού με καθαρό.
Καθόλη τη διάρκεια της ημέρας.
Αυτό δε σημαίνει πως ταυτόχρονα δε φιλτράρεται το νερό που υπάρχει στο ενυδρείο doh.
Άλλωστε πόσες φορές ο άνθρωπος επισήμανε το σύστημα φίλτρανσης με σφουγγάρια που υπάρχει από κάτω.
Άλλο το ένα και άλλο το άλλο ;)

Hary
24-11-2009, 00:38
εγω δεν μιλησα για φιλτρανση....... αλλα για το φρεσκο νερό που μπαινει στο ενυδρειο.............

Diskus Fan
24-11-2009, 00:42
Μιλα ωρε Χαρουλη.-:thumbup:

Confucius
24-11-2009, 00:42
Σε κάποιο σημείο ρωτάει ο Γιάννης για ροή στο ενυδρείο, και εσύ Χάρυ εκεί του απαντάς για το 10&#37; αλλαγής την ημέρα.
Εκεί μάλλον έγινε το μπέρδεμα.

έχει συνεχόμενη ροή τόση, ωστε να γίνεται αλλαγη 10 με 15% ημηρεσίως...... δλδ 50 λιτρα ενυδρείο φτιαχνει την ροή του ωστε να γίνεται αλλαγη όλη μερα 10-15%............. 500 λιτρα ενυδρείο..... το ίδιο

Κάτι αναφέρεις και εδώ που εγώ το κατάλαβα όπως το έγραψα.

Hary
24-11-2009, 00:53
Σε κάποιο σημείο ρωτάει ο Γιάννης για ροή στο ενυδρείο, και εσύ Χάρυ εκεί του απαντάς για το 10&#37; αλλαγής την ημέρα.
Εκεί μάλλον έγινε το μπέρδεμα.

κοιτα για την φιλτρανση δεν εκανε αναφορά παρα μονο στα σφουγκαρια που χρησιμοποιει και πως είναι τοποθετημενα στις εγκαταστασεις του.......... για την φιλτρανση πιο συγκεκριμένα τον ρωτησε ο γιαπας οταν τον πηγαμε για καφε και αναφερθηκε πιο εκτεταμενα...... εγω θυμάμαι τί μας είπε αλλα επειδή έμεινα στο οτι τα συστηματα φιλτρανσης που εχουμε στα δικα μας ενυδρεια ειναι καλυτερα δεν εδωσα και πολυ βαση....... ο γιαπας αυριο θα αναφερει πιο πολλες λεπτομεριες για το συστημά του....... αλλα και πάλι λέω οτι μην κοιτάτε τι φιλτρανση έχει ένα δωματιο με 200-300 ενυδρεία και τεράστιους όγκους νερου......... ειναι τελειως διαφορετικό απο αυτό που έχουμε εμεις και τα κόστη ειναι αλλου.........

delta66
24-11-2009, 01:03
Πολυ ενθουσιασμος και οι ερωτησεις που γινονταν δεν διευκρινιζαν για ποια ψαρια αφορουσαν.
Αυτα που πουλαγε ή αυτα που κραταγε για αναπαραγωγες.
πχ ειχε αλλο νερο και φιλτρανση για τα δικα του αλλο για τα προς πωληση.
Εκτος κι αν οι ερωτησεις γινονταν για ψαρια που θα γεννηθουν σε μια φαρμα και μετα θα πουληθουν.

Εντυπωση μου εκανε η απαντηση οτι το οριο ΝΟ3 και PO4 ειναι τα 300mg/lt
Mε πιο επικινδυνο ομως τον συνδυασμο υπαρξης και των δυο στοιχειων στο νερο.
Δεν μας ειπε τις ανωτερες τιμες ομως στο συνδυασμο, που ολοι εχουν στα ενυδρεια τους λιγο πολυ.

Εκτος κι αν απαντηθηκε αφου αποχωρησα (λογω εργασιακων υποχρεωσεων)

delta66
24-11-2009, 08:58
Εχεις δικιο.
Το νερο απο το ενυδρειο μενει εκτος σακουλας, γυρω απο τις ανοιγμενες σακουλες και μεσα στο πακετο μεταφορας μονο για εξομοιωση θερμοκρασιας.

dimitris21
24-11-2009, 09:18
επιμένω:d....

μην επιμένεις.
για τα μικρά είπε αυτό που λέει ο Χρήστος. άδειασμα οι σακούλες μέσα στην κούτα, αεραντλία για οξυγόνωση και προσαρμογή με προσθήκη νερού μέχρι να εξομοιωθεί η θερμοκρασία. μετά μπλουμ μέσα με την προϋπόθεση των παραπλήσιων παραμέτρων.

yiapas
24-11-2009, 10:30
Εχεις δικιο.
Το νερο απο το ενυδρειο μενει εκτος σακουλας, γυρω απο τις ανοιγμενες σακουλες και μεσα στο πακετο μεταφορας μονο για εξομοιωση θερμοκρασιας.:thumbup: ευχαριστώ σπύρο

μην επιμένεις.
για τα μικρά είπε αυτό που λέει ο Χρήστος. άδειασμα οι σακούλες μέσα στην κούτα, αεραντλία για οξυγόνωση και προσαρμογή με προσθήκη νερού μέχρι να εξομοιωθεί η θερμοκρασία. μετά μπλουμ μέσα με την προϋπόθεση των παραπλήσιων παραμέτρων.
αυτό είναι το ζητούμενο και στα μικρά...η θερμοκρασία
απλά τα μικρά χρειάζονται πολύ περισσότερη ώρα απο τα μεγάλα
και δεν το ρισκάρουν να έχουν κλειστές κι'άλλο τις σακούλες ;) και τα βάζουν σε κιβώτια
είναι κάποια πράγματα που και εμένα μου έκαναν εντύπωση και όπως θα σας το επιβεβαιώσει ο χάρης είχαμε την ευκαιρία να το συζητησουμε αναλυτικότατα;)
το νερό απο το ενυδρείο μας μόνο κακό κάνει γιατί περιέχει νικτρικά και πιθανόν άλλες βλαβερές ουσίες για μικρούς οργανισμούς...
οπότε μόνο φρέσκο ζεστό νερό απαλλαγμένο απο κάθε τι...(μόνο για την θερμοκρασία)
ή κατάλληλη θερμοκρασία και προετοιμασία των ενυδρειων που θα υποδεχτούν ψάρια (αν θυμάστε γιατί εμένα πήγατε να βγάλετε οτι δεν θυμαμαι) τα ενυδρεία που εδειχνε φωτό ηταν του Χανς ο οποίος στα ενυδρεία του έχει ζεστό νερό καθαρό και καινούργιο προετοιμασμένο στις συνθήκες του μοναδικού προμηθευτή του ...του Stendker:cool:
(με μια σημείωση πάλι ...να έχουμε παρόμοιες συνθήκες κυρίως στο ph)

γι'αυτό λοιπόν τον λόγο επιμένω και όχι για κάποιον άλλον
αν θεωρείται οτι την προετοιμασία που κάνει ο Χανς στα ενυδρεία του για να υποδεχτεί τα ψάρια του stendker είναι παρόμοια με τα δικά μας ενυδρεία τότε ΟΚ
κάντε προσαρμογή όπως νομίζετε ...εγώ θα ακολουθήσω άλλον τρόπο

μην ξεχνάτε οτι μερικοί ζήτησαν να μεταφέρουμε κάποια πράγματα που ακούσαμε απο τον stendker και δεν είχαν την τύχη να τα ακούσουν
αν είναι μεταφέρετε μόνο τα πράγματα που μας είπε στο σεμινάριο...
εγώ δεν έχω τίποτα άλλο να πώ γιατί αυτά που είπε στο σεμινάρι τα ακούσατε οι πιό πολλοί...
για μετά το σεμινάριο ή το πρίν....δεν άκουσα κάτι:thumbup:

andrikos
24-11-2009, 10:42
Καλα ολα τα παραπάνω..αλλα για ΑΟ είπαμε τίποτα;
Αν δεν μας ενδιαφερουν οι αναπαραγωγες παίζουμε με νερο δηκτίου και προφίλτρο άνθρακα;

Hary
24-11-2009, 10:44
Να σου πω Γιαπα στην ομιλία του δεν θυμαμαι ακριβως πως το είπε (αν είναι δυνατον να δινω βάση και σε λεπτομέριες για το πως κανει προσαρμογή και πως κλεινει ή ανοιγει την σακούλα) το μονο που μου μεινε ειναι οτιριχνει το νερο εξω απο την σακουλα στα μεγάλα για να αναιβάσει την θερμοκρασία σιγά σιγά........Μιας και η αποτομη διαφορα θερμοκρασιας3 με 5 βαθμων μπορει και να τα σκοτωσει.Σε προσωπικο επιπεδο που το συζητησαμε ετσι ακριβως όπως τα λες μας τα πε........ Μην κολαμε όμως στην προσαρμογή αυτα ειναι του δημοτικού είπε τοσα άλλα υπεροχα πράγματα πουτα πιο πολλα ταπεράσαμε και έτσι........... ηξερε κανεις οτι οι χαλκινες σωληνωσειςτων παλιών κτηρίων είναι Νο1 λόγος δηλητηρίασης των δίσκων αν μεινει στασιμο το νερό μεσα τους για μια νυχτα ή ενα σαββατοκυριακο που θα πάμε κάπου...... (μπορεί να ναι κι αυτό είπε που βλεπουμε τους δισκους να κανουν σανν τρελους)

delta66
24-11-2009, 10:49
Καλα ολα τα παραπάνω..αλλα για ΑΟ είπαμε τίποτα;
Αν δεν μας ενδιαφερουν οι αναπαραγωγες παίζουμε με νερο δηκτίου και προφίλτρο άνθρακα;Εδω ειναι η διαφοροποιηση που ειπα οτι δεν προσεχτηκε ιδιαιτερα.
Τα ζευγαρια τα εχει σε νερο ΑΟ.
Και οπως καταλαβα αφου λεει οτι δεν χρειαζονται αλατα ιχνοστοιχεια και βιταμινες εκτος απο αυτα που περιεχουν οι τροφες του, δεν προσθετει τιποτα.
Εκτος και αν εννοουσε οτι δεν βαζει προσθετα στο νερο των μικρων που ειναι συνεχως αλλαζομενο (βρυσης).

Εχουν γινει αχταρμας οι πληροφοριες σε αυτο το θεμα με τα δυο νερο που χρησιμοποιει και που κανενας μας δεν διευκρινιζε καθε φορα στις ερωτησεις :d

.......... ηξερε κανεις οτι οι χαλκινες σωληνωσειςτων παλιών κτηρίων είναι Νο1 λόγος δηλητηρίασης των δίσκων αν μεινει στασιμο το νερό μεσα τους για μια νυχτα ή ενα σαββατοκυριακο που θα πάμε κάπου...... (μπορεί να ναι κι αυτό είπε που βλεπουμε τους δισκους να κανουν σανν τρελους)

Αυτο δεν ειναι πολυ δυσκολο να εννοηθει.
Το κανω απο παιδι οταν πινω νερο, αφηνω και τρεχει μεχρι να αισθανθω καθαρη γευση φρεσκου νερου μεσα σπο τη βρυση.
Το ιδιο κανω και οταν βαζω νερο για τα ψαρια :thumbup:

Vicious_circle
24-11-2009, 11:51
60-80% οξυγόνωση του νερού είναι ικανοποιητική...
αλλά και 100% να είναι ακόμα καλύτερα

επειδή λοιπόν δεν ξέρουμε ή δεν έχουμε τον εξοπλισμό για να μετρήσουμε την αναλογία του οξυγόνου σε ποσοστό μέσα στο νερό....

αεραντλία = απαραιτητος εξοπλισμός

http://aquanic.org/images/tools/oxygen.htm

Το σημείο κορεσμού του νερού σε οξυγόνο εξαρτάται από τη θερμοκρασία, οπότε όσο την ανεβάζεις, τόσο λιγότερο είναι το 100%, με τον υπολογιστή υπολογίζεις ποιό είναι το σημείο κορεσμού σου σε mg/l (έχει και βάθος ως παράμετρο αλλά δεν είναι κάτι το σοβαρό) και το συγκρίνεις με τα mg/l που θα σου δώσει ένα υγρό τεστάκι οξυγόνου.

Αυτο δεν ειναι πολυ δυσκολο να εννοηθει.
Το κανω απο παιδι οταν πινω νερο, αφηνω και τρεχει μεχρι να αισθανθω καθαρη γευση φρεσκου νερου μεσα σπο τη βρυση.
Το ιδιο κανω και οταν βαζω νερο για τα ψαρια :thumbup:

Σωστό, πολύ χρήσιμο και απλό!:thumbup:

Επίσης το ζεστό νερό διαλύει ευκολότερα τον χαλκό και τον παρασύρει.

yiapas
24-11-2009, 12:30
για όλα τα υπόλοιπα περι προσαμογής....
-αν το ταξίδι που κάναν τα ψάρια του απο γερμανία-αμερική είναι το ίδιο απο πετσοπ σε σπίτι μας?
-το νερό που έδειχνε που έπεφτε στο κουτί...απο πού ήταν? είχε καμιά σχέση με τα νερά του ενυδρείου μας?:confused:
-ανέφερε τίποτα ο Stendker για την προσαρμογή στα μικρά οτι προσθέτει το συγκεκριμένο νερό(που πρέπει να απαντήσετε πιό πάνω απο που προέρχεται) για να έρθουν στις ίδιες τιμές??? ή και πάλι για την θερμοκρασία????
-απο το μαγαζί που αγοράζουμε τα ψάρια πόσο μπορεί να μεταβληθεί η θερμοκρασία???? είναι ίδιες μεταβολές με τετοια ταξίδια???????

μετά για όλα τα υπόλοιπα ρωτησα κάποια πράγματα και πήρα τις εξής απαντήσεις:

1-θέλουμε να μεγαλώσουμε τα ψάρια μας τόσο γρήγορα όσο ο stendker που θέλει για να έχει γρήγορη παραγωγή??
γιατί όχι

2-θέλουμε να αλλάζουμε νερό όσο ο stendker που υπολογίζει κατα πολύ το παράγοντα κόστος?
άλλαζε περισσότερο αν δεν σε νοιάζει το κόστος αρκεί να έχεις σταθερότητα στο ενυδρείο σε τιμές και συνθήκες

3-θέλουμε στο ζευγάρι μας μετά απο 14 μέρες να βγάζουμε ται μικρά ?(περίπτωση 59 που τα άφησε παραπάνω)****
αν δεν βιάζεσαι να βγάλεις και άλλα άσ'τα μέχρι να δείς να αντέχουν οι γονείς ...αν δεις οτι το ψάρι στρεσάρετε αρκετά βγάλτα
όσο μένουν η ανάπτυξη είναι γρηγορότερη διότι τρέφονται ακόμα και το βράδυ

4-θέλουμε να έχουμε 30 βαθμούς τους δίσκους γιατί ο stendker τους αυξάνει τον μεταβολισμό για να φάνε όσο πιο πολύ μπορουν με καλά αποτελέσματα στην ανάπτυξη?
καλύτερη θερμοκρασία διαβείωσης 28-30 σε ενυδρείο

5-θέλουμε να βάλουμε 40 δίσκους σε 400 λίτρα για να αυξήσουμε τον ανταγωνισμό τους κατά την σίτιση????
αν αλλάζεις συνέχεια τα νερά και διατηρείς το ενυδρείο καθαρό όπως των εγκαταστάσεων...ΝΑΙ

****= όταν τον ρώτησα για την περίπτωση του 59 οτι είχε πάρα πολύ καιρό τα μικρά με τους γονείς ....
μου απάντησε καλά έκανε γιατί θα ειχαν γρηγορότερη και σωστότερη ανάπτυξη αλλά το δικό του ζητούμενο είναι άλλο;)
δεν θέλει να βλάψει το ζευγάρι του, τρώγωντας τα μικρά απο το σώμα τους(και απ'οτι θυμάμαι το είπε στο σεμινάριο...γι'αυτό και τα ανεβάζει απο πάνω...αυτην την φωτό την είδατε?) και θέλει να τα κάνει όσο τον δυνατόν γρηγορότερα να ξαναγεννήσουν

αυτες τις ερωτησεις δεν μπορεσα να τις κάνω στο σεμινάριο...

red rubin
24-11-2009, 13:48
Ολα τα προαναφερθεντα καλα ειναι και τα ακουσαμε ολοι.
Αυτο που δεν μου αρεσε ειναι η χρηση UV στα ενυδρεια του και η αποστειρωση που υπαρχει.Καλο για την φαρμα αλλα πολυ κακο για τον πελατη.
Δεν θα ξεχασω το 2004 στο Duisburg τον ρωτησαμε τι ειναι το discus plague και γιατι παρουσιαζουν εντονα συμπτωματα μονο τα δικα του ψαρια.
Μας ειπε οτι ειναι ιος και πρεπει να κανει τον κυκλο του. Μας εξηγησε οτι τα Σιγκαπουρεζικα και Μαλαισιανα ψαρια ειναι ''ελευθερας βοσκης'' και κουβαλουν πολλα βακτηρια τα οποια δεν εχουν οι Γερμανικοι δισκοι λογω των υπεροχων συνθηκων που επικρατουν στην φαρμα του.
Ρωτηθηκε αν χρησιμοποιει UV και απαντησε κατηγορηματικα ΟΧΙ γιατι δεν ειναι σωστο να αποστειρωνεις το περιβαλλον των ψαριων διοτι δεν εχουν αντισωματα!!! (Τοτε ο Σαραφιδης χρησιμοποιουσε οζον)-''Μας την ειπε κιολας''
Απλα το Σαββατο καταλαβα γιατι πεθαιναν μονο τα ψαρια του Stedker οταν ειχαμε προβληματα και οχι του Buttemberg(Μιχαλη σιγουρα τον ξερεις)
Αποστειρωμενα ψαρια σε ενυδρεια μαγαζιων???:thumbdown:

Μπορει να κανω και λαθος!!!

Diskus Fan
24-11-2009, 15:51
Τι αλλο να γραψω??

Οχι εσυ αγορι μου ... αυτος που επρεπε το καταλαβε και το εκανε.;)
Ωρε hair1 δεν ειπαμε να ζητησεις συγνωμη ... απλα οτι ..... καταλαβες λαθος (και μη το συνεχιζεις γιατι ......) !!!:eek:doh :d

White Diamond
24-11-2009, 16:00
Ολα τα προαναφερθεντα καλα ειναι και τα ακουσαμε ολοι.
Αυτο που δεν μου αρεσε ειναι η χρηση UV στα ενυδρεια του και η αποστειρωση που υπαρχει.Καλο για την φαρμα αλλα πολυ κακο για τον πελατη.
Δεν θα ξεχασω το 2004 στο Duisburg τον ρωτησαμε τι ειναι το discus plague και γιατι παρουσιαζουν εντονα συμπτωματα μονο τα δικα του ψαρια.
Μας ειπε οτι ειναι ιος και πρεπει να κανει τον κυκλο του. Μας εξηγησε οτι τα Σιγκαπουρεζικα και Μαλαισιανα ψαρια ειναι ''ελευθερας βοσκης'' και κουβαλουν πολλα βακτηρια τα οποια δεν εχουν οι Γερμανικοι δισκοι λογω των υπεροχων συνθηκων που επικρατουν στην φαρμα του.
Ρωτηθηκε αν χρησιμοποιει UV και απαντησε κατηγορηματικα ΟΧΙ γιατι δεν ειναι σωστο να αποστειρωνεις το περιβαλλον των ψαριων διοτι δεν εχουν αντισωματα!!! (Τοτε ο Σαραφιδης χρησιμοποιουσε οζον)-''Μας την ειπε κιολας''
Απλα το Σαββατο καταλαβα γιατι πεθαιναν μονο τα ψαρια του Stedker οταν ειχαμε προβληματα και οχι του Buttemberg(Μιχαλη σιγουρα τον ξερεις)
Αποστειρωμενα ψαρια σε ενυδρεια μαγαζιων???:thumbdown:

Μπορει να κανω και λαθος!!!

Σε αυτο το σημειο μπορει να ηθελε να χτυπησει τον ανταγωνισμο.:d
Ο ιδιος πλεον χρησιμοποιει uv.
Απο την πλευρα της Μαλαισιας βλεπουμε οτι καθε εβδομαδα χρησιμοποιειται
αντιπαρασιτικο φαρμακο.
Δεν ξερω για ποιους αποδιδει το αποστειρωμενο περιβαλλον, για εμας δεν.:cool:
Λεμε για προληπτικους λογους να γινοντε αυτα, μα καλα σε υγιη ψαρια ποιος
ειναι ο λογος να βαζουμε φαρμακα. Δεν μιλαμε για ενα ενυδρειο μιλαμε για ολα. Υπαρχει καποιος αλλος λογος για πειτε.

tsiro
24-11-2009, 19:27
και εμεις με τα πολυ οξινα ph κανουμε ενα ειδος αποστειρωσης.αυτος χρησιμοποιει uv αλλα το ph ειναι 7 και ανω.

disc-postman
24-11-2009, 19:29
Παιδια πολυ ωραια ολα αυτα που ακουσαμε, αλλα πιστευω οτι δεν θα αλλαξουμε τιποτα στα ενυδρεια μας.Θα συμφωνησω με τον fan, οτι αυτα αφορουν τους δισκους της φαρμας π.χ. ποιος ταιζει 3 φορες την μερα καρδια η ποιος θα βαλει λαμπα UV?

pritanis
24-11-2009, 20:21
καλα τοσα ρεμαλια μαζεμενα εκει ενας δεν σκεφτηκε να ηχογραφησει (εστω με κινητο ) την ομιλια ωστε να ξερουμε ακριβως τι ειπε???

Yiannis59
24-11-2009, 21:05
Παιδια πολυ ωραια ολα αυτα που ακουσαμε, αλλα πιστευω οτι δεν θα αλλαξουμε τιποτα στα ενυδρεια μας.Θα συμφωνησω με τον fan, οτι αυτα αφορουν τους δισκους της φαρμας π.χ. ποιος ταιζει 3 φορες την μερα καρδια η ποιος θα βαλει λαμπα UV?

Εγω ταιζω 6 φορες την ημερα και εχω UV doh (αν και δεν εχω πεισθεί οτι κανει δουλεια)

Diskus Fan
24-11-2009, 23:47
Μια φορα το χρονο μπαινεις ..... και τι γραφεις;doh Οταν ηρθαμε σπιτι σου, ειχες κρυψωνες στο ενυδρειο που τραβηξαμε φωτογραφιες (στο υπογειο); Σου ειπε καποιος να βαλεις; Αυτος τι να τις κανει; Με 150 ψαρια σε 200 λιτρα ... οι κρυψωνες του λειπανε στη φαρμα. Τι τραγουδας ωρε;:rolleyes:

White Diamond
25-11-2009, 09:11
καλα τοσα ρεμαλια μαζεμενα εκει ενας δεν σκεφτηκε να ηχογραφησει (εστω με κινητο ) την ομιλια ωστε να ξερουμε ακριβως τι ειπε???

Οτι δεν τιθεται ιδιαιτερα θεμα αιμομιξιας σταυς δισκους.:d

Ότι ξέρεις πάνω κάτω ρε Νίκο ;)
Θα ησυχάσουμε για λίγο από το "βάλε κρυψώνες και κάνε σκιές " πάντως :d

Να βγαλουμε και την αμμο?:eek:

Εγω ταιζω 6 φορες την ημερα και εχω UV doh (αν και δεν εχω πεισθεί οτι κανει δουλεια)

Στο νερο η στην υγεια μας, γιατι διαβαζω διαφορα και με φοβιζει.:)
Φουρνοι μικροκυματων, κινητα και οικιακα ασυρματα τηλεφωνα κλπ κλπ.
Ωρε τι εχουμε οι ερμοι και dead::d

Yiannis59
25-11-2009, 09:42
Μου ειπε οτι το καλυτερο νερο ειναι το βρόχινο αμα περάσει απο φιλτρο πρωτα
και οτι το παλαιο νερο της αλλαγης μπορει να ξανα χρησιμοποιηθεί αν περαστει απο Α/Ο αφου πρωτα του γινει ενα καλο μηχανικό φιλτραρισμα μονο που περιεχει πολλα βακτηρια και καταστρεφει γρηγορα την μεμβρανη (υπαρχουν μεμβρανες που αντέχουν αλλα ειναι πανάκριβες)

kanarini
25-11-2009, 13:57
βρε παιδια δεν φτιαχνετε ενα ομορφο κειμενακι με αυτα που ειπε να τα εχουμε ολα μαζεμενα, να διαβασουμε και εμεις που δεν ειχαμε την τυχη να ερθουμε.

Στους δισκους εκτροφης πιο ειναι το καλυτερο πεχα για την διατηρηση των δισκων, αλλαγες ποσο και καθε ποτε;
Θερμοκρασια ποσο;
Διατροφη, ποιες τροφες δινει στους δισκους του η ειναι καλες εκτος απο τις δικιες του και μπορουμε να τις χρησιμοποιησουμε.
Δισκοι με πλεκο;ρωτησε καποιος για αυτη την συγκατοικηση;
Ποια υλικα χρησιμοποιει στα φιλτρα η στα σαμπ του;
Τι λεει για νερο απο οσμωση και για την χρησιμοποιησει της uv.

mios
25-11-2009, 14:28
Μια φορα το χρονο μπαινεις ..... και τι γραφεις;doh Οταν ηρθαμε σπιτι σου, ειχες κρυψωνες στο ενυδρειο που τραβηξαμε φωτογραφιες (στο υπογειο); Σου ειπε καποιος να βαλεις; Αυτος τι να τις κανει; Με 150 ψαρια σε 200 λιτρα ... οι κρυψωνες του λειπανε στη φαρμα. Τι τραγουδας ωρε;:rolleyes:

Και να μου λεγε ξέρεις :d
Όταν λέμε πως μεγαλώνεις ψάρια τόσο καιρό..... το θέμα είναι οι καρδινάλιοι , ο υαλοβάμβακας ,"βάλτε ξύλα γιατί ο δίσκος θέλει σκιές ,βγάλε χαλίκι ....."
Ήρθε ο "διαβάστε στο βιβλίο μου νούμερο 2" και μαθαμε τα ξύλα και την άμμο .Τώρα άλλα πάλι ,από την αρχή.
Ανακαλύψαμε πάλι τον τροχό :gold:
Ασχολήσου λίγο με τα ψαράκια και άσε τις παπαρολογίες

Diskus Fan
25-11-2009, 14:34
Οκ τις αφηνω ... γι'αυτο ... δεν σου απανταω!!!
ne55

delta66
25-11-2009, 17:35
Μου ειπε οτι το καλυτερο νερο ειναι το βρόχινο αμα περάσει απο φιλτρο πρωτα
Τι φιλτρο?
(αναλυτικα)

Yiannis59
25-11-2009, 17:51
Τι φιλτρο?
(αναλυτικα)

Ανθρακα

Το κανανε και ακομα το κανουν αλλα δεν τους φτανει πλεον οσο νερο και να μαζεψουν

(μπραβο βαφτιστήρι το διάβασα αυτο που εσβησες)

stamos
26-11-2009, 13:20
Επειδη στο σεμιναριο δεν ακουσα κατι σχετικο καιεγω ξεχασα να ρωτησω μηπως καποιος των ρωτησε τη γνωμη του σχετικα με τις ερευνες που βγαζουν τη μοσχαροκαρδια ακαταλληλη για τροφη δισκων ενω αυτος την προτεινει ως την μοναδικη τροφη τους

Yiannis59
26-11-2009, 13:28
Τον ρώτησα οπως και για το σύνδρομο των 40 ημερων που λενε οτι οφείλετε στην μοσχαροκαρδια και μου ειπε οτι στα τοσα χρονια που ασχολείται δεν εχει διαπιστώσει τιποτε αρνητικό.

stamos
26-11-2009, 13:35
Σιγουρα δεν εχει κανενα προβλημα αλλα εχει κρατησει δισκο πανω απο 2 χρονια?

ChristosP
26-11-2009, 13:38
ναι 2,5 χρόνια τους τζαμπο :d

stamos
26-11-2009, 13:42
Αυτο θελω να πω οτι μεχρι 2 με 2.5 χρονων τους δινει οποτε δεν μπορει να ξερει αν επηρεαζεται το οριο ζωης των ψαριων λογο διατροφης με θερμοαιμα

White Diamond
26-11-2009, 14:17
Ποσοι εχουν δισκους του και ακολουθουν αυτην την διατροφη και τι προβληματα αντιμετωπισαν?(αν)
Πιστευω οτι ετσι πουσαροντε τα ψαρια (καλο για την φαρμα), ομως δεν γνωριζω τις μακροχρονιες επιπτωσεις.
Μεχρι πριν λιγο λεγαμε οτι πρεπει να αποφευγουμε τακτικο ταισμα της, η και καθολου, τωρα την δινουμε σε καθημερινη βαση?
Εμενα προσωπικα με ενδιαφερει η σωστη αναπτυξη αλλα και η μακροζωια τους, επισης αποφευγω και την καρδια γαλοπουλας.
Για πειτε.

tsiro
26-11-2009, 15:49
παιδια ειναι απλο αυτος το κανει και λογικο για γρηγορη αναπτυξη,δισκος να τρωει μοσχαρι δεν μπορει να ειναι φυσιολογικο για καθημερινη διατροφη ,ολο και κατι θα βγει μακροχρονια.

Yiannis59
26-11-2009, 19:19
Μετα απο αυτα που τραβω τες τελευταίες δυο εβδομαδες θα επισημανω αυτο που ειπε (βραζει) τους κυκλωπες πριν τους βαλει στην τροφη γιατι η καταψυξη δεν σκοτωνει τα πιθανα αυγα παρασιτων και μη.
Πριν με ρωτησετε τι τραβω,
Ξαφνικά ενα ενυδρειο μου γεμισε σκουλικια σαν κλωστές περιπου μισο εκατοστο εκανα τα παντα να τα ξεφορτωθώ (τιποτα) στο τελος έβγαλα τα ψαρια εριξα ενα ποτήρι χλωρίνη και το ξαναεστησα,
μετα απο λιγες μερες μια απο τα ιδια σε αλλο ενυδρειο,
η αιτια ;; κατεψυγμένα Blood worms που το ξερω ;; δοκιμασα και σε τριτο ενυδρείο απο την ιδια πλάκα,
Οσο και αυτο να ανατρεπει ολα οσα πιστευα μεχρι τωρα για μενα τερμα τα κατεψυγμενα που προερχονται απο γλυκο νερο,
υπαρχουν γαριδουλες, αρτεμια, κλπ και τοσα αλλα θαλασσινα για οποιον θελει κατεψυγμενα και δεν θελει μοσχαροκαρδια

Yiannis59
27-11-2009, 19:06
Γιατι τα ψαρια αρχισαν να ξυνονται σε ενα βρήκα αυγα στο δερμα του και του εκανα αλατομπανιο, θελεις να σου πω και αλλα ;;

Γιάννης
27-11-2009, 19:13
Γιατι τα ψαρια αρχισαν να ξυνονται σε ενα βρήκα αυγα στο δερμα του και του εκανα αλατομπανιο, θελεις να σου πω και αλλα ;;
:thumbup:Άπαιχτος πως τα είδες;
:)Λέγε,λέγε εχει εξαιρετικο ενδιαφερον.
;)Εγώ έχω ριξει Nematol της Sera και ............. σταμάτησαν οι σπίντες, οι δίσκοι έχουν πάρει χρώμα και είναι και πιο ορεξάτοι,σίγουρα πράματα θα μπορώ να πω σε κάνα μήνα.
To ενυδρείο έχει γεμίσει με νεκρά σκουληκακια αλλά κάποια ζουν ακόμη.

ΥΓ. Συγνώμη που βγαίνω εκτός του θέματος που συζητιέται εδώ.

Yiannis59
27-11-2009, 19:37
Σε καποια στιγμη αυτο το θεμα θα καθαρισει οποτε, κανενα προβλημα,

ειδα κατι περιεργα σημάδια επανω του κατι σαν ψηφιδωτό δεν ειχα ξανα δει κατι τετοιο το έξυσα ελαφρα και έπεσε μικροσκόπιο (κατι παρομοιο υπηρχε και στο σφουγγαρι που εχω στην εισαγωγή του φιλτρου για αυτο το ψυλλιαστηκα)

Yiannis59
13-12-2009, 19:47
Εχει σκεφτει κανεις γιατι ο Stendker μας ειπε οτι τα ζευγαρια τα εχει στους 27 η απλα το δεχτήκατε επειδή το ειπε;;
Εκανα δοκιμη εβαλα ενα ζευγαρι στους 27 αποτελεσμα.....
Πολυ λιγοτερα εως καθολου ασπρα αυγα (Fugus) στην καλυτερη μου ειχα καμια δεκαρια αυτοι οι δυο τρεις βαθμοι κατω κανουν την διαφορα :thumbup:

ChristosP
13-12-2009, 20:08
Ναι γιατι ειναι καλυτερη η οξυγονωση σε αυτήν την θερμοκρασία και ποιο αποτελεσματική η προσπαθεια των γονιών σε αυτό το θέμα ;)

Yiannis59
13-12-2009, 20:17
Ναι γιατι ειναι καλυτερη η οξυγονωση σε αυτήν την θερμοκρασία και ποιο αποτελεσματική η προσπαθεια των γονιών σε αυτό το θέμα ;)
Και το fugus η οπως στο καλο γράφετε πολλαπλασιάζετε ποιο ευκολα σε υψηλή θερμοκρασία 2Λ εσυ το εγραψες πρωτος δεν θυμάμαι σε ποιο ποστ παλια

yiapas
13-12-2009, 21:00
Εχει σκεφτει κανεις γιατι ο Stendker μας ειπε οτι τα ζευγαρια τα εχει στους 27 η απλα το δεχτήκατε επειδή το ειπε;;
Εκανα δοκιμη εβαλα ενα ζευγαρι στους 27 αποτελεσμα.....
Πολυ λιγοτερα εως καθολου ασπρα αυγα (Fugus) στην καλυτερη μου ειχα καμια δεκαρια αυτοι οι δυο τρεις βαθμοι κατω κανουν την διαφορα :thumbup:

όταν πρότεινα σε ένα πόστ αυτό

και την θερμοκρασία κατέβασε στους 27-28 και είσαι έτοιμος:thumbup:συντομα με το που ηρεμήσουν λίγο θα δείς ουρίτσες ξανά:cool:
ο φαν είχε απαντήσει αυτό

Αν δεν κατεβει στους 27 ... γεννα δεν εχει;:confused:
είναι το ίδιο λάθος που είχε κάνει και ο Νίκος με την συμβουλή του Pritani
να καθαρίζουμε και να βάζουμε πάντα κώνο αναπαραγωγής στους δίσκους για τους ίδιους λόγους;) και όχι να βάζουμε ένα κομμάτι ξύλο

το αποτέλεσμα και το ποσοστό επιτυχίας αλλάζει...
το οτι γίνεται με διάφορους τρόπους το ξέρουμε αλλά πολλές φορές είναι αυτό που λέω:
"λέμε κάτι για να πούμε και για να ακουστούμε και όχι για να συμβουλέψουμε "

Γιάννης
20-12-2009, 17:46
Αν θυμάμαι καλά μας είπε ότι όταν αναπαράγει άγριους δίσκους δεν καταφέρνει να κρατήσει την μαύρη γραμμή στα πτερύγια.

http://i645.photobucket.com/albums/uu174/Giannis_Sop/GreenTefe.jpg

Ενδιαφέρον θα ήταν αν μαθαίναμε γιατί χάνετε αυτό το χαρακτηριστικό.

Yiannis59
14-01-2010, 19:51
Σας θυμιζω οτι ειπε στες 18 μερες χωριζει τα μικρα απο τους γονεις !!!
Αναρωτιόμουν γιατι 18 και οχι 14 η 22

Σημ: οταν με ρωτούσαν φιλοι ποτε να αρχισουν να ταιζουν Αρτεμια η ξηρά τροφη απαντούσα θα σας το πουν τα μικρα οταν τα δείτε να αφήνουν έστω για λιγο τους γονεις και ψάχνουν τροφή στον πατο του ενυδρείου (ποτε δεν θυμόμουν σε ποσες μερες συμβαίνει αυτό)

Σήμερα το επαλήθευσα με τα μικρά μου,
τα μικρά αρχίζουν να ψάχνουν στις 11 με 13 μέρες στις 14 κυνηγούν την Αρτεμια σε ολο το ενυδρείο στις 18 σαρώνουν τα πάντα

Για αυτο ο Αγαπητός Κυριος Stendker τα χωρίζει στις 18 μερες γιατι πλεον τρώνε τα παντα και θελει τους γονείς ελεύθερους να ξαναγεννησουν :thumbup:

yiapas
14-01-2010, 19:55
Για αυτο ο Αγαπητός Κυριος Stendker τα χωρίζει στις 18 μερες γιατι πλεον τρώνε τα παντα και θελει τους γονείς ελεύθερους να ξαναγεννησουν :thumbup:
απ'ότι είδαμε όλες τις φορές και όλες τις περιπτώσεις που συναντήσαμε μετά το σεμινάριο του....επιβεβαιώθηκε σε ότι είπε!!!
και γι'αυτο φυσικά δεν είναι τυχαία ο Νο1 ευρωπαίος εκτροφέας δίσκων:thumbup:

disc-postman
14-01-2010, 20:07
Εγω στις 14 νομιζω ειπε............:confused:

Yiannis59
14-01-2010, 20:07
Τα δικα μου παντως απο την 4-5 αλλα μονο αμα τους τα βαλω στο στόμα (μπροστά τους με πιπετα) οποτε βαριέμαι μια χαρα τα βολευουν οι γονεις :d

Diskus Fan
14-01-2010, 20:52
Απο την πρωτη μερα ειπε.-:cool:

Yiannis59
14-01-2010, 21:05
Αμα εχει San Francisco bay ναι αυτες που έχουμε εμεις απο salt lake δεν χωράν στο στόμα τους ουτε με σφαίρες