PDA

Επιστροφή στο Forum : Ειδικα για αλατι......

themis
10-11-2009, 15:34
Βοηθηστε λιγο για το αλατι....γιατι κατι εχω χασει....

(εδω χρειαζομαι τους πιο εμπειρους.....)

εχω ενα ενυδρειο 1,5χ0,65χ0,5...500 λτ περιπου...(δηλαδη....καθαρο...430....450 ????????)

....σε γενικη χρηση...προληπτικα...αλατι βαζουμε στους δισκους????μαλλον οχι...αλλα γιατι οχι αφου γενικα κανει καλο λιγο...

αν ναι...ποσο??? 10 gr/10lt ενυδρειου???? (απ οτι ειδα...αυτη ειναι η γενικη οδηγια για ολα τα ψαρια...)

κανω καπου λαθος???

ChristosP
10-11-2009, 15:40
προληπτικά 3 γραμμαρια στο λίτρο ξεκίνα με αυτό το υποτονικό και μετά ανεβάζεις μέχρι και 5 γραμμάρια το λίτρο αν δεις κάτι ότι δεν πάει καλά

tsiro
10-11-2009, 15:41
γιατι θες να τους αλατισεις?

themis
10-11-2009, 15:47
ενας ενηλικας εχει ενα σημαδακι στο πτερυγιο του.....εφυγε οταν ανεβασα θερμοκρασια στους 34 για 8 μερες και εριξα και πολυ λιγο αλατι..(1 κουταλακι (5 γρ) στα 40 λτ!!!!)....αλλα μετα οταν σταδιακα την κατεβασα...ξαναεμφανιστηκε....

οποτε λεω να ενισχυσω το αλατι....

ασε που εχουν να φανε 3-4 εβδομαδες...!!!....ενω οι δυο μικροι που εχω μαζι τους....τρεχουν σαν τρελα οταν ειναι για φαγητο...!!!

(δηλαδη.....σχεδον 1,5κιλο αλατι????? (στα 480 λτ μικτα ενυδρειο)....και εγω που ειχα ριξει 50 γρ σε ολο νομιζα οτι ειχα κανει κατι!!!!!!)

ChristosP
10-11-2009, 15:51
Ασε το αλάτι στην άκρη και δώσε μετρήσεις , ρουτίνες αλλαγών , φωτογραφία ενυδρείου φωτογραφία ψαριών . και τα λέμε μετά ;)

Γιάννης
10-11-2009, 16:06
:)Μιας και ο τίτλος ταιριάζει με μια απορία που έχω και εγώ,αλάτι Epsom από που μπορούμε να προμηθευτούμε;

themis
10-11-2009, 16:29
λοιπον οι τελευταιες μετρησεις...(πριν απο 10 λεπτα!!!!)

θερμοκρασια 30 ph 6 , Gh 6 , Kh 3 , amonia <0.01 , No2 0 , No3 15 , (ολες οι μετρησεις με tropic marin εκτος απο το ph που ειναι της sera.....)

σημειωση εχω να κανω αλλαγη...25 μερες....γιατι τα ειχα τρελανει στο stress πριν με αλλαγες καθε 15 μερες 130 lt (ειναι να κανω σημερα αλλαγη 50-50 βρυση με ΑΟ)...τα μικρα τρεχουν σαν τρελλα για φαι...τα δυο μεγαλα....εχουν να φανε....ενα μηνα τουλαχιστον .....απο τοτε που ξεκινησα αυξηση θερμοκρασιας.....

sorry οι φωτος δεν ειναι και οτι καλυτερο.....πρεπει να παρω αλλη μηχανη...τα χρωματα ειναι πεθαμενα!!!!

Diskus Fan
10-11-2009, 16:48
ενας ενηλικας εχει ενα σημαδακι στο πτερυγιο του.....εφυγε οταν ανεβασα θερμοκρασια στους 34 για 8 μερες και εριξα και πολυ λιγο αλατι..(1 κουταλακι (5 γρ) στα 40 λτ!!!!)....αλλα μετα οταν σταδιακα την κατεβασα...ξαναεμφανιστηκε....

οποτε λεω να ενισχυσω το αλατι....

ασε που εχουν να φανε 3-4 εβδομαδες...!!!....ενω οι δυο μικροι που εχω μαζι τους....τρεχουν σαν τρελα οταν ειναι για φαγητο...!!!

(δηλαδη.....σχεδον 1,5κιλο αλατι????? (στα 480 λτ μικτα ενυδρειο)....και εγω που ειχα ριξει 50 γρ σε ολο νομιζα οτι ειχα κανει κατι!!!!!!)

Αλλος ενας που επιβεβαιωνει τον κανονα ... κανω οτι μου'ρθει κι'ας μην ξερω γιατι!!!! Αυτο γινεται σε συγκεκριμενες περιπτωσεις ... δεν παιρνεις χαπι για το στομαχι αν εχεις προβλημα στις αμυγδαλες.-:cool:

λοιπον οι τελευταιες μετρησεις...(πριν απο 10 λεπτα!!!!)

θερμοκρασια 30 ph 6 , Gh 6 , Kh 3 , amonia <0.01 , No2 0 , No3 15 , (ολες οι μετρησεις με tropic marin εκτος απο το ph που ειναι της sera.....)

σημειωση εχω να κανω αλλαγη...25 μερες....γιατι τα ειχα τρελανει στο stress πριν με αλλαγες καθε 15 μερες 130 lt (ειναι να κανω σημερα αλλαγη 50-50 βρυση με ΑΟ)...τα μικρα τρεχουν σαν τρελλα για φαι...τα δυο μεγαλα....εχουν να φανε....ενα μηνα τουλαχιστον .....απο τοτε που ξεκινησα αυξηση θερμοκρασιας.....

sorry οι φωτος δεν ειναι και οτι καλυτερο.....πρεπει να παρω αλλη μηχανη...τα χρωματα ειναι πεθαμενα!!!!

Δεν γραφεις ... ποσο καιρο "τρεχει" το ενυδρειο. Η αποψη μου ...... βλεπω ενα ενυδρειο που δεν ειναι στημενο για δισκους. Δεν υπαρχει σημειο να νιωσουν ασφαλεια αν το θελησουν. Εχεις μεσα cardinal tetra, serpae tetra, Bouenos aires tetra (κατα την γνωμη μου ... κακως) και ολα αυτα τα εβαλες σε 34 βαθμους για 8 ημερες!!!! Θελεις να ριξεις και αλατι ... το οποιο κανει τι; Μηπως να γραψεις περισσοτερα πραγματα για το ενυδρειο σου και να προσπαθησουμε να καταλαβουμε τι συμβαινει ... πριν κανεις οτιδηποτε. Η αλλαγες νερου δεν στρεσσαρουν τα ψαρια ΑΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ σωστα. Οι περισσοτεροι εδω μεσα κανουν αλλαγες καθε 7-8 μερες και καποιοι καθημερινα .. τα ψαρια τους ομως δεν εχουν τετοιο προβλημα. Τα δικα σου ... γιατι να εχουν;
friends

dimitris21
10-11-2009, 17:06
οι δίσκοι σου δεν έχουν ούτε ένα μέρος που να μπορούν να κρυφτούν. αυτό, σίγουρα τους τρελαίνει στο στρες και όχι οι αλλαγές

με πρόλαβε ο Fan :p

themis
10-11-2009, 17:08
μαλλον και εδω ισχυει ο κανονας που ισχυει και για τις ανθρωπινες αρρωστιες φιλε μου discus fan....ρωτα οσους περισσοτερους "γιατρους" μπορεις....και κανε οτι σου πει η πλειοψηφια.....!!!!

οσο για την κριτικη σου οτι "αλλος ενας......"....επετρεψε μου να σου πω....οτι δεν συμβαλει καθολου στο να μαθουμε οι νεοι φιλοι των δισκων.....θα προτιμουσα την εμπειρια σου απο αυτην την στειρα κριτικη!!!!!

(σου απανταω μονο και μονο γιατι εγραψες στο thread που εχω ανοιξει εγω....)

Χωρις παρεξηγηση......
φιλικα
cobaingr....ενας απλος δισκας...(που λεει και στο nick μου!!) :-)

Diskus Fan
10-11-2009, 17:22
1. Κι'εγω απλος δισκας ειμαι.
2. Δεν ξερω πως θεωρεις οτι πρεπει καποιος να μαθαινει ... μαλλον εχουμε διαφορετικη αποψη ... δεκτη απο πλευρας μου η δικη σου.
3. Σαφετατα ΔΕΝ υπαρχει παρεξηγηση και η κουβεντα ειναι σε ΦΙΛΙΚΟ τονο (εδω μεσα ειμαστε μια παρεα διαφορετικη (ευτυχως για μενα γιατι δεν θα εμενα) και δεν παρεξηγουμαστε ευκολα.
4. Αν ρωτας πολλους δεν σημαινει οτι παντα θα εχεις την σωστη απαντηση ... λογω πλειοψηφιας.
5. Γραψε αυτα που ζητησα ... λεπτομερειες για τα φιλτρα και τα υλικα.-;)
:cool:

themis
10-11-2009, 17:34
(χμμμ....για καποιο λογο μου εβγαζε μονο το μισο απο το post σου....δεν ειχε το κατω μερος...μαλλον το εστειλες οταν εγραφα και εγω!!!)...:-)

το ενυδρειο τρεχει με νερο σχεδον 8 μηνες....ψαρια εβαλα σχεδον απο την αρχη για να το στρωσω....δισκους προσθεσα τους τελευταιους 2-2,5 μηνες...αναν στην αρχη...και σταδιακα τους επομενους .......συμφωνα με τις μετρησεις που εκανα περιοδικα....εχει κανει κυκλο...

το φιλτρο μου ειναι της eheim το 2080 με τα υλικα του...(substrat...ehfi mech....)

Diskus Fan
10-11-2009, 18:10
Σε 8 μηνες θα ηταν περιεγο να μην εχει κανει "κυκλο". Θεωρω λαθος το οτι το εστρωσες βαζοντας ψαρια ... αλλα παμε παρακατω.
1. Ποσα ψαρια εκτος των δισκων εχεις; Σε τι συνθηκες νερου ζουν; Ποσα λιτρα συνολικα χρειαζονται; Κανε αυτο που πρεπει. Οι δισκοι ζουν σε ομαδες και μαλιστα μεγαλες εσυ εχεις τα λιτρα ... αλλα .... οχι τα ψαρια
2. Στο ενυδρειο πρεπει να φιαξεις χωρους που θα κρυβονται οι δισκοι οταν το εχουν αναγκη.
3. Γραψε λεπτομερως πως ανεβασες την θερμοκρασια και πως την κατεβασες.
4. Βλεπω το ενυδρειο στην εισοδο του σπιτιου η κανω λαθος; Πως αντιδρουν τα ψαρια οτα περναει κοσμος μπροστα απο το ενυδρειο; Ειναι 4 δισκοι συνολικα;
;)

yiapas
10-11-2009, 18:39
...τα μικρα τρεχουν σαν τρελλα για φαι...τα δυο μεγαλα....εχουν να φανε....ενα μηνα τουλαχιστον .....απο τοτε που ξεκινησα αυξηση θερμοκρασιας.....
για να καταλάβω...
απο τότε που ξεκίνησες αυξηση...σταμάτησαν να τρώνε???
πριν τρώγανε κανονικά????
γιατί ξεκίνησες αυξηση???

το ενυδρειο τρεχει με νερο σχεδον 8 μηνες....ψαρια εβαλα σχεδον απο την αρχη για να το στρωσω....δισκους προσθεσα τους τελευταιους 2-2,5 μηνες...
στην αρχή τα ψάρια τρώγανε??? τι άλλαξες ή τι έκανες διαφορετικό απο τότε που τους πήρες?

το φίλτρο σου το έχεις ανοίξει καθόλου?

themis
10-11-2009, 18:53
Σε 8 μηνες θα ηταν περιεγο να μην εχει κανει "κυκλο". Θεωρω λαθος το οτι το εστρωσες βαζοντας ψαρια ... αλλα παμε παρακατω.
1. Ποσα ψαρια εκτος των δισκων εχεις; Σε τι συνθηκες νερου ζουν; Ποσα λιτρα συνολικα χρειαζονται; Κανε αυτο που πρεπει. Οι δισκοι ζουν σε ομαδες και μαλιστα μεγαλες εσυ εχεις τα λιτρα ... αλλα .... οχι τα ψαρια

συνολικα εχει....14 cardinal tetra....12 serpae tetra...και 2 buenos aires tetra...σιγουρα δεν μου "τρωνε" απο τα λιτρα για τους δισκους....απλα ηταν τα πρωτα που εβαλα για να στρωσω το ενυδρειο.....σιγουρα πρεπει να αυξησω τους δισκους...απλα...το φοβαμαι!!!!

2. Στο ενυδρειο πρεπει να φιαξεις χωρους που θα κρυβονται οι δισκοι οταν το εχουν αναγκη.

Με ξυλα...με φυτα στην επιφανεια????κι ομως δεν εχω δει να θελουν να κρυφτουν...οταν θελουν να ηρεμησουν...απλα πανε απο την αλλη μερια των ξυλων....και καθονται...!!!ειναι και 1,5μ το ενυδρειο...

3. Γραψε λεπτομερως πως ανεβασες την θερμοκρασια και πως την κατεβασες.

την θερμοκρασια την ανεβασα 4 βαθμους σε 2 μερες.....(λιγο γρηγορα..) και την κατεβασα 2 βαθμους καθε 2-3 μερες....μεχρι τους 30...

4. Βλεπω το ενυδρειο στην εισοδο του σπιτιου η κανω λαθος; Πως αντιδρουν τα ψαρια οτα περναει κοσμος μπροστα απο το ενυδρειο; Ειναι 4 δισκοι συνολικα;

Ναι ειναι απεναντι απο την πορτα... τα ψαρια τα μικρα οταν περναει καποιος ερχονται κοντα για ταισμα... τα μεγαλα απαθη....οταν πλησιαζω πιο κοντα τα μικρα πλησιαζουν την επιφανεια για φαι....τα μεγαλα καποιες φορες πανε σιγα σιγα στην αλλη πλευρα....καποιες αλλες....με κοιτανε..!!!και ναι ειναι συνολο 4 δισκοι...2 μεγαλοι (ζευγαρι....οταν τους πρωτοπηρα...ειχα και μια γεννα...αλλα τα φαγανε μολις βγαλαν ουριτσες!!!!!!!απο τοτε τιποτα!!!)και 2 μικροι.....

@ yiapas

Λοιπον...ολο το ιστορικο εχει ως εξης....

ειχα και αλλον εναν ενηλικο δισκο...αλλα το εχασα πριν απο 2 εβδομαδες....να λοιπον ολο το ιστορικο...

πριν αρχισω αυξηση θερμοκρασιας....οι δισκοι μου αναπνεανε γρηγορα...και ειχε και ο αρσενικος απο το ζευγαρι αυτο το σημαδι στο πτερυγιο του....επισης απο τα μικρα το ενα το δισκακι εχει μαυρισει.... και ενας απο τους ενηλικες (αυτος που τελικα μας αφησε...)...κοιταγε την επιφανεια....οχι καθετα..οχι εκτος νερου...σαν να θελει να παρει αερα..αλλα οχι εκτος νερου!!!....τις περισσοτερες ωρες ηταν ετσι...οταν ταιζα...που τρομαζε λιγο....κατεβαινε και κολυμπαγε μια χαρα ψαχνοντας να κρυφτει....περριτο να πω..οτι απο ορεξη...μηδεν...ολοι τους....!!!

ακολουθησα τον ενυδρεια....εκανα μια θεραπια με 4ml FMC της PET dajana prof ....ακολουθησε αλλαγη...και ανθρακας....(τον οποιο τον εβγαλα προχτες...μετα απο 25 μερες σχεδον...)αλλα δεν ειδα προκοπη....οποτε...προχωρησα με αυξηση θερμοκρασιας....και λιιιιιιιγο αλατι....και φτιαξαν ολα (και οι αναπνοες...και ο μαυρος εβγαλε χρωματα..και το σημαδι εφυγε....).....μονο που ο ενας ο ενηλικος μας αφησε μαλλον λογω οτι τον πεθανα στις αλλαγες συνθηκων....τα τελευταια του συμπτωματα ηταν απωλεια ελεγχου κινησης....(τον πηγαινε η ροη του νερου....καθετα...οριζοντια....επεφτε πανω στα ξυλα...) και πρισμενη κοιλια μπροστα αναμεσα στα πτερυγια του...αυταααααα....αυτο ειναι με λιγα λογια ολη η ιστορια του ενυδρειου μεχρι σημερα....!!!!

οι δισκοι τρωγανε στην αρχη κανονικα....(και γεννησανε κιολας!!!!)....το φιλτρο το ανοιξα πριν 2-3 μερες για να βγαλω τον ανθρακα...και ηταν μια χαρα απο ροη και μπιχλα.... ξερω οτι το FMC καταστρεφει την βιολογια....αλλα ειδα οτι ειχα αρκετη μπιχλα μεσα + οτι δεν ειδα καθολου αμμωνια ενα μηνα τωρα που εχει περασει απ οταν εριξα το FMC.... (μετραγα αμμωνια καθε 4 μερες...)

αλλαγη κανω βαζοντας αλατι ή οχι ??????

Diskus Fan
10-11-2009, 20:40
Εγραψες επιλεκτικα ...

συνολικα εχει....14 cardinal tetra....12 serpae tetra...και 2 buenos aires tetra...σιγουρα δεν μου "τρωνε" απο τα λιτρα για τους δισκους....απλα ηταν τα πρωτα που εβαλα για να στρωσω το ενυδρειο.....σιγουρα πρεπει να αυξησω τους δισκους...απλα...το φοβαμαι!!!!

1. Κουβεντα για τις συνθηκες νερου που χερειαζονται και για το ποσα λιτρα απαιτουν αυτα τα 28 ψαρια. Περιμενω λοιπον την απαντηση σου.
2. Επειδη θα το παω βημα-βημα ...... τι ακριβως φοβασαι .... για να βαλεις κι'αλλους δισκους;
3. Σαφως θεωρω οτι σου χρειαζονται ξυλα και μαλιστα διαφορετικα, αυτα που εχεις δεν "βοηθανε" και πολυ τους δισκους.
4. Ανθρακας για 25 μερες; Δεν καταλαβα ....τι προκοπη περιμενες να δεις.
5. Το φαρμακο που χρησιμοποιησες ουτε που το ξερω ... ομως γραφει .... οτι δεν πρεπει να φιλτραρεις ... αρα σαφως "διαλυει" την βιολογια ... εσυ ανοιξες ειδες μπιχλα και θεωρησες οτι εισαι ενταξει; Επισης μετα πρεπει να ριξεις πραγματα για να την βοηθησεις να αναπτυχθει ... δεν νομιζω να το εκανες ... επομενο ηταν τα ψαρια να "τα δουν ολα". Σταματα να ψαχνεσαι με το αλατι, δεν ειναι η λυση στο προβλημα σου. Η ποιοτητα του νερου σου ... ειναι το φαρμακο.
6. Ποση εμπειρια εχεις στα ενυδρεια;
:cool:

yiapas
10-11-2009, 20:55
@ yiapas

πριν αρχισω αυξηση θερμοκρασιας....οι δισκοι μου αναπνεανε γρηγορα...και ειχε και ο αρσενικος απο το ζευγαρι αυτο το σημαδι στο πτερυγιο του....επισης απο τα μικρα το ενα το δισκακι εχει μαυρισει.... και ενας απο τους ενηλικες (αυτος που τελικα μας αφησε...)...κοιταγε την επιφανεια....οχι καθετα..οχι εκτος νερου...σαν να θελει να παρει αερα..αλλα οχι εκτος νερου!!!Με αυτό που έκανες(αυξηση θερμοκρασίας) του έκανες χειρότερη την κατάσταση

και ηταν μια χαρα απο ροη και μπιχλα.... ξερω οτι το FMC καταστρεφει την βιολογια....αλλα ειδα οτι ειχα αρκετη μπιχλα μεσα + οτι δεν ειδα καθολου αμμωνια ενα μηνα τωρα που εχει περασει απ οταν εριξα το FMC.... (μετραγα αμμωνια καθε 4 μερες...)

όπως είπε και ο Νίκος...ξετίναξες την βιολογία με το φάρμακο και την αγωγή που έκανες
εγω για άνοιγμα του φίλτρου στο είπα για να απομακρύνεις την πολύ μπίχλα και εσύ μου λές οτι "οκ είχε αρκετη και την ξαναέκλεισα μέσα"

κάνε μεγάλη αλλαγή νερού...
καθάρισε καλά το φίλτρο σου(απομάκρυνε την μπίχλα και πλύνε ελαφρώς με νερο ενυδρείου τα υλικά σου)
και μην ταίζεις πολύ για να παρακολουθείς τις τιμές του ενυδρείου σου

ChristosP
10-11-2009, 21:01
Αφού κανείς ότι λέει ο γιαπας ρίξε και 4γραμμαρια στο λίτρο αλάτι για να βοηθήσουμε τα ψάρια σε περίπτωση ύπαρξης νιτριτη ;) αλλά και να σου ανεβάσουμε λίγο την ψυχολογία :d

yiapas
10-11-2009, 21:05
Αφού κανείς ότι λέει ο γιαπας ρίξε και 4γραμμαρια στο λίτρο αλάτι για να βοηθήσουμε τα ψάρια σε περίπτωση ύπαρξης νιτριτη ;) αλλά και να σου ανεβάσουμε λίγο την ψυχολογία :d
:thumbup:άσε που θα βοηθήσει στην πρόληψη απο βακτηριακές μολύνσεις που έχεις ήδη απο την μαρτυρία σου για θάνατο απο ακανόνιστη κολύμβηση και φούσκωμα κοιλιάς;)

loris
10-11-2009, 21:12
Τι γινεται εδω βρε παιδια....!!!!
Ο φιλος εχει προβλημα και ο Fun λεει τα δικα του με τον τροπο του...(τσεκουρατα!!!!)

Φιλε μου τα παιδια εχουν δικιο απο ολες τις πλευρες...
Η βιολογια ειναι το παν στα δισκοενυδρεια...
οποτε πρεπει να την πρoσεχεις...
Αυτα που σου λεει ο Yiapas ειναι η σωστη κινηση που πρεπει να κανεις αυτη τη στιγμη...
Για μενα να ριχνεις καθημερινα bio-Nitrivec μετα τους καθαρισμους και την αλλαγη που ειπαμε...
και μετα υπομονη...
Τωρα το ενυδρειο σου θελει βακτηρια...:thumbup:

Βαλε και πιπερακι...
Οχι πολυ ομως μην ανεβασει νιτρικα...
Καροτακι οσο θελεις εσυ...doh

tsiro
10-11-2009, 22:13
επειδη μαλλον απο βιολογια εχει προβλημα δεν θα βοηθουσε σε τετοιες εκτακτες και σοβαρες περιπτωσεις λιγο μπολι απο υγειη ενυδρειο!τι θα ειχε να χασει?

mios
10-11-2009, 22:14
:)Μιας και ο τίτλος ταιριάζει με μια απορία που έχω και εγώ,αλάτι Epsom από που μπορούμε να προμηθευτούμε;

Ζήτα από φαρμακείο

themis
10-11-2009, 22:38
sorry......ημουν εκτος....

συμφωνω με ολους τους προηγουμενους φιλους...ολοι εχετε δικιο.....ηδη προχωραω σε μεγαλη αλλαγη ....και βλεπουμε...

εμπειρια με ενυδρεια εχω....εχω ενυδρειο απο το 2003....Guppies....Msobo....cribensis...αλλα δεν ειχα ποτε τον βασιλια!!!

;-)

Γιώργος Κ
10-11-2009, 23:25
Καλησπερα :)
Εχεις μετρησει ΝΟ2, ΝΟ3 αμμωνια?
Εχεις δει ασπρα κακακια στους δισκους σου??

themis
10-11-2009, 23:47

ασπρα κακακια ναι.....οι δυο μεγαλοι εχουν συνεχεια....

μολις εκανα και μια 40&#37; αλλαγη νερου....

θα τα αφησω να ηρεμησουν για σημερα....και θα επανελθω αυριο....

σας ευχαριστω ολους...
(georgarask ειδικα....xexe :-) )

Diskus Fan
11-11-2009, 00:58
Τα ασπρα κακακια .. δεν ειναι καλο σημαδι ... αλλα μετα απο 34 βαθμους ... εντυπωσιαζομαι ... δεν θα επρεπε λογικα να τα δεις ... ποσος καιρος εχει περασει απο τοτε;:confused:

themis
11-11-2009, 08:19
τους 34 τους ειχα για 8 μερες και επεσα σταδιακα στους 30....εχω 30 βαθμους εδω και μια εβδομαδα....

θα παρακολουθησω πως πανε μετα την αλλαγη σημερα και θα γραψω νεα...

Diskus Fan
11-11-2009, 13:29
Μεχρι να γραψεις νεα ... μηπως να βγαλεις και τα ψαρακια που ταλαιπωρεις σε 30 βαθμους ενω θελουν 22-24 ; ;)

themis
11-11-2009, 14:07
παντως τα ψαρακια αυτα απ οτι ειδα αντεχουν μια χαρα και στους 34....!!!!!

επισημα παντως...τα cardinal tetra ειναι ΙΔΑΝΙΚΑ απο 21&#176;C to 28&#176;C (70&#176;F to 82&#176;F) οποτε το 30 δεν το βρισκω τραβηγμενο.....

ασε που δεν εχω και αλλο ενυδρειο.... :-)

Diskus Fan
11-11-2009, 15:21
Ποια καρντιναλ αρχηγε μου; Τα αλλα που εχεις μεσα τα ξεχασες κι'ολας; Επισης εμενα .... πολυ με τρελλαινουν αυτες οι αποψεις του τυπου .... απ'οτι ειδα αντεχουν μια χαρα (δεν εισαι και ο μονος βλεπεις) ... πως μπορεις να ξερεις τι ζημια εχει προκαλεσει στον οργανισμο του ψαριου αυτο που εκανες; Μετα αρχιζουν τα ... τι εχουν τα ερμα και ψοφανε.-:cool:

Γιώργος Κ
11-11-2009, 16:13
Αυτο ειναι ενα συχνο λαθος που κανουμε ... νομιζουμε οτι ολα ειναι καλα και ξαφνικα .. ερχεται η καταστροφη! Εκτος οτι πιεζουμε τους οργανισμους των ψαριων στα ορια τους οντως δε μπορουμε να ξερουμε τι ζημια παθαινουν! Γνωμη μου ειναι να αφησεις μονα τους τα διασκακια!!

themis
11-11-2009, 20:47
οι δισκοι σαν να ειναι καλυτερα......(δεν μιλαω για τους μικρους....αυτοι...κυνηγανε ο ενας τον αλλον....τρεχουν σαν τρελλα για να φανε...δεν αφηνουν τροφη να πεσει κατω...)...το ζευγαρι....παρολο που ειναι πια φανερα αδυνατισμενοι και οι δυο.....εχω την αισθηση οτι "κινουνται" καλυτερα μεσα στο ενυδρειο...μαλιστα ο ενας εκανε και αποπειρα να φαει...!!! (ειδε ενα κομματακι τροφης στον βυθο...κατεβηκε...εγυρε....πλησιασε το στομα...αλλα δεν το τραβηξε...κλαψψψψ)

τους παρατηρω και ελπιζω σε καλυτερευση της ορεξης......παντως σαν να φλερταρουν....ο αρσενικος κανει κυκλους γυρω απο την θυληκια...μετα αρχιζει να τρεμει...τιναζει τα κατω πτερυγια...κανει κανα δυο σπιντες...ξαναγυρναει....τρεμει το επανω πτερυγιο...το πισω....προς στιγμη νομιζα για παρασιτα....αλλα το κανει μονο οταν ειναι κοντα στην θυληκια....κανω λαθος?????

με την αλλαγη περα απο το οτι επεσε 2 βαθμους το νερο...(απο τους 30 πηγε στους 27,5-28)...ειδα και τρομερη ανοδος στο ph....ειναι φυσιολογικο????....

ανεβηκε σιγουρα μισο βαθμο....(στο 6,5 με τις σταγονες....)...δεν ξερω μηπως ηταν και παραπανω!!!!...παω να καλυμπραρω το ph μετρο...και θα ποσταρω τιμες...

(ειναι σιγουρο οτι στο ενυδρειο δεν ξαναβαζω τιποτα αλλο περα απο δισκους....με την πρωτη ευκαιρια θα δω τι μπορω να κανω με τους αλλους κατοικους...)

λοιπον το ph μου ειναι 5,65.....(εχανε περιπου 0.8 βαθμους το ηλεκτρονικο....)...πραγμα που σημαινει ....οτι πριν την αλλαγη το ph μου ηταν περιπου 5,2-5,3...αμεσως μετα την αλλαγη που ειχα μετρησει...το phμετρο εδειξε 6,8.....μετα επεφτε...σημερα το πρωι εδειχνε 6,3-6,4....

ειναι φυσιολογικο αμεσως μετα την αλλαγη να δειχνει τετοιες τρελες τιμες το ph...???και μετα να πεφτει σιγα σιγα μονο του...

τελος παντων...το σημαντικο ειναι οτι τωρα εχω σιγουρα ph 5,65....το οποιο ειναι μαλλον μια χαρα για τους δισκους...

andreas72
11-11-2009, 22:02
το αλάτι δεν ανεβάζει το πέχα??? (ph):confused:

disc-postman
11-11-2009, 22:31
To 2080 αν δεν κανω λαθος παιρνει 12λ βιολογικο υλικο.Μηπως ειναι λιγο για τα λιτρα του ενυδρειου σου?

delta66
12-11-2009, 17:29
...πρεπει να παρω αλλη μηχανη...τα χρωματα ειναι πεθαμενα!!!!
Οχι, παρε photoshop και τραβα φωτογραφιες μονο με τα φωτα του ενυδρειου αναμενα και χωρις φλας.

themis
12-11-2009, 22:40
yiannis59 σωστος...

discus fan λολλησα λιγο με αυτο που ρωτησες....αλλα μετα το επιασα.... :-) .....με τις σταγονες sera μετραγα το ph...

σημερα η θυληκια...εκανε προσπαθει και σαν να εφασε κατι...(βεβαια το εφτυσε...αλλα...ξαναρουφηξε λιγα κομματακια απο την ξηρα που της εριξα με το σκορδοζουμο..)

ολα καλα λοιπον.....

σας ευχαριστω ολους....!!!!!!!!!!!!!!!!!

Diskus Fan
13-11-2009, 01:55
Ολα καλα θα ειναι .... οταν κανεις τις διορθωτικες κινησεις που πρεπει.-:cool:

themis
30-11-2009, 23:32
Επανερχομαι.....

η ορεξη στον αρσενικο εχει ερθει στο ΜΕΓΙΣΤΟ...!!!!...(για τα μικρα δεν χρειαζεται να πω κατι....τρωνε οτι πεφτει στο ενυδρειο σαν παλαβα....)...

η θυληκια ομως σαν να μην βλεπει καλα την τροφη?????.....στοχευει....ορμαει...και απλα "χτυπαει λιγο πιο κατω απο την τροφη....και ξανα...και ξανα...!!! (δεν πλησιαζει την τροφη που εχει κατσει στον πατο...μονο οτι κινησει στο μεσο του ενυδρειου....ενω αντιθετα ο αρσενικος ΜΟΝΟ οτι εχει κατσει στον πατο τρωει....ενω τα μικρα....τα ΠΑΝΤΑ ΟΛΑ....:-)

την εχω δει να τρωει 1-2 κοκκους τροφης...αλλα απο τυχη!!!!!

ειναι ΦΟΒΕΡΑ αδυνατη....και σαν να μην φταναν ολα αυτα......ΓΕΝΝΗΣΕ κιολας!!!!!.....τα φυλανε εναλλαξ...τους κανουν αερα...κτλ..κτλ....αυτο ειναι καλο σημαδι εεε???....

βεβαια διαλεξαν την μια εισοδο του φιλτρου...οποτε δεν τα βλεπω και πολυ θετικα τα πραγματα...το κακο ειναι οτι τωρα μου αναπνεει και απο το ενα το βραγχιο...την ειδα 2 φορες να ξυνεται σε ενα ξυλο...και σαν να βλεπω hole αριστερα επανω απο το ματι οπως την κοιταμε....ισχυει?????....

τα χρωματα της ειναι και πιο...'ξεπλυμενα'' απο τον αρσενικο...παρολο που παλιοτερα ηταν ιδιοι...ειναι θεμα ηλικιας????...στρες????αρρωστιας???....
επαναλαμβανω...δεν ειναι πιο σκουρα....ειναι σταθερα πιο ανοικτα τα χρωματα της..!!!!βγαζει μπαρες οταν στρεσαρεται και φευγουν μετα απο λιγο...αλλα να σκουραινει δεν την εχω δει καθολου....

παραμετροι και ρουτινες ιδιες....καμια αλλαγη...!!

γνωμες?????