PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβιοτικά

Γιάννης
08-11-2009, 20:47
Κάνοντας σήμερα μια αναζήτηση για τα προβιοτικά έπεσα σε αυτό (http://theaquariumwiki.com/Probiotics)
Ψάχνοντας το λίγο παραπάνω είδα ότι τα προβιοτικα χρησιμοποιούνται σε κάποιες ιχθυοκαλλιέργειες με καλά αποτελέσματα,ενίσχυση ανοσοποιητικού,ταχύτερο μεγάλωμα ψαριών κ.α.
Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει κάποιο προϊόν για ενυδρειακή χρήση;

ChristosP
10-11-2009, 21:10
Γιάννη το εψαξα το θέμα λίγο · υπάρχουν δυσκολίες . Προβιοτικα βρίσκεις αλλά για ανθρώπινη χρήση άρα η δοσολογια είναι ένα θέμα ένα άλλο που με απασχολεί είναι ότι αν φτιαχτεί τροφή δεν ξέρω αν πρέπει να μπει στην κατάψυξη για να χαλάσουν . Πιστεύω ότι μόνο με πειραματισμό δικό σου μπορείς να βγάλεις άκρη . Αν βρεις κάτι άλλο πάνω στο θέμα με ενδιαφέρει πολύ ;)

Γιάννης
10-11-2009, 21:42
Υπάρχουν πολλές μελέτες στο ιντερνετ για την χρήση προβιοτικών στις ιχθυοκαλλιέργειες, :o αλλά τα Αγγλικά μου και οι μικροβιολογικές μου γνώσεις δεν με βοήθησαν να καταλάβω και πολλά.
Ένα ενδιαφέρον που διάβασα ειναι η διαφορά των χερσαίων ζώων που παίρνουν προβιοτικούς οργανισμούς κατά την κύηση αντίθετα με τα ψάρια (αυγά)που δεν έρχονται σε επαφή με τους γονείς,βέβαια οι δίσκοι τρέφονται από την βλέννα των γονέων και έτσι ίσως εξηγείται η ευρωστία που έχουν τα δισκάκια που τρέφονται τις πρώτες εβδομάδες από τους γονείς.
Τι γινεται ομως οταν ξετινάζουμε την πανίδα του εντέρου τους με διαφορες θεραπείες ή τα δισκάκια που έχουμε είναι μεγαλωμένα με τεχνητό τρόπο;
Στο φυσικό τους περιβάλλον πιθανόν λέω να παίρνουν προβιοτικα μέσω της διατροφής τους,αυτό όμως δεν είναι είναι εφικτό στο φτωχό περιβάλλον του ενυδρείου.
Βρήκα αυτό (http://cgi.ebay.com.sg/OTTO-PROBIOTIC-for-AROWANA_W0QQitemZ150383205961QQcmdZViewItemQQptZLH _DefaultDomain_0?hash=item2303899e49) χωρίς όμως πολλές πληροφορίες στο ιντερνετ,και έχω στείλει email σε μια εταιρία που κατασκευάζει τροφές για ιχθυοκαλλιέργειες με προβιοτικα , για να είμαι ειλικρινής δεν νομίζω να απαντήσουν.

ChristosP
10-11-2009, 21:48
Βάλε τα λινκς και θα σε βοηθήσω σε ότι θες ;)

Γιάννης
10-11-2009, 22:23
36_13_311112Στον γκούγκλη με λέξεις κλειδιά Probiotics fish farming θα βρεις υλικό για πολλεεεεεεεεεές εβδομάδες!

mios
11-11-2009, 12:02
Ο Μιχάλης αν το διαβάσει να κάνει μια νύξη στους Tan & Tan μήπως έχουν ασχοληθεί με το θέμα

Γιάννης
12-11-2009, 11:14
Παράγγειλα το προβιοτικό (http://cgi.ebay.com.sg/OTTO-PROBIOTIC-for-AROWANA_W0QQitemZ150383205961QQcmdZViewItemQQptZLH _DefaultDomain_0?hash=item2303899e49),:confused: προβληματίζομαι λιγάκι διότι βλέπω ότι είμαι ο μοναδικός αγοραστής.
Κανέναν μικροβιολόγο έχουμε για να το τσεκάρει αν έχει μέσα βακτήρια και όχι κιμωλία τριμμένη και αν είναι δυνατή η αναπαραγωγή τους;

mios
12-11-2009, 20:42
Παράγγειλα το προβιοτικό (http://cgi.ebay.com.sg/OTTO-PROBIOTIC-for-AROWANA_W0QQitemZ150383205961QQcmdZViewItemQQptZLH _DefaultDomain_0?hash=item2303899e49),:confused: προβληματίζομαι λιγάκι διότι βλέπω ότι είμαι ο μοναδικός αγοραστής.
Κανέναν μικροβιολόγο έχουμε για να το τσεκάρει αν έχει μέσα βακτήρια και όχι κιμωλία τριμμένη και αν είναι δυνατή η αναπαραγωγή τους;

Έχουμε αλλά ...πολύ CSI βλέπεις Γιαννάκη :d

Γιάννης
12-11-2009, 21:01
:d Παλαιότερα έβλεπα επίσης πολύ McGyver,ξέρεις με μια τρίχα μια τσίχλα και ένα καλώδιο έφτιαχνε ότι ήθελε.
Σοβαρά τώρα, είναι εύκολη η εύρεση και ταυτοποίηση ενός βακτηρίου και η καλλιέργεια του;

tsiro
12-11-2009, 21:12
τα προβιοτικα δηλ. ειναι καλλιεργειες καποιων βακτηριων?

Γιάννης
12-11-2009, 23:04
τα προβιοτικα δηλ. ειναι καλλιεργειες καποιων βακτηριων?

http://www.otc.gr/content.php?cID=29

tsiro
12-11-2009, 23:08
http://www.otc.gr/content.php?cID=29

ευχαριστω!

Γιάννης
25-11-2009, 16:35
Το προβιοτικό ήρθε,είναι μια γκρι σκόνη :p ελπίζω να μην είναι κιμωλία τριμμένη.
Για αποτελέσματα θα πρέπει να περάσει αρκετός χρόνος για να σας πω και δεν είμαι και σίγουρος αν τα συμπεράσματα που θα βγάλω θα είναι ασφαλή.

Γιάννης
27-12-2009, 13:36
Όπως είπα και πιο πάνω ασφαλή συμπεράσματα δεν είναι εύκολο να βγουν όταν δουλεύεις με σχετικά λίγα ψάρια-ενυδρεία.
Με μια επιφύλαξη μετά από ένα μήνα χρήσης(κάθε 4-5 μέρες)είδα οι δίσκοι να έχει ανοίξει η όρεξη τους και να είναι πιο ευδιάθετοι.

White Diamond
19-01-2010, 19:48
Γιαννη μιλωντας με την αδελφη μου (γιατρος) σχετικα με τα εντερικα προβληματα που αντιμετωπιζουμε με τα δισκακια μας
μου προτεινε προβιοτικα. Αν η συνταγη σου δουλεψει θα ειναι σπουδαια υποθεση.

White Diamond
22-01-2010, 20:54
Δες και εδω
http://www.biomar.com/el/BioMar-Greece/About-BioMar/News/H-BioMar---------------/

Γιάννης
22-01-2010, 23:12
...... έχω στείλει email σε μια εταιρία που κατασκευάζει τροφές για ιχθυοκαλλιέργειες με προβιοτικα , για να είμαι ειλικρινής δεν νομίζω να απαντήσουν.
:)Έχω στείλει email σε αυτήν την εταιρία ,αλλά δεν πήρα απάντηση ποτέ.

Churu
23-01-2010, 01:04

Εθεσα ερωτηση στον καθηγητηhttp://www.greekdiscus.com/test2000/showthread.php?t=4107&page=2

White Diamond
23-01-2010, 10:21

Καλημερα, αυτο σκεφτομαι να κανω και εγω αλλα λιγο δελεαστικο
προκειμενου να τους κεντρισω το ενδιαφερον. Ειδομενteufel_98:d

Diskus Fan
25-01-2010, 01:20
Αν οπως ειπε ο Stendker .... χρησιμοποιει βιταμινες και ιχνοστοιχεια που ειναι για πουλια ... τοτε τα προβιοτικα που ειναι για πουλια ... ισως κανουν και γι'αυτη την χρηση ... λεω εγω.-:cool:

ChristosP
25-01-2010, 07:46
Αν οπως ειπε ο Stendker .... χρησιμοποιει βιταμινες και ιχνοστοιχεια που ειναι για πουλια ... τοτε τα προβιοτικα που ειναι για πουλια ... ισως κανουν και γι'αυτη την χρηση ... λεω εγω.-:cool:

Λες εσύ αλλά δεν λες που θα βρούμε και θέλω να φτιάξω τροφή ;)

stamos
25-01-2010, 08:53
Μπορεις να βρεις εδω http://www.kiklos.info/shop6/

White Diamond
25-01-2010, 08:56

Νικο πολυ καλη σκεψη.:thumbup:
Εσυ λοιπον και ο kanarini που εχετε παρα πολλες γνωσεις επι του θεματος
γιατι δεν το ψαχνετε λιγακι?
Θα περιμενουμε απαντηση και απο την εταιρεια αλλα να εχουμε και μια εναλλακτικη.:)

ChristosP
25-01-2010, 18:03
Αντεχουν σε κατάψυξη ?

Diskus Fan
25-01-2010, 18:11
Χρηστο ... δεν γνωριζω γιατι δεν ειναι φιαγμενο για τετοια χρηση και δεν αναγραφεται κατι τετοιο .... αν υπηρχε "θεμα" ο Stendker δεν θα ειχε το ιδιο προβλημα και με τις βιταμινες; ... παντως αν θελεις να δοκιμασεις ... πες μου να σου πω που να πας να παρεις κοντα σου.-;)

nino334
25-01-2010, 19:24
Αντεχουν σε κατάψυξη ?

Εχω και ενα ματζουνι για τους σκυλους αλλο πραγμα!!δινω ενα κουταλακι του σκυλοψαρου και κανει σβουρες ολη μερα:d:d:d αμα θελεις σου δινω και απο αυτο :d:d!rifle!!rifle!!rifle!

Γιάννης
26-01-2010, 00:35
Τι να ψαξουμε ωρε ... σπιτι το εχω το κουτι.-:d

http://www.oropharma.com/NUTRI/Nutrition/Pages/Products/index.jsp?lng=3&mkt=15664&fam=15670&ani=-1&ran=16138&pro=18972

Ενδιαφέρον φαίνεται,όταν τελειώσει αυτό που έχω λέω να κάνω μια δοκιμή.
Που μπορεί να το προμηθευτεί κάποιος;

Αντεχουν σε κατάψυξη ?
Νομίζω ότι είναι καλύτερα να το ρίχνεις στην τροφή λίγο πριν ταΐσεις.
Αν είναι bits τα μουσκεύεις και τα πασπαλίζεις με λίγη απο την σκόνη,τουλάχιστον αυτό προτείνει το OTTO PROBIOTIC.
(http://cgi.ebay.com/OTTO-PROBIOTIC-for-AROWANA_W0QQitemZ150383205961QQcmdZViewItemQQptZLH _DefaultDomain_0?hash=item2303899e49)

Diskus Fan
26-01-2010, 14:05
1. Το θεμα ειναι κατα ποσο "κολλαει" πανω στα bits και δεν διαλυεται στο νερο η σκονη.:cool:
2. Στην Αθηνα ..... στα καλα πετ-σοπ που εχουν την εταιρια orlux (πλεον oro-pharm) στα καταστηματα του ΚΤΗΝΙΑΤΡΙΚΟΥ ΚΥΚΛΟΥ (αποθηκες κτηνιατρικων ειδων) για ακομα καλυτερες τιμες.-;)

ChristosP
26-01-2010, 14:35
Μία λύση είναι η καρδιά του Στενκερ . Αν ξεπαγώσει μπορεί να δουλευτεί καλά και να γίνει σαν πλαστελίνη και δεν διαλυεται στο νερό εκεί μπορείς να βάλεις τις διάφορες σκόνες , βιταμίνες , φάρμακα , και προβιοτικά

ChristosP
26-01-2010, 14:57
Μπλουμ το δουλευεις να γίνει σαν πλαστελίνη και μέσα . Κανονικά θα έπρεπε να ξαναμπει στην κατάψυξη αλλά δεν κάνει ΙΜΟ

Diskus Fan
26-01-2010, 15:33
Γι'αυτο εγραψα .... 5 λεπτα μονο ... να προλαβει να "τραβηξει" ... χωρις να γινει ζημια.-;)

Γιάννης
26-01-2010, 23:59
1. Το θεμα ειναι κατα ποσο "κολλαει" πανω στα bits και δεν διαλυεται στο νερο η σκονη.:cool:

Από ότι παρατηρώ όταν είναι βρεγμένα τα bits και τους ρίξεις την σκόνη απορροφούν το μεγαλύτερο μέρος αυτής,ε τώρα αν πέσει και λίγη στο ενυδρείο πιστεύω ότι δεν θα κάνει ζημιά.

Γιάννης
03-02-2010, 23:24

Καλημερα, αυτο σκεφτομαι να κανω και εγω αλλα λιγο δελεαστικο
προκειμενου να τους κεντρισω το ενδιαφερον. Ειδομενteufel_98:d

Είχαμε καμιά απάντηση τελικά;

Εθεσα ερωτηση στον καθηγητηhttp://www.greekdiscus.com/test2000/showthread.php?t=4107&page=2
Τι λέει ο καθηγητής για την χρήση προβιοτικών σε ψάρια;

White Diamond
03-02-2010, 23:31
Τιποτα ακομη.
Ετσι οπως το εθεσα λεγοντας οτι ειμαστε μερικες χιλιαδες ενυδρειοφιλοι, αρα πωλησεις και παλι δεν....:confused:

edit αυριο θα τους παρω τηλεφωνο.

Λοιποοοον
Το προιον κατασκευαζεται στην Δανια και εχει κατασκευασθει για σαρκοφαγα ειδη.
Περιμενουν ακομη την εγκριση για την κυκλοφορια του και θα εχοθμε νεοτερα.
Τωρα σε εμας τη στιγμη που ταιζουμε καρδια.....
Θα εχουμε και αλλη πληροφοριση οταν μιλησω με τον υπευθυνο.
Θα εχω το τηλεφωνο του συντομα.

Edit. Γιαννη εχω και το τηλ του υπευθυνου ερευνων, αν θες να μιλησεις εσυ να στο στειλω.;)

Γιάννης
04-02-2010, 18:36
c003 Τέλεια
Άντε να κυκλοφορήσει το προϊόν να το δοκιμάσουμε.
Οι άνθρωποι έχουν κάνει μεγάλη έρευνα στο θέμα και τελικά τα δισκάκια μας ίσως ωφεληθούν από αυτό.
Η έγκριση από την ΕΕ νομίζω ότι έχει δοθεί.

Edit. Γιαννη εχω και το τηλ του υπευθυνου ερευνων, αν θες να μιλησεις εσυ να στο στειλω.;)
;)Μιας και ξεκίνησες την επικοινωνία και αν έχεις τον χρόνο το αφήνουμε στα χέρια σου.
Κράτα μας ενήμερους για ότι μαθαίνεις.

White Diamond
04-02-2010, 18:57
Αυριο θα μιλησω μαζι του γιατι σημερα ηταν σε meeting
και εφαγα !rcard!.:d

c003 Τέλεια
Άντε να κυκλοφορήσει το προϊόν να το δοκιμάσουμε.
Οι άνθρωποι έχουν κάνει μεγάλη έρευνα στο θέμα και τελικά τα δισκάκια μας ίσως ωφεληθούν από αυτό.
Η έγκριση από την ΕΕ νομίζω ότι έχει δοθεί.

;)Μιας και ξεκίνησες την επικοινωνία και αν έχεις τον χρόνο το αφήνουμε στα χέρια σου.
Κράτα μας ενήμερους για ότι μαθαίνεις.

5/2 Μιλησα με τον ερευνητη και συμφωνησαμε να στειλει καποια
δειγματα να δουμε την αποτελεσματικοτητα τους σε διαφορες κοκομετριες.
Απο κει και περα συζηταμε τα υπολοιπα.:d
Ειναι ωραιος τυπος και αρκετα θετικος.:thumbup:

White Diamond
05-02-2010, 15:32
Ασε τα σαπια και κοιτα αυριο μεσημερι να παμε Μιχαλη.
Ταιζοντας και παρατηροντας.
Ο ερευνητης λεγοντας του για τα βακτηρια που εχουν οι δισκοι
ειπε οτι πιστευει οτι θα βοηθησει το προβιοτικο.
Με βαση τις μελετες που εχουν κανει ειδαν
οτι ενισχυεται το ανοσοποιητικο συστημα των ψαριων.
Μετα θα μου ζητας και δεν θα σου δινω ρεμαλι.:63:

White Diamond
05-02-2010, 15:38
Πανετοιμος. Κρανος, ασπιδα, κλπ.

ChristosP
05-02-2010, 15:44
Φαν για φέρε μου ένα δώρο για να παρεις ένα ενυδρείο που κάθεται ;)

ChristosP
05-02-2010, 15:57
φερε ρε προβιοτικά για πουλιά νούμερο και έλα πάρε ένα βρώμικο :d

White Diamond
05-02-2010, 15:58
Φαν για φέρε μου ένα δώρο για να παρεις ένα ενυδρείο που κάθεται ;)

Αντι να σπαμαρεις δεν απαντας και στην Σταματια.
Ολοκληρο χτυποκαρδι σου εβαλε κυριε36_17_111111

φερε ρε προβιοτικά για πουλιά νούμερο και έλα πάρε ένα βρώμικο :d

Ετσι οπως πατε οι δισκοι θα μπουνε σε κλουβια
και θα κελαηδανε.doh !rifle!

White Diamond
05-02-2010, 19:13
Ο ερευνητης λεγοντας του για τα βακτηρια που εχουν οι δισκοι
ειπε οτι πιστευει οτι θα βοηθησει το προβιοτικο.
Με βαση τις μελετες που εχουν κανει ειδαν
οτι ενισχυεται το ανοσοποιητικο συστημα των ψαριων.

Nα μην ξεχασω παρατηρηθηκε και καλυτερη και γρηγοροτερη
αναπτυξη των ψαριων.

Και αφου καταφερα να παρω τα mail μου σας δινω την απαντηση χωρις τα προσωπικα του τηλ-mail.;)

Αγαπητέ κύριε,
Σχετικά με το ερώτημά σας για τα προϊόντα με το προβιοτικό:
Η σειρά των προϊόντων που περιλαμβάνει προβιοτικό ονομάζεται Inicio Plus και παράγεται στη Δανία. Το (μικρό) πρόβλημα σχετικά με την χρήση του σε ενυδρεία είναι ότι δεν έχει εγκριθεί από την Ευρωπαϊκή Ένωση παρά μόνο για τα σαλμονοειδή (πέστροφα - σολομός) και ως εκ τούτου είναι παράτυπη η χορήγησή του σε άλλα είδη. Η εταιρεία που μας προμηθεύει το συγκεκριμένο προβιοτικό (Lallemand) έχει ήδη κινήσει την διαδικασία που απαιτείται για την έγκριση του προβιοτικού και για τα υπόλοιπα είδη ψαριών, αυτό όμως όπως καταλαβαίνετε θα απαιτήσει κάποιο χρόνο. Έχετε λοιπόν την δυνατότητα είτε να προμηθευτείτε το προϊόν τώρα με δική σας ευθύνη είτε να περιμένετε κάποιο χρονικό διάστημα και να το προμηθευτείτε "επισήμως". Προσωπικά πιστεύω ότι δεν θα έχετε κάποιο πρόβλημα να το χρησιμοποιήσετε για άλλα είδη, πρέπει να έχετε όμως υπ'όψιν ότι το προϊόν έχει σχεδιαστεί για σαρκοφάγα είδη και επομένως ίσως να μην είναι το κατάλληλο για πολλά είδη που μεγαλώνουν σε ενυδρεία. Σίγουρα όμως θα προσπαθήσουμε να σας εξυπηρετήσουμε και, εάν ενδιαφέρεστε, θα φροντίσω για την εισαγωγή δείγματος για μια εκ μέρους σας δοκιμή.
Σας επισυνάπτω το τεχνικό φυλλάδιο του προϊόντος, είναι διαθέσιμο σε διαστάσεις από 0.5 έως 2 χιλιοστά.
Επικοινωνήστε μαζί μου για κάθε πρόσθετη πληροφορία ή διευκρίνηση ...... ή στην διεύθυνση......... . Ελπίζω να τα πούμε σύντομα.

.........
Διευθυντής Έρευνας & Ανάπτυξης - Τεχνικής Υποστήριξης
BioMar Hellenic ABEEI

ΥΓ: συγγνώμη για την καθυστέρηση, βρισκόμουν στο εξωτερικό για επαγγελματικούς λόγους.

Ειναι να μην αποφασισω να τρουποσω και αν τρουποσω.....:d:d:d
Και για να μην ψαχνετε ρεμαλια τα λινκ ειναι ετοιμα
http://www.biomar.com/el/BioMar-Greece/Species-and-products/Bio-Optimal-Start/
http://www.lallemand.com/

ChristosP
05-02-2010, 20:40
τα προβιοτικα ειναι μέσα στην τροφή ? μπερδευτηκα :eek:doh

White Diamond
05-02-2010, 21:05
Ναι.
Αυτο το ξερεις?
http://www.e-farmacy.gr/product_info.php?products_id=918

Γιάννης
05-02-2010, 23:44
5/2 Μιλησα με τον ερευνητη και συμφωνησαμε να στειλει καποια
δειγματα να δουμε την αποτελεσματικοτητα τους σε διαφορες κοκομετριες.
Απο κει και περα συζηταμε τα υπολοιπα.:d
Ειναι ωραιος τυπος και αρκετα θετικος.:thumbup:
Λογάριαζε και εμένα για τις δοκιμές.
Το αν σωθούν οι δίσκοι δεν ξέρω,αλλά θα γελάσω πολύ αν δω κάποιον να χρησιμοποιεί προβιοτικά στις τροφές για τα ψάρια του.

White Diamond
06-02-2010, 00:07
το φυλαδιο

giatrope
06-02-2010, 09:52
Το θέμα που έχετε ανοίξει είναι πραγματικά πολύ ενδιαφέρον. Ελπίζω οι γκουρού εδώ του φόρουμ που θα κάνουν και τα trials να μας κρατούν ενήμερους.

tsiro
06-02-2010, 10:54
καλα ολα αυτα αλλα πως εμεις θα καταλαβουμε αν πραγματι κανει καλο στα ψαρια μας?idono
ειναι απο τις σπανιες φορες που μας βρισκω κομματακι υπερβολικους:p

White Diamond
06-02-2010, 11:07
Θα φανει και απο την αναπτυξη καθως και απο την ελλειψη εντερικων προβληματων και οχι
μονο, την στιγμη που ενισχυεται και το ανοσοποιητικο.
Δεν θεωρω κατι τετοιο υπερβολη, σκεψου ποσοι κινδυνοι αποφευγοντε πλεον σε συναρτηση με ενα χαμηλο ph.

tsiro
06-02-2010, 11:18
δηλ περιμενουμε τα προβιοτικα για να δουμε αναπτυξη στα ψαρια μας ή εχουμε ολοι προβληματα με εντερικα τωρα που δεν τα χρησιμοποιουμε?
καθαρο νερο και σωστη διατροφη ειναι τα μυστικα απο εκει και περα καλως να γινουν οι δοκιμες αλλα η υπερβολη υπερβολη οχι για κανενα αλλο λογο αλλα απο τη στιγμη που τους προσφερουμε τα παντα και η αναπτυξη τους ειναι καλη πως μπορουμε εμεις να διακρινουμε διαφορες? ΙΜΟ

White Diamond
06-02-2010, 11:43
Ενταξει, αν το θετεις ετσι πριν λιγο καιρο λεγαμε οτι το ph ειναι καλο στο 6 και οτι το 4.5-5-5.5 ειναι υπερβολη.
Κρατηστε του εκτροφης στο 7,5 δεν εχουν αναγκη.
Καποιος το εψαξε και ειδε αλλα πραγματα ανοιγοντας μας τα ματια. Boss υποκλινομαι.
Να μην κανουμε προσπαθειες για ακομη καλυτερα αποτελεσματα?
Προληψη ειναι φιλε μου μπας και γλυτωσουμε ακομα κατι.

tsiro
06-02-2010, 11:55
καταρχας ειναι μη συγκρησιμα γιατι οι διαφορες στα ψαρια λογω ph ειναι ευδιακριτες,πολλοι χομπιστες εδω και πολυ καιρο το εχουν παρατηρησει αυτο τεσπα δεν ειμαι αρνητικος ως προς την αποτελεσματικοτητα του εγχειρηματος αλλα ως προς την ικανοτητα παρατήρησης απο μερους μας οποιασδήποτε διαφορας...

White Diamond
06-02-2010, 12:06
Όπως είπα και πιο πάνω ασφαλή συμπεράσματα δεν είναι εύκολο να βγουν όταν δουλεύεις με σχετικά λίγα ψάρια-ενυδρεία.
Με μια επιφύλαξη μετά από ένα μήνα χρήσης(κάθε 4-5 μέρες)είδα οι δίσκοι να έχει ανοίξει η όρεξη τους και να είναι πιο ευδιάθετοι.

Αυτο θεωρεις οτι ειναι παραισθηση?:d

tsiro
06-02-2010, 12:08
οχι ψευδαισθηση:d
ειναι αυτο απτη αποδειξη δηλαδη?
γιατι και οι δικοι μου ειναι μες την τρελη χαρα και τρωνε σαν γουρουνια αλλα προβιοτικα δεν δινω:d

White Diamond
06-02-2010, 12:18
Οχι ακομα ισως ειναι η αρχη ομως.:p
Ενα σωστο λειτουργικα πεπτικο συστημα ξερεις φανταζομαι τι σημαινει και απο τον εαυτο σου. :d

Γιάννης
06-02-2010, 13:45
καλα ολα αυτα αλλα πως εμεις θα καταλαβουμε αν πραγματι κανει καλο στα ψαρια μας?idono
ειναι απο τις σπανιες φορες που μας βρισκω κομματακι υπερβολικους:p
Παιδιά να βγουν συμπεράσματα από εμάς δεν είναι εύκολο.
Για να βγουν αποτελέσματα για ένα νέο "φάρμακο" περνάνε μήνες-χρόνια έρευνας πάνω στο αντικείμενο της έρευνας.
Οι ερευνητές του συγκεκριμένου προϊόντος έχουν δει διαφορά στην ταχύτητα ανάπτυξης και στην υγεία των ψαριών .
Το ίδιο φαινόμενο μετά την χρήση προβιοτικών έχει παρατηρηθεί και σε επαγγελματικές καλλιέργειες γαρίδων.
Δεν νομιζω οτι χρησιμοποιώντας το κάποιος θα δει τους δίσκους του να μεταμορφώνονται από την μια μέρα στην άλλη σε πιατέλες,αλλά θα τους βοηθήσει να έχουν καλύτερη υγεία με ολα τα φυσικά επακόλουθα.
Πιστεύω ότι στην επόμενη δεκαετία θα υπάρχει πληθώρα ανάλογων προϊόντων για χρήση σε ενυδρείο.

Jonny
06-02-2010, 13:56
Παιδιά να βγουν συμπεράσματα από εμάς δεν είναι εύκολο.
Για να βγουν αποτελέσματα για ένα νέο "φάρμακο" παίρνουν μήνες-χρόνια έρευνας πάνω στο αντικείμενο της έρευνας.
Οι ερευνητές του συγκεκριμένου προϊόντος έχουν δει διαφορά στην ταχύτητα ανάπτυξης και στην υγεία των ψαριών .
Το ίδιο φαινόμενο μετά την χρήση προβιοτικών έχει παρατηρηθεί και σε επαγγελματικές καλλιέργειες γαρίδων.
Δεν νομιζω οτι χρησιμοποιώντας το κάποιος θα δει τους δίσκους του να μεταμορφώνονται από την μια μέρα στην άλλη σε πιατέλες,αλλά θα τους βοηθήσει να έχουν καλύτερη υγεία με ολα τα φυσικά επακόλουθα.
Πιστεύω ότι στην επόμενη δεκαετία θα υπάρχει πληθώρα ανάλογων προϊόντων για χρήση σε ενυδρείο.

Συμφωνώ απόλυτα σε αυτό και όσοι από εμάς έχουμε ένα μόνο σύστημα να συντηρούμε δεν πρόκειται να δούμε πιστεύω διαφορές, θα πρέπει να τεσταριστεί από χομπίστες με πολλά συστήματα για σύγκριση με ανάλογες εργαστηριακές διαδικασίες και σε μεγάλο χρονικό διάστημα για να έχουμε κάποια ασφαλή συμπεράσματα!

Γιώργος Κ
06-02-2010, 16:01
Συμφωνώ απόλυτα σε αυτό και όσοι από εμάς έχουμε ένα μόνο σύστημα να συντηρούμε δεν πρόκειται να δούμε πιστεύω διαφορές, θα πρέπει να τεσταριστεί από χομπίστες με πολλά συστήματα για σύγκριση με ανάλογες εργαστηριακές διαδικασίες και σε μεγάλο χρονικό διάστημα για να έχουμε κάποια ασφαλή συμπεράσματα!
Δε το δοκιμαζουμε σε γκαπυ πρωτα ... εστω σκαλαρια? Οι δισκοι αν εχω καταλαβει κατι ολο αυτο το καιρο δεν ειναι για πειραματα :eek:

White Diamond
06-02-2010, 23:32
Δε το δοκιμαζουμε σε γκαπυ πρωτα ... εστω σκαλαρια? Οι δισκοι αν εχω καταλαβει κατι ολο αυτο το καιρο δεν ειναι για πειραματα :eek:

Αυτο τωρα που το καταλαβες?
Εγω απο οσα διαβαζω οι πιο πολλοι δοκιμαζουν διαφορα.:)
Και καλα κανουν.:d

White Diamond
09-02-2010, 14:30
Μολις παρελαβα τα δειγματα.
Θα τα δοκιμασω. Αν θελει καποιος να συμμετασχει ας το πει.:d

ChristosP
09-02-2010, 14:54
ρεμάλι εγώ θέλω άμεσα;)

White Diamond
09-02-2010, 17:23
Φερε και τις τροφες και να συζητησουμε την δοση-συχνοτητα.

ChristosP
09-02-2010, 17:24
Ρε ουστ που πρέπει να σου φέρω κιόλας !rifle!

Γιάννης
09-02-2010, 23:39
Μολις παρελαβα τα δειγματα.
Θα τα δοκιμασω. Αν θελει καποιος να συμμετασχει ας το πει.:d
:)Από που παραλαμβάνουμε;

White Diamond
10-02-2010, 00:06
Κερατσινι. Αυριο θα μιλησω με τον ερευνητη για καποιες διευκρινησεις και τα λεμε παλι.

White Diamond
11-02-2010, 14:53
Τα συγκεκριμενα δειγματα τροφων δεν περιεχουν προβιοτικα.doh
Ειναι για να επιλεξουμε την κοκομετρια και μετα θα ζητησουμε αυτες με τα προβιοτικα.:d
Τα νεαρα σε ηλικια ψαρια μπορουν να ταιζοντε σε καθημερινη βαση απο
2 φορες την ημερα μεχρι και σε ολα τους τα γευματα χωρις προβλημα.

Γιάννης
11-02-2010, 23:25
Νομίζω ότι μια κοκομετρία ανάλογη με αυτήν των TetraBits πρέπει να είναι μια χαρά.
Αν τελικά η τροφή με τα προβιοτικά είναι διαθέσιμη,και αν μπορούμε να κάνουμε καμιά μαζική παραγγελία λογάριαζε με για μισό κιλό τροφής.

Γιάννης
06-04-2010, 17:31
Είχαμε καμία εξέλιξη στο θέμα;

White Diamond
06-04-2010, 18:16
H συγκεκριμενη τροφη επιβαρυνει το νερο αρκετα.
Ειναι για καλλιεργιες. Την εκοψα.;)

Γιάννης
06-04-2010, 19:42
Η με τα προβιοτικά ή αυτή που πήρες για να δεις την κοκομετρία;

White Diamond
06-04-2010, 19:47
Η ιδια τροφη ειναι με η χωρις.;)

Γιάννης
06-04-2010, 19:54
H συγκεκριμενη τροφη επιβαρυνει το νερο αρκετα.
Ειναι για καλλιεργιες. Την εκοψα.;)
Ας υποθέσουμε ότι την χρησιμοποιούμε 1-2 φορές την εβδομάδα,υπάρχει δυνατότητα παραγγελίας;τι παίζει από τιμές;

Γιάννης
10-04-2010, 22:05
Ας υποθέσουμε ότι την χρησιμοποιούμε 1-2 φορές την εβδομάδα,υπάρχει δυνατότητα παραγγελίας;τι παίζει από τιμές;
Θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα αν απαντηθεί το ερώτημα.......

Γιάννης
18-06-2010, 11:08
!angrlot!Λευκοδιαμάντη δεν έχεις απαντήσει ακόμη.....
Υπάρχει περίπτωση να προμηθευτούμε την τροφή με τα προβιοτικά;

ΥΓ.:dΣορρυ για τα χαστούκια

White Diamond
18-06-2010, 11:39
Αντεχω βαρα.:d
Δεν ζητησα τιμες ποτε και αυτα που μου ειχαν στειλει ηταν δωρεαν δειγματα
τροφης. Αν μπορουσαμε να παρουμε τα προβιοτικα και να τα χρησιμοποιησουμε
σε δικες μας τροφες ισως βλεπαμε αποτελεσματα χωρις μεγαλη επιβαρυνση.:d

Γιάννης
18-06-2010, 11:45
Αν μάθεις τελικά τιμές-συσκευασία(ελπίζω να μην το πουλάνε σε συσκευασίες των 40 κιλών)και είναι σε λογικά πλαίσια μπορείς να με υπολογίζεις σε μια ομαδική αγορά.

White Diamond
18-06-2010, 11:47
οκ:thumbup:

Diskus Fan
18-06-2010, 18:04
Καποιος βλεπει πολυ τηλεοραση ... και ειδικα διαφημησεις.-:p