PDA

Επιστροφή στο Forum : Pterophyllum scalare altum-peruensis

yannisk
29-10-2009, 16:18
Υπάρχουν πουθενα πληροφορίες για αυτά τα σκαλάρια;
...έβαλα 4 μικρούλια με τους Δίσκους :d

yiapas
29-10-2009, 19:03
Υπάρχουν πουθενα πληροφορίες για αυτά τα σκαλάρια;
...έβαλα 4 μικρούλια με τους Δίσκους :d
άμα δεν βάλεις φωτογραφίες να πάρουμε μάτι...πληροφοριες δεν έχει:ddoh

yannisk
30-10-2009, 10:00
άμα δεν βάλεις φωτογραφίες να πάρουμε μάτι...πληροφοριες δεν έχει:ddoh

ok Mr yiapas πάρε φωτό. :)

Δεν είναι εύκολο να τα φωτογραφίσεις, είναι πολύ δραστήρια και μικρά και χάνονται μέσα στο ενυδρείο.

Τους αρέσει να κρύβονται σε σκιερά μέρη με φυτά, κοπαδιάζουν και τρώνε του σκασμού. :d Το καλό είναι ότι ψάχνουν για φαγητό και στην επιφάνεια του νερού και έτσι δεν μένει τίποτα...

Έχουν ασημένιο χρώμα με χρυσές ανταύγες και 4 βασικές μαύρες μπάρες οι οποίες δεν είναι πάντα ορατές. Το πτερύγια τους είναι πάντα ανοιχτά και το ραχιαίο πτερύγιο έχει αρχίσει να κοκκινίζει μπροστά.

Το κατάστημα τα πούλαγε με το όνομα που γράφω. Εγώ από ότι ξέρω τα αλτουμ είναι άγρια ψαράκια, αλλά όταν ρώτησα, ένας τύπος εκεί μου είπε (δυσαρεστημένα και βαριεστημένα ως συνήθως), ότι είναι άλτουμ αναπαραγωγής στην άγρια μορφή τους....

Ότι και να είναι, πιστεύω ότι θα γίνουν σούπερ όταν μεγαλώσουν. Τώρα είναι 3.5 πόντους περίπου και μεγάλωσαν λίγο…

ChristosP
30-10-2009, 10:28
αλτουμ και αναπαραγωγή πολλλλλλλλλλλλλλύ δύσκολο πες του για να μαθαίνει .;)

Genirous
30-10-2009, 10:32
αλτουμ και αναπαραγωγή πολλλλλλλλλλλλλλύ δύσκολο πες του για να μαθαίνει .;)Ωρέ παλίκαρε peruensis είναι, δεν είναι orinoco... ;) Και αν είναι και εκτροφής...σκαλαρογκάπυ τα βλέπω! doh

red rubin
30-10-2009, 13:36
Ωρέ παλίκαρε peruensis είναι, δεν είναι orinoco... ;) Και αν είναι και εκτροφής...σκαλαρογκάπυ τα βλέπω! doh
Με προλαβες Geo:thumbup:
Βρηκαμε Orinocco εδω Θεσσαλονικη απο Σιγκαπουρη.Ευτυχως δεν τα εβαλα με τα μεγαλα γιατι κουβαλουσαν τα γνωστα ''καλουδια'' της Σιγκαπουρης.
Ο Σαραφιδης τα εβαλε με τα μεγαλα και εχασε 1 μεγαλο Orinocco και τα 2 αγρια Manacapuru.
Τα καινουργια φυσικα στην κοσμαρα τους μετα την καταστροφη που προκαλεσαν.Εγω εχασα 1 καινουργιο και ριξαμε zinadol αναγκαστικα με πολυ καλα αποτελεσματα!!!

yannisk
03-11-2009, 15:46
Αφου δεν μου λέτε τίποτα ρε ρεμάλια θα σας πω εγώ... :d

http://www.aquahobby.com/tanks/e_tank0710.php

..........the Peruvian angelfish. Native to the Nanay River in Peru, this relatively new, rare and expensive angelfish in the hobby also brings with it a bit of a mystery. As most dedicated hobbyists know, all freshwater angelfish are classified into the Pterophyllum genus, although telling them apart can be a little challenging to the untrained eye, and the actual number of species is still an open question to science. But two of them are well known:

First is the silver angelfish (Pterophyllum scalare) which is extremely widespread not only in its native habitat - the Amazon basin - but also in home aquariums throughout the world, being one of the top species in popularity. This is the one you'll find for sale in just about any fish shop, for an affordable price. A wide range of captive bred strains have been developed, but even the wild populations show significant variation depending on where they're collected, and they may well end up divided into new species after more detailed studies.

The second is the altum angelfish (Pterophyllum altum), much more restricted in distribution, both in the hobby and in the wild (upper Rio Negro and Orinoco basins) but still showing some discernable regional variations. This one is only found for sale in more specialized fish shops, with a price tag that clearly sets it apart from the silver and its variants.

The "mystery" about the Peruvian angelfish is that it looks like a perfect mixture of both these species: it has the body shape of the P. altum, but the body patterns of the P. scalare! No big deal, you might initially think, maybe they're just a natural cross-breed. However, not only is such cross-breeding unknown to happen between these two species, but in addition, Peru only has P. scalare in its natural waters, the P. altum habitat is thousands of miles away to the northeast! So right now the Peruvian is being classified as P. scalare, but this may well be changed in the future...it may end up moved into P. altum (one hypothesis is that these may actually be descendents of true altum specimens that got accidentally released into the wild by aquarium fish distributors) or it may end up getting a species name of its own................

δεν ξέρω τι γίνεται... αλλά όπου στο κείμενο γράφει ειντζελ εμφανίζεται μία νεράιδα... dohdohdoh

andrikos
03-11-2009, 17:54
Γιατι τετοια πρεμούρα να μάθεις το ακριβές τους είδος; Εξαλου ειναι πολυ μικρα για να καταλάβει κανεις...Οτι και να ναι, μια χαρα θα τα ευχαριστηθείς!
Τα δικα μου (δες στο προφιλ μου) δεν ειχανε καμια σχεση μικρα....και στο φαγητο, προτιμάνε να τρωνε απο την επιφανεια και οχι απο το βυθο ;)

chrisx
03-11-2009, 19:58
Aν και μικρά μοιάζουν αρκετά με τα δικά μου (photo1) τα οποία ξέρω ότι είναι Pterophyllum spec. Rio Momon Red Spot (Το red spot παίζεται θα δείξει όταν μεγαλώσουν) το οποίο είναι κοντά στο Iquitos του Peru. Βέβαια λόγω της κοντινής απόστασης με το Rio Navay (photo2) είναι αρκετά πιθανή η ανταλλαγή πληθυσμών. Πάντως μιλάμε για Scalare και όχι για Altum (Συνήθως παίρνουν το παρατσούκλι "fake altum"). Διάβασε ένα ωραίο άρθρο εδώ : http://finarama.com/tba/chronicles/peruvianscalare.htm

Και ρίξε και μια ματιά στα παρακάτω :

http://www.amazon-exotic-import.de/Gallerie/Skalare/INDEX.HTM

http://www.aquapress-bleher.com/index.php?option=com_content&task=view&id=114&Itemid=53

http://www.metacafe.com/watch/1002996/amazon_river_dolphins_on_the_rio_momon/

http://www.youtube.com/watch?v=o2ABnym0ZAY&feature=related

yannisk
04-11-2009, 12:01
Γιατι τετοια πρεμούρα να μάθεις το ακριβές τους είδος; Εξαλου ειναι πολυ μικρα για να καταλάβει κανεις...Οτι και να ναι, μια χαρα θα τα ευχαριστηθείς!
Τα δικα μου (δες στο προφιλ μου) δεν ειχανε καμια σχεση μικρα....και στο φαγητο, προτιμάνε να τρωνε απο την επιφανεια και οχι απο το βυθο ;)

Το είδος τους το ξέρω, πληροφορίες για τις ανάγκες τους έψαχνα ;)
Τα ψαράκια που έχεις είναι σουπερ.

Aν και μικρά μοιάζουν αρκετά με τα δικά μου (photo1) τα οποία ξέρω ότι είναι Pterophyllum spec. Rio Momon Red Spot (Το red spot παίζεται θα δείξει όταν μεγαλώσουν) το οποίο είναι κοντά στο Iquitos του Peru. Βέβαια λόγω της κοντινής απόστασης με το Rio Navay (photo2) είναι αρκετά πιθανή η ανταλλαγή πληθυσμών. Πάντως μιλάμε για Scalare και όχι για Altum (Συνήθως παίρνουν το παρατσούκλι "fake altum"). Διάβασε ένα ωραίο άρθρο εδώ : http://finarama.com/tba/chronicles/peruvianscalare.htm

http://www.aquapress-bleher.com/index.php?option=com_content&task=view&id=114&Itemid=53

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
:)
Δεν με νοιάζει αν τα λένε Altum ή scalare.
Απορώ γιατί διαφωνούν για κάτι που μπορεί να αποδειχτεί με ανάλυση DNA ? :confused:

Πάντως το παρουσιαστικό τους εμένα μου θυμίζει περισσότερο το είδος που ονομάζουμε Altum.

Και τα περουβιανά αγγελόψαρα μπορεί να αναπτύξουν red spots. Τα red spots, για να μην μπερδευόμαστε δεν ορίζουν κάποιο διαφορετικό είδος απλά δείχνουν κάποια λίγο διαφορετικά, σπάνια ίσως, άτομα του ίδιου είδους.

Δεν ξέρω αν σημαίνει κάτι αλλά το ραχιαίο πτερύγιο έχει κοκκινίσει… :rolleyes:

chrisx
04-11-2009, 12:44
Δεν με νοιάζει αν τα λένε Altum ή scalare.
Απορώ γιατί διαφωνούν για κάτι που μπορεί να αποδειχτεί με ανάλυση DNA ?
Πάντως το παρουσιαστικό τους εμένα μου θυμίζει περισσότερο το είδος που ονομάζουμε Altum.
Σίγουρα, τα Altum είναι διαφορετικά από τα Scalare. Για τα υπόλοιπα κανείς δεν είναι σίγουρος, ΙΜΟ το θέμα μπερδεύεται ακόμη περισσότερο (πέρα από τις ανταλλαγές πληθυσμών) λόγω διαφόρων - συνήθως - λανθασμενων ονομασιών που χρησιμοποιούν οι προμηθευτές / εκτροφείς και οικειοποιούνται στην συνέχεια τα petshop.

Και τα περουβιανά αγγελόψαρα μπορεί να αναπτύξουν red spots. Τα red spots, για να μην μπερδευόμαστε δεν ορίζουν κάποιο διαφορετικό είδος απλά δείχνουν κάποια λίγο διαφορετικά, σπάνια ίσως, άτομα του ίδιου είδους.. Για περουβιανά μιλάω κι εγώ. Αν και συμφωνώ με όσα λες, όπως είδες πιο πάνω εμπεριέχεται στις ονομασίες/διακρίσεις των προμηθευτών

Δεν ξέρω αν σημαίνει κάτι αλλά το ραχιαίο πτερύγιο έχει κοκκινίσει…
Μιλάμε για κάτι τέτοιο ;
http://www.amazon-exotic-import.de/Gallerie/Skalare/Seiten/Pterophyllum%20sp.%20Manacapuru%20Red%20Shoulder.h tm

yannisk
04-11-2009, 15:00
Σίγουρα, τα Altum είναι διαφορετικά από τα Scalare. Για τα υπόλοιπα κανείς δεν είναι σίγουρος, ΙΜΟ το θέμα μπερδεύεται ακόμη περισσότερο (πέρα από τις ανταλλαγές πληθυσμών) λόγω διαφόρων - συνήθως - λανθασμενων ονομασιών που χρησιμοποιούν οι προμηθευτές / εκτροφείς και οικειοποιούνται στην συνέχεια τα petshop.
. Για περουβιανά μιλάω κι εγώ. Αν και συμφωνώ με όσα λες, όπως είδες πιο πάνω εμπεριέχεται στις ονομασίες/διακρίσεις των προμηθευτών

Μιλάμε για κάτι τέτοιο ;
http://www.amazon-exotic-import.de/Gallerie/Skalare/Seiten/Pterophyllum%20sp.%20Manacapuru%20Red%20Shoulder.h tm

Μάλλον όχι, τα δικά μου δεν έχουν κόκκινο στους ώμους, αλλά μόνο στο ραχιαίο πτερύγιο μπροστά. Και το ραχιαίο πτερύγιο είναι μυτερό στο τέλος. Είναι όμως μικρά ακόμα. Αλλά έχουν μεγαλώσει αισθητά και τρώνε τον άμπακα

Δες τις φωτό. Αν και δεν είναι καθαρές μπορείς να ξεχωρίσεις το κόκκινο.

ChristosP
04-11-2009, 15:15

εσύ έχεις και μαμώ τα βιοτοπικά πάντως ;):thumbup:

chrisx
04-11-2009, 16:13
Μάλλον όχι, τα δικά μου δεν έχουν κόκκινο στους ώμους, αλλά μόνο στο ραχιαίο πτερύγιο μπροστά. Και το ραχιαίο πτερύγιο είναι μυτερό στο τέλος. Είναι όμως μικρά ακόμα. Αλλά έχουν μεγαλώσει αισθητά και τρώνε τον άμπακα

Ναι φαίνεται το κόκκινο. Δεν ξέρω, καλύτερα να περιμένουμε να μεγαλώσουν λίγο να δούμε πως θα καταλήξει. Aν μπορέσω μόλις πάω σπίτι θα ρίξω μια ματά σε ανάλογα βιβλία και αν βρω κάτι παρόμοιο θα σε ενημερώσω.

εσύ έχεις και μαμώ τα βιοτοπικά πάντως
Ευχαριστώ, αλλά θεωρώ ότι θέλει αρκετή δουλειά ακόμη.
Θεωρώ επίσης ότι εσύ έχεις πολύ καλύτερο :gold:

Diskus Fan
04-11-2009, 21:17

Αυτος ηταν και ο βασικος λογος που δεν τα εβαζαν με τους δισκους ....... ηταν και η γνωστη φημη οτι ειναι φορεις ασθενειων που σκοτωνουν τους δισκους.-;)

fisakis
28-07-2010, 23:07
καμια προσφατη φωτο?

yannisk
19-12-2010, 21:00
..............................

delta66
19-12-2010, 21:39
Πολυ ομορφα ψαρια.
Με τα τετρας πως τα πανε?
Εχεις χασει κανενα?

yannisk
19-12-2010, 22:42
Οι φωτο τα αδικουν.
Αυτό το ψαρι δεν έχει ποτε το ιδιο σχεδιο/χρωμα, Συνεχώς μεταβάλλονται.
Οι μπαρες του είναι πολυ δυναμικες και πέρνουν πολλά χρωματα.
Μερικές φορες γινονται αυτές το φοντο!
Πολύ ενδιαφέρον είδος και οτι πιο αγριας μορφής έχει περάσει απο το ενυδρείο μου.

Έχουν ζήσει κατα καιρους με cardinals, ροδοστομους και τελευταία με
Marbled Hatchetfish/Carnegiella strigata και black neon με απώλειες 2 black neoν, λίγο μετά την εισαγωγή τους.
Με αυτά τα ψάρια όμως πιστεύω δεν υπάρχει ποτέ εμπιστοσύνη. Όταν μεγαλώσουν πολύ γίνονται υποψήφιοι θυρευτές

Τώρα όμως δεν τα έχω, τα εδωσα για χάρη των δίσκων :(

delta66
19-12-2010, 22:44
Αν δεν ειχαν προβλημα με τα τετρας, σκαλαρια θα εβαζα παρα δισκους :d

yannisk
19-12-2010, 22:47
τι τετρας έχεις?
Πολύ τα γουσταρω τα τετραςdoh

delta66
19-12-2010, 22:51
Cardinal tetras

Tiburon
20-12-2010, 00:21
Οι φωτο τα αδικουν.
Αυτό το ψαρι δεν έχει ποτε το ιδιο σχεδιο/χρωμα, Συνεχώς μεταβάλλονται.
Οι μπαρες του είναι πολυ δυναμικες και πέρνουν πολλά χρωματα.
Μερικές φορες γινονται αυτές το φοντο!
Πολύ ενδιαφέρον είδος και οτι πιο αγριας μορφής έχει περάσει απο το ενυδρείο μου.

Έχουν ζήσει κατα καιρους με cardinals, ροδοστομους και τελευταία με
Marbled Hatchetfish/Carnegiella strigata και black neon με απώλειες 2 black neoν, λίγο μετά την εισαγωγή τους.
Με αυτά τα ψάρια όμως πιστεύω δεν υπάρχει ποτέ εμπιστοσύνη. Όταν μεγαλώσουν πολύ γίνονται υποψήφιοι θυρευτές

Τώρα όμως δεν τα έχω, τα εδωσα για χάρη των δίσκων :(

Και πλεον αφου τα εχω εγω μπορω να πω οτι ουτε με τους ροδοστομους εχουν προβλημα...
Μονο λιγο αναμεταξύ τους επειδη το ζευγαρι γεννησε...

Αγορινα τα κουκλια ειναι πανεμορφα...ειδκα οταν κλεινουν τα πολλα φωτα και σουλατσαρουν τρελα....

Diskus Fan
20-12-2010, 05:59
Τι μέγεθος έχουν τα ψάρια; Αν κρίνω από τις φωτογραφίες .... αν και δεν είναι σίγουρο ότι θα τα "πειράξουν" ... μάλλον βιαστικά συμπεράσματα βγάζεις. Έχεις δει ποτέ σκαλάρι σε πλήρες (πραγματικά πλήρες όμως) μέγεθος;
:cool:

Tiburon
20-12-2010, 11:52
Αν αναφερεσαι σε μενα το πραγματικο τους μεγεθος εχει μελλον.
Τωρα ειναι στους 9,5 ποντους και νομιζω φτανουν τους 15.

Οπως τα παρατηρω παντως δεν εχουν καμοια σχεση με τα "απλα" σκαλαρια.
Πιστευω οτι αν βαλω "απλο" σκαλαρι μεσα, ακομη και μεγαλυτερο θα γινει ο καρπαζοεισπρακτορας της παρεας.

Βλεπω ψιλοτσακωμους που δεν εβλεπα πιο παλια.
Κεντραρισμα...πλαγιασμα...και επιθεση!

disc-postman
20-12-2010, 15:25
yannisk πολυ ομορφα, :thumbup:

Σε τι ph τα εχεις ?

Diskus Fan
20-12-2010, 18:21
Τα σκαλάρια στη φύση γίνονται μεγαλύτερα κι' από δίσκο σε μέγεθος συνολικό γιατί τα πτερύγια τους έχουν διαφορετικό σχήμα (φαντάσου σώμα δίσκου με πτερύγια σκαλαριού).-;)

yannisk
20-12-2010, 19:04
Και πλεον αφου τα εχω εγω μπορω να πω οτι ουτε με τους ροδοστομους εχουν προβλημα...
Μονο λιγο αναμεταξύ τους επειδη το ζευγαρι γεννησε...

Αγορινα τα κουκλια ειναι πανεμορφα...ειδκα οταν κλεινουν τα πολλα φωτα και σουλατσαρουν τρελα....

:)
Χαίρομαι που σου αρέσουν, έχουν πολύ ενδιαφέρον, καμία σχέση με Σκαλάρια
Πάρε ιδέες από αυτό το φόρουμ για βιοτοπικό set-up. Θα δείξουν αλλιώς
Προσπάθησε να τα αναπαραγάγεις, αξίζει τον κόπο, όταν είναι πολύ μικρά συμπεριφέρονται πολύ διαφορετικά….

Με τους ροδόστομους τα πάνε καλά ΑΛΛΑ να έχεις το νου σου γιατί τώρα αυτά είναι τα κυρίαρχα ψάρια στο ενυδρείο και θα μεγαλώσουν και… ποτέ δεν ξέρεις.

(Ίσως πιο συμβατό είδος να είναι τα red eye tetras (είναι μεγάλα))

yannisk πολυ ομορφα, :thumbup:

Σε τι ph τα εχεις ?

ευχαριστώ αλλά τώρα δεν τα έχω τα έδωσα πριν λίγες μέρες στον φίλοTiburon

Μαζί με τους δισκους τα είχα σε ph περιπου 6.8

ΛΟΥΚΙ ΛΟΥΚ
24-12-2010, 11:27
ok Mr yiapas πάρε φωτό. :)

Δεν είναι εύκολο να τα φωτογραφίσεις, είναι πολύ δραστήρια και μικρά και χάνονται μέσα στο ενυδρείο.

Τους αρέσει να κρύβονται σε σκιερά μέρη με φυτά, κοπαδιάζουν και τρώνε του σκασμού. :d Το καλό είναι ότι ψάχνουν για φαγητό και στην επιφάνεια του νερού και έτσι δεν μένει τίποτα...

Έχουν ασημένιο χρώμα με χρυσές ανταύγες και 4 βασικές μαύρες μπάρες οι οποίες δεν είναι πάντα ορατές. Το πτερύγια τους είναι πάντα ανοιχτά και το ραχιαίο πτερύγιο έχει αρχίσει να κοκκινίζει μπροστά.

Το κατάστημα τα πούλαγε με το όνομα που γράφω. Εγώ από ότι ξέρω τα αλτουμ είναι άγρια ψαράκια, αλλά όταν ρώτησα, ένας τύπος εκεί μου είπε (δυσαρεστημένα και βαριεστημένα ως συνήθως), ότι είναι άλτουμ αναπαραγωγής στην άγρια μορφή τους....

Ότι και να είναι, πιστεύω ότι θα γίνουν σούπερ όταν μεγαλώσουν. Τώρα είναι 3.5 πόντους περίπου και μεγάλωσαν λίγο…

εχω και εγω ενα τετοιο (σκαλαρι), δεν δημιουργει προβλημα τουλαχιστον σε εμενα (ενα μονο ειναι) στους δισκους αλλα τα μικρα ψαρακια τα καταβροχθιζει οσο μεγαλο ανετοτατα!
εγω το ειχα βαλει γιατι ειχα μεσα καμπυ και το ενυδρειο ηταν τιγκα στις χρωματιστες ουρες! με το που το εβαλα τα χρωμματιστα εξαφανιστηκαν σε χρονο τε τε.
εκ τοτε ολα πανε καλα και μαλιστα ειναι οσο μεγαλωνει και ποιο ωραιο! μπορω να πω οτι με αριστα το 10 που ειναι οι δισκοι πιανει το 8.5-9 ανετα!
τωρα για τεσσερα δεν ξερω ας μιλησει και καποιος που εχει εμπειρια με τοσα μεσα στο ενυδρειο του!
καλες γιορτες!!!

yannisk
25-12-2010, 21:11
εχω και εγω ενα τετοιο (σκαλαρι), δεν δημιουργει προβλημα τουλαχιστον σε εμενα (ενα μονο ειναι) στους δισκους αλλα τα μικρα ψαρακια τα καταβροχθιζει οσο μεγαλο ανετοτατα!
εγω το ειχα βαλει γιατι ειχα μεσα καμπυ και το ενυδρειο ηταν τιγκα στις χρωματιστες ουρες! με το που το εβαλα τα χρωμματιστα εξαφανιστηκαν σε χρονο τε τε.
εκ τοτε ολα πανε καλα και μαλιστα ειναι οσο μεγαλωνει και ποιο ωραιο! μπορω να πω οτι με αριστα το 10 που ειναι οι δισκοι πιανει το 8.5-9 ανετα!
τωρα για τεσσερα δεν ξερω ας μιλησει και καποιος που εχει εμπειρια με τοσα μεσα στο ενυδρειο του!
καλες γιορτες!!!

πόσο μεγάλο ηταν οταν το εβαλες με τα γκαπυ ?
Τους δισκους δεν τους πειράζουν, εκτός αν γεννησουν....

ΛΟΥΚΙ ΛΟΥΚ
27-12-2010, 10:52
πόσο μεγάλο ηταν οταν το εβαλες με τα γκαπυ ?
Τους δισκους δεν τους πειράζουν, εκτός αν γεννησουν....

γυρω στους 4-5 ποντους! τωρα εχει γινει σαν τους δισκους, γυρω στους 12-14 ποντους. τους δισκους τουλαχιστον σε εμενα δεν τους ενοχλει!
και τα δυο ειδη ειναι στην ιδια συνομοταξια ψαριων, και υπαρχουν αναφορες σε καποια βιβλια οτι μπορουν να συμβιωσουν αρκει οι δισκοι να ειναι περισσοτεροι απο τα σκαλαρια! τουλαχιστον εγω αυτα εχω διαβασει!
αν κανω λαθος μπορει καποιος να με διορθωσει.
αλλα παντα το αν τα δυο αυτα ειδη μπορουν να ζουν αρμονικα η οχι το κρινει νομιζω ο ιδιος ο ιδιοκτητης του εκαστοτε ενυδρειου απο την καθημερινη του παρατηρηση που κανει πανω σε αυτο!
αν δεις οτι δεν ταιριαζουν τοτε το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι φυσικα η αμμεση απομακρυνση του ειδους που δεν θελεις ποιο πολυ (ποιο θα ειναι αυτο θα το κρινεις εσυ, εγω παντως θα ηθελα να κρατησω τους δισκους).
αν και παλι στο λεω οτι απο προσωπικη μου και μονο εμπειρια δεν θα εχεις καποιο ιδιαιτερο προβλημα στο θεμα της συμβιωσης!!!!!

χρονια πολλα !

Crazyio
27-12-2010, 11:21

συγγνώμη αλλά για να καταλάβω ...
έβαλες το σκαλάρι στο ενυδρείο σου για να εξαφανίσει τα γκάπι ?? :confused::confused::confused: