PDA

Επιστροφή στο Forum : Καλώς σας βρήκα!

persival
24-10-2009, 08:04
Καλημέρα σας!

Έκανα εγγραφή στο φόρουμ σας με σκοπό να μάθω όσα περισσότερα γίνεται σχετικά με αυτά τα πανέμορφα ψαράκια. Σκοπός μου (μακροχρόνιος) είναι όταν θα είμαι έτοιμος απο πλευράς γνώσεων, χώρου και €€€€, να στήσω τι άλλο; Ένα δισκοενυδρείο...
Ασχολούμαι με το χόμπι κάτι παραπάνω απο 2 μήνες, όταν ξεκίνησα με ένα 20λιτρο που έκανα δώρο στη γυναίκα μου που σε ανύποπτο χρόνο μου είχε πει οτι της αρέσουν τα ενυδρεία. Από εκείνη τη στιγμή λοιπόν έφαγα μεγαλύτερο κόλλημα από εκείνη και έτσι τώρα στο (μικρό και ενοικιαζόμενο) διαμερισματάκι μας έχουμε το 20λιτρο μονομαχοενυδρείο, ένα 96άρι με ζωοτοκα και ένα 270άρι malawi.
Ελπίζω κάποια στιγμή σε κάποιο μεγαλύτερο για δίσκους, αν θα το καταφέρω, ο καιρός θα το δείξει!

Να είστε καλά εσείς και τα ψαράκια σας!

Genirous
24-10-2009, 08:13
Καλώς όρισες στο τρελότερο ενυδρειακό φόρουμ!
Οι δίσκοι είναι εύκολα ψάρια αν τους δώσεις αυτό που χρειάζονται! Είσαι σε πολύ καλό δρόμο και σύντομα δισκάς!!! Για ότι χρειαστείς μη διστάσεις!!! :thumbup:

Yiannis59
24-10-2009, 08:16
Καλως ηρθες στο τρελάδικο άντρο των ρεμαλοδισκαδων :thumbup:

stamos
24-10-2009, 08:40
Καλως ηρθες και αν και καινουριος μπαινεις στα βαθια απο νωρις:thumbup:

gantalf
24-10-2009, 09:29
καλώς όρισες.
Εύχομαι να πετύχεις τους στόχους σου αν και το έχω ξαναπεί (αλήθεια πότε??xmm) πως αν υπάρχει μεράκι και αγάπη για αυτό που κάνεις όλα είναι εφικτά.

yiapas
24-10-2009, 12:43
έχουμε και λέμε

StavrosM = Χανιά
Kalman = Ρεθυμνο
εσύ = Ηράκλειο
βρείτε και έναν απο Νομό Λασιθίου και συμπληρώσατε:d

καλως μας ήρθες και με το καλό το δισκοενυδρείο(απλά για να ξεχάσεις όλα τα άλλα);)

White Diamond
24-10-2009, 12:49
Καλως ηρθες και ευχομαι να γινεις και φιλος των υπεροχων.;)
Η δισκοπεθεια ειναι κολλητικη και δεν φευγει με τιποτα.:thumbup:

ReBeLoS
24-10-2009, 13:39
καλωσηρθες στην παρεα μας.

persival
24-10-2009, 15:17
Σας ευχαριστώ όλους για το καλωσόρισμα :)

Φίλε yiapas καλύπτω και τους 2 νομούς! Είμαι απο Ηράκλειο, τα τελευταία 5 χρόνια όμως λόγω δουλειάς μένω μόνιμα στον Άγιο Νικόλαο (ν. Λασιθίου :d )

Σχετικά τώρα με τους δίσκους και κατά πόσο θα καταφέρω να στήσω μια μέρα ένα τέτοιο ενυδρείο... Όσο πολύ το θέλω, άλλο τόσο δύσκολο είναι! Είναι πολλά τα λεφτά Άρη! Βλέπετε για έναν ιδιωτικό υπάλληλο με μόνο έσοδο τον μισθό και ένα σπίτι να συντηρήσει τα πράγματα δεν είναι εύκολα.
Θα προσπαθήσω πάντως με όλες μου τις δυνάμεις να μαζέψω οτι χρειάζεται σιγά σιγά και στο τέλος όταν είμαι έτοιμος, θα την κάνω την κινηση! Θα πάρει καιρό αλλά ευελπιστώ!
Για την ώρα ας αρκεστώ στο να μάθω οτι μπορώ (δεν τα πάω και καλά με τη χημεία μαμώτο!) και ελπίζω τις όποιες απορίες γεννηθούν να με βοηθήσετε να τις λύσω.

Να είστε και πάλι καλά ώρε! (έτσι δεν λέει ο boss η αλλιώς 59? :d ) και για μια ακόμη φορά ευχαριστώ για το καλωσόρισμα!!!

έχουμε και λέμε

StavrosM = Χανιά
Kalman = Ρεθυμνο
εσύ = Ηράκλειο
βρείτε και έναν απο Νομό Λασιθίου και συμπληρώσατε:d

καλως μας ήρθες και με το καλό το δισκοενυδρείο(απλά για να ξεχάσεις όλα τα άλλα);)

basilis
24-10-2009, 15:50
Καλώς ήρθες κι απο μένα (στην άλλη άκρη, πάνω ψηλά...):)
Πίστεψέ με όπως σου είπαν και τα άλλα παιδιά, αν υπάρχει θέληση και μεράκι όλα γίνονται κι ας είσε ιδιοτ. υπάλληλος.
Όλοι εδω νομίζεις στο δημόσιο είναι?
Εσυ κοιτάς το 98% μόνο που είναι στο δημόσιο?
Υπάρχει και το 2%:d
(Πω πω...ποιό κάτω και απο τους οικολόγους είμαστε ζωή νάχουμε....:d

yiapas
24-10-2009, 17:15
Φίλε yiapas καλύπτω και τους 2 νομούς! Είμαι απο Ηράκλειο, τα τελευταία 5 χρόνια όμως λόγω δουλειάς μένω μόνιμα στον Άγιο Νικόλαο (ν. Λασιθίου :d )

ωραια...ξεκινάμε να κατεβούμε τότε:d έχουμε πάρει φόρα τώρα που το φόρουμ με οδηγό τον boss ή 59(πάντως μαθαίνεις γρήγορα:d)

loris
24-10-2009, 17:24
ωραια...ξεκινάμε να κατεβούμε τότε:d έχουμε πάρει φόρα τώρα που το φόρουμ με οδηγό τον boss ή 59(πάντως μαθαίνεις γρήγορα:d)

Ναι...μαζι με αυτων να παρεται και το Gps του Hary!!!!

Καλως ηρθες φιλε μου...καλη επιτυχια εδω μεσα...τρελοκομιοοοοοοοοοοο ειναι ολοι εδω!!!!

persival
24-10-2009, 18:00
Έτσι πρέπει να είναι! Να ήξερες πόσο απολαυστικό είναι για κάποιον με στοιχειώση αίσθηση του χιούμορ... μεστός λόγος με δόσεις τρέλας!

Παιδιά είστε πάντα καλοδεχούμενοι! Εδώ κάτω είτε το χόμπι είναι πολύυυυυυυυ πίσω, είτε δεν υπάρχει οργάνωση.
Άντε λοιπόν, κατεβείτε με το καλό (αν και πέρασε το καλοκαίρι και τα πράγματα είναι πολυ ήρεμα) αλλά πάρτε και τον ντίσκους φαν οπωσδήποτε γιατί φαντάζομαι επειδή δεν έχει βρει "πάτημα" να μου την πέσει, κάτι πρέπει να γίνει!

Να είστε καλά!!

Hawai
24-10-2009, 18:33
Καλωσορισες στο τρελαδικο!:thumbup:

Jonny
24-10-2009, 19:31
Καλωσόρισες στην παλαβοκατάσταση...................:rolleyes::d

Diskus Fan
25-10-2009, 00:38
Καλως ορισες.-wel-come

Υ.Γ. Δεκτη η προσκληση.:thumbup:

StavrosM
25-10-2009, 09:08
wel-comeΚαλωσορισες απο την αλλη μερια τσι Κρητης! Τωρα καλυπτουμε ολο το νησι!(στο Ηρακλειο ειναι ο Gemini που εχει και πολλους δισκο-απογονους!) Ολα θα γινουν σιγα σιγα! Ξερεις ποσα λαθη και ποσα χρηματα θα ειχα γλυτωσει αν ημουν μελος εδω πριν να ξεκινησω το ενυδρειο μου; Παρα πολλα! Οποτε ηδη εισαι στο κερδος:thumbup::thumbup::thumbup:

yiapas
25-10-2009, 09:12
Ξερεις ποσα λαθη και ποσα χρηματα θα ειχα γλυτωσει αν ημουν μελος εδω πριν να ξεκινησω το ενυδρειο μου; Παρα πολλα! Οποτε ηδη εισαι στο κερδος:thumbup:
άμα κατεβούμε κάτω....πάει το κέρδος σαςwhistle

Jeepas
25-10-2009, 09:33
Enjoy The Club

Καλώς ήρθες κι απο μένα στην παρέα του GD wel-come

StavrosM
25-10-2009, 11:17
άμα κατεβούμε κάτω....πάει το κέρδος σαςwhistle

Σε ποια πολη, ποιανου νομου, ξερεις;rofirofirofi

persival
25-10-2009, 12:10
wel-comeΚαλωσορισες απο την αλλη μερια τσι Κρητης! Τωρα καλυπτουμε ολο το νησι!(στο Ηρακλειο ειναι ο Gemini που εχει και πολλους δισκο-απογονους!) Ολα θα γινουν σιγα σιγα! Ξερεις ποσα λαθη και ποσα χρηματα θα ειχα γλυτωσει αν ημουν μελος εδω πριν να ξεκινησω το ενυδρειο μου; Παρα πολλα! Οποτε ηδη εισαι στο κερδος:thumbup::thumbup::thumbup:

Γεια σου κι εσένα σύντεκνε, ευχαριστώ για το καλωσόρισμα!
Άντε, αφού γίναμε 3-4 να μαζευτούμε για κανένα φαγοπότι! Τώρα που θα έχω και τα Σαββατοκύριακα ελεύθερα, ψήνομαι για "εκδρομούλα" Ρέθυμνο ή Χανιά!
Αφού δίσκους θα κάνω καιρό να δω, ας μάθω τους ιδιοκτήτες τους :d

StavrosM
25-10-2009, 15:08
Εγινε! Κι ο Κalman τωρα τον Χειμωνα εχει ελευθερο χρονο! Περνας απο Ρεθυμνο κι ερχεστε Χανια! Στις 21 Νοεμβρη θα ανεβουμε για το σεμιναριο, αν μπορεις ελα κι εσυ!

Hary
26-10-2009, 11:52
καλώς μας ήλθες και απο έμένα.... βλέπω είχες θερμό καλωσόρισμα απο τα ρεμάλια..... καλό διάβασμα, καλή παρέα, καλό χαβαλέ να χουμε και γρήγορα με ένα μεγάλο δισκοενυδρείο... όσο για το κόστος του??? ρώτα τα πάντα έχουμε γίνει έξπερ στο να σώζουμε χρήμα........

persival
26-10-2009, 14:04
Να 'σαι καλά φίλε μου, ευχαριστώ για τις ευχές και ανταποδίδω!
Για αρχή θέλω να βρω χώρο για να βάλω ακόμα ένα ενυδρείο χωρίς να με χωρίσει η γυναίκα...
Εφόσον το καταφέρω (δυσκολο γιατί είναι μικρό και έχω ενα cayman 110 και ένα aquatlantis 80) θα ξεκινήσω ένα DYI και ο Θεός βοηθός!
Υπομονή να έχετε γιατί ρωτάω πολλά, διαβάζω όμως ακόμη περισσότερα ;)

Για τις 21/11 ενώ ψήνομαι δεν θα είναι εύκολο, θα προτιμήσω τα €€ να τα ρίξω για κανένα sump π.χ... βλέπεις, πραγματικά "ζορίζομαι" doh
πολύ θα το ήθελα πάντως... ίσως την επόμενη φορά!

Sotos_gr
26-10-2009, 14:18
Καλώς ήρθες φίλε και από μένα. Όπως πολύ καλά κατάλαβες δεν πρόκειται για χόμπι αλλά για βαριάς μορφής αρρώστια. Εξαπλώνεται όλο και περισσότερο… :thumbup:

Bob Dens
30-10-2009, 18:03
Καλώς ήρθες!:thumbup: