PDA

Επιστροφή στο Forum : τροφη DIY

dimitris21
22-10-2009, 14:19
το ΣΚ σκέφτομαι να φτιάξω δική μου τροφή και θα ήθελα τη γνωμη σας.
τα υλικά που σκοπεύω να χρησιμοποιήσω είναι τα εξής

1) 250gr σολωμό
2) 250gr γαρίδες
3) 200 gr σπανάκι
4) 200gr αρακά
5) 1 με 1 1/2 μπανάνα
6) μερικές ταμπλέτες τροφή με βάση τη σπιρουλινα.
7) όση αποξηραμένη τροφή για δίσκους χρειαστεί για να δέσει το μείγμα

ακούω βελτιώσεις

Crazyio
22-10-2009, 16:20
εγώ θα έριχνα και λίγες σταγόνες σκορδοζούμι για την γεύση :thumbup:

ChristosP
22-10-2009, 16:28

Το σκόρδο δεν είναι αποδεκτό από όλους τους δίσκους ;)

Hary
22-10-2009, 16:35

πιο θετικό είναι αλεσμένη σκελίδα σκόρδου.............:thumbup:

ChristosP
22-10-2009, 16:39
πιο θετικό είναι αλεσμένη σκελίδα σκόρδου.............:thumbup:

άλλος από εδώ doh:d

Μήτσε βρες βιταμίνες σε σκόνη για να βάλεις στο μίγμα .

Ανέβασε από 300 γραμμάρια τα ψαρια και τις γαρίδες ( βάλε και τα τσόφλια σε μερικές ) και κόψε 100 γραμμάρια από τον αρακά . καλύτερη σχέση προτείνης ;)

Στο σπανάκι βράσιμο για να είναι ααφομοιώσημο το ασβέστιο .

Hary
22-10-2009, 16:45
άλλος από εδώ doh:d.

sorry να συμπληρώσω: κατα Wattley experiment (Πειραμα Wattley):d

White Diamond
22-10-2009, 16:57
Το σκόρδο δεν είναι αποδεκτό από όλους τους δίσκους ;)

Πηρα μεχρι και το αοσμο υποτιθεται απο φαρμακειο σε μπιλιες τις ποιες ανοιγα και
δεν... με το seachem ομως εγινε πανηγυρι.

ChristosP
22-10-2009, 17:36
Ε και τι σημαίνει ότι αρέσει γευστικά σε όλους ?;)

Ειδικά στα ψάρια που έχω τώρα ούτε να το δούνε
Και σε εκτροφής που είχα άλλοι το τρώγανε και άλλοι δεν το φάγανε ποτέ

yiapas
22-10-2009, 17:44
μήτσο φιλε Σολωμός και γαρίδα η καλύτερη επιλογή:thumbup:
μην το παρακάνεις στην σπιρουλίνα όμως;)

συνεισφέρω οικονομικά όσο χρειαστεί για να υπολογίσεις αν θες και μία μικρή ποσότητα και για μένα:) να φτιάξεις

dimitris21
22-10-2009, 19:11
έχω αγοράσει και το σολωμο που είναι 250gr αλλά και τις γαρίδες οι οποίες είναι επίσης 250gr και μάλλον δεν θα βρω χρόνο να πάω πάλι για ψώνια.

άρα Χρήστο αντί να αυξήσω την ποσότητα σε αυτά τα δυο θα μειώσω την ποσότητα στα υπόλοιπα και ας βγει μικρότερη ποσότητα.

Γιάννη πολύ ευχαρίστως να σου δώσω μια πλάκα (δωρεάν εννοείτε). με βάσει τα πιο πάνω δεδομένα υπολογίζω ότι θα μου βγουν 4-5 πλάκες. αν βγει καλή και την τρώνε οι δίσκοι μας, κανονίζουμε την επόμενη φορά για μεγαλύτερη ποσότητα.

yiapas
22-10-2009, 19:15
Γιάννη πολύ ευχαρίστως να σου δώσω μια πλάκα (δωρεάν εννοείτε). με βάσει τα πιο πάνω δεδομένα υπολογίζω ότι θα μου βγουν 4-5 πλάκες. αν βγει καλή και την τρώνε οι δίσκοι μας, κανονίζουμε την επόμενη φορά για μεγαλύτερη ποσότητα.
:thumbup:την επόμενη φορα αν παει καλα η τροφη τα υλικά ....δικά μου:d

dimitris21
22-10-2009, 19:28
έχω διαθέσιμα και αυτά τα δυο προϊόντα

http://www.dajanapet.cz/produkty/eng/akvarium-1/chlorella/

http://www.sewatec.de/Additives/Medicines/Tropic-Marin/Tropic-Marin-IMMUVIT-100ml::1888.html

να ρίξω τίποτα από αυτά?

ChristosP
22-10-2009, 19:36
Μητσε στο όλο μίγμα μην βάλεις πάνω από 2 κουταλιες της σούπας αλγες ( σπιρουλινα η χλορελα )

pritanis
22-10-2009, 20:05
αν εχεις κοκκινους δισκους βαλε και γλυκια παπρικα σκονη.....Υπαρχει μια θεωρια οτι βοηθα στο κοκκινο χρωμα......οπως και το βρασμενο αλλεσμενο παντζαρι......επισης εγω βαζω βιταμινη σιροπι για παιδια που ειναι πολυβιταμινη αλλα πλουσια σε βιταμινη C ...... βαζω και λεκιθινη σε σκονη (βοηθαει το σπερμα του αρσενικου) ...τελος για να δεσει το γλυκο διαλυω καλα ζελατινη ζαχαροπλαστικης σε βραστο νερο και την προσθετω στο μειγμα.......

dimitris21
23-10-2009, 08:14
αν εχεις κοκκινους δισκους βαλε και γλυκια παπρικα σκονη.....Υπαρχει μια θεωρια οτι βοηθα στο κοκκινο χρωμα......οπως και το βρασμενο αλλεσμενο παντζαρι......επισης εγω βαζω βιταμινη σιροπι για παιδια που ειναι πολυβιταμινη αλλα πλουσια σε βιταμινη C ...... βαζω και λεκιθινη σε σκονη (βοηθαει το σπερμα του αρσενικου) ...τελος για να δεσει το γλυκο διαλυω καλα ζελατινη ζαχαροπλαστικης σε βραστο νερο και την προσθετω στο μειγμα.......

Νίκο αυτή τη φορά πάω να δοκιμάσω την θεωρία της μπανάνας. άκουσα ότι αν βάλεις στο μείγμα πάρα πολύ ώριμη μπανάνα, δλδ να έχει μαυρίσει, παίζει το ρόλο και της ζελατίνης. είναι και ο κυριότερος λόγος που θα φτιάξω τόσο λίγη τροφή.

Diskus Fan
23-10-2009, 11:24
Ε και τι σημαίνει ότι αρέσει γευστικά σε όλους ?;)

Ειδικά στα ψάρια που έχω τώρα ούτε να το δούνε
Και σε εκτροφής που είχα άλλοι το τρώγανε και άλλοι δεν το φάγανε ποτέ

Χρηστο μπερδευεις τους δικους σου τους "αλλους", παρα το οτι στα βιβλια που εχεις .... γραφει οτι .....απο καποια ποσοτητα και πανω ΔΕΝ το δεχονται. Κι'εγω σε εκτροφης εδινα το ΚΕΝΤ, αλλα ουτε να το μυρισουν ... με το Seachem ... σαν τρελλοι!!! Καποιοι μπορει στην αρχη να μη το αγγιξει αν η ποσοτητα ειναι μεγαλη γι'αυτο ξεκιναμε με 1-2 σταγονες και ανεβαζουμε. Και τελος ...λιγη προσοχη με το σκορδο ... προσωπικα πιστευω καθε μερα ΔΕΝ ειναι καλο.-;)

Νικο αυτο που λες ειναι σωστο ... ειναι γνωστο οτι η πιπερια ... κοκκινιζει (νομιζω περιεχει καροτινη η κατι τετοιο). :cool:Αν ακουσα καλα παντως ο Undergasser ειπε πως η σπιρουλινα περιεχει 70% περισοτερη καροτινη απο ... τα καροτα!!!!:rolleyes: Πολλατος (που κραταγε σημειωσεις) .......... ακουει;:p

mios
23-10-2009, 11:54
Και για να πω κι εγώ κάτι για τους μερακλίδες καλύτερο συστατικό για το "δέσιμο" θεωρείται το άγαρ ,που χρησιμοποιείται ως θρεπτικό συστατικό στις καλλιέργειες στα εργαστήρια ;)

dimitris21
25-10-2009, 13:20
η τροφή μόλις ολοκληρώθηκε. έγιναν κάποιες αλλαγές της τελευταίας στιγμής. το τελικό μείγμα έχει ως εξής.

250gr σολομός
250gr γαρίδες
100gr μπακαλιάρος
200gr σπανάκι
100gr αρακάς
1 καρότο
1 παντζάρι
μιάμιση μπανάνα
100gr new life spectrum μουλιασμένα με fish-V-Power

αν και η αρχική σκέψη ήταν να μην βάλω ζελατίνη, τελικά έβαλα γιατί είδα ότι οι μπανάνες δεν ήταν αρκετά ώριμες και φοβήθηκα μήπως και δεν δέσει το μείγμα.

τελικά δεν προσθεσα τίποτα άλλο φυτικό γιατί θεώρησα ότι ήταν αρκετά αυτά που έβαλα

το τελικό αποτέλεσμα θα το έχω το βραδάκι που θα γίνει και η δοκιμή στα ψάρια.

yiapas
25-10-2009, 13:33
το τελικό αποτέλεσμα θα το έχω το βραδάκι που θα γίνει και η δοκιμή στα ψάρια.
μπράβο ωρε Δημήτρη...αν έχεις την δυνατοτητα να ανεβάσεις κανένα βιντεάκι την ώρα του ταίσματος για να πάρουμε καμιά ιδέα και εμείς :d
γιατί σήμερα με τετοιον καιρό μάλον όλη μέρα μέσα στο σπίτι θα την βγάλουμε

dimitris21
25-10-2009, 13:37
μπράβο ωρε Δημήτρη...αν έχεις την δυνατοτητα να ανεβάσεις κανένα βιντεάκι την ώρα του ταίσματος για να πάρουμε καμιά ιδέα και εμείς :d
γιατί σήμερα με τετοιον καιρό μάλον όλη μέρα μέσα στο σπίτι θα την βγάλουμε

υπάρχει ένα τεχνικό πρόβλημα για βιντεακι και δυστυχώς θα αρκεστείς μόνο στην περιγραφή :d

Γιάννης
25-10-2009, 13:49
η τροφή μόλις ολοκληρώθηκε. έγιναν κάποιες αλλαγές της τελευταίας στιγμής. το τελικό μείγμα έχει ως εξής.

250gr σολομός
.......
Οι δίσκοι μου λατρεύουν τον σολομό αλλά έχει ένα μειονέκτημα,doh γεμίζει την επιφάνεια του νερού με μια στρώση από λάδι.

dimitris21
26-10-2009, 10:06
Σε ποσο καιρο θα φανε, κατι λιγο πανω απο ενα κιλο τροφη που εφιαξες;:confused:

πιστεύω από 4-6 μήνες. μου βγήκαν 6 πλάκες. την μια θα την πάρει ο αρχιρεμαλος μια άλλα θα κάνω δώρο στο φίλο μου το σκέτο ρεμα"λλ"ο οπότε με 4 πλάκες εκεί πιστεύω ότι θα περάσω

dimitris21
26-10-2009, 23:22
Προσωπικη αποψη ... την επομενη φορα ... φιαξε τη μιση ποσοτητα.;) Τωρα ...... δωσε και σε μενα λιγη!!!!:d

πολύ ευχαρίστως να σου δώσω μια πλάκα. όποτε θέλεις περνάς και την παίρνεις

το τελικό αποτέλεσμα έχει ως εξής.
η μεγάλη επιτυχία είναι στο γεγονός ότι η τροφή δεν διαλύεται μέσα στο νερό και μένει συμπαγής.
η μικρότερη επιτυχία είναι ότι δεν ξετρελάθηκαν τα ψάρια μεν, αλλά την τρώνε δε.

ChristosP
27-10-2009, 07:43
πιστεύω από 4-6 μήνες. μου βγήκαν 6 πλάκες. την μια θα την πάρει ο αρχιρεμαλος μια άλλα θα κάνω δώρο στο φίλο μου το σκέτο ρεμα"λλ"ο οπότε με 4 πλάκες εκεί πιστεύω ότι θα περάσω

Ευχαριστώ :d . Φέρε να την δοκιμάσω στους καρχαριες μου :d

dimitris21
09-11-2009, 21:44
και το σχετικό βιντεακι

hgteqoRO5io

Yiannis59
09-11-2009, 21:47
Δωσε και μενα μπαρμπα :thumbup::thumbup:

tsiro
09-11-2009, 21:48
πολυ φοβισμενα βλεπω και εσενα τα ψαρια σου!good

yiapas
09-11-2009, 21:49
dohτο είχα ξεχάσει ωρε Δημήτριε!!!
κάποια στιγμή θα κανονίσω μια βολτούλα:o

την τσακίζουν απ'οτι βλέπω...κάνε κάποιο διαστημα να την συνηθήσουν?? ή την τσακίσανε αμέσως?

dimitris21
09-11-2009, 21:52
την τσακισανε αμέσως μετά από κάνα δυο μέρες που κατάλαβαν τι είναι αυτό το σκούρο πράμα που μπαίνει μέσα στο ενυδρείο.

Δωσε και μενα μπαρμπα :thumbup::thumbup:
άντε μπάρμπα να σε δώσω και σένα.
να δω που θα βρεθούμε όμως για να την πάρεις

πολυ φοβισμενα βλεπω και εσενα τα ψαρια σου!good

είναι γεγονός ότι φοβούνται να βγουν έξω από το ενυδρείο όταν με βλέπουν :d

ChristosP
10-11-2009, 08:05
Ο τρόμος είναι ζωγραφισμένος στα μάτια τους :d:thumbup:

dimitris21
15-12-2009, 14:27
ρεμάλια!!!!

όσοι ζήτησαν τροφή (δλδ 19, fun και 1π) να σπεύσουν να την πάρουν γιατί σε λίγο καιρό, νίπτω τας χείρας μου.

όποιος θέλει το Σάββατο την φέρνω και στο σύλλογο.

όποιος δεν την θέλει να μου πει να την δώσω αλλού.

Crazyio
15-12-2009, 15:56
Εγώ πάντως για να τους προσφέρω Ω3 λιπαρά θα ρίχνω κάθε μέρα στο νερό μια κουταλιά μαγιονέζα !!! :d:d:d:d:d

doh

yiapas
15-12-2009, 17:55
θα ερθω στο συλλογο κατα 99% Δημήτρη:)

dimitris21
15-12-2009, 21:41
θα ερθω στο συλλογο κατα 99% Δημήτρη:)

ok :thumbup:
το Σάββατο θα είναι εκεί

Yiannis59
15-12-2009, 21:44
δωσε και την δικια μου του μαλια με αυτον τουλαχιστον βλεπόμαστε που και που σπανιως :d

dimitris21
15-12-2009, 21:45
δωσε και την δικια μου του μαλια με αυτον τουλαχιστον βλεπόμαστε που και που σπανιως :d

ok :thumbup:

next please :d

Jeepas
15-12-2009, 22:24
ρεμάλια!!!!
...όποιος δεν την θέλει να μου πει να την δώσω "αλλού".

Με λένε Χρήστο αλλά εσύ μπορείς να με φωνάζεις "αλλού"

Υγ. Μητσάρα, πλάκα κάνω... ΔΕΝ είμαι για κατεψυγμένη αυτή την περίοδο ;)

dimitris21
16-12-2009, 09:07
Με λένε Χρήστο αλλά εσύ μπορείς να με φωνάζεις "αλλού"

Υγ. Μητσάρα, πλάκα κάνω... ΔΕΝ είμαι για κατεψυγμένη αυτή την περίοδο ;)

κατάλαβα... εσύ είσαι αλλού γι αλλού :d:d:d