PDA

Επιστροφή στο Forum : Οτολιθος ψαριων

stavaigi
19-02-2009, 23:19
αλήθεια υπάρχει περίπτωση να μεγαλώσουν κανονικά αυτά τα δισκάκια σε αυτά τα λίτρα? κινδυνεύουν να μείνουν μικρά αν δεν αλλάξει η κατάσταση?
Το ρωτάω αυτό για παράδειγμα αν κάποιος έχει βάλει σε 100αρα γεννήστρα 2 δίσκους για γέννες λόγω των λίγων λίτρων συνεχίζει η ανάπτυξη τους κανονικά ή περιορίζεται??

δεν υπαρχει περιπτωση να μεγαλωσουν ( δεν κοβω και τα δυο μου χερια γι αυτο)
η αναπτυξη του ψαριου σταματαει οταν αρχιζει το στρες!
στην ουσια δεν σταματαει αλλα μειωνετε!
η μειωση του απαιτουμενου χωρου του καθε ψαριου του δημιουργει το στρες
καθε χρονος που περναει σε καθε ψαρι σχιματιζετε μια γραμμη στον οτολιθο του απο εκει καταλαβαινουν και την ηλικια του καθε ψαριου ειναι ο πιο σιγουρος τροπος για να μαθεις την ηλικια του ψαριου και ποσσες φορες εχει στρεσσαριστει η αρωστησει!
στην περιπτωση της γεννηστρας δεν νομιζω να περιοριζεται λογο λιτρων!

yiapas
19-02-2009, 23:30
η μειωση του απαιτουμενου χωρου του καθε ψαριου του δημιουργει το στρες
καθε χρονος που περναει σε καθε ψαρι σχιματιζετε μια γραμμη στον οτολιθο του απο εκει καταλαβαινουν και την ηλικια του καθε ψαριου ειναι ο πιο σιγουρος τροπος για να μαθεις την ηλικια του ψαριου και ποσσες φορες εχει στρεσσαριστει η αρωστησει!
στην περιπτωση της γεννηστρας δεν νομιζω να περιοριζεται λογο λιτρων!
thamb
Σταυρο πολύ ενδιαφέρον ακούγεται φιλε μου αυτό
είναι φυσικά πραγματα που γνωρίζεις και θα μας είναι
εμάς πολύ χρήσιμα.....
δεν ηξερα τιποτα γι'αυτο και ουτε καν είχα ξανακούσει κάτι τετοιο

λεπτομέρειες για αυτό θα ήθελα να μας πείς περισσότερες
όποτε βρείς καιρόiexclappp

stavaigi
19-02-2009, 23:43
θα ανεβασω μια εργασια συντομα για τον οτολιθο οπως και για τις τροφες οπως σας εχω υποσχεθει μολις βρω χρονο( ελπιζω μεσα στην αλλη εβδομαδα) ομως,γιατι τρεχω συνεχεια τον τελευταιο καιρο!

yiapas
19-02-2009, 23:46
θα ανεβασω μια εργασια συντομα για τον οτολιθο οπως και για τις τροφες οπως σας εχω υποσχεθει μολις βρω χρονο( ελπιζω μεσα στην αλλη εβδομαδα) ομως,γιατι τρεχω συνεχεια τον τελευταιο καιρο!
με την ησυχία σουthamb ωρε σταυρο

ChristosP
20-02-2009, 07:55

Doctor αν έχετε κάνει και καμιά μελέτη με φάρμακα δεν την βάζεις emot67

stavaigi
20-02-2009, 10:33
Doctor αν έχετε κάνει και καμιά μελέτη με φάρμακα δεν την βάζεις emot67

εγω δεν εχω κανει κατι παρομοιο και αν εχουν κανει δυστηχως δεν μπορω να το ανεβασω nonononoγιατι ειναι ιδιοκτησια τους!

οσες εργασιες εχω κανει εγω ομως ευχαριστως να τις ανεβασω!emot123

ChristosP
20-02-2009, 10:38
Ρε φίλε μου δεν θέλουμε να τις ανεβάσουμε απλά να τις διαβάσουμε θέλουμε friends.

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιος δεν μπορεί να διαβάσει κάποια εργασία :bang:. Δηλαδή κάνει κάποιος εργασία για να την διαβάζει μόνος του :63:

Οπως έχεις καταλάβει την ψάχνουμε μόνοι μας και δεν είναι εύκολο. Ισως θα πρέπει να δημιουργηθεί τμήμα ή ειδικότητα που να ασχολήται με τις ασθένειες ψαριών πέρα από την τσιπούρα και το λαβράκι

stavaigi
20-02-2009, 14:25
χρηστο μου και εγω μαζι σου ειμαι και οτι εχω ειλικρινα θα στο δωσω να το διαβασεις και σε οποιον αλλο ενδιαφερετε πραγματικα!
αλλα η νοοτροπια που εχουν εκει δεν αλλαζει μια μελετη που εχουν κανει εγω δεν μπορω ετσι απλα να την παρω και να την δωσω( βλεπε πνευματικα δικαιοματα) ειναι πολλα πραγματα που δυστηχως δεν μπορω να τα αναλησω εδω!
σαν σταυρος απ οτι εχεις καταλαβει μοιραζομαι μαζι σας οτι ξερω χωρις να ειμαι "κρυψινος" και προσπαθω να κατανοησω πολλα πραγματα!
οσο για τις αρωστιες στα ψαρια γλυκου δεν υπαρχει κατι συγκεκριμενο απλα διασπαρτες πληροφοριες και αναφορες !
ψαχνω να κανω ενα μεταπτυχιακο στις ασθενειες ψαριων γλυκου νερου και σε φαρμακευτικες αγωγες ελπιζω να τα καταφερω και θα σας μεταφερω ολες τις πληροφοριες μου!

ChristosP
20-02-2009, 15:07
Σταύρο δεν το λέω για εσένα και σε ευχαριστούμε .

Μην ξεχνάς ότι εμείς είμαστε αλμπανιδες και περιμένουμε να βρουμε κάποια επιστημονική γνώση για να είμαστε ποιο σίγουροι

Lagos
20-02-2009, 17:41

Περιμενουμε με αγωνια τις πληροφοριες σου!!!
(ο οτολιθος τι να ειναι...?)-ο ασχετος...whistle

stavaigi
20-02-2009, 18:01
(ο οτολιθος τι να ειναι...?)whistle

οτολιθος ειναι ενα κοματι οστου ας το πουμε ετσι που βρισκετε στο κρανιο των ψαριων σχεδον πανω απο το ματι του ψαριου!
ειναι ενα οργανο που βρικετε σε ενα σακο αισθητηρων βοηθα να κατανοει το ψαρι την κινηση του πχ.να πηγαινει μπροστα η πισω!
το εχουν ολοι ο ζωντες οργανισμοι και οι ανθρωποι!

γι αυτο αν μπεις σε μια μπαλαρινα του λουνα παρκ και μετα κατεβεις εχεις την αισθηση οτι ολα γυριζουν και δεν ξερεις που πατας ειναι γιατι ο οτολιθος εχει βαρεσει σε ολα τα τοιχωματα του σακου αυτου γυρω γυρω και δεν ξερεις που βρισκεσε!
το ειπα πολυ μπακαλιστικα βεβαια (ο επιστημονας36_17_111111) ετσι για να κατανοησεις τι ειναι!
καλητερες και πιο κατατοπιστηκες πληροφοριες προσεχως!

Υ.Γ.που εισαι ρε μανα να δεις γιατι σπουδαζα 6 χρονια ο ανθρωπαςςςςςςςςςςςςς36_13_31111236_13_31111236_13_ 311112
:lllll::lllll::lllll:

Lagos
20-02-2009, 18:16
οτολιθος ειναι ενα κοματι οστου ας το πουμε ετσι που βρισκετε στο κρανιο των ψαριων σχεδον πανω απο το ματι του ψαριου!
ειναι ενα οργανο που βρικετε σε ενα σακο αισθητηρων βοηθα να κατανοει το ψαρι την κινηση του πχ.να πηγαινει μπροστα η πισω!
το εχουν ολοι ο ζωντες οργανισμοι και οι ανθρωποι!

Δηλαδη για να καταλαβω...για να μαθουμε ολες τις πληροφοριες που "περιεχει" ο οτολιθος πρεπει το ψαρακι μας να το κλαψει η μανουλα του πρωτα?dead:

stavaigi
20-02-2009, 18:25
δυστηχως!!!
αλλα οι πληροφοριες που θα παρεις απο ενα νεκρο ψαρι θα σε βοηθησει να ζησουν καλητερα τα υπολοιπα και ζωντανα! friends

Yiannis59
20-02-2009, 19:47
Αυτο το παιδι θα με κανει να ξεθαψω το μικροσκοπιο που αγορασα και ειναι ακομα στο κουτι τα dead: ψαρια που θα βρω εκτως και παω για τσιπουρες :65:

ChristosP
21-02-2009, 07:11
Boss έχεις μικροσκόπιο 0020

Και έλεγα να πάρω ένα με γλίτωσες ένα 500αρι .

Θα μου το δώσεις για λίγο να πειραματιστώ ?

Θα βοηθήση και ο επιστήμονας και ο Μιος . Εχω αρχίσει και διάβασμα 18_1_35

Yiannis59
21-02-2009, 10:40
Ελα να το πάρεις εχει και κάμερα για να βγαζεις φωτογραφίες τες ανακαλύψεις σου Γιατρε 36_17_111111

stavaigi
21-02-2009, 11:08
το θελω και εγω σοβαρα μιλαω η αν μπορεις νΑ μου το δανισεις για λιγο!
α .... βοςς παρε και τσιπουριτσες πρωτα θα τις αναλυσουμε και μετα θα τις ψησουμε!clapppclapppclappp

Genirous
21-02-2009, 13:57
Μήπως μπορούμε να έχουμε τα τεχνικά χαρακτηριστικά του μικροσκόπιου ωρέ Ιωάννη...? Και μιλάω κυρίως για τη μεγένθηση x...

Yiannis59
21-02-2009, 14:00
προσεχως γιατι ειναι στο ντουλαπι και εσυ ξερεις τι πρεπει να μετακινησω για να το ανοίξω και τι θα πεσει αμα το ανοιξω ατσαλα doh