PDA

Επιστροφή στο Forum : Παραμετροι STENDKER-Παραμετροι δικων μας ενυδρειων

StavrosM
25-09-2009, 11:50
Βλεποντας τις παραμετρους του νερου που προτεινει ο Stendker και που διατηρει κι ο ιδιος στα ενυδρεια του(pH 7,0 - GH 15 - KH 8), αναρρωτιεμαι αν κανουμε σωστα που εχουμε μαλακο και οξινο νερο στα ενυδρεια μας, αφου η βρυση μας σχεδον αυτο το νερο μας δινει!(στην περιοχη μου εχει pH 7,8 - GH 13 - KH 8) Mιλαμε παντα για δισκους εκτροφης! Ποια ειναι η γνωμη σας; Εγω δεν μπορω να πω με βεβαιοτητα κατι, μονο να αναφερω οτι για δυο χρονια που ειχα τα ψαρια σε νερο "βρυσης", με καποια αντιμετωπισα προβλημα ενω καποια αλλα μεγαλωσαν μια χαρα! Τωρα που εχω α/ο και τιμες νερου pH 6,0 - GH-3 - KH 2 εδω και εξι μηνες, ολα πανε καλα!(με τα ιδια ψαρια)
Φανταζομαι οτι πολλοι θα τον εχουν ρωτησει για το θεμα αυτο!
Εσεις τι λετε;

ChristosP
25-09-2009, 11:58
Το 7,8 με το 7 έχει μεγάλη διαφορά ;) όχι τόσο σαν απόλυτο νούμερο

Hary
25-09-2009, 12:09
Αν και αυτό το θέμα έχει πολυ-συζητηθεί 0και με ένα απλό ψάξιμο στο φορουμ μπορείς να βρεις πολλες πληροφορίες θα σου απαντήσω γιατι και γώ στενκερ έχω και είχα και προσωπική επικοινωνία με τον τεχνικό του για κάποιο δίαστημα...........
α) ξέχασες να αναφέρεις μια σημαντική παράμετρο του στενκερ που είναι τα μs που σηγκεκριμένα ο στενκερ έχει 800...... εσυ με ph 7,8 όπως το ακούω και με αυτα τα kh gh τα μs σου πρέπιει να χτυπάνε 1500άρια....... και με 1500άρια ξέχασέ το κάνε θαλασσινό καλύτερα........ (να και εκει η Α/Ο έχει γίνει απαραίτητη)

β)ναι ο στενκερ έχει αυτές τις τιμές και για μένα όσοι αγοράζουν στενκερ πρέπει να τα ξεκινούν εκει (υπάρχει παράδειγμα ΄στενκερ που μπηκαν σε νερό 4ph και την άλλη μερα dead:) αλλά εχει πολλές φορες ειπωθει οτι το dna των ψαριών δεν έχει αλλάξει όσο και να έχουν διαφοροποιηθεί οι συνήθειές του......... και καλό είναι να τους ''ξυπνάμε'' τις όξινες συνήθειες....... πχ τα δίκά μου τα ξεκίνησα 7 (χωρίς να το ξέρω τότε απλά έτυχε σε συνδιασμο με ένα προβληματάκι που είχα με την Α/Ο) και τώρα είναι στο 5,5..... όταν πλησιάζουν το 6,5 που προσπάθησα μια φορά αρχίζουμε τα στρεσσαρίσματα, ανορεξίες κτλ......

γ)ξεχνάς το θέμα της Α/Ο που εκτός απο σκληρότητες φιλτράρει και άλλα βλαβερά στοιχεία που περιέχουν τα νερά των περιοχών......

StavrosM
25-09-2009, 12:17
Το 7,8 με το 7 έχει μεγάλη διαφορά ;) όχι τόσο σαν απόλυτο νούμερο

Ναι εχει διαφορα, αλλα μεσα στο ενυδρειο με τον καιρο πεφτει λιγο καθως πεφτει και η σκληροτητα! Στο δικο μου ειχε πεσει περιπου 2 βαθμους η GH και η ΚΗ και το pH ηταν 7,0 με 7,5!

ChristosP
25-09-2009, 12:18
α) ξέχασεν να αναφέρεις μια σημαντική παράμετρο του στενκερ που είναι τα μs που σηγκεκριμένα ο στενκερ έχει 800...... εσυ με ph 7,8 όπως το ακούω και με αυτα τα kh gh τα μs σου πρέπιει να χτυπάνε 1500άρια....... και με 1500άρια ξέχασέ το κάνε θαλασσινό καλύτερα........ (να και εκει η Α/Ο έχει γίνει απαραίτητη)

Ψιτ δεν πρέπει να έχει πάνω από 350 ππμ ;)

Σταύρο μπορείς να τους κρατήσεις στο ph τις βρύσης σου τους στενκερ με μια διαφορά θα πρέπει να κάνεις μεγάλες αλλαγές έτσι ώστε να έχουν μπολίκο καθαρό νερό ;) .

Εχω παράδειγμα τους δίσκους το Dimitris21 που μεγάλωσαν με νερό βρύσης .

StavrosM
25-09-2009, 12:21

Ακριβως!!!!!!!!!!! Περιπου τοσο ηταν,το πολυ 400! Αφου ολοι συμφωνουμε οτι με την οσμωση ειναι καλυτερα, πως ο Stendker τα καταφερνει τοσο καλα;

ChristosP
25-09-2009, 12:21
Σταύρο ότι αλλιώς αντιδρά ένα ψάρι σε αρρώστιες σε χαμηλό Ph σε σχέση με υψηλό αυτό για μένα είναι γεγονός επίσης η αμμωνία στο ph που λες είναι θανατηφόρα . Αρα για να κρατήσουμε και να μεγαλώσουμε τα ψάρια μας με νερό βρύσης θα πρέπει να είναι όσο το δυνατόν ποιο καθαρό από οργανικά άρα αλλαγές συχνές για να μην έχουμε πρόβλημα ούτε από την αμμωνία αλλά και ούτε αρρώστιες ;)

Ακριβως!!!!!!!!!!! Περιπου τοσο ηταν,το πολυ 400! Αφου ολοι συμφωνουμε οτι με την οσμωση ειναι καλυτερα, πως ο Stendker τα καταφερνει τοσο καλα;

με συχνές αλλαγές καθημερινές 15-20%

Hary
25-09-2009, 12:22

our water parameters are as follows:

GH 15
KH 8
pH 7
800 μS
30°C water temperature

We feed the discus three times a day with our own beef heart mix. Ask you trader if you can get it from him as well!

Kind regards

Bastian Wald

ChristosP
25-09-2009, 12:23
Μιλάω για το νερό του Σταύρου ;) που είπες ότι έχει 1500

Jeepas
25-09-2009, 12:25
...εχει πολλές φορες ειπωθει οτι το dna των ψαριών δεν έχει αλλάξει όσο και να έχουν διαφοροποιηθεί οι συνήθειές του......... και καλό είναι να τους ''ξυπνάμε'' τις όξινες συνήθειες...
όπως έχει ειπωθεί επίσης ότι αυτό ισχύει "όταν δεν υπάρχει ανθρώπινη παρέμβαση στη γεννετική" ;)

Άλλωστε, κατά καιρούς, πολλοί έχουν κρατήσει σε 7άρια δίσκους χωρίς προβλήματα.
Δεν ξέρω και πολλά αλλά τείνω να συμφωνήσω με τον Χρήστο, καθαρό νερό δηλαδή :thumbup:

Hary
25-09-2009, 12:26

πάσο.... δεν το κατάλαβα......

StavrosM
25-09-2009, 12:27
Αν και αυτό το θέμα έχει πολυ-συζητηθεί 0και με ένα απλό ψάξιμο στο φορουμ μπορείς να βρεις πολλες πληροφορίες θα σου απαντήσω γιατι και γώ στενκερ έχω και είχα και προσωπική επικοινωνία με τον τεχνικό του για κάποιο δίαστημα...........
α) ξέχασες να αναφέρεις μια σημαντική παράμετρο του στενκερ που είναι τα μs που σηγκεκριμένα ο στενκερ έχει 800...... εσυ με ph 7,8 όπως το ακούω και με αυτα τα kh gh τα μs σου πρέπιει να χτυπάνε 1500άρια....... και με 1500άρια ξέχασέ το κάνε θαλασσινό καλύτερα........ (να και εκει η Α/Ο έχει γίνει απαραίτητη)

β)ναι ο στενκερ έχει αυτές τις τιμές και για μένα όσοι αγοράζουν στενκερ πρέπει να τα ξεκινούν εκει (υπάρχει παράδειγμα ΄στενκερ που μπηκαν σε νερό 4ph και την άλλη μερα dead:) αλλά εχει πολλές φορες ειπωθει οτι το dna των ψαριών δεν έχει αλλάξει όσο και να έχουν διαφοροποιηθεί οι συνήθειές του......... και καλό είναι να τους ''ξυπνάμε'' τις όξινες συνήθειες....... πχ τα δίκά μου τα ξεκίνησα 7 (χωρίς να το ξέρω τότε απλά έτυχε σε συνδιασμο με ένα προβληματάκι που είχα με την Α/Ο) και τώρα είναι στο 5,5..... όταν πλησιάζουν το 6,5 που προσπάθησα μια φορά αρχίζουμε τα στρεσσαρίσματα, ανορεξίες κτλ......

γ)ξεχνάς το θέμα της Α/Ο που εκτός απο σκληρότητες φιλτράρει και άλλα βλαβερά στοιχεία που περιέχουν τα νερά των περιοχών......

Ναι, δεν εψαξα πολυ! Λογικο να ειχε ξαναγινει κουβεντα για αυτο! Απο οτι ειδες ειχα περιπου 350 με 400 μS τοτε, αλλα οσον αφορα τα βλαβερα στοιχεια,ειχα και φιλτρο ενεργου συμπαγους ανθρακα στην παροχη νερου! Και το εχω ακομα στην γραμμη πριν την οσμωση!

Hary
25-09-2009, 12:28
όπως έχει ειπωθεί επίσης ότι αυτό ισχύει "όταν δεν υπάρχει ανθρώπινη παρέμβαση στη γεννετική" ;)

Δεν ξέρω και πολλά αλλά τείνω να συμφωνήσω με τον Χρήστο, καθαρό νερό δηλαδή :thumbup:

το καθαρό νερό δεν ξέρω που θα το βρείς στην ελλάδα.......

ChristosP
25-09-2009, 12:28
Δεν λέω ότι εγώ εφαρμόζω αυτήν την μέθοδο έτσι είμαι του χαμηλού ph .

Αλλά έχουμε πει οι δρόμοι είναι πολλοί και έχω δει δίσκους τεράστιους και υγιείς με νερό βρύσης μόνο που κάνανε πολύ αλλαγή .;)

Βάζεις ένα φίλτρο άνθρακα 2 φίλτρα στερεών και βουαλά ;) και δεν θες την όσμοση ;)

Hary
25-09-2009, 12:32
αυτο είναι καθαρό χρήστο????με δυο στερεών και ένα άνθρακα?? θέλω να μου πείτε πιος το λέει αυτό και να μου τον φαίρετε και μπροστά μου.......... και να κάνουμε και ένα meeting με τους χημικούς μου που αυτή τη στιγμή κουνάνε το κεφάλι...............

Yiannis59
25-09-2009, 12:32
Εχω παράδειγμα τους δίσκους το Dimitris21 που μεγάλωσαν με νερό βρύσης .
Τωρα μαλιστα ωραιο παραδειγμα εδωσες doh
Ας μην τους κατεβαζα στο 5 και θα σουλεγα αν θα ζουσαν και οι 5 που εζησαν ne55

ChristosP
25-09-2009, 12:33
Ας μην τους κατεβαζα 5 και θα σουλεγα αν θα ζουσαν και οι 5 που εζησαν ne55

Μπερδεύεσαι και εσύ μιλάω για τα ψάρια του τα μεγάλα τα 5 που είχε αγοράσει πριν 2 χρόνια και βάλε ;)

Jeepas
25-09-2009, 12:35
ΣΕ ΑΥΤΟ, συνεφωνώ friends
αλλά μπορείς να βάλεις άνθρακα, όχι Α/Ο

και ΠΑΛΙ όμως υπάρχουν πολλοί που κράτησαν δίσκους σε νερό βρύσης ή έστω με τύρφη σε 7άρι περίπου

ChristosP
25-09-2009, 12:36
αυτο είναι καθαρό χρήστο????με δυο στερεών και ένα άνθρακα?? θέλω να μου πείτε πιος το λέει αυτό και να μου τον φαίρετε και μπροστά μου.......... και να κάνουμε και ένα meeting με τους χημικούς μου που αυτή τη στιγμή κουνάνε το κεφάλι...............

Ρε φίλε μου είναι όσο ποιο καθαρό μπορεί να γίνει για να βάλουμε ψάρια ;)

Μην είμαστε υπερβολικοί με ψάρια εκτροφής ΙΜΟ .

Να δώσεις τα χαιρετήσματα στους χημικούς σου :d Δίσκους έχουνε?:d

Ας μην τους κατεβαζα στο 5 και θα σουλεγα αν θα ζουσαν και οι 5 που εζησαν ne55

Αφού έχουν φάει έναν σκασμό φάρμακα πρώτα έτσι ;)

Hary
25-09-2009, 12:37
έχουν άλλα πράγματα πιο ευαίσθητα..... θα τα πούμε απο κοντά γιατι πρέπει να φύγω.......

StavrosM
25-09-2009, 12:40

Ναι θα συμφωνησω κι εγω, αλλα οπως ειπα ειχα καποια προβληματα τοτε, οχι με ολους ομως! Αλλοι δεν ετρωγαν κι αλλοι ζευγαρωναν!!!doh Ειχα τρελαθει! Αρα χρειαζομουν πιο πολλες αλλαγες ή οσμωση!

ChristosP
25-09-2009, 12:41
έχουν άλλα πράγματα πιο ευαίσθητα..... θα τα πούμε απο κοντά γιατι πρέπει να φύγω.......

ε αυτό λέω ρε παιδιά . Δεν είναι τόσο ευαίσθητα ;)

Είπαμε μην είμαστε υπερβολικοί ( σαν εμένα :d)

Αλλά με νερό από βρύση μπορεί να κρατηθούν ψάρια όπως του στενκερ αφού φυσικά βάλουμε τον άνθρακα μας τα φίλτρα των στερεών μας απλά θέλει συχνές αλλαγές .

Ναι θα συμφωνησω κι εγω, αλλα οπως ειπα ειχα καποια προβληματα τοτε, οχι με ολους ομως! Αλλοι δεν ετρωγαν κι αλλοι ζευγαρωναν!!!doh Ειχα τρελαθει! Αρα χρειαζομουν πιο πολλες αλλαγες ή οσμωση!

κάτσε και εσύ μην πέρνεις θάρρος έτσι :d:d

Μιλάω για ψάρια στενκερ ;)

Genirous
25-09-2009, 13:03
Μπερδεύεσαι και εσύ μιλάω για τα ψάρια του τα μεγάλα τα 5 που είχε αγοράσει πριν 2 χρόνια και βάλε ;)
...
Μιλάω για ψάρια στενκερ ;)Έγινες μαθητής του Νίκου και'συ ωρέ Χρηστάρα...; :rolleyes: :d baeh:

ChristosP
25-09-2009, 13:26
Έγινες μαθητής του Νίκου και'συ ωρέ Χρηστάρα...; :rolleyes: :d baeh:

Τι να κάνω δεν τους προλαβαίνω όλους :d:d:d

StavrosM
25-09-2009, 13:37
ε αυτό λέω ρε παιδιά . Δεν είναι τόσο ευαίσθητα ;)

Είπαμε μην είμαστε υπερβολικοί ( σαν εμένα :d)

Αλλά με νερό από βρύση μπορεί να κρατηθούν ψάρια όπως του στενκερ αφού φυσικά βάλουμε τον άνθρακα μας τα φίλτρα των στερεών μας απλά θέλει συχνές αλλαγές .

κάτσε και εσύ μην πέρνεις θάρρος έτσι :d:d

Μιλάω για ψάρια στενκερ ;)

Δωσε θαρρος στον χωριατη... (...που λενε!)
Ναι τετοια δεν εχω, μακαρι να αποκτησω! Να του πουμε να κραταει καμποσα τωρα που θα ερθει; Ελπιζω να ερθω κι εγω παντως, να γνωριστουμε και να τα πουμε απο κοντα!

mios
25-09-2009, 14:38
Πέρα των άλλων που ανέφερε ο Χρήστος(σωματιδίων και άνθρακα -κατα την γνώμη 2 τουλάχιστον από το καθένα) υπάρχει και ένα φίλτρο 0,02 μικρών.Αυτό θεωρητικά κρατάει τα πάντα από παθογόνα που ενδέχεται να σου κάνουν ζημιά.Βάζοντας και ένα τέτοιο μετά του άνθρακα (πάλι όμως θέλει και ένα σωματιδίων πριν για να κρατάει τυχόν ιζήματα από άνθρακα και να μην "μπουκώνει" doh) πιστεύω πως λύθηκε το πρόβλημα.Τέτοιου είδους ,αλλά σε μικρογραφία, χρησιμοποιούν και σε αποστολές όπου δεν έχουν πρόσβαση σε καθαρό νερό και έχουν παρατήσει πλέον τα γνωστά χαπάκια ;).

StavrosM
25-09-2009, 15:05
Πέρα των άλλων που ανέφερε ο Χρήστος(σωματιδίων και άνθρακα -κατα την γνώμη 2 τουλάχιστον από το καθένα) υπάρχει και ένα φίλτρο 0,02 μικρών.Αυτό θεωρητικά κρατάει τα πάντα από παθογόνα που ενδέχεται να σου κάνουν ζημιά.Βάζοντας και ένα τέτοιο μετά του άνθρακα (πάλι όμως θέλει και ένα σωματιδίων πριν για να κρατάει τυχόν ιζήματα από άνθρακα και να μην "μπουκώνει" doh) πιστεύω πως λύθηκε το πρόβλημα.Τέτοιου είδους ,αλλά σε μικρογραφία, χρησιμοποιούν και σε αποστολές όπου δεν έχουν πρόσβαση σε καθαρό νερό και έχουν παρατήσει πλέον τα γνωστά χαπάκια ;).

Δηλαδη μπορει να μπει ενα τετοιο φιλτρο πριν την μεμβρανη της οσμωσης? Καταλαβα καλα? (αφου πριν υπαρχει και φιλτρο ανθρακα και σωματιδιων)

mios
25-09-2009, 15:26
Όχι .Να κάνεις αυτό και να χρησιμοποιείς μόνο βρύση(όταν και αν δεν έχεις θέμα με pH και σκληρότητες )

Χρησιμοποιείς τέτοια κάνιστρα για τα φίλτρα (το 0,02μ είναι σε μεγάλο 20'' αυτά είναι 10'') .Τα βάζεις σε σειρά μετάτη βρύση .Βέβαια θέλει και χώρο :(

StavrosM
25-09-2009, 15:36
Ακουγετε ωραια λυση, αλλα τωρα εχω μπει σε μια ρεγουλα με την οσμωση με 80% καθαρο και 20% βρυσης!
6213
Εσυ χρησιμοποιεις αυτη την επεξεργασια σε καποια ενυδρεια και στα υπολοιπα α/ο?

Υ.Γ. Δισκοεργαστηριο το εχεις κανει το σπιτι σου,ε?

mios
25-09-2009, 15:49
Έχω όλα τα "καλά" ψάρια (μετά από ζημιά με τους παλιούς) σε ένα 300 και κάνω μόνο ΑΟ κάθε μέρα(με εξαίρεση κάνα μήνα που έβαζα και βρύση(50%+) για να δω αποτελέσματα.Στα άλλα τίποτα (750αρι με 4 μεγάλους δίσκους κάθε 3-4+ μήνες αλλαγή) .Η εγκατάσταση είναι έτοιμη (εκτός από το μεγάλο φίλτρο) και όταν μπουν στα "καθαρισμένα" πλέον ενυδρεία και μοιραστούν θα αρχίσω τις αλλαγές με βρύσης γιατί δεν γίνεται τόσα λίτρα όσμωση :eek:
Όσμωση αν και όταν πάμε για γέννες

StavrosM
25-09-2009, 16:33
Έχω όλα τα "καλά" ψάρια (μετά από ζημιά με τους παλιούς) σε ένα 300 και κάνω μόνο ΑΟ κάθε μέρα(με εξαίρεση κάνα μήνα που έβαζα και βρύση(50%+) για να δω αποτελέσματα.Στα άλλα τίποτα (750αρι με 4 μεγάλους δίσκους κάθε 3-4+ μήνες αλλαγή) .Η εγκατάσταση είναι έτοιμη (εκτός από το μεγάλο φίλτρο) και όταν μπουν στα "καθαρισμένα" πλέον ενυδρεία και μοιραστούν θα αρχίσω τις αλλαγές με βρύσης γιατί δεν γίνεται τόσα λίτρα όσμωση :eek:
Όσμωση αν και όταν πάμε για γέννες

Ωραια!!! Τελεια!!! :thumbup: Μετο καλο και σε νεες γεννες! Οταν μπουν ολα σε μια σειρα, να βαλεις φωτογραφιες!

Diskus Fan
25-09-2009, 17:31
Εχω βαρεθει να τα λεω ..... τι συνθηκες Stendker και ιστοριες για "αγριους" ..... οταν δεν ξεραμε την τυφλα μας .... σε νερο βρυσης ......

http://www.greekdiscus.com/test2000/showthread.php?t=1800&highlight=%C3%E5%ED%ED%E1+10%E5%F4%E9%E1

Confucius
25-09-2009, 17:34
Δεν λέω ότι εγώ εφαρμόζω αυτήν την μέθοδο έτσι είμαι του χαμηλού ph .

Αλλά έχουμε πει οι δρόμοι είναι πολλοί και έχω δει δίσκους τεράστιους και υγιείς με νερό βρύσης μόνο που κάνανε πολύ αλλαγή .;)

Εγώ πάλι έχω δει δίσκου τεράστιους και υγιείς με νερό βρύσης και χωρίς αλλαγές νερού.
Στη καλήτερη περίπτωση γινόταν αλλαγή νερού κάθε 4 μήνες,
και το υπόλοιπο διάστημα συμπλήρωναν μόνο για την εξάτμηση.

StavrosM
25-09-2009, 18:40
Eχετε δικιο ωρε "συναδερφοι", αλλα παντα κατι καλυτερο δεν κοιταμε να κανουμε? Γι'αυτο το ψαχνουμε απο ΄δω, το ψαχνουμε απο ΄κει και ακομα δεν εχουμε καταληξει σε εναν δρομο!:rolleyes: Ουτε για τις παραμετρους του νερου, ουτε για τις αλλαγες, ουτε για την σταθεροποιηση του pH κ.α...
Σε γενικες γραμμες κινουμαστε παραλληλα αλλα κανουμε και καποια πραγματα διαφορετικα ο καθενας, που μας "βγαινουν"(ή και δεν μας βγαινουν καμμια φορα)!

Υ.Γ. Αντεχουν τα μυρια οσα... δεν θα το ΄λεγα, αλλα τα μυρια αρκετα... σιγουρα!!!

Diskus Fan
25-09-2009, 18:49
Ναι αλλα μιλωντας ομως για δισκογκαπυ .... αν κανουν ο Genirus ο ChristosP και οποιος αλλος εχει "αγριους" αυτα που εχουμε κανει δεν νομιζω να δουνε τα ιδια αποτελεσματα. Οι δισκοι μετα μαλλον θα κοιτανε τα ραδικια αναποδα.-;)

ChristosP
25-09-2009, 18:58
Εγώ πάλι έχω δει δίσκου τεράστιους και υγιείς με νερό βρύσης και χωρίς αλλαγές νερού.
Στη καλήτερη περίπτωση γινόταν αλλαγή νερού κάθε 4 μήνες,
και το υπόλοιπο διάστημα συμπλήρωναν μόνο για την εξάτμηση.

H μεθοδος μη αλλαγής ήταν της μοδας πριν πολλααααααααα χρόνια .

Το ότι η όσμοση είναι η καλύτερη περίπτωση δεν το συζητάμε .

Απλά το ότι μπορεί να δουλέψει με συχνές αλλαγές νερού από βρύση (να είναι σε ανεκτά επιπεδα οι τιμές ) ειναι γεγονος και τα παρδειγματα πολλά .

Οι συχνές αλλαγές κάνουν τα ψάρια τουμπανο με την σωστή τροφή αυτό προσωπικά το πιστεύω πολύ

StavrosM
25-09-2009, 19:02
Ναι αλλα μιλωντας ομως για δισκογκαπυ .... αν κανουν ο Genirus ο ChristosP και οποιος αλλος εχει "αγριους" αυτα που εχουμε κανει δεν νομιζω να δουνε τα ιδια αποτελεσματα. Οι δισκοι μετα μαλλον θα κοιτανε τα ραδικια αναποδα.-;)

Κατσε γιατι δεν το 'πιασα!xmm Τα 'χετε βαλει ολα μαζι, τουρλου τουρλου στο ιδιο ενυδρειο ωρε κουζουλοι? Ή εγω δεν καταλαβα καλα?

StavrosM
25-09-2009, 20:55
Ναι, και ολα τα ρεμαλια μαζι μετα, θα γραψουμε την "ρεμαλιαδα"! Θα αφησει εποχη... Φτιαξε το καστ και μοιρασε ρολους!:cool:

Crazyio
25-09-2009, 20:58
το βάφτισμα γίνεται όπως στους ιππότες ... με σπαθί ...
το νού σου !! :d:d:d

StavrosM
25-09-2009, 21:53
το βάφτισμα γίνεται όπως στους ιππότες ... με σπαθί ...
το νού σου !! :d:d:d

Το νου σας ρεμαλιαααααα, το νου σας ρεμαλια...:d που ελεγε κι ο Κωνστανταρας ε?
Οτι θα γινομουν και ιπποτης της στρογγυλης δισκοτραπεζης δεν το περιμενα!