PDA

Επιστροφή στο Forum : Εμεις μπορουμε?

stamos
18-09-2009, 07:00
Καλημερα σας .Τυχαια εχθες το βραδυ επεσα πανω σε αυτοhttp://forum.simplydiscus.com/showthread.php?p=571386#post571386
τελικα αναρωτιεμαι ειμαστε τοσο πισω?Μπορουμαι να το κανουμαι?:confused:

ChristosP
18-09-2009, 07:22
Η άποψη μου είναι όχι δυστυχώς . Μπορεί να υπάρχουν καμιά δεκαριά άτομα με πολύ καλά ενυδρεία που θα τα βρεις δύσκολα στο εξωτερικό αν και ασχολούντε πολλοί περισότεροι, αλλά δες και μέσα στο φορουμ πόσα είναι τα καλά ψάρια και ποιος ασχολείται όπως πρέπει. Πιστεύω ότι έχουμε κανει μεγάλα βήματα σαν κοινότητα στο σωστά στημένο ενυδρείο αλλά ακόμα είμαστε πολύ πίσω στην ποιότητα ψαριών . Προσωπικά βλέποντας τα δικά μου τα ψάρια 1 είναι σε θέση να το πεις ότι είναι καλό για να περάσει απλά την βάση σε έναν διαγωνισμό :cool:

Τώρα αν είναι να το κάνουμε πόσες συμμετοχές νομίζεις ότι θα έχουμε 20-30
Τι να πω :confused:

Genirous
18-09-2009, 08:05
Συμφωνώ με το Χρήστο, αλλά ας κρατήσουμε κάποιες επιφυλάξεις για το (όχι άμεσο) μέλλον... :thumbup:

White Diamond
18-09-2009, 10:22
Καλημερα. Γιατι οχι και 20-30 συμμετοχες δεν ειναι ασχημα για αρχη. Αν σκεφτουμε οτι θα λειτουργησει σαν διαφημιση και για το καταστημα που ισως αναλαβει την φιλοξενια και το
σημαντικοτερο για το ειδος, (προβολη διαγωνισμου μεσω ολων των σχετικων site), του GD σαν διοργανωση, κλπ, θα ειναι μια καλη αρχη με αποτελεσμα να προσελκησουμε νεο κοσμο.
Εξ αλλου δεν μετρησα πεισσοτερους στις φωτο τους. Το αποτελεσμα ομως ηταν να γινουν γνωστοι. Λοιπον?

Υ.Γ. Μερικες ψυχες που δεν ανεβαζουν φωτο ισως εχουν ασσους που μπορει να φθασουν ψηλα. Λεω, δεν ξερω. Ισως......

Hary
18-09-2009, 10:59
Καλημερα. Γιατι οχι και 20-30 συμμετοχες δεν ειναι ασχημα για αρχη. Αν σκεφτουμε οτι θα λειτουργησει σαν διαφημιση και για το καταστημα που ισως αναλαβει την φιλοξενια και το
σημαντικοτερο για το ειδος, (προβολη διαγωνισμου μεσω ολων των σχετικων site), του GD σαν διοργανωση, κλπ, θα ειναι μια καλη αρχη με αποτελεσμα να προσελκησουμε νεο κοσμο.
Εξ αλλου δεν μετρησα πεισσοτερους στις φωτο τους. Το αποτελεσμα ομως ηταν να γινουν γνωστοι. Λοιπον?

Υ.Γ. Μερικες ψυχες που δεν ανεβαζουν φωτο ισως εχουν ασσους που μπορει να φθασουν ψηλα. Λεω, δεν ξερω. Ισως......

καλός ο ενθουσιασμός σου και γω μαζί σου αλλά όπως ανάφερε και ο Χρήστος δεν υπάρχουν δίσκοι τουλάχιστον σε όσα ενυδρεία μελών έχω πάει που να καλύπτουν έστω τα κριτήρια για να συμμετάσχουν σε διαγωνισμό..... και γώ έχω έναν δίσκο που θεωρώ αστέρι αλλά σε διαγωνισμό δεν ξέρω αν θα ήταν καν δεκτος (το πιο πιθανό δλδ να τον μην τον βάζανε καν)............ υπάρχουν συγκεκριμένα κριτήρια για να λάβει μέρος ένα ψάρι σε διαγωνισμό................ επίσης δεν υπάρχει και η κατάλληλη υποδομή στα μέλη να προετοιμάσουν ψάρι για διαγωνισμό.... από όσο γνωρίζω μόνο ένας στην ελλάδα έχει τα μέσα να το κάνει και αύτος λόγω δουλιάς και οικογενειακών υποχρεώσεων δεν έχει καν στήσει τον εξοπλισμό του...... για να μαζέψουμε 20-30 ψάρια μάλλον απίθανο το βλέπω και απο τι αναπαραγωγή?? και με ποιο αρχείο?? αφου τα περισσότερα μέλη έχουν3-4 διαφορετικά είδη δίσκων μέσα στο ενυδρεία και τα ζευγάρια των περισσότερων απο εμας είναι διαφορετικών ειδών......

mios
18-09-2009, 12:17
Ργώ πάντως έχω αρχίσει να μαζεύω από τώρα ,για να είμαι έτοιμος :d

Hary
18-09-2009, 12:22
Ργώ πάντως έχω αρχίσει να μαζεύω από τώρα ,για να είμαι έτοιμος :d

Εσύ μήπως ξέρεις για ποιον τύπο αναφερόμουν πιο πάνω???:patrol: σιγανοπαπαδιά.......:d

mios
18-09-2009, 12:41
Εδώ κάνεις λάθος :o
Υπάρχουν αρκετοί "τρελλοί" .Και δεν μπαίνουν όλοι στα fora μην μπερδεύετε το ένα με το άλλο ;)

Hary
18-09-2009, 12:49
Εδώ κάνεις λάθος :o
Υπάρχουν αρκετοί "τρελλοί" .Και δεν μπαίνουν όλοι στα fora μην μπερδεύετε το ένα με το άλλο ;)

μπα..... τον μόνο τρελό που ξέρω είναι αυτόν που έχει κάτι rack (2 για την ακρίβεια φουλ στα ενυδρεία) στο υπόγειό του κανα 2 2μετρα 2-3 σαμπ, και κάτι ψηλα(400αρι 300άρι κτλ....).... αύτον έχω άχτι οι υπόλοιποι δεν με ενδιαφέρουν..... και ας έχουν φαρμες ολόκληρες.......

gantalf
18-09-2009, 13:25
αφού έχουμε κριτή τον Τσεκουράτο...
Τι θέλουμε παραπάνω??

μπορούμε και τώρα να κάνουμε διαγωνισμό...
Δεν χρειαζόμαστε αίθουσες φωτογράφους κλπ-κλπ.,,
ο καθένας ανεβάζει φώτο από το αγαπημένο του ψάρι και περιμένουμε το βράδυ που θα μπεί ο τσεκουράτος να μας πει ποιό ψάρι θα πάρει το 1ο βραβείο.
Το βραβείο το ορίζουμε εμείς, τι τα θέλετε τα μεγαλεία?? :d

yiapas
18-09-2009, 14:04
αφού έχουμε κριτή τον Τσεκουράτο...
Τι θέλουμε παραπάνω??

μπορούμε και τώρα να κάνουμε διαγωνισμό...
Δεν χρειαζόμαστε αίθουσες φωτογράφους κλπ-κλπ.,,
ο καθένας ανεβάζει φώτο από το αγαπημένο του ψάρι και περιμένουμε το βράδυ που θα μπεί ο τσεκουράτος να μας πει ποιό ψάρι θα πάρει το 1ο βραβείο.
Το βραβείο το ορίζουμε εμείς, τι τα θέλετε τα μεγαλεία?? :d
36_1_3236_1_3236_1_32 απλά ΜΑΓΟΣ ...έχεις άλλο ένα τρίμηνο εκπαίδευσης στο φόρουμ και θα γίνεις ξεφτέρι στις ατάκες....

η βελτίωση σου είναι αξιοσημείωτη....:score:funyfuny

Γιάννης
18-09-2009, 15:11
Μπορεί σαν πρώτο βήμα να γίνει κάτι πιο απλό.
Ας πούμε πχ μια φορά τον χρόνο να γίνεται διαγωνισμός με φωτογραφίες.
Ο καθένας θα στέλνει φωτογραφία με το καλύτερό του ψάρι,και ο νικητής να βγαίνει είτε με ψηφοφορία είτε από κάποια επιτροπή.

Yiannis59
18-09-2009, 15:45
Μπορεί σαν πρώτο βήμα να γίνει κάτι πιο απλό.
Ας πούμε πχ μια φορά τον χρόνο να γίνεται διαγωνισμός με φωτογραφίες.
Ο καθένας θα στέλνει φωτογραφία με το καλύτερό του ψάρι,και ο νικητής να βγαίνει είτε με ψηφοφορία είτε από κάποια επιτροπή.

Μαλον θα κερδιζει αυτος που εχει τον καλυτερο φωτογράφο οποτε :dog: να καβανζωσω τον φωτοχαλια τον (ΖΧ) και σας ξεσκισα απο τωρα ;baby;;baby;

White Diamond
18-09-2009, 18:09
ΟΚ, το μικροβιο μπηκε. (Μην ριξετε ektozon ειναι απο τα χρησιμα)
Εγω προσωπικα δεν γνωριζω τι χρειαζεται ακριβως ενα ψαρι για διαγωνισμο. Γονεις επωνυμους, εκτροφεια κλπ? Εχουμε μια κατασταση με τα απαραιτητα στοιχεια?
Διαγωνισμοι ενυδρειων μελων, και φωτογραφιας απο τα ενυδρεια γινονται και σε αλλα forum γιατι οχι και εδω?

Υ.Γ. Επειδη υπαρχει πολυ <<αρρωστια>> εδω γενικως θα υπαρξει καλο αποτελεσμα.
Υπηρξα μελος του ντοπερμαν κλαμπ και ο σκυλος μου ειχε λαβει μερος σε καποιους διαγωνισμους. Φανταζομαι κατι αντιστοιχο χρειαζεται και εδω?

Γιάννης
18-09-2009, 19:34
Μαλον θα κερδιζει αυτος που εχει τον καλυτερο φωτογράφο οποτε :dog: να καβανζωσω τον φωτοχαλια τον (ΖΧ) και σας ξεσκισα απο τωρα ;baby;;baby;

;)Αν ακολουθούνται κάποια κριτήρια (http://forum.simplydiscus.com/showpost.php?p=566624&postcount=3) η φωτογράφηση από μόνη της δεν μπορεί να βγάλει πρωταθλητή.

:patrol:Οποιαδήποτε εμφανή photoshop-μαγειρέματα να παίρνουν κόκκινη κάρτα και οι νικητές να περνάνε από αντί-photoshop control από επιτροπή του GD

White Diamond
18-09-2009, 19:54
;)Αν ακολουθούνται κάποια κριτήρια (http://forum.simplydiscus.com/showpost.php?p=566624&postcount=3) [COLOR="Red"]η φωτογράφηση από μόνη της δεν μπορεί να βγάλει πρωταθλητή.

:patrol:Οποιαδήποτε εμφανή photoshop-μαγειρέματα να παίρνουν κόκκινη κάρτα και οι νικητές να περνάνε από αντί-photoshop control από επιτροπή του GD

Το ζωντανο ειναι πιο καλο, δημιουργεις και γνωριμιες.c003

Γιάννης
18-09-2009, 21:00
Το ζωντανο ειναι πιο καλο, δημιουργεις και γνωριμιες.c003
Σωστό αυτό,αλλά ένας φωτογραφικός διαγωνισμός θα δείξει αν αξίζει να στηθεί ένας πραγματικός και μπορεί να λειτουργήσει ως πρόβα τζενεράλε.

White Diamond
19-09-2009, 08:59
καλός ο ενθουσιασμός σου και γω μαζί σου αλλά όπως ανάφερε και ο Χρήστος δεν υπάρχουν δίσκοι τουλάχιστον σε όσα ενυδρεία μελών έχω πάει που να καλύπτουν έστω τα κριτήρια για να συμμετάσχουν σε διαγωνισμό..... και γώ έχω έναν δίσκο που θεωρώ αστέρι αλλά σε διαγωνισμό δεν ξέρω αν θα ήταν καν δεκτος (το πιο πιθανό δλδ να τον μην τον βάζανε καν)............ υπάρχουν συγκεκριμένα κριτήρια για να λάβει μέρος ένα ψάρι σε διαγωνισμό................ επίσης δεν υπάρχει και η κατάλληλη υποδομή στα μέλη να προετοιμάσουν ψάρι για διαγωνισμό.... από όσο γνωρίζω μόνο ένας στην ελλάδα έχει τα μέσα να το κάνει και αύτος λόγω δουλιάς και οικογενειακών υποχρεώσεων δεν έχει καν στήσει τον εξοπλισμό του...... για να μαζέψουμε 20-30 ψάρια μάλλον απίθανο το βλέπω και απο τι αναπαραγωγή?? και με ποιο αρχείο?? αφου τα περισσότερα μέλη έχουν3-4 διαφορετικά είδη δίσκων μέσα στο ενυδρεία και τα ζευγάρια των περισσότερων απο εμας είναι διαφορετικών ειδών......
Εγω το βλεπω σαν αναβαθμιση του hoby.
Διεθνη η εδω εννοεις?
Εγω ξερω καποιον που ελαβε μερος στην Γερμανια με αγριο 23η θεση νομιζω
αν και το ψαρι αξιζε ισως μια απο τις τρεις πρωτες θεσεις!!!!!!

gantalf
19-09-2009, 09:06
το θέμα είναι ότι δύσκολα ο άλλος θα φέρει το αγαπημένο του δίσκο από την Φλώρινα π.χ. στην Αθήνα και να πάρει το ρίσκο μην του ψοφήσει στο δρόμο.
ενώ τώρα μπορούμε να αρχίσουμε να βάζουμε δισκάκια και να δούμε τι θα γίνει..
Λέω να ξεκινήσω..
Κατηγορία pigeon, υποψηφιότητα 1
δίσκος: Χριστίνα (έτσι τον ονόμασα εγώ)
http://i569.photobucket.com/albums/ss136/gantalf/DSC_1223.jpg
18 εκατοστά.
παρακαλούμε βάλτε και εσείς τον αγαπημένο σας pigeon.:d

White Diamond
19-09-2009, 09:37
το θέμα είναι ότι δύσκολα ο άλλος θα φέρει το αγαπημένο του δίσκο από την Φλώρινα π.χ. στην Αθήνα και να πάρει το ρίσκο μην του ψοφήσει στο δρόμο.
ενώ τώρα μπορούμε να αρχίσουμε να βάζουμε δισκάκια και να δούμε τι θα γίνει..
Λέω να ξεκινήσω..
Κατηγορία pigeon, υποψηφιότητα 1
δίσκος: Χριστίνα (έτσι τον ονόμασα εγώ)
http://i569.photobucket.com/albums/ss136/gantalf/DSC_1223.jpg
18 εκατοστά.
παρακαλούμε βάλτε και εσείς τον αγαπημένο σας pigeon.:d

Αψογος ο μαγος αλλα καλο θα ηταν να δημιουργηθει μια νεα ενοτητα
π.χ. ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ
Υποενοτητα α. ΕΝΥΔΡΕΙΩΝ (Δισκοενυδρεια, αλλα ενυδρεια. Παρουσιση λιτρα, φιλτρανση κλπ)
Υποενοτητα β. ΔΙΣΚΟΙ ΕΚΤΡΟΦΗΣ (Ειδος, στοιχεια ψαριου κλπ)
Υποενοτητα γ. ΑΓΡΙΟΙ ΔΙΣΚΟΙ

Υ.Γ. Κουκλιτσα η Χριστινα σου.
Αμπρα καταμπρα μαλλον πετυχε η ιδεα μαγε.:thumbup:
Για τον Μιο ειδικη κατηγορια νεογνων

Genirous
19-09-2009, 11:21
Παιδιά,
δώστε μας λίγο χρόνο να δούμε αν και πως μπορεί να οργανωθεί κάτι τέτοιο... iex

White Diamond
19-09-2009, 11:44
Παιδιά,

Χαιρομαι:thumbup:

harilaos
19-09-2009, 14:04
Παιδιά,

Λες να ψηθεί ο Bleher να βαθμολογήσει μια τέτοια κατάσταση; whistle

Diskus Fan
19-09-2009, 15:26
Καλο θα ηταν οι παραθεσεις να μπαινουν οταν χρειαζεται ..... οχι χωρις λογο. Γινονται κουραστικες.-;)

Bob Dens
19-09-2009, 15:29
Καλο θα ηταν οι παραθεσεις να μπαινουν οταν χρειαζεται ..... οχι χωρις λογο. Γινονται κουραστικες.-;)

Ok:thumbup::d:d:d

mios
19-09-2009, 19:12
Λες να ψηθεί ο Bleher να βαθμολογήσει μια τέτοια κατάσταση; whistle

Αν πάρει την άδεια ;) :d

White Diamond
08-10-2009, 12:43
Για να μην ξεχνιωμαστε.
http://www.greekdiscus.com/test2000/showthread.php?p=59162#post59162

White Diamond
10-10-2009, 12:04
Για να μην ξεχνιωμαστε.
http://www.greekdiscus.com/test2000/showthread.php?p=59162#post59162

Πολλα μπορουμε τελικα.
http://www.greekdiscus.com/test2000/showthread.php?p=59344#post59344
Ενα μεγαλο ευχαριστω στον yiapa για το ενδιαφερον του.:thumbup:
Ολοι ειμαστε διατεθιμενοι να βοηθησουμε οπου και οποτε χρειαστει.