PDA

Επιστροφή στο Forum : Σημαντική ανακοίνωση

Hary
07-09-2009, 17:08
Μιας και αρχίζουν τα κρύα και θα αρχίσουν οι αντιστάσεις να λειτουργουν δυναμικά θα ήθελα λιγο την προσοχή σας για να μην πάθεται ότι και γώ σήμερα......... Λάβεται υπ' οψην σας οτι πολλές αντιστάσεις (επώνυμες και ανώνυμες) είναι πολύ πρόχειρα φτιαγμένες και χρειάζονται έλενχο πρίν αρχίσει και χειμωνιάζει για να χουμε το κεφάλι μας ήσυχο........

Λοιπόν σήμερα το πρωί που ξύπνησα να πάω στην δουλειά (θα ταν 4 το πρωί με 8:30:d) κοιτάω τον elliwel ο οποίος έδειχνε 28.7 (συνήθως στους 28.8 δίνει εντολή να ανοίξει η αντίσταση για να το πάει πάλι στους 29).... δεν έδωσα σημασία γιατι λέω δεν θα έχει προλάβει να ζεστάνει το νερο (αφού η εντολή ήταν αναμμένη)

Μόλις γύρισα απο την δουλειά βλέπω τον elliwel στους 26.6doh ανοίγω και τι να δώ.........

ΤΟ QUALITY CHECK PASS ΤΙ ΣΑΣ ΛΕΕΙ?????????

http://www.greekdiscus.com/test2000/attachment.php?attachmentid=6052&stc=1&d=1252334938

http://www.greekdiscus.com/test2000/attachment.php?attachmentid=6053&stc=1&d=1252334938

με το που το άγγιξα πέφτουν ασφάλιες με τιναξε και λίγο το ρεύμα :dog:

Ευτυχώς που είχα έναν 300 της Jaeger standby για κάθε ενδεχόμενο ( τα ποιο χρήσιμα 30 ευρό που έδωσα ποτέ)....... Αφου αντικατέστησα την βλάβη λέω δεν πάω να κάνω έλεγχο και στα υπόλοιπα ενυδρεία να με οκ....... Κοιτώ λοιπόν το ενυδρείο με τα μικρά και βλέπω 27dohdohdoh... ανοίγω με προσοχή και τα βλέπω όλα στην θέση τους..... πάω να αγγίξω την αντίσταση (μάλλον δεν έβαλα μυαλό απο το προυγούμενο σοκ) και με το που το αγγίγω τίποτα...... το βγάζω έξω το αφαιρώ απο την μπρίζα και το περιεργάζομαι....... διαπίστωσα οτι ήθελε καλιμπράρισμα 3 φορές για να ρθει στα φυσιολογικά του επίπεδα....... Το τρίτο ενυδρείο ήταν οκ....... τι στο καλό 2 στα 3 είχα.......... γι αυτο:

1) στην αρχη του καλοκαιριού και αφού δούμε οτι οι θερμοκρασίες αναιβένουν και οι θερμοστάτες παύουν να λειτουργούν καλύτερο να αφαιρούνται α) γιατι τραβάνε υγρασία και υπάρχει κίνδυνος ηλ/ξιας β) λόγο αδράνειας 4-5 μηνών υπάρχει περίπτωση κάτι να μην πάει καλα γ) ξεκαλιμπράρονται

2) στην περίπτωση που δεν βγουν καλύτερα να γίνεται εξωνυχιστικός έλεγχος (εκτός ενυδρείου) για πιθανόν υγρασίες, καλιμπραρίσματα κτλ.......

3)προτιμάτε τους θερμοστάτες που τουλάχιστον δείχνουν στειβαρές, ανθεκτικές και ΣΤΕΓΑΝΕΣ συσκευές.......

4) Ο θεός βοηθός (κατα κύριο λόγω) Ευλόγισονdead4

yiapas
07-09-2009, 17:13
με το που το άγγιξα πέφτουν ασφάλιες με τιναξε και λίγο το ρεύμα :dog:
ελπίζω το ηλεκτροσόκ....να σε έστρωσε λίγο και να σε επανέφερε στα καλά σου:d

Hary
07-09-2009, 17:16
ελπίζω το ηλεκτροσόκ....να σε έστρωσε λίγο και να σε επανέφερε στα καλά σου:d

ναι μια χαρά είμαι :screwy: τι έχω????

Yiannis59
07-09-2009, 19:18
για τον eliwell περισσευει μια τιτανιου με προστασία απο αυτες που εβαλα για πουλημα και επειδη εχεις τα μωρα μου οταν ερθεις στην κανω δωρο ρεμαλιιιιι;baby;;baby;

Hary
07-09-2009, 19:25
οι τελευταίοι ήταν αντικαταστάθηκαν με jaeger.......... ευχαριστώ δάσκαλε αλλα θα την πλερώκω.... τερμα τα δώρα.......

tsiro
07-09-2009, 19:50
γιατι σου ειπε κανεις οτι με τους jager εισαι εξασφαλισμενος?
χαλανε και αυτοι....το θεμα ειναι να υπαρχει controller να γλιτωνουμε τις ψαροσουπες κυριως!

Genirous
08-09-2009, 10:08
Πρέπει να είμαι πολύ πίσω αφού χρησιμοποιώ ακόμα (και μόνο) αντιστάσεις Juwel... doh

Bob Dens
08-09-2009, 11:56
ΦΤΟΥ ΣΟΥ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ

2 φορές οι Jager off doh σε εμένα και για αυτό τιτανίου με τον controller του ;)

Συμφωνώ απολύτως. Για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο!

delta66
08-09-2009, 22:29
Εχω ακουσει για αρκετες βλαβες σε θερμαντηρες στα Juwel ενυδρεια.
Ομως οι θερμαντηρες της Hydor που χρησιμοποιουν τα Juwel ενυδρεια δεν ειναι βυθιζομενοι, και ειναι φτιαγμενοι να εφαρμοζουν στο εσωτερικο φιλτρο σε τετοιο σημειο που η κεφαλη να μενει εξω.
Φιλε Χαρη, χρησιμοποιουσες τους θερμαντηρες στην προβλεπομενη θεση μεσα στο εσωτερικο φιλτρο ή τουλαχιστον αν τους ειχες τοποθετησεις εκτος φιλτρου η κεφαλη των θερμαντηρων ηταν εξω απο το νερο?

Hary
08-09-2009, 22:35
Εχω ακουσει για αρκετες βλαβες σε θερμαντηρες στα Juwel ενυδρεια.
Ομως οι θερμαντηρες της Hydor που χρησιμοποιουν τα Juwel ενυδρεια δεν ειναι βυθιζομενοι, και ειναι φτιαγμενοι να εφαρμοζουν στο εσωτερικο φιλτρο σε τετοιο σημειο που η κεφαλη να μενει εξω.
Φιλε Χαρη, χρησιμοποιουσες τους θερμαντηρες στην προβλεπομενη θεση μεσα στο εσωτερικο φιλτρο ή τουλαχιστον αν τους ειχες τοποθετησεις εκτος φιλτρου η κεφαλη των θερμαντηρων ηταν εξω απο το νερο?

ποιοι hydor?? jewel θερμαντήρας ήταν και ναι ήταν στην προβλεπόμενη θέση με την κεφαλή έξω απο το νερό μόνο που είχε ξεκολήσει και είχε βουτηχτεί μεσα στο νερό όπως φαινεται στην φοτο.....

delta66
08-09-2009, 23:01
ποιοι hydor?? jewel θερμαντήρας ήταν και ναι ήταν στην προβλεπόμενη θέση με την κεφαλή έξω απο το νερό μόνο που είχε ξεκολήσει και είχε βουτηχτεί μεσα στο νερό όπως φαινεται στην φοτο.....
Απο τη Hydor τα παιρνει πλεον και τους θερμαντηρες και τις αντλιες. :d
Εμενα παντως δεν μου εχει παρουσιασει προβλημα (ακομα) αλλα τον εχω στο βαρελι καλου-κακου και στο ενυδρειο εβαλα jager (οχι πως αυτοι δεν προκειται να χαλασουν ποτε αλλα ειναι πιο αξιοπιστοι)

Η αντλια ομως αλλαχτηκε ειχε διαρροη (αναβε το δοκιμαστικο κατσαβιδι στο νερο) μετρησα 18V με το πολυμετρο.

Hary
08-09-2009, 23:16
αυτό με την hydor και την jewel δεν το ξερα αν και τώρα που το κοιτούσα δεν είδα πουθενα να αναγράφετε η λέξη hydor αλλα για να το λες.......... τώρα με έβαλες στην ''μπρίζα'' να δοκιμάσω κ γω για διαρροές κτλ.....

Aquadominus
08-09-2009, 23:17
Η αντλια ομως αλλαχτηκε ειχε διαρροη (αναβε το δοκιμαστικο κατσαβιδι στο νερο) μετρησα 18V με το πολυμετρο.

Καλά μέχρι τα 70volt θές δρόμο για να με φτάσεις:dog: :d