PDA

Επιστροφή στο Forum : περί υδάτων και θανάτων!

basilis
26-08-2009, 20:01
Καλησπέρα φίλοι μαυρισμένοι και μη.
Ο λόγος και πάλι για το βαρέλι προετοιμασίας, μιας και έχασα 1 δίσκο και ψάχνω την αιτία.
Όταν τυρφάρω το νερό στο βαρέλι, και ενω έχω πολύ λίγη τύρφη στο φίλτρο του βαρελιού, το ph πέφτει πολύ στο ενυδρείο. Αγγίζει το 3 και κάτι!
Αυτό συμβαίνει φυσικά μερικές μέρες μετά την αλλαγή.
Έτσι σταμάτησα το φιλτράρισμα με την τύρφη, και προετοιμάζω το νερό μόνο ως πρός την θερμοκρασία και το χλώριο. Οπότε δίνω νερό στο ενυδρείο με ph 6.3 σταθερά, και στο ενυδρείο έχω απο 5.07 ως 6.01. χώρίς σκαμπανεβάσματα πλέον.
Έκανα καλά?
Η διαταραχή της σταθερότητας του ph κατά την αλλαγή δεν θα μπορούσε να έιναι η αιτία της απώλειας?

Hary
26-08-2009, 20:05
με το νερό που έχετε στην φλόρινα τι την ήθελες την τύρφη???? μόνο αντιχλώριο και μπλούμ μέσα.......

yiapas
26-08-2009, 20:06
με τα νερα που έχεις εκεί Βασίλη(και είσαι πολύ τυχερός) καλά έκανες κατα την γνώμη μου και σταμάτησες την τύρφη(εκτός αν σου αρέσει το χρωματάκι σου νερό;))

σίγουρα τα σκαμπανέβασμα δεν κάνει καλό αλλά δεν είμαι σίγουρος οτι μπορεί να φταίει αυτό κατα αποκλειτικότητα...
ο θάνατος του δίσκου...πώς ήρθε? είχε κάποιο σύμπτωμα? τον βρήκες κάπως?

andrikos
26-08-2009, 20:06
Προσθέτεις και νερό βρύσης;
Ειμαι της γνώμης, αλλαγη μόνο με σκετο καθαρο νερο ΑΟ...
Ουτε τύρφη ούτε τίποτα:thumbup:

basilis
26-08-2009, 20:07
με το νερό που έχετε στην φλόρινα τι την ήθελες την τύρφη???? μόνο αντιχλώριο και μπλούμ μέσα.......

Να όμως που έχει και τα προβλήματά του το νεράκι μας...doh

Αντρέα, μόνο για νερό βρύσης μιλάμε χωρίς α/ο και δίνει ph 6

Hary
26-08-2009, 20:09

με τα νερά που χουν εκεί αντρικο..... δεν χρειάζεται τίποτα....... ούτε τύρφες ούτε τίποτα....... τώρα εδώ ομως ίσως δικαιοθώ για την Α/Ο επιτέλουςwhistle

basilis
26-08-2009, 20:12
με τα νερα που έχεις εκεί Βασίλη(και είσαι πολύ τυχερός) καλά έκανες κατα την γνώμη μου και σταμάτησες την τύρφη(εκτός αν σου αρέσει το χρωματάκι σου νερό;))

σίγουρα τα σκαμπανέβασμα δεν κάνει καλό αλλά δεν είμαι σίγουρος οτι μπορεί να φταίει αυτό κατα αποκλειτικότητα...
ο θάνατος του δίσκου...πώς ήρθε? είχε κάποιο σύμπτωμα? τον βρήκες κάπως?

1 μέρα πρίν φύγω φίλε μου, τον βρήκα ετοιμοθάνατο, με ενα ασπρισμα στην ουρά κατα μήκος. Λίγο αργότερα και ενω ήταν γερμένος σχεδόν εντελώς τον αφαίρεσα απο το ενυδρείο γιατί έπρεπε να φύγω διακοπές.

gantalf
26-08-2009, 20:21
ίσα ίσα που το νερό της Φλώρινας είναι τυρφαρισμένο από την μάνα του....
Τσάμπα τα λεφτά σου πετούσες πιστεύω με τις τύρφες. Δες πως θα πάει με σκέτο νερό βρύσης και είμαι σίγουρος πως δεν θα το μετανιώσεις..

Bob Dens
26-08-2009, 21:35
Οι σκληρότητες στο νερό της Φλώρινας, είναι σίγουρα αξιοζήλευτες. Τι γίνεται όμως με τα μεταλλικά στοιχεία;:confused::confused::confused:
Αν και το άσπρισμα της ουράς μάλλον οδηγεί σε βακτήριο.

Hary
26-08-2009, 21:40
Οι σκληρότητες στο νερό της Φλώρινας, είναι σίγουρα αξιοζήλευτες. Τι γίνεται όμως με τα μεταλλικά στοιχεία;:confused::confused::confused:
Αν και το άσπρισμα της ουράς μάλλον οδηγεί σε βακτήριο.

μέσα είσαι σε όλα..........:thumbup::thumbup::thumbup:

Diskus Fan
26-08-2009, 23:17
Εγω που δεν γουσταρω καφετιλα εχω πανω απο 20 χρονια να κανω χρηση τυρφης. Το σακουλι που πηρα απο την μαζικη παραγγελια που καναμε, ακομα "καθεται". Μονο σε καποιες δοκιμες την χρησιμοποιησα. Αυτο που λεει ο Μπομπυς ειναι σημαντικο, δεν μας ενδιαφερει μονο το ΡΗ και οι σκληροτητες.;) Εχεις χημειο κοντα για να κανεις καμμια αναλυση νερου;:confused:

basilis
26-08-2009, 23:48
Απο μεταλλικά στοιχεία στο νερό, δεν ξέρω τι παίζει. Σκληρότητετες στην βρύση εχω απο 1 ως 2 βαθμούς. Κυρίως 1 όμως.
Νίκο, που να βρώ χημείο εδω???:confused:
Αν ήταν βακτήριο, δεν θα είχε προβήμα μικρότερο ή μεγαλύτερο και κάποιο άλλο ψάρι? Δεν θα είχε αλλάξει η συμπεριφορά μέρες πρίν? Δεν θα υπήρχε κάποιο πρόβλημα με την τροφή (ανορεξία)?
Συν,οτι τελευταία ελλάτωσα πολύ την κατεψηγμένη τροφή. Εδινα 1 φορά την εβδομάδα.
Όταν έβγαλα το ψάρι βέβαια είχα νιτρικά κοντά στο 25. Για την ακρίβεια πάνω απο 12,5 και κάτω απο 25. Αυτό όμως δικαιολογεί θάνατο και μάλιστα ξαφνικό?

Diskus Fan
26-08-2009, 23:51
Ο καθε οργανισμος αντιδρα διαφορετικα, αρα δεν υπαρχει απαντηση. Το νερο δεν ειναι μονο στοιχεια και απο εκει που ερχεται ΔΕΝ γνωριζεις τι "φερνει" μαζι του καθε φορα γιατι η "αλυσιδα" δεν ειναι ιδια συνεχεια.-;)

basilis
12-09-2009, 16:57
Επανέρχομαι για να πω οτι ο δίσκος που έχασα αντικαταστάθηκε με εναν νεο που αγόρασα προχτές. Όμως επειδή είναι νεοεισερχόμενος στην παρέα των υπολοίπων, όπως καταλαβένετε τον έχουν για ''μπάτσες'' και την βγάζει στην απέναντι πλευρά του ενυδρείου. Το ίδιο ισχύει και στην ώρα του φαγητού. Πρέπει να κάνω κάτι λέτε? π.χ. αλλαγή στην διάταξη των ρίζων ή με τον καιρό θα έρθουν σε μια ομαλή συμβίωση?

tsiro
12-09-2009, 20:48
υπομονη μεχρι να προσαρμοστει και να γινει μελος του κοπαδιου,εχω δισκο που εκανε 2 μηνες να φαει καλα καλα και τωρα ειναι πρωτο τσαμπουκι!

ChristosP
12-09-2009, 21:36
π.χ. αλλαγή στην διάταξη των ρίζων ή με τον καιρό θα έρθουν σε μια ομαλή συμβίωση?

σε καμιά εβδομάδα αν συνεχίσουν και δεις οτι το ψαρι εχει πρόβλημα με πτερυγια κτλ

Diskus Fan
14-09-2009, 03:16
Επανέρχομαι για να πω οτι ο δίσκος που έχασα αντικαταστάθηκε με εναν νεο που αγόρασα προχτές. Όμως επειδή είναι νεοεισερχόμενος στην παρέα των υπολοίπων, όπως καταλαβένετε τον έχουν για ''μπάτσες'' και την βγάζει στην απέναντι πλευρά του ενυδρείου. Το ίδιο ισχύει και στην ώρα του φαγητού. Πρέπει να κάνω κάτι λέτε? π.χ. αλλαγή στην διάταξη των ρίζων ή με τον καιρό θα έρθουν σε μια ομαλή συμβίωση?

Ναι ..... καραντινα!!!!;) Μη μου πεις οτι εκανες.-:cool:

basilis
14-09-2009, 21:44
Ναι ..... καραντινα!!!!;) Μη μου πεις οτι εκανες.-:cool:

χμ...Την αλήθεια ε? Οχι!!!:rolleyes:
Πάντως πάνε καλύτερα τα πράματα. Ο νέος αρχίζει και πλησιάζει ολοένα και περισσότερο τους παλιούς, και αυτοί (οι παλιοί) είναι επιθετικοί απέναντί του μόνο κατά την διάρκεια του ταίσματος, ενω προχτές ήταν σε μόνιμη βάση. Ωστόσο, τρώει κανονικά απο την τροφή που σκορπίζεται προς το μέρος του.

yiapas
14-09-2009, 21:49
υπομονή φίλε Βασίλειε!!!
με τον καιρό ο καθένας θα βρεί τον ρόλο του μέσα στο ενυδρείο:thumbup:

pritanis
15-09-2009, 10:18
Βασιλη το 5,07 με 6,01 ειναι μεγαλο σκαμπανεβασμα....σκεψου οτι το πεχα ειναι λογαριθμικο οποτε αυτη η αυξομειωση ειναι μεγαλη !!!!Καλο ειναι να κραταμε οσο το δυνατο σταθερες συνθηκες.....Θα σου προτεινα να κανεις μια συσκεουλα που χρησιμοποιει ενας γερμανος εκτροφεας για να κραταει σταθερο το πεχα σε νερα με πολυ μικρες σκληροτητες.......ΠΑρε μια διαφανη πλαστικη σωληνα 1-1 1/2'' στην μια ακρη περνα σφουγγαρακι και λαστιχο αεραντλιας γεμισε τη σωληνα με υλικο που χρησιμοποιουν οι θαλασσινοι στα calcium reactors (ασβεστολιος στην ουσια) και ταπωσε το παλι με σφουγγαρι....Βαλτο ορθιο στο ενυδρειο και συνδεσε στο σωληνακι αεραντλια....Το πανω ακρο του σωληνα λιγο κατω απο την επιφανεια του νερου.....Τι κανει αυτο τωρα......Οσο το πεχα σου κατεβαινει ο αερας με νερο διαλυουν τον ασβεστολιθο τα ιοντα που σχηματιζονται δεσμευουν ιοντα Η και ανεβαζουν το πεχα....οσο ομως ανεβαινει το πεχα η διαλυση του ασβεστολιθου γινεται μικροτερη και τελικα το ενυδρειο ισορροπει σε μια σταθερη τιμη......Αναλογα με τα σκαμπανεβασματα θα δεις να μειωνεται και ο ασβεστολιθος στη συσκευη......Αν θες περισσοτερες πληροφοριες..... το απογευμα που ειμαι πιο χαλαρος

tsiro
15-09-2009, 10:29
θελουμε θελουμε!
και αν μπορειτε και καμμια φωτο!
ευχαριστουμε!

kalman
15-09-2009, 11:47
ναι ενδιαφερον ακουγετε αυτο το τρυκ
για διαφωτισε μας :eek::eek::eek:

mios
15-09-2009, 13:01
Ρίξτε μια προθέρμανση
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=20355
και να πει μετά ο Νίκος και τις δικές του εμπειρίες από το εγχείρημα .Και να το παρουσιάσει κι εδώ ε ? :p Πάλι σπρώξιμο θέλει ;baby;

pritanis
15-09-2009, 18:57
ακριβως αυτο ειναι ......Εγω το χρησιμοποιω σε ολα μου τα δισκοενυδρεια στα οποια κανω τις αλλαγες νερου ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ με νερο ΑΟ σκλητοτητας <1 ΚΗ... εδω και εναμιση χρονο.....Ολα μου τα ενυδρεια εχουν πεχα μονιτορ οποτε εχω συνεχη γνωση του πεχα.....Το αποτελεσμα ηταν να εχω οντως ενα ισορροπημενο πεχα σε ολα τα ενυδρεια αλλα διαφορετικο σε καθε ενα αναλογα με την ιχθυοφορτιση.....Παντως κυμαινοντε απο 5,8 εως 6,3.....Φυσικα απο τοτε που το εβαλα αποσυνδεσα εντελως το διοξειδιο αφου ηταν πλεον αχρηστο......Απο προσωπικη εμπειρια τον θεωρω εναν πολυ καλο τροπο για να κραταμε ακινδυνα ενα χαμηλο αλλα σταθερο πεχα χωρις να ανησυχουμε για κρασαρισματα και δηλητηριαση απο διοξειδιο......

ΥΓ Η συσκευη ΔΕΝ ριχνει το πεχα!!! Το πεχα πεφτει απο τη διασπαση της αμμωνιας στο φιλτρο μας και λογω της πολυ χαμηλης ανθρακικησ σκληροτητας του νερου.... Η συσκευη ισορροπει το πεχα.....

basilis
15-09-2009, 21:51
Φίλε pritani, καλησπέρα.
Πρέπει να σου πω οτι, με δεδομένο οτι δεν εχω co2 γιατί δεν εχω φύτά.(εκτός απο τους 2 εχινοδορους) ούτε και αεραντλια σε μόνιμη βάση στο ενυδρείο. Το εγχείρημα της συσκευής που προτείνεις, αν κατάλαβα καλά είναι για να εχει κανείς μόνιμα σταθερό ph.
Eγω απο τότε που σταμάτησα να τυρφάρω το νερό στο βαρέλι προετοιμασίας, είπα οτι εχω ph απο 5,7 εως 6,1 και ναι συμφωνώ οτι λόγο της λογαριθμικής σχέσης είναι σημαντική η διαφορά για σκαμπανεύασμα.
Όμως εννοούσα οτι ΔΕΝ βάζω νερό με ph 6,1 και σταδιακά πέφτει στο 5,7, αλλά κάποιες φορές το νερό μετά την αλλαγή το ph στο ενυδρείο είναι 6,1 κάποιες άλλες φορές είναι μικρότερο 5,9 ή και 5,7. Αυτό εξαρτάται (εχω πατατηρήσει, και δεν ξέρω αν είναι άσχετο), όταν υπάρχει βροχόπτοση το ph είναι πιο ανεβασμένο απο όταν υπάρχει πολύ ζέστη. Κατ επέκταση πιστεύεις, πως το τέχνασμα αυτό με την συσκευή θα με βοηθούσε εμένα προσωπικά με οσα προανέφερα? Εκτός κι αν θα πρέπει να συνεχείσω να τυρφάρω όπως παλαιότερα και με την συσκευή, να το κρατήσω σταθερό πχ στο 5

pritanis
15-09-2009, 22:10
Καλησπέρα φίλοι μαυρισμένοι και μη.
Οπότε δίνω νερό στο ενυδρείο με ph 6.3 σταθερά, και στο ενυδρείο έχω απο 5.07 ως 6.01. χώρίς σκαμπανεβάσματα πλέον.

Βασιλη με μπερδεψες λιγο με το 5,07 και οχι με 5,70......Σε πολυ χαμηλες ανθρακικιες σκληροτητες ΚΗ<1 το πεχα ειναι ευκολο να πεσει αποτομα απο καθετι οξινο που θα μπει στο ενυδρειο (τροφες , λιπασματα κλπ) καθως και απο το διοξειδιο που απελευθερωνουν τα φυτα κατα τη διαρκεια της νυχτας αφου και αυτα οπως κα τα φυτα της ξηρας φωτοσυνθετουν.....Αν η σκληροτητα σου ειναι χαμηλη εχεις φυτα και λιπασματα η συσκευη αυτη θα σε βοηθησει να εχεις το κεφαλι σου ησυχο και να γλυτωσεις περιεργες καταστασεις......

ΥΓ δεν ειμαι χημικος οποτε συγχωρεστε μου καποιες επιστημονικες ανακριβειες που θα βρειτε .......

Yiannis59
15-09-2009, 22:16
Νικο απο την πρωτη μερα που το δημοσίευσες στο Gab με την βοηθεια του Μητρου :d το δοκίμασα και εγω και κανει πολυ καλη δουλειά:thumbup::thumbup:

basilis
15-09-2009, 22:22
5,7 τελικά...:eek:
'Οντος έχω kh 1, αλλά όσο αφορά τα φυτά, τα 2 φυτάκια μου ζούν χωρίς λιπάσματα οπότε δεν λιπαίνω καθόλου. Ακούγεται καλή λύση για σταθερότητα που είναι το ζητούμενο και και με οριακή σκληρότητα που εχω. 2 ερωτήσεις όμως.
1. Απο την στιγμή που φτιαχτεί αυτή η συσκευή, και μπεί στο ενυδρείο, δεν θα προκαλέσει κάποια σκαμπανευάσματα στο ph μέχρι να σταθεροποιηθεί? Αν ναι, αυτά δεν θα είναι επικίνδυνα? Εκτός αν είναι μηδαμινά...
2. Τι είναι το calcium reactors :confused:που χρησιμοποιούν οι θαλασσινοί? Σε τι μορφή είναι και που θα το βρω?
Ευχαριστώ!!!:thumbup:

Yiannis59
15-09-2009, 22:26
Ζητα δολομίτη σε pet shop και αμα δεν βρεις να σου στείλω ενα κασόνι χε χε χε
Τι ειναι ; στο εγραψε ο Νικος τριμενο μαρμαρο

basilis
15-09-2009, 22:32
Ζητα δολομίτη σε pet shop και αμα δεν βρεις να σου στείλω ενα κασόνι χε χε χε
Τι ειναι ; στο εγραψε ο Νικος τριμενο μαρμαρο

Μάρμαρο??? Ωρε Παναγιά μου... Μάρμαρο μωρέ θα βάλω στο ενυδρείο?:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Κι αν κάνω καμιά πατάτα να δω ποιός θα πλερώσει το μάρμαρο!!!doh

ChristosP
16-09-2009, 07:10
Βασίλη το 5,7 -6,1 δεν είναι μεγάλη αλλαγή .
2 τρόποι υπάρχουν για να μην δεις μεγάλο σκαμπανέβασμα σε μηδενικά kh ο ένας είναι του Pritani και ο άλλος να βρεις την κατάλληλη ρουτίνα αλλαγών ώστε μειώνεις τα φοσφωρικά και τα νιτρικά που ρίχνουν το ph όπως και ο κύκλος του αζώτου αλλά αν έχει σταθερότητα στα ταίσματα και στις αλλαγές που κάνεις αυτό το ρυθμίζεις.

basilis
16-09-2009, 21:35
Βασίλη το 5,7 -6,1 δεν είναι μεγάλη αλλαγή .
2 τρόποι υπάρχουν για να μην δεις μεγάλο σκαμπανέβασμα σε μηδενικά kh ο ένας είναι του Pritani και ο άλλος να βρεις την κατάλληλη ρουτίνα αλλαγών ώστε μειώνεις τα φοσφωρικά και τα νιτρικά που ρίχνουν το ph όπως και ο κύκλος του αζώτου αλλά αν έχει σταθερότητα στα ταίσματα και στις αλλαγές που κάνεις αυτό το ρυθμίζεις.

Η σταθερότητα στις αλλαγές είναι κάτι που μπορεί να ρυθμιστεί και νομίζω πως εδω δεν εχω πρόβλημα. Αλλά σταθερότητα στο τάισμα πως μπορώ να εχω όταν το κάθε γεύμα είναι διαφορετικό? Το ενα είναι κατεψηγμένο το άλλο ξηρά τροφή κτλ. Ως προς την ποσότητα εννοείς?

ChristosP
17-09-2009, 07:17
Η σταθερότητα στις αλλαγές είναι κάτι που μπορεί να ρυθμιστεί και νομίζω πως εδω δεν εχω πρόβλημα. Αλλά σταθερότητα στο τάισμα πως μπορώ να εχω όταν το κάθε γεύμα είναι διαφορετικό? Το ενα είναι κατεψηγμένο το άλλο ξηρά τροφή κτλ. Ως προς την ποσότητα εννοείς?

Παράδειγμα : Αν ταίζεις 3 φορές την ημέρα την ίδια ποσότητα ( δεν λέω αν είναι μικρή η μεγάλη αυτό εξαρτάται από άλλους παράγοντες) σε συγκεκριμένο χρόνο 9 το πρωί 2 το μεσημέρι 7 το απόγευμα τότε έχει περίπου σταθερές συνθήκες και στον κύκλο του αζώτου αυτά δεν μετριούντε φυσικά .

Και φυσικά θα το δεις με το δοκιμή δηλαδή κάνεις τα ταίσματα που έχει σκεφτεί για μια εβδομάδα οκ έστω ότι κάνεις και 2 αλλαγές νερού την εβδομάδα από 30% . Αν κάνεις αλλαγή σήμερα σε καμιά ώρα ελέγχεις το ph έστω 6,2 ξεκινάς τα ταίσματα που έχεις στο μυαλό σου σε καθορισμένες ώρες και ποσότητες σε 3 μέρες κάνεις αλλαγή και πριν την κάνεις έλεγχο στο ph λογικά θα έχει πέσει μπορεί και στο 5,7 -5,8 κάνεις αλλαγή και το βλέπεις πάλι αν έχει πάει 6,2 αν είναι προς τα κάτω παράδειγμα στο 6 τότε θα πρέπει να πας σε μεγαλύτερη αλλαγή για να το φέρεις στο 6,2 κτλ κτλ κτλ

Αυτό είναι που λέμε να βρεις τις ρουτίνες του ενυδρείου σου ;) και για το κάθε ενυδρείο είναι ξεχωριστές .

basilis
17-09-2009, 20:47
Χρηστάρα, το κατάλαβα σε ευχαριστώ πολύ. Θα επιχειρήσω να το δοκιμάσω σε διάρκεια μιας εβδομάδος να δω τις διακυμάνσεις.

ChristosP
18-09-2009, 06:54
Χρηστάρα, το κατάλαβα σε ευχαριστώ πολύ. Θα επιχειρήσω να το δοκιμάσω σε διάρκεια μιας εβδομάδος να δω τις διακυμάνσεις.

Βασίλη μην ξεχνάς ένα μεγάλο πλεονέκτημα που έχεις ότι το νερό της βρύσης σου είναι ιδανικό για δίσκους ειδικά εκτροφής . Αν ήμουν στην θέση σου θα προσπαθούσα να βρω ένα τρόπο να αυτοματοποιήσω τις αλλαγές και θα έκανα κάθε μέρα 15% με αυτόν τον τρόπο θα είχα ποιο σταθερές συνθήκες .

Genirous
18-09-2009, 08:03
Δεν ξέρω παιδιά γιατί τόσος ντόρος, αλλά πιστεύω ότι διακύμανση από 5,70 σε 6,10 δεν είναι τραγική, ούτε μπορεί να οδηγήσει σε απώλειες και ακόμα περισσότερο σε στρωμένο ενυδρείο με στρωμένα ψάρια... xmm

ChristosP
18-09-2009, 08:10
Δεν ξέρω παιδιά γιατί τόσος ντόρος, αλλά πιστεύω ότι διακύμανση από 5,70 σε 6,10 δεν είναι τραγική, ούτε μπορεί να οδηγήσει σε απώλειες και ακόμα περισσότερο σε στρωμένο ενυδρείο με στρωμένα ψάρια... xmm

Εδώ συμφωνώ 1000% :thumbup:απλά εγώ δεν το κάνω για το ph το κάνω για τα οργανικά που δεν θέλω να είναι πολλά στο ενυδρείο μου το Ph απλά με βοηθάει σαν μέτρο για τις ρουτίνε μου ;)

yiapas
18-09-2009, 13:58
να σπάσω την μονοτονία των διαφωνιών της εβδομάδας και να συμφωνήσω μαζί σου gen:d:thumbup:

pritanis
18-09-2009, 17:30
κανεις δεν ειπε νομιζω οτι η διακυμανση αυτη ειναι επικινδυνη....Απλα καλο ειναι οσοι παιζουμε σε πολυ χαμηλες σκληροτητες ΚΗ<1 να εχουμε ενα μπαφερ να μας προφυλαξει γιατι το πεχα μας μεταβαλλεται με το παραμικρο.......και ταχυτατα!!!!!

Genirous
18-09-2009, 17:45
κανεις δεν ειπε νομιζω οτι η διακυμανση αυτη ειναι επικινδυνη....Απλα καλο ειναι οσοι παιζουμε σε πολυ χαμηλες σκληροτητες ΚΗ<1 να εχουμε ενα μπαφερ να μας προφυλαξει γιατι το πεχα μας μεταβαλλεται με το παραμικρο.......και ταχυτατα!!!!!Νίκο, αν έχεις κάποια πληροφορία για το πως να ρίξω δραματικά το pH μου (Ph-crash) θα μου ήταν πολύ χρήσιμο... Εδώ και πολλούς μήνες έχω μηδενική ανθρακική, μηδενική γενική και δε μπορώ να κατέβω κάτω από 4,20 πεχά! Άσε που δεν το παρακολουθώ πια, μιας και είναι ιδιαίτερα σταθερό... doh

pritanis
18-09-2009, 18:48
ο Αndrew Soh προτεινει την χρηση ασθενους φωσφωρικου οξεος στο νερο αλλαγης (θα το δω το βραδυ στο βιβλιο) το εχω δοκιμασει σε ενα ενυδρειο μου (πριν βαλω ψαρια) και το εριξε.....Τωρα ποσο επικινδυνο ειναι για τα ψαρια μας μονο καποιος χημικος θα στο πει.....

ChristosP
18-09-2009, 19:25
Το λέει όντως

tsiro
19-09-2009, 12:19
το θεμα ειναι γιατι να θελει να κατεβει κανεις τοσο χαμηλα.δικαιολογουν οι χεκελ τοση πτωση του ph?

Yiannis59
19-09-2009, 12:28
Το λέει όντως

Acid Buffer της seachem που δεν εχει και φωσφορικά (αλλα το πιθανότερο ειναι να ξανα ανεβει σιγα σιγα)

Γιάννης
19-09-2009, 13:42
ο Αndrew Soh προτεινει την χρηση ασθενους φωσφωρικου οξεος στο νερο αλλαγης (θα το δω το βραδυ στο βιβλιο) το εχω δοκιμασει σε ενα ενυδρειο μου (πριν βαλω ψαρια) και το εριξε.....Τωρα ποσο επικινδυνο ειναι για τα ψαρια μας μονο καποιος χημικος θα στο πει.....
Έχω δουλέψει στο παρελθόν φωσφορικό οξύ χωρίς κανένα πρόβλημα.
Το είχα αγοράσει από κατάστημα χημικών στο κέντρο της Αθήνας.

Diskus Fan
19-09-2009, 15:28
Για να κατεβεις απο ποσο σε ποσο;;) Εκει που ειναι ο Γιωργος θα "δουλεψει";:confused:

tsiro
19-09-2009, 18:10
και θα παρεις το ρισκο κατι να μην παει οπως τα υπολογιζες για λιγο πιο χαμηλο ph?

Yiannis59
19-09-2009, 18:23
Έχω δουλέψει στο παρελθόν φωσφορικό οξύ χωρίς κανένα πρόβλημα.
Το είχα αγοράσει από κατάστημα χημικών στο κέντρο της Αθήνας.

Και της seachem το κανονικο Ph 5-6,8 (αν θυμαμαι καλα αυτο γραφει η συσκευασια) φωσφορικό ειναι, αλλα το acid buffer ειναι καλυτερο