PDA

Επιστροφή στο Forum : Tυρφη

niko
10-08-2009, 11:11
πια ειναι η διαδικασια που πρεπει να κανουμαι με τη τυφρη? και πια η αναλογια τυφρη και νερου?

Hary
10-08-2009, 11:14
θα την χρησιμοποιήσεις σε βαρέλι προετοιμασίας ή στο ενυδρείο??

niko
10-08-2009, 11:27
θα την χρησιμοποιήσεις σε βαρέλι προετοιμασίας ή στο ενυδρείο??

μπωρεις να μου πεις ρε χαρη και για τα δυο:help:

Hary
10-08-2009, 11:47
οκ φίλε μου δεν είναι τίποτα.........

σε περίπτωση που θα χρησιμοιποιήσεις βαρέλι χρειάζεσαι.... προφανώς ένα βαρέλι πλαστικό, ανοξίδοτο....... ΄και ένα φίλτρο. το φίλτρο μπορεί να είναι εξωτερικό ή κ εσωτερικό απλά να μπορεί να μπεί η τύρφη μέσα...... θές ενυδριακή κάλτσα (προσοχή όχι διχτάκι γιατι περνάνε κοματάκια τύρφης και μπορει να σου δημιουργήσουν πρόβλημα στο φίλτρο στη φτερωτη και να σου γεμίσουν το νερό)και μετά τύρφη......

σε περίπτωση μέσα το ενυδρείο η ίδια ακριβώς διαδικασία αλλά αν έχεις εσωτερικό φίλτρο καλύτερα να μπεί εκει μέσα μιας και είναι πιο εύκολη η προσβαση γιατι θέλει άλλαγμα κάθε 1-2 βδομάδες....... εγώ όταν χρησιμοποιούσα έβαζα περίπου 500γραμ.... ίσως σε βαρέλι προετοιμασίας να χρειάζεσαι και λιγότερο μιας και φιλτράρεις μόνο την αλλαγή σου.....

Μεταξύ μας πιο εύκολα θα ναι τα πράγματα με μια Α/Ο.................

Jeepas
10-08-2009, 11:55
Πολύ πιο εύκολα αλλά όχι τα ίδια ;)

Ψάξε για την τύρφη στο φορουμ, περιγράφονται αναλυτικά το τι προσφέρει και οι διαφορετικοί τρόποι χρήσης της.

niko
10-08-2009, 12:29
οκ φίλε μου δεν είναι τίποτα.........

σε περίπτωση που θα χρησιμοιποιήσεις βαρέλι χρειάζεσαι.... προφανώς ένα βαρέλι πλαστικό, ανοξίδοτο....... ΄και ένα φίλτρο. το φίλτρο μπορεί να είναι εξωτερικό ή κ εσωτερικό απλά να μπορεί να μπεί η τύρφη μέσα...... θές ενυδριακή κάλτσα (προσοχή όχι διχτάκι γιατι περνάνε κοματάκια τύρφης και μπορει να σου δημιουργήσουν πρόβλημα στο φίλτρο στη φτερωτη και να σου γεμίσουν το νερό)και μετά τύρφη......

σε περίπτωση μέσα το ενυδρείο η ίδια ακριβώς διαδικασία αλλά αν έχεις εσωτερικό φίλτρο καλύτερα να μπεί εκει μέσα μιας και είναι πιο εύκολη η προσβαση γιατι θέλει άλλαγμα κάθε 1-2 βδομάδες....... εγώ όταν χρησιμοποιούσα έβαζα περίπου 500γραμ.... ίσως σε βαρέλι προετοιμασίας να χρειάζεσαι και λιγότερο μιας και φιλτράρεις μόνο την αλλαγή σου.....

Μεταξύ μας πιο εύκολα θα ναι τα πράγματα με μια Α/Ο.................
εχω α/ο αλλα πολυ νερο παει χαμενο το προσπαθησα μια φορα και ειδα μεγαλη διαφορα στο λογαριασμο τι να κανω? για αυτο ειπα για τυφρη.....

Hary
10-08-2009, 14:24
καντην οικολογική δες εδώ (http://www.greekdiscus.com/test2000/showthread.php?t=2931) έτσι θα πετάς πολύ λίγο νερό....... εγώ έχω βάλει 2 μεμβράνες και έχω φτάσει στο 50% δλδ παράγω ενα λιτρο και πετάω 1 λίτρο......

delta66
11-08-2009, 13:53
Η "δοσολογια" της τυρφης παιζει πολυ αναλογα
α) τα λιτρα νερου που εχεις να επεξεργαστεις,
β) τα αποτελεσματα που επιθυμεις να εχεις,
γ) το ειδος και την ποιοτητα της τυρφης,
δ) το ποσο καλα φιλτραρεται το νερο μεσα απο την τυρφη.

Τι πρεπει να προσεξεις:
1. Να ειναι καταλληλη η τυρφη για ενυδρειακη χρηση.
2. Να μην βαλεις αποτομα μεγαλη ποσοτητα και αλλαξουν οι παραμετροι του νερου αποτομα και εχεις μεχρι και θανατους. Βαζεις λιγη λιγη μεχρι να φτασει στο επιθυμητο αποτελεσμα και παραλληλα κανεις μετρησεις ωστε να ελεγχεις να μην αλλαζεις πανω απο 0,2 την ημερα το pH.
Καλο ειναι η διαδικασια αλλαγης των παραμετρων του νερου να διαρκεσει εβδομαδες μεχρι να ερθει στις τελικες τιμες.
3. Προτιμησε τη χρηση μονο στο βαρελι για να ελεγχεις τις τιμες και να μη σου ξεφυγουν στο ενυδρειο.
4. Βαζε την τυρφη σε δυο καλτσες για να τις αλλαζεις εναλλαξ, ωστε να εχεις πιο ομαλη δραση στο νερο και πιο μικρες διαφορες τιμων οταν "ξεθυμαινει" πια η τυρφη στο φιλτρο.
5. Οταν αλλαζεις με φρεσκια τυρφη κανε μια μετρηση αμμωνιας στο επεξεργασμενο νερο μηπως εχει ξεφυγει σε επικιδνυνα σημεια.

Τα 500 γρ ειναι 1+ λιτρο σε ογκο.
Συνηθως οι απλες συσκευασιες ειναι 1 λιτρου.
Αν βαζεις καθε 7-15 μερες 1 λιτρο τυρφη, και το κανεις για οικονομια, τελικα θα σου κοστισει περισσοτερο απο την ευδαπ.
Ακομα κι αν παιρνεις απο γερμανια παλι πιο ακριβα θα ειναι.
(στην ελλαδα πανω απο 5 εβρω το λίτρο)

Η τυρφη κατα τη γνωμη μου ειναι πλεον με τις νεες τιμες των ΑΟ, ενα "εξτρα" για τα ενυδρεια μαλακου και οξυνου νερου (για τις ουσιες της πιο πολυ) και οχι το στανταρτ.
Εκτος κι αν εχει να μας προτεινει καποιος καλη και οικονομικη τυρφη. ;)