PDA

Επιστροφή στο Forum : Μια μικρή ιστορία.

dimitris21
28-07-2009, 12:41
Μερικές φορές και κυρίως μετά από χρόνια ενασχόλησης με τα ενυδρεία, αισθανόμαστε ότι όλα τα έχουμε υπό έλεγχο και κάπου χαλαρώνουμε. Μέχρι φυσικά να γίνει κάτι για να μας υπενθυμίσει ότι τίποτε δεν πρέπει να γίνεται στην τύχη.

Όπως γνωρίζετε οι περισσότεροι, έχω δυο ζευγάρια δίσκων. Το ένα στο κυρίως ενυδρείο και το άλλο από το οποίο έχω και τις γέννες στη γεννήστρα. Εν όψη διακοπών και δεδομένου ότι η γεννηστρα λόγο μεγέθους, δεν είναι σε θέση να φιλοξενήσει ένα ζευγάρι ενήλικων δίσκων για 3 εβδομάδες, αποφάσισα την προηγούμενη Κυριακή να τα μεταφέρω στο κυρίως ενυδρείο.

Όλα τα ενυδρεία, τον τελευταίο ενάμιση μήνα τα είχα γυρίσει σε νερό βρύσης, μιας και η Α/Ο που είχα δεν μπορούσε να ανταπεξέλθει στις απαιτήσεις μου. Οι αλλαγές ήταν καθημερινές σε όλα τα ενυδρεία και της τάξης του 10-20%.

Παρόλο που θεωρητικά σε όλα τα ενυδρεία είχα τις ίδιες παραμέτρους και συνθήκες, αποφάσισα για την μεταφορά να κάνω προσαρμογή στα δυο ενυδρεία που έχω τα ζευγάρια. Έτσι λοιπών αφαιρούσα ταυτόχρονα και από τα δυο ενυδρεία από ένα κουβά νερό και το μετέφερα στο άλλο. Μετά από δυο μεταφορές έκανα μια παύση για κάνα 10λεπτο και συνέχιζα. Συνολικά πρέπει να μετέφερα περίπου 10 κουβάδες από το κάθε ενυδρείο στο άλλο. Αν υπολογίσουμε ότι το ένα ενυδρείο είναι 140 λίτρα και το άλλο 250 και ο κάθε κουβάς είναι 15λιτρος, πιστεύω πως η προσαρμογή ήταν ικανοποιητική, για να γίνει πλέον η μεταφορά, όπως και έγινε.

Δεν θα σταθώ στις επιθετικές διαθέσεις του παλιού ζευγαριού στο νεοεισαχθέν, αλλά στις μετέπιπτα παρατηρήσεις στο ζευγάρι που μόλις είχε μπει στο νέο χώρο.

Μετά από περίπου μιάμιση με δυο ώρες παρατηρώ το ένα μάτι του αρσενικού να έχει ασπρίσει αρκετά ώστε να φαίνεται από απόσταση δυο μέτρων. Πηγαίνω κοντά και παρατηρώ ότι και η θηλυκια είχε αρχίσει να ασπρίζει το μάτι της.
Σε ακόμα 2-3 ώρες ήταν πλέον εμφανές και αρκετό άσπρισμα των πτερυγίων και της ουράς και στα δυο τα ψάρια.
Για την δική μου κατάσταση δεν χρειάζεται να σας πω κάτι.
Το μόνο που είχα διαθέσιμο Κυριακή απόγευμα για να αντιμετωπίσω την κατάσταση ήταν αλάτι. Ετοιμάζω ένα διάλυμα 0,3% και σβήνω και τα φώτα για να περιορίσω και την επιθετικότητα του άλλου ζευγαριού.
Εντωμεταξύ η κατάσταση του αρσενικού ήταν αρκετά άσχημη ο οποίος καθόταν σε μια γωνιά του ενυδρείου σε σχεδόν κάθετη στάση (με το κεφάλι προς τα κάτω) και δεχόταν τα χτυπήματα του άλλου αρσενικού αδιαμαρτύρητος.

Την Δευτέρα μετά τη δουλειά η κατάσταση ήταν σχετικά σταθεροποιημένη με ελαφρά επιδείνωση. Έτσι αύξησα το διάλυμα αλατιού από 0,3 σε 0,4%
Την Τρίτη η κατάσταση ήταν εμφανώς βελτιωμένη και αποφάσισα ότι δεν θα προχωρήσω σε άλλη αγωγή.
Την Πέμπτη εκτός από την κατάσταση της υγείας των ψαριών, ήταν εμφανώς βελτιωμένη και η σχέση μεταξύ των ζευγαριών. Έτσι αποφάσισα και άναψα και πάλι τα φώτα.
Από το Σάββατο που μας πέρασε άρχισα και πάλι τις αλλαγές χωρίς να συμπληρώνω αλάτι.
Σήμερα το μόνο που μαρτυρά την περιπέτεια αυτή, είναι ένα πολύ μικρό σημάδι στο ένα πτερύγιο του αρσενικού.

να μην ξεχάσω να αναφέρω ότι όλα αυτά έγιναν με την ηθική υποστήριξη του 2Λ :d

ChristosP
28-07-2009, 15:13
πες ότι άλλαξες και την διαταξη των ξύλων στο ενυδρείο :d
:thumbup::thumbup:
Τι τα πείραξε ένας θεός ξερει doh.

Genirous
28-07-2009, 16:53
Δημήτρη η μεταφορά των ψαριών ακολούθησε την ίδια μέρα με τους κουβάδες...;

Diskus Fan
28-07-2009, 18:05
πες ότι άλλαξες και την διαταξη των ξύλων στο ενυδρείο :d
:thumbup::thumbup:
Τι τα πείραξε ένας θεός ξερει doh.

Κανεις λαθος. Ουτε εγω ξερω κατι!!!!!
baeh:

Δημητρη μηπως επρεπε να μας αναφερεις και τις παραμετρους του νερου, μεγεθος ενυδρειου;;)

Yiannis59
28-07-2009, 18:07
Κανεις λαθος. Ουτε εγω ξερω κατι!!!!!
baeh:

Μπορω να ομολογήσω οτι αυτη ειναι μια απο τες λιγες επιτυχημένες σου ατακες (εκτος απο τον υαλοβαμβακα φυσικα) baeh:

Diskus Fan
28-07-2009, 18:11
"Νονε" ...... ουυυυυυυυυσσσσττττττ!!!!!!baeh:

Genirous
28-07-2009, 19:24
Μπορω να ομολογήσω οτι αυτη ειναι μια απο τες λιγες επιτυχημένες σου ατακες (εκτος απο τον υαλοβαμβακα φυσικα) baeh:Και μια από τις λίγες στιγμές ειλικρίνειας...! baeh:

dimitris21
29-07-2009, 07:59
Δημήτρη η μεταφορά των ψαριών ακολούθησε την ίδια μέρα με τους κουβάδες...;

ε φυσικά ρε συ... πότε θα έκανα την μεταφορά των ψαριών την άλλη μέρα? και μη ρωτήσει κανείς αν οι κουβάδες έχουν χρησιμοποιηθεί και για άλλα πράγματα. δεν θα απαντήσω :d

Δημητρη μηπως επρεπε να μας αναφερεις και τις παραμετρους του νερου, μεγεθος ενυδρειου;;)

η γεννηστρα 140 λίτρα και το ενυδρειο 240. όσο για τις παραμέτρους, εδώ είναι και το λεπτό σημείο που ήθελα να εστιάσω με το θέμα αυτό.

δεν ξέρω, γιατί ποτέ δεν μέτρησα από την μέρα που το γύρισα σε βρύση. και δεν μέτρησα γιατί ότι και μέτρηση να έπαιρνα δεν θα μπορούσα να κάνω κάτι μέχρι να πάρω νέα Α/Ο.

το ακόμα πιο σημαντικό σημείο στο θέμα είναι ότι πίστεψα και μάλλον έπεσα έξω, ότι τα ενυδρεία μου θα είχαν τις ίδιες παραμέτρους μιας και έκανα καθημερινές αλλαγές με ίδιο νερό.

το τρελό όμως είναι ότι ακόμα και διαφορετικές συνθήκες να είχαν, ε πόση διαφορά μπορεί να είχαν? ακόμα και σαν στήσιμο, δεν είχαν και καμιά τρελή διαφορά.

σε λίτρα το ένα 140 το άλλο 240

από φίλτρα ένα 2215 το ένα και ένα 2217 το άλλο και τα δυο γεμάτα βιολογικό υλικό

γυμνό το ένα με 1-2 εκατοστά άμμο και ένα ξύλο το άλλο

ένα ζευγάρι δίσκους το ένα και ένα ζευγάρι δίσκους το άλλο μαζί με 3 μικρά γεωφαγακια

15-20% καθημερινές αλλαγές το ένα, το ίδιο και το άλλο. νερό βρύσης και τα δυο