PDA

Επιστροφή στο Forum : Τύρφη Ανθοκομίας

Jeepas
23-07-2009, 10:01
Δοκιμάζω τύρφη που είναι σε μορφή σκόνης και μακρύτριχων ινών. Προορίζεται δε για χρήση σε φυτά και γενικότερα στην ανθοκομία. Την έχω τοποθετήσει σε 2πλή κάλτσα μέσα σε ένα μικρό βαρέλι με κυκλοφορητή κλπ.

* Από χημικά και λιπάσματα απ'όσο μπόρεσα να διαβάσω και να καταλάβω, στη συσκευασία της ΔΕΝ εγραφε κάτι επικίνδυνο (δεν ανέφερε και πολλά).

* Έχει κάποιος χρησιμοποιήσει στο παρελθόν? Αποτελέσματα? Μετρήσεις, απόδοση κλπ...

* Εκτός από τα γνωστά τεστ (pΗ, αμμωνία κλπ., φωσφορικά), υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να μετρήσω?

Hary
23-07-2009, 10:12
έτσι......... και λίγο κοπριά και έδεσε το πράμα........baeh:

babis
24-07-2009, 10:01
Τύρφες γι αυτή την χρήση (σε καλλωπιστικά φυτά) υπάρχουν δύο ειδών. Καθαρή τύρφη χωρίς κανένα πρόσθετο και τύρφη με πρόσθετα (διάφορα λιπάσματα).

Η πρώτη είναι απολύτως κατάλληλη για μαλάκωμα νερού σε δοχείο προετοιμασίας. Έχει το πλεονέκτημά της απίστευτης τιμής (από το Praktiker που έχω αγοράσει αρκετές φορές, τα 70+ λίτρα είχαν 11€!!!). Ενδεικτικά θα σου πω ότι με το γνωστό κόλπο του κουβά (κουβάς γεμάτος με τύρφη όπου εισέρχεται από το πάνω μέρος νερό με αργή ροή και εξέρχεται από μια πολύ μικρή τρύπα στον πάτο) με νερό απ' ευθείας από τη βρύση μου (pH>7.5) έβγαινε νερό με pH<5!!!

Για χρήση σε κάνιστρα ή σε "κάλτσα" σε βαρέλι όπως αναφέρεις δεν θα δεις σπουδαία επίδραση στο νερό σου. Ο λόγος είναι πως εξ' αιτίας της μορφής της (σχεδόν "συμπαγές σώμα" όταν βραχεί) το νερό δεν περνάει εύκολα από μέσα της κι έτσι οι τιμές του νερού με αυτό τον τρόπο χρήσης αλλάζουν από ελάχιστα έως καθόλου...

Μπορείς να πάρεις μια ιδέα από παλιές εφαρμογές με τέτοια τύρφη, εδώ (http://www.theking.gr/artcl_004.asp).

Genirous
24-07-2009, 11:43
Είχα πάει στο Praktiker κάποια χρόνια πριν για να τσεκάρω αυτά τα...τσουβάλια τύρφης,
αλλά δυστυχώς δε μπόρεσα από τα στοιχεία της συσκευασίας και από τις πληροφορίες των πωλητών να είμαι σίγουρος ότι δεν περιείχε κανένα ίχνος λιπασμάτων... idono

Έχεις Μπάμπη αγοράσει πρόσφατα κάποια συγκεκριμένη μάρκα;

delta66
24-07-2009, 21:19
Κοιτατε και την προελευση της τυρφης, γιατι καποτε ειχα διαβασει για παμφθηνη τυρφη μαζεμενη απο Τσερνομπιλ ομως. :eek:

gantalf
25-07-2009, 09:10
Δοκιμάζω τύρφη που είναι σε μορφή σκόνης και μακρύτριχων ινών. Προορίζεται δε για χρήση σε φυτά και γενικότερα στην ανθοκομία. Την έχω τοποθετήσει σε 2πλή κάλτσα μέσα σε ένα μικρό βαρέλι με κυκλοφορητή κλπ.

* Από χημικά και λιπάσματα απ'όσο μπόρεσα να διαβάσω και να καταλάβω, στη συσκευασία της ΔΕΝ εγραφε κάτι επικίνδυνο (δεν ανέφερε και πολλά).

* Έχει κάποιος χρησιμοποιήσει στο παρελθόν? Αποτελέσματα? Μετρήσεις, απόδοση κλπ...

* Εκτός από τα γνωστά τεστ (pΗ, αμμωνία κλπ., φωσφορικά), υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να μετρήσω?

Εγώ νομίζω ότι η τύρφη ανθοκομίας δεν κάνει για ενυδρείο, πιθανόν να έχει λιπασματα κλπ κλπ, γιατί δεν ρωτάς τον yianni59??? η τύρφη ανθοκομίας είναι πολύ φτηνή αλλά δεν νομίζω ότι μπορείς να την βάλεις στο ενυδρείο.

babis
25-07-2009, 10:16
...Έχεις Μπάμπη αγοράσει πρόσφατα κάποια συγκεκριμένη μάρκα;

Πρόσφατα όχι, αλλά η συγκεκριμένη που αγόραζα για αρκετά χρόνια (δηλ. την χρησιμοποιούσα αρκετά χρόνια όχι ότι αγόραζα πολλές φορές, γιατί που να ξοδέψεις 70lt τύρφη :p) είναι η ξανθιά τύρφη από τη Λιθουανία (αρκετά μακρυά από το Τσερνομπίλ, Σπύρο :)) κι αν θυμάμαι καλά κυκλοφορεί με το όνομα "Klasmann" (είναι η πιο "διαδεδομένη" τύρφη στην Ελλαδα). Αυτή που είναι σκέτη τύρφη (χωρίς κανένα άλλο πρόσθετο) έχει άσπρη και πράσινη συσκευασία. Την έχω χρησιμοποιήσει για αρκετά χρόνια σε δίσκους εκτροφής αλλά και άγριους χωρίς απολύτως κανένα πρόβλημα. Αλλά όπως ανέφερα προηγουμένως, λόγω της μορφής της είναι κατάλληλη μόνο για προετοιμασία νερού.

Η ιδέα για την χρήση αυτής της τύρφης φυσικά δεν είναι δική μου. Αν είχατε διαβάσει για τον Schmidt-Focke ή είχατε δει την ταινία για την ζωή του, θα αναγνωρίζατε πως αυτή ήταν η μέθοδος που χρησιμοποιούσε εκείνος, με απόλυτη επιτυχία. Με αυτή την αφορμή ξεκίνησα να την χρησιμοποιώ κι εγώ και δεν διαψεύσθηκα.

Εγώ νομίζω ότι η τύρφη ανθοκομίας δεν κάνει για ενυδρείο...

Σεβαστές οι απόψεις όλων φυσικά, αλλά θα πρέπει ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ να στηρίζονται σε κάποια ΜΕΛΕΤΗ ή (και) προηγούμενη ΕΜΠΕΙΡΙΑ! Αν αυτά τα δύο ΔΕΝ υπάρχουν, οι απόψεις αυτές είναι σαν τις π_ _ _ _ ς που λέει και το γνωστό ρητό, όπου όλοι έχουν από μία!!!

delta66
25-07-2009, 17:22
Γιατι τη σταματησες?

babis
25-07-2009, 20:10
Γιατι τη σταματησες?

Μια μετακόμιση και διάφορες ενδο-οικογενειακές συμφωνίες, μείωσαν δραματικά τον διαθέσιμο χώρο για ενυδρεία και σχετικά είδη. Επιπρόσθετα έχω πλέον στη διάθεσή μου Α.Ο. παραγωγής 1lt/min, οπότε η προετοιμασία νερού με τύρφη έχει σταματήσει. Βέβαια στην αποθήκη απομένουν καμιά 20αριά λίτρα ακόμα και δεν αποκλείεται κάποια στιγμή στο μέλλον να ξαναχρησιμοποιηθούν.

Jeepas
27-07-2009, 08:02
Ρε φίλε, τί να πω... καταρρίπτεις ένα μύθο μ'αυτά που λες. Όλοι μας (ή τεσπα αρκετοί από εμας) φοβόμασταν να χρησιμοποιήσουμε τέτοιου είδους τύρφη και στηριζόμασταν συνήθως σε αοριστολογίες (όπως κι εγώ). Τεσπα, θα προσπαθήσω να δοκιμάσω (την δική μου, όχι αυτή του praktiker) αλλά έλεγα να το κάνω σε καραντίνα... θα δω...

Σ'ευχαριστώ πάντως που κατέθεσες την εμπειρία σου :thumbup:

delta66
27-07-2009, 16:06
....Αν αυτά τα δύο ΔΕΝ υπάρχουν, οι απόψεις αυτές είναι σαν τις π_ _ _ _ ς που λέει και το γνωστό ρητό, όπου όλοι έχουν από μία!!!

Εδω εισαι λαθος.
Δεν ειναι ετσι το ρητο.
Δεν εχουν ολοι απο μια π....α.
Υπαρχουν και γυναικες.
Το ρητο λεει για κ......ιδες.
Απο αυτες εχουν ολοι απο μια.
(εκτος απο τα μπαρμπουνια για αυτο και ειναι κοκκινα. ;baby;)

babis
27-07-2009, 20:58
Ρε φίλε, τί να πω... καταρρίπτεις ένα μύθο μ'αυτά που λες...

Δεν υποδύομαι τον ...mythbuster :p αλλά παρότι κάποιους θα τους δυσαρεστήσω, πρέπει να ομολογήσω πως στα forum κυκλοφορούν ...κυρίως μύθοι!!! Τείνω να πιστέψω πως είναι η "φύση" του ίδιου του μέσου αυτή, η πλήρης εφαρμογή του ότι κάποιος "είναι ότι δηλώσει". Βλέπεις, γράφω εγώ που είδα πρώτη φορά δίσκους προχτές και κάποιος άλλος που τους γνωρίζει απ' έξω κι ανακατωτά τα τελευταία 20 χρόνια ας πούμε, κι είναι πραγματικά δύσκολο στο γραπτό λόγο να ξεχωρίσεις ποιός από τους δυό ξέρει τι λέει...

Αν θα μπορούσα να συμβουλέψω κάποιον γι αυτό το θέμα, θα του έλεγα να εμπιστεύεται από ελάχιστα ως καθόλου ότι βλέπει γραμμένο στα forum (συμπεριλαμβανομένου κι ότι έχω γράψει εγώ). Να προτιμήσει την κοντινή επαφή, όπου εύκολα θα μπορεί να επιβεβαιώσει με ποιόν έχει να κάνει (βλέποντας τα ενυδρεία του), να διαβάσει βιβλία (αν κι εδώ υπάρχει αρκετή σαβούρα), αλλά κυρίως να δοκιμάσει ο ίδιος, μεθοδικά και με υπομονή αυτά που τον ενδιαφέρουν. Το χόμπυ όσο κι αν μοιάζει πως "εξαπλώνεται" με την διάδοση του internet και των forum, στην πραγματικότητα σε μεγάλο βαθμό αναμασά κι αναπαράγει εξωφρενικούς μύθους που το κρατάνε καθηλωμένο σ' ένα πολύ "χαμηλό" επίπεδο.

...Το ρητο λεει για κ......ιδες...

Εγώ το ξέρω με π _ _ _ _ ς (ενικός π _ _ _ ή) :d :d :d

Yiannis59
27-07-2009, 21:07
Κάποιες φορές νιώθω οτι ήρθα απο αλλο πλανήτη και γίνομαι δυσάρεστος οταν γράφω οτι αναμασάμε τα τετριμμένα :thumbup::thumbup:

Jeepas
01-09-2009, 10:27
Η αλήθεια είναι ότι αν δεν ήταν ο Babis να ενθαρρύνει την ιδέα ΔΕΝ θα το δοκίμαζα ποτέ!

Ξεκίνησα να χρησιμοποιώ αυτή την τύρφη που είχα προμηθευτεί. Σε κάθε αλλαγή νερού, αρχίζοντας με μικρές ποσοστιαίες ποσότητες (το υπόλοιπο από Α/Ο) μέχρι που έφτασα το 100% του νερού της αλλαγής (στις τελευταίες 2).
Τα δισκία μέχρι στιγμής δείχνουν να συμπεριφέρονται φυσιολογικά idono
Μάλιστα το ζευγάρι που είχα δει να "σχηματίζεται" ξεκίνησε να γεννάει (αυγά μέχρι στιγμής).
Τα υπόλοιπα έχουν φυσιολογική ανάπτυξη και δεν δείχνει να πηγαίνει κάτι άσχημα (συμπεριλαμβανομένων των Corydoras & L-333).

Φαντάζομαι ότι είναι νωρίς για ασφαλή συμπεράσματα οπότε για ό,τι άλλο προκύψει θα υπάρξει περαιτέρω ενημέρωση

Jeepas
17-11-2009, 08:36
Επανέρχομαι στι θέμα για να πω 2 πραγματάκια.

Μέχρι στιγμής δεν έχω διαπιστώσει κάποιο πρόβλημα. Οι ρυθμοί είναι οι ίδιοι. Τα δισκία μεγαλώνουν :d, τα ζευγάρια προσπαθούν ;), τα corydorάκια και τα L333 μια χαρά.

Όμως εχθές ήταν η 3η (ή 4η) φορά που άνοιξα φίλτρο για καθαρισμό και πλέον μπορώ να πω με σιγουριά πως μαζεύει πολύ περισσότερη "μπίχλα" απ'ότι με Α/Ο.

Συμπερασματικά, αν προτίθεται κάποιος ή αν ήδη χρησιμοποιεί τύρφη (ειδικά εάν αυτή δεν είναι σε κόκκους) θα πρέπει να καθαρίζει συχνότερα τα φίλτρα του.

yannisk
17-11-2009, 11:20
Δεν υποδύομαι τον ...mythbuster :p αλλά παρότι κάποιους θα τους δυσαρεστήσω, πρέπει να ομολογήσω πως στα forum κυκλοφορούν ...κυρίως μύθοι!!! Τείνω να πιστέψω πως είναι η "φύση" του ίδιου του μέσου αυτή, η πλήρης εφαρμογή του ότι κάποιος "είναι ότι δηλώσει". Βλέπεις, γράφω εγώ που είδα πρώτη φορά δίσκους προχτές και κάποιος άλλος που τους γνωρίζει απ' έξω κι ανακατωτά τα τελευταία 20 χρόνια ας πούμε, κι είναι πραγματικά δύσκολο στο γραπτό λόγο να ξεχωρίσεις ποιός από τους δυό ξέρει τι λέει...

Αν θα μπορούσα να συμβουλέψω κάποιον γι αυτό το θέμα, θα του έλεγα να εμπιστεύεται από ελάχιστα ως καθόλου ότι βλέπει γραμμένο στα forum (συμπεριλαμβανομένου κι ότι έχω γράψει εγώ). Να προτιμήσει την κοντινή επαφή, όπου εύκολα θα μπορεί να επιβεβαιώσει με ποιόν έχει να κάνει (βλέποντας τα ενυδρεία του), να διαβάσει βιβλία (αν κι εδώ υπάρχει αρκετή σαβούρα), αλλά κυρίως να δοκιμάσει ο ίδιος, μεθοδικά και με υπομονή αυτά που τον ενδιαφέρουν. Το χόμπυ όσο κι αν μοιάζει πως "εξαπλώνεται" με την διάδοση του internet και των forum, στην πραγματικότητα σε μεγάλο βαθμό αναμασά κι αναπαράγει εξωφρενικούς μύθους που το κρατάνε καθηλωμένο σ' ένα πολύ "χαμηλό" επίπεδο.

Εγώ το ξέρω με π _ _ _ _ ς (ενικός π _ _ _ ή) :d :d :d

:thumbup: πολυ σωστος

delta66
17-11-2009, 12:50
Επανέρχομαι στι θέμα για να πω 2 πραγματάκια.

Μέχρι στιγμής δεν έχω διαπιστώσει κάποιο πρόβλημα. Οι ρυθμοί είναι οι ίδιοι. Τα δισκία μεγαλώνουν :d, τα ζευγάρια προσπαθούν ;), τα corydorάκια και τα L333 μια χαρά.

Όμως εχθές ήταν η 3η (ή 4η) φορά που άνοιξα φίλτρο για καθαρισμό και πλέον μπορώ να πω με σιγουριά πως μαζεύει πολύ περισσότερη "μπίχλα" απ'ότι με Α/Ο.

Συμπερασματικά, αν προτίθεται κάποιος ή αν ήδη χρησιμοποιεί τύρφη (ειδικά εάν αυτή δεν είναι σε κόκκους) θα πρέπει να καθαρίζει συχνότερα τα φίλτρα του.
Ωραια.
Πρεπει τωρα κυριε mythbuster να ολοκληρωσεις την πληροφορηση με μια εκθεση ιδεων (ελευθερων) :d
Πρωτα μερικες ερωτησεις για να βοηθησω τι μπορεις να αναφερεις.
1. Το νερο απο τη τυρφη που βαζεις πως το επεξεργαζεσαι (πχ το βαζεις σε καλτσα μεσα στο βαρελι ή στο φιλτρο του ενυδρειου? ή σε βαρελι? ή στον κουβα οπως ειπε ο μπαμπης? το περνας στο τελος απο Filterwool να κρατησει ψιλο χωμα? κλπ λεπτομερειες οποιες καταλαβαινεις οτι ειναι χρησιμες)
2. Το μετρησες ποτε το νερο πριν και αφου το περασεις απο την τυρφη (NH3, NO2, NO3, PO4, pH, gH, kH ,TDS).
3. Οι μετρησεις στο ενυδρειο αλλαξαν τη συνηθη μοορφη τους. Πχ εβρισκες πιο πολλα νιτρικα αποτι συνηθως?
4. Ειδες καθολου φιλμ στην επιφανεια του νερου?
5. Αλγη?

Jeepas
17-11-2009, 13:33
Σπύρε σου παραθέτω ένα πμ που έστειλα πριν από λίγες μέρες:

Έχω 2 βαρελάκια ένα 100άρι με τύρφη και ένα DIY φίλτρο και ένα 40άρι με νερό από Α/Ο
Επειδή ακριβώς την έχω τζαμπέ, την αλλάζω πολύ συχνά, σχεδόν κάθε 10-15 μέρες. Το νερό το "σκίζει". Από 7,5 & TDS 180, το κατεβάζει σε 2 μέρες στο 6,3-6,5 & TDS 100 (θα το πήγαινε και παρακάτω με ένα σωστό εσωτερικό φίλτρο αλλά ελέω DIY δεν έχω και την καλύτερη καταναγκαστική ροή). Aν την αφήσω και 2η εβδομάδα (ή και 3η καμμιά φορά αν έχω βάλει μεγάλη ποσότητα) φαντάσου ότι αναλογικά "εξασθενεί

ΔΕΝ είναι κόκκοι, είναι ίνες και χώμα, την ξεπλένω καλά και μετά 2πλή κάλτσα.

Αν ΔΕΝ την είχα ΔΩΡΕΑΝ και έπρεπε να αγοράζω του εμπορίου, πιθανόν και να μη με συνέφερε. Είναι και η παιδεμάρα στη μέση

Οι μόνες αλλαγές που είδα ήταν τρελλαμένοι δίσκοι, Hexamita, Head standing και 2-3 αρρώστιες ακόμη (πλακίτσα) :d:d:d

Το μόνο που φοβάμαι είναι τα κ@λοφωσφορικά που δεν έχω αξιωθεί να πάρω ένα τεστ να μετρήσω
Νιτρικά, άλγη, φιλμ ΔΕΝ...

Επειδή βιάζομαι να πάω σπίτι που περιμένω τον Φαν, αν έχω αφήσει κάτι αναπάντητο, θα συμπληρώσω...