PDA

Επιστροφή στο Forum : αναπτυξη δισκόπουλων.

Jimmis
19-06-2009, 20:20
καλησπέρα και απο εμένα παιδία,

έχω αρκετά χρόνια εμπειρία σε ενυδρεία, έχω ασχοληθεί κυρίως με κιχλίδες αμερικής και αφρικάνες αλλά και με κοινωνικά ενυδρεία, όλα μου τα ενυδρεία ήταν και είναι foul planted.

Έχει εδώ και 2 μήνες που ξεκίνησα ένα ενυδρείο 300λτρ φουλ φυτεμένο με δίσκους. Έχω αυτή τη στιγμή 3 δισκόπουλα μέσα στο ενυδρείο και θα πάρω άλλα 2 για να κλισει το ροστερ. Ο λόγος που ακόμα δεν έχω πάρει τα άλλα 2 είναι επειδή δεν βρήκα ακόμα ψάρια σε άριστη κατάσταση, είμαι λίγο απαιτητηκός σε αυτό. Τα ψαράκια που βρίσκω στα μαγαζιά αυτό τον καιρό είναι σε άθλια κατάσταση.

Έχω όμως μία απορία, με τί ρυθμό μεγαλώνουν οι δίσκοι ?? σε τι ηλικία και σε τι μεγεθος θεωρούντε ενηλικοι ? Τα δισκάκια που έχω τώρα τα είχα πάρει απο μικρά πριν 2 μήνες, περίπου 5-6cm και σήμερα είναι μόλις 7-8. Μου φαίνεται πολύ αργή η αναπτυξη των 1-2cm σε 2 μήνες(συγκριτηκά με εμπειρίες μου από άλλες κιχλιδες), και είναι και στην εφηβία τους... τα φώτα σας παρακαλώ.

ΥΓ το διαιτολόγιο τους περιέχει ποικιλια 6 διαφορετικών αποξηραμένων τροφών, 4 διαφορετικές κατεψυγμένες και αρκετά λαχανικά και φρούτα που όμως δεν δίχνουν να τα εκτιμούν. Επεισης ελέγχω τακτηκότατα τις παραμέτρους του νερού.

Yiannis59
19-06-2009, 21:01
1.Αν λαβεις υποψην σου οτι οι δισκοι ζουν 14+ χρονια θα καταλαβεις πολλα
2.Σε πυκνοφυτεμενο ενυδρειο μεγαλη ποσοτητα της τροφης παει χαμένη μεσα στην βλαστηση. Το πυκνοφυτεμενο δε σου επιτρεπει να ταισεις την απαραιτητη ποσότητα γιατι δε μπορείς μετα να σιφωναρεις οτι δε φανε
3.Ενηλικιώνονται απο επτα μηνων +
4.Το μεγεθος εξαρτάται απο πολλους παραγοντες όπως τροφη, ποσοτητα, ποιοτητα, συνθηκες τους πρωτους μηνες της ζωης τους και φυσικα κληρονομικοτητα
Παντως στους 7-8 μηνες (χωρις ντοπαρισματα που κανουν συνηθως οι Ασιατες) εχουν μεγεθος 10-12+εκατοστα χωρις την ουρα και συνεχιζουν να μεγαλωνουν με αργοτερους ρυθμους. Εχω δισκο 4 χρονια και ακομα μεγαλωνει (δυο τον εχω αλλα τον πηρα δυο χρονων)

Jeepas
19-06-2009, 21:24
Jim, έχω πάρει πριν κάνα 2μηνο 3 κόκκινα δισκάκια γύρω στα 3-4 cm. Τα 2/3 είναι 7-8 cm ενώ το 3ο μόλις 4-5.. idono

Σε όλα όσα είπε ο Γιάννης (προφανώς) συμφωνώ. Κληρονομικότητες, συνθήκες κλπ κλπ.

Ίσως κρατάω μια πισινή για το ότι δεν μπορείς να σιφωνάρεις στο φυτεμένο. Εννοώ ότι πιθανόν να μην είναι το ίδιο απαραίτητο όπως στο ξερακιανό (αρκεί να γίνεται μια τυπική σκούπα βυθού, Όσο και Όπου μπορείς). Άλλωστε σχεδόν πάντα κάποιο γατόψαρο ή whatelse θα υπάρχει να κάνει τη "βρώμικη" δουλειά. Τουλάχιστον αυτό έχω καταλάβει εγώ.
Ο Γιάννης όμως έχει εμπειρία (πρέπει να φτιάξουμε και ένα εικονίδιο γλυψ-γλυψ :lllll::lllll:) και από φυτεμένα οπότε δεν επιμένω.

Υγ. Σε τί θερμοκρασία τους έχεις?

Jimmis
19-06-2009, 21:47
η θερμοκρασία είναι 29C.

Σκούπα βυθού δεν έχω βάλει γιατί δεν θέλω να αναστατώνω τα ψαράκια καθως αυτή η διαδικασία θα πάρει αρκετή ώρα αν σκεφτεί κανείς την πυκνή βλάστηση που επικρατεί.

Νομίζω ότι η τρωφή που περισέβει και χάνεται μέσα στη βλάστηση,σίγουρα θα παίζει ρόλο, αλλά δεν είναι ικανή να χαλάσει την ποιότητα του νερού καθώς τα νιτρικα και τα φωσφορικά είναι πολύ χαμηλά και αναγκάζομαι να ρίχνω λιπάσματα Ν και Ρ. Από αμωνία είμαι σε πολύ καλά επίπεδα καθώς ποτέ δεν ήτανε σε μετρήσημα επίπεδα, (για τον φόβο των ιουδαίων έχω και το seachem amonia alert,αλλά δεν το θεωρώ ότι ποιο αξιόπιστο και δεν βασιζομαι σ'αυτο).

Έχω στο άλλο μου ενυδρειο ένα κοπαδάκι corydoras sterbai όμως δεν τα μετέφερα στο δισκοενυδρείο γιατι φοβάμαι ότι η θερμοκρασία θα τους φανεί αρκετά υψηλή, τι λέτε να τα μεταφέρω?

Jeepas εξέτασες το ενδεχόμενο ο δίσκος σου που μεγάλωσε λιγότερο απο τους άλλους μήπως δεν μπορεί να ανταγωνιστεί και δεν προλαβαίνει να φάει??? Ο δικός μου, ο ένας, είναι πολύ φοβιτσιάρης και όταν με βλέπει να πλησιάζω το ενυδρείο για να ταίσω τρέχει και κρύβεται, δεν προλαβαίνει να φάει, γιαυτό αναγκάζομαι να περιμένω μπροστά στο ενυδρείο μεχρι να νοιώσει ασφάλεια να βγεί και μετά ταίζω, μάλιστα τώρα τελευταία φροντίζω να κάθομαι ορκετές ώρες κοντά στο ενυδρείο για να με συνηθίσει και να μην φοβάται.

Jeepas
19-06-2009, 21:58
Τα sterbai βάλ'τα (αν θες και δεν υπάρχει υπερπληθυσμός), σε τέτοια θερμοκρασία δεν έχουν πρόβλημα.

Ο μικρότερος δίσκος μου τρώει από καμμιά σφαλιάρα από τους άλλους 2 αλλά προλαβαίνει μια χαρά να χλαπακιάσει... απλά δεν τον "πιάνει"!
Περίμενε τώρα ν'ακούσεις καμμιά άποψη από τα παιδιά γιατί εγώ τώρα ξεκίνησα τα δισκία...

Πάντως αν δεν κάνω λάθος η θερμοκρασία επηρεάζει τον μεταβολισμό τους (όχι ότι είναι ζητούμενο στην περίπτωσή σου, φαντάζομαι θα μεγαλώσουν τα ψαράκια σου είτε γρήγορα είτε πιο αργά)

Yiannis59
20-06-2009, 08:12
Jimmi αν εχεις Ph κατω απο 7 (που θα εχεις) το ammonia alert ειναι για τα μπαζα το γραφει και στες οδηγιες

yiapas
20-06-2009, 18:02
συμφωνώ σε όσα είπε ο 69:d για τις απορίες και τις ερωτήσεις σου

σίγουρα όμως επειδή έχεις εμπειρία απο άλλες κιχλίδες θα σου φαίνεται πιό αργή η ανάπτυξη των δίσκων γιατί απλώς είναι και πιό απαιτητικες κιχλίδες απο όλες τις υπόλοιπες που έχεις δεί

Jimmis
20-06-2009, 19:43
καλώς σας βρήκα παιδιά,

το PH μου ειναι στο 6,2 και το amonia alert απλα το είχα στο ενυδρειο πριν ακομα βαλω δίσκους.

Το ζητούμενο για μένα δεν είναι να μεγαλώσουν γρήγορα αλλά να μεγαλώσουν φυσιολογικά, και επειδή παρατήρησα οτι μεγαλώνουν πιο αργά απο άλλες κιχίδες ανησυχησα, χάρη στο ενδιαφέρον σας και τις απαντήσεις σας όμως κατάλαβα ότι τα πράγματα βρήσκοντε σε καλό δρόμο.

ευχαριστώ για της απαντήσεις.

yiapas
20-06-2009, 20:00
βάλε αν θες και καμιά φωτό για εμάς τους ματάκηδεςemot67

Genirous
22-06-2009, 07:52
Καλώς όρισες Jimmis στο δισκάδικο!!! c003

Jimmis
23-06-2009, 03:53
βάλε αν θες και καμιά φωτό για εμάς τους ματάκηδεςemot67

συντομα, οταν θα βρω και θα παρω 2 ακομα δισκους και το ενυδρείο θα είναι κομπλε, θα κανω παρουσίαση με στοιχεία, φωτογραφίες κ λεπτομέρειες για το δισκοενυδρείο

Genirous, είμαι πολυ χαρούμενος που εγινα μέλος τις παρέας :d

loris
23-06-2009, 06:40
Kαλως ηρθες φιλε μου...
Περιμενουμε να κανουμε μπανιστηρι στο ενυδρειο σου...
Και να εισαι σιγουρος εδω που εμπλεξες δεν φευγεις ευκολα....

Jonny
24-06-2009, 17:56
Welcome my friend Jimmis (πως το δουλεύω το αγγλικό :rolleyes:)

ChristosP
25-06-2009, 07:04
καλώς ήρθες :thumbup: