PDA

Επιστροφή στο Forum : Σπάνια με πιάνει η προκοπή (ανεμιστηρακια)

Yiannis59
15-06-2009, 17:14
Σπανια με πιανει η προκοπη, αλλα μετα το σφαξiμο του καλυματος του Rio 400 απο τον φιλο μου τον Ανδρικο ειπα να φτιαξω και'γω κατι για το rio 180
Πηρα ενα φιλο πολυεστερα και πειτε μου πιο ειναι το μαμισιο το δεξί η το αριστερό στiς φωτο :d;baby;

orck
15-06-2009, 17:24
σαν οψη ειναι σχεδον ιδια
απο την υφη ομως φανταζομαι θα φαινεται διαφορα (αμελητεα βεβαια)
το θεμα ειναι γιατι μπηκες σε τοσο κοπο; ποσο σε χρεωσε ο φιλος; η γνωμη μου ειναι οτι εαν δεν γουσταρες αλλο πλεον τα ανεμηστηρια απλα θα αγοραζες με 25€ ενα καινουργιο σετ (μπροστα πισω) απο Γερμανια
πες μου τωρα οτι δεν θα κανεις μια παραγγελια συντομα...:d

το κουιζ ειναι ευκολο
το στογγυλεμενο ειναι το αντιγραφο (αυτο με τις τρυπες για τα ανεμηστηρια)

andrikos
15-06-2009, 17:29
Ευγε δάσκαλε!!!
Κι εγω αυτο θα κάνω (αν ποτε θελήσω να μην έχω ανεμιστήρες)

Yiannis59
15-06-2009, 17:43
σαν οψη ειναι σχεδον ιδια
απο την υφη ομως φανταζομαι θα φαινεται διαφορα (αμελητεα βεβαια)
το θεμα ειναι γιατι μπηκες σε τοσο κοπο; ποσο σε χρεωσε ο φιλος; η γνωμη μου ειναι οτι εαν δεν γουσταρες αλλο πλεον τα ανεμηστηρια απλα θα αγοραζες με 25€ ενα καινουργιο σετ (μπροστα πισω) απο Γερμανια
πες μου τωρα οτι δεν θα κανεις μια παραγγελια συντομα...:d

το κουιζ ειναι ευκολο
το στογγυλεμενο ειναι το αντιγραφο (αυτο με τις τρυπες για τα ανεμηστηρια)

Με χρεωσε τζαμπα ;baby;;baby;

και μετα απο δεκα λεπτα

orck
15-06-2009, 17:46
σε εκλεψε ο παλιανθρωπος ;)
δυο φιλικες συμβουλες
εαν οι βιδες δεν ειναι ανοξοιδωτες ετοιμασου ψυχολογικα να βλεπεις να σταζει σκουρια μεσα στο ενυδρειο σου
εαν αυτο που βλεπω ειναι μονωτικη ταινια θα ανοιξει απο την υγρασια, προτεινω θερμοσυστελομενο μακαρονι

πολυ καλη δουλεια σου εκανε και πολυ καλα το συνεχισες και εσυ :thumbup:

Diskus Fan
15-06-2009, 17:46
Πανο βρηκες λυση για το κατεστραμενο καπακι!!!!emot67

Yiannis59
15-06-2009, 17:49
σε εκλεψε ο παλιανθρωπος ;)
δυο φιλικες συμβουλες
εαν οι βιδες δεν ειναι ανοξοιδωτες ετοιμασου ψυχολογικα να βλεπεις να σταζει σκουρια μεσα στο ενυδρειο σου
εαν αυτο που βλεπω ειναι μονωτικη ταινια θα ανοιξει απο την υγρασια, προτεινω θερμοσυστελομενο μακαρονι

πολυ καλη δουλεια σου εκανε και πολυ καλα το συνεχισες και εσυ :thumbup:

Ειναι ανοξoιδωτες και λογο επαγγελματος η ταινια εναι λαστιχοταινια με ειδική μονωτική ταινια απ'εξω που μπαινει στα δορυφορικα και δεν νιωθει απο υγρασια

delta66
15-06-2009, 19:04
1. Τα καλωδια θα ειναι απ'εξω (θα φαινονται) ή απο κατω?
2. Γιατι δεν εβαλες καναλι για τα καλωδια?
3. Γιατι δεν τρυπησες το οριτζιναλ? Με φιλτρα σκονης πανω απο τα ανεμηστηρακια θα φαινοταν πιο ομορφο απο ατρυπητο και θα ειχες και εξτρα αερισμο χειμωνα καλοκαιρι στο ενυδρειο.
4. Ποια ειναι η θερμοκρασια χωρις ανεμηστηρια και ποσο θες να την κατεβαζεις?
5. Θα φτασουν 2 ανεμηστηρια? τι μεγεθος ειναι και ποσες στροφες το λεπτο? μαρκα?
6. Και τα δυο φυσανε προς τα μεσα?

Yiannis59
15-06-2009, 19:10
1. Τα καλωδια θα ειναι απ'εξω (θα φαινονται) ή απο κατω?
2. Γιατι δεν εβαλες καναλι για τα καλωδια?
3. Γιατι δεν τρυπησες το οριτζιναλ? Με φιλτρα σκονης πανω απο τα ανεμηστηρακια θα φαινοταν πιο ομορφο απο ατρυπητο και θα ειχες και εξτρα αερισμο χειμωνα καλοκαιρι στο ενυδρειο.
4. Ποια ειναι η θερμοκρασια χωρις ανεμηστηρια και ποσο θες να την κατεβαζεις?
5. Θα φτασουν 2 ανεμηστηρια? τι μεγεθος ειναι και ποσες στροφες το λεπτο? μαρκα?
6. Και τα δυο φυσανε προς τα μεσα?

Πολλά ρωτάς και θα φωνάξω το βαφτιστήρι ;)
Απλα το εφτιαξα για να δω το αποτέλεσμα μια και ειχα την δυνατοτητα και το σκεφτηκα μολις ειδα τον φιλο μας να σφαζει το μαμισιο καπακι,
εμενα η θερμοκρασια σπανια ξεπερνα τους 32 :thumbup:

delta66
15-06-2009, 20:19
1. Πολλά ρωτάς και θα φωνάξω το βαφτιστήρι ;)
2. Απλα το εφτιαξα για να δω το αποτέλεσμα μια και ειχα την δυνατοτητα και το σκεφτηκα μολις ειδα τον φιλο μας να σφαζει το μαμισιο καπακι,
3. εμενα η θερμοκρασια σπανια ξεπερνα τους 32 :thumbup:
1. αστο θα με τιμωρησει με ερωτησεις :rolleyes:
2. ωραια καλα εκανες, να μαθαινεις baeh:
3. Ναι αλλα δεν ειπες ποσο θελει να κατεβασεις. Αμα θελεις να παει 29 απο 32, εισαι (μαλλον, αναλογα τη δυναμη των ανεμηστηρων ) ΟΚ.
Για αλλους θνητους χομπυστες σαν και μενα που εχουν ενυδρεια νορμαλ θερμοκρασιων 26-27 (αντε 28 στον καυσωνα) δεν φτανουν τα 2 ουτε για ζητω.
Και επειδη το φορουμ το διαβαζουν και θνητοι χομπυστες και στο θεμα ευρεσης τσαμπα ακρυλικου ή αγορας ανταλλακτικων καπακίων, εκανα εντεχνα τις ερωτησεις για να μη τρεχουν :d

Genirous
16-06-2009, 08:46
Έκανες μια πολύ καλή επιλογή με το...καπάκι-μαϊμού, :thumbup:
αλλά έχυσες την καρδάρα με το γάλα κατά την τοποθέτηση και την συνδεσμολογία... doh

delta66
16-06-2009, 09:41
Ασε που πρεπει να εχει παρει τα Akasa που ειναι πιο αδυναμα.
Στροφές ανεμιστήρα: 2500 rpm
Ροή Αέρα: 32,37 CFM

απο τα 4 zalman που εβαλα, για να ανταπεξελθουν στο ιδιο ενυδρειο.
Στροφές ανεμιστήρα: 3000 RPM
Ροή αέρα: 36,5 CFM

klaz
16-06-2009, 11:26
+1000 για τα zalman;)

orck
16-06-2009, 14:32
ban ολοι τωρα
αμαν τον φαγατε τον ανθρωπο
ΜΙΑ ΧΑΡΑ ειναι αυτα που εβαλε, θα δει διαφορα

Gen σαν ηλεκτρολογος που εισαι θα ηθελα να εβλεπα την δικια σου ιδεα (η εαν εχεις και φωτογραφιες ακομη καλυτερα)

Genirous
16-06-2009, 14:47
Παναγιώτη δυστυχώς δε λυπήθηκα το δικό μου καπάκι, αλλά το αποτέλεσμα το έχω ανεβάσει εδώ (http://www.greekdiscus.com/test2000/showpost.php?p=31729&postcount=20).

Yiannis59
16-06-2009, 16:55
Βρε ρεμαλια βρε κακοι ανθρωποι ολη μου η προσπάθεια ηταν για να δειξω πως δεν ειναι αναγκη να σφαζουμε τα καπακια,
ουτε ανεμιστηρια ήθελα να δείξω(τα εβγαλα απο δυο παλια τροφοδοτικά υπολογιστή που ειχα για πέταμα) ουτε τες ηλεκτρολογικές μου ικανότητες και ουτε χρειάζομαι ανεμιστηρακια στα ενυδρεία μου οπως ειπα και πριν πανω απο 32 δεν παει ποτε οι δισκοι μου κάνουν πάρτι (και τζάμπα θεραπεία)
Κακορεμαλααααααααααbaeh:

delta66
16-06-2009, 21:34
Βρε ρεμαλια βρε κακοι ανθρωποι ολη μου η προσπάθεια ηταν για να δειξω πως δεν ειναι αναγκη να σφαζουμε τα καπακια,
....

Θειο και μενα ηταν να πω οτι αν την κανεις καλα τη δουλεια, ειναι καλυτερα τα τρυπια μαμισια καπακια απο τα ατρυπητα. (και δεν ειναι δυσκολο, απλα να τρυπησεις σωστα, να κρυψεις τα καλωδια και να βαλεις φιλτρα σκονης) :d

Και δευτερον, για καποιον που θα πληρωσει το ακρυλικο και δεν θα το βρει τσαμπε οπως εσυ, αν τελικα δεν θελει να τρυπησει το μαμισιο....
α) πιο φτηνα θα ειναι να παρει ανταλλακτικο μαμισιο οριτζιναλ απο να αγορασει πλεξι-γκλας που
β) θα φαινεται και διαφορετικο
γ) αν ειναι ψιλο θα λυγιζει και
δ) αν το καθαριζεις θα γεμισει γρατζουνιες.

:d:d:d ;););)

Genirous
17-06-2009, 08:25
Βρε ρεμαλια βρε κακοι ανθρωποι
...
Κακορεμαλααααααααααbaeh:Συγχαρητήρια λοιπόν για την προσπάθεια αλλά και για το ''sharing'', :thumbup:
αλλά κρίμα για τα υπόλοιπα! baeh:

epi
17-06-2009, 09:30
Μιά απορία και μιά παρατήρηση:

Η απορία: Έχω παρατηρήσει στα διάφορα καταστήματα ότι αυτού του είδους τα καπάκια ιδιαίτερα σε μήκη 150 και πάνω κάνουν κοιλιά όταν τα σηκώνεις και εκτός της προσοχής που πρέπει να δώσεις ώστε να το ανοίξεις, πολλές φορές ξεκουμπώνει κιόλας χωρίς να το θέλεις. Μήπως αν κολλήσετε εσωτερικά με σιλικόνη (όμορφα όμως!) δύο ράβδους από σκληρό αδρανές υλικό (plexi κλπ) θα "στέκεται" καλύτερα. Βέβαια δεν έχω τέτοιο καπάκι! Μήπως μου διαφεύγει κάτι?? Είμαι και λίγο off-topic!

Η παρατήρηση: Ο Γιάννης πολύ σωστά έχει βάλει και τα δύο fans να βγάζουν αέρα. Αυτός είναι ο σωστός τρόπος γιά την ψύξη οποιασδήποτε συσκευής. Έχει να κάνει με την ποσότητα σκόνης που μπαίνει στην συσκευή από τον εισερχόμενο αέρα. Μπαίνει μολύ λιγότερη σκόνη αν τα fans βγάζουν μόνο. Συνήθως τα καπάκια έχουν διάφορα ανοίγματα που λειτουργούν σαν "εισαγωγές" αέρα. Παρατηρήστε τα fans των τροφοδοτικών. Ποτέ δεν βάζουν αέρα. Πάντα βγάζουν.

Τέλος, τα fans πρέπει να λειτουργούν συνέχεια. Αλλιώς μαζεύουν υγρασία που τα καταστρέφει. Επίσης, η υγρασία που μαζεύουν όταν ειναι σταματημένα στάζει πάλι στο ενυδρείο "ξεπλένοντας" ότι βρωμιές έχουν συσσωρεύσει, στο νερό μας.

Yiannis59
17-06-2009, 09:46
Θειο και μενα ηταν να πω οτι αν την κανεις καλα τη δουλεια, ειναι καλυτερα τα τρυπια μαμισια καπακια απο τα ατρυπητα. (και δεν ειναι δυσκολο, απλα να τρυπησεις σωστα, να κρυψεις τα καλωδια και να βαλεις φιλτρα σκονης) :d

Και δευτερον, για καποιον που θα πληρωσει το ακρυλικο και δεν θα το βρει τσαμπε οπως εσυ, αν τελικα δεν θελει να τρυπησει το μαμισιο....
α) πιο φτηνα θα ειναι να παρει ανταλλακτικο μαμισιο οριτζιναλ απο να αγορασει πλεξι-γκλας που
β) θα φαινεται και διαφορετικο
γ) αν ειναι ψιλο θα λυγιζει και
δ) αν το καθαριζεις θα γεμισει γρατζουνιες.

:d:d:d ;););)

Αλλο πολυεστερας και αλλο πλεξιγλας.
Ο πολυεστερας δε λυγίζει ευκολα, δεν πιτσικαρει και αν γρατσουνιστει δε φαινεται

orck
17-06-2009, 14:19
σιγουρα τα εχει βαλει να βγαζουν αερα;

οποιαδηποτε αλλη συσκευη βασιζεται σε αλλα φαινομενα για την ψυξη της πχ σε ενα υπολογιστη με συνηθη θερμοκρασια >60°C, με ανεμηστηρακια δημιουργεις μια συνεχη ροη αερα ωστε να εκτεθουν τα ζεστα εξαρτημτα με τον πολυ χαμηλοτερης θερμοκρασιας αερα (πχ θερμοκρασια δωματιου ~35°C) ετσι με ανταλλαγη θερμοτητας θα μειωθει η θερμοκρασια του υπολογιστη (και θα αυξηθει η θερμοκρασια του αερα που βγαινει απο τα ανεμηστηρακια), αυτο στο ενυδρειο ΔΕΝ γινεται γιατι εχει μια θερμοκρασια ~30°C και με την θερμοκρασια του δωματιου που το καλοκαιρι ειναι παντα υψηλοτερη θα ειχε σαν αποτελεσμα με ανταλλαγη θερμοτητας να αυξηθει η θερμοκρασια του ενυδρειου
στο ενυδρειο προκαλουμε εξατμιση η οποια οταν συμβαινει απαγει και μεγαλα ποσα θερμοτητας
για αυτο τα ανεμηστηρακια σπρωχνουν αερα προς την επιφανεια

τλος τα ανεμηστηρακια τα θεωρουμε αναλωσιμα, οταν χαλασουν βαζουμε καινουργια

Η παρατήρηση: Ο Γιάννης πολύ σωστά έχει βάλει και τα δύο fans να βγάζουν αέρα. Αυτός είναι ο σωστός τρόπος γιά την ψύξη οποιασδήποτε συσκευής. Έχει να κάνει με την ποσότητα σκόνης που μπαίνει στην συσκευή από τον εισερχόμενο αέρα. Μπαίνει μολύ λιγότερη σκόνη αν τα fans βγάζουν μόνο. Συνήθως τα καπάκια έχουν διάφορα ανοίγματα που λειτουργούν σαν "εισαγωγές" αέρα. Παρατηρήστε τα fans των τροφοδοτικών. Ποτέ δεν βάζουν αέρα. Πάντα βγάζουν.

epi
17-06-2009, 15:16
Orck,

Μπακαλίστικα: Αν βλέπεις την "ετικέτα", όταν το τροφοδοτήσεις θα σου ρίχνει αέρα!

Σοβαρά τώρα:
Το post σου έχει μια αντίφαση: Στην αρχή λες σωστά ότι όταν ψύχεις με αέρα ένα θερμότερο από αυτόν εξάρτημα, τότε προκαλείς ροή αέρα γύρω του. Μετά, διαπιστώνεις πολύ σωστά ότι στην περίπτωση των ενυδρείων μας αυτό δεν ισχύει αφού ο αέρας εδώ είναι θερμότερος από το νερό που προσπαθούμε να ψύξουμε. Τέλος, (αντίφαση) λες ότι το σωστό είναι να σπρώχνουμε αέρα προς την επιφάνεια (δημιουργώντας ρεύμα αέρα προς το "εξάρτημα").

Στην πραγματικότητα, αυτό που προκαλεί μείωση της θερμοκρασίας του νερού του ενυδρείου μας είναι η εξαγωγή του θερμού στρώματος αέρα πάνω από το νερό μας όταν ανάβουν τα φώτα, καθώς και η εξαγωγή του υγρού (γεμάτου υγρασία) αέρα που εγλωβίζεται μέσα στο καπάκι μας, ώστε ο νέος ξηρός (το καλοκαίρι) αέρας που θα μπει από παντού, να μπορέσει να βοηθήσει στην εξάτμιση του νερού της επιφάνειας. Όπως πολύ σωστά επισήμανες, αυτή ακριβώς η εξάτμιση είναι που ψύχει το νερό μας.
Δηλαδή, και στις δύο περιπτώσεις προσπαθούμε να βγάλουμε τον ζεστό αέρα των φώτων, και την υγρασία (νερό που ήδη εξατμίστηκε). Το να φυσάς την επιφάνεια με ζεστό αέρα δεν είναι αποδοτικό.

Τα ανεμιστηράκια είναι αναλώσιμα, αλλά δυστυχώς αυτό που παθαίνουν μέχρι να χαλάσουν τελείως από υγρασία, είναι ότι σκουριάζει ο οπλισμός του στάτορα (σιδερένιος) και τα ρουλεμάν του (κράμα χαλκού). Όταν στάζουν από την υγρασία μέσα στο νερό σου, δεν είναι καλό.
Βέβαια η ιδέα του να βάζεις αέρα έχει και ένα πλεονέκτημα: Γύρω από το fan κινείται μόνο ξηρός αέρας και έτσι χαλάει πιο δύσκολα (αν γυρίζει συνέχεια!).

delta66
17-06-2009, 15:53
Αλλο πολυεστερας και αλλο πλεξιγλας.
Ο πολυεστερας δε λυγίζει ευκολα, δεν πιτσικαρει και αν γρατσουνιστει δε φαινεται

:thumbup::thumbup:

orck
17-06-2009, 16:00
συμφωνουμε με το μπακαλιστικο, αλλα επειδη εχω δει ανεμηστηρακια που εχουν ετικετα και απο τις δυο μεριες, προτεινω να κοιταμε ολοι τα αναγλυφα βελη που δειχνουν την ροη της φτερωτης και του αερα
http://i266.photobucket.com/albums/ii279/pmenegatos/aquarium/Juwel%20Rio%20240/th_10.jpg (http://i266.photobucket.com/albums/ii279/pmenegatos/aquarium/Juwel%20Rio%20240/10.jpg)

οντως αυτο που λες ισχυει, οι ανεμηστηρες το μονο που κανουν ειναι να απομακρυνουν τον κορεσμενο απο υγρασια αερα, εισαγωντας πιο ξηρο αερα που μπορει να δεχθει και αλλη υγρασια
ειλικρινα δεν εχω καθησει να επιβεβαιωσω πειραματικα εαν ειναι πιο αποδοτικο να σπρωχνουμε η να βγαζουμε αερα, ειτε ετσι ειτε αλλιως φτανουμε στο ιδιο αποτελεσμα που ειναι η αναγκαστικη αλλαγη αερα στον κλειστο χωρο που βρισκεται κατω απο το καπακι και πανω απο την επιφανεια του νερου

delta66
17-06-2009, 16:28
....Η παρατήρηση: Ο Γιάννης πολύ σωστά έχει βάλει και τα δύο fans να βγάζουν αέρα. Αυτός είναι ο σωστός τρόπος γιά την ψύξη οποιασδήποτε συσκευής.
Ακουω διαφορες γνωμες καθε φορα, αλλα ποτε δεν εγινε ενα πειραμα. Εχεις δοκιμασει σε ενα ενυδρειο, σε ιδιες συνθηκες (εξωτερικη θερμοκρασια κλπ) να γυρισεις τα ανεμηστιρακια να δουλεψουν με διαφορετικη ροη? Εγω κατα ενα μερος το δοκιμασα. Οταν επιασαν περσυ χοντρες ζεστες δεν κατεβαζε ευκολα και δουλευε συνεχως το συστημα με αποτελεσμα να υπερθερμενεται το τροφοδοτικο παρ'οτι 1Α και stabilized. Το ενα απο τα ανεμηστιρακια που εβγαζε αερα (ειχα κανει οπως ειχα ακουσει) το γυρισα κι αυτο προς τα μεσα και ειχα ετσι καλυτερη/γρηγοροτερη ψυξη
Έχει να κάνει με την ποσότητα σκόνης που μπαίνει στην συσκευή από τον εισερχόμενο αέρα. Μπαίνει μολύ λιγότερη σκόνη αν τα fans βγάζουν μόνο. Συνήθως τα καπάκια έχουν διάφορα ανοίγματα που λειτουργούν σαν "εισαγωγές" αέρα.Με φιλτρα σκονης ειπαμε δεν υπαρχει προβλημα. Παρατηρήστε τα fans των τροφοδοτικών. Ποτέ δεν βάζουν αέρα. Πάντα βγάζουν. Τα τροφοδοτικα ομως, δεν ψυχονται δια της εξατμισεως.

Τέλος, τα fans πρέπει να λειτουργούν συνέχεια. Αλλιώς μαζεύουν υγρασία που τα καταστρέφει. Επίσης, η υγρασία που μαζεύουν όταν ειναι σταματημένα στάζει πάλι στο ενυδρείο "ξεπλένοντας" ότι βρωμιές έχουν συσσωρεύσει, στο νερό μας. Τα δικα μου δεν λειτουργουν συνεχως (και λογω eliwell). Ειναι τοποθετημενα εδω και ενα χρονο και δεν εχουν παρουσιασει προβλημα, δεν σταζει καθολου βρωμια γιατι ειναι παντα καθαρα, οπως ειπα λογω φιλτρων (http://i225.photobucket.com/albums/dd212/delta66/aqua/temperature%20controller/aRIO180059.jpg)

Orck,
- Μπακαλίστικα: Αν βλέπεις την "ετικέτα", όταν το τροφοδοτήσεις θα σου ρίχνει αέρα!

- Στην πραγματικότητα, αυτό που προκαλεί μείωση της θερμοκρασίας του νερού του ενυδρείου μας είναι η εξαγωγή του θερμού στρώματος αέρα πάνω από το νερό μας όταν ανάβουν τα φώτα, καθώς και η εξαγωγή του υγρού (γεμάτου υγρασία) αέρα που εγλωβίζεται μέσα στο καπάκι μας....
- Δεν ξερω ομως αν βλεπουμε την πανω ή την κατω μερια του καπακιου του Γιαννη. Μπορει να μας διευκρινισει.

- Οταν υπαρχουν εξοδοι αερα απο κατασκευης στο καπακι (οπως εχουν τα juwel για τους σωληνες) δεν χρειαζονται ανεμηστηρια να κανουν αυτη τη δουλεια, Βγαινει απο εκει ο αερας ευκολα και γινεται και αυτο ακριβως που λες και εχεις περισσοτερ αναταραξη στην επιφανεια του νερου εχοντας ολα τα ανεμηστηρακια να χτυπανε το νερο.

Yiannis59
17-06-2009, 16:37
Μην δινετε βαση στην κατασκευη μου οπως ειπα την εκανα μονο για δείξω ποσο ομορφο μπορει να γινει ενα καπακι απο πολυεστερα τα εχω βαλει να φυσανε, ειναι εξωτερικα δεν εδωσα καμια σημασια στον τυπο των ανεμιστηρων η την εμφανιση γιατι απλα το rio 180 ειναι η γεννηστρα μου και το μονο που δε χρειαζεται ειναι ψυξη (ενα καλο ξεβρωμισμα θελει μονο να μην γκρινιαζει και το βαφτιστηρι);)

Crazyio
02-07-2009, 20:00
Μπορεί να φτιάξει κάποιος φλαπ και απο PVC...
εύκολα σε καταστήματα με επιγραφές ...
πας το original και μέσα σε 5 λεπτά σου έχουν φτιάξει ένα ίδιο ...
από PVC είναι το δικό μου και δεν φαίνεται κάποια διαφορά ...