PDA

Επιστροφή στο Forum : Διακοπες-δισκοι!!!!

loris
15-06-2009, 13:50
Παιδια θα ηθελα να ακουστουν αποψεις για το θεμα των διακοπων-δισκων ...
Μιλαμε παντα στην περιπτωση που καποιος θελει να φυγει 10ημερες για ξεκουραση...
Σε αυτη την περιπτωση τι γινεται με τις αλλαγες-τροφη-συντηρηση,οταν οι δισκοι μας ειναι μαθημενη σε μια ρουτινα...χωρις να υπαρχει καποιος που να μπορει να επιβλεπει,ετσι;

Αντεχουν οι δισκοι μας μια τετοια κατασταση;
Γιατι μπορει καποιος να βλεπει οτι οι δισκοι του δεν αντεχουν πανω απο 5-7 ημερες χωρις αλλαγη...σωστο!!!

Eγω στο δικο μου λεω να αφησω το κληματιστηκο ανοιχτο για αυτες τις ημερες που θα λειπω,γιατι μπορει ο elliwel να κανει την δουλεια του αλλα αν μπλοκαρει για οποιονδιποτε λογο...ετσι δεν θα εχω cooling αλλα ουτε και θερμαντηρες μεσα στο ενυδρειο,οποτε θα αφησω το δωματιο-χωρο στους 26-27 βαθμους και ισως παραπανω,πραγμα που θα δοκιμασω ενα μηνα πριν για 10 ημερες.
Θα βαλω μια ταιστρα να ριχνει 2 φορες την ημερα ελαχιστη τροφη..
Ετσι ουτος ωστε να μην υπαρξει καποιο ανεβασμα των τιμων απο υπερδοσολογια...
Θα βαλω 2 αερανλτιες μια απο αυτες θα ειναι με μπαταρια...
Το φιλτρο μου (2080)το καθαρισα πριν μια βδομαδα ξερωντας οτι αντεχει αρκετα (κοντα στο 6-8 μηνες)και με κυριο γνωμονα οτι εχω 4 δισκους,5 cory στα 300λιτρα,"δεν" θα εχω προβλημα...

Με "καποιο" τροπο λοιπον θα ξεγελασω τον εαυτο μου οτι ολα θα πανε καλα και θα γυρισω να δω τα παιδια μου μια χαρα...

yiapas
15-06-2009, 13:53
Αντεχουν οι δισκοι μας μια τετοια κατασταση;
Γιατι μπορει καποιος να βλεπει οτι οι δισκοι του δεν αντεχουν πανω απο 5-7 ημερες χωρις αλλαγη...σωστο!!!

λάθος:d:thumbdown:

ρεμάλι αν ήσουν εκεί και τάιζες μπορεί να μην αντέξουν 5-7 ημέρες χωρίς αλλαγή
αλλά απο την στιγμή που δεν θα ταίζεις κιόλας...το νερό δεν επιβαρύνεται

όσο για το κλιματιστικό
όσα θα πληρ'ώσεις στην ΔΕΗ δώστα σε εμένα να περνάω κάθε μέρα να ελέγχω:eek:

loris
15-06-2009, 13:59
λάθος:d:thumbdown:

ρεμάλι αν ήσουν εκεί και τάιζες μπορεί να μην αντέξουν 5-7 ημέρες χωρίς αλλαγή
αλλά απο την στιγμή που δεν θα ταίζεις κιόλας...το νερό δεν επιβαρύνεται

όσο για το κλιματιστικό
όσα θα πληρ'ώσεις στην ΔΕΗ δώστα σε εμένα να περνάω κάθε μέρα να ελέγχω:eek:

Σφαλμα δικο μου...
Αυτη ειναι δικη μου αποψη...και πραγματικα προσωπικη...
Δεν ειπα οτι ειναι κατι σωστο..ο καθε ενας εχει την δικη του αποψη...
Καλο ειναι να ακουστουν για να υπαρχει στο τελος καποια σωστη λυση...

Περσι που το εκανα αυτο με το κληματιστικο και εμεινε ανοιχτο 10 ημερες δεν επαθα τιποτα στην τσεπη μου...class A,Inverter μετραει και 12' σε μικρο χωρο...
Και το συμαντικοτερο δεν το θες ψυγειο το χωρο σου..

Confucius
15-06-2009, 17:30
Ρε θα μας τρελάνετε?
Έχω δει σούπερ δίσκους με αλλαγές νερού 2 φορές το χρόνο και αν,
και εσύ λες δεν αντέχουν 5-6 μέρες.
Για να λογικευτούμε λίγο ρε παιδιά, μη το παρατραβάμε.

papias21
15-06-2009, 18:05
Τους πρωτους δισκους που ειχα, 3 blue face μεγεθους 5-7εκ. τους αφησα με ταιστρα 2 μηνες σε ενα 60λιτρο μαζι με 4-5 cardinal tetra κ 1 pleco. Η ταιστρα κολλησε γιατι την ειχα παραγεμησει και δεν ειχε πεσει ουτε κοκος φαγητου...τα ψαρια περα απο το οτι ειχαν αδυνατησει και η αδυναμια τους ηταν εμφανης δεν ειχαν κατι αλλο που να μπορεσα να δω τουλαχιστων...

Συμπερασμα : Τα ψαρια αντεχουν πααααααρα πολυ!!!

delta66
15-06-2009, 18:44
Εγω δεν θα εκανα τιποτα (ιδιως μονο για μια εβδομαδα που συζητας).

Εδω για μικρα ψαρακια το μονο που εκανα ηταν την προηγουμενη εβδομαδα απο αυτη που θα ελειπα τα ταιζα γερα, μειωνα ταυτοχρονα το φωτισμο απο λιγο ετσι ωστε να αναβουν μονο 3 ωρες οσο θα λειπω ωστε να εχω μικροτερη θερμοκρασια, λιγοτερη εξτατμιση, και να πεσει ο μεταβολισμος των ψαριων.
Μια τελευταια αλλαγη νερου και γεια σας.
Ταιστρα ουτε για συζητηση.
Χωρις ταισμα τι να χρειαζονται οι αλλαγες οσο θα λειψεις.
Οταν γυρισα μπορω να πω οτι ολα (φυτα νερο ψαρια) εδειχναν καλυτερα.
Ταισα με μετρο και αρχισα να αυξανω λιγο λιγο τη φωτοπεριοδο παλι.

Τελος.

ΥΓ στη φυση δεν μενουν νηστικα και "βρωμικα"? ποσο καιρο? :)

pritanis
15-06-2009, 18:56
Καλο ταισμα για μια βδομαδα πριν φυγεις.....Μια γενναια αλλαγη νερου μια μερα πριν φυγεις και θα εισαι σουπερ.....Εκτος φυσικα απο τα αναπαντεχα που δυστυχως παντα συμβαινουν οταν λειπουμε διακοπες.......( το πρωτο καλοκαιρι ανοιξε το φιλτρο μαγικα και το σαλονι μου εγινε λιμνη 250 λιτρων, ενω το επομενο ξεκολλησε το πλαινο τζαμι ψηλα επανω και εφυγαν περι τα 100 λιτρα νερο.....) τρελες χαρες ο απο κατω μου......

andrikos
15-06-2009, 19:30
Καλο ταισμα για μια βδομαδα πριν φυγεις.....Μια γενναια αλλαγη νερου μια μερα πριν φυγεις και θα εισαι σουπερ.....Εκτος φυσικα απο τα αναπαντεχα που δυστυχως παντα συμβαινουν οταν λειπουμε διακοπες.......( το πρωτο καλοκαιρι ανοιξε το φιλτρο μαγικα και το σαλονι μου εγινε λιμνη 250 λιτρων, ενω το επομενο ξεκολλησε το πλαινο τζαμι ψηλα επανω και εφυγαν περι τα 100 λιτρα νερο.....) τρελες χαρες ο απο κατω μου......

Δεν κάνεις κανενα αγιασμό φέτος, πριν φυγεις διακοπες; :rolleyes:

Λοράκο πολύ μου αγχώνεσαι και δεν νομ'ιζω οτι υπάρχει λόγος...
Κάνε ότι είπανε τα παιδιά, άσε και τα καπάκια ανοιχτά και καλή ξεκούραση!!!!

ChristosP
15-06-2009, 20:11
Εγώ για 2 εβδομαδες δεν κανω τιποτα τους λεω γεια και φεύγω :d.

Φέτος που θα φύγω 3 εβδομαδες λέω να τους βάλω μια ταίστρα να τρώνε μια φορά την μέρα ( λιγο βέβαια)

loris
16-06-2009, 07:28
Παιδια συμφωνω...
Σαν να το παρακανα λιγο στην αποψη μου...
Και στο κατω κατω ξερω σιγουρα πως το ενυδρειο λειτουργει ετσι αρκετο καιρο γιατι να κανω αλλαγες τωρα...
Οσο για την τροφη πραγματι....μια φορα την ημερα θα ειναι πολυ καλα...

Οποτε συμπερασμα μην πειραζεις το ενυδρειο που λειτουργει καιρο μονο του και καλη ξεκουραση!!!!
Σωστα;
Βεβαια θα με ενδιαφερει η αποψι του Gen...του πιο ψειρα μεσα σε αυτο το forum...:thumbup:

Jeepas
16-06-2009, 08:42
Εγώ για 2 εβδομαδες δεν κανω τιποτα τους λεω γεια και φεύγωΕιδικά εσένα, είναι δύσκολο να σε πιστέψουμε :d:d Άφησες χωρίς αλλαγή νερού ενυδρείο πάνω από 2 μέρες? :rolleyes:

Φέτος που θα φύγω 3 εβδομαδες λέω να τους βάλω μια ταίστρα να τρώνε μια φορά την μέρα ( λιγο βέβαια)Εγώ δεν είχα ποτέ δίσκους αλλά στα σκαλάρια το είχα κάνει τουλάχιστον 3 φορές από 1 εβδομάδα και 1 φορά για 10 μέρες με τον ίδιο τρόπο. Ταΐστρα 1 φορά την ημέρα.

Όσο για τόν κ. Μέρφυ, μια προσευχή σου δίνει ελπίδα να ΜΗΝ τον γνωρίσεις!

ChristosP
16-06-2009, 08:51
Φυσικά και το άφησα αφού για 2 εβδομάδες κάνανε νηστεία :d

Genirous
16-06-2009, 09:40
...
Βεβαια θα με ενδιαφερει η αποψι του Gen...του πιο ψειρα μεσα σε αυτο το forum...:thumbup:Γρηγόρη αν πω την άποψή μου και το τι τραβάνε τα ψάρια μου με'μένα, θα με bor:

Το μόνο που θα σου πω είναι πριν φύγεις να κάνεις έναν πολύ καλό έλεγχο του εξοπλισμού σου (ότι δουλεύουν όλα ρολόι) και φύγε! Αν δε συμβεί κάνα...μαύρο μαγικό όπως στον Νίκο (Pritanis) διακόπαρε χωρίς να σκέφτεσαι τάισμα και αλλαγές νερού! :thumbup:

Jonny
21-06-2009, 13:31
Θα συμφωνήσω με την πλειοψηφία, θα κάνουν νηστεία και λασπόλουτρα :d

delta66
21-06-2009, 19:08
Βγαλε και οτι περιττο απο τις μπριζες στο σπιτι (αιρ-κο, συσκευες κλπ).
Ιδιως συσκευες που ειναι στο ιδιο ρελε με του ενυδρειου.

Genirous
22-06-2009, 08:41
Βγαλε και οτι περιττο απο τις μπριζες στο σπιτι (αιρ-κο, συσκευες κλπ).
Ιδιως συσκευες που ειναι στο ιδιο ρελε με του ενυδρειου.Υπάρχουν σπίτια που έχουν περισσότερα του ενός ρελέ, ή συσκευές που είναι εκτός του ρελε...; :eek: :rolleyes: ;baby;

delta66
22-06-2009, 18:53
Υπάρχουν σπίτια που έχουν περισσότερα του ενός ρελέ, ή συσκευές που είναι εκτός του ρελε...; :eek: :rolleyes: ;baby;

Λαθος εκφραση, δεν εννοουσα το ρελε ασφαλειας, αλλα τον ασφαλειοδιακοπτη (http://kg-electricians.gr/fuseboard.jpg) doh

Πεσαμε σε μπαμπινιωτη β' :)

mios
22-06-2009, 19:43
Υπάρχουν σπίτια που έχουν περισσότερα του ενός ρελέ, ή συσκευές που είναι εκτός του ρελε...; :eek: :rolleyes: ;baby;
Υπάρχουν ;)

Genirous
23-06-2009, 10:45
Υπάρχουν ;)Μιλάμε για νορμάλ σπίτια που έχουν ένα και μοναδικό πίνακα...! baeh:

andrikos
23-06-2009, 19:57
Δεν παιρνεις ενα τηλ βρε Γρηγόρη...μπορει να έχουν και δωμάτια για δίσκους baeh:
http://troktiko.blogspot.com/2009/06/amsterdam.html

saxo_29
26-06-2009, 11:31
Δεν παιρνεις ενα τηλ βρε Γρηγόρη...μπορει να έχουν και δωμάτια για δίσκους baeh:
http://troktiko.blogspot.com/2009/06/amsterdam.html

Μπα,,μακρια τα ψαρακια μας απο τετοια μερη, θα γυρισουν πισω και θα καπνιζουν την τυρφη και τα φυλλα καταπα.
Μην σου πω οτι θα ζητανε και 50ευρα για να σου κανουν Peepshow.:lllll::lllll: