PDA

Επιστροφή στο Forum : Ψυκτικο---απαραίτητο;

sllo
29-05-2009, 11:35
Προβληματίζομαι στο αν θα χρειαστω ψυκτικο για το ενυδρειο.
Το σπιτι που μενω ειναι καινουργιο, εχει 6 μηνες που μετακομίσαμε, και δεν ξερω τι θερμοκρασιες πιάνει το καλοκαιρι και που μπορει να φτασει η θερμοκρασια του ενυδρειου. Αυτο που ξερω ειναι οτι οταν πλακώσουν οι ζεστες εδω στην Κυπρο ειναι σαχαρα εξω. Ποιο ειναι το ανώτατο όριο θερμοκρασιας που μπορει να εχει ενα δισκοενυδρειο, με αγριους, ετσι ωστε να μην στρεσαροντε οι δισκοι;
Εσεις χρησιμοποιείτε ψυκτικο;

Απο θεματα που διαβασα η λυση με τα ανεμιστηρακια δεν κανει τιποτα για το ενυδρειο μου (600 λιτρα)

Yiannis59
29-05-2009, 11:55
Μεχρι 34 + δεν υπαρχει προβλημα αν δεν εχεις φυτα
Και αν εχεις air condition νομιζω θα εισαι ΟΚ
Τωρα που την πυρά της χωρας κατι ξερω και εγωwhistle

sllo
29-05-2009, 12:07
Κατι φυτα υπαρχουν αλλα δεν με αποσχολουν αυτα. Το πολυ πολυ να γινει ξερακιανο.
air condition υπαρχει αλλα μονο το απογευμα, αν το αφηνω αναμενο ολη μερα θα φαω παντοφλες...

Yiannis59
29-05-2009, 12:15
Αν δεις και ξεπερνας τους 34 βαλε 4 ανεμιστηρακια κατι θα κανουν το μονο που θα εχεις μεγαλη εξατμιση στα 250 τες πολυ ζεστες μερες εχω μονο δυο ανεμιστηρακια και μου κρατα 30 σταθερα και σβήνουν τον μισο χρονο μονο οταν αναβουν οι λαμπες λειτουργουν περισσοτερο χρονο

Diskus Fan
29-05-2009, 12:30
Προβληματίζομαι στο αν θα χρειαστω ψυκτικο για το ενυδρειο.
Το σπιτι που μενω ειναι καινουργιο, εχει 6 μηνες που μετακομίσαμε, και δεν ξερω τι θερμοκρασιες πιάνει το καλοκαιρι και που μπορει να φτασει η θερμοκρασια του ενυδρειου. Αυτο που ξερω ειναι οτι οταν πλακώσουν οι ζεστες εδω στην Κυπρο ειναι σαχαρα εξω. Ποιο ειναι το ανώτατο όριο θερμοκρασιας που μπορει να εχει ενα δισκοενυδρειο, με αγριους, ετσι ωστε να μην στρεσαροντε οι δισκοι;
Εσεις χρησιμοποιείτε ψυκτικο;

Απο θεματα που διαβασα η λυση με τα ανεμιστηρακια δεν κανει τιποτα για το ενυδρειο μου (600 λιτρα)

Κατι φυτα υπαρχουν αλλα δεν με αποσχολουν αυτα. Το πολυ πολυ να γινει ξερακιανο.
air condition υπαρχει αλλα μονο το απογευμα, αν το αφηνω αναμενο ολη μερα θα φαω παντοφλες...

Εχεις αγριους αλλα δεν γραφεις τι φυτα εχεις βαλει. Πολυ αγχος και δεν καταλαβαινω τον λογο. Οι μονοι που δεν πρεπει να προβληματιζονται με την θερμοκρασια ειναι οσοι διατηρουν δισκους.:cool: Απο που εβγαλες το συμπερασμα οτι θα στρεσαρονται; :confused:

sllo
29-05-2009, 12:53
Εχεις αγριους αλλα δεν γραφεις τι φυτα εχεις βαλει. Πολυ αγχος και δεν καταλαβαινω τον λογο. Οι μονοι που δεν πρεπει να προβληματιζονται με την θερμοκρασια ειναι οσοι διατηρουν δισκους.:cool: Απο που εβγαλες το συμπερασμα οτι θα στρεσαρονται; :confused:

Αγριους ακομα δεν εχω, θα τους εχω μεσα Ιουνιου.
Απο φυτα 5 ριζες Echinodorus bleheri για να σπαζει η ξεραΐλα.. whistle, αν και σκεφτομαι να τα βγαλω.

Ξεροντας τις θερμοκρασιες εδω στην Κυπρο σε κανουν να φοβασε λιγακι. Μιλουμε για ΣΑΧΑΡΑ.
Φανταζομε πρεπει να υπαρχει και μια ανωτατη θερμοκρασια που αντεχουν οι δισκοι.
Ξεροντας τις θερμοκρασιες εδω στην Κυπρο σε κανουν να αναρωτιεσε λιγακι. Μιλουμε για ΣΑΧΑΡΑ. Τωρα αν μπορει να φτασει αυτες τις θερμοκρασιες το ενυδρειο, με τετοιο καιρο που εχουμε εδω, αυτο δεν το γνωριζω. Ρωτω να μαθαινω, δεν αγχώνομαι :cool:

Diskus Fan
29-05-2009, 13:03
Αν δεις στο ενυδρειο πανω απο 35 αρχιζεις να το σκεφτεσαι, πανω απο 37 το μελετας και πριν απο τους 40 εχεις παρει μετρα.-:cool:

blackghost
29-05-2009, 13:51
Αν δεις στο ενυδρειο πανω απο 35 αρχιζεις να το σκεφτεσαι, πανω απο 37 το μελετας και πριν απο τους 40 εχεις παρει μετρα.-:cool:

Καλα κρασια τοτε.....!!!:eek:

kostasagk
29-05-2009, 15:08
φιλε μου επειδη καμποσες φορες περναω απο την κυπρο πραγματι ειναι σαχαρα καμια σχεση με ελλαδα ακομα και με αθηνα κατα την γνωμη παντα θα εβαζα ενα οποιδηποτε ειδος ψυξης απο ανεμηστηρα κομπουτερ μεχρι αεροπλανου και απο παγακια:d μεχρι μινιμο αιρκοντισιον και τσιλερ το πιο σιγουρο ειναι οτι θα σωσης το ενυδρειο σου λυσεις στην αγορα υπαρχουν και απο οτι καταλαβαινω εχεις ξοδεψη καμποσα οποτε λιγα ακομα και ησυχαζεις για πανταwhistle

tsiro
29-05-2009, 18:01
να ξερεις επισης οτι αν αφησεις ανοικτα τα καπακια του ενυδρειου εχεις 1-2 βαθμους κατω.

Moutralewn
29-05-2009, 19:54
να ξερεις επισης οτι αν αφησεις ανοικτα τα καπακια του ενυδρειου εχεις 1-2 βαθμους κατω.

iex

Κάνε αρχικά αυτό και βλέπεις.
Η θερμοκρασία του σπιτιού εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό απο το αν το χτυπάει ο ήλιος ή όχι.

Στο πρηγούμενο σπίτι που έμενα, δεν είχα κανένα ενυδρείο μόνο και μόνο επειδή θα είχα σοβαρότατο πρόβλημα με την θερμοκρασία. Το βάραγε ο ήλιος απο 3 μεριές όλη μέρα.

Στο σπίτι που μένω τώρα, έχοντας τα καπάκια ανοιχτά και με aircondition να υπάρχει μόνο στον χώρο που βρίσκεται το 1 απο τα 3 ενυδρεία μου το οποίο ανάβει μόνο το απόγευμα, ο φωτισμός σε κανονικά επίπεδα (8 ώρες) και δεν υπάρχουν ανεμηστηράκια και θερμοκρασία έχω +0,3-1 βαθμό maximum απο ότι τον χειμώνα.

Diskus Fan
31-05-2009, 11:59
Καλα κρασια τοτε.....!!!:eek:

Δεν εγινες αντιληπτος. Εχεις την υποψια οτι θα φτασει τους 40 βαθμους το νερο του ενυδρειου;:confused:

Hary
31-05-2009, 16:07
Για μένα τα chiller είναι τα πιο πεταμένα λεφτά για τα δισκοενυδρεία........ το περασμένο καλοκαίρι το νερό μου δεν ξεπέρασε τους 31 με 1-2 ώρες άνοιγμα το κλιματιστικό το μεσημεράκι απο τις 4 μεχρι 6-7 ήμουν μια χαρά..... τώρα βέβαια μένω στην εξοχή με την θάλασα στα 15 μέτρα απο το σπίτι μου και το απογευματάκι βγάζει δροσούλα...... μέχρι και σήμερα οι θερμαντήρες μου δουλεύουν 1-2 φορές κατα την διάρκεια της μέρας και 3-4 φορες κατα την διάρκεια της νύχτας....... Τωρα δεν νομίζω οτι χρειάζεσαι chiller..... για μένα αυτό που προτείνω να κάνεις είναι να βάλεις τα λεφτά ενός chiller στην άκρη και να παρατηρείς την θερμοκρασία σου στο ενυδρείο αυτό το καλοκαιρι..... την ημέρα που θα δείς την θερμοκρασία να ξεφεύγει βουτάς τα φράγκα και το αγοράζεις...... αν δείς οτι είσαι οκ χρησιμοποιείς τα φράγκα για 2ο ενυδρείο αφου ένα chiller τόσο κοστίζει........

P.S. αυτό με τους άγριους δεν πιστεύω να μπούν στο ίδιο ενυδρείο??...........

blackghost
31-05-2009, 18:10
Δεν εγινες αντιληπτος. Εχεις την υποψια οτι θα φτασει τους 40 βαθμους το νερο του ενυδρειου;:confused:

Λαμβανοντας υποψη οτι ο φιλος silo θα βαλει αγριους οπως λεει σε αλλα ποστ τοτε θεωρω και στους 35 θα εχουν
μεγαλο προβλημα οι αγριοι.
Επισης μην συγκρινετε την Κυπρο με την Αθηνα ή καποιο αλλο μερος. Δεν εχω παει προσωπικα αλλα απο γνωστους μου
η ζεστη ειναι αφορητη και για ολο σχεδον το καλοκαιρι οποτε οι δισκοι θα "εκτιθονται" σε αυτες τις θερμοκασιες
για μεγαλο χρονικο διαστημα και οχι για ενα μινι καυσωνα 2-3 ημερων.

Οι αγριοι στους 33 και ανω για πανω απο μηνα πιστευω θα ζοριστουνε πολυυυ
Καλο ειναι να ειναι ετοιμος ο φιλος με το chiller ή με καποιο αλλο τροπο (ανεμιστηρακια πχ) διοτι την κρισιμη
εκεινη στιγμη θα τρεχει και δεν θα φτανει.

Για μένα τα chiller είναι τα πιο πεταμένα λεφτά για τα δισκοενυδρεία........ το περασμένο καλοκαίρι το νερό μου δεν ξεπέρασε τους 31 με 1-2 ώρες άνοιγμα το κλιματιστικό το μεσημεράκι απο τις 4 μεχρι 6-7 ήμουν μια χαρά..... τώρα βέβαια μένω στην εξοχή με την θάλασα στα 15 μέτρα απο το σπίτι μου και το απογευματάκι βγάζει δροσούλα...... μέχρι και σήμερα οι θερμαντήρες μου δουλεύουν 1-2 φορές κατα την διάρκεια της μέρας και 3-4 φορες κατα την διάρκεια της νύχτας....... Τωρα δεν νομίζω οτι χρειάζεσαι chiller..... για μένα αυτό που προτείνω να κάνεις είναι να βάλεις τα λεφτά ενός chiller στην άκρη και να παρατηρείς την θερμοκρασία σου στο ενυδρείο αυτό το καλοκαιρι..... την ημέρα που θα δείς την θερμοκρασία να ξεφεύγει βουτάς τα φράγκα και το αγοράζεις...... αν δείς οτι είσαι οκ χρησιμοποιείς τα φράγκα για 2ο ενυδρείο αφου ένα chiller τόσο κοστίζει........

P.S. αυτό με τους άγριους δεν πιστεύω να μπούν στο ίδιο ενυδρείο??...........

Αυτη την τρελα με τα πολλα ενυδρεια την συμμεριζομαι και εγω αφου εχω ηδη εξι!whistle Αλλα εδω και καιρο εχω καταληξει
καλυτερα ενα και υπερπληρη παρα πολλα που αν παθω κατι εγω χτυπα ξυλο ή χρειαστει να φυγω για μεγαλυτερο διαστημα
απο βδομαδα καπου μπορει να επιστρεψω και να τα βρω μανταρα. Επισης πολυ θελουν ενα ενυδρειο και μονο(δεν ξερω
τις διαθεσεις του silo) γιατι τους προτρεπουμε λοιπον για αγορα ενος 2ου ενω καλα καλα δεν εχουν στησει αρτια το 1ο? δεν θα ηταν προτιμοτερο λοιπον η "γραμμη" μας να ηταν αρτιοτερα και καλοστημενα ενυδρεια
παρα πολλα αλλα με μερικες ελειψεις πιθανως το καθενα? Τροφη για σκεψη δινω τιποτα αλλο. Μην με πετροβολησετε!:d

Diskus Fan
31-05-2009, 22:33
.............Οι αγριοι στους 33 και ανω για πανω απο μηνα πιστευω θα ζοριστουνε πολυυυ

Φιλε blackghost για δωσε μερικες εξηγησεις σε αυτο.-;)

blackghost
01-06-2009, 04:49
Το βιβλιο του Bleher θεωρω πως ειδικα εσυ το εχεις.
Σε παραπεμπω εκει λοιπον για να μου πεις που ακριβως αναφερεται θερμοκασια νερου παραπανω απο 30 βαθμους καλοκαιρι. Αυτο στο λεω και χωρις να το εχω ξεκοκαλισει ολοκληρο αλλα απο τις 4-5 διαφορετικες μετρησεις που θυμαμαι οταν το ειχα ξεφυλλισει καποια στιγμη παλιοτερα. Αν θυμαμαι καλα η μεση θερμοκασια απο ολα τα μερη των βιοτοπων ηταν μεταξυ 26-28. Μου ειχε κανει εντυπωση και γιαυτο το θυμαμαι. Οπως επισης θυμαμαι και μια κουβεντα του Bleher στο σεμιναριο και την εχω συνδιασει με αυτα που λεω πριν του οτι οι θερμοκασιες των δισκων εκτροφης με τους αγριους απλα καμια σχεση.Νομιζω οτι ειχε αναφερθει σε αυτο και καπου οταν λεγαμε για πιθανους συγκατοικους και ανεφερε οτι βαση παραμετρων νερου (θερμοκασιας ,ph ,κλπ) ταιριαζουν πχ οι καρδιαναλιοι ή οι ροδοστομοι (για αγρια ψαρια μιλαμε παντα ). Επισης τα ψαρια στην φυση "υποβαλονται" σε αυτες τις θερμοκασιες μια φορα το χρονο οταν ο μεσος ορος ζωης τους ειναι τα 2 χρονια(Απο πολλους παραγοντες). Θελω να πω δεν εχουμε προϊστορια ωστε να ξερουμε κατα ποσο καταπονουνται τα ψαρια αυτα σε συνεχεις αυξημενες θερμοκασιες σε βαθος χρονου.

Επισης ξαναλεω οτι οταν καποιος μπαινει στην διαδικασια να φιλοξενησει τετοια ψαρακια δεν θα πρεπει να κανει εκπτωσεις με αυτα και το λιγοτερο που μπορει να κανει ειναι να τους προσφερει οτι δυνατον χρειαζονται ακομα και αν αυτο στην περιπτωση του silo ισως ειναι ενα chiller. Αυτος ειναι ο μονος που στην τελικη μπορει να το κρινει αυτο.

ChristosP
01-06-2009, 07:22
Το βιβλιο του Bleher θεωρω πως ειδικα εσυ το εχεις.
Σε παραπεμπω εκει λοιπον για να μου πεις που ακριβως αναφερεται θερμοκασια νερου παραπανω απο 30 βαθμους καλοκαιρι. Αυτο στο λεω και χωρις να το εχω ξεκοκαλισει ολοκληρο αλλα απο τις 4-5 διαφορετικες μετρησεις που θυμαμαι οταν το ειχα ξεφυλλισει καποια στιγμη παλιοτερα. Αν θυμαμαι καλα η μεση θερμοκασια απο ολα τα μερη των βιοτοπων ηταν μεταξυ 26-28. Μου ειχε κανει εντυπωση και γιαυτο το θυμαμαι. Οπως επισης θυμαμαι και μια κουβεντα του Bleher στο σεμιναριο και την εχω συνδιασει με αυτα που λεω πριν του οτι οι θερμοκασιες των δισκων εκτροφης με τους αγριους απλα καμια σχεση.Νομιζω οτι ειχε αναφερθει σε αυτο και καπου οταν λεγαμε για πιθανους συγκατοικους και ανεφερε οτι βαση παραμετρων νερου (θερμοκασιας ,ph ,κλπ) ταιριαζουν πχ οι καρδιαναλιοι ή οι ροδοστομοι (για αγρια ψαρια μιλαμε παντα ). Επισης τα ψαρια στην φυση "υποβαλονται" σε αυτες τις θερμοκασιες μια φορα το χρονο οταν ο μεσος ορος ζωης τους ειναι τα 2 χρονια(Απο πολλους παραγοντες). Θελω να πω δεν εχουμε προϊστορια ωστε να ξερουμε κατα ποσο καταπονουνται τα ψαρια αυτα σε συνεχεις αυξημενες θερμοκασιες σε βαθος χρονου.

Επισης ξαναλεω οτι οταν καποιος μπαινει στην διαδικασια να φιλοξενησει τετοια ψαρακια δεν θα πρεπει να κανει εκπτωσεις με αυτα και το λιγοτερο που μπορει να κανει ειναι να τους προσφερει οτι δυνατον χρειαζονται ακομα και αν αυτο στην περιπτωση του silo ισως ειναι ενα chiller. Αυτος ειναι ο μονος που στην τελικη μπορει να το κρινει αυτο.

Δεν το έχεις διαβάσει καλά baeh: .

Εχει μετρήση ο ίδιος και 32 πήγαινε στις τελευταίες σελίδες που έχει τα συγκεντρωτικά ;)

sllo
01-06-2009, 07:51
Χμμμ....
Το αν χρειαστώ chiller θα δείξει μόλις πλακώσει ο καύσωνας.
Το θέμα τώρα είναι μέχρι πόσους βαθμούς MAX πρέπει να πάει η θερμοκρασία νερού για να αναγκαστώ να κάνω την αγορά; Φυσικά αυτό θα το δήξει και η συμπεριφορά των ψαριών.
Λετε να ανοίξω και ενα ποστ σην ενότητα του bleher να δούμε τι θα πει και αυτός;

ChristosP
01-06-2009, 08:02
Δεν είναι κακή ιδέα ;)

blackghost
01-06-2009, 09:21
Δεν το έχεις διαβάσει καλά baeh: .

Εχει μετρήση ο ίδιος και 32 πήγαινε στις τελευταίες σελίδες που έχει τα συγκεντρωτικά ;)

Εχεις δικιο εχει και 32. Παρατηρησα ομως κατι ακομα που νομιζω περισσοτερο ισχυροποιει αυτα που ειπα πριν παρα τα αντικρουει. Απο τις 100 και πλεον μετρησεις που εχει συγκεντρωμενες, θερμοκασια 32 συναντατε 3-4 φορες μονο. Η συνηθης θερμοκασια ειναι 27-29. Επισης 32 βρισκει σε ενα μονο συγκεκριμενο ειδος(Οποτε παιζει ΜΕΓΑΛΗ σημασια το ειδος που τελικα ο φιλος silo θα επιλεξει). Καλο ειναι να μην παιρνουμε τα ακρα σαν κανονα, ο bleher εχει μετρησει και 25 θερμοκασια αυτο σημαινει οτι οι δισκοι μας θα αντεξουν εκει για πολυ? και κατι τελευταιο παρατηρησα επισης οτι εχει κανει μετρησεις για συνεχομενες μερες αλλα και την ιδια μερα αλλα σε διαφορετικες ωρες. Ειδα λοιπον οτι οι ανωτερες θερμοκασιες ειναι για πολυ λιγες ωρες. Συγκεκριμενα σε μια μετρηση εχει 31.3 το μεσημερι στις 15:00 ενω στις 7:00 το πρωι της ιδιας μερας ειναι 29! Επισης σε 2 διαδοχικα ημερες εχει ο ιδιος βιοτοπος τη μια το μεσημερι 32.4 και ακριβως την επομενη το πρωι ουτε 24 ωρες διαφορα δηλαδη 26.3!

Στα ενυδρεια μας φυσικα τετοιες διαφορες θερμοκασιας δεν εχουμε και το βρισκω κοματακι δυσκολο και να το επιτυχουμε τεχνητα αν καποιος τρελαμενος θα ηθελε. Αλλα το να εχουμε θερμοκασιες πανω απο 32 (μιλαω για αγρια παντα) για διαστημα μεγαλυτερο του 15νθημερου ποσο μαλλον απο μηνα και πανω θεωρω οτι καταπονει τους οργανισμους των ψαριων απιστευτα.
Πιθανοτατα ακομα και αν την παλεψουν να μειωσει γενικοτερα το προσδόκιμο ζωης τους.

Υ.Γ. Και εγω εδω που ειμαι και σπουδαζω την βγαζω με ανεμιστηρα τωρα και ζοριζομαι αρκετα, δεν θα ημουν καλυτερα στο σπιτακι μου με το A/C σταθερα στους 24?:d

Υ.Γ.2 Ξαναλεω δινω τροφη για σκεψη και μονο. Απλα θεωρω λαθος μεγαλο νοοτροπιες του στυλ κρατα τα λεφτα για ενα ακομα ενυδρειο αντι του κανε οτι χρειαζεται ωστε τα ηδη υπαρχοντα ψαρακια που εχεις να ζουν αριστα. Οπως επισης αν περιμενεις να φτασει το ενυδρειο 35+ για να ξεκινησεις την διαδικασια οποια και αν ειναι αυτη για να το μειωσεις τοτε δεν ξερω και σε τι ωφελει απο τα να τα αφησεις εντελως στην μοιρα τους και να δεις αν θα την βγαλουν.

ChristosP
01-06-2009, 09:29
Συμφωνώ ότι για ένα μήνα πάνω από 32 τα ψάρια δεν θα περνάνε καλά

Για 15 μέρες όμως που τα είχα εγώ όταν μπήκαν στο ενυδρείο με σκοπό να τους ανεβασω λίγο τον μεταβολισμό για να φάνε αυτά που ήθελα εγώ δεν τα είδα να είχαν κανένα πρόβλημα . Δεν πιστεύω ότι κάποιο ενυδρείο κρατάει όλη μέρα 32 βαθμούς χωρίς θερμοστάτες, θα πέφτει και 1-2 βαθμούς μέσα στην μέρα

Πάντως σπίτι με εσωτερική θερμοκρασία 32 είναι για να το πουλήση κάποιος δεν ζεις εύκολα .

blackghost
01-06-2009, 09:41
Συμφωνώ ότι για ένα μήνα πάνω από 32 τα ψάρια δεν θα περνάνε καλά

Για 15 μέρες όμως που τα είχα εγώ όταν μπήκαν στο ενυδρείο με σκοπό να τους ανεβασω λίγο τον μεταβολισμό για να φάνε αυτά που ήθελα εγώ δεν τα είδα να είχαν κανένα πρόβλημα . Δεν πιστεύω ότι κάποιο ενυδρείο κρατάει όλη μέρα 32 βαθμούς χωρίς θερμοστάτες, θα πέφτει και 1-2 βαθμούς μέσα στην μέρα

Πάντως σπίτι με εσωτερική θερμοκρασία 32 είναι για να το πουλήση κάποιος δεν ζεις εύκολα .

Στα λογια ειναι ευκολο αλλα στην πραξη? Μαλλον εισαι τυχερος εσυ που μπορεις να αλλαξεις σπιτι αν χρειαστει:d
Το ενυδρειο παντως εχω παρατηρησει χωρις να εχω συγκεκριμενες μετρησεις απλα απο προσωπικη εμπειρια εχει παντα μεγαλυτερη θερμοκασια απο το περιβαλλον του σπιτιου. Δεν ξερω αν υπευθυνα ειναι τα φωτιστικα ή η θερμοτηταν που βγαζουν οι υπολοιπες συσκευες. Οποτε το καλοκαιρι ειναι σχεδον αδυνατο να πεσει πανω απο μια μοναδα εστω και την νυχτα η θερμοκασια του ενυδρειου.

Επισης η καταπονηση οποιουδηποτε οργανισμου δεν ειναι απαραιτητο να φανει εκεινη τη στιγμη ή αμεσως αργοτερα. Μπορει και να μην φανει ποτε αλλα να του μειωσει χρονο ζωης του.

ChristosP
01-06-2009, 09:52
Δε θα το άλλαζα θα έβαζα air-condition.baeh:

To κάθε ενυδρείο είναι ξεχωριστό και με ανοικτά καπάκια με φώτα κρεμαστά 30 cm πάνω από την επιφανεια του νερού πιστεύω ότι κάποιος μπορεί να την παλέψει .