PDA

Επιστροφή στο Forum : προβλημα στα πτερυγια

panosgr
25-05-2009, 08:36
καλημερα!εδω κ δυο μερες εχω παρατηρησει σε δυο 2-3 δισκους μου οτι μαζευουν τα πτερυγια τους κ εχουν χασει κ το χρωμα τους στα πτερυγια.τι μπορει να φταιει?ph-6,gh-5,kh-4,nh3-nh4 0,no3-12,5.

tsiro
25-05-2009, 08:42
με τι μετρας αμμωνια?κανε μια καλη αλλαγη νερου για αρχη.αν μπορεις και καμμια φωτο.

panosgr
25-05-2009, 08:49
με tetra μετραω,αλλαγη νερου εκανα.κ παρατηρησα οτι στην ουρα τους κανα δυο δισκοι ειναι κομμενη σε καποια σημεια.κ σημερα το πρωι δεν ηταν ζωηροι κ δεν μου εφαγαν.

tsiro
25-05-2009, 08:52
γνωμη μου να μην ταισεις σημερα αλλο και ξανακανε μια αλλαγη νερου σημερα προσθετοντας ενα καλο αντιχλωριο.παντως κατι δεν μου καθεται καλα με την αμμωνια,τι φιλτρα εχεις?τρεχει καιρο το ενυδρειο?

panosgr
25-05-2009, 08:56
ευχαριστω φιλε μου.να σε ρωτησω κ κατι αλλο?ενα απο τα ξυλα μου εβγαλε σε ενα κλαδι κατι σαν βαμβακι,ασπρο χνουδι.ξερεις τι ειναι?βεββαια το εχω βγαλει με το που το ειδα.

tsiro
25-05-2009, 08:57
μην ασχολεισαι με αυτα κοιτα τα ψαρια σου , απο αναπνοες πως πανε?

panosgr
25-05-2009, 08:59
επειδη το κοιταξα,ολοι μια χαρα μονο ενας απο αυτους που εχουν το προβλημα που σου ειπα αναπνεε λιγο γρηγορα κ ηταν κρυμενος.

να κανω καμια θεραπεια με melafix?

Hary
25-05-2009, 09:32
πριν κάνεις το οτιδήποτε για αναίβασε και καμια φοτό............... να το δούμε και οπτικά.............

panosgr
25-05-2009, 09:35
ειναι λιγο δυσκολο να ανεβασω φωτο γιατι ειμαι στην δουλεια κ δευτερον δεν εχω καλο p.c για να περασω φωτο.πανω κατω απο αυτα που ειπα δεν ξερετε περιπου τι προβλημα ειναι?

ChristosP
25-05-2009, 09:39
Κάνε μετρήσεις το απόγευμα που θα πας σπίτι και μετά κάνε μια αλλαγή , ταίζεις καθόλου emot67 , και μετά από κανά 2ωρο μας ξαναλες πως είναι τα ψάρια . Προληπτικά αγόρασε μιά καρτέλα general cure και μία furan 2 ( μην τα ρίξεις απλά να υπάρχουν ) . Μελαφιξ ή εκτοζον ρίξε άφοβα αλλά αφού κάνεις τα παραπάνω που είπαμε έτσι .

Η φωτό βοηθάει όχι μόνο τα ψάρια βγάλε και μια όλο το ενυδρείο

panosgr
25-05-2009, 09:42
ευχαριστω,θα το κανω,δεν νομιζω να ειναι καποια αρρωστεια ομως.

ChristosP
25-05-2009, 10:05
χωρίς να θέλω να σε φοβήσω δεν ξέρουμε ακόμα

panosgr
25-05-2009, 10:07
απο τι μπορει να μαζευουν τα πτερυγεια?μηπως ειναι τπτ απο στρες?αλλα δεν εκανα κατι.

ChristosP
25-05-2009, 10:15
είναι ένα σύμπτωμα που μπορεί να οφείλεται σε αρκετούς παράγοντες , ξεκινάμε πάντα από τις συνθήκες νερού και σωστά στημένου ενυδρείου για να αποφύγουμε το στρες των ψαριών ( που μπορεί να οφείλεται και από δημιουργία ζευγαριού , επιθετικότητας κτλ ) κατά 90% των ασθενειών των ψαριών προέρχεται από αυτούς τους 2 παράγοντες . Ομως μπορεί να είναι αρχή παράσητου ή ακόμα και βακτήριου ( αλλά συνήθως αυτά είναι ποιο επιθετικά ) .

Θα δεις το απόγευμα με τα την αλλαγή που θα κάνεις

panosgr
25-05-2009, 10:19
οι τιμες του νερου μου ειναι στην αρχη κ μεσα στο ενυδρειο εχω μονο δισκους κ γατοπσαρα κ απο υλικα μονο ξυλα.επιθετικα δεν ειναι καθολου μεχρι στιγμης.

yiapas
25-05-2009, 13:42
έχεις σκαλίσει τώρα τελευταία το ενυδρείο σου...βάζοντας τα χέρια σου μέσα
ή προσθέτοντας καινούργια διακοσμητικά κτλ???

μήπως παραέπεσε το φαγητό???

κάνε αλλαγή ρίξε κάποιο υγρό που προστατευει την βλέννα όπως σου είπαν
(για να μην συνεχιστεί το φάγωμα στα πτερύγια) και κάνε υπομονή να δείς και να παρατηρείς

panosgr
25-05-2009, 16:26
πηγα κ πηρα εκτοζον κ εριξα,θα περιμενω μεχρι αυριο να δω αν αλλαξε κατι.οσο αν αλλαξα κατι,εκανα αλλαγη την κυριακη κ τπτ αλλο,ουτε καινουρια διακοσμητικα μεσα.

pritanis
25-05-2009, 17:57
Ποσο καιρο εχεις το ενυδρειο??? Ειναι στρωμενο το φιλτρο???Αλλαγη νερου με τι νερο κανεις και πως το κουραρεις???Τα ψαρια ποσο καιρο τα εχεις??? Η μουχλα στο ξυλο μου δειχνει φρεσκαδουρα ενυδρειο.......

panosgr
25-05-2009, 20:55
το ενυδρειο το εχω ενα χρονο,6 μηνες δεν ειχα βαλει ψαρια.τα ψαρια εδω κ 3 μηνες ειναι μεσα κ δεν ειχα προβλημα κανενα τοσο καιρο.τα ξυλα τα πηρα απο εναν φιλο που εβγαλε τουσ δισκους τους αλλα το ειχε καιρο μεσα στο νερο,μια μικρη ριζουλα ειναι κ εβγαλε κατι για να σας δωσω να καταλαβετε οπως ειναι το fungus στα ψαρια.

Diskus Fan
26-05-2009, 01:35
Ποσο καιρο εχεις το ενυδρειο??? Ειναι στρωμενο το φιλτρο???Αλλαγη νερου με τι νερο κανεις και πως το κουραρεις???Τα ψαρια ποσο καιρο τα εχεις??? Η μουχλα στο ξυλο μου δειχνει φρεσκαδουρα ενυδρειο.......

Επιτελους και καποιος να ρωτησει δυο σωστα πραγματα πριν δωσει απαντησεις .....στον αερα!!!!!

:pull:

το ενυδρειο το εχω ενα χρονο,6 μηνες δεν ειχα βαλει ψαρια.τα ψαρια εδω κ 3 μηνες ειναι μεσα κ δεν ειχα προβλημα κανενα τοσο καιρο.τα ξυλα τα πηρα απο εναν φιλο που εβγαλε τουσ δισκους τους αλλα το ειχε καιρο μεσα στο νερο,μια μικρη ριζουλα ειναι κ εβγαλε κατι για να σας δωσω να καταλαβετε οπως ειναι το fungus στα ψαρια.

Μην ασχολεισαι με το ξυλο, ακινδυνος μυκητας ειναι και θα φυγει. Δωσε περισσοτερα στοιχεια οπως σου ζητηθηκε, για να βγει καποιο ασφαλες συμπερασμα-friends

panosgr
26-05-2009, 08:14
παιδια ξαναμετρησα σημερα τις τιμες μου το πρωι κ ειναι ακριβως ιδιες οπως σας ειπα κ εχθες.εριξα εκτοζον εχθες το απογευμα αλλα παλι τα ιδια σημερα.το μονο που παρατηρησα ειναι οτι εχουν χασει τα χρωματα τους στα πτεριγεια κ δαγκωνονται μεταξυ τους στο σωμα τους.ph 6,gh 5,kh 4,αμμωνια 0 και νιτρικα 12,5.ενω ειναι λιγο ζωηροι κ τρωνε γιατι εχουν μαζαμενα πτερυγεια κ χασανε το χρωμα τους κ τσιμπιουνται μεταξυ τους.μηπως τους λειπει κατι?

yiapas
26-05-2009, 09:11
παιδια ξαναμετρησα σημερα τις τιμες μου το πρωι κ ειναι ακριβως ιδιες οπως σας ειπα κ εχθες.εριξα εκτοζον εχθες το απογευμα αλλα παλι τα ιδια σημερα.το μονο που παρατηρησα ειναι οτι εχουν χασει τα χρωματα τους στα πτεριγεια κ δαγκωνονται μεταξυ τους στο σωμα τους.ph 6,gh 5,kh 4,αμμωνια 0 και νιτρικα 12,5.ενω ειναι λιγο ζωηροι κ τρωνε γιατι εχουν μαζαμενα πτερυγεια κ χασανε το χρωμα τους κ τσιμπιουνται μεταξυ τους.μηπως τους λειπει κατι?
δεν τους λείπει τίποτα άλλο εκτός απο φρέσκο νερό
δες αν έχουν μαζέψει βρώμα τα φίλτρα σου καθάρισε τα (πολύ προσεκτικά...όχι ξέπλυμα) κάνε γενναία αλλαγή νερού και ρίξε
aquasafe(ή ότι θες αλλά να κάνει αυτην την δουλειά) και κατα την γνώμη μου
ρίξε κανένα βοηθητικό συμπλήρωμα για την βιολογία

μην ταϊσεις για ένα 24ωρο και μετά να είσαι προσεκτικός στα ταίσματα γενικά
με υπομονή αν κάνεις αυτα που είπα σε 3-5 μερούλες θα στρώσουν τα πράγματα

panosgr
26-05-2009, 09:24
τα φιλτρα τα καθαρισα το σαββατο οπως ειπες παρα πολυ καλα.σημερα αν ειναι δεν θα τα ταισω καθολου οπως μου ειπες κ θα περιμενω να δω γιατι δεν ειναι οτι δεν τρωνε η' κρυβονται.το μονο που εχουν ειναι 1)χασιμο χρωματος απο τα πτερυγια κ μαζεμενα κ 2)κανα δυο τσιμπανε τους αλλους που εχουν αυτο το προβλημα στο σωμα τους.

ChristosP
26-05-2009, 10:02
τα φιλτρα τα καθαρισα το σαββατο οπως ειπες παρα πολυ καλα.σημερα αν ειναι δεν θα τα ταισω καθολου οπως μου ειπες κ θα περιμενω να δω γιατι δεν ειναι οτι δεν τρωνε η' κρυβονται.το μονο που εχουν ειναι 1)χασιμο χρωματος απο τα πτερυγια κ μαζεμενα κ 2)κανα δυο τσιμπανε τους αλλους που εχουν αυτο το προβλημα στο σωμα τους.

Συμφωνώ με το ΥΙΑΠΑ για τα πρώτα βήματα το είπαμε και εχθές αλλά εμένα μου κάνει για παρασιτο

panosgr
26-05-2009, 10:14
για τα παρασιτα εριξα εχτες εκτοζον κ θα δω σημερα το βραδυ αν καλιτερευσαν τα πραγματα.παντως σημερα οπως μου ειπατε δεν θα τα ταισω.ελπιζω απο τις τιμες μου να τα πιγαινω καλα.

Diskus Fan
26-05-2009, 15:58
Μηπως μπορεις να γραψεις μερικα πραγματα για το φιλτρο σου και τα υλικα του (αλλα και γενικοτερα για το ενυδρειο) ;

panosgr
26-05-2009, 16:20
550 λιτρα ενυδρειο,11 δισκους κ 16 corydoras,εχω 2 εκσωτερικα φιλτρα profil stile1500,εναν κυκλοφορητη 1500,1 uv11 της jbl.ΔΙΑΚΟΣΜΗΤΙΚΑ-αμμο κ ριζες.αυτα για το ενυδρειο.σημερα παρατηρησα το μεσημερι το εξης,ολοι οι δισκοι ηταν κρυμενοι κ μονο δυο ηταν εξω κ μαλιστα ο ενας τιναζε την ουρα του κ τα πτερυγια του στον αλλον.εριξα λιγο φαγητο να δω αν βγουνε κ οντως ετσι εγινε.τελικα μηπως ειναι στρεσαρισμενοι κ μαζευουν τα πτερυγια τους επειδη τους κυνηγαει ο δισκος?

Diskus Fan
26-05-2009, 16:25
Αντε παλι με το τσιγκελι ....τα υλικα του φιλτρου θα τα γραψεις;

panosgr
26-05-2009, 16:41
σφουγγαρια κ το ασπρο(σαν μακαρονι που ειναι)εχω μονο χωρις ανθρακα.

panosgr
28-05-2009, 08:47
σημερα ολοι μου οι δισκοι ειναι μια χαρα.με μια θεραπεια μελαφιξ ολα οκ.ευχαριστω παιδια για τις συμβουλες σας.κ σορυ για την ονομασια των υλικων αλλα δεν τα παω καλα με αυτα στις ονομασιες τους.το θεμα εκλεισε.