PDA

Επιστροφή στο Forum : Α/Ο και τυρφη?

gkampanis
21-05-2009, 21:26
Καλησπερα θα ηθελα να ρωτισω το εξης: Απο την στιγμη που υπαρχει τυφρη στο εσωτερικο φιλτρο του εντδρειου μου δν υπαρχει προβλημα αν καθε βδομαδα κανο αλαγη 30% μονο με νερο Α/Ο?? το ενυδρειο μου ειναι 120λιτρα βιοτοπος αμαζονιου (χωρις δισκους)

Hary
21-05-2009, 21:53
όχι γιατί να υπάρχει πρόβλημα?

pan
21-05-2009, 22:02
Κατα την γνωμη μου υπαρχει προβλημα μιας και μεχρι να ενεργησει(δωσει τα συστατικα της κ.τ.λ) η τυρφη στο καινουργιο νερο το οποιο αν ειναι σχετο νερο ro ειναι "νεκρο νερο" και αναμιχθει πληρως με το υπαρχων νερο του ενυδρειο σου τα δισκακια παθαινουν μεγαλο οσμωτικο σοκ.

delta66
22-05-2009, 06:09
Η "φιλοσοφια" στις αλλαγες νερου ειναι να βαζουμε νερο παρομοιων τιμων σε σκληροτητα οξυτητα και θερμοκρασια (θερμοκρασια δεν κανει κακο λιγο μικροτερη).

Κανε μετρησεις στο ενυδρειο πριν την αλλαγη, μετρα και το νερο που βαζεις και πες μας τι τιμες εχουν.

Diskus Fan
22-05-2009, 13:58
Η "φιλοσοφια" στις αλλαγες νερου ειναι να βαζουμε νερο παρομοιων τιμων σε σκληροτητα οξυτητα και θερμοκρασια (θερμοκρασια δεν κανει κακο λιγο μικροτερη).

Κανε μετρησεις στο ενυδρειο πριν την αλλαγη, μετρα και το νερο που βαζεις και πες μας τι τιμες εχουν.

36_1_75 c003

sllo
27-05-2009, 07:55

:confused: Δηλαδη αν το νερο του ενυδρειο ειναι υποθετικα: Ph:6, Kh:1, Gh:2, TDS:100.
και κανω αλλαγες με Α/Ο τοτε προσθετω στο βαρελλι προετοιμασίας μαγειρική σόδα για να φερω το Kh στο 1, minerals για να φερω το TDS στο 100 και ??? για να φερω το Gh στο 2; :wonder:

ChristosP
27-05-2009, 08:08
36_1_75 c003

εκτός αν έχεις μεγάλο ενυδρείο και έχεις καθημερινή ρουτίνα ή έστω κάθε 2 μέρες αλλαγής νερού χωρίς προετημασία και βέβαια δεν μιλάμε για πάνω από 10-15%

delta66
27-05-2009, 09:19
:confused: Δηλαδη αν το νερο του ενυδρειο ειναι υποθετικα: Ph:6, Kh:1, Gh:2, TDS:100.
και κανω αλλαγες με Α/Ο τοτε προσθετω στο βαρελλι προετοιμασίας μαγειρική σόδα για να φερω το Kh στο 1, minerals για να φερω το TDS στο 100 και ??? για να φερω το Gh στο 2; :wonder:

Απο τα δικα μου "πειραματα" θα μιλησω.

Η σοδα (εξω και μακρυα) οπως ειπες ανεβαζει kH.
Οι ηλεκτρολυτες (minerals) ανεβαζουν τη gH.
To TDS ανεβαινει με οτιδηποτε (σοδα, ηλεκτρολυτες, εκτοζον κλπ) πεφτει στο νερο, με αλλα στοιχεια επιρρεαζεται πολυ, με αλλα ελαχιστα.
Δεν κυνηγας λοιπον το tds αλλα τις αλλες τιμες (kH-gH) και το tds μεταβαλεται αναλογα και αμεσα.
Εμεσα επιρρεαζεται το pH στο ενυδρειο πια, και λαμβανωντας χωρα σε αυτο το φαινομενο και αλλοι παραγοντες (μεσα απο το ενυδρειο).

Εγω εκανα κατι αλλο.
Αν ηθελα Kh1, gH2 εβαζα λιγο νερο βρυσης, πχ περιπου 10-15%, (εμπειρικα το υπολογιζω και με μετρησεις βρυσης νορμαλ, ελαφρως σκληρουτσικο).
Προσεθετα (μετρωντας με τεστ τις πρωτες φορες, μετα εμπειρικα) οσο νερο δυκτιου χρειαζοταν μεχρι να φτασει εκει που ηθελα kH και gH.
(Το tds αστο).
Το αφηνα να παλιωσει μερικες μερες στο βαρελι.
Το παλιωνα μαλιστα και με τυρφη για αυτο και εβαζα πιο πολυ αναλογια βρυσης (απο το παραδειγμα 10% που ειπα στην αρχη) και ειχα ενα ακομα παραγοντα να "παιζει" που επρεπε να κραταω υπο ελεγχο με αλλαγες τυρφης σε τακτα χρονικα διαστηματα, αλλα οι ουσιες της τυρφης ειναι απαραιτητες).
Εκανα μερικες αλλαγες ακομα για σιγουρια σε αυτη τη ρουτινα, μεχρι να ισορροπισει το νερο στο ενυδρειο, και εβλεπα που εφερνε το pH και το tds οι αλλαγες με αυτο το νερο.
Αναλογα το αποτελεσμα μικρορυθμιζα παλι τη μιξη με νερο της βρυσης μεχρι να ερθει εκει που θελω ακριβως.
Αφου ισορροπουσε το ενυδρειο και μεχρι τοτε το παρακολουθουσα με μετρησεις, μετα με το phmeter και το tdsmeter τσεκαρα τις μιξεςι μου κλπ.
Αν εβλεπα (που δεν) κατι περιεργο θα εκανα και αναλυτικη μετρηση.

Δεν χαθηκε και ο κοσμος αν καποιες φορες δεν βγει και ακριβως το νερο.
Να μην ειναι πανω οπως και αποτομη η εισαγωγη του μεσα στο ενυδρειο.
Εγω για σιγουρα, αν τυχει να ειναι πανω απο 0,2-0,3 το pH της αλλαγης (και οχι πανω απο 0,5-0,6) ρυθμιζω την αντλια που ανεβαζει το νερο στο ενυδρειο σε πολυ αργη ταχυτητα.
Μου εχει τυχει και πανω απο αυτα τα ορια (χωρις προβληματα) αλλα καλο ειναι να μην ειναι συχνο αυτο.
Και ο σκοπος της κουβεντας νομιζω για αυτο ειναι, το καλυτερο δυνατο που μπορουμε να πετυχουμε για το ενυδρειο μας και να αποφευγουμε τα επαναλαμβανομενα μικρα λαθη (τα μεγαλα σε συγχωρουνται σε καποια ψηλα επιπεδα του χομπυ)

ΥΓ Αν δεν εβαζα καθολου νερο απο βρυση και τυρφη, δεν θα μετραγα pH, αφου το pH του νερου σκετη ΑΟ ειναι πλασματικο.

Diskus Fan
27-05-2009, 12:36
Delta66 .........36_1_32:salute:

Υ.Γ. Ωχχχχχχχ ..........η μεση μου!!!!!36_1_14

sllo
27-05-2009, 12:54
delta66 ήσουν κατατοπιστικότατος. Μου έλυσες παρα πολλες απορίες!!!!! :thanks::thanks::thanks::thanks:

Jonny
28-05-2009, 20:37
Παιδιά εγώ μας θεωρώ λίγο υπερβολικούς σε αυτό whistle, για 30% αλλαγή με όσμωση αν γίνει και ομαλά δεν υπάρχει λόγος προετοιμασίας του νερού της όσμωσης με τύρφη, αν μιλούσαμε για βρύσης θα συμφωνούσα αλλά τώρα δεν βρίσκω λόγο να ταλαιπωρούμαστε.

delta66
29-05-2009, 06:22
Παιδιά εγώ μας θεωρώ λίγο υπερβολικούς σε αυτό whistle, για 30% αλλαγή με όσμωση αν γίνει και ομαλά δεν υπάρχει λόγος προετοιμασίας του νερού της όσμωσης με τύρφη, αν μιλούσαμε για βρύσης θα συμφωνούσα αλλά τώρα δεν βρίσκω λόγο να ταλαιπωρούμαστε.

Ειπα οτι εγω (που ειμαι μαζοχας :banged: και θελω και τις ουσιες της τυρφης στο νερο και αφου δεν εχω στο φιλτρο τυρφη) το κανω σαν επιπλεον πρετοιμασια και γι'αυτο βαζω περισσοτερο νερο βρυσης για την ισορροπια.

Τα αρχικα ποσοστα που εδωσα ηταν για ΑΟ και βρυση μονο (χωρις τυρφη). ;)