PDA

Επιστροφή στο Forum : Τους χανω σιγα σιγα!!!!!!!!

lester
10-05-2009, 19:07
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΜΠΡΑΒΩ ΣΕ ΟΛΛΟΥς ΣΑΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΧΟΜΠΥ ΜΟΥ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ! ΘΕΛΩ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ ΕΠΙΓΟΝΤΟΣ!!!!!ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΝΑ ΨΑΞΩ ΚΑΙ ΤΗΝ Η ΤΙΣ ΑΣΘΕΝΕΙΕΣ! ΕΧΩ ΕΝΥΔΡΕΙΟ 180 ΛΙΤΡΑ,ΜΕ 4 ΔΙΣΚΟΥΣ 2 ΜΠΑΛΟΥ,2 ΚΛΟΟΥΝ ΝΕΡΑΚΙ ΑΠΟ ΟΣΜΟΣΗ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ 29 ΚΕΛΣΙΟΥ, ΤΟ ΕΧΩ ΦΤΙΑΞΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟ ΚΑΙ ΟΛΛΑ ΟΚ! ΤΩΡΑ ΕΔΩ Κ ΚΑΝΑ ΜΗΝΑ ΧΑΝΩ ΤΑ ΨΑΡΑΚΙΑ ΜΟΥ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΤΟ ΣΥΝΤΑΡΑΚΤΙΚΟ.ΜΕΤΡΙΣΑΜΕ ΤΟ PH ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΟΚ.ΤΑ ΣΥΜΤΟΜΑΤΑ-ΔΕΝ ΤΡΩΝΕ ΑΔΥΝΑΤΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΨΩΦΑΝΕ!!! ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ ΤΙ ΣΥΜΒΕΝΕΙ,ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ Κ ΠΟΛΛΕς ΓΝΩΣΕΙς ΕΔΩ ΕΠΑΝΩ ΣΤΟΝ ΕΒΡΟ (ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗ).ΤΟ ΙΔΙΟ Κ ΟΙ ΔΙΣΚΟΙ-ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑ ΟΤΙ ΒΓΑΖΟΥΝ ΚΑΤΙ ΣΗΜΑΔΙΑ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΗ ΤΟΥς ΛΕς Κ ΞΕΦΤΗΖΟΥΝ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΠΟ ΦΑΡΜΑΚΑ ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ Κ ΕΧΩ ΤΡΕΛΑΘΕΙ!!!! ΛΙΓΟ ΠΡΗΝ ΗΤΑΝ ΟΛΛΑ ΚΑΛΑ ΤΕΛΕΙΑ !!!! ΟΤΑΝ ΕΒΑΛΑ ΤΟΥς ΔΙΣΚΟΥς ΜΕΣΑ ΦΑΓΑΝΕ ΣΕ ΛΙΓΕς ΩΡΕς!!!!!!!!!! ΜΕ ΖΟΝΤΑΝΑ ΦΥΤΑ ΜΕΣΑ ΕΧΩ ΞΥΛΑ.ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ!!!!!!! ΒΟΗΘΕΙΑ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΧΑΣΩ ΤΑ ΨΑΡΑΚΙΑ ΜΟΥ!!!!!!!!!! ΦΩΤΟ ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΝΑ ΑΝΕΒΑΣΩ!!!!! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΗΚΑ!!!

Yiannis59
10-05-2009, 19:21
Καλως ηρθες,
αλλα το PH OK!! δεν λεει τιποτε,
οι clown τι δουλεια εχουν με τους δισκους,
απο αμμωνία κλπ μετρήσεις τι γινετε,
τελος μας ζητας να διαβάσουμε βουλωμένο γραμμα iex

damli
10-05-2009, 19:23
κανε ολες τις μετρησεις στο ενυδρειο οπως σου ειπε και ο boss για να μπορεσουν τα παιδια να σε βοηθησουν στο τι μπορει να φταιει!!!!!!!!!!

ChristosP
10-05-2009, 19:58
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΜΠΡΑΒΩ ΣΕ ΟΛΛΟΥς ΣΑΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΧΟΜΠΥ ΜΟΥ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ! ΘΕΛΩ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ ΕΠΙΓΟΝΤΟΣ!!!!!ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΝΑ ΨΑΞΩ ΚΑΙ ΤΗΝ Η ΤΙΣ ΑΣΘΕΝΕΙΕΣ! ΕΧΩ ΕΝΥΔΡΕΙΟ 180 ΛΙΤΡΑ,ΜΕ 4 ΔΙΣΚΟΥΣ 2 ΜΠΑΛΟΥ,2 ΚΛΟΟΥΝ ΝΕΡΑΚΙ ΑΠΟ ΟΣΜΟΣΗ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ 29 ΚΕΛΣΙΟΥ, ΤΟ ΕΧΩ ΦΤΙΑΞΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟ ΚΑΙ ΟΛΛΑ ΟΚ! ΤΩΡΑ ΕΔΩ Κ ΚΑΝΑ ΜΗΝΑ ΧΑΝΩ ΤΑ ΨΑΡΑΚΙΑ ΜΟΥ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΤΟ ΣΥΝΤΑΡΑΚΤΙΚΟ.ΜΕΤΡΙΣΑΜΕ ΤΟ PH ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΟΚ.ΤΑ ΣΥΜΤΟΜΑΤΑ-ΔΕΝ ΤΡΩΝΕ ΑΔΥΝΑΤΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΨΩΦΑΝΕ!!! ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ ΤΙ ΣΥΜΒΕΝΕΙ,ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ Κ ΠΟΛΛΕς ΓΝΩΣΕΙς ΕΔΩ ΕΠΑΝΩ ΣΤΟΝ ΕΒΡΟ (ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗ).ΤΟ ΙΔΙΟ Κ ΟΙ ΔΙΣΚΟΙ-ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑ ΟΤΙ ΒΓΑΖΟΥΝ ΚΑΤΙ ΣΗΜΑΔΙΑ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΗ ΤΟΥς ΛΕς Κ ΞΕΦΤΗΖΟΥΝ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΠΟ ΦΑΡΜΑΚΑ ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ Κ ΕΧΩ ΤΡΕΛΑΘΕΙ!!!! ΛΙΓΟ ΠΡΗΝ ΗΤΑΝ ΟΛΛΑ ΚΑΛΑ ΤΕΛΕΙΑ !!!! ΟΤΑΝ ΕΒΑΛΑ ΤΟΥς ΔΙΣΚΟΥς ΜΕΣΑ ΦΑΓΑΝΕ ΣΕ ΛΙΓΕς ΩΡΕς!!!!!!!!!! ΜΕ ΖΟΝΤΑΝΑ ΦΥΤΑ ΜΕΣΑ ΕΧΩ ΞΥΛΑ.ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ!!!!!!! ΒΟΗΘΕΙΑ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΧΑΣΩ ΤΑ ΨΑΡΑΚΙΑ ΜΟΥ!!!!!!!!!! ΦΩΤΟ ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΝΑ ΑΝΕΒΑΣΩ!!!!! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΗΚΑ!!!

Καλώς ήρθες 070:.
Πάμε τα δύσκολα κάνεις μετρήσεις και μας λες , βάζεις φωτό από το ενυδρείο να φαίνεται όλο , βάζεις φωτό από τα ψάρια που έχουν πρόβλημα .

Να έχεις έτοιμο νερό για αλλαγή όσο περισσότερο μπορείς ( να μην την κάνεις ακόμα όμως να δούμε τις μετρήσεις και τις φωτό)

Κάθε πότε κάνεις αλλαγή στο ενυδρείο σου ? τι ταίζεις ? πες πως συμπεριφέρονται τα ψάρια κτλ κτλ .

jimmis1974
10-05-2009, 20:37
Καταρχήν οπως ειπαν και τα παιδιά κανε ολες τις μετρήσεις βάλε και φώτο θα μας βοηθήσει πολυ.
Πως φιλτράρεις το νερο σου, φίλτρο πες μας και τι υλικά εχεις.
θαναι χρήσιμο να μας πεις λιγάκι αναλυτικά τι ψάρια εχεις παρέα με τους δίσκους, ποσά συνολικά, ποσα εχεις χασει και σε τι χρονικό διαστημα.
Όπως μας τα λες η καταστασταση φενεται τραγική, πιθανόν ομως να μην ειναι.
Θυμήσου τι εκανες πριν χασεις τα πρωτα ψαρια, καπια σοβαρή αλαγη στο ενυδρείο?????????? Μηπως έπεσε κατι στο νερο ????
Ξερω οτι σου ζηταμε αρκετα, αλλα εδω δεν μηλαμε οτι κινδυνευει ενα ψαρι αλλα ολο το ενυδρειο.
Είπες ξεφτίζουν στο σωμα οι δισκοι, (φωτο!!!!!!!!!) , μήπως έχεις καπιον επικίνδυνο γλυφτη που μπορεί να βαντουζαρει στο σώμα των δίσκων, Π.Χ. plecostomus η Gyrinocheilus aymonieri. ???

vagosxxx
10-05-2009, 21:09
idono

Για σου και από εμενα.070:
Δώσε μας πληροφορίες όπως προανέφεραν τα παιδιά, Και το κυριότερο κανε μια μέτρηση για αμμωνία!
Και όταν λες δεν ξέρεις από ασθένειες τι εννοείς ούτε τις πιο κοινές? [ικ fonkus "χεξαμιτα"]

delta66
10-05-2009, 21:27
Καλως ηρθες.
Ειπες βαζεις νερο απο ΑΟ. Μονο?
Τι αλλο προσθετο ριχνεις γενικα μεσα στο νερο?
Μετρησεις με υγρα τεστ αν ειναι δυνατον.

Υγ τα μπαλου τι ψαρια ειναι?

Diskus Fan
10-05-2009, 21:50

1. Καλως ορισες.wel-come
2. Καινουργιος στο χωρο, χωρις πολλες γνωσεις και βγαζεις το συμπερασμα οτι ........ολα καλα; Δυστυχως αυτο απλα ......δεν γινεται.
3. Εχεις κανει πολυ αοριστη και γενικη περιγραφη οποτε οι απαντησεις που περιμενεις, δεν μπορουν να δωθουν. Για να βγει ασφαλες συμπερασμα πρεπει να εχουμε οσο περισσοτερα στοιχεια γινεται για το ενυδρειο, τα φιλτρα του, τα υλικα του, τις μετρησεις σε ΡΗ, ΚΗ, GH, Αμμωνια, ΝΟ2, ΝΟ3, ΡΟ4 κλπ. που θα εχει γινει με αξιοπιστα τεστ (υγρα οχι στικακια). Επισης μερικες φωτογραφιες του ενυδρειου.
4. Δυστυχως απο τα πρωτα στοιχεια θα σου πω οτι εχεις κανει προφανως λαθος επιλογη ειδους (οι δισκοι θελουν καποια σχετικη εμπειρια που οπως λες δεν εχεις) αλλα και μεγεθους ενυδρειου γι'αυτους.
5. Θεωρω οτι πρεπει να κανεις συντομα κινησεις μηπως προλαβεις και τους σωσεις, αλλα θαυματα δεν γινονται. Ουτε αν γνωριζες απο φαρμακα σημαινει οτι θα τους εσωνες οπωσδηποτε. Το πρωτο φαρμακο ειναι το νερο που τους διαθετεις. Για να εχεις λοιπον τετοια προβληματα κατι δεν κανεις σωστα. Δωσε στοιχεια να σε βοηθησουμε.
6. Αν εχω "μαντεψει" σωστα, θα πρεπει να σταματησεις να συμβουλευεσαι το καταστημα που σου πουλησε τα ψαρια.
7. Γραφε με μικρα. Ετσι μας βγαινουν τα ματακια και παραλληλα ειναι σαν να φωναζεις.
friends

yiapas
10-05-2009, 22:03
ο φίλος έγραψε και μας ζητάει βοήθεια όχι για να του τα ψάλουμε

αντί να του προτείνουμε να κάνει μία καλή αλλαγή νερού και να μην ταίσει
για τις επόμενες 1-2 μερες...
του τα χώνουμε κανονικά!!!!

εντάξει δείχνει και φαίνετε οτι δεν ξέρει κάποια πράγματα και οτι έχει κάνει
λανθασμένες κινησεις!!!! ας προσπαθήσουμε να τον βοηθήσουμε προσωρινά
και στην συνέχεια του εξηγούμε τι πρεπει να κανει και να μας πεί και αυτός
με την σειρά του τί έχει κάνει για να μπορέσουμε να βρούμε την αιτία του κακού

κάνε αλλαγή νερού (χωρίς να αλλαξεις τις συνθήκες που έχεις σε θερμοκρασία και παραμέτρους
και ΜΗΝ ταίσεις για τα επόμενα 2 εικοσιτετράωρα!!!!

γράψε όπως σου είπαν τα παιδιά πιό πάνω στοιχεία για το (μικρό σε λίτρα) ενυδρείο σου
(πχ. φίλτρα-υλικά φίλτρων κάθε πότε κάνεις αλλαγές κτλ)

τα λέμε στην συνέχεια

lester
10-05-2009, 22:57
μιλάς εσύ για έλεγχο???? που κρίνεις και αποφασίζεις τί ψάρια πρέπει να έχει ο καθένας στο ενυδρείο του????
δεν είναι περιτΤά (ορθογραφικό) αυτά που γράφεις παρακάτω??????

εντάξει έβγαλε συμπεράσματα,....τώρα τί κάνει?????

εντάξει λάθος επιλογές...τωρα τις έχει κάνει όμως!!!! τί πρέπει να κάνει απο εδω και πέρα?????
να του πάρουμε το κεφάλι

αν σταματήσει τωρα να συμβουλεύεται τα μαγαζιά....έσωσε τους δίσκους του?????xmm

Παληκαρια ευχαριστω για τις συμβουλες σας!!! δεν το περιμενα τοσο μα τοσο γρηγορα!!! μετρισεις θα παρω αυριο πρωι και θα τις αναφερω! αλλαγες νερου κανω περιπου 4 τον μηνα περιπου 50%.χρισημοποιω το φιλτρο του ενυδρυου που ειναι BOYU.φωτο θα βαλω οσο ποιο γρηγορα μπορεσω(μαλον αυριο)

yiapas
11-05-2009, 06:01
Παληκαρια ευχαριστω για τις συμβουλες σας!!! δεν το περιμενα τοσο μα τοσο γρηγορα!!! μετρισεις θα παρω αυριο πρωι και θα τις αναφερω! αλλαγες νερου κανω περιπου 4 τον μηνα περιπου 50%.χρισημοποιω το φιλτρο του ενυδρυου που ειναι BOYU.φωτο θα βαλω οσο ποιο γρηγορα μπορεσω(μαλον αυριο)

το φίλτρο σου τί υλικά έχει μέσα και πόσο καιρό λειτουργεί??
απο καθαρισμό στο φίλτρο ...πώς τον κάνεις και κάθε πότε??

loris
11-05-2009, 18:04
Kαι αερανλτια υπαρχει στο ενυδρειο σου;;;;

lester
11-05-2009, 22:06
εχω κανονικα οξυγονο,το φυλτρο μου ειναι αυτο που εχει το ενυδρειο μου σημερα εχασα ακομη εναν...... δεν το πιστευω!!!!!!

Γιάννης
11-05-2009, 22:35
Φίλε lester σε καταλαβαίνω τι ζόρι είναι να χάνεις τους δίσκους και να μην μπορείς να κάνεις τίποτα.
Θα πω μια από τα ίδια,χωρίς τιμές του νερού Νitrite,Nitrate,Αμμωνία (επίσης καλό θα ήταν Gh,Kh) και φωτογραφίες των δίσκων το βρίσκω απίθανο να μπορέσει να βοηθήσει κάποιος.
Αναφέρεις ότι τα προβλήματα έχουν ξεκινήσει τον τελευταίο μήνα.
Θυμάσαι αν έχεις κάνει κάποιες αλλαγές το τελευταίο δίμηνο;
Νέα ψάρια,διακοσμητικά που δεν προορίζονται για ενυδρείο ή κάτι άλλο;
Τι ταΐζεις τα ψάρια σου;